بررسی فوائد و خطرات آتورواستاتین

استاتین ها در کاهش کلسترول و محافظت در برابر حمله قلبی و سکته مغزی موثر هستند. با این حال ممکن است برخی افراد دچار عوارض قرص آتورواستاتین بشوند. استاتین ها برای اکثر بیماران بسیار موثر و بی خطر .هستند امادر برخی افراد با درد عضلانی و مشکلات گوارشی خود را نشان میدهد

قرص آتورواستاتین برای چیست؟

آتورواستاتین و سایر استاتین ها در کاهش کلسترول خون و محافظت در برابر حمله قلبی و سکته مغزی موثر هستند. اگرچه ممکن است برای برخی از افراد عوارض جانبی به همراه داشته باشند. متخصص قلب و عروق معمولاً برای کاهش کلسترول خون و کاهش خطر حمله قلبی یا سکته مغزی، استاتین تجویز می کند. در حالی که آتورواستاتین و سایر داروهای کاهش دهنده کلسترول خون برای اکثر افراد بسیار موثر و بی خطر هستند. در برخی از افراد با درد عضلانی، مشکلات گوارشی و کاهش حافظه ارتباط دارند و به ندرت ممکن است باعث آسیب کبدی شوند.

تجمع پلاک آترواسکلروز در رگ ها و تصلب شرائین

عوارض آتورواستاتین در زنان

طبق مطالعات بالینی که در رابطه با پیشگیری و درمان بیماری های قلبی عروقی صورت گرفته استفاده زنان از استاتین ها بی خطر است و عوارض محدودی را در پی دارد. دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی در این باره معتقدند : خانم هایی که به طور مشخص بیماری قلبی ندارند نباید از استاتین ها استفاده کنند زیرا مطالعات نشان میدهند که استاتین ها فقط در مواردی موثر هستند که بیماران در معرض حمله قلبی قرار داشته باشند.

برای خانمی که به بیماری قلبی مبتلا نباشد و در معرض خطر حمله قلبی نباشد، استفاده از داروی آتورواستاتین به طور قابل توجهی، خطر دیابت را افزایش می دهد.

عوارض قرص آتورواستاتین و سایر وستاتین ها چیست؟

درد و آسیب عضلانی

یکی از رایج ترین عوارض قرص آتورواستاتین در افرادی از این دارو استفاده میکنند، درد عضلانی است . ممکن است خستگی یا ضعف در عضلات خود احساس کنید. این درد می تواند یک ناراحتی خفیف باشد یا می تواند آنقدر شدید باشد که فعالیت های روزمره شما را با دشواری همراه کند. به ندرت این دسته از داروها می توانند آسیب عضلانی تهدید کننده زندگی بنام رابدومیولیز (rab-doe-my-OL-ih-sis) ایجاد کنند.

رابدومیولیز می تواند باعث درد شدید عضلانی، آسیب کبدی، نارسایی کلیه و مرگ شود. خطر عوارض جانبی بسیار کم است. و در چند مورد در هر میلیون نفر که از این گروه دارویی مصرف می کنند محاسبه می شود. رابدومیولیز می تواند در صورت مصرف استاتین در ترکیب با داروهای خاص یا در صورت مصرف دوز بالای استاتین رخ دهد.

درد عضلانی از عوارض شایع مصرف استاتین ها
آسیب کبدی از عوارض قرص آتورواستاتین

گاهی اوقات استفاده از داروهای کاهش دهنده کلسترول مثل آتورواستاتین می تواند باعث افزایش سطح آنزیم هایی شود که التهاب کبد را نشان می دهند. اگر این افزایش خفیف باشد می توانید به مصرف دارو ادامه دهید. اگر افزایش شدید باشد ممکن است لازم باشد یک استاتین متفاوت را امتحان کنید. اگرچه مشکلات کبدی نادر است. پزشک ممکن است آزمایش آنزیم کبد را قبل یا اندکی پس از شروع مصرف این دارو به شما توصیه کند. شما به آزمایشات اضافی آنزیم کبد نیازی نداریدمگر اینکه علائم یا نشانه های مشکل کبد داشته باشید. در صورت خستگی یا ضعف غیرمعمول، از دست دادن اشتها، احساس درد در قسمت فوقانی شکم، ادرار رنگ تیره یا زردی پوست یا چشم بلافاصله به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

افزایش قند خون یا دیابت نوع ۲ از عوارض قرص آتورواستاتین

ممکن است هنگام مصرف این دارو سطح قند خون (گلوکز خون) شما افزایش یابد که ممکن است به دیابت نوع ۲ منجر شود. خطر جدی نیست. اما به اندازه کافی مهم استکه هشدارهایی را درباره برچسب های آتورواستاتین و سایر داروهای کاهش دهنده کلسترول خون در مورد سطح گلوکز خون و دیابت صادر کرده اند. این افزایش معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که سطح قند خون از حد طبیعی بالاتر باشد و با شروع مصرف دارو در محدوده پیش دیابت یا دیابت قرار گیرد.

استاتین ها از حملات قلبی در افراد دیابتی جلوگیری می کنند.

بنابراین ارتباط افزایش ملایم مقادیر قند با استاتین های مشاهده شده در برخی افراد مشخص نیست. فواید مصرف این دارو احتمالاً بیش از خطر ناچیز افزایش سطح قند خون است و جای نگرانی نیست.

⛔عوارض جانبی عصبی قرص آتورواستاتین

در برچسب های استاتین هشداری است مبنی بر اینکه برخی از افراد هنگام مصرف انها دچار کاهش حافظه یا گیجی شده اند. با قطع مصرف دارو این عوارض جانبی معکوس می شوند. شواهد محدودی برای اثبات رابطه علت و معلولی وجود دارد. اما اگر هنگام مصرف انها دچار از دست دادن حافظه یا گیجی شدید با پزشک خود صحبت کنید. همچنین شواهدی وجود دارد که این داروها ممکن است به عملکرد مغز کمک کنند. به عنوان مثال در افراد مبتلا به زوال عقل.

انواع استاتین:

استاتین ها شامل آتورواستاتین (لیپیتور)، فلوواستاتین (لسولک XL)، لوواستاتین (آلتوپروف)، پیتاواستاتین (لیوالو)، پرواواستاتین (پراواچول)، روزوواستاتین (کرستور، ازالور) و سیمواستاتین (زوکور، فلو لیپید) هستند.

داشتن کلسترول بیش از حد در خون خطر حمله قلبی و مغزی را افزایش می دهد. استاتین ها ماده ای را که کبد شما برای ساخت کلسترول به آن نیاز دارد، مسدود می کنند. که باعث می شود کبد شما کلسترول را از خونتان خارج کند. اگر فکر می کنید عوارض جانبی این نوع از داروها را تجربه می کنید ، فقط مصرف قرص ها را قطع نکنید. با پزشک متخصص قلب و عروق مشورت کنید. تا ببینید آیا تغییر در دوز دارو یا حتی استفاده نوع دیگری از دارو مفید است یا خیر.

چه کسی در معرض عوارض قرص آتورواستاتین و سایر وستاتین هاست؟

هرکسی که استاتین مصرف می کند عوارض جانبی نخواهد داشت.

ممکن است برخی از افراد بیشتر از سایرین در معرض خطر باشند. عوامل خطر عبارتند از:

 • مصرف چندین دارو برای کاهش کلسترول
 • افراد با سن ۸۰ سال و بیشتر
 • بیماری کلیه یا کبد
 • نوشیدن بیش از حد الکل

همچنین مصرف این داروها در بیماران با جنسیت خانم و افرادی که کم وزن هستند ممکن با عوارض جانبی همراه باشد. همین طور داشتن برخی شرایط خاص مانند کم کاری تیروئید یا اختلالات عصبی عضلانی از جمله اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS).

داروها و غذاهایی که با استاتین ها تداخل دارند

آب گریپ فروت حاوی ماده شیمیایی است که می تواند در آنزیم های تجزیه کننده (متابولیزه) این دارو در سیستم گوارش شما تداخل ایجاد کند. گرچه نیازی به حذف کامل گریپ فروت از رژیم خود نخواهید داشت اما از پزشک خود در مورد میزان گریپ فروت می توانید سوال کنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با آتورواستاتین یا سایر داروهای هم خانواده آن تداخل داشته باشند و خطر عوارض جانبی شما را افزایش دهند عبارتند از:

 • آمیودارون (Cordarone ، Pacerone)، دارویی برای ریتم نامنظم قلب
 • جمفیبروزیل (لوپید)، نوع دیگری از داروهای کلسترول
 • درمان های اچ آی وی به نام بازدارنده های پروتئاز مانند ساکویناویر (اینویراز) و ریتوناویر (نورویر)
 • برخی از داروهای آنتی بیوتیکی و ضد قارچی مانند کلاریترومایسین و ایتراکونازول (Onmel ،Sporanox)
 • برخی از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، مانند سیکلوسپورین (Gengraf ،Neoral ،Sandimmune)

داروهای زیادی وجود دارد که ممکن است با آتورواستاتین یا سایر داروهای کاهنده کلسترول تداخل داشته باشد بنابراین هنگام تجویز استاتین پزشک را از تمام داروهایی که مصرف می کنید مطلع نمایید.

خوراکی های طبیعی جایگزین آتورواستاتین

استاتین های طبیعی شامل خوراکی هایی هستند که به کاهش کلسترول بد در خون کمک می کنند.
خوراکی هایی که حاوی فیبر محلول به میزان زیاد و فیتوسترول های گیاهی هستند مانند انجیر، بادام درختی، پسته، فندق، بادام زمینی، کلم بروکلی، جو و سایر میوه و سبزیجات و حبوبات. دانه های روغنی همچون تخم آفتابگردان، کنجد، روغن هایی مانند سبوس برنج، روغن زیتون.

چگونه عوارض قرص آتورواستاتین را تسکین دهیم ؟

برای تسکین عوارض جانبی که احتمالاً ناشی از مصرف این گروه دارویی است پزشک ممکن است چندین گزینه را پیشنهاد کند. قبل از امتحان کردن این مراحل، با پزشک خود در میان بگذارید:

 • یک دوره استراحت کوتاه بعد از مصرف این دارو داشته باشید. استراحت می تواند به شما کمک کند تا مشخص کنید که آیا درد شما به دلیل مصرف آتورواستاتین است یا چیز دیگری.
 • نوع دیگری از استاتین را مصرف کنید. ممکن است یک استاتین خاص برای شما عوارض جانبی ایجاد کند. در حالی که استاتین دیگر بدون عوارض است. تصور می شود که سیمواستاتین (Zocor) هنگام مصرف در دوزهای بالا، ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی باعث درد عضلانی شود.
 • دوز مصرفی خود را تغییر دهید. کاهش دوز ممکن است برخی از عوارض جانبی شما را کاهش دهد. اما همچنین ممکن است برخی از مزایای کاهش کلسترول در داروهای شما را هم کاهش دهد. با مشورت پزشک، دارو را یک روز در میان مصرف کنید. به خصوص اگر استاتینی مصرف کنید که برای چند روز در خون باقی می ماند.
 • از ورزش های سنگین خودداری کنید . ورزش سنگین ممکن است خطر آسیب عضلانی را افزایش دهد. ورزش باعث درد عضلانی نیز می شود.
 • سایر داروهای کاهش دهنده کلسترول را در نظر بگیرید. اگرچه استاتین ها موثرترین داروهای خوراکی برای کاهش کلسترول هستند. اما انواع دیگری از داروها نیز در دسترس هستند. گاهی اوقات مصرف ترکیبی از داروهای کلسترول می تواند با دوزهای کمتری از استاتین نتیجه مشابهی را فراهم کند.
 • مکمل های کوآنزیم Q10 را امتحان کنید. مکمل های کوآنزیم Q10 ممکن است به جلوگیری از عوارض جانبی استاتین در برخی از افراد کمک کند. ابتدا با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید این مکمل با هیچ یک از داروهای دیگر تداخل ندارد.

حرف آخر

اگرچه عوارض جانبی ناشی از مصرف قرص آتورواستاتین یا سایر استاتین ها می تواند آزار دهنده باشد. اما قبل از تصمیم به قطع مصرف دارو مزایای مصرف آن را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که داروهای استاتین می توانند خطر حمله قلبی یا سکته را کاهش دهند. خطر ابتلا به عوارض جانبی تهدید کننده زندگی از استاتین ها بسیار کم است. حتی اگر عوارض جانبی آزار دهنده ای را تجربه کردید بدون این که ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. مصرف داروی آتورواستاتین خود را برای هر مدت قطع نکنید. پزشک شما ممکن است بتواند یک برنامه درمانی جایگزین ارائه دهد که بتواند بدون عوارض جانبی ناخوشایند به شما در کاهش کلسترول خون کمک کند.


دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی.

تلفن نوبت دهی مطب برای ویزیت حضوری : 02122894086

امتیاز به این مطلب :

جهت درج امتیاز بر روی ستاره کلیک کنید

امتیاز متوسط 0 / 5. امتیاز شما: 0

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده ! اولین نفر باشید.

مطب دکتر آرزو خسرو متخصص قلب و عروق

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ اکوکاردیوگرافی

دکتر آرزو خسروی از برجسته ترین متخصصین قلب و عروق در تهران و فلوشیپ اکوکاردیوگرافی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله تهران می باشند. دکتر خسروی، عضو انجمن اکوکاردیوگرافی ایران، اروپا و آمریکا در زمینه انجام انواع تست قلب، انواع اکوکاردیو گرافی برای خانم ها و آقایان محترم آماده ویزیت بیماران عزیز در مطب و بیمارستان های طرف قرارداد می باشد.

اشتراک گذاری :