متخصص قلب در تهران

علل تپش قلب در بارداری + روش درمان

علت های گوناگونی برای تپش قلب در بارداری وجود دارد، در طول دوران بارداری میزان حجم خون بدن افزایش پیدا می کند. قلب نیز باید سریع تر خون را پمپاژ کند تا خون اضافه را درون بدن به گردش دربیاورد و این ممکن است باعث تندتر شدن ضربان قلب شما شود. گاهی تلاش و تقلای بیشتر قلب باعث تپش قلب می شود.

در هنگام تپش قلب، ممکن است برای قلب حالت های زیر پیش بیاید:

 • ضربان نامنظم قلب
 • حس کوبش در قلب
 • بالا و پایین رفتن قفسه سینه

تپش قلب معمولاً خطرناک نیست؛ هرچند در بعضی مواقع ممکن است خبر از مشکلی در قلب یا جای دیگر بدن بدهد.

علایم تپش قلب در بارداری

تپش قلب در بارداری ممکن است نشانه های بسیار زیاد و متفاوتی داشته باشد. خانم های باردار ممکن است یک یا چندتا از حالت های زیر را هم زمان باهم حس کنند:

 • احساس گیج و منگ بودن
 • احساس اضطراب
 • احساس کوبش قلب
 • تند زدن قلب
 • عرق کردن
 • احساس بالا و پایین رفتن قفسه سینه
 • نامنظم حس کردن ضربان قلب
 • علت تپش قلب در دوران بارداریش

تپش قلب در بارداری می توانند علت های متعددی داشته باشد که خیلی از آن ها چندان جدی نیستند. البته در بعضی مواقع علت اصلی تپش قلب باید درمان شود.

تشخیص علت تپش قلب در بارداری در مطب دکتر آرزو خسروی

موارد زیر چندتا از علت­ های تپش قلب بارداری هستند که خطری ندارند:

 • عکس العمل قلب به افزایش حجم خون بدن
 • اضطراب و دلهره
 • عکس العمل بدن به بعضی از غذاها یا نوشیدنی ها؛ مخصوصاً غذا یا نوشیدنی کافیین دار
 • عکس العمل بدن به داروهای سرماخوردگی یا آلرژی

علل مهم و پر خطر تپش قلب در بارداری

 • مشکلات تیرویید
 • مشکل حاد قلبی که در اثر بارداری دیگر و یا حادثه یا سانحه مهم دیگری در زندگی فرد پیش آمده است
 • پرفشاری ریوی یا هایپرنِنشن ریوی
 • شرایین اِکلیلی یا سرخرگ های کرونری
 • ضربان نامنظم قلب یا آریتمی
 • پریکلامسیا و دیگر بیماری های مربوط به فشار خون بارداری

ممکن است برای زنان باردار و پزشکان و متخصصان سلامت، پیدا کردن علت تپش قلب در بارداری، کار مشکلی باشد. بسیاری از نشانه هایی که در طول یک بارداری معمولی خبر از مشکلات قلبی می دهد، کار را برای یافتن علت اصلی بیماری سخت می کند.

آیا می دانید کدام ناراحتی های قلبی در بارداری خطرناک نیست؟ 

سوزش معده در بارداری

ضربان معمولی قلب در دوران بارداری

بارداری اثرهای زیادی بر بدن یک خانم باردار می­گذارد؛ یکی از این تغییرها، تغییر در ضربان قلب شماست؛ یا تغییر در تعداد دفعه هایی که قلب شما در یک دقیقه می زند. که این با ضربان نبض یکی است.

این افزایش ضربان، نشان دهنده این است که قلب سخت ­تر کار می ­کند؛ یعنی این که خون بیشتری به سرتاسر بدن می فرستد. دکتر شما در دوران­ پیش از بارداری، دوران باداری و زایمان مدام ضربان قلب شما و دیگر علایم حیاتی ­تان مثل فشار خون را اندازه می­ گیرد تا مطمئن شود خطری شما را تهدید نمی کند.

علل تپش قلب در دوران بارداری

فقط یک متخصص قلب و عروق می تواند به طور صحیح، علت تپش قلب در بارداری را تشخیص دهد. او کار خود را با سؤال پرسیدن درباره سابقه پزشکی بیمار و علایم و نشانه های موجود شروع می کند.

اگر خانمی هر کدام از گزینه های زیر را داشت، باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کند:

 • سابقه تپش قلب
 • سابقه بیماری های قلبی
 • سابقه هرگونه بیماری ای که روی قلب تأثیر می گذارد
 • سابقه بیماری های قلبی در خانواده

پزشک نیز معمولاً بعد از این که از سابقه بیماری ها مطلع شد، ضربان قلب فرد را اندازه گیری می کند تا ببیند ضربان طبیعی هستند یا نه.  پزشکان اغلب آزمایش های بیشتری از بیمار می گیرند تا بتوانند علت اصلی تپش قلب در بارداری را به طور دقیق مشخص کنند.

آن ها ممکن است برای تشخیص علت اصلی بیماری، یکی از گزینه های زیر را انجام دهد:

 • گرفتن آزمایش خون و مطلع شدن از مشکلات خون و چگونگی کارکرد غده تیرویید
 •  گرفتن نوار قلب برای اندازه گیری هدایت الکتریکی قلب
 • نصب هولتر به قفسه سینه بیمار، برای اندازه گیری ضربان قلب در بازه زمانی طولانی تر

آزمایشات نوار قلب و هولتر در مطب دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق انجام می شود. جهت دریافت نویت با مطب تماس بگیرید.

مطالب مرتبط: درمان و علل کاردیومپاتی در بارداری

تنگی نفس در بارداری

همان طور که خانم باردار وارد ماه های بعدی می شود، ممکن است بعد از انجام کارهای معمولی روزانه دچار تنگی نفس شود. مثلاً بعد از بالا رفتن از پله ها. باتوجه به مطالعه ای که در سال 2015 صورت گرفت؛ تخمین زده شد که 60 تا 70 درصد خانم های باردار در طول بارداری شان دچار تنگی نفس می شوند.

پزشکان اغلب علت تنگی نفس را بزرگ شدن رحم و فشار به شش ها می دانند که درنتیجه آن نفس کشیدن مشکل می شود. این مقاله به بررسی این مورد و دیگر علت های احتمالی تنگی نفس در بارداری می پردازد. ما همچنین درباره راهکارهای مقابله با تنگی نفس و زمان مناسب برای مراجعه به پزشک نیز صحبت خواهیم کرد.

پیشنهاد می شود مطلب تست قلب در بارداری حتما مطالعه کنید.

عوامل ایجاد تنگی نفس

با اینکه تنگی نفس یکی از نشانه های رایج بارداری است، ولی برای یک پزشک همیشه کار آسانی نیست که سریع سراغ یک علت خاص برود. به نظر می رسد تنگی نفس در دوران بارداری علت های بسیار متفاوتی داشته باشد؛ از رشد رحم گرفته تا تغییر در رفتار قلب. بعضی از زن ها ممکن است خیلی سریع متوجه تغییر در تنفسشان شوند، در حالی که بقیه در سه ماهه دوم یا سوم  متوجه تغییرات می شوند.

سه ماهه اول

تنگی نفس در ماه های اول بارداری، به نظر می رسد جنین در این دوران آن قدری بزرگ نیست که باعث تغییرات در تنفس خانم باردار شود. دیافراگم در طول  سه ماهه اول بارداری چیزی حدود 4 سانتی متر بالا می آید؛ دیافراگم، بافتی نوارمانند و ماهیچه ای است که قلب و شش ها را از قسمت شکم جدا می کند.

حرکت دیافراگم کمک می کند که شش ها از هوا پر شوند. در حالی که بعضی از زنان ممکن است متوجه نشوند که وقتی می خواهند نفس عمیق بکشند، برایشان مشکل پیش می آید، برخی دیگر از زنان هستند که متوجه می شوند دیگر مثل قبل نمی توانند نفس های عمیق و راحت بکشند. غیر از تغییر در دیافراگم، بیشتر اوقات سریع تر شدن تنفس زنان باردار به دلیل افزایش هورمون پروژسترون هم اتفاق می افتد.

هورمون پروژسترون نقشی اساسی در رشد جنین دارد و البته هورمونی است که محرک تنفسی هم هست؛ به این معنی که باعث می شود نفس های فرد تندتر شوند. میزان پروژسترون در طول دوران بارداری افزایش پیدا می کند.

در حالی که تندتر نفس کشیدن، به طور قطعی باعث تنگی نفس نمی شود، خانم هایی هم هستند که ممکن است متوجه تغییر در الگوی تنفسشان شوند.تپش قلب در بارداری

سه ماهه دوم

احتمال می رود خانم باردار در سه ماهه دوم، دچار تنگی نفس حاد تر شود. به طور معمولی جنین درحال رشد در سه ماهه دوم بیشتر از قبل باعث ایجاد تنگی نفس می شود. البته به وجود آمدن برخی تغییرت در ساختار قلب هم در تنگی نفس بی تأثیر نیست.تپش قلب در بارداری

مقدار خون در بدن یک خانم به طور قابل ملاحظه ای در طول بارداری افزایش پیدا می کند. قلب هم مجبور است سخت تر کار کند تا این خون را به سرتاسر بدن و به جفت برساند. این حجم کار بالا می تواند به خانم باردار حس تنگی نفس بدهد.تپش قلب در بارداری

سه ماهه سوم

در طول سه ماهه سوم کاملاً  بسته به این که سر بچه درحال رشد کجا قرار گرفته باشد، ممکن است تنفس راحت تر یا سخت تر از قبل شود.تپش قلب در بارداری

قبل از این که بچه بچرخد و سرش دورتر شود و رو به لگن برود، این طور حس می شود که انگار سر بچه زیر دنده ها قرار دارد و درحال فشار دادن دیافراگم است که این باعث سخت شدن تنفس می شود.

با توجه به تحقیق های مرکز ملی سلامت زنان، این نوع از نفس تنگی معمولاً بین هفته های 31 تا 34 اتفاق می افتد.تپش قلب در بارداری

عوامل دیگر در تنگی نفس

اگر خانم بارداری دچار تنگی نفس حاد شود، باید به دکتر مراجعه کند.تپش قلب در بارداری

با این که احتمال می رود تغییرات بارداری باعث ایجاد بعضی از نفس تنگی ها شود، ولی  این نیز ممکن است که بیماری و یا مشکل دیگری باعث این اتفاق شده باشد.تپش قلب در بارداری

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی نوعی از نارسایی محسوب می شود که ممکن است در طول دوران بارداری و یا بلافاصله بعد از زایمان پیش بیاید. از علایم آن می توان به ورم مچ پا، فشار خون پایین، خستگی و تنگی نفس اشاره کرد. بسیاری از زنان در ابتدا علایم را عادی دانسته و آن را به بارداری نسبت می دهند، ولی این مشکل ممکن است سلامت زن را به خطر بیاندازد و در اغلب مواقع باید درمان شود.تپش قلب در بارداری

حتما مطلب انواع بیماری قلبی مادرزادی  را مطالعه کنید.

چه موقع باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنم؟

در طول دوران بارداری شما مرتب به دکترتان مراجعه می کنید. با نزدیک شدن به زمان زایمان مراجعه ها هفتگی می شوند. ولی اگر متوجه شدید که مرتب دچار تنگی نفس می شوید و تنگی نفستان طولانی مدت و شدید می شود، به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.جهت دریافت نوبت از دکتر آرزو خسروی، فوق تخصص قلب و عروق با مطب تماس بگیرید.

در زیر علایمی آمده است که نشان می دهد چه موقع باید {و بهتر است} اورژانس را خبر کنید؛ علایمی مثل تپش قلب به همراه مشکلات زیر: تپش قلب در بارداری

 • مشکل تنفسی
 • درد قفسه سینه
 • سرفه خونی
 • نبض نامنظم
 • ضربان تند قلب
 • تنگی نفس حاد و معمولی

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۹ فروردین ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  پدرم به خاطر کرونا در بیمارستان مسیح بستری شد .به خاطر استرش شدید دچار حملات afشده است .الان ۴ هفته در بیمارستان بستری شد ‌چون داروی خواب اور می دهند به پدر دچار کاهش سطح هوشیاری شده و پرش در قفسه دارد.و قلبشaf شده .پدرم فلبیت پا دارد .می خوام پدرم را بیارم از بیمارستان بیرون .می خوام راهنمایی بگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 8 ماه پیش)
   سلام من توصیه نمیکنم ، حتما با پزشک خودشون مشورت کنید ، تا در مجموع بتونید تصمیم گیری کنید ،برای قضاوت اطلاعات دیگه از ریه و قلب و کلیه ها و ..... لازم هست
 • تصویر کاربر سیما سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  طپش قلب در حاملگی ۵ماهه با ضربان ۸۵طبیعی است چند بار در روز احساس می کنم قلبم تند می زند
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام ۸۵ طبیعی هستولی اگه تپش ها تکرار شونده هست باید معاینه و بررسی بشید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر