متخصص قلب در تهران

علت تپش قلب و تنگی نفس در بارداری + روش درمان

علت های گوناگونی برای تپش قلب و تنگی نفس در بارداری وجود دارد. در طول دوران بارداری میزان حجم خون بدن افزایش پیدا می کند. قلب نیز باید سریع تر خون را پمپاژ کند تا خون اضافه را درون بدن به گردش در بیاورد و این ممکن است باعث تندتر شدن ضربان قلب شما شود. گاهی تلاش و تقلای بیشتر قلب باعث تپش قلب می شود. دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو انجمن قلب و عروق ایران، اروپا و آمریکا در این رابطه توضیح می دهند. جهت مراجعه حضوری به مطب با شماره (02122894086) تماس بگیرید.

در هنگام تپش قلب، ممکن است برای قلب حالت های زیر پیش بیاید:

 • ضربان نامنظم قلب
 • حس کوبش در قلب
 • بالا و پایین رفتن قفسه سینه

تپش قلب معمولاً خطرناک نیست؛ هرچند در بعضی مواقع ممکن است خبر از مشکلی در قلب یا جای دیگر بدن بدهد.

علایم تپش قلب در بارداری

تپش قلب در بارداری ممکن است نشانه های بسیار زیاد و متفاوتی داشته باشد. خانم های باردار ممکن است یک یا چندتا از حالت های زیر را هم زمان باهم حس کنند:

 • احساس گیج و منگ بودن
 • احساس اضطراب
 • احساس کوبش قلب
 • تند زدن قلب
 • عرق کردن
 • احساس بالا و پایین رفتن قفسه سینه
 • نامنظم حس کردن ضربان قلب

علل تپش قلب در بارداری

تپش قلب در بارداری می توانند علت های متعددی داشته باشد که خیلی از آن ها چندان جدی نیستند. البته در بعضی مواقع علت اصلی تپش قلب باید درمان شود.

موارد زیر تعدادی از علت­ های تپش قلب بارداری هستند که خطری ندارند:

 • عکس العمل قلب به افزایش حجم خون بدن
 • اضطراب و دلهره
 • عکس العمل بدن به بعضی از غذاها یا نوشیدنی ها؛ مخصوصاً غذا یا نوشیدنی کافیین دار
 • عکس العمل بدن به داروهای سرماخوردگی یا آلرژی

📌مقاله پیشنهادی دکتر آرزو خسروی : علت ایجاد آریتمی قلبی در بارداری چیست؟

علل مهم و پر خطر تپش قلب در بارداری

 • مشکلات تیروئید
 • مشکل حاد قلبی که در اثر بارداری دیگر و یا حادثه یا سانحه مهم دیگری در زندگی فرد پیش آمده است
 • پرفشاری ریوی یا هایپرنِنشن ریوی
 • شرایین اِکلیلی یا سرخرگ های کرونری
 • ضربان نامنظم قلب یا آریتمی
 • پریکلامسیا و دیگر بیماری های مربوط به فشار خون بارداری

ممکن است برای خانم های باردار و پزشکان، پیدا کردن علت تپش قلب در بارداری، کار مشکلی باشد. بسیاری از نشانه هایی که در طول یک بارداری معمولی خبر از مشکلات قلبی می دهد، کار را برای یافتن علت اصلی بیماری سخت می کند.

آیا می دانید کدام ناراحتی های قلبی در بارداری خطرناک نیست؟ 

سوزش معده در بارداری

ضربان معمولی قلب در دوران بارداری

بارداری تغییرات زیادی در بدن خانم باردار ایجاد می کند. یکی از این تغییرها، تغییر در ضربان یا تعداد تپش های قلب یا نبض شما در یک دقیقه است.

این افزایش ضربان، نشان دهنده این است که قلب سخت ­تر کار می ­کند. یعنی این که خون بیشتری به سرتاسر بدن می فرستد. متخصص قلب در دوران پیش از بارداری، بارداری و زایمان مدام ضربان قلب شما و دیگر علایم حیاتی ­تان مثل فشار خون را اندازه گیری و کنترل میکند تا مطمئن شود خطری شما را تهدید نمی کند.

دکتر آرزو خسروی بهترنی متخصص تپش قلب و تنگی نفس
دکتر آرزو خسروی بهترین متخصص تپش قلب و تنگی نفس در بارداری

چه زمانی به متخصص قلب و عروق مراجعه کنیم؟

فقط یک متخصص قلب و عروق می تواند به طور صحیح، علت تپش قلب در بارداری را تشخیص دهد. او کار خود را با پرسیدن سوالاتی درباره سابقه پزشکی بیمار و علایم و نشانه های موجود شروع می کند.

اگر خانمی هر کدام از گزینه های زیر را داشت، باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کند:

 • سابقه تپش قلب
 • سابقه بیماری های قلبی
 • سابقه هرگونه بیماری ای که روی قلب تأثیر می گذارد
 • سابقه بیماری های قلبی در خانواد

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو انجمن قلب و عروق ایران، اروپا و آمریکا بعد از این که از سابقه بیماری ها مطلع شد، ضربان قلب شما را اندازه گیری می کند تا ببیند ضربان طبیعی هستند یا نه. در نهایت آزمایش های لازم را توصیه میکنند تا بتوانند علت تپش قلب در بارداری را به طور دقیق مشخص کنند.

آزمایشاتی مثل:

 • گرفتن آزمایش خون و مطلع شدن از مشکلات خون و چگونگی کارکرد غده تیروئید
 •  گرفتن نوار قلب برای اندازه گیری هدایت الکتریکی قلب
 • آزمایش هولتر ریتم، برای اندازه گیری ضربان قلب در بازه زمانی طولانی تر

آزمایشات نوار قلب و هولتر ریتم در مطب دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق انجام می شود. جهت مراجعه حضوری به مطب با شماره (02122894086) تماس بگیرید.

مطالب مرتبط: درمان و علل کاردیومپاتی در بارداری

تنگی نفس در بارداری

همان طور که خانم باردار وارد ماه های بعدی می شود، ممکن است بعد از انجام کارهای معمولی روزانه دچار تنگی نفس شود. مثلاً بعد از بالا رفتن از پله ها. باتوجه به مطالعه ای که در سال 2015 صورت گرفت؛ تخمین زده شد که 60 تا 70 درصد خانم های باردار در طول بارداری شان دچار تنگی نفس می شوند.

پزشکان اغلب علت تنگی نفس را بزرگ شدن رحم و فشار به شش ها می دانند که درنتیجه آن نفس کشیدن مشکل می شود. دکتر آرزو خسروی در این مقاله به بررسی این مورد و دیگر علت های احتمالی تنگی نفس در بارداری می پردازند. همچنین درباره راهکارهای مقابله با تنگی نفس و زمان مناسب برای مراجعه به متخصص قلب نیز راهنمایی هایی ارائه میکنند.

📌پیشنهاد می شود مطلب انواع تست قلب در بارداری را حتماً مطالعه کنید.

عوامل ایجاد تنگی نفس

اگر چه تنگی نفس یکی از نشانه های رایج بارداری استاما به نظر می رسد تنگی نفس در دوران بارداری علت های بسیار متفاوتی داشته باشد. از رشد رحم گرفته تا تغییر در رفتار قلب. بعضی از خانم ها ممکن است خیلی سریع متوجه تغییر در تنفسشان شوند، در حالی که بقیه در سه ماهه دوم یا سوم  متوجه تغییرات می شوند.

تنگی نفس در سه ماهه اول بارداری

تنگی نفس در ماه های اول بارداری. به نظر می رسد جنین در این دوران آن قدری بزرگ نیست که باعث تغییرات در تنفس خانم باردار شود. دیافراگم در طول  سه ماهه اول بارداری چیزی حدود 4 سانتی متر بالا می آید. دیافراگم بافتی نوار مانند و ماهیچه ای است که قلب و شش ها را از قسمت شکم جدا می کند.

حرکت دیافراگم کمک می کند که شش ها از هوا پر شوند. در حالی که بعضی از زنان ممکن است متوجه نشوند که وقتی می خواهند نفس عمیق بکشند، برایشان مشکل پیش می آید، برخی دیگر از زنان هستند که متوجه می شوند دیگر مثل قبل نمی توانند نفس های عمیق و راحت بکشند. غیر از تغییر در دیافراگم، بیشتر اوقات سریع تر شدن تنفس زنان باردار به دلیل افزایش هورمون پروژسترون هم اتفاق می افتد.

هورمون پروژسترون نقشی اساسی در رشد جنین دارد و البته هورمونی است که محرک تنفسی هم هست؛ به این معنی که باعث می شود نفس های فرد تندتر شوند. میزان پروژسترون در طول دوران بارداری افزایش پیدا می کند.

در حالی که تندتر نفس کشیدن، به طور قطعی باعث تنگی نفس نمی شود، خانم هایی هم هستند که ممکن است متوجه تغییر در الگوی تنفسشان شوند.

تنگی نفس در سه ماهه دوم بارداری

احتمال می رود خانم باردار در سه ماهه دوم، دچار تنگی نفس حاد تر شود. به طور معمولی جنین درحال رشد در سه ماهه دوم بیشتر از قبل باعث ایجاد تنگی نفس می شود. البته به وجود آمدن برخی تغییرات در ساختار قلب هم در تنگی نفس بی تأثیر نیست.

مقدار خون در بدن یک خانم به طور قابل ملاحظه ای در طول بارداری افزایش پیدا می کند. قلب هم مجبور است سخت تر کار کند تا این خون را به سرتاسر بدن و به جفت برساند. این حجم کار بالا می تواند به خانم باردار حس تنگی نفس بدهد.

تنگی نفس در سه ماهه سوم بارداری

در طول سه ماهه سوم کاملاً  بسته به این که سر بچه درحال رشد کجا قرار گرفته باشد، ممکن است تنفس راحت تر یا سخت تر از قبل شود.

قبل از این که بچه بچرخد و سرش دورتر شود و رو به لگن برود، این طور حس می شود که انگار سر بچه زیر دنده ها قرار دارد و درحال فشار دادن دیافراگم است که این باعث سخت شدن تنفس می شود.

با توجه به تحقیق های مرکز ملی سلامت بانوان، این نوع از نفس تنگی معمولاً بین هفته های 31 تا 34 اتفاق می افتد.

عوامل دیگر در تنگی نفس

اگر خانم بارداری دچار تنگی نفس حاد شود، باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کند.

با این که احتمال می رود تغییرات بارداری باعث ایجاد بعضی از نفس تنگی ها شود، ولی این نیز ممکن است که بیماری و یا مشکل دیگری باعث این اتفاق شده باشد.

نارسایی قلبی علت تنگی نفس در بارداری

نارسایی قلبی نوعی از نارسایی محسوب می شود که ممکن است در طول دوران بارداری و یا بلافاصله بعد از زایمان پیش بیاید. از علایم آن می توان به ورم مچ پا، فشار خون پایین، خستگی و تنگی نفس اشاره کرد. بسیاری از زنان در ابتدا علایم را عادی دانسته و آن را به بارداری نسبت می دهند، ولی این مشکل ممکن است سلامت زن را به خطر بیاندازد و در اغلب مواقع باید درمان شود.

📌حتماً علت انواع بیماری قلبی مادرزادی را مطالعه کنید.

چه موقع باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنم؟

در طول دوران بارداری شما مرتب تحت نظر متخصص زنان هستید. با نزدیک شدن به زمان زایمان مراجعه ها هفتگی می شوند. ولی اگر متوجه شدید که مرتب دچار تنگی نفس می شوید و تنگی نفستان طولانی مدت و شدید می شود، به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.جهت مراجعه حضوری به مطب با شماره (02122894086) تماس بگیرید.

چنانچه تپش قلب را با هر یک از علایم زیر تجربه می کنید،‌ بهتر است در کوتاه ترین زمان به متخصص قلب مراجعه کنید. علایمی مثل تپش قلب به همراه مشکلات زیر:

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس روی نقشه

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وحیده جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من کم کاری تیروئید دارم و لووتیروکسین میخورم ۵ماهه باردارم تپش قلبم شبها خیلی بیشتر میشه چیکار کنم. به توصیه دکتر زنان هفته ای دو روز دارو رو مصرف نمیکنم. اما هنوز مشکل تپش دارم که نفس کشیدن رو برام سخت کرده
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش)

   سلام ازمایش تیرویید تکرار شود اکو هم انجام شود 

 • تصویر کاربر ابراهیم جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  50سالمه سال 96آریتمی داشتم با شوک برطرف.داروی متورال50مصرف.سال95کم کاری تیروئید لومصرف.مدتی است اطراف قلبم بیشتر سمت چپ قلبم دردخفیف داردموقع نفس کشیدن مخصوصآ دم و نفس عمیق احساس درد بیشتر میشود.موقع خواب تپش قلب دارم.بعضآ تنگی نفس هم دارم.راهنمایی فرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش)

   سلام حتما نیاز به یررسی هروق قلب میباشدر

 • تصویر کاربر م.رحیمی سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  سلام
  خانم دکتر من مشکل ورم معده دارم و همینطور پرولاپس خفیف.
  الان ماه ۴ بارداری هستم‌. معمولا افت قند و فشار دارم. فشارمم عادی ۹ رو ۶ هست.
  گاهی اوقات یهو تپش قلبم میره رو ۱۳۰ و ۱۴۰ جوری که حس میکنم تو دهنم قلبم میتپه، تا چند دقیقه تنفسم به مشکل میخوره و احساس سرگیجه و ضعف میکنم. معمولا هم نیم ساعت بعد از غذا اینطوری میشم. اکثر مواقع هم رو ۱۰۰ هست.
  به نظرتون نیاز به درمان دارم یا طبیعیه؟
  1. تصویر کاربر م.رحیمی پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش)
   کمی هم استرسی هستم. قبلا تو این مواقع پرانول و پوکساید میخوردم الان تو بارداری قطع کردم.
   قبلا تپش قلبام یا بخاطر استرس بوده یا وقتی معدم ورم میکرد تپش میگرفتم. الان دقیق نمیدونم از چیه و باید چیکار کنم چون قرصم نمیتونم مصرف کنم.
   نگرانم در ادامه که بدتر میشه یهو منجر به ایست قلبی بشه یا به جنین آسیب برسه.
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش)
   سلام ابتدا نوار و اکو بگیرید اگر ترمال بود به متخصص گوارش مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر ،من در هفته ۳۷ بارداری خودم دچار تپش قلب و آریتمی شدم با ضربان ۲۰۰ که یکساعت تقریبا طول کشید بدنم خیلی سرد شده بود و رنگم پریده بود یه مقداری هم سر گیجه داشتم ،سوالم اینه که برای جنین مشکلی پیش میاره این افت فشار پ ضربان قلب بالا ؟ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)
   سلام اگر مرتب تکرار شود برای جنین خوب نیست
 • تصویر کاربر Z پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر خسته نباشید ببخشید من دختری ۲۲ ساله ام.
  من یهو قلب درد میگیرم حس میکنم قلبم تیر میکشه و وقتی که عمیق نفس میکشم نیز قلبم تیر میکشه دو سال پیش به دکتر قلب مراجعه کردم گفت دریچه میترالت پایینه.
  من خیلی استرسی و اضطرابیم و وسواس فکری دارم همه چیو به فکرم میندازم و وقتی که استرس میگیرم تپش قلب میگیرم ۲ سال پیش که به دکتر قلب مراجعه کره بودم قرص پروپرانول و قرص ویتامین دی نوشته بود که یه مدت مصرف کردم ولی بعد دیگه مصرف نکردم. الان سه چهار روزی است که دوباره پروپرانول ۱۰ مصرف میکنم میخواستم بدونم بنده مشکل خاصی دارم ؟ خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)
   سلام بیشتر به دلیل اضطراب هست
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من حدودا یک ساله که دچار تپشه قلب هستم اما الان خیلی شدیدتر شده طوری که به همراهش دچار تنگی نفس شدید درد قفسه سینه پف کردن رگهای دست چپ و تو خالی بودن سرم و سرگیجه و مور مور کردن لب بالای و بینیم هستم خواهش میکنم کمکم کنید من وضعیت مالیم خوب نیست که بتونم به پزشک مراجعه کنم و الان حالم روز به روز بدتر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)
   سلام در موقع تپش قلب یک نوار بگیرید ، تست تیرویید هم چک کنید
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  پدرم به خاطر کرونا در بیمارستان مسیح بستری شد .به خاطر استرش شدید دچار حملات afشده است .الان ۴ هفته در بیمارستان بستری شد ‌چون داروی خواب اور می دهند به پدر دچار کاهش سطح هوشیاری شده و پرش در قفسه دارد.و قلبشaf شده .پدرم فلبیت پا دارد .می خوام پدرم را بیارم از بیمارستان بیرون .می خوام راهنمایی بگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام من توصیه نمیکنم ، حتما با پزشک خودشون مشورت کنید ، تا در مجموع بتونید تصمیم گیری کنید ،برای قضاوت اطلاعات دیگه از ریه و قلب و کلیه ها و ..... لازم هست
 • تصویر کاربر سیما سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 330 مشاهده پرسش
  طپش قلب در حاملگی ۵ماهه با ضربان ۸۵طبیعی است چند بار در روز احساس می کنم قلبم تند می زند
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام ۸۵ طبیعی هستولی اگه تپش ها تکرار شونده هست باید معاینه و بررسی بشید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر