متخصص قلب در تهران

علل و علائم بیماری ASD در نوزادان و بزرگسالان

بیماری نقص سپتوم دهلیزی یا همان بیماری ASD که به آن وجود سوراخ در قلب نیز می گویند یک نقص مادرزادی قلبی است که در آن دیواره ای که دهلیز های قلب در بالا را از هم جدا می کند به شکل کامل بسته نمی شود. منظور از بیماری مادرزادی این است که مشکل نقص سپتوم در همان بدو تولد در فرد وجود دارد.

به دیواره ای که سمت راست و چپ قلب را از هم جدا می کند سپتوم می گویند. بنابراین زمانی که یک نقص بزرگ در بین دهلیز وجود داشته باشد، حجم زیادی از خون حاوی اکسیژن از سمت چپ بدن به سمت راست نشت می کند. سپس این خون به سمت ریه ها پمپاژ می شود که خودش قبل از آن به کمک اکسیژن تازه شده است. این یک کار بیهوده و بدون بهره است چرا که خونی که دارای اکسیژن است جایگزین خونی می شود که به اکسیژن نیاز دارد. بسیاری از افراد که این مشکل را دارند یا علائمی را تجربه نمی کنند یا تعداد علائم بسیار کم است.

سوفل قلب (مشکل داشتن صداهای غیر معمول قلب) در اثر افزایش گردش خون به ریه ها رخ می دهد که صدای خاصی را به وجود می آورد. این مشکل به همراه برخی صداهای ویژه قلب توسط یک متخصص اکو تشخیص داده می شود تا وجود بیماری ASD یا نقص سپتوم دهلیزی در کودک تشخیص داده شود.

با این حال، بیماری نقص سپتوم دهلیزی یک نوع مشکل قلبی مادرزادی است که در آن یک حفره در دیوار جدا کننده دهلیز های قلب وجود دارد. در بیشتر موارد، مشکل نقص سپتوم دهلیزی با موفقیت شناسایی و درمان می شود و عوارض جانبی آن بسیار کم شده و تا صفر می رسد.

تشخیص aSD در قلب

علل بروز بیماری ASD (بسته بودن دریچه قلب در کودکان)

بیماری ASD در دوره رشد قلب جنین رخ می دهد و در زمان تولد کودک حضور دارد. در اولین هفته های پس از شکل گیری جنین، قلب در حال شکل گرفتن خواهد بود. اگر مشکلی در حین این پروسه رخ دهد، ممکن است نتیجه آن ایجاد یک سوراخ در دیواره سپتوم دهلیزی ایجاد شود. در برخی از موارد، احتمال بروز بیماری نقص سپتوم می تواند ژنتیکی باشد – ممکن است یک سندروم ژنتیکی وجود داشته باشد که منجر به زیاد شدن یا فقدان کروموزوم ها شده و در نهایت مشکل ASD را به وجود آورد. با این حال در خیل عظیمی از کودکان با این مشکل، علت اصلی بروز آن مشخص نیست.

بیماری نقص سپتوم دهلیزی آنچنان رایج نیست. اگر فرد هیچ مشکل مادرزادی دیگری نداشته باشد، ممکن است هیچ علائمی را تجربه نکند، به خصوص در کودکان. علائم این وضعیت خاص می توانند در هر زمانی پس از تولد نوزاد تا دوره کودکی بروز کنند. در افرادی که مشکل نقص سپتوم دهلیزی دارند احتمال شکل گیری مشکلات دیگری از قبیل موارد زیر نیز وجود دارد:

علائم سوراخ قلب (بیماری ASD) در بزرگسالان و کودکان

اندازه سوراخ قلب نوزاد و موقعیت آن در قلب می توانند در نوع علائمی که کودک تجربه می کند تاثیر بگذارند. بسیاری از کودکان با این بیماری سلامت به نظر می رسند و هیچ علائمی را تجربه نمی کنند. به صورت عمومی، کودکانی که مشکل ASD دارند حس خوبی داشته و رشد و وزن گیری نرمالی دارند. نوزادان و کودکانی که بیماری ASD را به شکل شدید تر و با حفره بزرگتر دارند اما ممکن است تعدادی از نشانه ها و علائم را تجربه کنند که در ادامه آن ها را ذکر کرده ایم:

 • کمبود اشتها
 • رشد ضعیف
 • خستگی
 • تنگی نفس
 • مشکل ریوی و عفونت هایی نظیر ذات الریه

مشکلات کوچک تا متوسط در این حوزه ممکن است هیچ علائمی را ایجاد نکنند و یا تا سنین بالاتر و میانسالی خود را نشان ندهند. از جمله علائم احتمالی می توان موارد زیر را در نظر گرفت:

 • سختی در تنفس (دیس پنه)
 • عفونت های مکرر تنفسی در کودکان
 • حس کردن ضربان قلب در بزرگسالان (تپش قلب)
 • داشتن تنگی نفس در حین فعالیت های بدنی
اگر مشکل ASD درمان نشود، احتمال بروز مشکلات خاص در سلامتی فرد وجود دارد که از جمله آن ها می توان به آریتمی غیر نرمال قلب و مشکلاتی در نحوه پمپاژ خون قلب به بدن رخ دهد.

اگر سوالی دارید در بخش ثبت پرسش برای دکتر ارسال کنید و ظرف چند روز پاسخ خود را دریافت کنید.

زمانی که نوزادان و کودکانی که مشکل نقص سپتوم دارند بزرگ می شوند، ریسک بروز سکته در آن ها نیز بالاتر می رود چرا که لخته های خونی که ایجاد می شوند می توانند از طریق حفره دیواره قلبی بین دو دهلیز جابجا شده و به مغز برسند. پر فشاری خون ریوی ( فشار خون بالا در داخل ریه ها) نیز ممکن است با گذر زمان در بیمارانی که حفره قلبی آن ها بزرگتر است رخ دهد.

خوشبختانه، بیشتر کودکانی که بیماری ASD دارند به خوبی تشخیص داده شده و درمان می شوند تا این نقص مادرزادی مجالی برای به وجود آوردن علائم فیزیکی در بدن آن ها نداشته باشد. به دلیل عوارض جانبی که نقص سپتوم دهلیزی می تواند در آینده به وجود آورد، متخصصان قلب کودکان معمولا پیشنهاد می کنند این حفره را در دوره کودکی ببندیم.

VSD چیست
تفاوت بیماری ASD و VSD چیست ؟

تشخیص بسته بودن دریچه قلب در کودکان

در حالت عمومی، پزشک کودک شما می تواند صدای خاص قلب در اثر وجود حفره در دیواره دهلیزی را در یک معاینه روتین از بدن بشنود. بیماری ASD همیشه خیلی زود در طول عمر افراد تشخیص داده نمی شوند. در حالی که وجود نقص سپتوم بطنی خیلی زودتر و راحت تر توسط متخصصین شناسایی می شود ( وجود یک حفره در دیواره جدا کننده دو بطن چپ و راست قلب).

صداهای عجیب و غیر نرمال ایجاد شده در اثر نقص سپتوم دهلیزی آنچنان بلند نیستند و شاید نتوان آن ها را به سادگی شنید. بنابراین ممکن است این مشکل در دوره نوزادی تا کودکی و نوجوانی (یا حتی در برخی شرایط در بزرگسالی) شناسایی شود.

آنچه لازم است بدانید: انواع بیماری قلبی مادرزادی

اگر پزشک شما صدای خاص و غیر نرمال قلب را بشنود و در وجود یک نقص به شک بیوفتد، کودک را به یک متخصص قلب کودکان ارجاع خواهد داد، پزشکی که تخصص وی تشخیص و درمان مشکلات قلبی کودکان است. اگر وجود مشکل ASD یک گزینه روی میز باشد، این پزشک متخص ممکن است یک یا چند آزمایش زیر را تجویز کند:

 • آزمایش اشعه ایکس قفسه سینه، که در آن تصویری از قلب و ارگان های کناری آن تولید می شود
 • الکتروکاردیوگرام (EKG)، که در آن فعالیت الکتریکی قلب ضبط می شود و می تواند میزان گردش خون در سمت راست قلب را مشخص کند
 • اکوکاردیوگرام (اکو قلب) که در آن از امواج صوتی جهت تولید تصویری از قلب و مشخص کردن گردش خون در اتاقک های مختلف قلب استفاده می شود. این آزمایش معمولا ابزار اولیه برای تشخیص مشکل نقص سپتوم دهلیزی است.

ممکن است پزشک در حین استفاده از گوشی طبی خود بتواند صداهای غیر نرمال قلب را تشخیص دهد. وجود این صداهای خاص را فقط می توان از مکان های خاصی از بدن شنید و گاهی اوقات ممکن است این صداهای ریز و غیر نرمال قلبی را نتوان شنید. این آزمایش های بدنی همچنین می توانند نشانه های مربوط به نارسایی قلبی در بزرگسالان را مشخص کنند.

اگر حفره دیواره سپتوم بزرگ باشد، افزایش میزان جریان خون از طریق این دیوار می تواند صداهای غیر نرمال بیشتری را در حین آرام شدن قلب بین هر تپش ایجاد کند.

از جمله آزمایش هایی که ممکن است مورد نیاز باشند می توان به موارد زیر اشاره داشت:

اندازه ASD
اندازه ASD

عمل جراحی سوراخ قلب

گاهی اوقات زمانی که حفره دیواره سپتوم دهلیزی بسیار بزرگ است و یا به دیواره قلب نزدیک باشد، یک دستگاه خاص نمی تواند به سادگی مورد استفاده قرار گیرد و در نتیجه یک جراح قلب باید حتما این حفره را ببندد.

برای کودکان از بیهوشی عمومی استفاده می شود تا درد را احساس نکنند و تکان نخورند. جراح یک برش در ناحیه قفسه سینه ایجاد می کند و سپس حفره موجود در دیواره سپتوم را با بخیه خواهد بست و یا با مواد اولیه مخصوص جراحی این ناحیه را خواهد دوخت. نهایتا بافت قلب با گذر زمان بهبود یافته و بخیه یا مواد جذب می شوند و ناحیه مورد نظر به خوبی بسته می شود.

داشتن عمل جراحی قلب منجر به ایجاد یک زخم همیشگی بر روی قفسه سینه می شود. در ابتدا این ناحیه کمی زخم باشد و به همین دلیل پزشک ممکن است مسکن های قلب و یا آنتی هیستامین یا ایبوپروفن را تجویز کند. کودک شما ممکن است بی حس بودن، خارش، حس تنگی و یا سوزش را در ناحیه برش جراحی احساس کند که البته هیچ کدام از این ها شدید نیستند.

دوران نقاهت عمل جراحی قلب در کودکان

کودکان می توانند معمولا سه تا چهار روز بعد از عمل جراحی بیمارستان را ترک کنند، البته در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد. در روز های اولیه در خانه کودک شما باید در تخت خود استراحت کند و فعالیت های آرامی همچون مطالعه، خوابیدن و تماشا کردن تلویزیون را داشته باشد. پزشک معالج به شما خواهد گفت که کودکتان چه زمانی می تواند دوباره به مدرسه برگردد.

حدودا 6 هفته طول می کشد تا برش ایجاد شده جراحی بر روی قفسه سینه افراد بهبود یابد. پس از آن، اگر مشکلی وجو نداشته باشد و پزشک معالج نیز تایید کند، کودک شما می تواند کاملا بهبود یابد و به فعالیت های نرمال و عادی خود برگردد.

برای 6 ماه پس از کاتتریزاسیون یا بستن حفره ASD به کمک جراحی، برای انجام کار های روتین دهان و دندان و یا پروسه های جراحی حتما آنتی بیوتیک ها پیشنهاد می شوند تا از بروز عفونت در ناحیه داخلی قلب جلوگیری به عمل آید. پس از بهبود بافت قلب در گذر زمان، بیشتر بیماران دیگر نیازی به نگرانی در زمینه عفونت ندارند.

پزشک معالج در زمینه دیگر ریسک های احتمالی و مشکلات جانبی قبل از پروسه عمل جراحی با شما صحبت خواهد کرد.

پس از بسته شدن حفره دیواره سپتوم ASD و گذشت زمانی قابل توجه برای بهبود، بیشتر کودکان دیگر علائم و مشکلات بیشتری را تجربه نخواهند کرد.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و دیدن آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میعاد شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر من ۶۳ ساله هسن و بدون هیچ گونه علامتی صرفا برای چکاپ مراجعه کردن و دکتر بهشون گفته تست ورزش مشکوکی داری ، سیتی انژیو انجام دادن و به علت کلسیم بالا مرحله دوم انجام نشد ، ایشون به شدت دچار استرس شدن ، خواستم لطف کنید بفرمایید چقد تست ورزششون حاد و اورژانسی هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش)
   تست ورزش تغییرات داره و جهت بررسی بهتره اسکن با ورزش انجام بدن
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام
  من پدرم دیشب محکم به دیوار از پشت خوردن و از آن موقع فرمودند در گردن و قفسه ی سینه و کنار دست چپ که قسمت کناری قفسه ی سینه است احساس درد دارند ولی دیشب استاحت کردن خیلی بهتر شدن این به خاطر قلب است؟
  و نیاز به پیگیری دارد یا خیلی زود به بهتر میشوند؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام اگر تنگ نفس هم دارند مراجعه کنید

 • تصویر کاربر رستا شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسروی خسته نباشین
  من دخترم دو هفته بعد به دنیا آمدنش رو صورتو ران راستش دوتا لکه قرمز پیدا شد دکتر بردم گفتن همانژیومه حالا یک سالش شده دکتر گفت می‌تونی قرص پروپرانول واسه درمانش بهش بدی الان یک ماهه نصف یک قرصو هر 12 ساعت یک بار یعنی در دو نوبت نصفشو بهش میدم ولی چند روزیه که هر وقت گریه می‌کنه همراهش حالت تهوع استفراغ می‌کنه خواستم بپرسم نظر شما چیه میشه عوارض قرص باشه شما هم لطف کنین راهنمایی کنین یعنی درسته از این دارو دارم واسه درمانش استفاده میکنم یا.....ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام درمان همانژیوم بیشتر توسط همکاران جراحی پلاستیک و پوست انجام میشه با انها مشورت کنید ولی استفراغ ممکنه از عوارض پروپرانولول باشه

 • تصویر کاربر خانم جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  خانم‌دکتر سلام خسته نباشید من خانمی ۳۳ ساله هستم که چند سالی بود گهگاهی تپش قلب داشتم که خودش بعد یکی دو دقیقه خوب میشد همیشه هم نداشتم تا اینکه هفته گذشته به خاطر مصرف زیاد دمنوش های گیاهی خصوصا زنجبیل تپش قلب شدید گرفتم و دکتر اورژانس پروپانولول داد و قطع شد چند روز بعدش اکوی قلب دادم گفت سینوسی هست و اینکه دچار psvt هستم خواستم از شما سوال بکنم چیکار بکنم آیا نیاز به مصرف دارو دارم یا نه و تو رژیم غذایی چه پرهیزاتی داشته باشم خواهش میکنم راهنماییم بکنید .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر psvt دارید و حملات تکرار شونده باید رگ اضافی که سبب تپش میشه را ابلیت کنتد ، قهوه ادویه جات و بعضی از دمنوش ها سبب تشدید علایم میشه
 • تصویر کاربر النا جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر عزیز🙏🙏مادر من ۷۴سال دارند سال ۸۴miداشتند عمل قلب باز شدند،در حال حاضر نارسایی قلب دارند و سه رگ گرفته که بسته به شرایطشون و کلیه هاشون امکان عمل ندارند،الان قرص لیزینوپریل۵ رو نصف در ظهر میخوردند،دکترایشان والزارتان ۸۰رو نصف در صبح نصف شب تجویز کردند اما مادرم چون فشارشون پایینه کلا همش سبکی سر و بی حال هستند،کارویدیلول۶/۲۵نصف صبح نصف شب میخورند،رزوواستاتین ۱۰شبی یکی،آس آ۸۰,اسپرونولاکتون،فروزمایید ۴۰۱/۴صبح ۱/۴شب و آمپول اریتروپویتین۴۰۰۰واحد .و داروهای زیاد دیگری میخورند،الان بجای لیزینوپریل۵ چه دارویی بهتر جایگزین بشود؟!!!!ممنون م ازپاسخگویتون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام میتونند انالاپریل ۵ بخورند ولی باید تحت نظر باشند و اگر لازم بود تغییر کنه
 • تصویر کاربر آروین چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  آیا کسی که VSD معاف از خدمت سربازی میشود ؟
  حدود 3 mm سوراخ و اینکه زیاد نمی توانم بدوم .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام بسته به نتیچه اکو و بقیه موارد در اکو دارد
 • تصویر کاربر شکری شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام من مامانم ۳۸سالشه وناراحتی قلب و ریه وکم خونی و کمبود پلاکت داره چند ساله دکتر میبریمش ی مدت خوب میشه بازم کم میشه اگه میشه ی راه حلی دارویی معرفی کنید بیشتر کم خونی و پلاکتش اذیتش میکنه ممنون میشم اگه کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام به متخصص هماتولوژی یا خون مراجعه کنید
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  بنده حدود دو ماهی است که دچار آریتمی قلبی شده ام والان قرص پیزوپرولول 2.5 روزی یک عدد مصرف می کنم وروزه میگیرم ولی موقع افطار دست و شانه هایم بی حس می شود لطفا راهنمایی بفرمایید روزه می توانم بگیرم یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر تپش ندارید بی حسی شانه ها منعی برای روزه داری نیست
 • تصویر کاربر Sajjad پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  سلام وقت‌بخیر خانم‌دکتر خسته‌نباشید.. جوانی ۲۷ ساله هستم که در ۱۸ سالگی عمل Asd انجام دادم.. قبل از عمل در اکو که از من‌گرفته شد گفته شد که بطن راست‌من شدیدا بزرگ شده ولی عملگرد عادی دارد. سال ۹۱ عمل کردم و در سال اول بفد از عمل درد زیادی داشتم.. سال دوم و سوم درد کمتر شد و خداروشکر بعد از آن دیگر به روال عادی زندگیم برگشتم و هیچ محدودیتی نداشتم ..حتی به واسطه شغلم‌اکقثر نوارد کوهنوردی نیمه سنگین انجام می دهم.. دکتز معالجم در همان سال دوم‌بعد عمل گفت‌که نیازی به مراجعه دیگر‌ندارم و قلبت نرمال می باشد.. چند وقتی هست بخاطر استرس زیاد سردرد و درد در سمت چپ قفسه سینه دارم که به دکتر قلب دیگری مراجعه کردم و اکو نوشت بزام.. اکو را که دید گفت قلبت ایده آل هست و هیچ مشکلی نداری... از روی کنجکاوی فهمیدم که در اکو دوم نوشته شده که بزرگی متوسط بطن راست.. در یک مطلب اینترنتی خواندم‌کسانی که به دلیل مشکل مادر زادی قلبشان بزرگ شود زندگی نرماای نخواند داشت و طول عمر کوتاهی دارند..بسیار نگران هستم می شه راهنماییم کنید ..در ضمن هیچ دارویی بخاطر عملم مصرف نمیکنم. اکو دومم در پیوست ارسال گردید... باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام در صورتی که کاملا سوراخ بسته شده باشه بعید قلب راست به طور متوسط بزرگ باشه ، مگر اینکه قسمتی از سوراخ باز شده باشه یا علت دیگه ای داشته باشه ، حتما اکو تخصصی توسط فلوشیپ اکو انجام بدید
  2. تصویر کاربر Sajjad جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   خانم دکتر البته این رو بگم که در اکوی که قبل از جراحی از من گرقته شد سایز بطن چپ و دهلیزا رو به همراه کارکردشون رو نرمال نوشتن.. مقدار جهش خون از یطن چپ(lvef) رو ۵۵ درصد زدن ..ولی فشار ریوی بالایی داشتم ۵۵ الی ۶۰ میلی متر جیوه بود... من اصلا تا چند روز قبل عملم هیچچچچ نشانه ای نداشتم و زندگی عادیم رو انجام میدادم .. نه خسته میشدم ونه تنگی نفس و .. نداشتم.. دکتر معالجم دکتر محمود سعیدی در اصفهان هستند که بسیاااااار عالی هستن... وقتی دیدن که من دچار افسردگی شدم دو سال بعد عملم گفتن که مثل یک انسان معمولی هستم من و قلبم هیچ مشکلی نداره و گفت دیگه نیازی به مراجعه ندارم.. توی مطلبی هم‌که حوندم گفت که افرادی که قلبشون بخاطر نادرزادی بزرگ شده زندگی نرمالی ندارن ولی من تو این ۹ سال بعد عمل به جز سال اولم زندگیم مثل اول بود.. توروخداراهنماییم کنید درست طول عمر کوتاه تری دارم.. البته مرگ دست خداست ولی من رو وسواس گرقته
  3. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام در صورتی که فشار ریه نرمال باشه خطری متوجه شما نیست ، و نگرا ن نباسید و لی همونطور که گفتم حتما نیاز به یک اکوی تخصصی هست تا اگه مشکل قابل رفعی وجود داره ، بر طرف بشه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر. من ۳۶ سال سن دارم و تا حالا سابقه بیماری قلبی نداشتم. سیگار میکشم. چند شب پیش ضربان قلبم به شدت بالا رفت، حس اضطراب شدید داشتم، زبانم کمی بی حس شده بود و به سختی صحبت میکردم. فوری به درمانگاه رفتم. از من نوار قلب و تست قند گرفتن و پزشک فرمودن مورد خاصی نیست، از استرس و اضطرابه. به من قرص پروپنانول و پوکساید دادن. از اون شب چند بار دیگه به این حال رسیدم ولی فوق العاده خفیف تر. همچنین قلبم، دست چپم و پشت قلبم هم احساس درد دارم. به عقیده شما از استرس هست یا اینکه شاید رگهای قلبم مسدود شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام حتما نیاز به بررسی دارید ، مراجعه به پزشک متخصص قلب و مغز و اعصاب داشته باشید
 • تصویر کاربر masi جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  برای درمان تنگی دریچه ائورت روشی به غیر از جراحی وجود داره که در ایران انجام بشه؟
  یک بیمار 89 ساله داریم که دچار تنگی ائورت شده و الان هم دچار یبوست شده و از ساعت 12 شب به بعد این تنگی نفس بیشتر شده و نمیتونن بخوابن،به خاطر سن بالاشون هم ایشون رو جراحی نمیکنند
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بله از طریق انژیو دریچه قابل تعویض هست البته بسته به شرایط بیمار داره
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر