متخصص قلب در تهران

عوارض و خطرات تری گلیسیرید بالای 200 + درمان خانگی

عوارض و درمان تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ را در ادامه این مطلب بخوانید. دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق، در ادامه از ارتباط بین سطح بالای تری گلیسیرید و خطر ابتلا به بیماری پانکراس و … بیشتر توضیح می دهند. جهت مشاهده آدرس مطب دکتر آرزو خسروی روی نقشه کلیک کنید.

التهاب شدید و دردناک پانکراس می تواند تهدید کننده زندگی باشد. سطوح بالای تری گلیسیرید همچنین خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد، از جمله : بیماری شریان کاروتید، بیماری عروق کرونر و حمله قلبی، سندرم متابولیک (ترکیبی از فشار خون بالا، دیابت و چاقی) و بیماری شریان محیطی. راه کارهای طب سنتی برای درمان تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ را در ادامه این مطلب مطالعه کنید.

اگر در ارتباط با عوارض تری گلیسیرید بالا سوالی دارید در بخش ثبت پرسش ارسال کنید و ظرف چند روز پاسخ خود را دریافت کنید.

تری گلیسریدها چربی های خون شما هستند. بیشتر غذاهای چرب به شکل تریگلیسرید هستند، اما خود بدن شما بیشتر تری گلیسرید ها را تولید می کند. هنگامی که کالری بیش از حدی از راه خوراکی ها وارد بدن خود می کنید، کالری اضافی، تبدیل به تری گلیسرید شده و در سلول های چربی شما ذخیره می شود. این چربی های انباشته شده در رگ ها و عروق خونی موجب تصلب شرائین شده و عوارض جدی برای سلامتی شما در پی دارد.

از عوامل بروز گرفتگی عروق و راه کار های درمانی جهت جلوگیری از عوارض خطرناک آن بیشتر بدانید. علائم تصلب شرایین ( آترواسکلروز ) چیست؟

خطرات تریگلیسیرید بالای ۲۰۰

اگر سطح تریگلیسیرید خونتان بالاتر از ۲۰۰ است احتمالا نیاز به دارو دارید. چرا که این سطح از چربی خون خطرناک است. سطوح بسیار بالا می تواند باعث رسوب چربی در پوست و اندام های داخلی شود. این چربی های رسوب شده می توانند به کبد و لوزالمعده آسیب برسانند. همچنین جریان خون به قلب و مغز را مسدود می کنند و باعث حمله قلبی یا سکته مغزی می شوند.

عوارض تریگلیسیرید بالا بر پانکراس

لوزالمعده شما یک عضو مهم است که در قسمت فوقانی شکم و پشت معده قرار گرفته‌ که آنزیم ها و مواد دیگری ترشح می‌کند که مستقیماً وارد محیط روده شده و به گوارش پروتئین، چربی و کربوهیدرات کمک می‌کنند. از جمله عوارض تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ می توان به تورم لوزالمعده اشاره کرد. این امر باعث درد شدید شکم، استفراغ و تب می شود. اگر آنزیم هایی که برای گوارش ترشح می شود در خارج از لوزالمعده نشت کنند، می تواند زندگی شما را تهدید کند. به منظور درمان تریگلیسرید بالای ۲۰۰  میتوانید مواردی همچون کاهش وزن، تغییرات رژیم غذایی، و اجتناب از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل را رعایت کنید.

14 قاتل تری گلیسرید را بشناسید

تری گلیسیرید و دیابت نوع 2

یکی از عوارض تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ است. تریگلیسیرید بسیار بالا بخشی از وضعیتی به نام سندرم متابولیک هستند که شامل فشار خون بالا، افزایش چربی شکم، HDL پایین (کلسترول خوب)، و قند خون ناشتای بالا است.چنانچه تری گلیسیرید بالا با هر یک از شرایط نام برده شده همراه شود می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را پنج برابر بیشتر کند.

عوارض تریگلیسیرید بسیار بالا بر قلب

داشتن تری گلیسیرید بسیار بالا و وضعیت سندرم متابولیک، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را دو برابر می کند. خطر ابتلا به بیماری های قلبی در جوانانی که سطح تریگلیسرید خونشان بسیار بالاست (بیشتر از ۲۰۰) چهار برابر بیشتر از بزرگسالانی است که تری گلیسیرید کمی بالا دارند. مقدار بالای چربی های موجود در خون شما در داخل رگ های خونی که اکسیژن را به عضله قلب حمل می کنند، رسوب می کنند و مانع خونرسانی کافی به عضله قلب می شوند.

عوارض تریگلیسیرید بالا روی مغز

سکته مغزی ،آسیب مغزی ناشی از کاهش خون رسانی به سلول های مغزی است. هر ساله افراد زیادی دچار سکته مغزی می شوند. تری گلیسیرید بالا می تواند جریان خون در داخل رگ هایی که به مغز ارسال می شوند را محدود کند. طبق مطالعات اخیر سطوح بالای تریگلیسیرید برای خانم های مسن، مهمترین عامل سکته مغزی به شمار می رود.

تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ و زوال عقل

زوال عقل به معنای از دست دادن عملکرد مغز است. می تواند بر حافظه، تفکر، زبان و رفتار تأثیر بگذارد. سن یک عامل خطر بزرگ برای زوال عقل است. تحقیقات نشان می دهد که تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ ممکن است به رگ های خونی داخل مغز آسیب برساند و به ساخت یک پروتئین سمی به نام آمیلوئید کمک کنند.

عوارض تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ بر کبد

تجمع چربی در کبد شایع ترین علت بیماری مزمن کبدی است. از عوارض تری گلیسیرید بالای 200 می توان به زخم دائمی کبد، سرطان، و نارسایی کبد اشاره کرد که تهدید کننده زندگی هستند. در بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) بیش از ۱۰ درصد کبد جایگزین چربی شده است. شایع ترین علل NAFLD دیابت، چاقی، قند خون بالا است.

عوارض تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ بر پاهای شما

چربی بیش از حد در خون باعث تشکیل رسوب در شریان هایی می شود که به پاها خونرسانی می کنند که می تواند منجر به بیماری شریان محیطی (PAD) شود. PAD می تواند باعث درد و بی حسی در پاها شود، به ویژه در هنگام راه رفتن. همچنین خطر عفونت در پا را افزایش می دهد. از عوارض تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ عوامل خطر ساز عمده برای PAD است.

جهت مشاهده آدرس مطب روی نقشه، کلیک کنید.

گام های ساده برای درمان تری گلیسیرید بالای ۲۰۰

به عنوان یکی از علل اصلی افزایش سطح تری گلیسرید خون و کلسترول بد ، چاقی، عدم حرکت، مصرف غذاهای ناسالم و سبک زندگی ناسالم است که همه آنها منجر به ساخت سموم در بدن می شوند. اولین گام برای پایین آوردن تری گلیسیرید تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی است.

 • کاهش مصرف کربوهیدرات های ساده

میزان تریگلیسیریدها با مصرف کربوهیدرات های ساده مانند شکر،دسر ها، نوشابه های صنعتی، آبنبات و غذاهای صنعتی و فرآوری شده افزایش می یابد. به جای این غذاها، مصرف غلات سبوس دار و حبوبات را افزایش دهد.

 • ورزش و فعالیت بدنی حداقل 30 دقیقه در روز از راه رفتن، دویدن، یوگا یا تمرینات تنفسی استفاده کنید. ورزش به کاهش سطح تری گلیسرید در جریان خون کمک خواهد کرد. بدن با فعالیت ورزشی کالری اضافی را می سوزاند و وزن را به مقدار نرمال می رساند.
 • کاهش مصرف کالری

مصرف گوشت، غذاهای فرآوری شده و صنعتی، ماکارونی، نوشیدنی های حاوی الکل از مواردی هستند که کالری بالایی دارند و عاملی در جهت افزایش سطح کلسترول هستند.

 • حفظ وزن نرمال معمولاً افرادی که سطح تری گلیسرید خونشان بالاست، تجمع چربی در ناحیه شکمی دارند. کاهش وزن و رساندن آن به محدوده نرمال، از خطرات و عوارض تری گلیسرید بالا پیشگیری میکند.
 • خواب کافی  با داشتن خواب کافی در شبانه روز (7 الی8 ساعت در افراد بالغ) می توانید از افزایش تری گلیسرید بالا جلوگیری کرده و آن را به محدوده نرمال بازگردانید.
 • مصرف غذای سالم غذا را با روغن زیتون طبخ نمایید. روغن زیتون از روغن های سالم گیاهی است که به کاهش سطح تریگلیسرید خون کمک می کند.

درمان تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ در منزل

 

عسل:عسل موثر در درمان عوارض تری گلیسرید بالای 200

 

عسل با تریگلیسیرید های بالا و کلسترول بد با موفقیت مبارزه می کند. به غیر از غنی بودن از ویتامین ها و مواد معدنی، آنتی اکسیدان های موجود در عسل، اجازه ورود کلسترول به غشای رگ های خونی را نمی دهند.

یک قاشق عسل حل شده در یک لیوان آب گرم به عادی سازی سطح تری گلیسرید و طبیعی نگه داشتن کلسترول بد کمک خواهد کرد. برای تاثیر بیشتر،می توانید 8 تا 10 قطره سرکه سیب و یا یک قاشق چای خوری آب لیمو طبیعی به آن اضافه کنید.

 

 

سیر:درمان عوارض تری گلیسرید بالای 200

برای پایین آوردن تریگلیسیرید ، طب سنتی مصرف سیر را به شدت توصیه می کند. سیر سرشار از اسیدهای آمینه، ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات سولفات آلی مانند آلیسین، آزوئیک و دیگر ترکیبات گوگرد است که راه حلی برای درمان چربی خون بالا و درمان عوارض تری گلیسیرید بالا هستند.

 

 

سرکه سیب:درمان عوارض تری گلیسرید بالای 200

سرکه سیب به کاهش تری گلیسیریدها و کاهش کلسترول کمک می کند. سرکه سیب به کاهش میزان چربی های بد خون و رساندن آنها به محدوده نرمال از طریق بالا رفتن کلسترول خوب یا HDL  کمک می کند. سرکه سیب همچنین در درمان کبد چرب نیز موثر می باشد.

یک قاشق چایخوری سرکه سیب خالص و بدون مواد افزودنی را در یک لیوان آب بریزید. کمی عسل به آن اضافه کنید. این محلول را 2 بار در روز به مدت حداقل چند ماه میل کنید.

همچنین می توانید سرکه سیب را با پرتقال تازه، سیب، انگور یا دیگر آبمیوه ها مخلوط کرده و مصرف کنید.

 

تخم گشنیز:درمان عوارض تری گلیسیرید بالای 200 با تخم گشنیز

تخم گشنیز درمان سنتی معروفی برای درمان تری گلیسیرید بالای خون است. ترکیبات موجود در تخم گشنیز، سوخت و ساز چربی های مضر و بد را افزایش می دهد. برای درمان تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ می توانید یک تا دو قاشق چای خوری پودر تخم گشنیز را داخل یک فنجان آب بریزید. آب را جوشانده و صاف کنید و اجازه دهید تا خنک شود. این محلول را یک یا دوبار در روز و به مدت چند ماه میل کنید.

 

فلفل قرمز:درمان عوارض تری گلیسیرید بالای 200 با فلفل قرمز

 

فلفل قرمز حاوی نوعی ترکیب آلکالوئیدی به نام کاپسی سین است که باعث کاهش تری گلیسیریدها و LDL کلسترول در افرادی که دچار اضافه وزن هستند، می شود.

نصف تا یک قاشق چایخوری پودر فلفل قرمز را داخل یک فنجان آب داغ بریزید. این محلول را 2 بار در روز به مدت چند هفته میل کنید.

دارچین:درمان عوارض تریگلیسیرید بالای 200 با دارچین

دارچین میزان قند و چربی را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بهبود می بخشد. مصرف 1 تا 6 گرم دارچین در هر روز به پایین آمدن و درمان تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ و به همان اندازه کلسترول بد در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ اکوکاردیوگرافی

جهت مراجعه حضوری به مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه، کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۸ بهمن ۱( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر به طور اتفاقی آزمایش خون دادم تریگلیسیرید ۲۴۸ بود ولی کلسترول ۱۶۸ دکتر قرص فنوفیبرات ۱۰۰ داد گاهی تپش قلب دارم البته قبل از پریودی لازمه برای چکاب قلب اقدام کنم ۳۸ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۸ بهمن ۱( 3 روز پیش)

   سلام نیاز به دارو نیست

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۵ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 39سالمه و وزن من 78فقط متادون مصرف دارم یه دوماهی سرگیجه کم دارم ازمایش دادم 315جواب کلسترن خون چیکار کنم خوب شم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۵ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام با جواب ازمایش به پزشک  مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر پارسا جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام
  من 42 سال هستم تری گلیسیرید 238 چربی خوب 40 و چربی بد 91 و کلسترول 169هست و فشارم متغییر البته 14 به بالاست میشه راهنمایی کنید ممنون
  باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش)

   سلام برای فشار خون حتما نیاز به دارو دارید، مراجعه حضوری و معاینه و بررسی لازم هست 

 • تصویر کاربر رستمی چهارشنبه ۲۰ مهر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  باسلام جسارتا تری گلیسیریدم790هست وکلسترول 274وال دی ال132وwbc10390وام سی وی64. 3وام سی آچ21وlymphocytes41.5مدام احساس ضعف بی اشتهایی در عضلانی درد شکمی دارم وسردردوبیشترازدوهفته است علائم آنفولانزا دارم خواستم ببینم مشکل خاصی دارم یاخیر؟ باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۰ مهر ۱( 3 ماه پیش)

   سلام حتما با توجه به tgبالا به پزشک مراجعه کنید احتمال التهاب پانکراس هست ، بعد به متخصص قلب مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر خسرو جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  درود عرض ادب خانم دکتر
  من دو اکو در طول ۳ماه اختلاف گرفتم خیلی فرق داره میشه به بنده بفرماییذ کدام درسته
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش)

   سلام فایل اکو ها باز نمیشود 

 • تصویر کاربر Alireza شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام ۳۵ سالم هست. ۶ ماه پیش ازمایش دادم تریگلیسرید رو ۶۸۰ بود . رفتم دکتر قرس خوردم کبدم هم چرب بود البته. هر روز هم پیاده روی . بعد از ۲ ماه باز ازمایش دادم اومد رو ۱۶۰ کبد هم اکی شد. باز بعد ۳ ماه الان اومده رو ۶۰۰ البته دیگه پیاده روی نکردم قرص هم نخوردم . چرا اینقد میاد بالا ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش)
   سلام اگر شیوه زندگی را تغییر ندید کنترل نمیشه ، مصرف رژیم پر چرب و الکل و عدم تحرک از علل اصلی است
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام من 24 سالمه 4 ساله که تریگلسرید بالا میره
  فنو فیبرات200 میخورم 2 ماه پایین میاد قطع میکنم بعد دو سه ماه دیگه با ز به 400 تا میرسه
  موندم که چگار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام. عوامل افزایش تریگلیسیرید مانند الکل و رژیم پرچرب حذف شود. ورزش انجام دهید و کنترل قند خون توصیه می شود. در صورت نرمال بودن کلسترول، تریگلیسیرید بالای 500 بهتر هست درمان شود.

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  باسلام اقایی هستم ۴۴ ساله که مدت دوسال هست که سرگیجه و در اطراف چشم و در نواحی سینوس دارم و سرم هر روز صبح سنگین می‌شود و این موضوع هرروز تکرار می‌شود خیلی دکتر و متخصص رفتم آزمایش دادم سی تی اسکن و امر ای مغز و نوار مغز دادم مشکلی نداشتم تست گوش دادم و ... ولی خوب نشدم اگر ممکن هست با توجه به آزمایشات من دارویی برام تجویز کنید تا از شر گیجی راحت شم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام

   حتما از نظر فشار خون بررسی شوید و در صورت امکان هولتر فشار خون انجام دهید

 • تصویر کاربر م. چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  من ۷ ماه که فشار بالا و ضربان قلب بالا همراه با درد قفسه سینه دارم که درد در روز سه یا چهار بار تکرار میشه و چند دقیقه طول می کشه قرص انژیپول و لوزار و ازیپم استفاده کردم فشارم با لوزارتان ۱۲ ساعته کنترل نشد دکتر قرص سینومیکس ۸۰ بهم داد الان فشار تنظیم شده قرص فشار و قطع کردن فقط ۱۲ ساعت انژیپول استفاده می کنم ضربان قلب روی هشتاد تا ۹۰ ثابته ولی یک هفته هست که سر گیجه دارم و درد فقسه سینه رو دارم این درد و سر گیجه از قلبه یا دلیله دیگه داره . اکو سالم بوده
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش)
   سلام ممکنه فشار دوباره بالا رفته باشه ، اگر نبود ، دکتر مغز و اعصاب برید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر