متخصص قلب در تهران

قاتل تری گلیسرید بالا چیست؟

برای آشنایی با مقدار تری گلیسرید نرمال و 14 قاتل تری گلیسرید بالا این مطلب را مطالعه کنید. دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه، 14 روش طلایی کاهش سطح تری گلیسیرید بالا را بیان می کنند.

حقایقی درباره ی تری گلیسیرید خون

 • تری گلیسیرید نوعی چربی موجود در خون است که با نام اختصاری T.G نیز شناخته می شود.
 • پس از غذا خوردن، بدن شما کالری اضافی را به تری گلیسیرید یا همان T.G تبدیل کرده و آن را در سلول های چربی ذخیره می کند تا در آینده از آن استفاده کند.
 • با این که بدن برای تامین انرژی خود به این نوع از چربی نیاز دارد، اما بالا بودن آن خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد.
 • آمارها نشان می دهند مقدار تری گلیسیرید یا T.G خون در 25 درصد از جوانان، از حد طبیعی بالا تر است. چاقی، دیابت کنترل نشده، مصرف دائمی الکل و بالا بودن کالری دریافتی موجود در رژیم غذایی، باعث افزایش سطح این از چربی خون می شوند.

☑مقدار تری گلیسرید بالا 

در اینجا سطوح مختلف تری گلیسیرید خون در آزمایش خون ناشتا آمده است.

❇ طبیعی: مقدار کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر ،محدوده نرمال تری گلیسرید تلقی می شود.

❇ روی مرز: بین 150 تا 199 میلی گرم در دسی لیتر

❇ تری گلیسیرید بالا: بین 200 تا 499 میلی گرم در دسی لیتر. اگر میزان تری گلیسرید خونتان در این محدوده قرار دارد ضروریست هر چه سرعتر نسبت به کاهش این نوع از چربی خون اقدام کنید.پس از مشورت با پزشک و دریافت دارو راه حل هایی که در ادامه این مطلب برای شما قرار می دهیم میتوانند به شما کمک کنند.

❇ خیلی بالا: 500 میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر. در این موارد علاوه بر مصرف داروهای مورد نیاز باید از روش هایی که در ادامه به تشریح آنها میپردازیم استفاده کنید تا سطح چربی خونتان را اصلاح کرده و به محدوده طبیعی بازگردانید.

☑علائم تری گلیسیرید بالا

متاسفانه افزایش این نوع چربی خون با علامتی همراه نیست.حتی میتواند ناشی از عوامل ژنتیکی باشد، ممکن است بخش‌های چربی قابل مشاهده‌ای در زیر پوست (غده زردفام) تشکیل شوند.

ممکن است افرادی که دارای این نوع از چربی خون هستند، مبتلا به التهاب لوزالمعده (پانکراتیت) شوند. این بیماری می تواند باعث ایجاد درد ناگهانی و شدید در ناحیه شکم، تب، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ شود.

علت بالا بودن تری گلیسیرید یا T.G

شایع ترین علت تری گلیسیرید بالا, چاقی و دیابت کنترل نشده است. اگر اضافه وزن دارید و فعال نیستید، ممکن است تری گلیسیرید بالا داشته باشید، به خصوص اگر مقدار زیادی کربوهیدرات یا غذاهای شیرین می خورید یا الکل زیادیمی نوشید. نوشیدن زیاد الکل می تواند باعث افزایش خطرناک سطح تری گلیسیرید خون شود. سایر دلایل افزایش T.G شامل کم کاری تیروئید، بیماری کلیوی و برخی از اختلالات چربی ارثی است.

در کل تری گلیسیرید بالا معمولاً به دلیل شرایط زیر ایجاد می شود:

 • چاقی
 • کنترل ضعیف دیابت.
 • تیروئید کم کار ( کم کاری تیروئید ).
 • بیماری کلیوی.
 • چاقی.
 • نوشیدن الکل زیاد.

داروهای خاص نیز ممکن است باعث افزایش تری گلیسیرید خون شوند. این داروها عبارتند از:

 • تاموکسیفن
 • استروئیدها
 • مسدود کننده های بتا .
 • داروهای ادرار آور .
 • استروژن .
 • قرص های جلوگیری از بارداری.

عوارض تری گلیسیرید بالا

سطح بالای این نوع از چربی خون ممکن است منجر به تصلب شرایین (تصلب شرایین) شود، که خطر سکته، حمله قلبی و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. تری گلیسیرید بالا می تواند باعث فشار خون بالا ، قند خون بالا و سطح غیر طبیعی کلسترول نیز شود.

14 روش درمان و قاتل تری گلیسرید بالا

1- وزن نرمال قاتل تری گلیسرید

اولین قاتل تری گلیسرید بالا داشتن وزن نرمال است.هر وقت کالری دریافتی شما بیشتر از نیاز بدنتان باشد، بدن کالری اضافی را به تری گلیسیرید تبدیل کرده و آن را در سلول های چربی ذخیره می کند. به همین دلیل است که کاهش وزن روشی مناسب برای کاهش این نوع از چربی خون است.

در حقیقت تحقیقات انجام شده نشان داده اند که حتی کاهش 5 تا 10 درصد از وزن بدن می تواند تری گلیسیرید را تا حدود 40 میلی گرم بر دسی لیتر کاهش دهد.

کاهش مصرف شیرینی ها به ع نوان قاتل تری گلیسرید راهی موثر در کنترل و درمان تری گلیسیرید بالا

2- مقدار شکر مصرفی خود را کاهش دهید.

دومین قاتل تری گلیسرید بالا کاهش مصرف شکر و شیرینی های صنعتی و قنادی است .شیرینی های صنعتی بخش مهمی از رژیم غذایی بسیاری از افراد را تشکیل می دهد.میزان شکر افزوده شده در این نوع از خوراکی ها بسیار بالاست. از این رو توصیه می شود که روزانه بیش از 6 تا 9 قاشق چای خوری شکر مصرف نشود.

شکر مخفی معمولا در شکلات ها، نوشیدنی های غیر الکلی و آب میوه ها وجود دارد. شکر اضافی موجود در رژیم غذایی به تری گلیسیرید تبدیل شده و باعث افزایش سطح تری گلیسیرید و سایر عوامل خطر بیماری قلبی می شود.

نتایج حاصل از بیش از 15 سال مطالعه نشان داده است افرادی که حداقل 25 درصد از کالری مورد نیاز روزانه خود را از شکر دریافت می کنند دو برابر بیشتر از افرادی که کمتر از ده درصد از کالری روزانه خود را از شکر دریافت می کنند، در معرض مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی قرار دارند.

3- یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات داشته باشید.

کربوهیدرات‌ها در واقع همان قند، نشاسته و فیبر موجود در میوه‌ها، حبوبات، سبزیجات و لبنیات هستند.کربوهیدرات اضافی موجود در رژیم غذایی هم مانند شکر به تری گلیسیرید تبدیل شده و در سلول های چربی ذخیره می شود. عجیب نیست که رعایت یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات، میتواند نقش قاتل تری گلیسرید بالا را داشته باشدو با کاهش سطح این نوع از چربی خون رابطه مستقیم داشته باشد.

در سال 2006 مطالعه ای انجام شد تا تاثیر مصرف کربوهیدرات های مختلف بر سطح T.G را بررسی کند. افرادی که رژیم غذایی کم کربوهیدرات داشته و تنها حدود 26 درصد از کالری مورد نیاز خود را از کربوهیدرات دریافت می کردند، شاهد کاهش بیشتر سطح T.G نسبت به افرادی بودند که رژیم غذایی غنی از کربوهیدرات داشته و 54 درصد از کالری مورد نیازشان را از کربوهیدرات دریافت می کردند.

4- فیبر قاتل تری گلیسرید بالا

فیبر در میوه ها، سبزیجات و غلات کامل وجود دارد. دیگر منابع غنی فیبر شامل آجیل و سبزیجات است. گنجاندن فیبر بیشتر در رژیم غذایی به عنوان قاتل تری گلیسرید بالا باعث کاهش جذب چربی و شکر در روده کوچک شده و به کاهش سطح تری گلیسیرید خون کمک می کند.

5- ورزش منظم ، قاتل تری گلیسرید بالا

کلسترول خوب یا HDL رابطه معکوسی با تری گلیسرید دارد به این معنی که بالا بودن سطح کلسترول HDL به کاهش T.G کمک می کند.

انجام ورزش های هوازی سطح کلسترول HDL در خون را افزایش داده و در نتیجه T.G را کاهش می دهد. مطالعات انجام شده نشان می دهند که اگر انجام ورزش های هوازی با کاهش وزن همراه باشد، به عنوان قاتل تری گلیسرید بالا ،تاثیر چشمگیری در کاهش T.G خواهد داشت. نمونه هایی از ورزش های هوازی عبارتند از:

 • پیاده روی
 • دویدن آرام
 • دوچرخه سواری
 • شنا

⚠ توجه: فواید ورزش روی تری گلیسیرید در طولانی مدت مشخص می شود.

6- از مصرف چربی های ترانس خودداری کنید.

چربی های ترانس و مصنوعی نوعی چربی هستند که به غذاهای فرآوری شده افزوده می شوند تا طول عمر این غذاها و مدت زمان مجاز برای فروش آنها را افزایش دهند.

چربی های ترانس در غذاهای سرخ شده تجاری و آن دسته از مواد غذایی پخته شده که با روغن های هیدروژنه تهیه شده اند، وجود دارد.

از آنجا که چربی های ترانس خاصیت التهابی دارند، باعث ایجاد مشکلات بسیار، از جمله افزایش سطح کلسترول بد خون یا LDL  و بیماری قلبی می شوند. همچنین مصرف چربی های ترانس، سطح تری گلیسرید خون را نیز بالا می برند. بنابراین به افرادی که سطح چربی خونشان بالا است، توصیه می شود از غذاهای سالم و خانگی که قاتل تری گلیسرید بالا است ،بهره ببرند.

7-ماهی چرب قاتل تری گلیسرید بالا

ماهی چرب به دلیل فوایدی که برای سلامت قلب دارد و توانایی آن در کاهش سطح تری گلیسیرید خون شناخته شده است.

این خواص ماهی چرب به دلیل وجود اسیدهای چرب امگا ۳، نوعی اسید چرب چند اشباع نشده و ضروری است که فرد باید این اسید چرب را از مواد غذایی دریافت کند.

متخصصان قلب همواره توصیه می کنند که در هفته دو وعده ماهی چرب مصرف شود. در حقیقت دوبار مصرف این ماهی ها در هفته به عنوان قاتل تری گلیسرید بالا ،می تواند خطر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی را تا ۳۶ درصد کاهش دهد.

⚠ توجه: ماهی های سالمون، هرینگ، ساردین، تون و مکرل برخی از ماهی‌های غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ و قاتل تری گلیسرید بالا هستند.

8-چربی های اشباع نشده قاتل تری گلیسرید بالا

نتایج مطالعات انجام شده نشان می دهند که چربی های تک اشباع نشده و چند اشباع نشده می توانند سطح تری گلیسیرید خون را پایین آورند مخصوصا زمانی که جایگزین دیگر انواع چربی ها شوند.

چربی های تک اشباع نشده در غذاهایی همچون روغن زیتون، آجیل و آووکادو یافت می شوند. چربی های چند اشباع نشده در روغن سبزی ها و ماهی چرب وجود دارند.

برای کاهش هر چه بیشتر تری گلیسیرید، از چربی های اشباع نشده یک نوع چربی سالم مانند روغن زیتون را انتخاب کرده و از آن برای جایگزینی انواع دیگر چربی در رژیم غذایی خود استفاده کنید.بنابراین روغن زیتون میتواند به عنوان قاتل تری گلیسرید بالا، در وعده های غذایی روزانه عمل کند.

۹- یک برنامه غذایی منظم داشته باشید.

مقاومت در برابر انسولین عامل دیگری است که باعث افزایش سطح تری گلیسرید خون می شود. پس از هر وعده غذایی سلول های پانکراس سیگنالی برای ترشح انسولین به جریان خون می فرستند. انسولین مسئول انتقال گلوکز به سلول ها برای استفاده و تولید انرژی است.

اگر مقدار انسولین موجود در جریان خون  زیاد باشد، بدن نسبت به آن مقاوم شده و نمی تواند به طور موثر از آن استفاده کند. این عامل باعث تشکیل گلوکز و تری گلیسیرید در خون می شود. خوشبختانه رعایت یک برنامه غذایی منظم مانع مقاومت ‌در برابر انسولین و افزایش سطح تری گلیسرید می شود.

10- مصرف الکل را کاهش دهید.

مقدار کالری و شکر موجود در الکل زیاد است. اگر کالری دریافتی از طریق الکل استفاده نشود، به تری گلیسیرید تبدیل شده و در سلول های چربی ذخیره می گردد.اگر سطح این نوع از چربی خون در شما بیش از حد نرمال است ، توصیه می کنیم از نوشیدنی های غیر الکلی که قاتل تری گلیسرید بالا هستند استفاده کنید.

11- پروتئین سویا قاتل تری گلیسرید بالا

سویا منبع غنی از ایزوفلاون است. ایزوفلاون ترکیبی گیاهی است که برای سلامتی فواید بسیاری دارد. مصرف سویا برای کاهش کلسترول LDL نیز مفید است. ثابت شده است که پروتیین سویا به عنوان قاتل تری گلیسرید بالا در کاهش سطح این نوع از چربی خون، تاثیر چشمگیری دارد.

12- آجیل درختی قاتل تری گلیسرید بالا

آجیل مقدار زیادی فیبر، اسیدهای چرب، امگا 3 و چربی های اشباع نشده به بدن می رساند که تمام این موارد با هم می توانند تری گلیسیرید خون را کاهش دهند.

بررسی 61 مطالعه انجام شده نشان داد که هربار مصرف آجیل درختی مقدار تری گلیسرید خون را 2.2 میلی گرم بر دسی لیتر کاهش می دهد. این آجیل ها عبارتند از:

 • بادام درختی
 • گردو
 • پسته
 • آجیل

در نظر داشته باشید که آجیل کالری زیادی دارد. یک وعده مصرف بادام درختی، شامل 23 عدد بادام، 163 کالری دارد بنابراین آجیل را در حد اعتدال مصرف کنید.تری گلیسیرید نرمال

13- یک مکمل طبیعی مصرف کنید.

برخی از مکمل های طبیعی می توانند سطح تری گلیسیرید خون را کاهش دهند.تری گلیسیرید نرمال

14- آبغوره قاتل تری گلیسرید خون بالا

تحقیقی که بر روی ترکیبی از افراد 20 تا 30 ساله سالم، 30 تا 60 ساله مبتلا به چربی خون و 30 تا 60 ساله مبتلا به فشار خون و پربی خون انجام شد، نشان داد که مصرف آبغوره می تواند نتایج شگفت انگیزی را برای آنها رقم بزند.

در افراد سالم این درمان باعث شد نسبت کلسترول خوب HDL (لیپوپروتئین با چگالی بالا) به کلسترول بد LDL (لیپوپروتئین با چگالی پایین) افزایش یابد. علاوه بر این، افرادی که با مشکلات پیش از این مواجه بودند، دریافتند که میزان تری گلیسیرید خون آن ها، غلظت کلسترول و میزان LDL بعد از مصرف ماهانه کاهش پیدا کرده است.تری گلیسیرید نرمال

چه غذاهایی تری گلیسیرید را بالا می برد؟

قند ها: قندهای ساده مانند فروکتوز منبع مشترک افزایش تری گلیسیرید است. خوردن بیش از حد فروکتوز آسان است زیرا به نظر می رسد سیگنال های سیری بدن را دور می زند. این مورد می تواند منجر به افزایش وزن و ایجاد مقاومت به انسولین شود.

کربوهیدرات ها: نوع و میزان کربوهیدرات هایی که می خورید تأثیر مستقیمی بر میزان تری گلیسیرید شما دارد.تری گلیسیرید نرمال

چربی های اشباع: چربی های اشباع باعث افزایش سطح تری گلیسیرید خون می شود. این چربی ها در دمای اتاق جامد هستند. این مواد در غذاهای سرخ شده، گوشت قرمز، پوست مرغ، زرده تخم مرغ، لبنیات پرچرب، کره، گوشت خوک و فست فود ها یافت می شوند. پس از مصرف بیش از حد این غذاها خودداری کنید. نوع بد دیگر چربی ، چربی های ترانس ، چربی های هیدروژنه هستند که در برخی از غذاهای بسته بندی شده شیوع دارند.تری گلیسیرید نرمال

الکل : مصرف زیاد الکل باعث افزایش تولید تری گلیسیرید در کبد می شود.تری گتری گلیسیرید نرماللیسیرید نرمال

غذاهای پرکالری : کالری اضافی سطح تری گلیسیرید را افزایش می دهد. به کالری هایی که مصرف می کنید توجه کنید و سعی کنید از خوردن کالری بیشتر از آنچه می توانید در اثر فعالیت بدنی بسوزانید خودداری کنید.تری گلیسیرید نرمال

غلات تصفیه شده یا غذاهای نشاسته ای: دانه های تصفیه شده یا فرآوری شده می توانند باعث افزایش تری گلیسیرید شوند. سعی کنید از نان سفید، نان گندم یا ماکارونی غنی شده یا سفید شده خودداری کنید. همچنین از مصرف غلات شیرین، برنج فوری، شیرینی و پیتزا خودداری کنید.تری گلیسیرید نرمال

علاوه بر این، مصرف غذاهایی مانند آب نبات، بستنی، ماست های شیرین طعم دار، آب میوه های شیرین و صنعتی و سایر نوشیدنی ها، مربا، ژله، اسموتی ها و میوه های کنسروی را محدود کنید. تری گلیسیرید نرمال

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رسول پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  من دیابت وفشارخون وتری گلیسیرد بالا دارم که نمی‌توانم آن را کنترل کنم با دارو وزنم نرمال ولیHDLمن پایین۳۵ حدود ۵ماه پیش پیوند سلول بنیادی شدم چون سیستم ایمنی من هنوز نرمال نیست اگر ممکن است یه ویزت تلفنی برام بگذارید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 4 هفته پیش)
   سلام میتونید مدارکتون را همینجا ضمیمه کنید و یا همراهتون با همه مدارک و لیست داروها و ثبت فشار خونتون برای چند روز حصوری بیان چون فکر نمیکنم بدون دیدن مدارک تلفنی بتونم کمکی بکنم
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  عرض سلام خانم دکتر ببخشید من واسه فشار خون املوبرس ۵ یکی صبح ویکی شب میخوردم که کنترل بود فشارم هولتر هم قبل مصرف قرص بستم که میدم نتیجرو ببینید ولی بعده مصرف املودیپین دلدرد وروم داشتم در ضمن بنده مشکل التهاب پروستات و تکرر ادرارم هم دارم و نغوذ بعد چون ورزش هم میکنم حرفه ای دکتر قرص والسارتان ۸۰ روزی یک عدد ولی بعده مصرف حس میکنم دچار ضعف عضله و تحلیل عضله میشدم ایا این عوارض والسارتان هست و اگه میشه قرصی که با شرایط من سازگار باشع و تحلیل عضله و عدم نعوذ نداشته باشه معرفی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 4 هفته پیش)
   سلام اگر ضعف دارید سطح تاسیم را چک کنید و جهت تجویز دارو مراجعه کنید
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 4 هفته پیش)
   پتاسیم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ملینا پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 38سالمه وتقریبا8ماهه که باردارم قبل بارداری مشکلی نداشتم ولی ماه 4آزمایش دادم که چربی خونم 25تابالابودتو7ماهگی انجام دادم60تابالارفته وتری گلیسیریدم هم از361به450رفته بودالبته من سرخ کردنی زیاد مصرف نمیکنم وزنم هم نرمال هست اما فعالیتی ندارم بخاطربارداری هم بهم دارویی ندادن قندخون ناشتاهم90بودوبعدصبحانه تقریبانرمال بودوبعدیکساعت گلوگزمصرف کردن13تابالابود وبعضی اوقات تپش قلب وتنگی نفس دارم اکوانجام دادم سالم بود ولی گفتن ضربان قلبتون نامنظم هست ودارویی بخاطربارداری مصرف نمیتونم بکنم خواستم خواهش کنم کمکم کنید وبرای پایین آوردن تری گلیسیرید ومنظم شدن قلبم راهکاری بدید و اینکه چی میتونم برای بهتر شدن مصرف کنم که ضرری نداشته باشه ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 4 هفته پیش)
   سلام بالا رفتن چربی در بارهری به دلیل هورمن هست ، دارو نیاز ندارید بعد بارداری مجدد جک کنید
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام دکتر...سن ۴۵سال ..ضربان قلبم معمولا زیر۶۰...بیس ضربانم ۴۹....اکو خوب ..هلتر گذاشتم مانند نوار قلب بود یعنی نامنظم وپایین..ترگیلسرید۲۹۰....مشکل تنفسی..یاغش ندارم...لطفاراهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 1 ماه پیش)
   در صورتی که علامتی ندارید و ضربان کمتر از ۴۰ نیست اقدام خاضی لازم نیست
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام.
  من چند ساله چربی خون بالا از نوع تری گلیسیرید دارم.
  ۴۰سالمه یه مدت مراعات میکردم اما بعد یکسال دوباره ازمایش دادم وفهمیدم تریگلیسیریدم ۶۵۰ شده...
  چطورباید چربی خونمو درمان کنم....
  قبلا جم فیبروزیل ۳۰۰مصرف می کردم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 2 ماه پیش)
   سلام رژیم ، پیاده روی و عدم مصرف الکل و مصرف دارو
 • تصویر کاربر ذکریا چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام معمولا اگه رعایت نکنم تری گلیسریدمیره بالا اخیرأ تا397رفته هرموقع که تریگلیسریدم بالا میره فشار خونم بلا میره
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 3 ماه پیش)
   سلام فشار خون نیاز به دارو داره و برای تریگلیسیرید رژیم رعایت کنید
 • تصویر کاربر افرا چهارشنبه ۱۵ دی ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  باسلام خانمی 50ساله ام با بیماری ام اس جواب آزمایشم تری گلیسیرید رابالای361 و کلسترول 204 چه اقدامی انجام دهم در ضمن بخاطر بی تحرکی وزنم بالای 107 است
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ دی ۰( 4 ماه پیش)
   سلام اگر بیماری قلبی ندارید فعلا فقط رژیم تا وزنتون کاهش پیداکنه ، تحت نظر متخصص رژیم بگیرید
 • تصویر کاربر داریوس پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام دیابت نوع 2 آتروواستاتن ۴۰ شبی یک یتنگی نفس مقطعی دارم مصرف تدخیینی تریاک دارم تریگلیسریدم 329دیابتم کنترله خوب نفس میکشم ولی احساس خفگی دارم اکو وتست ورزش ناقصی هم دادم چیزی نشان نداد از احساس خفگی وحشت دارم لطفاً راهنمایی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 5 ماه پیش)
   سلام سیتی انژیو و یا اسکن هسته ای انجام بدید ، از نظر ریه هم بررسی کنید
 • تصویر کاربر خانم شنبه ۲۰ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید
  بنده هفته گذشته برای انجام آزمایش تیرویید وقندخون تست دادم، شب قبلش تا حدود ساعت 9/30دقیقه شب شام خوردم ساعت 12شب هم برحسب فراموشی یه لیوان نوشابه خوردم،الان تو جواب آزمایش من قند ناشتای منو بالا زده،۱۲۴ درصورتی که قند بعد از ناشتا نرمال تشخیص داده شده و ۱۱۷ هست، و اینکه تری گلیسیرید من هم بالا زده شده و ۲۱۴ هست .میخواستم بپرسم که آیا خوردن نوشابه تاثیر در جواب آزمایش داشته؟ و آیا بازم آزمایش رو تکرار کنم تا خیالم راحت بشه؟! ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۰ آذر ۰( 5 ماه پیش)
   سلام بله تکرارکنید قند سه ماهه یا Hba1c هم چک کنید
 • تصویر کاربر آرش چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  فشار بالا و پرانول
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 5 ماه پیش)

   مراجعه کنید

 • تصویر کاربر فاطیما چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام. خانمی۴۱ ساله با قند ۱۱۲ تیر گلیسرید ۲۹۱ کلسترول ۱۷۶
  (HDL۵۵/ LDL۱۰۵ ) (AsT۲۶ / ALT۲۷) ویتامین D۳۴
  آیا نیاز به دارو برا کنترل تری گلیسرید دارم یانه؟
  لطفا راهنمایی کنید.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 5 ماه پیش)

   سلام خیر

 • تصویر کاربر محمود سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر شب خوش
  همسر من آزمایش خون دادند وتیری گلیسرید خونشون ۱۱۰۰ هست وکلسترول هم ۲۸۰ دکتر بهشون قرص جم فیبروزیل دادند روزی دو عدد به نظر شما باید چیکار کرد؟؟؟
  چی بهشون داد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 5 ماه پیش)

   سلام رژیم کم چرب پیاده روی روزی ۴۵ دقیقه ، عدم مصرف الکل

 • تصویر کاربر Reza سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام جواني ٣٧ساله هستم وادارتي تري گليسيريد٧٠٠از شما راهنمايي ميخواستم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 5 ماه پیش)

   سلام باید دارو مصرف کنید ورزش کنید ، الکل مصرف نکنید و رژیم کم جرب داشته باشید

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۰ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  با سلام پسر من 12 سال داره .تری گلیسیرید 160 و اهن خونش 174 هست اما انزیمهای کبدی حد نرمال داره .درضمن کبد چرب داره گرید 2 .لطفا راهنمایی کنید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۰ آذر ۰( 5 ماه پیش)

   سلام باید رژیم بگیرن و فعالیت هوازی هر روز انجام بدن ، قند خون هم چک بشه

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر،خداقوت و تنتون سلامت.بنده چکاپ کلی دادم بدون هیچ مشکلی،با قند خون ۹۱،تری گلیسیرید من ۲۱۲ شده و HDL54و اینکهLDL 61.نیاز به مصرف دارو هست؟ چون گفتند که بالای ۱۹۹خطرناکه.گفتم لطف کنید راهنماییم کنید.پیشاپیش ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 5 ماه پیش)

   سلام نیاز به درمان ندارید رژیم رعایت کنید

 • تصویر کاربر سما چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  دختری ۱۷ساله هستم هم چربی بالا دارم و هم فریتین بالا،سرگیجه،تنگی نفس هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 5 ماه پیش)

   سلام حتما جهت بررسی قلب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر رحیمی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام برای درمان تریگلیسیرید بالای ۵۰۰ چه باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 5 ماه پیش)

   سلام باید عوامل خطر مثل چربی و بی تحرکی و الکل حذف بشه اگر کنترل نشد دارو ولی اگر خیلی بتلای ۵۰۰ هست باید درمان شروع بشه

 • تصویر کاربر رحیمی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام برای درمان تریگلیسیرید بالای ۵۰۰ چه باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 5 ماه پیش)

   سلام باید عوامل خطر مثل چربی و بی تحرکی و الکل حذف بشه اگر کنترل نشد دارو ولی اگر خیلی بالای ۵۰۰ هست باید درمان شروع بشه

 • تصویر کاربر عذرا چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  میخواستم بپرسم آزمایش انجام دادم تری گیلیسیرید خونم ۵۰۸بوددرد قفسه سینه دارم ونفسم خیلی کوتاهه .مربوط هست به آزمایشی که انجام دادم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 5 ماه پیش)

   سلام به ازمایش مربوط نیست ولی اگر علایم دارید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر فروز جمعه ۱۶ مهر ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با سلام من چند وقتی است دارای سرگیجه شدم و طپش قلب هم داشتم یعنی نامنظمی طپش قلب الان که آزمایش خون دادم تری گلیسیرید من 364 می باشد باید چکار کنم.در ضمن پرولاپس دریچه میترال هم دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۶ مهر ۰( 7 ماه پیش)
   سلام سرگیجه به بالا بودن تری گلیسیرید ارتباطی نداره برای نامنطمی قلب بررسی بیشتر لازم هست و برای تری گلیسیرید توصیه به رژیم و ورزش هست
 • تصویر کاربر ادریس چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین ادریس پسر بچه ۱۰ساله است از بدو تولد چربی ش بالا بوده ۱۷۰۰ داشته ۴۰۰۰هم داشته الان هم ۳۱۵۰هست قرص های نیکو تیک اسید ۲۵ روزی تصفی .جم فیبروزی ۳۰۰روزی یکی.اتورواستاتین ۲۰روزی یکی هم استفاده میکنه چه دستوری میدین؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 7 ماه پیش)
   سلام به متخصص غدد و قلب اطفال مراجعه کنید.، حتمابایدچربی کنترل بشه
 • تصویر کاربر ریحانه جمعه ۱۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب
  بانویی 55 ساله هستم از 17 سالگی تری گلیسرید خونم حول 300،کمی بالاتر یا پایینتر میچرخه،الانم 330هست.وکلسترول تازگی211شده باتوحه به مشکلات حرکتی و محرومیت از پیاده‌روی مداوم، ایا نیاز به مصرف دارو دارم واگر دارم چه دارویی.بسیار سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش)
   سلام اگر هیچ بیماری قلبی و فشار خون و و دیابت و سیگار نمیکشیید و LDL زیر ۱۳۰ هست نیاز به دارو ندارید ، در غیر اینصورت بسته به شرایط بالا تجویز دارو متفاوت هست
 • تصویر کاربر صابر جمعه ۱ مرداد ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام من تری‌گلیسیرید خونم 730 تا هستش و کلستروم هم 285 هستش من چه دارو وچه رژیم غذایی مناسب داشته باشم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱ مرداد ۰( 9 ماه پیش)
   سلام علاوه بر رژیم و ورزش و تر الکل برای تجویز دارو با کل ازمایشات مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ملکل چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  من 40 سالم هست و میزان تری گلیسرید خونم 407 هست
  می خواستم زدونم لازمه قرص مصرف کنم؟

  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 10 ماه پیش)
   سلام اگر هیچ مشکل دیگه ای مثل بیماری قند و قلبی و سیگار و بتلا بودن سطح کلسترول و ... ندارید نیاز به دارو نیست رژیم رعایت کنید و پیاده روی و ورزش انجام بدید و اگر الکل مصرف میکنید اون را قطع کنید
 • تصویر کاربر ایمان چهارشنبه ۹ تیر ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون به خیر من 35سالم هست سابقه چربی خون دارم حدود 4ساله دارم استاتین مصرف میکنم سه ماه پیش رفتم آزمایش بدم دکتربرام آزمایش cpkهم نوشت آزمایش دادم cpkبود 800رفتم دکتر گفتن به احتمال زیاد از داروهای کاهنده چربی خون هست گفتن دوماه دارو چربی نخور برو آزمایش cpkروبده بعدازدوماه رفتم آزمایش دادم cpkشد50ولی تری گلیسریل رفته بودبالا 600شده کلسترول 300 حالا به نظر شما من داروی چربی خون چی باید بخورم که cpkهم بالا نره ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۹ تیر ۰( 10 ماه پیش)
   سلام از دوز کم داروی رزوواستاتین شروع کنید وبعد ۶ تا ۸ هفته مجدد ازمایش بدید ، البته اگر درد عضلانی ندارید بالا رفتن کم اون مهم نیست
 • تصویر کاربر Nora جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  با سلام همسر آقایی ۲۶ ساله هستم، دو هفته پیش چکاپ انجام دادن با جواب آزمایش کلسترول ۱۶۹ و تری گلیسرید ۳۹۵ و
  اچ دی ال۳۷ و ال دی ال ۵۳.
  ALT(SGPT) ۴۰و 5.23TSH و
  درضمن مادرشون بیماری قلبی دارن و دو رگ از مغزشون هم مسدوده.
  خانم دکتر باید چکار کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر قند ندارند فقط ورزش حداقل ۵ روز در هفته و رژیم عایت کنند همراه با کاهش وزن و پس از سه ماه مجدد ازمایش بدند
 • تصویر کاربر وحید چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  من ۴ سال اندام‌ها بدنم خیلی زود خواب میره ،طوری که بعضا تو‌خواب اذیتم ، همه ازمایشاتم اوکی هست ،
  فقط تریگلیسرید ۲۴۳ ، کلسترول ۲۰۴ ، ال دی ال ۱۲۵ ،
  چربی کبد گرید ۲ هستم ، تو را خدا راهنماییم کنین خیلی کلافه هستم ، حتی متخصص مغز و اعصاب هم رفتم ، ۸۰ کیلو هستم ، قد ۱۷۴ ، امپول نوربیون هم زدم ، فولیک اسید هم خوردم ، منیزیم ،.......
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام سطح ویتامین دی را به حدود ۵۰ تا ۷۰ برسونید اگر بهتر نشدید ام ار ای مغز و نوار عصب و عضله بگیرید
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  با سلام
  برج ۴ آزمایش دادم تری گلیسرید ۵۵۶ کلسترول ۱۹۷ بود
  برج ۱۱ دوباره آزمایش دادم تری گلیسرید ۵۶۵ کلسترول ۲۱۳
  اقا دکتر دارو چی مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام ورزش منظم و رژیم رعایت کنید برای دارو مراجعه حضوری داشته باشید
 • تصویر کاربر omid چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.مادرم 63 سالشونه و چند ماه پیش زمان استراحت درد در قفسه سینه (بصورت افزایش ضربان شدید قلب)وبعد چند دقیقه رفع میشه ولی 1ماه پیش زمان کار کردن این درد این بار همراه با عرق کردن تکرار شد.چندین سال پیش تست ورزش و اکو داشتن و دکتر از داشتن چربی یا در اطراف قلب یا در یکی از رگ ها گفته.با مراحعه به دکتر چندین روز پیش ازشون تست ورزش و اکو و ازمایش گرفتن .به قول دکتر تست ورزش مثبت بوده و گفتن باید حتما برای انژیو مراجعه بشه .خواستم ببینم اینا انژیو لازم هستش؟و مشکلی دارن با توجه با فایلها
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام این تست ها گویا نیست در صورتی که با راه رفتن درد دارن ، باید انژیو بشن در غیر اینصورت میتونن اسکن هسته ای یا تست سی تی انژیو بدن
 • تصویر کاربر حامد جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  ۳۰ ساله هستم تری گلیسیرید ۳۴۶ کلسترول ال دی ال ۱۳۴
  ۶۹ Sgpt آنزیم
  سیگار میکشیدم که ترک کردم ۱۵ روزه و روزی یک ساعت پیاده روی میکنم
  پزشک هم مراجعه کردم جم فیبروزیل ۳۰۰ تجویز کرده و لیورگل ۱۴۰ برای کبد
  ولی یه حالت سنگینی و درد خفیفی ناحیه سینه دارم گهگاهی
  اگه راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام به رژیم و ورزش ادامه بدید در صورتی که دردسینه با ورزش و فعالیت بیشتر میشه بتید از نظر قلبی بررسی بشید
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت خانم دکتر همسرم آقایی۳۷ ساله است آزمایش چکاپ سالیانه انجام دادن مقدار تری گلیسورید ۲۰۱و کلسترول۱۸۴ و اچ دی ال ۳۵ و ال دی ال ۹۸ است و کم کاری تیروئید دارن ولی دارو استفاده میکنن الان قند ۱۰۰ و تی اس اچ ۱.۴۴ دارن آیا شرایطشون خطرناک است و نیاز به اقدام خاصی است چون الان با شرایط موجود میترسم به پزشک مراجعه کنن اگر ممکنه میخوام نظرتون رو راجع به تمام موارد داخل آزمایششون بدونم با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام فعلا رژیم کم چربی و کم قند رعایت کنید و و اگه امکانش هست روزی نیم ساعت پیاده روی ، دو ماه دیگه چک بشه ، جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  مخصوصا بعضی اوقات زمان بیدار شدن از خواب صبحگاهی و عصبانی شدن تپش زیاد است
  تری گلیسرید 261 است وکلسترول 228
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام برای چربی نیاز به دارو دارید حتما به متخصص قلب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر خ چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر . خانمی ۵۲ ساله هستم. چند روزی پشت شانه سمت چپم درد می کند. امروز صبح علاوه بر درد پشت . بهنگام تنفس عمیق درد در قفسه سینه ام احساس می کنم. لطفا با توجه به شرایط فعلی که نمی توان به مطب یا بیمارستان رفت . راهنمایی بفرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اگه درد با حرکت و خم و راست شدن و یا نفس عمیق بیشتر میشه ، احتمال قلب کم هست ، سطح کیتامین دی را هم بررسی کنید
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   ویتامین
  3. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   اگه با راه رفتن بیشتر میشه حتما مراجعه کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  امیدوارم حالتون خوب باشه
  ببخشید من چند وقت پیش رفتم ازمایش دادم مشخص شد که تری گلیسرید 2200 و کلسترولم 330 هست آیا ممکنه قلبم دچار مشکل بشه؟
  احساس درد کمی در ناحیه گردن دارم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 3 سال پیش)


   سلام اختمال مشكلات قلبي هم هست ولي از اون مهمتر در گيري پانكراس والتهاب اون هست كه خطر ناك هست و حتما بايد درمان كنيد ، رژيم غذايي را بايد رعايت كنيد ، از مصرف الكل پرهيز كنيد . پياده روي هر روز نيم ساعت تا ٤٥ دقيقه داشته باشيد

 • تصویر کاربر محبوبه جمعه ۲۱ دی ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما همانطور كه ef نرمال براي فرد عادي ٦٠ درصد محسوب ميشه دو پارامتر pap و ph معمولا نرمال ترين و معمول ترين حالتش چنده؟ مثلا ef 55 هم نرمال محسوب ميشه و كمي پاينن تر از طبيعي من عدد طبيعي رو ميخواسم بدونم و pap 25 و ph 28 گزارش شده بود نگران كنندس؟!
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۱ دی ۹۷( 3 سال پیش)


   سلام نه نگران كننده نيست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر