متخصص قلب در تهران

هزینه هولتر فشار خون و هولتر ریتم قلب در مطب

هولتر ریتم قلب جهت بررسی ضربان نامنظم قلب و آزمایش هولتر فشار خون برای بررسی نواسان فشار خون در طی روز انجام می شوند. هر دو هولتر می توانند به صورت 24 ساعته و 48 ساعته ضربان قلب و فشار خون شما را ثبت و ضبط کنند. هولتر ریتم ۲۴ ساعته و ۴۸ ساعته در مطب خانم دکتر آرزو خسروی انجام می شود. آزمایش هولتر مانیتورینگ سرپایی و بدون خطر و عوارض هستند. برای ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه، کلیک کنید.

آزمایش هولتر فشار خون چیست؟

نظارت و پایش فشار خون که با عنوان آزمایش هولتر فشار خون شناخته می شود، شیوه تشخیصی نسبتاً جدید برای ارزیابی فشار خون بیماران به صورت ممتد است.
تعیین نوع فشار خون بالا در بیمار، می تواند گزینه های بهتری برای درمان را پیش روی متخصصین قلب و عروق قرار دهد.
هولتر فشار خون به پزشک این امکان را میدهد تا به جای آنکه تنها وقتی در مطب حضور دارید، در طول زندگی روزمره و معمول فشار خون شما را ارزیابی کند.
و در تصمیم گیری  در مورد اینکه آیا بیماری واقعا دارای فشار خون بالا است، بسیار مفید است.
هولتر فشار خون آزمایشی غیر تهاجمی و سرپایی است که جهت ثبت تغییرات فشار خون بیمار در مطب خانم دکتر آرزو خسروی انجام می شود.

هولتر فشار خون چگونه کار می کند؟

کنترل فشار خون سرپایی با دستگاه خاصی انجام می شود که متشکل از یک فشار سنج است که روی بازوی شما قرار می گیرد و به یک دستگاه ضبط کوچک که روی کمربند خود می بندید متصل است. شما دستگاه هولتر را به مدت یک یا دو روز به خود وصل می کنید که فشار خون شما را به طور دوره ای (معمولاً در فواصل ۱۵ دقیقه ای یا ۳۰ دقیقه ای) و در طول فعالیت های روزمره و هنگام خواب ثبت می کند.

بنابراین هولتر فشار خون سابقه کاملی از فشار خون شما برای یک دوره یک یا دو روزه در اختیار پزشک متخصص قلب و عروق قرار می دهد.

سرگیجه های خطرناک در اثر فشار خون

اطلاعاتی که هولتر فشار خون ارائه می دهد با اطلاعاتی که پزشک با فشار خون شما در مطب به دست می آورد دو تفاوت اساسی دارد.
تفاوت در این نکته است که، بیمار حین مراجعه به مطب پزشک یک الی دو مرتبه میتواند فشار خون را اندازه گیری کند در صورتی که با استفاده از روش پایش فشار خون به وسیله دستگاه هولتر فشار، هر ساعت دو مرتبه فشار خون بیمار اندازه گیری و ضبط می شود و همچنین فشار خونی که در مطب اندازه گیری می شود در حالت استراحت بیمار است.

در حالی که آزمایش هولتر، فشار خون شما را در طیف وسیعی از موقعیت ها و فعالیت ها از دویدن تا خواب گزارش می کند. طبیعی است که فشار خون فرد در طی بسیاری از فعالیت هایی که معمولاً در یک روز انجام می دهد، دچار نوسانات زیادی شود. بنابراین، بر خلاف فشار خون شما در مطب پزشک، دستگاه هولتر فقط یک مقدار را برای فشار خون سیستولیک و دیاستولیک گزارش نمی کند که ظاهراً نشان دهنده “فشار خون” رسمی شما است. درعوض، طیف وسیعی از مقادیر متغیر را در طول یک روز یا بیشتر گزارش می کند.

هولتر فشار خون در مطب دکتر ارزو خسروی متخصص قلب و عروق

چه زمانی از آزمایش هولتر فشار خون استفاده می شود؟

 • در ارزیابی افراد مبتلا به پرفشاری خون پالتوی سفید: در برخی بیماران، میزان BP یا فشار خون فقط در هنگام اندازه گیری با فشار سنج در مطب پزشک یا سایر مراکز درمانی افزایش می یابد که به عنوان “فشار خون بالا در لباس سفید” شناخته می شود (علت شناخته شدنش به این نام به دلیل نسبت دادن آن به پوشش و لباس سفید پزشکی است) .فشار خون بالا در پوشش سفید می تواند منجر به تشخیص نادرست در بیمارانی شود که BP آنها در واقع طبیعی است. فشار خون بالا در پوشش سفید در ٪۱۵ الی ٪۳۰ از بیماران با افزایش دفعات اندازه گیری فشار خون مشاهده شده است.
 • پرفشاری خون ماسکه: این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که خواندن BP بیمار در مطب پزشک طبیعی باشد، اما وقتی بیمار در خانه است این میزان افزایش می یابد. در این صورت ممکن است با اندازه گیری فشار خون بیمار با دستگاه فشار سنج در مطب پزشک، تنها ۲۰ درصد افرادی که فشار خون دارند تحت درمان قرار بگیرند.
 • در شرایطی که تعیین اثر بخشی یک برنامه درمانی ضد فشار خون دشوار است. برای تعیین اینکه برخی از داروهای ضد فشار خون می توانند فشار خون بالا را کنترل کنند. این آزمایش بسیار کمک کننده است. در بعضی موارد، داروهای ضد فشار خون، فشار خون را به طور موثر در کل روز و شب کنترل نمی کنند. ممکن است یک پزشک بسته به الگوی فشار خون بیمار نیاز به تنظیم دوز تجویز شده یا زمان مصرف دارو داشته باشد. در موارد دیگر، ممکن است بیش از یک دارو برای ایجاد ثبات در فشار خون مورد نیاز باشد.
 • هنگامی که فرد دچار نوسانات گسترده ای در فشار خون می شود که تشخیص و درمان فشار خون را دشوار می کند.
 • فشار خونی که به دلیل مصرف داروهای دیگر تغییر می کند.
 • به پیش بینی احتمال بیماری قلبی عروقی (عروق خونی قلب) و عروق مغزی (عروق خونی در مغز) مرتبط با فشار خون بالا و آسیب اندام کمک کند.
 • همچنین متخصصین قلب و عروق‌ از آزمایش هولتر فشار خون در خانم های باردار مبتلا به فشار خون بالا و بیماران مبتلا به فشار خون مرزی، کمک می گیرند.

درمان فشار خون بالا

تفسیر نتایج هولتر فشار خون :

استفاده از آزمایش هولتر فشار برای تشخیص فشار خون بالا، به روشی متفاوت برای تفسیر فشار خون نیاز دارد.

تکنیکی که معمولاً برای ارزیابی نتایج آزمایش هولتر استفاده می شود، متوسط ​​فشار خون سیستولیک و دیاستولیک فرد برای یک دوره ۲۴ ساعته کامل و همچنین ساعتهای بیداری و خوابیدن فرد است.

اگر فشار خون متوسط ​​بیش از یکی از مقادیر زیر باشد، به طور کلی فشار خون بالا تشخیص داده می شود:

✅میانگین ۲۴ ساعته:

فشار خون سیستولیک بالای 135 میلی متر جیوه ، یا فشار خون دیاستولیک بالای 80 میلی متر جیوه.

✅میانگین ساعت های بیداری:

فشار خون سیستولیک بالای 140 میلی متر جیوه ، یا فشار خون دیاستولیک بالاتر از 90 میلی متر جیوه.

✅میانگین ساعتهای خواب:

فشار خون سیستولیک بالاتر از 124 میلی متر جیوه، یا فشار خون دیاستولیک بالای 75 میلی متر جیوه.

آمادگی ها ی لازم قبل از آزمایش هولتر فشار خون ؟

این آزمایش به امادگی خاصی نیاز ندارد.

آیا ازمایش هولتر فشار خون خطرناک است؟

هولتر فشار خون ازمایشی غیر تهاجمی‌ و سرپایی است که برای هیچ یک از اندام های بیمار خطری ایجاد نمی کند‌ و به بیماران این امکان را می دهد که حین آزمایش به فعالیت های روزمره و عادی خود ادامه دهند.

اسکن هسته ای قلب، تصویربرداری از عضله قلب با استفاده از دوربین گاما است که با تزریق ماده رادیو اکتیو بی خطر (تکنسیوم یا تالیوم) صورت می گیرد که دارای 4 مرحله می باشد. چرا باید اسکن هسته ای قلب انجام دهیم؟

هولتر ریتم قلب چیست؟

هولتر ریتم یک دستگاه تشخیص پزشکی کوچک و باتری خور است که فعالیت قلب شما مانند سرعت و ریتم قلب را اندازه گیری و ضبط می کند. آزمایش هولتر به صورت سر پایی و معمولاً پس از انجام نوار قلب برای بررسی بیشتر و دقیق تر انجام می شود، چرا که در برخی بیماران نوار قلب اطلاعات کافی در مورد وضعیت قلب به پزشک نمی دهد.
استفاده از هولتر ریتم بدون درد است و یکی از بهترین راه ها برای شناسایی مشکلات احتمالی قلب است.
پزشک شما ممکن است بخواهد یک یا دو روز از هولتر استفاده کنید. در این مدت، دستگاه تمام ضربان های قلب شما را ضبط می کند.

از هولتر ریتم برای تشخیص چه بیماری هایی استفاده می شود؟

در برخی موارد بیمار ممکن است بی نظمی در ریتم قلب را تجربه کند که در زمان انجام نوار قلب نشان داده نمی شود، زیرا فقط برای مدت زمان بسیار کوتاهی به دستگاه متصل است.
بنابراین پزشک متخصص قلب جهت به دست اوردن اطلاعات کافی از ریتم و سرعت ضربان قلب بیمار و همچنین برای جستجوی ناهنجاری های دیگری که ممکن است بر عملکرد طبیعی قلب تأثیر بگذارد، هولتر ریتم را توصیه می کند چرا که ریتم غیر طبیعی قلب و سایر علائم قلبی می تواند به صورت مقطعی ایجاد شود.

 

پس لازم است برای ثبت این وقایع نظارت برای مدت زمان طولانی تری ادامه داشته باشد. در حین انجام کارهای عادی روزانه، هولتر به شما متصل می شود. این دستگاه دقیقاً مانند نوار قلب معمولی دارای الکترود و چست لیدهای الکتریکی است، اما چست لید کمتری دارد.

اطلاعات ضبط شده توسط هولتر به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد قلب شما اکسیژن کافی دریافت می کند یا تکانه های الکتریکی قلب به تأخیر افتاده است ؟ که از این تکانه های نامنظم با عنوان آریتمی یا ریتم غیرطبیعی قلب نام برده می شود.

تفاوت اکوی قلب و نوار قلب

اگر قبلاً به دلیل مشکلات قلبی تحت معالجه قرار گرفته اید، استفاده از هولتر می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که تا چه میزانی داروی شما موثر بوده یا لازم است تغییری در انها ایجاد شود.
همچنین امکان بررسی کردن علائم دیگری از ضربان قلب نامنظم مانند سرگیجه، ضعف یا احساس تند شدن ضربان قلب را که ممکن است شما انها را تجربه کنید را برای پزشک فراهم می کند.

نحوه استفاده از هولتر ریتم قلب

هولتر ریتم وسیله کوچکی است که با چندین سیم به نمایشگر وصل می شود و الکترودهایی که با ژل چسب مانند روی پوست قفسه سینه شما قرار می گیرند. الکترودهای فلزی فعالیت قلب شما را از طریق سیم ها و در هولتر ضبط می کنند. یک کیسه کوچک به دور گردن شما قرار می گیرد که محل نگهداری دستگاه هولتر است و نزدیک نگه داشتن دستگاه هولتر به بدنتان طی زمان آزمایش ضروریست تا مطمئن شوید که همه اطلاعات ضربان قلب شما ضبط می شود.
نگران شل و یا جدا شدن و افتادن هولتر در طی زمان آزمایش نباشید، چرا که پرستار، نحوه اتصال مجدد الکترود را به شما نشان می دهد و توصیه هایی در خصوص نحوه مراقبت از هولتر و مواردی را که نباید هنگام استفاده از آن انجام دهید به شما توضیح می دهد. محض اطمینان باطری اضافه دستگاه هولتر به شما داده می‌شود. همچنین نحوه تعویض باطری به شما اموزش داده خواهد شد.

آزمایش هولتر ریتم قلب در مطب دکتر آرزو خسروی

در طول مدت زمانی که تست هولتر در حال انجام است، فعالیت های عادی و روزانه خود را مثل همیشه انجام دهید و علائمی همچون درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع یا سوزش قلب، سرگیجه، سر درد و سایر علائم قلبی که در طول دوره آزمایش دارید را یادداشت کنید تا پزشک با بررسی آنها تشخیص دقیق تری از بیماری داشته باشد.

آمادگی های لازم قبل از انجام هولتر مانیتورینگ :

 1. قبل از مراجعه به مطب برای آزمایش هولتر ریتم دوش بگیرید و از هیچ گونه لوسیون یا کرم استفاده نکنید.
 2. برای متصل کردن چست لید های هولتر به قفسه سینه لازم است، آقایان موهای قفسه سینه خود را بتراشند.
 3. خانم ها زیور آلات فلزی مانند گوشواره، گردن بند یا هر چیز دیگری که ممکن است در کار دستگاه هولتر اختلال ایجاد کند را با خود به همراه نداشته باشند.
 4. اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید این موضوع را حتماً به پزشک خود اطلاع دهد.

مراقبت های لازم در حال انجام آزمایش هولتر ریتم

به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از هولتر، از استحمام، دوش گرفتن، شنا و سایر فعالیت هایی که منجر به خیس شدن مانیتور می شود خودداری کنید.
هنگام انجام هولتر ریتم از حضور در مکان هایی که دارای سیم های برق با ولتاژ بالا هستند خودداری کنید و در کنار میدان مغناطیسی شدید، قرار نگیرید.

مادامی که دستگاه هولتر به شما متصل است نباید از موبایل و دستگاه هایی که دارای آهن رباهای خیلی قوی هستند، مانند دستگاه فلز یاب، ماشین ریش تراش، مسواک برقی، مایکروویو استفاده کنید چرا که سبب بروز اختلال در ثبت سیگنال‌های قلب می‌شوند. بنابراین لازم است از این وسایل تا حد امکان دوری کنید.همچنین از سیگار کشیدن یا مصرف هرگونه دخانیات دیگر پرهیز کنید.اگر دچار مشکل تعریق زیاد هستید مراقب باشید که اتصالات هولتر از بدنتان جدا نشود یا دستگاه خاموش نشود.

آیا هولتر ریتم قلب خطرناک است؟

این آزمایش غیر تهاجمی‌ است و به صورت سر پایی انجام می شود و هیچ خطری برای بیمار به همراه ندارد.

مراکز انجام هولتر قلب

هولتر ریتم ۲۴ ساعته و ۴۸ ساعته در مطب خانم دکتر آرزو خسروی انجام می شود. جهت دریافت نوبت و اطلاع از هزینه آن با مطب تماس بگیرید.

تفسیر نتیجه هولتر قلب

پس از سپری شدن بازه زمانی آزمایش، برای برداشتن هولتر به مطب پزشک خود باز می گردید. پزشک شما یادداشت هایی که از فعالیت های روزانه خود تهیه کرده اید را می خواند و نتایج هولتر را تجزیه و تحلیل می کند.
اگر از قبل برای ریتم غیرطبیعی قلب از دارو استفاده می کنید ، ممکن است هولتر نشان دهد که داروی شما موثر بوده یا لازم است که دوز دارو تغییر کند. به ویژه در تشخیص آریتمی و ریتم غیر طبیعی قلب که بدون درد است این روش تشخیصی بسیار کاربردی است.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو انجمن اکوکاردیوگرافی قلب آمریکا و اروپا

برای ارتباط با نوبت دهی و مشاهده آدرس مطب روی نقشه، کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با سلام..
  حدود ۲ ماه پیش بعد از ۱۱ جلسه شنا ، دو ساعت بعد از اینکه از شنا برگشتم دچار سرگیجه و گیجی و ضعف شدم و اندکی حس تپش قلب داشتم و ضعف تا چند روز ادامه داشت اما تپش رفع شد... بخاطر تپش مشکل خواب داشتم
  کم خون مینور هستم
  ممکن هست مشکل از قلب باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 3 هفته پیش)

   سلام، امکان داره اگر علایم ادامه یافت جهت اکو مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما پزشک محترم.

  اینجانب مردی 42 ساله هستم.
  با قد 181 سانتی متر و وزن 112 کیلوگرم. (30 کیلوگرم اضافه وزن دارم)

  داروهای مصرفی :آسپرین 80 (از 10 سال پیش تا به امروز) – آتورواستاتین 20 (از 10 سال پیش تا به امروز)
  آملودیپین 5 (کمتر از یک سال پیش تا به امروز) - پنتوپرازول 40 (کمتر از یک سال پیش تا به امروز)

  10 ماه پیش بعد 2 بار آزمایش خون ، پزشک فوق تخصص خون، غلظت خون را در من تشخیص داد و گفت همیشه باید آسپرین 80 مصرف کنم. و هر 3 ماه یکبار اهدا خون انجام بدهم.

  در آزمایش15 روز پیش غلظت خون:
  همگولوبین من 17.3 g/dl بود و هماتوکریت هم 48.2 % بود و همچنین شمارش پلاکت 196 (x1000/micL) بود.

  مشکل اصلی من :
  هنگام بالا رفتن از پله‌ها و حتی راه رفتن معمولی و فعالیت فیزیکی دچار خستگی و تپش قلب می‌شوم و به نفس زدن می‌افتم. ( درد در قفسه سینه ندارم)

  سه روز پیش تصویربرداری سی‌تی آنژیوگرافی با ماده حاجب انجام دادم.
  نتیجه تصویربرداری سی‌تی آنژیوگرافی :

  Calcified plaques are not seen
  (Agatston ca score is about zero)

  Left main : patent
  LAD : patent
  Diagonal artery are patent
  LCX : patent
  OM : patent
  RCA : is dominant vessel and patent

  Impression
  No Evidence of coronary artery stenosis
  CAD RADS: 0

  Non Coronary finding : small PFO is detected

  اکو قلب من که مربوط به 10 ماه پیش بود به گفته پزشک قلب انجام دهنده آن اکو ، نرمال و عادی بود.

  این را هم اضافه کنم که هیچ گونه بی حسی موقتی و موضعی در صورت و دوبینی و کاهش دید، اختلال در صحبت کردن ندارم.

  البته ریفلاکس معده هم دارم (ریفلاکس خاموش بدون سوزش در سر معده)

  و گاهی (هفته‌ای 3 بار) احساس تپش قلب (95 ضربان در دقیقه) و به دنبال آن افزایش فشار خون تا 140 روی 82 را دارم.
  گاهی هم احساس ناراحتی و درد در تمام محوطه پشت و گز و گز پشت هم دارم.


  پرسش اصلی من از شما پزشک محترم این است که آیا تنگی نفس و خستگی و تپش قلب من هنگام فعالیت ناشی از این small PFO مادرزادی است که حالا در میانسالی خودش را نشان داده است؟

  آیا باید این small PFO رو جدی بگیرم و به دنبال درمان اساسی آن باشم؟


  یا شاید تمام مشکلات من از استرس و اضطراب است؟

  ممنون از توجه شما پزشک محترم و حاذق و مهربان.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 9 ماه پیش)
   سلام pfo نیاز به اقدامی نداره ، مشکل گوارشی و اصطرتب را درمان کنید
 • تصویر کاربر فرزانه سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خانم دکتر ۴۳ سال دارم قبل از پریود قلب گاهی تیر میکشه وبیشتر اوقات درد قفسه سینه دارم برای چند لحظه وقبل پریود دچار نفس تنگی میشم البته کم خونی دارم ومشکل شلی دریچه مری هم دارم چند وقت پیش درد شدیدی در قفسه سینه داشتم به متخصص قلب مراجعه کردم نوار اکو وتست ورزش همه نرمال بود ولی این دردها رو دارم دلیلش چی می تونه باشه واینکه بعد دو دز واکسن برکت بوستر رو آسترازنکا زدم وهمش نگران لخته خون هستم ممنون میشم راهنماییم کنید برای قلبم نیاز به بررسی بیشتر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 11 ماه پیش)
   سلام نگران لخته نباشید ، سطح ویتامین دی را بررسی کنید و در صورت مشکل معده اون را درمان کنید
 • تصویر کاربر مائده شنبه ۲۲ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام خانم دكتر وقتتون بخير من مائده صلواتي هستم اواخر مهرماه خدمتتون رسيدم فرمودين كه پرده دور قلبم التهاب داره و اكو تخصصي هم دادم و ازمايش هم برايم نوشتين
  جواب ازمايش رو براتون ارسال كردم
  ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد
  1. تصویر کاربر مائده شنبه ۲۲ آبان ۰( 1 سال پیش)
   جواب ازمايش
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۲ آبان ۰( 1 سال پیش)
   سلام فریتین بالا هست قرص اهن اصلا مصرف نکنید ، انزیمهای کبدی کمی بالا است از نظر کبد چرب هم باید بررسی بشید ، سونوگرافی هم انجام بدید ، برای التهاب پرده دور قلب سه ماه بعد ازمایش بدید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مینا جمعه ۹ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  درد در قفسه سینه که به پشت قلبم می زند و و حتی تا ماهیچه گلو و سینه ها زده می شود و چندین بار بعد غذا خوردن اتفاق می افتد دردی شبیه فرو شدن شی تیز در سینه که فوق العاده شدید می باشد . گاهی اوقات گرگرفتگی و اشفتگی با ضربان بالا هم دارم . ضمنا من زخم معده داشتم درمان کردم ادامه دار شد گفتم معده عصبی دارم حالا الان یکماه هست این مورد دیده شده . ضمنا مشکل تیروئید دارم اکثرا کم کار و یائسه هم شدم و ضمنا 48 سال دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۹ مهر ۰( 1 سال پیش)
   سلام حتما باید از نظر قلبی بررسی بشید نیاز به نوار اکو ، ... دارید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر