متخصص قلب در تهران

تست استرس اکو چگونه انجام می شود؟

استرس اکو که تحت عنوان تست استرس اکوکاردیوگرافی یا تست ورزش هم شناخته می شود، روشی برای تعیین عملکرد قلب و عروق خونی است، که معمولا بیماران نگرانی هایی در مورد عوارض آن دارند. در ادامه با این آزمایش بیشتر آشنا می شویم.

آزمایش استرس اکو در مطب دکتر آرزو خسروی قلوشیپ اکوکاردیوگرافی انجام می شود.جهت دریافت نوبت با مطب تماس بگیرید.

استرس اکو چیست؟

در طی تست ورزش فرد در تردمیل یا دوچرخه ایستاده ورزش می کند در حالی که پزشک فشار خون و ریتم قلب او را کنترل می کند.
هنگامی که ضربان قلب به بیشترین سطح خود رسید، پزشک تصاویر سونوگرافی از قلب برای تعیین اینکه آیا عضلات قلب در حال ورزش به اندازه کافی خون و اکسیژن دریافت می کنند، می گیرد.

اگر درد قفسه سینه ای دارید که فکر می کنید به علت بیماری عروق کرونر یا حمله قلبی است پزشک ممکن است تست استرس اکوکاردیوگرافی درخواست کند.

 

استرس اکو همچنین تعیین می کند که اگر در توانبخشی قلبی هستید، چه مقدار ورزش با خیال راحت می توانید انجام دهید.
تست استرس همچنین می تواند موفقیت درمان هایی نظیر پیوند عروق، آنژیوپلاستی و داروهای ضد آنژین و ضد آریتمی را نشان دهد.

خطرات استرس اکو

 تست ورزش ایمن و غیر تهاجمی است. عوارض نادر هستند اما می توانند شامل موارد زیر باشند:

✅ ریتم غیر طبیعی قلب

✅ سرگیجه یا غش کردن

✅ حمله ى قلبی

موارد قبل از انجام تست استرس اکو

آزمایش استرس اکو در مطب دکتر آرزو خسروی قلوشیپ اکوکاردیوگرافی انجام می شود که معمولا 45 تا 60 دقیقه طول می کشد.

۱- 7 ساعت قبل از انجام تست مواد غذایی و نوشیدنی مصرف نکنید و ناشتا باشید.

۲- در روزی که تست را انجام می دهید سیگار نکشید زیرا نیکوتین می تواند با ضربان قلب تداخل داشته باشد.

۳- بدون مشورت با پزشک خود قهوه یا داروهای حاوی کافئین را مصرف نکنید.

۴- اگر دارو مصرف می کنید، از دکتر خود بپرسید که در روز تست داروها را مصرف کنید یا نه. نباید از داروهای قلبی خاصی مانند بتابلاکرها، Isosorbide mononitrate-dinitrate isosorbide ) ،Isordil Titradose) و نیتروگلیسرین قبل از تست استفاده کنید. اگر برای کنترل دیابت دارو مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

6- لباس های راحت و گشاد بپوشید. چون ورزش انجام خواهید داد، کفش های مناسب ورزش و پیاده روی بپوشید.

 

انواع اکو قلب

بسته به اطلاعاتی که پزشک به آن ها نیاز دارد، ممکن است بیمار یکی از انواع اکوکاردیوگرافی های زیر را انجام دهد:

اکوی قلب از عرض سینه

این مورد یک اکوکاردیوگرافی استاندارد و غیر تهاجمی است. در این آزمایش یک پرستار بر روی سینه بیمار یک ژل اعمال می کند و سپس دستگاهی (transducer) را بر روی پوست آن ناحیهقرار میدهد تا امواج فراصوت را از میان قفسه سینه به سمت قلب بفرستد. این دستگاه پژواک امواج فرستاده شده به قلب را ثبت کرده و یک کامپیوتر این امواج را به تصاویری متحرک بر روی یک نمایشگر تبدیل می کند.

در صورتی که دنده ها یا ریه های فرد سبب مسدود شدن دید دستگاه شوند، به او مقدار اندکی از مایعی به نام ماده حاجب به صورت درون رگی تزریق می شود. این مایع سبب می شود تا ساختار های قلب بر روی نمایشگر شفاف تر نشان داده شوند و تصاویر، کیفیت بالاتری داشته باشند.

اکوکاردیوگرافی از راه مری

در صورتی که بدست آوردن تصویری واضح از قلب بوسیله اکوکاردیوگرافی استاندارد دشوار باشد و یا به دلایلی تصاویری با جزئیات بیشتر از قلب و دریچه های آن مورد نیاز باشند، پزشک می تواند انجام یک اکوکاردیوگرافی از راه مری را پیشنهاد دهد.آزمایش اکو مری با بی حسی در مطب دکتر آرزو خسروی قلوشیپ اکوکاردیوگرافی انجام می شود.جهت دریافت نوبت با مطب تماس بگیرید.

در این فرایند یک لوله منعطف به همراه یک دستگاه فرستنده امواج از حلق بیمار به درون مری او فرستاده می شود. مری حلق را به معده متصل می کند. در مری، دستگاه فرستنده به گونه ای تنظیم می شود تا بتواند تصاویری با اطلاعات بیشتر از قلب بدست آورد. در این فرایند، حلق بیمار بی حس شده و به او داروهایی داده می شود تا به آرامش داشتن او در حین آزمایش اکوکاردیوگرافی از راه مری کمک کند.

اکوکاردیوگرافی داپلر

هنگامی که امواج صوتی به سلول های خونی در حال حرکت در قلب و عروق خونی برخورد کرده و منعکس می شوند آهنگشان تغییر می کند. این تغییرات (سیگنال های داپلر) می توانند در اندازه گیری سرعت و جهت جریان خون قلب به پزشک کمک کنند. تکنیک های داپلر در بسیاری از اکوکاردیوگرام های از راه مری یا قفسه سینه استفاده می شوند. همچنین، این تکنیک ها می توانند برای بررسی مشکلات جریان خون و فشار خون شریان های قلبی به کار گرفته شوند که احتمال دارد سونوگرافی های سنتی قادر به تشخیص آن ها نباشند.آزمایش اکو داپلر در مطب دکتر آرزو خسروی قلوشیپ اکوکاردیوگرافی انجام می شود.جهت دریافت نوبت با مطب تماس بگیرید.

گاهی اوقات جریان خون به صورت رنگی بر روی نمایشگر نشان داده می شود تا پزشک بتواند هر مشکلی را تشخیص دهد.

اکوکاردیوگرافی استرس

برخی مشکلات قلبی، مخصوصا آن هایی که ناشی از شریان های کرونری یا خون رسان به عضله قلب هستند، تنها در حین فعالیت جسمانی بروز می دهند. برای انجام اکوکاردیوگرام استرس ، قبل و فورا بعد از راه رفتن بر روی یک تردمیل با یک دوچرخه ثابت، تصاویری از قلب به وسیله امواج فراصوت گرفته می شود. در صورتی که فرد قادر به ورزش کردن نباشد، ممکن است به او دارویی تزریق شود که قلب او را مانند هنگام ورزش کردن به تپش می اندازد.استرس اکو در مطب دکتر خسروی با تزریق دارو انجام می شود.

اکو استرس چگونه انجام می شود؟

این آزمایش در مراکز تخصصی استرس اکو انجام می شود. ابتدا پرستار، 10 تکه کوچک و چسبنده به نام الکترود را روی قفسه سینه بیمار میچسباند. الکترودها به الکتروکاردیوگرافی (دستگاه ثبت نوار قلب) وصل می شوند. نوار قلب فعالیت الکتریکی قلب به خصوص تعداد و ریتم منظم ضربان قلب را اندازه گیری می کند و معمولا فشار خون هم در طول تست اندازه گیری می شود.

سپس به پهلو دراز کشیده و فلوشیپ اکوکاردیوگرافی، اکو در حال استراحت یا اولتراسوند از قلب را انجام می دهد به این صورت که ژل مخصوصی روی پوست می زند و سپس از دستگاهی به نام مبدل استفاده می کند. این دستگاه امواج صوتی برای ایجاد تصاویر از حرکات قلب و ساختارهای داخلی را منتشر می کند.

پس از اکوکاردیوگرافی در حال استراحت، فرد روی تردمیل یا دوچرخه ایستاده تمرین می کند. پزشک بر اساس شرایط فیزیکی ممکن است افزایش شدت تمرینات را بخواهد و احتمالا بخواهد تا زمانی که احساس خستگی کنید، ورزش کنید. به محض اینکه احساس سرگیجه یا ضعف کردید یا درد قفسه سینه یا درد در سمت چپ وجود داشت به پزشک خود اطلاع دهید.

به محض اینکه پزشک به شما می گوید که ورزش را متوقف کنید، یک سونوگرافی دیگر انجام می دهند و این کار برای این است که تصاویر بیشتری از قلب تحت استرس بگیرند. پس از آن زمان برای سرد کردن بدن دارید، می توانید به آرامی راه بروید و ضربان قلب خود را به حالت عادی برسانید. پزشک ECG، ضربان قلب و فشار خون را تا زمانی که به مقادیر طبیعی برسد، کنترل می کند.

 

دوبوتامین استرس اکو

همانگونه که ذکر شد، برای تست عملکرد قلب در زمان استری، از تست استرس اکو استفاده می شود. بدین منظور از بیمار خواسته می شود تا بر روی یک تردمیل بدود تا بتواند در همین حین، تست اکو را انجام داد. به همین دلیل، به استرس اکو، تست ورزش نیز گفته می شود.

در مواردی که بیمار، قادر به ورزش و استفاده از تردمیل نیست، شرایط مشابه با استفاده از تزریق داروی دوبوتامین برای بیمار ایجاد می شود تا تپش قلب بالا رفته و شرایط انجام تست ورزش ایجاد شود.

نتایج تست استرس (اکو صدا)

تست استرس اکوکاردیوگرافی بسیار قابل اعتماد است پزشک نتایج آزمون را برای شما توضیح می دهد. اگر نتایج طبیعی باشد یعنی قلب شما به درستی کار می کند و عروق خونی به علت بیماری عروق کرونر، مسدود نمی باشد.

نتایج آزمایش غیر طبیعی ممکن است به این معنی باشد که قلب به طور موثر خون پمپاژ نمی کند زیرا در رگ های خونی انسداد وجود دارد. دلیل دیگر می تواند به علت تخریب قلب در نتیجه حمله ى قلبی باشد.

تشخیص بیماری عروق کرونر و ارزیابی خطر ابتلا به حمله قلبی در اوایل، می تواند به پیشگیری از عوارض بعدی کمک کند. این تست همچنین تعیین می کند که آیا در حال حاضر برنامه ى توانبخشی قلب برای شما کاربردی است یا نه.

اکو چیست؟

در آزمایش اکوکاردیوگرام جهت بدست آوردن تصاویری از قلب، از امواج صوتی استفاده می شود. این آزمایش که به طور متداول نیز استفاده می شود، پزشک را قادر می سازد تا تپش قلب بیمار و پمپاژ خون توسط آن را مشاهده کند.

پزشک با استفاده از تصاویر اکوکاردیوگرام می تواند بیماری قلبی فرد را تشخیص دهد. بسته به اطلاعاتی که پزشک به آن ها نیاز دارد، ممکن است فرد یکی از چند نوع اکوکاردیوگرام را انجام دهد.

آیا انجام استرس اکو واجب است؟

در صورتی که پزشک به مشکل داشتن دریچه ها یا حفرات قلبی فرد مشکوک باشد و یا مشکلات قلبی علائمی مانند تنگی نفس یا درد قفسه سینه را ایجاد کرده باشند، او می تواند انجام یک اکوکاردیوگرام را به بیمار پیشنهاد دهد. علاوه بر آن، اکوکاردیوگرام می تواند برای شناسایی نقایص قلبی مادرزادی قبل از تولد نوزاد استفاده شود. چنین آزمایشی اکوکاردیوگرافی جنین ( اکوی قلب جنین ) نام دارد.اکوکاردیوگرافی قلب جنین در مطب انجام می شود.جهت دریافت نوبت با مطب تماس بگیرید.

فیلم استرس اکو

آمادگی قبل از اکو قلب

❇ برای انجام یک آزمایش اکوکاردیوگرافی اولیه به هیچ آمادگی خاصی نیاز نیست. فرد می تواند به همان روال معمول خود غذا خورده، مایعات نوشیده و یا دارو های خود را مصرف کند.

در صورتی که فرد قصد انجام اکوکاردیوگرافی استرس یا از راه مری را داشته باشد، لازم است قبل از انجام آزمایش 7 ساعت ناشتا باشد.

❇ در صورت داشتن مشکل در بلع، فرد باید پزشک خود را از این موضوع مطلع کند زیرا امکان دارد این موضوع برروی تصمیم او مبنی بر انجام اکوکاردیوگرام از راه مری تاثیر بگذارد.

❇ جهت راه رفتن بر روی یک تردمیل در حین اکوکاردیوگرافی استرس، بهتر است کفشی مناسب پوشیده شود.

❇ در صورت انجام اکوکاردیوگرافی از راه مری، به دلیل داروهای آرام بخشی که به فرد داده می شود، او پس از آزمایش قادر به رانندگی نخواهد بود. قبل از انجام این آزمایش، فرد باید هماهنگی های لازم را جهت بازگشتن به خانه انجام دهد.

هزینه استرس اکو

هزینه استرس اکو بر اساس تکنولوژی دستگاه و مهارت پزشک متخصص و نوع بیماری ممکن است متفاوت باشد. به دلیل نوسانات ارز، بهتر است پیش از مراجعه به بیمارستان یا مطب دکتر، هزینه و قیمت استرس اکو را به صورت تلفنی جویا شوید.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱۵ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خانم دكتر
  پدرم محسن تقوايي اگر خاطرتون باشه پنجشنبه بالون و استنت گذاري انجام دادن . چون مسافر هستند شما فرموديد بعد دو هفته مشكلي براي رفتن ندارن . ميخواستيم براشون براي پنجشنبه بليت بگيريم كه دو هفته شون تكميل شده است . ميخواستم باز ازتون بپرسم كه مشكلي نداره و ميتونن با پرواز برن؟
  البته براي سه شنبه وقت داريم كه دوباره خدمتتون برسيم اما الان چون پرواز خارجيه و بايد بليت رو بگيريم ميخواستم قبلش دوباره ازتون بپرسم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آبان ۰( 3 هفته پیش)
   سلام قبل از پرواز و بعد از دو هفته حتما ویزیت بشند
 • تصویر کاربر فلاح شنبه ۱۵ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام .
  بعد از بهبودی از کرونا درد کتف و قفسه سینه و سوزش داشتم. اکو انجام دادم گفتن فشار ریه ۳۲ هست و نارسایی دریجچه tr متوسط . خیلی نگران هستم لطفا راهنمایی بفرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آبان ۰( 3 هفته پیش)
   سلام اگر علامتی ندارید اکو را دوماه دیگر تکرار کنید ، ممکنه از عوارض کرونا باشه و به مرور بهتر بشه
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲ تیر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر گرامی.
  فرزند دختری ۸ ساله دارم که چند وقتی بود یک تنگی نفس در در سمت قلب داشت و تپش قلب زیاد که به محض فهمیدن موضوع آن را پیش فوق تخصص قلب کودکان که شهر اهواز هستند بردم که تست های اولیه رو انجام دادن نوار قلب مشکلی نداشتن فقط با انجام اکوی قلب متوجه شدن که یک نشتی در دریچه میترال دارند که دکتر تنها کاری که کردن این بود اون رو از فعالیت های شدید ورزشی و یا غذاهای پر نمک و کافین دار منع کردن و جلسه بعدی تست رو به ۳ ماه اینده محول کردند لطفا این را بفرماید که خدای نکرده مشکل جدی نیست درمان این بیماری چگونه ست و یا اگه احتیاج به عمل دارند زودتر میشه اقدام کرد که خدای نکردی اتفاق بدی پیش نیاد. لطفا ما را از این نگرانی در بیاورید متشکرم 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲ تیر ۰( 5 ماه پیش)
   سلام نگران نباشید خیلی خفیف هست و فعلا هیچ اقدامی لازم نداره
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۱ خرداد ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر . راستش من هیچوقت تا حالا مشکل قلبی نداشتم فقط یه مدته دراثر کمبود خواب تپش قلب میگیرم همین . اما دیشب توی خواب بدون اتفاق خاصی از درد قفسه ی سینه بیدار شدم . الانم ساعت ۶ و ربع عصر هستش و همچنان درد میکنه و وقتی با پهلو میخوابم دردش بیشتر میشه ... به نظرتون مشکل از چیه ؟ خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱ خرداد ۰( 6 ماه پیش)
   سلام درد به نظر قلبی نیست ، بیشتر عضلانی است ، تست تیرویید هم بدید ، ممکنه تپش قلب و بی خوابی به این دلیل باشه
 • تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر خانوم دکتر
  تقریبا از دی ماه 99 تا حالا درد خفیف ب صورت تیر کشیدن قفسه سینه (راست و بیشتر چپ و پشتم)دارم که میگیره کوتاه ول می‌کنه و دوباره میگیره ول می‌کنه و در طول روز دارم و آزار دهنده نیس بیشتر کلافم کرده که نکنه مشکل خاصی باشه. بهمن ماه دکتر قلب رفتم و نوار گرفت گفت مشکلی نداری و ریه قلبت سالمه و آزمایش تیروئید برام نوشت و جواب آزمایشم نرمال بود و گفت آدم حساسی هستی و فکر زیاد میکنی گفتم اره و برام قرص اعصاب پرگاسول و ویتامین ب تجویز کرد و به هفته خوردم و بخاطر عوارضش دیگه نخوردم و دوباره پیش دکتر طب اسلامی رفتم با یه دستگاه که دستش بود و میچرخید گفت چسبندگی عروقی داری و دارو گیاهی داد و بخاطر روزه ماه رمضان الان فقط از سه وعده که باید بخورم یه وعده میخورم و جدیدا مسائلی پیش اومده که این وضعیت که دارم زیادتر شده
  و نفس عمیق میتونم بکشم مشکلی نیس و بندرت انگار قلبم سه چهار ضربه به پوستم میزنه و درد پشتم کمتر از قفسه هامه
  به نظرتون مشکلم چیست و اینکه آیا اکو لازمه؟
  1. تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   خانوم دکتر در ضمن 24سال سن دارم
   لطفاً سریعتر جواب بدید ممنون میشم.
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   سلام بله حتما اکو انجام بدید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱۲ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر پسر خواهرم پنج سال داره چند روز پیش متوجه شدیم قلبش کند میزنهنوار قلب اکو انجام داد دکتر گفته باید فورا عمل بشه باطری بزاره ایا تا موقع عمل خطرناک هست ضربان قلبش 43بود ک گرفتیمش داز شما خواهش دارم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۲ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام در صورتی که هیچ مشکلی از قبیل تنگ نفس ندارن و پمپاژ قلبشون هم خوبه و هولتر هم ضربان خیلی پایین نشون نداده ، به نظر من نیاز به باطری نیست ولی بهتره با متخصص قلب و فوق تخصص الکتروفیزیولوژیست هم مشورت کنید
 • تصویر کاربر اسماعیل جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشی . من هشت ماه پیش دندان شماره 7 خود رو ایمپلنت کردم و از اون روز دچار مشکل دریچه قلب و تپش ناگهانی شدم می خواستم بدونم اگه انتهای پایه ایمپلنت با رشته اعصاب فک برخورداشته باشد و آنرا تحریک کند می تواند عامل آن باشد در ضمن یه کمی درد عصبی هم از ایمپلت احساس میکنم .با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام ، ارتباطی با ریشه عصب نداره ولی در صورتی که علایم دارید حتما باید اکو بشید
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۹ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر یکی از همکاراتون با توجه به اکو گفته ک یکی از دریچه هام بسته است
  میخواستم ببینم خطری داره یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۹ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام دریچه ائورت دولتی هست در این اکو تنگی گزارش نشده ، بهتره اکو تخصثی انجام بدید
 • تصویر کاربر رحمان چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام میخواستم اکوی قلب پسرم رو برام تفسیر کنید و.آیا امیدی هست برای بسته شدن سوراخ ها،
  در ضمن پسرم اول تعداد تنفس هاش به 90 تا هم در دقیقه میرسید الان که نه ماهشه شده 50 آیا مشکلی هست؟؟؟
  دکتر خودش میگه اشکالی نداره
  گفته 9 ماه دیگه برای اکو بریم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)


   سلام به نظر بسته ميشه در اينده

 • تصویر کاربر رایحه چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز
  به دلیل درد های تیر کشنده و انتشار ان به دست چپ و انگشتان هنگام عصبانیت و استرس به دکتر مراجعه کردم و اکو کردند .دکتر پرولاپس علامت دار دریچه میترال رو تشخیص دادند که قرص پرانول رو تجویز کردند و گفتند باید ورزش کنم
  ایا ورزش ایروبیک برای من مناسبه؟
  ولی چیزی که در تسفیر اکو درج شده بود منو نگران کرده و فکر مرگ و ناتوانی دارم
  برای اینکه دریچه درجه نارسایی اش بالا تر نرود باید چکار کنم
  Poor color;NL LV function
  Marked mvp
  Trivial mr&tr
  ممنون از راهنمایی تون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام نگران نباشيد ورزش را ادامه بديد سال اينده اكو تخصصي انجام بديد ، اگه علايمتون بدتر شد زودتر مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر