متخصص قلب در تهران

آنوریسم آئورت شکمی چیست و چه علائمی دارد؟

آئورت، اصلی ترین رگ خونی ست؛ که خون مورد نیاز شکم، لگن و پاها را تأمین می کند. آنوریسم آئورت شکمی، زمانی اتفاق می افتد که ناحیه ای از آئورت، بسیار بزرگ یا بادکنکی شود.درمان خانگی آنوریسم آئورت

انواع آنوریسم آئورت شکمی

✅فیوزیفرم

شکل رایج آن، فیوزیفرم است که از هر طرف آئورت، برآمدگی هایی مانند بادکنک خارج می شود. تا زمانی که برآمدگی شریان، عرض آن را تا 50 درصد افزایش ندهد، به عنوان آنوریسم واقعی طبقه بندی نمی گردد.

✅ساکولار

نوع ساکولار، به وجود برآمدگی، تنها در یک نقطه از آئورت گفته می شود. گاهی اوقات این وضعیت را شبه آنوریسم می نامند.  معمولاً به این معنی است که لایه داخلی دیواره شریان، در اثر آسیب یا زخم، پاره شده است.

علت بروز آنوریسم آئورت شکمی

علت دقیق آنوریسم مشخص نیست و به دلیل ضعف در دیواره شریان ایجاد می گردد. عواملی که می توانند خطر ابتلا به این مشکل را افزایش دهند عبارتند از:

 • سیگار کشیدن
 • فشار خون بالا
 • جنسیت مردانه
 • عوامل ژنتیکی

 

دلیل آنوریسم شکمی

 

آنوریسم آئورت شکمی، اغلب در مردان بالای 60 سال که یک یا چند عامل خطر دارند، دیده می شود. هر چه آنوریسم بزرگتر باشد، احتمال باز شدن یا پارگی آن بیشتر است. این امر می تواند تهدید کننده حیات باشد.

علائم آنوریسم شکمی

اکثر افراد مبتلا به آنوریسم آئورت شکمی، علائمی ندارند. اما اگر آنوریسم بزرگتر شده و اندام های اطراف را تحت فشار قرار دهد، علائم ممکن است بروز نمایند.درمان خانگی آنوریسم آئورت

شایع ترین علامت آن، درد یا ناراحتی عمومی در شکم است که ممکن است مکررا ایجاد شود و از بین برود، و یا ثابت باشد.

علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:درمان خانگی آنوریسم آئورت

 • درد در قفسه سینه، شکم (شکم)، کمر یا پهلو (روی کلیه ها). ممکن است به کشاله ران، باسن یا پاها گسترش یابد. درد ممکن است عمیق، آزاردهنده، گزشی یا ضربان دار باشد و ممکن است تا ساعت ها یا روزها ادامه یابد. همچنین به طور کلی تحت تأثیر حرکت قرار نمی گیرد. اما قرارگیری در برخی پوزیشن های خاص، ممکن است راحت تر از موقعیت های دیگر باشد.
 • احساس ضربان در شکم.
 • سرد شدن پاها، سیاه یا آبی شدن انگشت شست پا. اگر آنوریسم سبب ایجاد لخته خونی گردد که تکه تکه شده و جریان خون در پاها را مسدود کند، این وضعیت ممکن است بوجود آید.
 • تب یا کاهش وزن، در صورتی رخ می دهند که آنوریسم ناشی از عفونت یا التهاب باشد (آنوریسم التهابی آئورت).

علائم این بیماری، مشابه علائم سایر مشکلاتی ست که باعث درد قفسه سینه یا شکم می گردند. از حجمله بیماری عروق کرونر، ریفلاکس معده و مری (GERD) و زخم معده.

علائم پارگی آنوریسم

اگر آنوریسم آئورت ترکیده یا پاره شود، منجر به ایجاد این موارد می گردد:

 • درد ناگهانی و شدید.
 • افت شدید فشار خون.
 • نشانه های شوک.

در صورتی که سریعا درمان نشود، می تواند فورا منجر به مرگ گردد.

چنانچه در رابطه با آنوریسم آئورت شکمی سوالی دارید در بخش ثبت پرسش ارسال کنید و ظرف چندین روز پاسخ خود را دریافت کنید.

تشخیص آنوریسم آئورت شکمی

پزشک از سابقه پزشکی فرد سوال کرده و معاینه فیزیکی انجام می دهد. سایر آزمایشات احتمالی عبارتند از:

اکوکاردیوگرافی مری در مطب دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ اکوکاردیوگرافی انجام می شود. جهت اطلاع از هزینه آن و دریافت نوبت با مطب تماس بگیرید.

درمان آنوریسم آئورت شکمی

بیشتر آنوریسم ها کوچک هستند (بین 3 تا 5.4 سانتی متر) و نیازی به درمان ندارند. اما ممکن است رشد کنند، بنابراین اگر به AAA (آنوریسم آئورت شکمی) مبتلا هستید، برای بررسی اندازه آن، به اسکن منظم نیاز دارید. اگر آنوریسم شما رشد کند، خطر ترکیدن آن بیشتر می شود.

در صورتی که آنوریسم بیش از 5.5 سانتی متر رشد نماید، برای درمان، باید به یک متخصص مراجعه نمایید.

برای درمان آنوریسم آئورت شکمی، دو روش درمانی اصلی وجود دارد:

✔️ترمیم اندوواسکولار (EVAR)

نوعی جراحی کلیدی ست. این امر، شامل قرار دادن پیوند استنت (یک لوله فلزی کوچک پوشیده شده با مش)، از طریق یک برش کوچک در کشاله ران، داخل رگ است. انجام این روش، معمولاً تحت بی حسی موضعی خواهد بود، اگرچه ممکن است برخی از افراد، به بیهوشی عمومی نیاز داشته باشند. باید بتوانید روز بعد از عمل، از جای خود بلند شوید و قدم بزنید. بیشتر افراد، دو یا سه روز بعد می توانند به خانه خود بازگردند. اگرچه این یک روش ساده و مطمئن نسبت به جراحی باز است، اما برای همه مناسب نیست. جراح گزینه های درمانی موجود را با شما در میان می گذارد.

✔️جراحی ترمیمی

شامل جایگزینی قسمت آسیب دیده آئورت، با یک لوله پلاستیکی (پیوند) ست. این جراحی، یک عمل بزرگ است و به بیهوشی عمومی نیاز خواهید داشت، بنابراین حین انجام عمل، خواب خواهید بود. بیشتر افرادی که این عمل را انجام می دهند، باید بیش از یک هفته در بیمارستان بمانند و ممکن است چند هفته تا حصول بهبودی کامل، طول بکشد.

اگر انجام جراحی برای شما مناسب نباشد، به طور منظم تحت اسکن و مشاوره درباره شیوه زندگی و مصرف داروها قرار خواهید گرفت.

درمان گرفتگی عروق کرونر قلب

عوارض آنوریسم شکمی

پارگی در یک یا چند لایه از دیواره آئورت (تجزیه آئورت)، یا پارگی آنوریسم، از عوارض اصلی این بیماری ست. پارگی، می تواند باعث خونریزی داخلی شود که تهدید کننده حیات است. به طور کلی، هرچه آنوریسم بزرگتر باشد و سریعتر رشد کند، خطر پارگی آن بیشتر است.

علائم و نشانه های پارگی آنوریسم آئورت می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد ناگهانی، شدید و مداوم شکم یا کمر، که می تواند به عنوان احساس پارگی توصیف شوددرمان خانگی آنوریسم آئورت
 • فشار خون پایین
 • نبض سریع

آنوریسم آئورت، همچنین شما را در معرض خطر ایجاد لخته خون قرار می دهد. اگر لخته خون از دیواره داخلی آنوریسم خارج شود و رگ خونی را در جای دیگری از بدن مسدود نماید، می تواند باعث بروز درد یا انسداد جریان خون در پاها، انگشتان پا، کلیه ها و اندام های شکمی گردد.

 

آئورت آنوریسمی

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به بیماری (AAA) هستند؟

اگر دیواره های طرفین آئورت ضعیف شده و به سمت خارج بادکنکی شوند، آنوریسم آئورت شکمی (AAA) ایجاد می گردد. همیشه دلیل این اتفاق روشن نیست، اما مواردی وجود دارد که خطر را افزایش می دهد.

افرادی که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به AAA هستند، شامل تمام مردان 66 سال به بالا و زنان 70 ساله یا بالاتر می باشند، که دارای یک یا چند عامل خطر از موارد زیر هستند:

 • فشار خون بالا
 • بیماری مزمن انسداد ریوی
 • کلسترول خون بالا
 • سابقه خانوادگی AAA
 • بیماری های قلبی عروقی، مانند بیماری قلبی یا سابقه سکته
 • افراد سیگاری یا افرادی که سابقا سیگاری بوده اند

مقاله پیشنهادی دکتر آرزو خسروی: درمان خانگی فشار خون بالا

اگر نگران هستید که در معرض خطر ابتلا به AAA باشید، با پزشک عمومی صحبت نمایید. آنها ممکن است انجام اسکن و ایجاد تغییراتی در سبک زندگی را برای کاهش خطر ابتلا به AAA به شما پیشنهاد دهند.

جلوگیری از ایجاد آنوریسم آئورت شکمی 

تمرکز بر سلامت قلب، می تواند از بروز AAA جلوگیری کند. این امر به معنای دقت در داشتن تغذیه مناسب، ورزش مناسب برای قلب و جلوگیری از سایر عوامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی مانند سیگار کشیدن است. پزشک همچنین ممکن است داروهایی برای درمان فشار خون بالا، کلسترول یا کنترل دیابت برای شما تجویز نماید.

اگر به دلیل استعمال دخانیات و سایر عوامل، در معرض خطر بیشتری قرار دارید، ممکن است پزشک از شما بخواهد تا در سن 65 سالگی، در آزمایش غربالگری AAA شرکت نمایید. در آزمایش غربالگری، از سونوگرافی شکمی برای اسکن آئورت و بررسی وجود برآمدگی استفاده می شود. این آزمایش بدون درد است و فقط باید یکبار انجام می شود.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو انجمن اکوکاردیوگرافی ایران، اروپا و آمریکا.

برای ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه، کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ملیسا چهارشنبه ۲۰ مهر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۱۹ سالمه و تپش شکمی دارم پیش متخصص قلب که رفتم اکو و نوار گرفتن قلبم کاملا سالم بود ممکنه من دچار ائورت باشم؟ اگر نه دلیل این تپش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۰ مهر ۱( 3 ماه پیش)

   جهت فررسی ائورت شکمی به پزشک مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر غلامحسین چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشیدپدرمن ۷۴سالشه از۲۷اسفند۱۴۰۰متوجه شدیم طبق سی تی اسکنهاوسونوگرافیهای گرفته شده ایشون رگ آنوریسم آئورت شکمش ده سانت ورم داره وعارضش به کلیه هاوپای راست وکمرشم زده دکترگفت بایدعمل کنن ولی چون غیرازرگهای قلبش سه تاازدریچه های اصلی قلبش هم گیره عملش باریسک بالاهمراه هستش ......سوالم اینه که بادارویانمیدونم لیزری این عمل امکان پذیرنیست که جونش به خطرنیفته خواهش میکنم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش)
   سلام با متخصص جراح عروق مشورت کنید ، البته بعید میدونم با توجه به مشکل کلیه ها بتوان از طرقی غیر از جراحی کمکشون کرد
 • تصویر کاربر امیری سه شنبه ۱۶ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت خانم دکتر
  چندسالی است درد مزمنی در دوطرف دنده هایم بلافاصله هنگام تغییردمای کوچک (یعنی خنک یاسردشدن) رخ میده یعنی بشدت به کمی خنک شدن یا سرد شدن حتی در تابستان هم واکنش نشون میده ودرد میگیره بطوریکه در فصول خنک و سرد سال چیزهای زیادی بایدبپوشم یا دور پهلو ها و دنده هام را ببندم. هنگام فعالیت جسمی و ورزش وگرم کردن بطور موقت بهترمیشه چندباری ب پزشک مراجعه کردم گفتند چیزخاصی نیست ومربوط به کلیه ها هم نیست و قرص ضداسپاسم دادند.یکبار هم سنو رفتم ک یک همانژیوم نشون داد در یک طرف سینه و زیر ریه که پزشک گفت گرفتگی عروقی مادر زادیه و خوشخیمه و نگرانی نداره.حالا خواستم راهنماییم کنید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۶ آذر ۰( 1 سال پیش)
   سلام حتما سطح ویتامین دی را چک کنید وتستهای روماتیسمی و تست تیرویید بدید
 • تصویر کاربر داود سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  پدر من ۸۸ سال دارد ایا میشود او را عمل باز کرد باد کردگی در حود ۳۵ میلمتر میباشد قبلا عمل قلب باز دااشته ایا داروی برای رفع مشکل وجود دارد اکثر جراحان میگن زیر عمل دوام نمیاره راهنمایی میکنین
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام بسته به ریسک عمل داره و اینکه ایا عروق باز هستند یا نه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر