متخصص قلب در تهران

سرگیجه های خطرناک در اثر فشار خون بالا

گیجی یا سرگیجه اصطلاحی برای توصیف طیفی از احساسات از جمله احساس غش، ضعف، ناپایداری و کسالت می باشد. نوعی از گیجی که سبب احساس کاذب چرخش فرد یا موارد اطراف او می شود، سرگیجه نام دارد. گیجی یکی از رایج ترین علت های مراجعه افراد بالغ به پزشک می باشد.

گیجی های مکرر یا مداوم می توانند به طور قابل توجهی بر زندگی فرد تاثیرگذار باشند. با این حال، سرگیجه های خطرناک و ناگهانی گاهی نشانه یک مشکل تهدید کننده زندگی می باشد. درمان گیجی به علت آن و علائم فرد بستگی دارد. این درمان معمولا موثر است اما مشکل می تواند دوباره بازگردد.

علائم سرگیجه های خطرناک

افرادی که گیجی را تجربه می کنند ممکن است طیفی از احساسات از جمله موارد زیر را توصیف کنند:

 • احساس کاذب حرکت یا چرخش (سر گیجه)
 • احساس سبکی در سر یا غش کردن
 • ناپایداری یا از دست دادن تعادل
 • احساس شناور بودن، کسالت یا سنگینی  سر

این احساسات می تواند به وسیله راه رفتن، ایستادن یا حرکت دادن سر شروع شده یا بدتر شوند. گیجی می تواند با حالت تهوع همراه بوده و یا به حدی شدید و ناگهانی باشد که فرد به نشستن یا دراز کشیدن نیاز پیدا کند. دفعات بروز گیجی می توانند از چندین ثانیه تا چندین روز طول کشیده و همچنین عود کنند.

بروز سرگیجه و بیماری قلبی

چه زمان باید به پزشک مراجعه کنیم؟

 شاید تا به حال به این فکر کرده باشید که چه سرگیجه ای خطرناک است و باید برای آن به دکتر رفت. به طور کلی در صورت تجربه کردن هر گونه سر گیجه یا گیجی مکرر، شدید، مداوم یا بی دلیل باید به پزشک مراجعه شود.

در صورتی که فرد به تازگی گیجی شدید یا سر گیجه به همراه هر کدام از موارد زیر را تجربه کند باید مراقبت اورژانسی پزشکی دریافت نماید:

 • سر درد شدید و ناگهانی
 • درد در قفسه سینه
 • سختی در تنفس
 • بی حسی یا فلج بازو ها یا پا ها
 • غش کردن
 • دو بینی
 • ضربان قلب نا منظم یا سریع (بیشتر بخوانید: ضربان قلب نرمال )
 • گیجی یا حرف زدن به صورت منقطع و جویده
 • تلو تلو خوردن یا مشکل در راه رفتن
 • استفراغ مداوم
 • تشنج
 • بروز یک تغییر ناگهانی در شنوایی
 • ضعف یا بی حسی صورت

در صورت تداوم احساس سرگیجه و تنگی نفس حتما به یک متخصص اکو قلب خوب مراجعه کنید.

برای دریافت وقت اکوی قلب با شماره 02122894086 تماس بگیرید.

علت سرگیجه

 • گوش درونی
 • گوش درونی و تعادل

علت سرگیجه و سنگینی سر و گیجی عوامل احتمالی بسیاری دارد که از جمله آن ها می توان به اختلال گوش درونی، بیماری حرکت و تاثیرات دارویی اشاره کرد. گاهی اوقات این وضعیت به وسیله یک بیماری زمینه ای مانند گردش خون ضعیف، عفونت یا آسیب به وجود می آید.

سرگیجه نشانه چیست؟

نحوه احساس گیجی در فرد و محرک های آغاز کننده آن نشانه هایی از عوامل احتمالی می باشند. علاوه بر آن، مدت پایداری گیجی و هر علامت دیگری نیز می تواند به یافتن علت سرگیجه مداوم  کمک کنند.

مشکلات گوش درونی که سبب سر گیجه می شوند

احساس تعادل به ترکیبی از ورودی های اجزای مختلف سیستم احساسی فرد بستگی دارد. این موارد عبارتند از:

 • چشم ها: در تعیین موقعیت بدن در فضا و چگونگی حرکت آن مفید هستند.
 • اعصاب حسی: پیام هایی را در ارتباط با موقعیت ها و حرکات بدن به مغز ارسال می کنند.
 • گوش درونی: حسگر هایی را در خود جای داده که به شناسایی جاذبه و حرکات عقب – جلو کمک می کنند.

نشانه های سرگیجه

سر گیجه احساسی کاذب از چرخش یا حرکت موارد اطراف فرد است. در اختلالات گوش درونی، مغز پیام هایی از گوش درونی دریافت می کند که با پیام های دریافتی از چشم ها و اعصاب حسی همخوانی ندارند. سر گیجه نتیجه تلاش مغز برای سازمان دهی به این ناهمخوانی اطلاعات است.

سر گیجه وضعیتی حمله ‌ای خوش‌ خیم (BPPV): این وضعیت می تواند سبب احساسی شدید، مختصر و کاذب از چرخش یا حرکت کردن در فرد شود. حملات این سر گیجه به وسیله تغییری سریع در حرکت سر آغاز می شوند. از جمله این تغییرات سریع می توان به هنگام غلط زدن در تخت خواب، نشستن یا ضربه به سر اشاره کرد. سر گیجه وضعیتی حمله ‌ای خوش‌ خیم رایج ترین علت سر گیجه می باشد.

عفونت: یک عفونت ویروسی عصب دهلیزی (وستیبولار) به نام نوریت وستیبولار می تواند سبب ایجاد سر گیجه شدید و مداوم شود. در صورتی که فرد از دست دادن ناگهانی شنوایی را نیز تجربه کند امکان دارد به لابیرینیت مبتلا باشد.

بیماری منییر: این بیماری شامل تجمع بیش از حد مایعات در گوش درونی می باشد. این بیماری به وسیله حملات ناگهانی سر گیجه ای شناخته می شود که می توانند تا چند ساعت ادامه داشته باشند. همچنین، امکان دارد فرد فقدان نوسانی شنوایی، زنگ زدن گوش یا احساس پری آن را تجربه کند.

میگرن: افراد مبتلا به میگرن حتی در صورت نداشتن سر درد شدید می توانند به حملاتی از سر گیجه یا دیگر انواع گیجی دچار شوند. چنین حملات سر گیجه ای می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت به طول انجامیده و علاوه بر سر درد با حساسیت به نور و صدا نیز همراه باشند.

مشکلات گردش خون که سبب سرگیجه شوند

در صورتی که قلب خون کافی به مغز پمپاژ نکند امکان دارد فرد احساس گیجی، غش یا عدم تعادل داشته باشد. عوامل آن نیز شامل موارد زیر می شوند:

فشار خون پایین: افت شدید فشار خون سیستولیک (عدد بزرگ تر در خواندن فشار خون) می تواند به احساس خفیف سبکی در سر یا احساس غش کردن منجر شود. این وضعیت می تواند پس از برخاستن یا ایستادن سریع بروز دهد. چنین وضعیتی افت فشار خون وضعیتی (اورتواستاتیک) نامیده می شود.

سرگیجه های خطرناک

گردش خون ضعیف: بیماری هایی مانند کاردیومیوپاتی حمله قلبی، آریتمی قلبی و حملات ایسکمیک گذرای قلب می توانند سبب ایجاد گیجی شوند. علاوه بر آن، کاهش حجم خون می تواند سبب رسیدن جریان ناکافی از خون به مغز یا گوش درونی شود.

از صربان های غیر طبیعی قلب چه می دانید؟

همه چیز درباره PVC آریتمی قلبی

سایر عوامل سرگیجه

بیماری های عصبی: برخی اختلالات عصبی همچون بیماری پارکینسون یا ام اس می توانند به کاهش پیشرونده تعادل منجر شوند.

دارو ها: گیجی می تواند یک عارضه جانبی از برخی دارو ها باشد. از جمله این دارو ها می توان به دارو های ضد تشنج، ضد افسردگی، آرام بخش ها و مسکن ها اشاره کرد. مخصوصا، دارو های کاهنده فشار خون در صورتی که فشار خون را بیش از حد کاهش دهند، می تواند سبب احساس غش در فرد گردند.

اختلالات اضطرابی: برخی اختلالات اضطرابی می توانند سبب احساس سبکی سر یا کسالتی شوند که اغلب تحت عنوان گیجی توصیف می شود. این اختلالات شامل حملات ترس، ترس از ترک خانه یا ترس از قرار گرفتن در فضا های باز و بزرگ می شوند.

سطوح پایین آهن (آنمی): در صورت ابتلای فرد به آنمی، دیگر علائم و نشانه هایی که می توانند به همراه گیجی رخ دهند شامل خستگی، ضعف و رنگ پریدگی می باشند.

قند خون پایین (هیپوگلایسمی): این وضعیت معمولا در افراد مبتلا به دیابتی رخ می دهد که انسولین مصرف می کنند. گیجی (احساس سبکی سر) می تواند همراه با تعریق و اضطراب بروز دهد.

افزایش بیش از حد دما و کاهش آب بدن: در صورتی که فرد در آب و هوای گرم فعالیت کرده و مایعات کافی مصرف نکند، امکان دارد به احساس گیجی ناشی از افزایش بیش از حد دما و کاهش آب بدن دچار شود. این مورد هنگامی درستی بیشتری می یابد که فرد دارو های قلبی مشخصی را مصرف کند.

عوامل تشدید سرگیجه

عواملی که می توانند خطر ابتلا به گیجی را افزایش دهند شامل موارد زیر هستند:

سن: افراد بالغ مسن تر با احتمال بیشتری به بیماری هایی مبتلا  شده که سبب گیجی و مخصوصا عدم تعادل می شوند. علاوه بر آن، این افراد به احتمال بیشتری دارو هایی مصرف می کنند که سبب ایجاد گیجی می شود.

سابقه حمله گیجی: در صورت تجربه گیجی در گذشته، احتمال ابتلا به آن در آینده بیشتر می باشد.

عوارض سرگیجه

گیجی می تواند خطر سقوط کردن و آسیب زدن به خود را افزایش دهد. تجربه کردن گیجی در حین رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین می تواند احتمال بروز یک حادثه را افزایش دهد. همچنین در صورت عدم درمان یک بیماری ایجاد کننده گیجی، امکان تجربه عوارض بلند مدت ناشی از آن وجود دارد.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

برای دریافت نوبت با شماره ۰۲۱۲۲۸۹۴۰۸۶ تماس بگیرید

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وقتتون به خیر من دو هفته پیش شب نشسته بودم با همسرم فیلم میدیدم که یکباره حس کردم سرم به سمت راست گیج میره حالت تهوع پیدا کرده بودم بعد از چند دقیقه حتی چشمهایم رو هم میبستم سرم به سمت راست گیج میرفت.زنگ زدیم اورژانس اومد گفت باید سریع بره دکتر رفتیم تا صبح زیر سرم بودم و برگشتم خونه.روز بعد سردردی رو همش با خودم داشتم به همراه ضعف زیاد.شب که اورژانس اومده بود فشارم ۹ بود که گفت خیلی پایینه قندم هم خیلی اومده بود پایین.از اون روز دوبار دیگه این اتفاق افتاده دفعه اخر با شدت کمتری بود.به نظر شما چه کار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام حتما به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رحیم شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام‌.پدرم ۷۶ساله سرگیجه واستفراغ داشت فشارش ۱۷ بود.دارو مصرف میکنه عصب گوش هم ضعیف شده گاه گاهی باز هم دچار وز وزگوش وشروع حالت استفراغ وتهو میشه آکو ونوار مشکل نداشت.نمیدانم از گوش است یا قلب؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام با توجه به سنشون احتمال اینکه مربوط به قلب باشه هست حتما مراجعه کنید و از نظر قلبی بررسی کنید
 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر،وقت بخیر.
  مامانم ۳۹ سال سن دارند،به فشارخون بالا مبتلا هستند و داروهای بیزوپرولول ۵میل واکسفورج ۸۰ مصرف می کنند.دریچه قلبشان هم مقدار کمی افتادگی دارد. ۳روز پیش بعداز ظهر ناگهانی دچار سردرد نسبتا شدید درقسمت پایین سر سمت چپ(پشت گوش) ،همراه با تیرکشیدن قلب،درد سمت چپ فک پایین و درد سمت چپ صورت شدند که با لمس صورت احساس درد میکردند.این علائم حدودا ۱ الی۲دقیقه طول کشید بعد کاملا ازبین رفتند.تا پایان شب چند بار دیگر هم این دردها تکرار شد اما خفیف تر.روز بعد چندبار دچار سردردناگهانی در همان محل ذکر شده،شدند با این تفاوت که هیچ علامت دیگری همراه سردرد نبود و سردرد خفیف تر شده بود.در دو روز اخیر فقط صبح یک بار دچار سردرد در همان محل شدند که خیلی خفیف تر از دفعات قبل بود و حدودا ۱دقیقه یا کمتر طول کشید. خانم دکتر آیا این علائم نشانه حمله ایسکمی گذرا یا حمله قلبی یا سکته مغزی بوده است؟خواهش میکنم راهنماییم کنید مامانم قبول نمیکنه به دکتر مراجعه کنه،خیلی نگرانم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام این علایم ربطی به قلب نداره اگر فشار نرمال هست و علایم ادامه یافت به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب
  الان دو روزه فشار عجیبی بر سر و کاسه چشمم وارد شده همچنین فشار بر دستام هست به طوری که احساس میکنم به سرم و دستام داره باد وارد میشه و عدم تعادل هنگام راه رفتن دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام حتما فشارتون را بگیرید و کنترل کنید اگه با کنترل فشار همچنان علایم باقی بود دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید ، البته یک نوار قلب هم بگیرید
 • تصویر کاربر محمدي پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير پدر من بيماري ديابت و فشار خون دارند و سابقه سكته مغزي، چند روزيست كه در ساعات متعددي از شبانه روز دچار سرگيجه ناگهاني مي شوند و مدتي هست در گوششون صداي زنگ مداوم شنيده ميشه آيا خطرناك است؟ نشانه ي چه چيزي ميتواند باشد؟
  داروهايي كه استفاده مي كنند:
  انسولين ٣ نوبت در روز
  لوزارتان روزي ٣تا
  آملوديپين روزي ٢تا
  متفورمين روزي ٣تا
  آ س آ روزي ٢تا
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام در صورتی که همزمان افت فشار و قند ندارند به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر یوسف شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  باسلام و وقت بخیر
  ساعت 6:30دقیقه صبح هنگامی که خواب می دیدم که سنگگی که با روغن پخته است به من هدیه دادند همان لحظه از خواب بیدار شدم نتوانستم بلند شوم چون تا باحال چنین موردی نداشتم خیلی مضطرب شدم خواستم با زور بلند شوم خوردم زمین از فوریتهای پزشکی امداد خواستیم آمدند و گفتند فشارت 16به10است بعد از سه ساعت رفتیم درمانگاه که پس از دریافت نوار قلب یک عد سرم با سه آمپول تجویز نمودند برای فردا آزمایشی نوشتند حال اضطراب دارم باز شب همین حالت رخ دهد خواستم راهنمایی فرمایید ضمنا سن ام 52سال می باشد و وزنم73کیلو ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام حتما با توجه به سنتون نیاز به بررسی بیشتر دارید به متخصص فلب و مغز و اعصاب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۷ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  با سلام بنده ۴۰ سال سن دارم و در حدود تقریبا ده سال قبل در طول سال به مدت چندین مرتبه ناگهان یک ضربانی به زیر گلویم می خورد انگار که قلبم یک لحظه خالی می کرد که بصورت ناخداگاه به سرفه می افتادم و حالم بر می گشت که اخیرا طی یکسال گذشته این حالت روز به روز افزایش پیدا کرده بود تا اینکه پزشکان با قرص فشار خون شدت و نیرویش را کم کردند ولی به تازگی این حالت گه گاه به بنده دست می دهد ولی با قدرت کم و خوردن قرص فشار خون و حتی پراپرانول ۱۰ بصورت روزانه طبق دستور پزشک باعث افت فشار خون می شود و در ضمن از ابتدای سال جاری یک حالت لرزش در دندان ها و دست و حتی اوایل در پای چپم بودش که الان بصورت مداوم فقط در دندان هایم است بطوریکه با نزدیک کردن دندان ها متوجه لرزش می شوم و گاهها که فشار خونم بالا میرود بعنوان مثال ۱۵ بر روی ۱۱ با ضربان ۱۱۵ عضلات بدنم تمامشان شروع به لرزش و اسپاسم لحظهای می کنند و حالت جمع شدن و ول کردن دارند و می پرند در ضمن بنده مشکل طپش قلب هم دارم که بارها شاهد ضربان قلب ۱۴۰ و ۱۲۰ بوده ام بطوریکه ضربان و پمپاژ خون را زیر پوستم در آن مواقع حس می کنم و اغلب فشار مینی موم خونم بالا می رود بر روی ۱۱ یا ۱۱/۵ و در ضمن اخیرا انتهای دست ها و پاهایم نیز سرد است و در موقع حمله فشار خون علاوه بر لرزش عضلات احساس سرما نیز دارم و دست و پا هایم یخ می باشد و سرگیجه هم در زمان بالا بودن فشار خون دارم خیلی نزد پزشک رفتم و حتی سی تی آنژیوکردم گفتند مشکل گرفتگی عروق نداری و اکو کردم بعضی ها می گویند افتادگی مختصر دریچه قلب داری و بعضی ها نی گویند نه شکلش مادرزادی این صورت است هر روز هم بدتر می شوم ترا به خدا کمکم کنید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام حتما یک ازمایش خون باید بدید ، بخصوص تست تیرویید ، و اگه نرمال بود باید هولتر ۲۴ ساعته ریتم و فشار خون بشید که مشخص بشه سطح فشار خونتون و ریتم قلبتون به چه صورت هست
  2. تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   آزمایش تیروئید دادم به تازگی پنج الی شش نوبت در طول امسال حتی متخصص تیروئید هم بردم گفتند نرمال است و فقط آنتی تی پی او من ۱۳۵ بوده است بنظر بنده با توجه به اینکه در پای راستم بصورت واریس عروقش زده بیرون و از مادرزادی بصورت لکه های قرمز بوده و دو سه سال هستش که اطراف رگ های واریس خون به زیر پوستم بصورت دانه های قرمز در حدود خیلی کم به اندازه شش سانتی متر و در یک نقطه انشار یافته بنظر شما واسکولیت نمی باشد با توجه به اینکه همیشه در آزمایش خونم مقدار Esr خونم ۱۵ یا ۱۲ می باشد نظر شما چیست
  3. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام اول فشار خونتون را کنترل کنید ، سپس در صورت پا بر جا بودن علایم بررسی بیشتر انجام بشه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ساغر پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  با سلام وقتون بخیر خانومی چهل و پنج ساله با سابقه فشار خون بالا ک دارو هم مصرف می‌کنند مدت دو روز سرگیجه ب خصوص هنگام خواب احساسی ب اصلاح گردش خونه دور سر دارند
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام اگه فشار نرمال و کنترل شده هست و سرگیجه دارن به خاطر گوش و یا مغز و اعصاب هست
 • تصویر کاربر فری سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  مادرم چند روز پیش فشار خونش بالا رفت و با سرگیجه به دکتر مراجعه کردیم.فشارش رو با آمپول و قرص زیرزبانی پایین آوردن.ولی هنوز سرگیجه خفیف و حالت سنگینی سر رو دارن
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)
 • تصویر کاربر راد سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام
  سرگیجه دارم.
  و از بینی فشار میاد به سرم .
  حتی موقعه نماز خوندن خم و راست میشم فشار میاد به سرم و سرگیجه میگیرم.
  طوری که وقتی میریم استخر اب وارد بینی میشه اونطوری هستم مدام .
  و حس بویاییم خیلی کم شده.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام ، فشار خونتون را کنترل کنید ، ممکنه کاهش بویایی از علایم اولیه کرونا باشه ، با مراکز مشخص شده تماس بگیرید ، ممکن هم هست که سینوزیت داشته باشید اگه فشارتون طبیعی بود با پزشک گوش و حلق وبینی مشورت کنین

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر