متخصص قلب در تهران

15 قاتل تری گلیسرید بالا را بشناسید | راهکار های طلایی درمان چربی خون

برای آشنایی با مقدار تری گلیسرید (چربی خون) نرمال و 14 قاتل تری گلیسرید (چربی خون) بالا این مطلب را مطالعه کنید. دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی، 14 راهکار طلایی کاهش سطح تری گلیسیرید (چربی خون) بالا را بیان می کنند.

14 روش درمان و قاتل تری گلیسرید بالا

1- وزن نرمال قاتل تری گلیسرید

اولین قاتل تری گلیسرید بالا داشتن وزن نرمال است. هر وقت کالری دریافتی شما بیشتر از نیاز بدنتان باشد، بدن کالری اضافی را به تری گلیسیرید تبدیل کرده و آن را در سلول های چربی ذخیره می کند. به همین دلیل است که کاهش وزن روشی مناسب برای کاهش این نوع از چربی خون است.

در حقیقت تحقیقات انجام شده نشان داده اند که حتی کاهش 5 تا 10 درصد از وزن بدن می تواند تری گلیسیرید را تا حدود 40 میلی گرم بر دسی لیتر کاهش دهد.

کاهش مصرف شیرینی ها به ع نوان قاتل چربی خون یا تری گلیسرید راهی موثر در کنترل و درمان تری گلیسیرید بالا
کاهش مصرف شیرینی ها به ع نوان قاتل چربی خون یا تری گلیسرید راهی موثر در کنترل و درمان تری گلیسیرید بالا

2- حذف کردن شکر

دومین قاتل تری گلیسرید بالا کاهش مصرف شکر و شیرینی های صنعتی و قنادی است. شیرینی های صنعتی بخش مهمی از رژیم غذایی بسیاری از افراد را تشکیل می دهد.میزان شکر افزوده شده در این نوع از خوراکی ها بسیار بالاست. از این رو توصیه می شود که روزانه بیش از 6 تا 9 قاشق چای خوری شکر مصرف نشود.

شکر مخفی معمولا در شکلات ها، نوشیدنی های غیر الکلی و آب میوه ها وجود دارد. شکر اضافی موجود در رژیم غذایی به تری گلیسیرید تبدیل شده و باعث افزایش سطح تری گلیسیرید و سایر عوامل خطر بیماری قلبی می شود.

نتایج حاصل از بیش از 15 سال مطالعه نشان داده است افرادی که حداقل 25 درصد از کالری مورد نیاز روزانه خود را از شکر دریافت می کنند دو برابر بیشتر از افرادی که کمتر از ده درصد از کالری روزانه خود را از شکر دریافت می کنند، در معرض مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی قرار دارند.

3- جو دوسر

جو یکی از سالم ترین غلات کاملی است که مملو از ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین و فیبر میباشد. این ماده غذایی ضمن اینکه انرژی روزانه مورد نیاز بدن شما را به خوبی تامین میکند، از افزایش وزن و افزایش سطح چربی خون جلوگیری می کند. همچنین موجب کاهش سطح کلسترول، سطح قند خون می شود. از طرفی بسیار سیر کننده است و نقش مهمی در کاهش وزن و لاغری ایفا می کند.

جو همچنین منبع عالی بتا گلوکان است. بتا گلوکان نوعی فیبر محلول که به هضم و جذب مواد مغذی کمک می کند. رژیم های غذایی غنی از بتا گلوکان می تواند کلسترول بد LDL و کلسترول کل را کاهش دهد.

 

4- استفاده از فیبر 

فیبر در میوه ها، سبزیجات سبز رنگ و غلات کامل وجود دارد.  گنجاندن فیبر بیشتر در رژیم غذایی به عنوان قاتل تری گلیسرید بالا باعث کاهش جذب چربی و شکر در روده کوچک شده و به کاهش سطح تری گلیسیرید خون کمک می کند.

به جای سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی، از سبزیجات غیر نشاسته ای مانند اسفناج، هویج، گل کلم، کلم بروکلی و … استفاده کنید.

5- ورزش منظم ، قاتل تری گلیسرید بالا

کلسترول خوب یا HDL رابطه معکوسی با تری گلیسرید دارد به این معنی که بالا بودن سطح کلسترول HDL به کاهش چربی خون کمک می کند.

انجام ورزش های هوازی سطح کلسترول HDL در خون را افزایش داده و در نتیجه چربی خون را کاهش می دهد. مطالعات انجام شده نشان می دهند که اگر انجام ورزش های هوازی با کاهش وزن همراه باشد، به عنوان قاتل تری گلیسرید بالا ،تاثیر چشمگیری در کاهش چربی خون خواهد داشت. نمونه هایی از ورزش های هوازی عبارتند از:

 • پیاده روی
 • دویدن آرام
 • دوچرخه سواری
 • شنا

 توجه: فواید ورزش روی تری گلیسیرید در طولانی مدت مشخص می شود.

6- کاهش مصرف چربی های ترانس

چربی های ترانس و مصنوعی نوعی چربی هستند که به غذاهای فرآوری شده افزوده می شوند تا طول عمر این غذاها و مدت زمان مجاز برای فروش آنها را افزایش دهند.

چربی های ترانس در غذاهای سرخ شده تجاری و آن دسته از مواد غذایی پخته شده که با روغن های هیدروژنه صنعتی تهیه شده اند، وجود دارد.

از آنجا که چربی های ترانس خاصیت التهابی دارند، باعث ایجاد مشکلات بسیار، از جمله افزایش سطح کلسترول بد خون یا LDL  و بیماری قلبی می شوند. همچنین مصرف چربی های ترانس، سطح تری گلیسرید خون را نیز بالا می برند. بنابراین به افرادی که سطح چربی خونشان بالا است، توصیه می شود از غذاهای سالم و خانگی که قاتل چربی خون و تری گلیسرید بالا است ،بهره ببرند. استفاده از روغن شحم گاو و روغن زیتون در طبخ غذا، جایگزین مناسب روغن های صنعتی هستند.

7-ماهی چرب

ماهی چرب به دلیل فوایدی که برای سلامت قلب دارد و توانایی آن در کاهش سطح تری گلیسیرید خون شناخته شده است.

این خواص ماهی چرب به دلیل وجود اسیدهای چرب امگا ۳، نوعی اسید چرب چند اشباع نشده و ضروری است که فرد باید این اسید چرب را از مواد غذایی دریافت کند.

متخصصان قلب همواره توصیه می کنند که در هفته دو وعده ماهی چرب مصرف شود. در حقیقت دوبار مصرف این ماهی ها در هفته به عنوان قاتل تری گلیسرید بالا ،می تواند خطر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی را تا ۳۶ درصد کاهش دهد.

توجه: ماهی های سالمون، قزل آلا، هرینگ، ساردین، تون و مکرل برخی از ماهی‌های غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ و قاتل تری گلیسرید بالا هستند.

8-روغن زیتون

نتایج مطالعات انجام شده نشان می دهند که چربی های تک اشباع نشده و چند اشباع نشده می توانند سطح تری گلیسیرید خون را پایین آورند. مخصوصا زمانی که جایگزین دیگر انواع چربی ها شوند.

چربی های تک اشباع نشده در غذاهایی همچون روغن زیتون، روغن شحم گاو، آجیل و آووکادو یافت می شوند. چربی های چند اشباع نشده در روغن سبزی ها و ماهی چرب وجود دارند.

برای کاهش هر چه بیشتر تری گلیسیرید، از چربی های اشباع نشده یک نوع چربی سالم مانند روغن زیتون را انتخاب کرده و از آن برای جایگزینی انواع دیگر چربی در رژیم غذایی خود استفاده کنید. بنابراین روغن زیتون میتواند به عنوان قاتل تری گلیسرید بالا، در وعده های غذایی روزانه عمل کند.

۹- برنامه غذایی منظم 

مقاومت در برابر انسولین عامل دیگری است که باعث افزایش سطح تری گلیسرید خون می شود. پس از هر وعده غذایی سلول های پانکراس سیگنالی برای ترشح انسولین به جریان خون می فرستند. انسولین مسئول انتقال گلوکز به سلول ها برای استفاده و تولید انرژی است.

اگر مقدار انسولین موجود در جریان خون  زیاد باشد، بدن نسبت به آن مقاوم شده و نمی تواند به طور موثر از آن استفاده کند. این عامل باعث تشکیل گلوکز و تری گلیسیرید در خون می شود. خوشبختانه رعایت یک برنامه غذایی منظم مانع مقاومت ‌در برابر انسولین و افزایش سطح تری گلیسرید می شود.

10- حذف کردن مصرف الکل

مقدار کالری و شکر موجود در الکل زیاد است. اگر کالری دریافتی از طریق الکل استفاده نشود، به تری گلیسیرید تبدیل شده و در سلول های چربی ذخیره می گردد.اگر سطح این نوع از چربی خون در شما بیش از حد نرمال است، توصیه می کنیم از نوشیدنی های غیر الکلی که قاتل تری گلیسرید بالا هستند استفاده کنید.

11- پروتئین 

سویا منبع غنی از ایزوفلاون است. ایزوفلاون ترکیبی گیاهی است که برای سلامتی فواید بسیاری دارد. مصرف سویا برای کاهش کلسترول LDL نیز مفید است. ثابت شده است که پروتیین سویا به عنوان قاتل تری گلیسرید بالا در کاهش سطح این نوع از چربی خون، تاثیر چشمگیری دارد. همچنین استفاده از سفیده تخم مرغ به عنوان یک منبع سرشار از پروتئین برای افرادی که میزان چربی خونشان بالاست، گزینه مناسبی به شمار می رود.

12- آجیل درختی قاتل چربی خون یا تری گلیسرید بالا

آجیل مقدار زیادی فیبر، اسیدهای چرب، امگا 3 و چربی های اشباع نشده به بدن می رساند که تمام این موارد با هم می توانند تری گلیسیرید خون را کاهش دهند.

بررسی 61 مطالعه انجام شده نشان داد که هربار مصرف آجیل درختی مقدار تری گلیسرید خون را 2.2 میلی گرم بر دسی لیتر کاهش می دهد. این آجیل ها عبارتند از:

 • بادام درختی
 • گردو
 • پسته
 • و …

در نظر داشته باشید که آجیل کالری زیادی دارد. یک وعده مصرف بادام درختی، شامل 23 عدد بادام، 163 کالری دارد بنابراین آجیل را در حد اعتدال مصرف کنید.تری گلیسیرید نرمال

13- از شوید بیشتر استفاده کنید

ترکیبات موجود در سبزی شوید به طرز موثری میتواند سطح چربی خون را کاهش دهد.تری گلیسیرید نرمال

14- آبغوره قاتل تری گلیسرید خون بالا

تحقیقی که بر روی ترکیبی از افراد 20 تا 30 ساله سالم، 30 تا 60 ساله مبتلا به چربی خون و 30 تا 60 ساله مبتلا به فشار خون و پربی خون انجام شد، نشان داد که مصرف آبغوره می تواند نتایج شگفت انگیزی را برای آنها رقم بزند.

در افراد سالم این درمان باعث شد نسبت کلسترول خوب HDL (لیپوپروتئین با چگالی بالا) به کلسترول بد LDL (لیپوپروتئین با چگالی پایین) افزایش یابد. علاوه بر این، افرادی که با مشکلات پیش از این مواجه بودند، دریافتند که میزان تری گلیسیرید خون آن ها، غلظت کلسترول و میزان LDL بعد از مصرف ماهانه کاهش پیدا کرده است.تری گلیسیرید نرمال

15- استفاده از غلات کامل

طبق مطالعات انجام شده، افرادی که به میزان بیشتری غلات کامل استفاده می‌کنند، نسبت به افرادی که کمترین مقدار را مصرف می‌کنند، کمتر دچار تری گلیسیرید بالا می‌شوند. غلات کامل مثل : جو، گندم، ذرت و نان های سبوس دار.

درمان چربی خون بالا در طب سنتی

از منظر طب سنتی افزایش مقدار تری گلیسیرید یا چربی خون در اثر مصرف زیاد مواد غذایی یا بروز اختلال در سوخت و ساز چربی اتفاق می افتد. چنانچه میزان کالری و مواد غذایی که به صورت روزانه مصرف می شوند بیشتر از نیاز طبیعی بدن باشد، چربی خون  افزایش پیدا خواهد کرد. مقدار کلسترول نرمال، کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر است.

در این صورت برای درمان چربی خون بالا توصیه می شود روغن هایی مثل روزغن زیتون و روغن شحم گاو جایگزین روغن های صنعتی شوند. همچنین استفاده از سنای مکی به کاهش میزان چربی خون کمک بسیاری میکند.

حقایقی درباره ی تری گلیسیرید خون

 • پس از غذا خوردن، بدن شما کالری اضافی را به تری گلیسیرید یا چربی خون تبدیل کرده و آن را در سلول های چربی ذخیره می کند، تا در آینده از آن استفاده کند.
 • با این که بدن برای تامین انرژی خود به این نوع از چربی نیاز دارد، اما چنانچه بیشتر از نیاز بدن خود، کالری استفاده کنید، خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد.
 • آمارها نشان می دهند مقدار تری گلیسیرید یا چربی خون خون در 25 درصد از جوانان، از حد طبیعی بالا تر است. چاقی، دیابت کنترل نشده، مصرف دائمی الکل و بالا بودن کالری دریافتی موجود در رژیم غذایی، باعث افزایش سطح این از چربی خون می شوند.

مقدار تری گلیسرید (چربی خون) بالا 

در اینجا سطوح مختلف تری گلیسیرید خون در آزمایش خون ناشتا آمده است.

 • طبیعی: مقدار کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر ،محدوده نرمال تری گلیسرید تلقی می شود.
 • روی مرز: بین 150 تا 199 میلی گرم در دسی لیتر
 • تری گلیسیرید بالا: بین 200 تا 499 میلی گرم در دسی لیتر. اگر میزان تری گلیسرید خونتان در این محدوده قرار دارد ضروریست هر چه سرعتر نسبت به کاهش این نوع از چربی خون اقدام کنید.پس از مشورت با پزشک و دریافت دارو راه حل هایی که در ادامه این مطلب برای شما قرار می دهیم میتوانند به شما کمک کنند.
 • خیلی بالا: 500 میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر. در این موارد علاوه بر مصرف داروهای مورد نیاز باید از روش هایی که در ادامه به تشریح آنها میپردازیم استفاده کنید تا سطح چربی خونتان را اصلاح کرده و به محدوده طبیعی بازگردانید.

علائم چربی خون و تری گلیسیرید بالا

متاسفانه افزایش این نوع چربی خون با علامتی همراه نیست.حتی میتواند ناشی از عوامل ژنتیکی باشد، ممکن است بخش‌های چربی قابل مشاهده‌ای در زیر پوست (غده زردفام) تشکیل شوند.

ممکن است افرادی که دارای این نوع از چربی خون هستند، مبتلا به التهاب لوزالمعده (پانکراتیت) شوند. این بیماری می تواند باعث ایجاد درد ناگهانی و شدید در ناحیه شکم، تب، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ شود.

علت بالا بودن تری گلیسیرید یا چربی خون

چه چیزی باعث افزایش سریع تری گلیسیرید می شود؟ تری گلیسیرید می تواند به سرعت بالا برود:

 • وقتی بیش از حد غذا می خورید
 • وقتی غذاهای پرچرب می خورید
 • وقتی غذاهای پر کربوهیدرات ساده می خورید

اگر انرژی اضافی در بدن وجود داشته باشد که بلافاصله استفاده نشود، تری گلیسیرید افزایش می یابد. این انرژی اضافی درذ بدن به صورت چربی ذخیره می شود. شایع ترین علت تری گلیسیرید بالا, چاقی و دیابت کنترل نشده است. اگر اضافه وزن دارید و فعال نیستید، ممکن است تری گلیسیرید بالا داشته باشید، به خصوص اگر مقدار زیادی کربوهیدرات یا غذاهای شیرین می خورید یا الکل زیادیمی نوشید.

نوشیدن زیاد الکل می تواند باعث افزایش خطرناک سطح تری گلیسیرید خون شود. سایر دلایل افزایش چربی خون شامل کم کاری تیروئید، بیماری کلیوی و برخی از اختلالات چربی ارثی است.

در کل تری گلیسیرید بالا معمولاً به دلیل شرایط زیر ایجاد می شود:

 • چاقی
 • کنترل ضعیف دیابت
 • تیروئید کم کار ( کم کاری تیروئید )
 • بیماری کلیوی
 • نوشیدن الکل زیاد

داروهای خاص نیز ممکن است باعث افزایش تری گلیسیرید خون شوند. این داروها عبارتند از:

 • تاموکسیفن
 • استروئیدها
 • مسدود کننده های بتا
 • داروهای ادرار آور
 • استروژن
 • قرص های جلوگیری از بارداری

عوارض تری گلیسیرید بالا

سطح بالای این نوع از چربی خون ممکن است منجر به تصلب شرایین (تصلب شرایین) شود، که خطر سکته، حمله قلبی و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. تری گلیسیرید بالا می تواند باعث فشار خون بالا ، قند خون بالا و سطح غیر طبیعی کلسترول نیز شود. دکتر آرزو خسروی در مطلبی به صورت کامل، عوارض تری گلیسیرید بالای 200  را توضیح داده اند. جهت مطالعه  کلیک کنید.

چه غذاهایی تری گلیسیرید را بالا می برد؟

قند ها: قندهای ساده مانند فروکتوز منبع مشترک افزایش تری گلیسیرید است. خوردن بیش از حد فروکتوز آسان است زیرا به نظر می رسد سیگنال های سیری بدن را دور می زند. این مورد می تواند منجر به افزایش وزن و ایجاد مقاومت به انسولین شود.

کربوهیدرات های ساده: نوع و میزان کربوهیدرات های ساده که می خورید تأثیر مستقیمی بر میزان تری گلیسیرید شما دارد.

کربوهیدرات های ساده عامل افزایش تری گلیسیرید و چربی خون بالا
کربوهیدرات های ساده عامل افزایش تری گلیسیرید و چربی خون بالا

 

چربی های اشباع: چربی های اشباع باعث افزایش سطح تری گلیسیرید خون می شود. این چربی ها در دمای اتاق جامد هستند. این مواد در غذاهای سرخ شده، گوشت قرمز، پوست مرغ، زرده تخم مرغ، لبنیات پرچرب، کره و فست فود ها یافت می شوند. پس از مصرف بیش از حد این غذاها خودداری کنید. نوع بد دیگر چربی، چربی های ترانس، چربی های هیدروژنه هستند که در غذاهای بسته بندی شده کارخانه ای وجود دارند.تری گلیسیرید نرمال

الکل : مصرف زیاد الکل باعث افزایش تولید تری گلیسیرید در کبد می شود.تری گتری گلیسیرید نرماللیسیرید نرمال

غذاهای پرکالری : کالری اضافی سطح تری گلیسیرید را افزایش می دهد. به کالری هایی که مصرف می کنید توجه کنید و سعی کنید از خوردن کالری بیشتر از آنچه می توانید در اثر فعالیت بدنی بسوزانید خودداری کنید.تری گلیسیرید نرمال

غلات تصفیه شده یا غذاهای نشاسته ای: دانه های تصفیه شده یا فرآوری شده می توانند باعث افزایش تری گلیسیرید شوند. سعی کنید از نان سفید، نان گندم یا ماکارونی غنی شده یا سفید شده خودداری کنید. همچنین از مصرف غلات شیرین، شیرینی و پیتزا خودداری کنید.تری گلیسیرید نرمال

علاوه بر این، مصرف غذاهایی مانند آب نبات، بستنی، ماست های شیرین طعم دار، آب میوه های شیرین و صنعتی و سایر نوشیدنی ها، مربا، ژله، اسموتی ها و میوه های کنسروی را محدود کنید. تری گلیسیرید نرمال

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۸ بهمن ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام. ۳۷ سالمه یکساله قرص کم کاری تیروئید میخورم الان نرمال شده قبلا نه چربی داشتم نه قند . تو آزمایش پیوستی تازه فهمیدم قند ۱۱۹ و چربی ۲۶۶ شده. استرس زیاد داشتم و البته ناشتا حدود ۹ ساعت بودم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۸ بهمن ۱( 1 هفته پیش)

   سلام مجدد چک شود در صورت بالا بودن قند و چربی راجع به مصرف  دارو تصمیم گیری شود اجزا قند و چربی هم چک شود 

 • تصویر کاربر سارا شنبه ۸ بهمن ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  شوهرم ۳۵ ساله
  آزمایش داده تری گلیسیرید ۳۷۶
  کلسترول hdl 50
  کلسترولldl 153
  خطرناکه
  چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۸ بهمن ۱( 1 هفته پیش)

   سلام فعلا رژیم و ورزش رعایت شود همراه با کاهش وزن 

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۸ بهمن ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام عرض و ادب خدمت دکتر آرزو منوری همسرم ارایشگره دوماه و سه هفته است که ازکل بدنش رنج میبره و بیش از ۱۰ تا ۱۵ دکتر رفته هر کدومشون دارو دادن و نتیجه ای نگرفته و خوب نشده و چکاب کاملهم داده فقط چربی خون و دیسک گردن داشته و هر روز حالش یجوری یه روز قلبش یه روز معده یه روز گردن یه بار مغزش یه بار پاهاش خیلی حال همسرم بده کسی نتونسته براش کاری کنه ممنون میشم کمک کنید جناب دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۸ بهمن ۱( 1 هفته پیش)

   سلام متاسفانه بدون ویزیت بیمار و رویت ازمایشات امکان پاسخگویی نیست 

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۶ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام....آزمایش دادم کلسترول ۱۶۹...LDL ۹۲....تری‌گلیسیرید ۳۴۷....دکتر عنومی رفتم گفته صبحا جم فیبروزل ۳۰۰ و شبها آیرواستاتین ۲۰..تایید میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۶ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام فعلا نیاز به مصرف جم فیبروزیل نیست

 • تصویر کاربر سجاد چهارشنبه ۷ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر عزبز خسته نباشید
  ازمایش رو تازه گرفتم .خواستم از شما هم راهنمایی بگیرم.
  ۳۷ سالمه.اقا.وزن ۹۴.قد ۱۷۸
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۷ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام فعلا رژیم و ورزش پیشنهاد میشود 

 • تصویر کاربر Rose چهارشنبه ۷ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون به خیر. پدر من 60 سالشون هست. میزان تری گلیسریدش 400 هست و a1c ایشون 7.2 هست. hdl و ldl در حد لب مرز. متفورمین 500 استفاده میکنن و رزواستاتین 5 (دوبار در روز). از نظر وزنی هم لاغره میخواستم بدونم برای کنترل اینا باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۷ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام فعلا متفورمین را سه عدد بخورن و دو ماه دیگه ازمایش بدند 

 • تصویر کاربر هادی جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام، بنده 39سال سن دارم و 185قد،وزنمم 65کیلو بالباس، فقط هم غذاهای خانگی مصرف دارم الان 5ساله ازدواج کردم یکمی شکم آوردم آزمایش چربی دادم سطح تری‌گلیسیرید شده 224و LDLهم روی 132هست،باید چکار کنم؟، من لاغر و قد بلندم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش)

   سلام فعلا رژیم کم چربی و ورزش روزانه حداقل ۳۰ تا ۴۵ دقیقه سپس مجدد ازمایش بدید 

 • تصویر کاربر مسیحا جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام خانم هستم ۳۸ ساله چهارده سال هست که قرص جلوگیری روکین میخورم و الان هم میخورم . الان تریگلیسرید خونم ۳۱۸ هست
  رژیم و ورزش انجام میدم . آیا باید قرص هم بخورم در کنارش دکتر گفتن فنوفیترات بخور آیا استفاده کنم قرص؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش)

   سلام اگر هیچ بیماری دیگری ندارید فعلا نیاز به فنوفیبرات نیست 

 • تصویر کاربر احمد جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام ال دی ال م ۱۹۰ بودده رو پیش الان چندکیلو لاغرشدم رعایت میکنم داروهم مصرف میکنم هم فشارخون هم چربی اماپای راستم خیلی سرده.سن ۳۶
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش)

   سلام سردی پای راست ارتباطی به چربی نداره ولی چربی نیاز به درمان دارویی داره 

 • تصویر کاربر یلدا جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام. خانم ۶۰ ساله .تری گلیسیرید ۶۸۶، HDL برابر ۴۰، قند ناشتا ۱۰۷، هموگلوبین A1C ۷ درصد و فشار خون ۱۴/۵. سونوگرافی پولیپ در کیسه صفرا رو نشون میده و کبد چرب گرید یک. متخصص داخلی گفت باید کیسه صفرا برداشته بشه و بدون تکرار آزمایش قرص متروفین و قرص چربی نوشت. نظر شما برایم مهمه ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش)

   سلام اگر ازمایش با ناشتایی کامل بوده نیاز به دارو دارن  و باید مصرف کنند 

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  38 سالمه، با وزن 76 قد 163، جوال آزمایش خون خدمتتون ارسال کردم، لطفا راهنمایی بفرمایید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش)

   سلام نیاز به مصرف داروی ضد چربی میباشد 

 • تصویر کاربر محمودی چهارشنبه ۲۰ مهر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  میخواستم آزمایش خونم رو تحلیل کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۰ مهر ۱( 3 ماه پیش)

   به پزشک متخصص خون و قلب مراجعه کنید نیاز به درمان دارویی هست کبد چرب هم دارید امکان تجویز دارو به صورت غیر حضوری نیست 

 • تصویر کاربر کامران جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سوزش کرختی انگشتان ‌‌کف پا و بعضا نوک انگشتان دست داروهای نو روپاتی تجو یز کردن کلا بی اثر بوده اکو قلب هم مش.ل ن ارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش)

   اگر از نظر قلبی تا به حال بررسی نکردین به متخصص قلبجهتانجامتستاسکنیاورزشمراجعهکنید

 • تصویر کاربر بهمن جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام دکتر تری گلسیرید من ۴۸۵هست قند من ۱۱۴هست
  میشه راهنمایی کنید دارو چی بخورم مرسی از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش)

   فایل ضمیمه نشده نیاز به داروی چربی و قند دارید 

 • تصویر کاربر جوادمشفق جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  باسلام وخداقوت
  آقا 52ساله, به صورت ارثی سابق غلظت خون دارم دارومصرف نمی کنم ورزش یک روز درمیان,
  چند روزی هست درسرم حالت بدی احساس می کنم که بعدازان پشت سرم سنگین شده و درد سردارم تری گلیسرید248وقند خون 102هست لطفا راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 ماه پیش)

   سلام احتمال افزایش فشار خون هست ، فشار خود را کنترل کنید    

 • تصویر کاربر محسن شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  وقت بخیر
  محسن هستم ،35 ساله،وزن 94 ،قد 180،جواب آزمایش را ضمیمه نمودم.
  از 26 سالگی داروی فشار خون میخورم.شبی یه نصف آتنولول 100.قبلا تری گلیسرید حدودای 300 بود.بی زحمت راهنمایی کنید چیکار کنم
  یه سوال دیگه آیا خوردن کره بادام زمینی زیاد چربی خون رو بالا میبره؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش)
   سلام چربی بالا و کبد چرب دارید ، حتما رژیم رعایت کنید کره بادام زمینی هم چربی را بالا میبره ، الکل و بی تحرکی و عدم ورزش عوامل مهم هستند جهت دریافت دارو مراجعه کنید
 • تصویر کاربر پریا شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  همسرم ۳۰ سالشه تری گلیسیرید۳۹۵و کلسترل ۲۳۹
  چه اقداماتی باید انجام بده؟باید دارو مصرف کنه؟
  مازندران هستیم نزد چه دکتری با چه تخصصی مراجعه کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش)
   سلام توصیه به رژیم ورزش و پیاده روی میشه وجهت دارو به متخصص قلب یا غدد مراجعه کنید
 • تصویر کاربر کبیری شنبه ۲۲ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  وقت بخیر
  کبیری هستم ،۴۴ ساله،وزن ۱۰۳ ،قد ۱۷۸،آزمایش با ۱۲ ساعت ناشتایی انجام دادم که جواب را ضمیمه نمودم.
  البته چند وقتی هست که بیشتر هنگام خواب در قسمت ساق و کف پا دچار مشکل هستم معمولا کف پا حالت گر گرفتی و ساق پا هم مانند سندروم پاهای بی قرار هست.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۲ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   سلام جهت کاهش تری گلیسیرید رژیم بگیرید ، و ورزش کنید سطح فریتین کم هست از نظر فقر اهن بررسی شوید
 • تصویر کاربر آرزو چهارشنبه ۵ مرداد ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر، من ۳۴ سالمه و آزمایش دادم قند خونم ۸۹ و کلسترول ۲۱۵ و تری گلیسرید ۵۱۰ ،آترواستاتین ۲۰ روزی یکی میخورم و قصد باردار شدن دارم آیا نیاز هست دوز دارو رو بیشتر کنم ؟باید تری گلیسرید خونم چقد بیاد پایین تا بتونم باردار بشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۵ مرداد ۱( 6 ماه پیش)
   سلام قبل از بارداری بهتره داروی فنوفیبرات بخورید ورزش و پیاده روی و رژیم فراموش نشه
 • تصویر کاربر فائزه جمعه ۲۴ تیر ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام خواهر من ۲۸ ساله است تری‌گلیسیرید آن ۴۳۰ و ALT 43 HDL کلسترول ۳۷ لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۴ تیر ۱( 6 ماه پیش)

   سلام فند خون و آزمایش تیرویید چک و به پزشک غدد یا قلب مراجعه شود

 • تصویر کاربر آرزو جمعه ۲۴ تیر ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  خانم دکتر من نزدیک به یک ماه هست که کزکز پا و کمی سرگیجه دارم آزمایش دادم تری گلیسیرین ام ۴۸۸ بود چه اقدامی باید انجام بدم و سن من ۳۵ هستش. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۴ تیر ۱( 6 ماه پیش)

   قند خون چک شود. درصورت افزایش وزن، ورزش و رژیم رعایت شود. آزمایش با ناشتایی 14 ساعت تکرار شود. از مصرف الکل و دلستر پرهیز شود

 • تصویر کاربر الهه جمعه ۲۴ تیر ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام ، آزمایش رو خدمتتون میفرستم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۴ تیر ۱( 6 ماه پیش)

   سلام  رژیم و ورزش توصیه میشود

 • تصویر کاربر یزدانی جمعه ۱۰ تیر ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۳۱ سال سن دارم
  مشکل چربی خون بویژه تریگلیسرید خیلی بالا دارم. رکورد سطح تی جی ۲۴۰۰ را دارم.
  پیش هر دکتری میرم یکیشون جم فیبروزیل تجویز میکنه یکی آترواستاتین، یکی فنوفیبرات....بنظر شما کدام یک از اینها برای کاهش سطح تی جی مناسبتر هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۰ تیر ۱( 7 ماه پیش)

   سلام درمان اصلی شما فنوفیبرات با دوز بالا همراه با ورزش و رژیم غذایی می باشد. در صورت مصرف الکل، باید قطع گردد

 • تصویر کاربر یاسر جمعه ۱۰ تیر ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام آقایی هستم ۳۶ساله ..ب تازگی آزمایش خون دادم ک آزمایشم ب شرح : total cholesterol:271
  triglycerides:362 LdL_cholesterol: 173 Alt:63 احساس درد پا و گرفتگی رگ پا دارم ایا نیاز به مصرف قرص هست؟و آیا ب دکتر قلب مراجعه کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۰ تیر ۱( 7 ماه پیش)

   سلام بله چربی خون بالاست و احتمال زیاد کبد چرب هم دارید. چهت تجویز دارو به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر رسول پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  من دیابت وفشارخون وتری گلیسیرد بالا دارم که نمی‌توانم آن را کنترل کنم با دارو وزنم نرمال ولیHDLمن پایین۳۵ حدود ۵ماه پیش پیوند سلول بنیادی شدم چون سیستم ایمنی من هنوز نرمال نیست اگر ممکن است یه ویزت تلفنی برام بگذارید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)
   سلام میتونید مدارکتون را همینجا ضمیمه کنید و یا همراهتون با همه مدارک و لیست داروها و ثبت فشار خونتون برای چند روز حصوری بیان چون فکر نمیکنم بدون دیدن مدارک تلفنی بتونم کمکی بکنم
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  عرض سلام خانم دکتر ببخشید من واسه فشار خون املوبرس ۵ یکی صبح ویکی شب میخوردم که کنترل بود فشارم هولتر هم قبل مصرف قرص بستم که میدم نتیجرو ببینید ولی بعده مصرف املودیپین دلدرد وروم داشتم در ضمن بنده مشکل التهاب پروستات و تکرر ادرارم هم دارم و نغوذ بعد چون ورزش هم میکنم حرفه ای دکتر قرص والسارتان ۸۰ روزی یک عدد ولی بعده مصرف حس میکنم دچار ضعف عضله و تحلیل عضله میشدم ایا این عوارض والسارتان هست و اگه میشه قرصی که با شرایط من سازگار باشع و تحلیل عضله و عدم نعوذ نداشته باشه معرفی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)
   سلام اگر ضعف دارید سطح تاسیم را چک کنید و جهت تجویز دارو مراجعه کنید
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)
   پتاسیم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ملینا پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 38سالمه وتقریبا8ماهه که باردارم قبل بارداری مشکلی نداشتم ولی ماه 4آزمایش دادم که چربی خونم 25تابالابودتو7ماهگی انجام دادم60تابالارفته وتری گلیسیریدم هم از361به450رفته بودالبته من سرخ کردنی زیاد مصرف نمیکنم وزنم هم نرمال هست اما فعالیتی ندارم بخاطربارداری هم بهم دارویی ندادن قندخون ناشتاهم90بودوبعدصبحانه تقریبانرمال بودوبعدیکساعت گلوگزمصرف کردن13تابالابود وبعضی اوقات تپش قلب وتنگی نفس دارم اکوانجام دادم سالم بود ولی گفتن ضربان قلبتون نامنظم هست ودارویی بخاطربارداری مصرف نمیتونم بکنم خواستم خواهش کنم کمکم کنید وبرای پایین آوردن تری گلیسیرید ومنظم شدن قلبم راهکاری بدید و اینکه چی میتونم برای بهتر شدن مصرف کنم که ضرری نداشته باشه ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)
   سلام بالا رفتن چربی در بارهری به دلیل هورمن هست ، دارو نیاز ندارید بعد بارداری مجدد جک کنید
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام دکتر...سن ۴۵سال ..ضربان قلبم معمولا زیر۶۰...بیس ضربانم ۴۹....اکو خوب ..هلتر گذاشتم مانند نوار قلب بود یعنی نامنظم وپایین..ترگیلسرید۲۹۰....مشکل تنفسی..یاغش ندارم...لطفاراهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 10 ماه پیش)
   در صورتی که علامتی ندارید و ضربان کمتر از ۴۰ نیست اقدام خاضی لازم نیست
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام.
  من چند ساله چربی خون بالا از نوع تری گلیسیرید دارم.
  ۴۰سالمه یه مدت مراعات میکردم اما بعد یکسال دوباره ازمایش دادم وفهمیدم تریگلیسیریدم ۶۵۰ شده...
  چطورباید چربی خونمو درمان کنم....
  قبلا جم فیبروزیل ۳۰۰مصرف می کردم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش)
   سلام رژیم ، پیاده روی و عدم مصرف الکل و مصرف دارو
 • تصویر کاربر ذکریا چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام معمولا اگه رعایت نکنم تری گلیسریدمیره بالا اخیرأ تا397رفته هرموقع که تریگلیسریدم بالا میره فشار خونم بلا میره
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش)
   سلام فشار خون نیاز به دارو داره و برای تریگلیسیرید رژیم رعایت کنید
 • تصویر کاربر افرا چهارشنبه ۱۵ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  باسلام خانمی 50ساله ام با بیماری ام اس جواب آزمایشم تری گلیسیرید رابالای361 و کلسترول 204 چه اقدامی انجام دهم در ضمن بخاطر بی تحرکی وزنم بالای 107 است
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ دی ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر بیماری قلبی ندارید فعلا فقط رژیم تا وزنتون کاهش پیداکنه ، تحت نظر متخصص رژیم بگیرید
 • تصویر کاربر داریوس پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام دیابت نوع 2 آتروواستاتن ۴۰ شبی یک یتنگی نفس مقطعی دارم مصرف تدخیینی تریاک دارم تریگلیسریدم 329دیابتم کنترله خوب نفس میکشم ولی احساس خفگی دارم اکو وتست ورزش ناقصی هم دادم چیزی نشان نداد از احساس خفگی وحشت دارم لطفاً راهنمایی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 سال پیش)
   سلام سیتی انژیو و یا اسکن هسته ای انجام بدید ، از نظر ریه هم بررسی کنید
 • تصویر کاربر خانم شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید
  بنده هفته گذشته برای انجام آزمایش تیرویید وقندخون تست دادم، شب قبلش تا حدود ساعت 9/30دقیقه شب شام خوردم ساعت 12شب هم برحسب فراموشی یه لیوان نوشابه خوردم،الان تو جواب آزمایش من قند ناشتای منو بالا زده،۱۲۴ درصورتی که قند بعد از ناشتا نرمال تشخیص داده شده و ۱۱۷ هست، و اینکه تری گلیسیرید من هم بالا زده شده و ۲۱۴ هست .میخواستم بپرسم که آیا خوردن نوشابه تاثیر در جواب آزمایش داشته؟ و آیا بازم آزمایش رو تکرار کنم تا خیالم راحت بشه؟! ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش)
   سلام بله تکرارکنید قند سه ماهه یا Hba1c هم چک کنید
 • تصویر کاربر آرش چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  فشار بالا و پرانول
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 سال پیش)

   مراجعه کنید

 • تصویر کاربر فاطیما چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  سلام. خانمی۴۱ ساله با قند ۱۱۲ تیر گلیسرید ۲۹۱ کلسترول ۱۷۶
  (HDL۵۵/ LDL۱۰۵ ) (AsT۲۶ / ALT۲۷) ویتامین D۳۴
  آیا نیاز به دارو برا کنترل تری گلیسرید دارم یانه؟
  لطفا راهنمایی کنید.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام خیر

 • تصویر کاربر محمود سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر شب خوش
  همسر من آزمایش خون دادند وتیری گلیسرید خونشون ۱۱۰۰ هست وکلسترول هم ۲۸۰ دکتر بهشون قرص جم فیبروزیل دادند روزی دو عدد به نظر شما باید چیکار کرد؟؟؟
  چی بهشون داد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام رژیم کم چرب پیاده روی روزی ۴۵ دقیقه ، عدم مصرف الکل

 • تصویر کاربر Reza سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  سلام جواني ٣٧ساله هستم وادارتي تري گليسيريد٧٠٠از شما راهنمايي ميخواستم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام باید دارو مصرف کنید ورزش کنید ، الکل مصرف نکنید و رژیم کم جرب داشته باشید

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  با سلام پسر من 12 سال داره .تری گلیسیرید 160 و اهن خونش 174 هست اما انزیمهای کبدی حد نرمال داره .درضمن کبد چرب داره گرید 2 .لطفا راهنمایی کنید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام باید رژیم بگیرن و فعالیت هوازی هر روز انجام بدن ، قند خون هم چک بشه

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر،خداقوت و تنتون سلامت.بنده چکاپ کلی دادم بدون هیچ مشکلی،با قند خون ۹۱،تری گلیسیرید من ۲۱۲ شده و HDL54و اینکهLDL 61.نیاز به مصرف دارو هست؟ چون گفتند که بالای ۱۹۹خطرناکه.گفتم لطف کنید راهنماییم کنید.پیشاپیش ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام نیاز به درمان ندارید رژیم رعایت کنید

 • تصویر کاربر سما چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  دختری ۱۷ساله هستم هم چربی بالا دارم و هم فریتین بالا،سرگیجه،تنگی نفس هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام حتما جهت بررسی قلب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر رحیمی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام برای درمان تریگلیسیرید بالای ۵۰۰ چه باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام باید عوامل خطر مثل چربی و بی تحرکی و الکل حذف بشه اگر کنترل نشد دارو ولی اگر خیلی بتلای ۵۰۰ هست باید درمان شروع بشه

 • تصویر کاربر رحیمی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  سلام برای درمان تریگلیسیرید بالای ۵۰۰ چه باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام باید عوامل خطر مثل چربی و بی تحرکی و الکل حذف بشه اگر کنترل نشد دارو ولی اگر خیلی بالای ۵۰۰ هست باید درمان شروع بشه

 • تصویر کاربر عذرا چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  میخواستم بپرسم آزمایش انجام دادم تری گیلیسیرید خونم ۵۰۸بوددرد قفسه سینه دارم ونفسم خیلی کوتاهه .مربوط هست به آزمایشی که انجام دادم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام به ازمایش مربوط نیست ولی اگر علایم دارید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر فروز جمعه ۱۶ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  با سلام من چند وقتی است دارای سرگیجه شدم و طپش قلب هم داشتم یعنی نامنظمی طپش قلب الان که آزمایش خون دادم تری گلیسیرید من 364 می باشد باید چکار کنم.در ضمن پرولاپس دریچه میترال هم دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۶ مهر ۰( 1 سال پیش)
   سلام سرگیجه به بالا بودن تری گلیسیرید ارتباطی نداره برای نامنطمی قلب بررسی بیشتر لازم هست و برای تری گلیسیرید توصیه به رژیم و ورزش هست
 • تصویر کاربر ادریس چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین ادریس پسر بچه ۱۰ساله است از بدو تولد چربی ش بالا بوده ۱۷۰۰ داشته ۴۰۰۰هم داشته الان هم ۳۱۵۰هست قرص های نیکو تیک اسید ۲۵ روزی تصفی .جم فیبروزی ۳۰۰روزی یکی.اتورواستاتین ۲۰روزی یکی هم استفاده میکنه چه دستوری میدین؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   سلام به متخصص غدد و قلب اطفال مراجعه کنید.، حتمابایدچربی کنترل بشه
 • تصویر کاربر ریحانه جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 259 مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب
  بانویی 55 ساله هستم از 17 سالگی تری گلیسرید خونم حول 300،کمی بالاتر یا پایینتر میچرخه،الانم 330هست.وکلسترول تازگی211شده باتوحه به مشکلات حرکتی و محرومیت از پیاده‌روی مداوم، ایا نیاز به مصرف دارو دارم واگر دارم چه دارویی.بسیار سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر هیچ بیماری قلبی و فشار خون و و دیابت و سیگار نمیکشیید و LDL زیر ۱۳۰ هست نیاز به دارو ندارید ، در غیر اینصورت بسته به شرایط بالا تجویز دارو متفاوت هست
 • تصویر کاربر صابر جمعه ۱ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام من تری‌گلیسیرید خونم 730 تا هستش و کلستروم هم 285 هستش من چه دارو وچه رژیم غذایی مناسب داشته باشم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام علاوه بر رژیم و ورزش و تر الکل برای تجویز دارو با کل ازمایشات مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ملکل چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  من 40 سالم هست و میزان تری گلیسرید خونم 407 هست
  می خواستم زدونم لازمه قرص مصرف کنم؟

  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر هیچ مشکل دیگه ای مثل بیماری قند و قلبی و سیگار و بتلا بودن سطح کلسترول و ... ندارید نیاز به دارو نیست رژیم رعایت کنید و پیاده روی و ورزش انجام بدید و اگر الکل مصرف میکنید اون را قطع کنید
 • تصویر کاربر ایمان چهارشنبه ۹ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 267 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون به خیر من 35سالم هست سابقه چربی خون دارم حدود 4ساله دارم استاتین مصرف میکنم سه ماه پیش رفتم آزمایش بدم دکتربرام آزمایش cpkهم نوشت آزمایش دادم cpkبود 800رفتم دکتر گفتن به احتمال زیاد از داروهای کاهنده چربی خون هست گفتن دوماه دارو چربی نخور برو آزمایش cpkروبده بعدازدوماه رفتم آزمایش دادم cpkشد50ولی تری گلیسریل رفته بودبالا 600شده کلسترول 300 حالا به نظر شما من داروی چربی خون چی باید بخورم که cpkهم بالا نره ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۹ تیر ۰( 1 سال پیش)
   سلام از دوز کم داروی رزوواستاتین شروع کنید وبعد ۶ تا ۸ هفته مجدد ازمایش بدید ، البته اگر درد عضلانی ندارید بالا رفتن کم اون مهم نیست
 • تصویر کاربر Nora جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  با سلام همسر آقایی ۲۶ ساله هستم، دو هفته پیش چکاپ انجام دادن با جواب آزمایش کلسترول ۱۶۹ و تری گلیسرید ۳۹۵ و
  اچ دی ال۳۷ و ال دی ال ۵۳.
  ALT(SGPT) ۴۰و 5.23TSH و
  درضمن مادرشون بیماری قلبی دارن و دو رگ از مغزشون هم مسدوده.
  خانم دکتر باید چکار کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر قند ندارند فقط ورزش حداقل ۵ روز در هفته و رژیم عایت کنند همراه با کاهش وزن و پس از سه ماه مجدد ازمایش بدند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر