درد کتف راست در بارداری

دلیل ایجاد درد کتف راست در بارداری

فهرست مطالب

درد شانه راست و بطور عام درد شانه مشکلی است که چهل درصد از مادران باردار با آن مواجه هستند. دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق به بیان علت این مشکل و نحوه جلوگیری و درمان آن می پردازند.

چرا در بارداری شانه درد میگیریم؟

مفصل شانه در کنار باقی مفصل‌های بدن در زمان بارداری درگیر تغییرات فیزیکی بدن می‌شود. بدن زنان باردار هورمونی با نام ریلکسین تولید می‌کند که به آرام شدن همه رباط‌های موجود در بدن کمک می‌کند. این موضوع بدن خانم ها را برای زایمان آماده می‌کند.

این شل شدن رباط‌ها با تغییر در وضعیت خوابیدن، ایستادن و راه رفتن می‌تواند موجب درد شانه (کتف) در زنان باردار شود. زنان باردار به میزان بیشتری در معرض رگ به رگ شدن، کبودی یا افتادن هستند.

همه این‌ها می‌توانند دردهای خفیف شانه را به ناراحتی‌هایی شدید تبدیل کنند و این ناراحتی‌ها نیز می‌توانند بارداری فرد را دشوار کنند. بنابرین، توجه بیشتر به سلامت شانه‌ها در زمان بارداری اهمیت زیادی دارد.

علائم درد دست راست در بارداری

در بعضی موارد، درد شانه در زمان بارداری به واسطه تغییرات وضعیت خواب، تغییرات هورمونی و یا سفت شدن ماهیچه‌ها ایجاد می‌شود.

درد گردن در اوایل بارداری

درد گردن در اوایل بارداری

علائم دیگری که از درد دست راست در بارداری ایجاد می‌شوند عبارتند از: درد شانه به ناحیه گردن منتقل می‌شود و در طول روز افزایش پیدا می‌کند. این درد معمولا با احساس سوزش در چشمان و درد در پایه جمجمه همراه می‌شود و فرد را خسته و دچار تنش می‌کند.

درد دست در زمان اولین سه ماهه بارداری می‌تواند با نشانه‌هایی نظیر حالت تهوع، استفراغ، میگرن، از هوش رفتن، کاهش فشار خون و افزایش وزن غیرعادی همراه شود. این علائم می‌توانند موجب نگرانی شوند و باید به آنها توجه لازم صورت گیرد.

دلایل ایجاد درد شانه در مادران باردار

درد شانه می‌تواند نشانه ای از مشکلات سلامتی دیگری باشد که در بدن فرد ایجاد شده اند:

حاملگی خارج رحم

درد دست یا شانه راست در اوایل بارداری می‌تواند نشانه ای از حاملگی خارج رحم یا لوله ای باشد، این مشکلات نیازمند مداخله پزشکی فوری هستند. در این شرایط، رشد جنین در لوله‌های فالوپ (لوله رحم) یا دهانه رحم رخ می‌دهد (به جای این که درون رحم اتفاق بیافتد). این مشکل با درد تند و تیز در پایین شکم آغاز می‌شود که به شانه‌ها و پشت فرد منتقل می‌شود.

سنگ های صفراوی

فرد ممکن است با درد شانه ناشی از سنگ‌های صفراوی روبرو شود، سنگ‌هایی که به وسیله ذخایر کلسترول یا کلسیم در کیسه صفرا و یا مجاری صفراوی ایجاد می‌شوند. افرادی که به سنگ‌های صفراوی مبتلا هستند درد تند و تیزی در بالای شکم احساس می‌کنند که به پشت و شانه‌ها منتقل می‌شود.

مسائل گوارشی

در بعضی موارد، درد شانه می‌تواند به دلیل مسائل دستگاه گوارشی نظیر یبوست، نفخ، ورم یا زخم‌های شکمی ایجاد شود. چنین دردهایی در شکم آغاز می‌شوند و به پشت و شانه‌ها منتقل می‌شوند.

اضافه وزن

وزن اضافی یا نامتعادل در شکم نیز می‌تواند موجب درد در تیغه شانه شود، این درد در سه ماهه دوم بارداری آغاز می‌شود. در این حالت درد از بخش پایینی کمر آغاز و به ماهیچه‌های کمر و شانه‌ها منتقل می‌شود.

خوابیدن روی دست

درد شانه چپ معمولا در سه ماهه دوم و سوم بارداری رخ می‌دهد، دلیل این درد نیز این است که زنان بر روی دست چپ خود می‌خوابند تا جریان خون به جنین بهبود پیدا کند و این موضوع به ایجاد درد شانه منجر می‌شود.

پرفشاری خون مزمن

درد حاد شانه راست در بعضی موارد نشان ابتلای فرد باردار به پرفشاری خون مزمن با پره‌اکلامپسی است، در این بیماری فشار خون و پروتئین تخلیه شده در ادرار زنان باردار به میزان زیادی افزایش پیدا می‌کند.

فشار و استرس روانی

زمانی که درد شانه با تنش و سختی در بخش بالایی کمر فرد و پایه جمجمه، سردردها و میگرن همراه است، فشار و استرس روانی به ایجاد درد منجر شده است.

درمان درد کتف راست در بارداری

انواع مشخصی از مسکن‌ها می‌توانند در زمان بارداری زیان آور باشند و نباید بدون تجویز پزشک استفاده شوند. بنابرین، به جای استفاده از مسکن‌ها در زمان درد کتف راست در بارداری، بهتر است اقدامات ساده کاهش درد زیر برای از بین بردن این مشکل پیگیری شوند:

– شما می‌توانید از اسپری‌ها و کرم‌های ضد التهاب استفاده کنید.

– همچنین با قرار دادن کمپرس یخ در محل درد و اطراف آن می‌توانید درد را کاهش دهید.

– می‌توانید به انجام روش‌های مراقبتی شخصی و ورزشی نظیر یوگا، تمرینات کششی و طب سوزنی بپردازید و یا موقعیت خوابیدن و تخت خواب خود را تغییر دهید.

– بهتر است پیش از این که مشکلات گوارشی به درد شانه تبدیل شوند به آنها رسیدگی کنید.

– به اندازه کافی استراحت کنید تا فشار استرس و درد شانه را از بین ببرید.

– فعالیت‌های فیزیکی سنگین که درد شانه را در زمان سه ماهه آخر بارداری افزایش می‌دهند، حذف کنید.

– پیش از خوابیدن از ماساژ استفاده کنید.

پیشگیری از درد دست راست در بارداری

بدن زنان در زمان حاملگی در حال تغییر است تا بتواند با معجزه به دنیا آوردن نوزاد هماهنگ شود. این مسئله باید با تغییرات زیادی در سبک زندگی زنان باردار همراه شود. لحظه ای که فرد، انتخاب‌های خود را به مواردی سالم تر تغییر دهد، می‌تواند از عوامل ایجاد کننده درد در شانه و نقاط دیگر بدن خود جلوگیری کند.

بهترین روش برای جلوگیری از درد شانه در زمان بارداری، حفظ سلامت شخصی است. در این جا توصیه‌هایی برای پیشگیری از درد شانه ارائه شده اند:

– خوب بخوابید و از جمع شدن فشار در شانه‌های خود پرهیز کنید.

– به مصرف غذاهای سالم بپردازید و از غذاهایی که برای دستگاه گوارش شما مشکل ایجاد می‌کنند پرهیز کنید. پیشگیری از مشکلات گوارشی می‌تواند به جلوگیری از درد شانه‌ها کمک کند.

– تلاش کنید از خوابیدن، ایستادن، نشستن و راه رفتن در وضعیت‌های نامناسب اجتناب کنید.

– اگر سیگار می‌کشید، باید به ترک آن فکر کنید.

– بهتر است مسئولیت‌های حرفه ای و خانگی خود را کاهش دهید.

– در زمان‌های ممکن از دوستان و اعضای خانواده کمک بگیرید.

– از بالشت‌هایی ویژه گردن و پا برای خواب بهتر و کشیدگی کمتر در شانه‌ها استفاده کنید.

– بهتر است از غذاهای چرب و پرادویه کمتری استفاده کنید تا کمتر به درد شانه ناشی از مشکلات گوارشی یا سنگ‌های صفراوی دچار شوید.

نکات دیگری برای رفع درد شانه در زمان بارداری

– از استرس و افرادی که استرس ایجاد می‌کنند دوری کنید.

– به سراغ فیزیوتراپی یا طب سوزنی بروید تا به کاهش درد شانه و افزایش سلامتی خود کمک کنید.

– از خوراکی های سالم به جای تنقلات در میان وعده‌ها استفاده کنید. خوراکی های همچون سویق گندم که به سلامت مادر و رشد جنین کمک بسیاری می‌کند.

– استراحت کنید. حداقل یک روز در هفته هیچ کاری نکنید، این موضوع تاثیرات شگفت انگیزی بر سلامتی و آرامش شما دارد.

– تشک جدیدی بخرید، از ماسک خواب و هدفون‌های حذف صدای محیط استفاده کنید. تمام این ابزارهای خواب به افزایش کیفیت خواب شما کمک می‌کنند.

چه زمانی باید برای درد شانه به متخصص قلب مراجعه کنید؟

خانم های باردار زمانی که با درد شانه مزمن روبرو هستند و یا این درد با مشکلاتی نظیر تب، فشار به مقعد، بی حرکتی مفصل شانه و درد با ورم و تغییر رنگ پوست همراه است باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنند .

هنگام درد دست راست در بارداری چه اقدامی باید انجام دهیم؟

درد دست و شانه چپ می‌تواند به واسطه آسیب به اعصاب یا جراحت در مفصل ایجاد شود. این درد می‌تواند نشانه ای از بیماری قلبی نیز باشد. بنابراین برای بررسی این مشکل بهتر است در ابتدا به متخصص قلب مراجعه کنید تا ریسک خطر بیماری قلبی را کاهش دهید.

توصیه دکتر آرزو خسروی : با عوارض و خطرات بارداری برای بیماران قلبی بیشتر آشنا شوید. 

عوارض و خطرات باردارى براى بيماران قلبى

بارداری دردها و مشکلات ویژه خود را به همراه دارد، بیشتر این دردها نیز قابل اجتناب نیستند. استراحت کافی، ورزش سبک و تغذیه سالم می‌تواند به میزان زیادی ناراحتی‌های زمان بارداری را کاهش دهد. به یاد داشته باشید که هر درد یا نشانه ای که برای زندگی روزمره فرد مشکل ایجاد می‌کند، باید با پزشک معالج مطرح شود.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی
جهت ارتباط با نوبت دهی مطب کلیک کنید.

ارائه مشاوره
فردی و تخصصی 100%
ارائه نتایج
سریع و دقیق 100%
رعایت استانداردها
بهداشتی و ایمنی 100%

اشتراک گذاری :