متخصص قلب در تهران

علائم نارسایی قلبی چیست؟

انواع مختلفی از نارسایی قلبی وجود دارد، بنابراین ممکن است شنیده باشید که دکتر شما آن را با نام های مختلفی صدا می زند. نارسایی بنا به وجود مشکلاتی در قلب که باعث می شود به درستی خون را پمپاژ نکند به چندین نوع تقسیم می شود. در این مقاله به برررسی علائم انواع نارسایی قلبی و نحوه ی درمان آن ها می پردازیم. همچنین بررسی خواهیم کرد که  چه زمانی نارسایی قلبی خطرناک است ؟ جهت مشاهده آدرس مطب روی نقشه، کلیک کنید.

نارسایی قلبی چیست؟

وقتی عضله قلب شما خون مورد نیاز بدن را پمپاژ نکند باعث نارسایی قلبی می شود. نارسایی قلبی به این معنی نیست که قلب شما متوقف شده است،  بدان معنی است که قلب شما آنطور که باید، نمی تواند عمل پمپاژ را به درستی انجام دهد.

افراد مبتلا به نارسایی قلبی می توانند بیش از یک نوع از آن را داشته باشند. به عنوان مثال، نارسایی قلبی سمت چپ می تواند باعث نارسایی قلبی سمت راست هم شود. در چنین مواردی، نارسایی قلبی یک علت دارد. در موارد دیگر، ممکن است دو مشکل جداگانه وجود داشته باشد، مانند نارسایی میترال که باعث نارسایی قلبی سمت چپ، و نارسایی تریکوسپید که باعث نارسایی قلب سمت راست می شود.

علائم نارسایی قلبی

ممکن است مواردی وجود داشته باشد که علائم شما خفیف باشد و یا اصلاً علائمی نداشته باشید. این بدان معنا نیست که شما دیگر نارسایی قلبی ندارید. علائم نارسایی قلبی ممکن است از خفیف تا شدید متفاوت باشد و حتی ممکن است به خودی خود برطرف شود.

علائم نارسایی قلبی

انواع نارسایی قلبی

نارسایی قلب اغلب فقط در سمت چپ یا راست قلب تأثیر می گذارد، اما می تواند هر دو را هم تحت تأثیر قرار دهد. بر این اساس پزشکان بین سه نوع نارسایی قلبی تفاوت قائل می شوند:

✅نارسایی قلبی سمت چپ

بطن چپ قلب دیگر خون کافی را در اطراف بدن پمپاژ نمی کند. در نتیجه، خون در رگهای ریوی (رگهای خونی که خون را از ریه ها دور می کنند) جمع می شود. این امر خصوصاً در حین فعالیت های بدنی باعث تنگی نفس، مشکل تنفس یا سرفه می شود. نارسایی قلبی چپ شایع ترین نوع از نارسایی های قلب است.

✅نارسایی قلبی سمت راست

در این نارسایی بطن راست قلب بسیار ضعیف است و نمی تواند خون کافی را به ریه ها منتقل کند، که باعث جمع شدن خون در رگها (رگهای خونی که خون را از اندام ها و بافت به قلب بر می گردانند) می شود. افزایش فشار داخل رگها می تواند مایعات را از رگ ها به داخل بافت اطراف سوق دهد، که منجر به تجمع مایعات در پاها و یا با میزان کمتری در ناحیه تناسلی، اندام ها یا شکم  می شود.

✅نارسایی دو طرفه قلب

در نارسایی دو طرفه قلب، هر دو طرف قلب تحت تأثیر قرار می گیرند، که می تواند همان علائم نارسایی قلبی چپ و راست مانند تنگی نفس و تجمع مایعات را ایجاد کند.

نارسایی قلبی چپ معمولاً بر اثر  بیماری عروق کرونر ، حمله قلبی یا فشار خون بالا در طولانی مدت ایجاد می شود. نارسایی قلبی سمت راست به طور کلی در نتیجه نارسایی قلبی پیشرفته ی سمت چپ ایجاد می شود و سپس با روش مشابه درمانی نارسایی قلبی چپ نیز درمان می شود. گاهی اوقات به دلیل فشار خون بالا در ریه ها، آمبولی در ریه ها (آمبولی ریوی) یا برخی بیماری های ریوی مانند COPD ایجاد می شود.

درمان خانگی درد قفسه سینه

نارسایی های قلبی بر اساس توانایی پمپاژ

امروزه، نارسایی قلبی به طور فزاینده ای بر اساس توانایی پمپاژ قلب طبقه بندی می شود و دلیل آن این است که هنگام انتخاب مناسب ترین دارو برای نارسایی قلب، توانایی پمپاژ نقش مهم و بسزایی دارد. در اینجا دو نوع نارسایی قلبی وجود دارد:

✅نارسایی قلبی با کاهش توانایی پمپاژ

در ای مدل از نارسایی عضله قلب ضعیف شده است، و دیگر به هنگام انقباض خون را به اندازه کافی به اطراف بدن پمپاژ نمی کند. در نتیجه، اعضای بدن اکسیژن کافی دریافت نمی کنند. و در اصطلاح پزشکی به آن  “نارسایی قلبی با کسر جهشی کاهش یافته” گفته می شود.

✅نارسایی قلبی با توانایی پمپاژ حفظ شده

اگرچه عضله قلب هنوز قوی است، اما پس از آنکه خون را خارج کرد، دیگر نمی تواند به اندازه کافی آرام و بزرگ شود، بنابراین به درستی از خون پر نمی شود. علی رغم پمپاژ به اندازه کافی، خون کافی به بدن منتقل نمی شود، به خصوص در هنگام فعالیت های سنگین جسمی. پزشکان به این نوع نارسایی “نارسایی قلبی با کسر جهشی حفظ شده” می گویند.

نارسایی قلبی با کاهش توانایی پمپاژ گاهی اوقات به عنوان نارسایی قلبی “سیستولیک” شناخته می شود، و نارسایی قلبی با توانایی پمپاژ حفظ شده همچنین به عنوان نارسایی قلبی “دیاستولی” شناخته می شود. مرحله ی  سیستولیک چرخه قلب مرحله ایی است که قلب منقبض می شود (فشرده می شود) و مرحله ی دیاستولی مرحله ایی است که قلب آرام و بزرگ می شود.

نارسایی قلبی می تواند به طور ناگهانی ایجاد شود، برای مثال پس از حمله قلبی یا به دلیل برخی از مشکلات آریتمی قلب، که معمولا به نارسایی حاد قلب نیز شناخته می شود. اما معمولاً با گذشت زمان و به عنوان  یک مشکل پزشکی متفاوت، مانند فشار خون بالا دائمی، به تدریج ایجاد می شود و به نارسایی مزمن قلب شناخته می شود.

دکتر آرزو خسروی فلوشیپ اکوکاردیوگرافی

جلوگیری از نارسایی قلبی

یک سبک زندگی سالم می تواند به درمان نارسایی قلبی کمک کرده و از بروز این بیماری جلوگیری کند. کاهش وزن و ورزش منظم و همچنین کاهش میزان نمک در رژیم غذایی می تواند خطر ابتلا به نارسایی قلبی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

 سایر عادات سبک زندگی سالم عبارتند از:

 • کاهش مصرف الکل
 • ترک سیگار
 • پرهیز از غذاهای پر چربی
 • داشتن مقدار کافی خواب

ایا نارسایی قلبی خطرناک است؟

انواع نارسایی قلبی با گذشت زمان وخیم تر می شوند. با وخیم تر شدن آن ها، ممکن است علائم یا نشانه های بیشتری داشته باشید. در صورت پیدا شدن علائم جدید و یا بدتر شدن آنها سریعا به پزشک متخصص قلب و عروق اطلاع دهید چرا که نارسایی قلبی در صورت درمان نشدن خطرناک است.


دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق و عضو انجمن قلب و عروق ایران، اروپا و آمریکا.

برای ارتباط با نوبت دهی و مشاهده آدرس مطب روی نقشه، کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیرحسین شنبه ۲۲ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  با سلام مدت۴سال پیش آنژیوانجام دادم که به دلیل تنگی عروق کوچک قلبم دکتر مصرف دارو از جمله کلوپیدوگرل۷۵واتورواستادین۲۰وپروپرانول تجویز نمود
  1. تصویر کاربر امیرحسین شنبه ۸ مرداد ۱( 6 ماه پیش)
   با سلام مدت۴سال پیش آنژیوانجام دادم که به دلیل تنگی عروق کوچک قلبم دکتر مصرف دارو از جمله کلوپیدوگرل۷۵واتورواستادین۲۰وپروپرانول تجویز نمودتقریبا۷ماه است که دارو مصرف نمیکنم وبه باشگاه ورزشی میروم منتها بعداز ۲۰دقیقه از گرم کردن در دویدن حالت سرگیجه وتپش قلب ورنگ پریدگی میشوم به طوری که باید دراز بکشم حال با این اوصاف ورزش برایم مشکلی ایجاد نمیکند ویا حتما دارو باید مصرف کنم
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۲ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   سلام حتما مجدد نیاز به بررسی دارید ، مراجعه کنید و فعلا ورزش انجام ندید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر من به خاط تپش قلبم به درمانگاه مراجعه کردم گفتن روماتیسم زیاد داری که زندگی من خیلی خراب شد سر این حرف بعد رفتم اکو تخصصی بیمارستان جماران و دادم گفتم نارسایی خفیف تا متوسط هست میخواستم بپرسم چند درصد و چند سال ممکنه این نارسایی پیشرفت کنه ؟
  سوال دومم اینه که من میخوام ورزش بدنسازی انجام بدم آیا میتونم یا نه؟
  سوال سومم اینکه من از یه آقای دکتری پرسیدم گفتن این مشکل توی سن شما زیاده و اینکه ممکنه خود به خود رفع بشه با گذر زمان و احتمال پیشرفتش کمه ایا این حرف درسته ؟
  چند سال یکبار باید اکو تکرار کنم؟
  درضمن من خیلی استرسی هستم و دخترم ۱۹ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 9 ماه پیش)
   سلام این اکو مشکل جدی نداره سالی یکبار اکو انجام بدید
  2. تصویر کاربر سارا یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 9 ماه پیش)
   خانم دکتر این نوار قلب و جدید دادم در زمان تپش مشکلی داره؟
  3. تصویر کاربر سارا یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 9 ماه پیش)
   این نوار جدید هست مشکلی داره؟
  4. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 9 ماه پیش)
   خیر
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر اکبر سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام بنده برای چکاپ قلب رفتم دکتر نوار قلب و اکو انجام دادم در اکو پمپاژ پایین بود گفتن انژیو گرافی انجام دادم نرمال بود بعد دارو دادن اسپرینولاکتون انالاپریل ۵ کاردیلول روزی یک عدد ایا خطر جدی دارد چون خیلی ناراحت هستم از این بابت تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام باید تحت نظر باشید و دارو بخورید تا از پیشرفت بیماریتون جلوگیری بشه

 • تصویر کاربر محمدرضا چهارشنبه ۲۶ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  با سلام
  اکوی قلب پیش فلوشیپ اکوکاردیوگرافی انجام دادم و ضربان قلبم ۱۱۴ بود موقع انجام اکو
  آیا ef پنجاه و پنج درصد قابل اطمینانه در این ضربان قلب؟یا حتما باید در رنج نرمال اکو انجام شه
  ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   اکو
  2. تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   اکو
  3. تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   اکو
  4. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۶ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام و وقت به خیر معمولا ضربان قلب ۱۱۴ مشکلی برای تعیین EFایجاد نمیکنه ، ولی علت طپش باید مشخص بشه ، چون ضربان بالا در دراز مدت ممکنه سبب افت EFبشه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر