فشار خون در بارداری

درمان کاهش فشار خون در بارداری

فهرست مطالب

فشار خون پایین در بارداری اتفاقی طبیعی است. هورمون های در حال نوسان و تغییرات گردش خون می توانند به کاهش فشار خون، مخصوصا در سه ماه اول و دوم بارداری منجر شوند. فشار خون پایین در بارداری معمولا مشکلات سلامتی جدی ایجاد نمی کند و خانم های باردار می توانند آن را در خانه درمان کنند.

فشار خون نرمال در بارداری چند است؟

فشار خون نرمال در طول دوران بارداری علامت سلامتی مادر و جنین می باشد. پزشکان از مقادیر فشار خون برای تشخیص مشکلات زمینه ای و عوارض احتمالی استفاده می کنند.

طبق گزارشات انجمن قلب فشار خون طبیعی کمتر از mmH  ۸۰/۱۲۰ می باشد ۱۲۰ میلی متر جیوه (mmHg) فشار سیستولیک (هنگام انقباض قلب) بوده که همیشه عدد فوقانی بر روی دستگاه است. ۸۰ میلی متر جیوه فشار دیاستولیک بوده (هنگام استراحت قلب در بین ضربان ها) و عدد تحتانی بر روی دستگاه است. اعداد کمتر از این مقدار، نشانه فشار خون پایین بوده اما در بسیاری از افراد، طبیعی است.

تشخیص کاهش فشار خون توسط پزشک زمانی است که عدد فشارسنج حدود ۹۰ بر روی ۶۰ است (۶۰/۹۰ mmHg).

خانم های باردار در طول ۱۲ هفته اول بارداری احتمال دارد احساس کاهش فشار خون کنند. این کاهش فشار خون اغلب در طول سه ماه اول و دوم در حد پایین قرار داشته و در سه ماه سوم مجدد بالا می رود. پزشکان به طور مداوم فشار خون را پس از تولد نوزاد برای بررسی عوارض پس از زایمان تحت نظر دارند.

علائم فشار خون پایین در بارداری
علائم فشار خون پایین در بارداری

علائم فشار خون پایین در بارداری

علائم فشار خون پایین میتواند گوناگون بوده و عبارتند از:

  • سرگیجه
  • خستگی
  • از هوش رفتن بعد از سریع ایستادن
  • اختلال بینایی (تاری یا دوبینی)
  • تنگی نفس
  • احساس تشنگی مداوم حتی پس از نوشیدن آب

آیا فشار خون پایین در بارداری باعث آسیب به جنین شما می شود؟

در خصوص تاثیرات فشار خون پایین بر روی جنین، اطلاعات کمتری نسبت به فشار خون بالا کشف شده است. برخی تحقیقات حاکی از این است که  فشار خون پایین منجر به این می شود که جنین مرده به دنیا آمده یا باعث کم وزنی در بدو تولد می شود، اما اثبات این ارتباط  مشکل است، چرا که بسیاری از متغیر ها و عوامل خطر دیگری نیز در بارداری دخیل هستند. در بسیاری از موارد، فشار خون پایین در این زمان جای نگرانی ندارد.

بیشتر بخوانید: درمان تپش قلب در بارداری چگونه است؟

تشخیص در مطب دکتر آرزو خسروی

فشار خون پایین از طریق یک تست ساده قابل تشخیص است. دکتر آرزو خسروی کیسه بادی فشار سنج (کاف) را دور بازوی شما قرار می دهند و از یک  ابزار اندازه گیری فشار( گیج) برای اندازه گیری فشار خونتان استفاده می کنند.

این آزمایش را می توانید در مطب دکتر انجام دهید، اما می توانید برای خودتان یک فشارسنج بخرید و در منزل استفاده کنید. اگر فشار خون شما در تمام طول بارداری پایین باشد، پزشکتان انجام تست های بیشتری را برای رد بیماری های دیگر درخواست میکند.

درمان فشار خون پایین در بارداری در مطب دکتر آرزو خسروی

این مسئله به طور کلی نیازی به درمان ندارد. دکتر آرزو خسروی معمولا برای فشار خون پایین خانم های باردار دارو تجویز نمی کنند، مگر اینکه علائم جدی یا عوارض محتمل باشند. فشار خون شما در سه ماهه سوم به خودی خود بالا می رود.

در اکثر موارد درمان خاصی برای فشار خون پایین در بارداری احتیاج نیست چرا که فشار خون پس از سه ماهه سوم به حد طبیعی خود بر می گردد.

دارو برای فشار خون پایین در حاملگی

در موارد کمی تعدادی دارو بسته به طبیعت یا دوره بارداری برای درمان عوامل زمینه ای فشار خون پایین از جمله تقویت کننده های هورمونی و کم خونی وجود دارد. مثلاً ویتامین B12 در رفع کم خونی و تجدید عملکرد کامل گلبول های قرمز موثر است.

درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

تعداد بیشماری درمان خانگی برای پیشگیری از فشار خون پایین در این دوره وجود دارد که عبارتند از:

✅ رژیم غذایی مناسب

رژیم غذایی سالم و مغذی برای تنظیم فشار خون ثابت در خانم های باردار موثر است. مصرف میوه ها و سبزی های غنی از ویتامین ها و مواد معدنی می تواند از وقوع فشار خون پایین جلوگیری کند. از عوامل دیگر پیشگیری از فشار خون پایین می توان به تقسیم کردن وعده های غذایی به وعده های کوچکتر به فاصله منظم به جای مصرف یک جای غذا های سنگین اشاره کرد.

✅ ورزش

ورزش می تواند تاثیر خارق العاده ای بر اصلاح فشار خون پایین در بدن داشته باشد. گرچه، برخی بیماران سرگیجه و خستگی را تجربه می کند.  قبل از شروع هرگونه ورزش سنگین در بارداری  با پزشک خود مشورت کنید.

✅ استراحت کافی و تنفس سیستمیک

خانم های باردار و مراقبین آنها باید از این وضعیت آگاه بوده و بدانند که چطور فشار خون می تواند در بارداری دچار تغیرات ناگهانی شود. بنابراین، خانم باردار نباید بعد از دراز کشیدن، خوابیدن یا نشستن طولانی مدت حرکات سریع و ناگهانی انجام دهند.

دراز کشیدن و استراحت کردن، همیشه به تنظیم ضربان قلب کمک می کند. خوابیدن روی سمت چپ و پوشیدن لباس های گشاد نیز کمک کننده هستند.

✅نوشیدن مایعات

کمبود آب بدن نقش اساسی در ابتلای به فشار خون پایین دارد. مصرف چای سبز و مایعات در بارداری می تواند به رفع علائمی از قبیل حالت تهوع و استفراغ کمک کند.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو انجمن قلب و عروق ایران، اروپا و آمریکا.

برای ارتباط با نوبت دهی مطب کلیک کنید.


 

ارائه مشاوره
فردی و تخصصی 100%
ارائه نتایج
سریع و دقیق 100%
رعایت استانداردها
بهداشتی و ایمنی 100%

اشتراک گذاری :