متخصص قلب در تهران

تفاوت درد قفسه سینه عصبی با حمله قلبی و کرونا

درد قفسه سینه همیشه علامت یک بیماری قلبی یا سکته قلبی نیست. گاهی حمله عصبی نیز می تواند دردی شبیه به درد قلبی را ایجاد کند. با این حال اگر  سنگینی قفسه سینه با علائمی مانند تب، سرفه و بی حالی همراه شود، می تواند نشان دهنده ی کرونا باشد. در این مقاله در مورد تفاوت درد قفسه سینه ناشی از استرس، حمله قلبی و کرونا ویروس می پردازیم.

در شرایط فعلی درد یا گرفتگی قفسه سینه می تواند ناشی از اضطراب باشد چرا که شیوع ویروس کرونا در همه ی جنبه های زندگی، سبب افزایش استرس های روزانه و درگیری های روحی روانی در افراد شده است.

با این حال درد قفسه سینه می تواند در نتیجه ی موضوعات غیر قلبی و یا کرونا مانند رفلاکس معده، نفخ، مشکل عضلانی یا استخوانی در جناغ سینه نیز رخ دهد. حتی هنگامی که شما دچار وحشت می شوید، نیز درد قلبی را ممکن است تجربه کنید.

احساس درد در قفسه سینه به شکل های مختلفی از شدید تا خفیف ظاهر می شود. گاهی درد قفسه سینه مانند احساس فشار یا سوزش قفسه سینه است. در موارد خاص، درد ممکن است به گردن، فک و یک یا دو بازو انتشار پیدا کند. درد قفسه سینه می تواند موجب بروز علائم بسیاری شود، اما اغلب علت آن مربوط به قلب نیست.

تفاوت درد قفسه سینه در حمله قلبی و حمله عصبی

وقتی فردی مضطرب است، خونرسانی به قسمت های مختلف بدن او، کاهش پیدا می کند؛ زیرا بدن در حالت مقابله و یا پاسخگویی به حمله عصبی قرار می گیرد و خون بیشتری را به سمت عضلات بدن هدایت می کند؛ در نتیجه خون کمتری به عضله قلب می رسد. همچنین افرادی که دچار اضطراب شدید هستند، علاوه بر تپش قلب بالا، اغلب دچار مشکلاتی در نفس کشیدن خواهند شد که می تواند سبب سرگیجه و یا گرفتگی عضلات قفسه سینه شود.

درد قفسه سینه

احساس درد قلبی به دنبال استرس می تواند با علائمی همچون: تپش قلب، تعریق، لرزیدن، احساس تنگی نفس، احساس خفگی، سرگیجه و بی حسی همراه باشد. علائمی که در بالا ذکر شدند معمولا  10 تا 20 دقیقه باقی مانده و سپس از بین می روند.

شما ممکن است که در طی چند ساعت، چندین حمله عصبی داشته باشید. برخی افراد به دلیل مشکلات روحی ممکن است که روزانه یا هفتگی دچار چنین حالت هایی شوند.

علائم حمله عصبی می تواند با حمله ی قلبی نیز اشتباه گرفته شود تا جایی که گاهی فرد در تشخیص درست این دو می ماند! اکثر افراد زمانی که دچار درد قفسه سینه می شوند به پزشک مراجعه می کنند چرا که معتقدند دچار مشکل قلبی یا گرفتگی عروق شده اند؛ اما تحقیقات نشان می دهد که تقریبا 60 تا 90 درصد بیماران با درد قفسه سینه، مشکل قلبی ندارند.

گرچه علائم حمله قلبی بسیار شبیه به حمله عصبی است و افراد اغلب اوقات دچار تنگی نفس، سرگیجه و احساس درد قفسه سینه می شوند اما باید توجه داشت که نوع درد در حمله عصبی حالت تیز و خنجر مانند دارد و اغلب در وسط قفسه سینه احساس می شود در مقابل درد ناشی از حمله قلبی شبیه فشار بر روی سینه یا زور آمدن به آن است. علاوه بر این، حمله قلبی معمولا در حین فعالیت های جسمی رخ می دهد در صورتی که حمله عصبی در شرایط استراحت نیز بروز می کند.

احتمال حمله قلبی معمولا زمانی افزایش می یابد که بار یا حجم کار قلب زیاد شود، به عنوان مثال در حالی که فرد در حال بالا رفتن از پله یا برف روبی است، به ویژه در افرادی که هیچ گونه سابقه ی فعالیت جسمانی ندارند!

مهمترین تفاوت بعدی، مدت زمان حمله است که معمولا حملات عصبی بعد از 20 دقیقه فروکش کرده و خود به خود برطرف می شوند اما حمله قلبی اغلب ادامه دارد و با گذر زمان بدتر می شود.

حمله قلبی ممکن است که در زنان خفیف تر باشد و به جای درد قفسه سینه، خود را به شکل خستگی غیر معمول و حس ناراحتی در قفسه سینه نشان دهد. در هر صورت، برای پی بردن به علت اصلی درد قفسه سینه، مراجعه به متخصص قلب و عروق و یا اورژانس ضروری است.

◼ نشانه های حمله قلبی

⛔ فشار بر روی قفسه سینه

⛔ شروع ناگهانی در حین انجام یا به دنبال فعالیت بدنی

⛔ دردی که به سمت باز، فک یا شانه کشیده می شود

⛔ درد و علائمی که با گذر زمان بدتر می شود

⛔ تنگی نفس

⛔ غش کردن

⛔ تعریق

⛔ حالت تهوع و استفراغ

سوزش قفسه سینه نشانه چیست؟

سوزش قفسه سینه می تواند به علت مشکلات معده و گوارش یا دردهای عضلانی و در مواردی به دلیل بیماری قلبی و شیردهی و … اتفاق بیفتد که در لینک زیر به طور مفصل به آنها پرداخته ایم:

علل سوزش قفسه سینه

درد قفسه سینه نشانه چیست؟

درد قفسه سینه می تواند نشانه هشدار دهنده حمله قلبی باشد. حمله قلبی زمانی اتفاق می افتد که خون رسانی به قلب شما مسدود شده و به عضله قلب آسیب رسیه باشد. هنگامی که درد قفسه سینه دارید، اولین فکر شما این است که دچار حمله قلبی شده اید. در حالی که درد قفسه سینه نشانه ای کاملاً اثبات شده از حمله قلبی است، اما می تواند ناشی از بسیاری از بیماری های دیگر نیز باشد. معمولا درد قفسه سینه نشانه هیچ چیز جدی نیست اما در هر صورت باید از مشاوره پزشکی استفاده کنید. اگر فکر می کنید دچار حمله قلبی شده اید سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

به علت شرایط بحرانی کرونا و خطر انتقال آن شما بیماران عزیز می توانید جهت تسریع در فرآیند درمان به صورت آنلاین و تلفنی توسط دکتر آرزو خسروی معاینه شوید. جهت دریافت نوبت روی دکمه زیر کلیک نمایید.

دریافت ویزیت مجازی دکتر آرزو خسروی

◼ علائم حمله عصبی

🔴 افزایش ضربان قلب

🔴 شروع یا شدت گرفتن در هنگام استرس و اضطراب

🔴 دردی که با گذر زمان بهتر می شود

🔴 تنگی نفس

🔴 تعریق

🔴 سوزن سوزن شدن دست ها

درد قفسه سینه ناشی از کرونا

درد قفسه سینه و کرونا

در قفسه سینه یکی از علائم نادر کووید 19 است. بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، اگر کرونا داشته باشید، شما در قفسه سینه ی خود حس تنگ شدن و سفتی دارید و یا احساس می کنید که انگار نمی توانید به راحتی نفس عمیق بکشید. تنگی قفسه سینه و تنگی نفس سومین علامت کرونا ویروس (COVID-19)  و یکی از علت های جدی کرونا است که خود به خود و بدون سرفه اتفاق می افتد (تب، خستگی و سرفه خشک از شایع ترین علائم بیماری کرونا هستند).

بنابراین گرچه درد قفسه سینه به تنهایی در فهرست نشانه های کرونا وجود ندارد، اما به عنوان یک علامت جدی بیماری کرونا همراه با دشواری در تنفس، تنگی نفس، درد یا فشار سینه و ….ذکر شده است.

◼ چرا افراد مبتلا به کرونا ممکن است دچار درد قفسه سینه شوند؟

گاهی شدت سرفه ها در بیماران کرونایی به حدی زیاد است که سبب فشار بر روی عضلات و دنده های قفسه سینه می شود. علاوه بر این، ملتهب بودن ریه ها نیز به تنهایی برای ایجاد درد قفسه سینه در شما کافی ست!

اگر دچار درد قفسه سینه هستید که با تب، از دست دادن بو و سرفه همراه است، ممکن است که کرونا باشد.

به طور متوسط 5 تا 6 روز طول می کشد تا علائم کرونا (symptom of COVID-19) در فرد آلوده، خود را نشان دهد اما ممکن است این حالت تا 14 روز نیز زمان ببرد.

در صورت مشاهده درد قفسه سینه مشکوک که نمی دانید در اثر کرونا می باشد یا بیماری قلبی می توانید جهت تسریع در رون درمان به صورت آنلاین مشکل خود را با دکتر در میان بگذارید.

ویزیت آنلاین دکتر خسروی

درد قفسه سینه ناشی از بیماری قلبی

درد قفسه سینه وسط اغلب با بیماری قلبی همراه است. بسیاری از افراد مبتلا به بیماری قلبی احساس ناراحتی مبهمی را تجربه می کنند که لزوما به عنوان درد شناخته نمی شود.

⛔ به طور کلی، ناراحتی قفسه سینه ای که مربوط به یک حمله قلبی یا یک مشکل دیگر قلبى است، توسط یک یا چند مورد زیر توضیح داده می شود:

 • فشار، پری، سوزش یا تنگی در قفسه سینه
 • درد فشاری یا سوزشی که به پشت، گردن، فک، شانه و یک یا هر دو بازو منتشر می شود.
 • دردى که بیش از چند دقیقه طول می کشد، با فعالیت بدتر می شود، از بین می رود و دوباره بر می گردد یا شدت آن تغییر می کند.
 • تنگی نفس
 • تعریق سرد
 • سرگیجه یا ضعف
 • تهوع یا استفراغ

✅ درد قفسه سینه ای که احتمالا علت قلبى آن کمتر است، بیشتر در ارتباط با علائم زیر است:

 • مزه ترش دهان یا احساس بازگشت مجدد غذا به دهان
 • درد قفسه سینه ناشی از معده (به دلیل التهاب جداره معده)
 • اشکال در بلع
 • دردی که با تغییر موقعیت بدن بهتر یا بدتر می شود
 • دردی که هنگام تنفس عمیق یا سرفه شدیدتر می شود
 • حساسیت به تماس با قفسه سینه
 • درد مداوم
 • درد زیر سینه چپ

علائم کلاسیک سوزش سر دل – احساس درد دردناک و سوزش پشت سینه – می توانند به علت مشکلات قلبی یا معده ای ایجاد شوند.

درد قفسه سینه علل بسیاری دارد که همه آنها به مراقبت های پزشکی نیاز دارند. نمونه هایی از علل درد قفسه سینه مرتبط با قلب عبارتند از:

 ◼ حمله قلبی

حمله قلبی به علت انسداد جریان خون به عضله قلب ناشی از لخته شدن خون رخ می دهد.

 ◼ دایسکشن آئورت

این وضعیت تهدید کننده زندگی مربوط به شریان اصلی که از قلب می آید ( آئورت ) می باشد. اگر لایه های داخلی این رگ خونی جدا شوند، خون بین لایه ها پخش می شود و می تواند باعث پارگی آئورت شود.

 ◼ پریکاردیت

پریکاردیت التهاب کیسه اطراف قلب است. معمولا در هنگام نفس کشیدن و یا دراز کشیدن، درد شدید ایجاد می شود.

 ◼ آنژین

آنژین به معنای درد قفسه سینه ناشی از جریان خون ضعیف به قلب می باشد. این حالت اغلب ناشی از ایجاد پلاک های ضخیم بر روی دیواره های داخلی شریان هایی است که خون را به قلب حمل می کنند. این پلاک ها شریان ها را تنگ می کنند و خون رسانی قلب را محدود می کنند، به ویژه در هنگام اعمال فشار.

سلام خسته نباشین دکتر. مدتی هست پدر بزرگم قسمت پایین قفسه سینه (وسط) گاهی اوقات دردش کمتر و در مواقع بیشتر شدن محل ذکر شده داغ میشه وهمراه با تنگی نفس و بیتابی و بیخوابی می شود. لطفا راهنمایی کنیدممنون


دکتر خسروی: سلام حتما به دکتر قلب مراجعه کنن ممکنه از علایم تنگی عروق باشه

درد قفسه سینه ناشی از معده

درد قفسه سینه می تواند ناشی از اختلالات سیستم گوارش باشد، از جمله:

◼ نفخ معده و درد قفسه سینه

در افراد دچار یبوست و یا افراد مبتلا به بیماری سندروم روده ی تحریک پذیر، به دلیل نفخ شدید، دردهایی مشابه درد قلبی در زیر سینه ایجاد می شود که هیچ ارتباطی با درد قلبی ندارند و تنها به دلیل فشار ناشی از نفخ ایجاد می شوند.

◼ سوزش سر دل

این حس دردناک سوزش معده و سوزش پشت سینه زمانی رخ می دهد که اسید معده از معده به داخل مری بیاید.

سوزش سردل

◼ اختلالات بلع

اختلالات مری می تواند منجر به بلع سخت و حتی دردناک شود.

◼ مشکلات کیسه صفرا یا پانکراس

سنگ های صفراوی یا التهاب کیسه صفرا یا پانکراس می توانند درد شکمی را که به قفسه سینه منتشر می شود را ایجاد کند.

◼ درد قفسه سینه پس از غذا خوردن

برخی از افراد پس از بلع و غذا خوردن به خصوص غذای چرباحساس درد در ناحیه سینه می کنند. دلیل این اتفاق می تواند ریفلاکس معده، التهابات مری و … باشد. در این مواقع می توانید با نوشیدن سرکه ی سیب یا یک نوشیدنی گرم درد خود را تسکین دهید. اما در زمانی که درد شما شدید می باشد و بهبود نمی یابد حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا علت اصلی درد مشخص و درمان شود.

عواملی که باعث رفلاکس معده می شوند:

 • خوردن بیش از حد در وعده های غذایی
 • خوردن غذاهای چرب و سرخ کردنی
 • سیگار کشیدن
 • چاقی

سلام خوبید؟ خانم دکتر یه سوالی داشتم‌. نزدیک یک هفته ست که قلبم انگار اکسیژن بهش نمیرسه.مثل کسی که داره خفه میشه. بعد بعضی روزها ریتم قلبم غیرطبیعی میشه. یه نقطه زیر سینه چپم هم هست که وقتی فشار میدم درد میگیره.

از طرفی من آی بی اس دارم و باردارم. ماه پیش خیلی استرس بالایی داشتم. به نظرتون مشکل قلبی برام پیش اومده؟


دکترخسروی: سلام علائم شما ارتباطی با درد قلبی ندارد و مساله به دلیل مشکلات گوارشی است. پیشنهاد می کنم از شربت آلومینیوم ام جی هر 8 ساعت یکبار استفاده کنید.

درد اسکلتی قفسه سینه

برخی از انواع درد قفسه سینه با آسیب و سایر مشکلات مربوط به ساختارهایی که دیواره قفسه سینه را تشکیل می دهند، می باشد، که شامل موارد زیر است:

◼ کوستوکوندریت

در این شرایط، غضروف قفسه سینه، به ویژه غضروفی که دنده ها را به استخوان سینه متصل می کند، ملتهب و دردناک می شود. مدت زمان درد قفسه سینه ناشی از کوستوکوندریت از چند هفته تا چند ماه می باشد. اما در مواردی شاهد این درد تا یک سال می باشید.

◼ آسیب به دنده ها

دنده کبود یا شکسته می تواند درد قفسه سینه ایجاد کند.

علائم درد اسکلتی سینه (کوستوکوندریت)

 • سوزش سینه
 • احساس درد هنگام نفس عمیق و سرفه
 • احساس درد هنگام بلند کردن دست ها
 • احساس درد در سمت چپ استخوان سینه

◼ درد عضلانی

سندرم های درد مزمن، مانند فیبرومیالژیا، می توانند درد قفسه سینه مداوم مرتبط با عضلات را ایجاد کنند.

سلام خانم دکتر وقت بخیر. امروز صبح با درد بسیار شدید در ناحیه قفسه سینه مایل به چپ از خواب پریدم، این درد رو در ناحیه پشت حتی تا زیر استخوان کتف هم حس میکردم و اصلا توان تنفس عمیق نداشتم.درد در یک ناحیه به اندازه کف دست بسیار شدید بود و مثل ریشه گیاه به اطراف بخش شده بود، حدودا ۵ – ۶ دقیقه طول کشید تا آروم تر شدم، الان بعد از گذشت چند ساعت در نواحی درگیر با درد حسی مشابه گرفتگی عضلات بعد از ورزش کردن دارم.

با توجه به اینکه پرولاپس میترال دارم، آیا این درد ناشی از مشکلات قلبی هستش؟


دکتر خسروی: سلام نه به نظر مربوط به قلب نیست، بیشتر گرفتگی عضلانی هست. سطح ویتامین دی را چک کنید.

درد قفسه سینه مرتبط با ریه

بسیاری از اختلالات ریوی ممکن است باعث درد قفسه سینه شوند، از جمله:

◼ آمبولی ریه

آمبولی ریه زمانی اتفاق می افتد که یک لخته خون در یک شریان ریوی گیر کند  و جریان خون به بافت ریه را متوقف کند.

◼پلورزی

اگر غشائی که ریه ها را می پوشاند، ملتهب شود می تواند موجب درد قفسه سینه هنگام تنفس یا سرفه شود.

◼ریه های روی هم خوابیده

درد قفسه سینه مرتبط با ریه های روی هم خوابیده به طور ناگهانی شروع می شود و می تواند چند ساعت ادامه یابد و به طور کلی با تنگی نفس همراه است. این حالت هنگامی رخ می دهد که هوا وارد فضای بین ریه و دنده ها می شود.

◼پرفشاری خون ریوی

این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که فشار خون در شریان هایی که خون را به ریه ها حمل می کنند بالا باشد که می تواند درد قفسه سینه ایجاد کند.

دلایل ریوی درد قفسه سینه

زونا و درد قفسه سینه

واکنش مجدد ویروس آبله مرغان در بزرگسالی منجر به بیماری زونا می شود که ممکن است باعث درد از پشت به اطراف قفسه سینه شود.

درمان درد قفسه سینه با دارو

درمان درد قفسه سینه بر اساس علتی که باعث درد قفسه سینه می شود، متفاوت است. داروهای مورد استفاده برای درمان برخی از شایع ترین علل درد قفسه سینه عبارتند از:

✅ قرص زیر زبانی

نیتروگلیسرین یا زیرزبانی شریان های قلب را شل می کند، بنابراین خون می تواند از طریق فضاهای تنگ شده به راحتی جریان یابد. بعضی از داروهای فشار خون نیز رگ های خونی را شل و باز می کنند.

✅ آسپرین

اگر پزشکان معتقد باشند که درد قفسه سینه شما با قلب شما ارتباط دارد، احتمالا آسپرین به شما داده می شود.

✅ داروهای ترومبولیتیک

اگر دچار حمله قلبی شده باشید، ممکن است این داروها تجویز شوند.  این دارو ها باعث حل کردن لخته ای که جلوی رسیدن خون به عضله قلب را گرفته است، می شوند.

✅ رقیق کننده های خون

اگر یک لخته خون در یک شریانی که به قلب یا ریه ها می رود داشته باشید، به شما داروهایی داده می شود که لخته شدن خون را مهار می کنند تا از تشکیل لخته های جدید جلوگیری شود.

✅ داروهای سرکوب کننده اسید

اگر درد قفسه سینه ناشی از بازگشت اسید معده از معده به مری باشد، پزشک ممکن است داروهایی را پیشنهاد کند که میزان اسید را در معده کاهش دهند.

✅ داروهای ضد افسردگی

اگر شما در معرض حملات پانیک باشید، پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی را برای کنترل علائم تجویز کند. درمان روانشناختی، مانند درمان رفتاری شناختی نیز ممکن است توصیه شود.

منبع: مایوکلینیک

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی
برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.
جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعيد چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام
  پس از انجام آزمایش سی تی آنژیوگرافي مشخص شد که دچار ماسل بریج به صورت خیلی کم و خفیف هستم
  برای همين بر اساس دستور پزشک قرص های زیر را مصرف میکنم :
  1- دیلتيازم 60--- صبح و شب نصف
  2- متازیرو 47.5 --- ظهر نصف
  3 - قرص نوروتک نانو حیات دارو --- صبح و شب یک کپسول
  4 - قرص تیروئيد 0.5 --- صبح ناشتا

  (به خاطر اینکه اعلام کردند که فشار خون من پایین است قرص متورال را تجویز نکردند)
  ولی با وجود مصرف این داروها متاسفانه درصورت بلند کردن وزنه سنگین، کوهنوردی ، نخوابیدن در شب و افزایش ضربان قلب در اثر مصرف مواد کافئين دار بعد از گذشت چند ساعت دچار درد قفسه سینه با مرکزيت جناق سینه به سمت بالا و قست بالایی قفسه سینه می شوم(یک درد مزمن و اذیت کننده)
  پس از معاینه مجدد قلب توسط پزشک اعلام کردند که قلبم به صورت طبيعي و بدون هیچ گونه صدای اضافی فعالیت میکند
  و ممکن است مشکلات اسکلتون و کمبود ویتامین D باشد. برای همين قرص زیر را تجویز کردند :
  قرص میلو اید نانو حیات دارو --- روزی یک عدد

  ولی بعد از گذشت یک هفته همچنان در صورت فعالیت سنگین این درد را دارم
  ممنون میشوم که راهنمایی بفرمایید

  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام از نظر گوارشی و ریفلاکس بررسی بشید
 • تصویر کاربر تقی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  مدت ۶روز که سمت چپم گرفته گاهی زیر بغل وقلبم میسوزه وزمان دراز کشیدن حس تنگی نفس دارم ولی توقسمت قفسه سینم یه حالت ضعف یا مورمور داره تویه ساعتای خاصی هم کلا ازبین میره ولی گاهی هم خیلی درد ناک میشه درحال حاضر صبح بعد ازصبحانه قرص ناپروکسن میخورم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام ممکنه مربوط به معده باشه ولی بهتره مراجعه و معاینه بشید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۹ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  باسلام خ دکتر مدت ۳سالاست که انالا پرل مصرف میکنم ۲۰ نصف صبح نصف شب ایا عوارض دارد باازمایش بدم تا کی باید مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۱۹ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام اگر فشار خون داشتید نباید دارو را قطع کنید فشار ها را کنترل و به پزشک مراجعه کنید اگر برای علتی به جز فشار خون انالاپریل مصرف کردید بر اساس بیماری زمینه ای نسبت به قطع یا ادامه درمان با انالاپریل باید تصمیم گیری شود ، از مایشات دوره ای نیز برای بررسی عوارض احتمالی دارو لازم هست
 • تصویر کاربر داود شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام حدود چند ماهی هست دو طرف سینم تقریباً تمام روز تیر میکشه انگار سوزن سوزن میشه از داخل بعضی روزا بیشتر بعضی روزا کمتر ولی کلاً طوری نیست که خیلی اذیت بشم از چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام ممکنه مربوط به معده ، کمبود ویتامین دی و یا قلب باشه
 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  دو روز پیش درد بین دوقفسه داشتم .امروز بالای قفسه ام تقریبا درد می کنه و احساس تپش قلب دارم .چندماه پیش تمام آزمایشات قلب رو هم دادم که خدا رو شکر مشکلی نداشتم .ولی رفلاکس معده داشتم که چند ماه تحت درمان بودم والان دیگه دارو استفاده نمی کنم مگر بعضی از روزها امزول میخورم ناشتا .البته چند روز پیش در باشگاه یه حرکتی زدم که یه کم به قفسه سینه ام فشار اومده فکر کنم .
  الان می‌خوام بدونم دلیل خاصی داره یا نه ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام اگه با فشار دستتون درد شدید میشه ، با احتمال خیلی زیاد مربوط به قلب نیست ، در صورتی که با راه رفتن شدید میشه ، ممکنه مربوط به قلب باشه
 • تصویر کاربر نسترن چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام من در هفته ی ۵ام بارداری هستم و امروز همش درد در وسط سینه هام دارم در حدی که نفس می کشم حس تیر کشیدن وسط سینه ام دارم و با تکان خوردن زیر قفسه سینه سمت راستم هم تیر میکشهخیلی نگرانم ممنون میشم جواب بدین این قضیه چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام به قلب ربطی نداره ممکنه مریوط به معده باشه
 • تصویر کاربر رویا چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  باسلام.من ۳۰ ساله هستم و ۲۳ شهریور به کرونا مبتلا شدم که در دوران کرونا درد شدید قفسه سینه داشتم و تنگی نفس که اسپری بم دادن کم کم بهتر شدم ولی الن با وجود گذشت چندین ماه هنوز فشار خفیف دارم و حبس شدن نفس البته هرازگاهی.اگه کسی بین دو کتف از پشت ضربه کوچکی بزنه شروع میکنم به سرفه و خمیازه های زیاد و نفسم حبس میشه تا مدت ۳/۴دقیقه. تست ریه دادم و گفتن mild pressure و عکس از ریه گرفتم گفتن مشکلی نیست.دارو مصرف کردم ولی بعد از ۲ ماه بهبودی نداشتم.ممنون میشم راهنمایی کنید.سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام حتما یک اکو هم بگیرید اگه نرمالدبود به قلب ربطی نداره
 • تصویر کاربر احسان دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  حدود چهار پنج شش روز پیش داخل قفسه سینه راستم که فک کنم شش هست درد داشتم . وسطای خواب اینجوری شدم . ورزش یا فعالیت خاصی هم انجام نداده بودم . روزای اول دردش زیاد نبود و راحت کارای روزمرمو انجام میدادم . ولی روز به روز داشت بدتر میشد . خداروشکر دیشب خیلی بهتر شده بودم ولی امروز بدتر از روزای دیگه شده بود . نفس سریع رو راحت میتونم بکشم بدون هیچ دردی . ولی وقتی می‌خوام نفس عمیق بکشم ، بیشترش درده ، بعضی وقتا هم سوزش داره . امروز هنگام نفس گرفتن عمیق یا همون دم یه چیزایی انگار میومدن بالا . صدای هه هه میدادن . چند بارم امتحان کردم
  درد هایی که به سراغم میاد ، بعضی وقتا هم به صورت خطی سوز و درد میگیره . موقع خواب به شدت اذیت میشم و با چند تا نفس عمیق به زور ، میتونم درد ها رو کمتر کنم و همون‌جوری نفس بکشم . موقع تکیه دادن نسبت به دراز کشیدن راحت تر میتونم نفس بکشم ولی نه نفس عمیق . وقتی هم که به قفسه سینه سمت راستم دست میزنم ، بین دنده ها وقتی دست میزنم درد میگیره . امروز که رفتم تو آینه نگاه کردم ، دیدم قفسه سینه سمت راستم نسبت به قفسه سینه سمت چپم ، یه مقداری که فهمیده میشد از روی پوست ، کم باد تر بود و دنده ها بیشتر دیده میشدن ، واضح تر . بعضی وقتا فک میکنم با یه سرفه بزرگ که سخته بتونم دردشو کمتر کنم .نمیتونم خیلی زیاد هم بخندم . در حالت عادی راحت میتونم بخندم . ولی نه خیلی بلند .
  این تمام جزئیات بود که خدمتتون عرض کردم . ببخشید که خیلی نوشتم .
  لطفا اگه ممکنه هر چه سریع تر منو آگاه کنین .
  خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام حتما نیاز به عکس قفسه سینه و اکو دارید ،
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   به پزشک مراجعه کنید تا معاینه بشید و درخواست اکو و عکس سینه هم انجام بشه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Shiki دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد خانم دکتر
  من ۱۹ سالمه راستش من غذای تند دوست دارم اما طی هفته قبل غذای تند زیاد خوردم. دو روز پیش بعد از این که صیحانمو خوردم معدم شروع به درد کرد اولش اروم بود بعد شدیدتر شد طوریکه وقتی نفس میکشیدم قفسه سینم درد میگرفت و گلومم همینطور به پزشکم مراجعه کردم بهم قرض لیبراکیم و شربت آدی ژل_ اس بهم داد دو روزه از دارو ها مصرف میکنم درد معدم و قفسه سینم تا حدی خوب شده ولی وقتی نفس عمیق میکشم یکم قفسه سینم درد میکنه ایا هنوز مشکل از معدمه یا چیز دیگه ایه؟ من الان تو دوره قائدگیم هستم ممکنه بخاطر این باشه؟
  قبل از همه اینام من کلا خوراکم کمه و بعضی اوقات ناگهانی تپش قلب میگیرم و گهگاهی گلوم خشک میشه مشکل چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام به احتمل زیاد مربوط به معده هست ولی برای اطمینان بهتره اکو انجام بشه
 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  درود بر شما
  بعد از فوت یکی از بستگان ، احساس ناراحتی در قلبم دارم، حس میکنم عضله سینه سمت چپ ضعف داره و بعضی اوقات درد خفیفی با حس گرفتگی خفیف نزدیک زیر بغل سمت چپ احساس میکنم ، بعضی اوقات هم گز گز یا درد خفیفی در دست چپ احساس میکنم و این درد های خفیف و یهویی بعضی وقتا پشت گردن و پشت کتف سمت راست هم احساس میشه .
  در ضمن ، چند سالی هم هست که ناراحتی معده داستم و با درمان بهتر شدم .
  این درد هایی که خدمتتون عرض کردم خیلی فکرم و به خودش مشغول کرده ، پیش دکتر عمومی رفتم با توضیحاتی که بهشون دادم ، از من نوار قلب گرفتند که خداروشکر مشکلی نداشت ، ولی همچنان این درد ها میان و میرند، خواستم با شما که تخصص در این زمینه دارید هم مشورتی کرده باشم .
  ممنون میشم راهنمائیم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام حتما سطح ویتامین دی را بررسی کنید اگر کم بود درمان بشه ، و داروی انتی رفلاکس معده بخورید در صورتی که بهتر نشدید ، اکو انجام بدید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر