علت تنگی نفس

تفاوت تنگی نفس قلبی و ریوی | بهترین دکتر تنگی نفس در تهران |دکتر آرزو خسروی

فهرست مطالب

اگر تنگی نفس دارید و نمی دانید به چه متخصصی مراجعه کنید و به دنبال متخصص قلب و عروق حاذق برای تشخیص علت تنگی نفس و درمان سریع این مشکل شایع هستید، این مطلب را از دست ندهید . در اینجا دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه از علل مختلف تنگی نفس و راه کار های تشخیص و درمان آن توضیح می دهند.

دکتر آرزو خسروی متخصص تنگی نفس و تپش قلب

احساس این که نمی توانید به طور عمیق نفس بکشید در اصطلاح پزشکی به تنگی نفس یا دیس پنه شناخته می شود. راه دیگر برای توضیح این علائم تمایل شدید به هوا، کوتاه شدن نفس ها و سفت شدن قفسه ی سینه است. تنگی نفس علامت مشکلات مختلف سلامتی می باشد و ممکن است ناگهانی یا به مرور زمان ایجاد شود.

تمام موارد تنگی نفس باید توسط پزشک متخصص بررسی تا علت زمینه ای تشخیص داده شود و درمان مناسب برای آن انجام پذیرد. تنگی نفس شدیدی که ناگهانی ایجاد می شود و روی عملکرد کلی شما تاثیر می گذارد، نیازمند بررسی فوری پزشکی است.

تنگی نفس و مشکلات ریوی

تنگی نفس علامت مشکلات مختلفی است. تقریبا نزدیک به 85 درصد تنگی نفس ها با موارد زیر مرتبط هستند:

1- آسم

آسم مشکلی است که در آن راه های هوایی شما تنگ می شوند، ورم و مقدار مخاط اضافه ای ترشح می کنند. این موضوع می تواند نفس کشیدن را مشکل کند و موجب سرفه کردن و کوتاه شدن نفس ها شود.

برای بعضی افراد، آسم یک ناراحتی کوچک است. برای دیگران، آسم می تواند یک مشکل بزرگ باشد که با زندگی روزمره شان تداخل ایجاد می کند و ممکن است منجر به یک حمله آسم تهدید کننده زندگی شود.

آسم قابل درمان نیست، اما علائم آن میتوانند کنترل شوند. به این دلیل که اغلب، آسم با گذر زمان تغییر میکند، مهم است که هر چند وقت یکبار توسط پزشک متخصص ویزیت شوید و زیر نظر باشید.

2- بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD)

بیماری مزمن انسدادی ریوی باعث انسداد جریان هوایی به ریه ها می شود. علائم این بیماری شامل: مشکل در تنفس، سرفه، تولید خلط و خس خس کردن سینه است. این بیماری در اثر تماس طولانی مدت با گازهای محرک یا ذرات معلق در هوا ایجاد می شود که اغلب به دلیل مصرف سیگار است. افرادی که دچار COPD هستند در خطر بالای ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان ریه و مشکلات مختلف دیگری می باشند.

آمفیزم و برونشیت مزمن دو مشکل شایع است که منجر به COPD می شوند. برونشیت مزمن، التهاب لایه های لوله برونش است، چیزی که هوا را به کیسه های هوایی ریه منتقل می کند. این بیماری با سرفه های روزانه و تولید خلط مشخص میشود.

آمفیزم مشکلی است که در آن آلوئول های انتهایی از کوچک ترین راه های هوایی ریه به دلیل قرار گیری در معرض دود مخرب سیگار و دیگر گازهای محرک و ذرات معلق در هوا تخریب می شوند.

COPD قابل درمان است. با اقدام های مناسب، بیشتر افراد مبتلا به COPD می توانند علائمشان را به خوبی کنترل کنند و کیفیت زندگی خوبی داشته باشند.

3- بیماری های بینابینی ریوی

بیماری های بینابینی ریوی در گروه بزرگی از بیماری ها تعریف میشوند، بیشتر آن هایی هستند که باعث اسکار شدن پیشرونده بافت ریه می شوند.

اسکار شدن مرتبط با بیماری های بینابینی ریوی در نهایت روی توانایی نفس کشیدن شما و دریافت اکسیژن کافی به جریان خونتان تاثیر می گذارد.

بیماری های بینابینی ریه می توانند به دلیل قرار گیری طولانی مدت در معرض مواد پرخطر ایجاد شوند. بعضی از انواع بیماری های خود ایمن مانند آرتریت روماتوئید، نیز می توانند باعث ایجاد بیماری های بینابینی ریه شوند. در بعضی موارد، علت اصلی ایجاد این بیماری ناشناخته است.

وقتی اسکار شدن بافت ریه اتفاق می افتد، در کل اتفاقی برگشت ناپذیر خواهد بود. دارو ها ممکن است روند آسیب در بیماری های بینابینی ریه را آهسته کنند، اما بسیاری از افراد هیچ وقت به کارایی کامل ریه هایشان باز نمی گردند. پیوند ریه گزینه ای برای افرادی است که بیماری بینابینی ریه دارند.

4- پنومونی

پنومونی عفونتی است که کیسه های هوایی در یک یا هر دو ریه را ملتهب می کند. ممکن است کیسه هایی هوایی با مایعات یا چرک پر شوند و باعث سرفه ی خلطی یا چرکی، تب و لرز و مشکل در تنفس شوند. ارگانسیم های مختلفی شامل باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها می توانند باعث ایجاد پنومونی شوند.

پنومونی میتواند دامنه ای از یک مشکل خفیف تا یک مشکل تهدید کننده حیات داشته باشد. این بیماری در نوزادان و کودکان، افراد بالای 65 سال و افرادی که مشکلات سلامتی یا ضعف سیستم ایمنی بدن دارند خطرناک تر است.

5- سرطان ریه

سرطان ریه نوعی سرطان است که در ریه ها ایجاد می شود. ریه شما دو عضو اسفنجی در قفسه سینه تان هستند که اکسیژن را هنگام دم می گیرند و هنگام بازدم دی اکسید کربن را دفع می کنند.

سرطان ریه یکی از سرطان های منجر به فوت در امریکا در میان خانم ها و آقایان است. سرطان ریه هر ساله بیشتر از سرطان های روده بزرگ، پروستات و سرطان تخمدان و سینه جان انسان ها را می گیرد.

افرادی که سیگار می کشند در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان ریه قرار دارند. گرچه سرطان ریه در افراد غیر سیگاری نیز میتواند ایجاد شود. خطر سرطان ریه با مدت و تعداد سیگار هایی که فرد می کشد، افزایش می یابد. اگر شما سیگار را ترک کنید، حتی بعد از سیگار کشیدن برای سال های طولانی، احتمال ابتلای شما به سرطان ریه به صورت چشم گیری کاهش می یابد.

6- فشار خون ریوی

فشار خون ریوی نوعی فشار خون است که روی شریان های ریوی شما و سمت راست قلبتان اثر می گذارد. در یک نوع از فشار خون ریوی، عروق ظریف ریوی که به نام آرتریول های ریوی نیز شناخته می شوند و مویرگ ها، تنگ، مسدود یا تخریب می شوند.

این موضوع جریان یافتن خون در ریه های شما را سخت تر می کند و فشار خون درون شریان های ریوی شما را بالا می برد. با افزایش فشار، حفره تحتانی راست قلب شما (بطن راست) باید سخت تر کار کند تا خون را به ریه ها پمپ کند. این کار اغلب باعث می شود تا عضلات قلبی شما تضعیف شوند.

بعضی از انواع فشار خون ریوی یک مشکل جدی هستند که پیشرونده بوده و بعضی اوقات کشنده هستند. گرچه بعضی از انواع فشار خون ریوی قابل درمان نیستند، درمان می تواند به کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی بیماران کمک کند.

7- آپنه خواب

آپنه خواب یک اختلال خواب بالقوه است که در افرادی است که تنفس آن ها به سرعت متوقف و مجدد شروع می شود، ایجاد می شود. اگر شما بلند خر و پف می کنید و حتی بعد از یک خواب کامل شبانه، احساس خستگی دارید، ممکن است دچار آپنه خواب باشید.

انواع اصلی آپنه خواب شامل موارد زیر هستند:

– آپنه خواب انسدادی

متداول ترین نوع آپنه است و زمانی اتفاق می افتد که عضلات حلق در استراحت باشند.

– آپنه خواب مرکزی

این نوع زمانی اتفاق می افتد که مغز شما پیام های مناسبی به عضلات برای کنترل تنفس، ارسال نمی کند.

– آپنه خواب مرکب

آپنه خواب مرکب زمانی اتفاق می افتد که فردی همزمان هم آپنه خواب انسدادی و هم آپنه خواب مرکزی داشته باشد. اگر فکر میکنید که ممکن است شما آپنه خواب داشته باشید، به پزشک مراجعه کنید. درمان آپنه خواب می تواند علائم شما را کاهش دهد و ممکن است به پیشگیری از مشکلات قلبی و دیگر عوارض نیز کمک کند.

8- آمبولی ریه

آمبولی ریه انسداد در یکی از شریان های درون ریه شما است. در بسیاری از موارد، آمبولی ریوی به دلیل لخته خونی که از پا یا ندرتا از دیگر اندام های بدن (ترومبوز ورید های عمقی) به ریه رسیده است، ایجاد می شود. به این دلیل که لخته، جریان خون ریه را مسدود می کند، آمبولی ریوی می تواند تهدید کننده حیات باشد.

در هر حال، درمان بی درنگ می تواند خطر مرگ را به طور فوق العاده ای کاهش دهد. انجام معیارهای پیشگیری از ایجاد لخته خون در پا می تواند به مراقبت از شما در برابر آمبولی ریوی کمک کند.

9- آنافیلاکسی

آنافیلاکسی یک واکنش حساسیتی (آلرژیک) شدید است. این موضوع می تواند منجر به مشکل محتمل کشنده ای شود که شوک آنافیلاکسی نام دارد.

آنافیلاکسی

مواد متداولی که بدن به آن ها واکنش می دهد شامل: غذا، نیش حشرات، سم و داروها هستند که مواد حساسیت زا (آلرژن) نامیده می شوند.

10- کلاپس ریه

کلاپس ریه زمانی اتفاق می افتد که هوا از ریه ها خارج شود. بعد از آن هوای فضای خارج از ریه، بین ریه و قفسه سینه را پر می کند. این تجمع هوا، فشاری روی ریه ایجاد میکند، پس ریه نمی تواند به اندازه طبیعی هنگام تنفس شما باز شود.

اصطلاح پزشکی برای این مشکل پنوموتوراکس است.

11- برونشیت

در برونشیت، لوله های برونشی ریه ی شما آسیب دیده، گشاد شده و یا ضخیم می گردند. این آسیب به راه های هوایی به باکتری ها و مخاط اجازه تجمع در ریه های شما را می دهد. نتیجه آن، عفونت های مکرر و انسداد راه های هوایی است.

برای برونشیت درمان کاملی وجود ندارد، اما قابل مدیریت است. با درمان برونشیت شما میتوانید معمولا به صورت طبیعی زندگی کنید. در هر حال، عودهای بیماری باید به سرعت درمان شوند تا جریان اکسیژن به تمام بدن شما حفظ شده و از آسیب های بیشتر به ریه شما پیشگیری شود.

12- سندرم دیسترس تنفسی حاد

سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS) زمانی ایجاد میشود که مایعات در کیسه های ظریف و کشسان هوا در ریه های شما تجمع یابند. این مایع، ریه های شما را از پر شدن با هوای کافی باز می دارد، چیزی که به معنی رسیدن اکسیژن کمتر به جریان خون شما است.

ARDS معمولا در افرادی ایجاد میشود که درحال حاضر بیمار هستند یا کسانی که آسیب چشم گیری دارند. تنگی نفس شدید که علامت اصلی ARDS است، معمولا در چند ساعت و یا چند روز بعد از آسیب یا عفونت ایجاد می شود.

بسیاری از افرادی که به ARDS مبتلا می شوند، زنده نمی مانند. خطر مرگ با سن و شدت بیماری افزایش می یابد. افرادی که از ARDS نجات می یابند، یا کاملا بهبود می یابند و یا دچار آسیب ریه ای می شوند.

13- پلورال افیوژن

پلورال افیوژن مقداری مایع غیرطبیعی در اطراف ریه است. بسیاری از مشکلات سلامتی میتوانند مجربه پلورال افیوژن شوند، پس گرچه پلورال افیوژن شما ممکن است تخلیه شود، پزشک شما درمانتان را روی درمان علت ایجاد این مشکل قرار خواهد داد.

پلور یک غشا نازک است که سطح ریه های شما و قفسه سینه تان را می پوشاند. زمانی که به پلورال افیوژن دچار شوید، مایع، بین غشای لایه های پلور تجمع می یابد.

به طور طبیعی، فقط یک قاشق غذاخوری از مایع در این فضا وجود دارد، چیزی که به ریه های شما اجازه می دهد که به نرمی در حفره قفسه سینه تان هنگام تنفس، حرکت کند!

14- ادم ریوی غیر کاردیوژنیک

ادم ریوی به دلیل حرکت مایع اضافی به درون آلوئول ها به دلیل تغییر یک یا دو تا از نیروهای استارلینگ رخ می دهد. در ادم ریوی کاردیوژنیک، فشار بالای کاپیلاری ریوی، مسئول حرکت غیرطبیعی مایعات است.

ادم ریوی غیر کاردیوژنیک به دلیل بیماری های مختلفی ایجاد می شود؛ یعنی بیماری هایی که عواملی علاوه بر افزایش فشار کاپیلاری ریوی، مسئول تجمع پروتئین و مایعات در آلوئول ها هستند. تشخیص علت ادم ریوی کاردیوژنیک و غیر کاردیوژنیک معمولا امکان پذیر نیست، زیرا سندرم بالینی ممکن است ترکیبی از چند بیماری مختلف را بروز دهد.

در هر صورت تشخیص علت بیماری، اهمیت دارد، زیرا درمان به طور قابل توجهی به علت مکانیسم پاتوفیزیولوژی بستگی دارد.

✅چه موقع تنگی نفس نشانه بیماری قلبی است؟

1- ناراسایی احتقانی قلب

نارسایی احتقانی قلب (CHF) یک مشکل مزمن پیشرونده است که روی قدرت پمپاژ عضلات قلب شما اثر می گذارد. در حالی که اغلب به سادگی به “نارسایی قلب” اشاره میشود، نارسایی احتقانی به مرحله ای گفته میشود که در آن مایعات در اطراف قلب تجمع یابند و باعث شوند قلب به صورت ناکارآمد خون را پمپ کند.

نارسایی احتقانی قلب

شما چهار حفره قلبی دارید. نیمه فوقانی قلب شما دو دهلیز دارد، و نیمه تحتانی قلب دارای دو بطن است. بطن ها خون را به اندام ها و بافت های بدن شما پمپ می کنند و دهلیز، خون برگشتی از بدن را می گیرد.

2- ایسکمی قلبی

ایسکمی یا کاهش جریان خون به قلب معمولا در اثر انسدادی که می تواند منجر به حمله قلبی شود، ایجاد می شود. ایسکمی قلبی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون قلب شما کاهش یابد و از دریافت اکسیژن کافی توسط قلب جلوگیری شود. کاهش جریان خون معمولا در اثر انسداد ناقص یا کامل شریان های قلبی (شریان های کروناری) است.

ایسکمی قلبی که ایسکمی میوکارد نیز نامیده می شود می تواند به عضله ی قلبی شما صدمه وارد کند و توانایی پمپ کردن خون توسط عضله قلبی را کاهش دهد. یک انسداد ناگهانی و شدید شریان کروناری (قلبی) میتواند منجر به حمله قلبی شود. همچنین ممکن است ایسکمی قلبی باعث ریتم غیر طبیعی و خطرناک قلبی شود.

درمان ایسکمی قلبی شامل بهبود جریان خون به عضله قلبی است. درمان ممکن است شامل استفاده از داروها، فرآیندی برای باز کردن شریان مسدود شده یا جراحی بای پس باشد.

شیوه سالم زندگی قلبی برای درمان و پیشگیری از ایسکمی قلبی بسیار مهم است.

مقاله پیشنهادی دکتر آرزو خسروی عضو انجمن قلب و عروق ایران، اروپا و آمریکا : تشخیص و درمان بیماری ایسکمیک قلبی

3- آنژین

آنژین نوعی درد قفسه ی سینه است که به دلیل کاهش جریان خون قلب ایجاد می شود. آنژین علامتی از بیماری شریان کرونری قلبی است.

آنژین که همچنین ممکن است به آن آنژین صدری بگویند، اغلب با احساس فشار، سنگینی، تنگی یا درد در قفسه سینه تعریف می شود. بعضی از افرادی که دچار آنژین می شوند آن را با احساسی مانند وقتی که قفسه ی سینه آن ها بین دو جسم فشرده میشود یا احساس این که جسم خیلی سنگینی روی قفسه ی سینه آن ها قرار داده شده است، بیان می کنند. ممکن است آنژین درد جدیدی باشد که نیاز به بررسی توسط متخصص قلب دارد.

گرچه آنژین یک مشکل نسبتا شایع است، همچنان تشخیص آن از دیگر انواع درد قفسه ی سینه مانند درد و ناراحتی ناشی از سؤ هاضمه مشکل می باشد. اگر شما درد قفسه سینه بدون توضیح داشته باشید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

4- ادم ریوی (به دلیل نارسایی احتقانی قلب)

ادم ریوی مشکلی است که به دلیل تجمع مایع اضافی در ریه ها ایجاد می شود. این مایعات در بسیاری از کیسه های هوایی موجود در ریه جمع می شوند و تنفس را مشکل می کنند.

در بسیاری از موارد، مشکلات قلبی باعث ایجاد ادم ریوی میشود. اما مایعات به دلایل دیگر نیز می توانند انباشته شوند، این موارد شامل: پنومونی، قرار گیری در معرض سموم خاص و داروها، جراحت به دیواره قفسه ی سینه و ورزش در ارتفاع بالا هستند.

ادم ریوی که به صورت ناگهانی ایجاد شود (ادم حاد ریوی) یک اورژانس پزشکی است که نیازمند درمان فوری است. ادم ریوی میتواند بعضی اوقات کشنده باشد، اما اگر به سرعت آن را درمان کنید، چشم انداز بهتری خواهد داشت. درمان ادم ریوی بستگی به علت آن متفاوت خواهد بود؛ اما در کل شامل اکسیژن و داروها می باشد.

5- بیماری های حاد دریچه ای

بیماری های قلبی دریچه ای با آسیب به یا اختلال در یکی از چهار دریچه های قلبی شناخته می شوند. این چهار دریچه شامل میترال، آئورتی، تریکاسپید و ریوی (پولمونری) هستند.

دریچه های میترال و تریکاسپید جریان خون بین دهلیزها و بطن ها کنترل می کنند.

دریچه ریوی، جریان خون از قلب به ریه را کنترل می کند و دریچه آئورتی جریان خون بین قلب و شریان آئورت را هدایت میکند و در نتیجه عروق خونی تمام بدن را کنترل خواهد کرد.

دریچه های میترال و آئورت دو دریچه ای هستند که با دفعات بیشتری توسط بیماری های دریچه های قلبی مورد تاثیر قرار می گیرند.

عملکرد طبیعی دریچه های قلبی تضمین میکند که جریان خون با قدرت مناسب در مسیر مناسب و در زمان مناسب قرار داشته باشد. در بیماری های دریچه ای قلبی، دریچه های خیلی نازک، برای باز شدن کامل سخت (استنوتیک) می شوند یا نمی توانند کاملا بسته شوند (نارسایی دریچه).

دریچه سخت شده، خون را در دریچه مجاور نگاه می دارد، در حالی که دریچه نارسا به خون اجازه می دهد که به حفره ای که پیش تر در آن بوده است، نشت کند. برای جبران فعالیت ضعیف پمپاژ قلب، عضلات قلبی بزرگ و ضخیم می شوند، از این رو کشسانی و کارآمدی خود را از دست می دهند. به علاوه، در بعضی موارد، تجمع خون در حفرات قلبی، زمینه ایجاد لخته را بسیار زیاد می کند و خطر سکته مغزی و آمبولی ریه را افزایش می دهد.

شدت بیماری های دریچه ای قلبی متفاوت است. در موارد خفیف ممکن است علائمی وجود نداشته باشد، در حالی که در موارد پیشرفته ممکن است بیماری دریچه ای قلب به نارسایی احتقانی قلب و عوارض دیگر منجر شود. درمان به درجه پیشرفت بیماری بستگی دارد.

6- حمله قلبی

حمله قلبی زمانی اتفاق می افتد که جریان خونی که به قلب می رسد، مسدود شود. انسداد، اغلب در اثر تجمع چربی، کلسترول و دیگر مواد ایجاد می شود. چیزی که در شریان هایی که قلب را تغذیه می کنند (شریان کرونری) پلاک ایجاد می کند. پلاک در نهایت جدا شده و لخته خون ایجاد می کند. جریان خون مختل شده می تواند به عضله قلبی صدمه بزند یا قسمتی از آن را تخریب کند.

حمله قلبی، میتواند کشنده باشد. اما درمان به صورت چشم گیری در طول زمان،به بیمار بهبودی می بخشد.

نشانه های حمله قلب در خانم ها با نشانه های حمله قلبی در آقایان متفاوت هستند. جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه از این لینک  استفاده کنید. علائم سکته قلبی در زنان و مردان

7- فشار خون پایین

ممکن است فشار خون پایین مناسب به نظر برسد و برای بعضی افراد مشکلی ایجاد نکند. در هر حال، برای بسیاری از افراد، فشار خون پایین غیرطبیعی (هیپوتنشن) می تواند باعث سرگیجه و غش کردن شود. در موارد شدید، افت فشار خون می تواند تهدید کننده حیات باشد. فشار خون پایین تر از 90 برای سیستول و کمتر از 60 برای دیاستول، در کل فشار خون پایین درنظر گرفته می شود.

علت های فشار خون پایین می توانند از دست دادن آب به دلیل بیماری های جدی یا جراحی باشد. مهم است که علت فشار خون پایین شما تشخیص داده و درمان شود.

افت فشار خون دلایل مختلفی دارد که در لینک زیر به آنها اشاره شده است.

علل افت فشار خون عصبی

8- تامپوناد قلبی

تامپوناد قلبی یک مشکل سلامتی جدی است که در آن خون یا مایعات فضای بین کیسه ای که قلب و عضلات قلبی را دربر می گیرد را پر می کند. این فضاها فشار روی قلب را تشدید می کنند. این فشار باعث جلوگیری از انبساط کامل بطن شده و قلب شما را کارآمد نگه می دارد.

زمانی که تامپوناد قلبی ایجاد شود، قلب شما نمی تواند خون کافی به تمام بدنتان پمپ کند. این اتفاق می تواند منجر به نارسایی اندام ها، شوک و حتی مرگ شود.

تامپوناد قلبی یک اورژانس پزشکی است. اگر شما یا کسی که می شناسید، چنین علائمی داشت، با اورژانس تماس بگیرید. برای اطلاع از علائم تامپوناد قلبی و نحوه درمان روی لینک زیر کلیک کنید.

تامپوناد قلبی

تنگی نفس و کم خونی

کم خونی مشکلی است که در آن شما سلول های خونی قرمز (گلبول های قرمز) کافی سالم برای حمل مقدار کافی اکسیژن به بافت های بدن، نداشته باشید. کم خونی ممکن است باعث احساس خستگی و ضعف در شما شود.دک

انواع مختلفی کم خونی براساس علت ایجاد آن ها وجود دارد. کم خونی می تواند موقت یا طولانی مدت، خفیف یا شدید باشد. اگر شک کردید که دچار کم خونی هستید، به پزشکتان مراجعه کنید؛ زیرا کم خونی می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی باشد.

درمان کم خونی از مصرف مکمل تا انجام فرآیند های مختلف پزشکی متفاوت است. ممکن است شما بتوانید از بعضی انواع کم خونی با خوردن رژیم غذایی سالم و متنوع پیشگیری کنید.

بهترین دکتر تنگی نفستنگی نفس در ارتفاعات بالا

بیماری ارتفاع بالا زمانی ایجاد میشود که بدن شما اکسیژن کافی دریافت نکند. مکان هایی با ارتفاع بالا اکسیژن کمتری در مقایسه با مکان هایی دارند که ارتفاع کمتری دارند. زمانی که شما از مکانی با ارتفاع کم به مکانی با ارتفاع بالا می روید، بدن شما زمان کمی برای تغییر مقدار اکسیژن خود دارد.

بیماری ارتفاع بالا یک مشکل شایع در افراد است، زمانی که به بالای کوه می روید. (نام دیگر این مشکل بیماری کوه است). شما ممکن است به کوه بروید برای کوه نوردی، صخره نوردی یا هاکی. اگر برنامه ای برای رفتن به ارتفاع بیشتر 8000 فوت دارید، با پزشکتان مشورت کنید.

سایر علل تنگی نفس 

🚫 اضطراب

🚫 دمای خیلی بالا یا خیلی پایین

🚫 چاقی مشکلی است که در بدن فرد مقدار زیادی چربی انباشت می شود. این مساله ممکن است تاثیر منفی روی سلامت او از جمله تنفس داشته باشد.

اگر مقدار وزن فرد حداقل 20 درصد مقداری که طبیعی است باشد، فرد چاق در نظر گرفته میشود. اگر BMI شما بین 25 و 29.9 باشد، شما دارای اضافه وزن هستید. اگر BMI شما بالای 30 باشد، شما چاق هستید.

🚫 ورزش قدرتی شدید یک فعالیت جسمانی است که با فشار زیادی انجام می شود. زمانی که ورزش شدید می شود، ضربان قلب بالا و تنفس بالا اتفاق می افتد.

جمع بندی:

همانگونه که تنگی نفس به دلایل مختلفی میتواند رخ دهد، شروع علائم نیز میتوانند مختلف باشند. ممکن است شما ناگهانی دچار تنگی نفس شوید. این مورد نیازمند توجه فوری پزشکی است.

مشکلاتی که می توانند باعث شروع سریع تنگی نفس شوند شامل: آسم، اضطراب و حمله قلبی می شوند. برعکس، شما ممکن است تنگی نفس مزمن داشته باشید. این زمانی است که تنگی نفس شما برای مدتی بیش از یک ماه ادامه داشته باشد.

شما ممکن است تنگی نفس طولانی مدتی را به دلیل COPD، چاقی یا دیگر مشکلات تجربه کنید.

 


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی.‍‌‍‍‌‍‌‌‌‌‌

جهت مراجعه حضوری به مطب با شماره ۰۲۱۲۲۸۹۴۰۸۶ تماس بگیرید.

 
 
ارائه مشاوره
فردی و تخصصی 100%
ارائه نتایج
سریع و دقیق 100%
رعایت استانداردها
بهداشتی و ایمنی 100%

اشتراک گذاری :