آدرس مطب دکتر آرزو خسروی: تهران، خیابان ولیعصر، جنوب به شمال، نرسیده به توانیر، بن بست بخشندگان، ساختمان مدیکو + سنتر، طبقه ۷، واحد ۷۰۱.

درباره دکتر

دکتر آرزو خسروی – متخصص قلب و عروق، فلوشیپ اکو کاردیوگرافی
عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه
رئیس بخش اکوکاردیوگرافی بیمارستان بقیه الله اعظم
عضو انجمن قلب و عروق ایران
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی ایران
عضو انجمن قلب اروپا (ESC)
عضو انجمن اکوکاردیوگرافی و تصویربرداری اروپا (EACVI)
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی آمریکا (ASE)
عضو شورای پژوهشی مرکز تحقیقات اترواسکلروز

هولتر

فهرست مطالب

هزینه هولتر فشار خون و هولتر ریتم قلب در مطب

هولتر ریتم قلب جهت بررسی ضربان نامنظم قلب و آزمایش هولتر فشار خون برای بررسی نواسان فشار خون در طی روز انجام می شوند. هر دو هولتر می توانند به صورت 24 ساعته و 48 ساعته ضربان قلب و فشار خون شما را ثبت و ضبط کنند. هولتر ریتم ۲۴ ساعته در مطب خانم دکتر آرزو خسروی انجام می شود.

آزمایش هولتر مانیتورینگ، سرپایی و بدون خطر و عوارض است.

آزمایش هولتر فشار خون چیست؟

نظارت و پایش فشار خون که با عنوان آزمایش هولتر فشار خون شناخته می شود، شیوه تشخیصی نسبتاً جدید برای ارزیابی فشار خون بیماران به صورت ممتد است.
تعیین نوع فشار خون بالا در بیمار، می تواند گزینه های بهتری برای درمان را پیش روی متخصصین قلب و عروق قرار دهد.
هولتر فشار خون به متخصص قلب این امکان را میدهد تا به جای آنكه تنها وقتی در مطب حضور دارید، در طول زندگی روزمره و معمول فشار خون شما را ارزیابی كند.
و در تصمیم گیری  در مورد اینکه آیا بیماری واقعا دارای فشار خون بالا است، بسیار مفید است.
هولتر فشار خون آزمایشی غیر تهاجمی و سرپایی است که جهت ثبت تغییرات فشار خون بیمار در مطب خانم دکتر آرزو خسروی انجام می شود.

هولتر فشار خون چگونه کار می کند؟

کنترل فشار خون سرپایی با دستگاه خاصی انجام می شود که متشکل از یک فشار سنج است که روی بازوی شما قرار می گیرد و به یک دستگاه ضبط کوچک که روی کمربند خود می بندید متصل است. شما دستگاه هولتر را به مدت یک یا دو روز به خود وصل می کنید که فشار خون شما را به طور دوره ای (معمولاً در فواصل ۱۵ دقیقه ای یا ۳۰ دقیقه ای) و در طول فعالیت های روزمره و هنگام خواب ثبت می کند.

بنابراین هولتر فشار خون سابقه کاملی از فشار خون شما برای یک دوره یک یا دو روزه در اختیار پزشک متخصص قلب و عروق قرار می دهد.

اطلاعاتی که پایشگر ارائه می دهد با اطلاعاتی که پزشک متخصص قلب با فشار خون شما در مطب به دست می آورد دو تفاوت اساسی دارد.
تفاوت در این نکته است که، بیمار حین مراجعه به مطب پزشک یک الی دو مرتبه میتواند فشار خون را اندازه گیری کند در صورتی که با استفاده از روش پایش فشار خون به وسیله دستگاه هولتر فشار، هر ساعت دو مرتبه فشار خون بیمار اندازه گیری و ضبط می شود و همچنین فشار خونی که در مطب اندازه گیری می شود در حالت استراحت بیمار است.

در حالی که این آزمایش فشار خون شما را در طیف وسیعی از موقعیت ها و فعالیت ها از دویدن تا خواب گزارش می کند، طبیعی است که فشار خون فرد در طی بسیاری از فعالیت هایی که معمولاً در یک روز انجام می دهد، دچار نوسانات زیادی شود.

بنابراین بر خلاف فشار خون شما در مطب پزشک، دستگاه هولتر فقط یک مقدار را برای فشار خون سیستولیک و دیاستولیک گزارش نمی کند که ظاهراً نشان دهنده “فشار خون” رسمی شما است. در عوض، طیف وسیعی از مقادیر متغیر را در طول یک روز یا بیشتر گزارش می کند.

هولتر فشار خون در مطب دکتر ارزو خسروی متخصص قلب و عروق

چه زمانی از آزمایش هولتر فشار خون استفاده می شود؟

 • در ارزیابی افراد مبتلا به پرفشاری خون پالتوی سفید: در برخی بیماران، میزان BP یا فشار خون فقط در هنگام اندازه گیری با فشار سنج در مطب پزشک یا سایر مراکز درمانی افزایش می یابد که به عنوان “فشار خون بالا در لباس سفید” شناخته می شود (علت شناخته شدنش به این نام به دلیل نسبت دادن آن به پوشش و لباس سفید پزشکی است) .فشار خون بالا در پوشش سفید می تواند منجر به تشخیص نادرست در بیمارانی شود که BP آنها در واقع طبیعی است. فشار خون بالا در پوشش سفید در ٪۱۵ الی ٪۳۰ از بیماران با افزایش دفعات اندازه گیری فشار خون مشاهده شده است.

 • پرفشاری خون ماسکه: این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که خواندن BP بیمار در مطب پزشک طبیعی باشد، اما وقتی بیمار در خانه است این میزان افزایش می یابد. در این صورت ممکن است با اندازه گیری فشار خون بیمار با دستگاه فشار سنج در مطب پزشک، تنها ۲۰ درصد افرادی که فشار خون دارند تحت درمان قرار بگیرند.
 • در شرایطی که تعیین اثر بخشی یک برنامه درمانی ضد فشار خون دشوار است. برای تعیین اینکه برخی از داروهای ضد فشار خون می توانند فشار خون بالا را کنترل کنند. این آزمایش بسیار کمک کننده است. در بعضی موارد، داروهای ضد فشار خون، فشار خون را به طور موثر در کل روز و شب کنترل نمی کنند. ممکن است یک پزشک بسته به الگوی فشار خون بیمار نیاز به تنظیم دوز تجویز شده یا زمان مصرف دارو داشته باشد. در موارد دیگر، ممکن است بیش از یک دارو برای ایجاد ثبات در فشار خون مورد نیاز باشد.

 • هنگامی که فرد دچار نوسانات گسترده ای در فشار خون می شود که تشخیص و درمان فشار خون را دشوار می کند.
 • فشار خونی که به دلیل مصرف داروهای دیگر تغییر می کند.
 • به پیش بینی احتمال بیماری قلبی عروقی (عروق خونی قلب) و عروق مغزی (عروق خونی در مغز) مرتبط با فشار خون بالا و آسیب اندام کمک کند.
 • همچنین متخصصین قلب و عروق‌ از آزمایش هولتر فشار خون در خانم های باردار مبتلا به فشار خون بالا و بیماران مبتلا به فشار خون مرزی، کمک می گیرند.

پایین آوردن فشار خون بالا فوری در منزل با ۱۳ خوراکی ساده

تفسیر نتایج هولتر فشار خون :

استفاده از این آزمایش برای تشخیص فشار خون بالا، به روشی متفاوت برای تفسیر فشار خون نیاز دارد.

تکنیکی که معمولاً برای ارزیابی نتایج آزمایش استفاده می شود، متوسط ​​فشار خون سیستولیک و دیاستولیک فرد برای یک دوره ۲۴ ساعته کامل و همچنین ساعتهای بیداری و خوابیدن فرد است.

اگر فشار خون متوسط ​​بیش از یکی از مقادیر زیر باشد، به طور کلی فشار خون بالا تشخیص داده می شود:

✅میانگین ۲۴ ساعته:

فشار خون سیستولیک بالای 135 میلی متر جیوه ، یا فشار خون دیاستولیک بالای 80 میلی متر جیوه.

✅میانگین ساعت های بیداری:

فشار خون سیستولیک بالای 140 میلی متر جیوه ، یا فشار خون دیاستولیک بالاتر از 90 میلی متر جیوه.

✅میانگین ساعتهای خواب:

فشار خون سیستولیک بالاتر از 124 میلی متر جیوه، یا فشار خون دیاستولیک بالای 75 میلی متر جیوه.

هولتر فشار خون
هولتر فشار خون

آمادگی های لازم قبل از آزمایش هولتر فشار خون

این آزمایش به امادگی خاصی نیاز ندارد. فقط آقایان باید موهای قفسه سینه را بتراشند.

آیا ازمایش هولتر فشار خون خطرناک است؟

 این آزمایشی غیر تهاجمی‌ و سرپایی است که برای هیچ یک از اندام های بیمار خطری ایجاد نمی کند‌ و به بیماران این امکان را می دهد که حین آزمایش به فعالیت های روزمره و عادی خود ادامه دهند.

اسکن هسته ای قلب، تصویربرداری از عضله قلب با استفاده از دوربین گاما است که با تزریق ماده رادیو اکتیو بی خطر (تکنسیوم یا تالیوم) صورت می گیرد که دارای 2 مرحله می باشد. چرا باید اسکن هسته ای قلب انجام دهیم؟

هولتر ریتم قلب چیست؟

هولتر ریتم یک دستگاه تشخیص پزشکی کوچک و باتری خور است که فعالیت قلب شما مانند سرعت و ریتم قلب را اندازه گیری و ضبط می کند. آزمایش هولتر به صورت سر پایی و معمولاً پس از انجام نوار قلب برای بررسی بیشتر و دقیق تر انجام می شود، چرا که در برخی بیماران نوار قلب اطلاعات کافی در مورد وضعیت قلب به پزشک نمی دهد.

هولتر ریتم قلب
استفاده از هولتر ریتم بدون درد است و یکی از بهترین راه ها برای شناسایی مشکلات احتمالی قلب است.
پزشک شما ممکن است بخواهد یک یا دو روز از هولتر استفاده کنید. در این مدت، دستگاه تمام ضربان های قلب شما را ضبط می کند.

از هولتر ریتم برای تشخیص چه بیماری هایی استفاده می شود؟

در برخی موارد بیمار ممکن است بی نظمی در ریتم قلب را تجربه کند که در زمان انجام نوار قلب نشان داده نمی شود، زیرا فقط برای مدت زمان بسیار کوتاهی به دستگاه متصل است.
بنابراین پزشک متخصص قلب جهت به دست اوردن اطلاعات کافی از ریتم و سرعت ضربان قلب بیمار و همچنین برای جستجوی ناهنجاری های دیگری که ممکن است بر عملکرد طبیعی قلب تأثیر بگذارد، هولتر ریتم را توصیه می کند چرا که ریتم غیر طبیعی قلب و سایر علائم قلبی می تواند به صورت مقطعی ایجاد شود.

پس لازم است برای ثبت این وقایع نظارت برای مدت زمان طولانی تری ادامه داشته باشد. در حین انجام کارهای عادی روزانه، هولتر به شما متصل می شود. این دستگاه دقیقاً مانند نوار قلب معمولی دارای الکترود و چست لیدهای الکتریکی است، اما چست لید کمتری دارد.

اطلاعات ضبط شده توسط هولتر به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد قلب شما اکسیژن کافی دریافت می کند یا تکانه های الکتریکی قلب به تأخیر افتاده است؟ که از این تکانه های نامنظم با عنوان آریتمی یا ریتم غیرطبیعی قلب نام برده می شود.

تفاوت اکوی قلب و نوار قلب

اگر قبلاً به دلیل مشکلات قلبی تحت معالجه قرار گرفته اید، استفاده از هولتر می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که تا چه میزانی داروی شما موثر بوده یا لازم است تغییری در انها ایجاد شود.
همچنین امکان بررسی کردن علائم دیگری از ضربان قلب نامنظم مانند سرگیجه، ضعف یا احساس تند شدن ضربان قلب را که ممکن است شما انها را تجربه کنید را برای پزشک فراهم می کند.

نحوه استفاده از هولتر ریتم قلب

هولتر ریتم وسیله کوچکی است که با چندین سیم به نمایشگر وصل می شود و الکترودهایی که با ژل چسب مانند روی پوست قفسه سینه شما قرار می گیرند. الکترودهای فلزی فعالیت قلب شما را از طریق سیم ها و در هولتر ضبط می کنند. یک کیسه کوچک به دور گردن شما قرار می گیرد که محل نگهداری دستگاه هولتر است و نزدیک نگه داشتن دستگاه هولتر به بدنتان طی زمان آزمایش ضروریست تا مطمئن شوید که همه اطلاعات ضربان قلب شما ضبط می شود.
نگران شل و یا جدا شدن و افتادن هولتر در طی زمان آزمایش نباشید، چرا که پرستار، نحوه اتصال مجدد الکترود را به شما نشان می دهد و توصیه هایی در خصوص نحوه مراقبت از هولتر و مواردی را که نباید هنگام استفاده از آن انجام دهید به شما توضیح می دهد. محض اطمینان باطری اضافه دستگاه هولتر به شما داده می‌شود. همچنین نحوه تعویض باطری به شما اموزش داده خواهد شد.

آزمایش هولتر ریتم قلب در مطب دکتر آرزو خسروی

در طول مدت زمانی که تست هولتر در حال انجام است، فعالیت های عادی و روزانه خود را مثل همیشه انجام دهید و علائمی همچون درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع یا سوزش قلب، سرگیجه، سر درد و سایر علائم قلبی که در طول دوره آزمایش دارید را یادداشت کنید تا پزشک با بررسی آنها تشخیص دقیق تری از بیماری داشته باشد.

آمادگی های لازم قبل از انجام هولتر ریتم قلب :

 1. قبل از مراجعه به مطب برای آزمایش هولتر ریتم دوش بگیرید و از هیچ گونه لوسیون یا کرم استفاده نکنید.
 2. برای متصل کردن چست لید های هولتر به قفسه سینه لازم است، آقایان موهای قفسه سینه خود را بتراشند.
 3. خانم ها زیور آلات فلزی مانند گوشواره، گردن بند یا هر چیز دیگری که ممکن است در کار دستگاه هولتر اختلال ایجاد کند را با خود به همراه نداشته باشند.
 4. اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید این موضوع را حتماً به پزشک خود اطلاع دهد.

مراقبت های لازم در حال انجام آزمایش هولتر ریتم

به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از هولتر، از استحمام، دوش گرفتن، شنا و سایر فعالیت هایی که منجر به خیس شدن مانیتور می شود خودداری کنید.
هنگام انجام هولتر ریتم از حضور در مکان هایی که دارای سیم های برق با ولتاژ بالا هستند خودداری کنید و در کنار میدان مغناطیسی شدید، قرار نگیرید.

مادامی که دستگاه هولتر به شما متصل است نباید از موبایل و دستگاه هایی که دارای آهن رباهای خیلی قوی هستند، مانند دستگاه فلز یاب، ماشین ریش تراش، مسواک برقی، مایکروویو استفاده کنید چرا که سبب بروز اختلال در ثبت سیگنال‌های قلب می‌شوند. بنابراین لازم است از این وسایل تا حد امکان دوری کنید.همچنین از سیگار کشیدن یا مصرف هرگونه دخانیات دیگر پرهیز کنید.اگر دچار مشکل تعریق زیاد هستید مراقب باشید که اتصالات هولتر از بدنتان جدا نشود یا دستگاه خاموش نشود.

آیا هولتر ریتم قلب خطرناک است؟

این آزمایش غیر تهاجمی‌ است و به صورت سر پایی انجام می شود و هیچ خطری برای بیمار به همراه ندارد.

مراکز انجام هولتر قلب

هولتر ریتم ۲۴ ساعته و ۴۸ ساعته در مطب خانم دکتر آرزو خسروی انجام می شود.

تفسیر نتیجه هولتر قلب

پس از سپری شدن بازه زمانی آزمایش، برای برداشتن هولتر به مطب پزشک خود باز می گردید. پزشک شما یادداشت هایی که از فعالیت های روزانه خود تهیه کرده اید را می خواند و نتایج هولتر را تجزیه و تحلیل می کند.
اگر از قبل برای ریتم غیرطبیعی قلب از دارو استفاده می کنید ، ممکن است هولتر نشان دهد که داروی شما موثر بوده یا لازم است که دوز دارو تغییر کند. به ویژه در تشخیص آریتمی و ریتم غیر طبیعی قلب که بدون درد است این روش تشخیصی بسیار کاربردی است.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی.‍‌‍‍‌‍‌‌‌‌‌

جهت مراجعه حضوری به مطب با شماره ۰۲۱۲۲۸۹۴۰۸۶ تماس بگیرید.