درباره دکتر

دکتر آرزو خسروی – متخصص قلب و عروق، فلوشیپ اکو کاردیوگرافی
عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه
رئیس بخش اکوکاردیوگرافی بیمارستان بقیه الله اعظم
عضو انجمن قلب و عروق ایران
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی ایران
عضو انجمن قلب اروپا (ESC)
عضو انجمن اکوکاردیوگرافی و تصویربرداری اروپا (EACVI)
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی آمریکا (ASE)
عضو شورای پژوهشی مرکز تحقیقات اترواسکلروز

فهرست مطالب

عوارض و خطرات تری گلیسیرید بالای 200 + درمان خانگی

التهاب شدید و دردناک پانکراس می تواند تهدید کننده زندگی باشد. سطوح بالای تری گلیسیرید همچنین خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد، از جمله : بیماری شریان کاروتید، بیماری عروق کرونر و حمله قلبی، سندرم متابولیک (ترکیبی از فشار خون بالا، دیابت و چاقی) و بیماری شریان محیطی. راه کارهای طب سنتی برای درمان تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ را در ادامه این مطلب مطالعه کنید.

تری گلیسریدها چربی های خون شما هستند. بیشتر غذاهای چرب به شکل تریگلیسرید هستند، اما خود بدن شما بیشتر این چربی ها را تولید می کند. هنگامی که کالری بیش از حدی از راه خوراکی ها وارد بدن خود می کنید، کالری اضافی، تبدیل به این نوع از چربی خون شده و در سلول های چربی شما ذخیره می شود. این چربی های انباشته شده در رگ ها و عروق خونی موجب تصلب شرائین شده و عوارض جدی برای سلامتی شما در پی دارد.

پیشنهاد میکنیم برای اطلاع از عوامل بروز گرفتگی عروق و راه کار های درمانی جهت جلوگیری از عوارض خطرناک آن،
مطلب علائم تصلب شرایین را حتماً مطالعه کنید.

خطرات تریگلیسیرید بالای ۲۰۰

اگر سطح تریگلیسیرید خونتان بالاتر از ۲۰۰ است احتمالا نیاز به دارو دارید. چرا که این سطح از چربی خون خطرناک است. سطوح بسیار بالا می تواند باعث رسوب چربی در پوست و اندام های داخلی شود. این چربی های رسوب شده می توانند به کبد و لوزالمعده آسیب برسانند. همچنین جریان خون به قلب و مغز را مسدود می کنند و باعث حمله قلبی یا سکته مغزی می شوند.

عوارض تریگلیسیرید بالا بر پانکراس

لوزالمعده شما یک عضو مهم است که در قسمت فوقانی شکم و پشت معده قرار گرفته‌ که آنزیم ها و مواد دیگری ترشح می‌کند که مستقیماً وارد محیط روده شده و به گوارش پروتئین، چربی و کربوهیدرات کمک می‌کنند. از جمله عوارض چربی خون بالای ۲۰۰ می توان به تورم لوزالمعده اشاره کرد. این امر باعث درد شدید شکم، استفراغ و تب می شود. اگر آنزیم هایی که برای گوارش ترشح می شود در خارج از لوزالمعده نشت کنند، می تواند زندگی شما را تهدید کند. برای درمان میتوانید مواردی همچون کاهش وزن، تغییرات رژیم غذایی، و اجتناب از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل را رعایت کنید.

مقاله پیشنهادی دکتر آرزو خسروی: 14 قاتل تری گلیسرید را بشناسید

تری گلیسیرید و دیابت نوع 2

یکی از عوارض آن خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ است. افزایش این نوع از چربی خون بخشی از وضعیتی به نام سندرم متابولیک است که شامل فشار خون بالا، افزایش چربی شکم، HDL پایین (کلسترول خوب)، و قند خون ناشتای بالا است. چنانچه چربی خون بالا با هر یک از شرایط نام برده شده همراه شود می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را پنج برابر بیشتر کند.

عوارض تریگلیسیرید بسیار بالا بر قلب

چربی خون بالا همراه با وضعیت سندرم متابولیک، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را دو برابر می کند. خطر ابتلا به بیماری های قلبی در جوانانی که سطح چربی خونشان بسیار بالاست (بیشتر از ۲۰۰) چهار برابر بیشتر از بزرگسالانی است که تری گلیسیرید کمی بالا دارند. مقدار بالای چربی های موجود در خون شما در داخل رگ های خونی که اکسیژن را به عضله قلب حمل می کنند، رسوب می کنند و مانع خونرسانی کافی به عضله قلب می شوند.

عوارض تریگلیسیرید بالا روی مغز

سکته مغزی ،آسیب مغزی ناشی از کاهش خون رسانی به سلول های مغزی است. هر ساله افراد زیادی دچار سکته مغزی می شوند. چربی خون بالا می تواند جریان خون در داخل رگ هایی که به مغز ارسال می شوند را محدود کند. طبق مطالعات اخیر سطوح بالای چربی خون برای خانم های مسن، مهمترین عامل سکته مغزی به شمار می رود.

تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ و زوال عقل

زوال عقل به معنای از دست دادن عملکرد مغز است. می تواند بر حافظه، تفکر، زبان و رفتار تأثیر بگذارد. سن یک عامل خطر بزرگ برای زوال عقل است. تحقیقات نشان می دهد که افزایش سطح این نوع از چربی خون ممکن است به رگ های خونی داخل مغز آسیب برساند و به ساخت یک پروتئین سمی به نام آمیلوئید کمک کنند.

عوارض تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ بر کبد

تجمع چربی در کبد شایع ترین علت بیماری مزمن کبدی است. از عوارض آن می توان به زخم دائمی کبد، سرطان، و نارسایی کبد اشاره کرد که تهدید کننده زندگی هستند. در بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) بیش از ۱۰ درصد کبد جایگزین چربی شده است. شایع ترین علل NAFLD دیابت، چاقی، قند خون بالا است.

عوارض تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ بر پاهای شما

چربی بیش از حد در خون باعث تشکیل رسوب در شریان هایی می شود که به پاها خونرسانی می کنند که می تواند منجر به بیماری شریان محیطی (PAD) شود. PAD می تواند باعث درد و بی حسی در پاها شود، به ویژه در هنگام راه رفتن. همچنین خطر عفونت در پا را افزایش می دهد. از دیگر عوارض آن عوامل خطر ساز عمده برای PAD است.

گام های ساده برای درمان تری گلیسیرید بالای ۲۰۰

به عنوان یکی از علل اصلی افزایش سطح این نوع از چربی خون و کلسترول بد ، چاقی، عدم حرکت، مصرف غذاهای ناسالم و سبک زندگی ناسالم است که همه آنها منجر به ساخت سموم در بدن می شوند. اولین گام برای پایین آوردن تری گلیسیرید تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی است.

  • کاهش مصرف کربوهیدرات های ساده

میزان تریگلیسیریدها با مصرف کربوهیدرات های ساده مانند شکر،دسر ها، نوشابه های صنعتی، آبنبات و غذاهای صنعتی و فرآوری شده افزایش می یابد. به جای این غذاها، مصرف غلات سبوس دار و حبوبات را افزایش دهد.

  • ورزش و فعالیت بدنی حداقل 30 دقیقه در روز از راه رفتن، دویدن، یوگا یا تمرینات تنفسی استفاده کنید. ورزش به کاهش سطح این نوع از چربی ها در جریان خون کمک خواهد کرد. بدن با فعالیت ورزشی کالری اضافی را می سوزاند و وزن را به مقدار نرمال می رساند.
  • کاهش مصرف کالری

مصرف گوشت، غذاهای فرآوری شده و صنعتی، ماکارونی، نوشیدنی های حاوی الکل از مواردی هستند که کالری بالایی دارند و عاملی در جهت افزایش سطح کلسترول هستند.

  • حفظ وزن نرمال معمولاً افرادی که سطح چربی خونشان بالاست، تجمع چربی در ناحیه شکمی دارند. کاهش وزن و رساندن آن به محدوده نرمال، از خطرات و عوارض چربی خون بالا پیشگیری میکند.
  • خواب کافی  با داشتن خواب کافی در شبانه روز (7 الی8 ساعت در افراد بالغ) می توانید از افزایش این نوع از چربی خون جلوگیری کرده و آن را به محدوده نرمال بازگردانید.
  • مصرف غذای سالم غذا را با روغن زیتون طبخ نمایید. روغن زیتون از روغن های سالم گیاهی است که به کاهش سطح چربی خون کمک می کند.

درمان تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ در منزل

عسل:عسل موثر در درمان عوارض تری گلیسرید بالای 200

عسل با این نوع از چربی خون بالا و کلسترول بد با موفقیت مبارزه می کند. به غیر از غنی بودن از ویتامین ها و مواد معدنی، آنتی اکسیدان های موجود در عسل، اجازه ورود کلسترول به غشای رگ های خونی را نمی دهند.

یک قاشق عسل حل شده در یک لیوان آب گرم به عادی سازی سطح تری گلیسرید و طبیعی نگه داشتن کلسترول بد کمک خواهد کرد. برای تاثیر بیشتر،می توانید 8 تا 10 قطره سرکه سیب و یا یک قاشق چای خوری آب لیمو طبیعی به آن اضافه کنید.

سیر:درمان عوارض تری گلیسرید بالای 200

برای پایین آوردن تریگلیسیرید ، طب سنتی مصرف سیر را به شدت توصیه می کند. سیر سرشار از اسیدهای آمینه، ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات سولفات آلی مانند آلیسین، آزوئیک و دیگر ترکیبات گوگرد است که راه حلی برای درمان چربی خون بالا و درمان عوارض آن هستند.

سرکه سیب:درمان عوارض تری گلیسرید بالای 200

سرکه سیب به کاهش تری گلیسیریدها و کاهش کلسترول کمک می کند. سرکه سیب به کاهش میزان چربی های بد خون و رساندن آنها به محدوده نرمال از طریق بالا رفتن کلسترول خوب یا HDL  کمک می کند. سرکه سیب همچنین در درمان کبد چرب نیز موثر می باشد.

یک قاشق چایخوری سرکه سیب خالص و بدون مواد افزودنی را در یک لیوان آب بریزید. کمی عسل به آن اضافه کنید. این محلول را 2 بار در روز به مدت حداقل چند ماه میل کنید.

همچنین می توانید سرکه سیب را با پرتقال تازه، سیب، انگور یا دیگر آبمیوه ها مخلوط کرده و مصرف کنید.

تخم گشنیز:درمان عوارض تری گلیسیرید بالای 200 با تخم گشنیز

تخم گشنیز درمان سنتی معروفی برای درمان چربی خون بالا است. ترکیبات موجود در تخم گشنیز، سوخت و ساز چربی های مضر و بد را افزایش می دهد. برای درمان تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ می توانید یک تا دو قاشق چای خوری پودر تخم گشنیز را داخل یک فنجان آب بریزید. آب را جوشانده و صاف کنید و اجازه دهید تا خنک شود. این محلول را یک یا دوبار در روز و به مدت چند ماه میل کنید.

فلفل قرمز:درمان عوارض تری گلیسیرید بالای 200 با فلفل قرمز

فلفل قرمز حاوی نوعی ترکیب آلکالوئیدی به نام کاپسی سین است که باعث کاهش چربی خون و LDL کلسترول در افرادی که دچار اضافه وزن هستند، می شود.

نصف تا یک قاشق چایخوری پودر فلفل قرمز را داخل یک فنجان آب داغ بریزید. این محلول را 2 بار در روز به مدت چند هفته میل کنید.

دارچین:درمان عوارض تریگلیسیرید بالای 200 با دارچین

دارچین میزان قند و چربی را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بهبود می بخشد. مصرف 1 تا 6 گرم دارچین در هر روز به پایین آمدن و درمان تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ و به همان اندازه کلسترول بد در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ اکوکاردیوگرافی

جهت مراجعه حضوری به مطب با نوبت دهی در ارتباط باشید.