متخصص قلب در تهران

آیا پایین بودن پلاکت خون نشانه سرطان است ؟!

خونریزی های غیر طبیعی بدون حتی اندکی لخته شدن، نشان دهنده نوعی اختلال در بدن فرد می باشد. پایین بودن پلاکت خون یا ترومبوسیتوپنی! بله این عارضه سبب عدم انعقاد خون پس از خونریزی می شود و گاهی اوقات بسیار خطرناک است و منجر به سرطان می شود.آیا پایین بودن پلاکت خون خطرناک است؟ آیا پایین بودن پلاکت خون نشانه سرطان است؟ درمان پلاکت خون به چه صورتی است؟ قرص افزایش پلاکت خون چیست؟

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق در ادامه این مطلب پاسخ می دهند. جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

پلاکت خون چیست؟

در پاسخ به سوال پلاکت خون چیست باید بگوییم که پلاکت ها بخش مهمی از ترکیب خون را تشکیل می دهند. آنها وظیفه ترمیم آسیب های بافتی را بر عهده دارند و نقش مهمی در سیستم لخته شدن خون دارند و این به جلوگیری از خونریزی و بهبودی زخم ها کمک می کند. لخته شدن خون به عنوان هموستاز نیز شناخته می شود.

پلاکت ها با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیستند. مغز استخوان آنها را تولید می کند و به طور متوسط 10 روز قبل از از بین رفتن در خون حرکت می کنند.

چنانچه در ارتباط با پلاکت خون سوالی دارید در بخش ثبت پرسش ارسال کنید و ظرف چندین روز پاسخ خود را دریافت کنید.

کاهش تعداد پلاکت های خون

کاهش تعداد پلاکت های خون به کمتر از حد طبیعی ترومبوسیتوپنی نام دارد. پلاکت ها بخشی از خون هستند که به لخته شدن خون و توقف خونریزی کمک می کنند. پلاکت ها تحت عنوان ترومبوسیت ها نیز شناخته می شوند.

آیا پلاکت خون پایین خطرناک است

آیا پلاکت پایین خطرناک است؟

کاهش مقدار پلاکت در خون همیشه یک مشکل جدی نیست. با این حال ، این بیماری بر توانایی لخته شدن خون تأثیر می گذارد و با این شرایط، زخم ها به شدت خون ریزی خواهند کرد. این مساله ممکن است در برخی موارد عوارض جدی داشته باشد.

آیا پایین بودن پلاکت خون نشانه سرطان است ؟!

سوال اکثر افراد این است که پایین بودن پلاکت خون نشانه سرطان است؟ خیر! الزاما پایین بودن پلاکت خون نشانه سرطان نیست! اساسا پزشک متخصص قلب و عروق سعی میکند علت پایین بودن پلاکت خون را کشف کرده و به درمان آن علت بپردازد. هرگز خودتان پیش داوری نکنید! تشخیص، یکی از مهمترین گام های درمان است. به یاد داشته باشیم این تشخیص به عهده خود فرد نمی باشد!

خطرات پایین بودن پلاکت خون

پلاکت خون موجب می شود خون لخته نشود و خونریزی به صورت غیر طبیعی ادامه داشته باشد. در بسیاری از موارد، پزشک سعی میکند عامل ایجاد افت پلاکت خون را شناسایی و به درمان آن بپردازد.

متأسفانه هیچ آزمایش تشخیصی برای تعیین چه عواملی در پلاکت پایین وجود ندارد ، بنابراین ممکن است شما به مرور زمان تحت نظر باشید تا پزشک شما بتواند تشخیص دهد که آیا ترومبوسیتوپنی خوش خیم است یا نشانه ای از مشکلات اساسی است.

پایین بودن پلاکت خون در کرونا

آزمایش خون در COVID-19 علامت دار به طور کلی کمبود لنفوسیت ها و گلبول های سفید خون را نشان می دهد. تعداد پلاکت پایین نشانگر مرگ و میر بالاتر در بیماران مبتلا به کرونا بستری در بیمارستان است. یکی از نشانه ها ی ویروس کرونا، افت پلاکت در کرونا می باشد. هرچه پلاکت خون شما شما پایین تر بیاید کرونا شما خطرناک تر می شود و ممکن است دچار مرگ و میر شوید. حتی بسیار از افراد مبتلا به رونا پس از بهبودی کامل باز هم پلاکت خونشان پایین است که این مورد یکی از عوارض جدی ویروس کووید 19 می باشد.

علت کاهش پلاکت خون

شاید برا شما هم این سوال پیش آمده باشد که چه چیزهایی پلاکت خون را پایین میاورد؟ تعداد طبیعی پلاکت ها از 150 تا 400 هزار در هر میکرولیتر خون متغییر است. تعداد پلاکت کمتر از 150 هزار ترومبوسیتوپنی نامیده شده و می تواند علاوه بر دیگر موارد توانایی اهدای پلاکت را نیز تحت تاثیر قرار دهد. تعداد پلاکت زیر 10 هزار ترومبوسیتوپنی شدید به شمار می رود.

 

هنگامی که تعداد پلاکت ها بسیار کاهش می یابد، امکان بروز خونریزی های خطرناک داخلی فراهم می شود. ترومبوسیتوپنی می تواند وراثتی بوده یا در اثر مصرف دارو و ابتلا به بیماری های دیگر به وجود آید.

از آنجایی که تولید پلاکت ها در مغز استخوان رخ می دهد، کاهش تولید پلاکت اغلب به مشکلات مغز استخوان ارتباط داده می شود. علت پایین بودن پلاکت خون:

 • کاهش تولید پلاکت ها
 • افزایش تخریب پلاکت ها
 • افزایش به دام افتادن پلاکت ها در طحال
 • لوکمی یا لنفوم
 • برخی انواع آنمی (کم خونی)
 • دارو های شیمی درمانی
 • مصرف بیش از حد الکل
 • عفونت های ویروسی (آبله مرغان، هپاتیت C، ویروس ایدز و غیره)

علائم و نشانه های کاهش پلاکت خون

افراد که پلاکت خون آن ها پایین است ممکن است دارای نشانه هایی باشند برخی از علائم پایین بودن پلاکت خون عبارتند از:

 1. استفراغ خونین
 2. سرگیجه
 3. کبودی های بی دلیل
 4. ادرار قرمز رنگ
 5. خونریزی از بینی یا لثه
 6. افزایش ضعف بدن
 7. سر درد های شدید
 8. و …

تخریب پلاکت خون

برخی بیماری ها و دارو ها می توانند سرعت تخریب یا مصرف پلاکت ها را نسبت به سرعت تولید آن ها بیشتر کرده و کمبود پلاکت را در جریان خون رقم زنند.

انتقال پلاکت خون

گروه خون برای انتقال پلاکت

این گروه های خونی می توانند پلاکت اهدا کنند:

AB+ AB- O+ A+ B+

پلاکت خون باید چند باشد؟

تعداد طبیعی پلاکت های خون 150 تا 400 هزار عدد در هر میلی متر مکعب خون می باشد.

پلاکت خون پایین در بارداری

کاهش تعداد پلاکت خون در دوران بارداری اغلب خفیف بوده و ظرف مدت اندکی پس از زایمان معمولا بهبود می یابد. پزشک احتمالاً سطح پلاکت شما را تحت نظر دارد تا ببیند که آیا همچنان افت می کنند یا ثابت مانده اند. یکی از راههای افزایش پلاکت خون در بارداری مصرف قرص افزایش پلاکت خون در بارداری با تجویز پزشک می باشد.

راههای افزایش پلاکت خون در بارداری

پزشک شما ممکن است مکمل های فولات و ویتامین B12 را برای حمایت از تولید پلاکت توصیه کند. میوه ها و سبزیجات ارگانیک و برخی از غذاهای سالم می توانند به افزایش تعداد پلاکت کمک کنند، از جمله:

 • شکلات تلخ
 • سبزیجات سبز تیره و برگ مانند اسفناج و کلم پیچ
 • گوشت گاو و جگر گوشت گاو
 • نخود و عدس چشم سیاه
 • تخم مرغ
 • غلات صبحانه غنی شده
 •  لبنیات
 • غذاهای سرشار از ویتامین C مانند پرتقال، جوانه بروکسل و فلفل قرمز

ماهی های چرب نیز مانند ماهی آزاد سرشار از ویتامین B12 هستند و  می توانند تولید پلاکت را تقویت کنند، از این رو خوردن این ماهی ها به خانم های باردار توصیه می شود. بیماران مبتلا به اختلالات فشار خون که تعدا پلاکتشان در بارداری کاهش یافته نیاز به نظارت دقیق دارند و ممکن است مجبور شوند زودتر زایمان کنند تا خطر آسیب قلبی عروقی را کاهش دهند. بعد از زایمان، در عرض چند روز به طور کلی تعداد پلاکت به حالت طبیعی برمی گردد.

توضیحات دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق درباره تشکیل لخته خون در بارداری:
بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

تشکیل لخته خون در بارداری

لخته خون در بارداری

بیماری های خود ایمنی

بیماری های خود ایمنی همچون لوپوس یا آرتریت روماتوئید می توانند بدن را وادار به تخریب پلاکت های خود کنند.

پورپورای ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک

این اختلال خونی نادر سبب ایحاد لخته های خونی کوچک در سرتاسر بدن می شود. تشکیل این لخته ها به مصرف پلاکت ها می انجامد.

سندرم همولیتیک اورمیک

این بیماری خون و عروق خونی را تحت تاثیر قرار داده، پلاکت ها و گلبول های قرمز را تخریب کرده و سبب بروز نارسایی کلیوی می شود.

عفونت خون و پلاکت پایین

عفونت خون و پلاکت پایین

عفونت های شدید خون می توانند به تخریب پلاکت ها منجر شوند.

پایین بودن پلاکت خون و برداشتن طحال

طحال اندامی به بزرگی یک مچ و به رنگ بنفش است که در سمت چپ شکم و زیر قفسه سینه جای گرفته است. طحال از نظر اندازه و شکل متغییر بوده اما معمولا 10 سانتی متر طول دارد. طحال به عنوان فیلتری برای خون عمل کرده و در مقابله با باکتری ها مفید است.

این اندام علاوه بر بازیافت گلبول های قرمز پیر پلاکت ها و گلبول های سفید را نیز ذخیره می کند. هنگامی که طحال در اثر بیماری پیشرفته کبدی یا سرطان های خون بزرگ می شود می تواند تعداد زیادی از پلاکت ها را در خود نگه داشته و سبب پایین بودن پلاکت خون شود.

 

تشخیص پلاکت خون پایین

پزشک از بیمار سوالاتی پرسیده و معاینه فیزیکی انجام می دهد. این سوالات می توانند علائم، سابقه خانوادگی و دارو های مصرفی فرد را شامل شوند. در معاینه نیز وجود راش های پوستی و کبودی بررسی می شود.

آزمایش تعداد پلاکت های خون تشخیص پزشک را تایید کرده و غلظت دقیق پلاکت ها را در خون فرد نشان می دهد. امکان دارد، پزشک آزمایش های دیگری را نیز به طور همزمان درخواست کند که موارد زیر از جمله آن ها به شمار می روند:

 • آزمایش مغز استخوان
 • آزمایش کامل خون
 • تست اسمیر خون که طی آن پلاکت ها در زیر میکروسکوپ مشاهده می شوند.
 • دیگر آزمایش ها جهت ارزیابی لخته شدن خون

 

امکان دارد، برخی افراد نیاز به نمونه برداری از مغز استخوان خود داشته باشند. در این فرایند مقداری مایع از طریق یک سوزن از مغز استخوان کشیده می شود. این فرایند تحت عنوان ((بیوپسی مغز استخوان)) شناخته می شود. در صورت اطمینان از عدم وجود دیگر عوامل کاهش پلاکت خون، تشخیص ابتلا به بیماری ITP برای بیمار در نظر گرفته می شود.

عوارض پلاکت خون پایین

یکی از عوارض پایین بودن پلاکت خون خونریزی داخلی می باشد.خونریزی داخلی خطرناک می تواند زمانی اتفاق بیفتد که تعداد پلاکت شما به کمتر از 10 هزار پلاکت در هر میکرولیتر برسد. اگرچه نادر است، اما کاهش بیش از حد پلاکت های خون می تواند باعث خونریزی در مغز شود، که می تواند کشنده باشد.

درمان پلاکت خون پایین

کاهش اندک و بدون علامت تعداد پلاکت ها ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد. در مواردی که به ایجاد اثرات فیزیکی منجر می شوند، پزشک به صورت مستقیم به درمان پلاکت خون پایین می پردازد. درکل، طیف وسیعی از عوامل احتمالی کاهش پلاکت ها وجود دارد.

 

چه غذاهایی پلاکت خون را بالا می برد؟

گوشتهای بدون چربی مانند ماهی ، مرغ و بوقلمون سرشار از پروتئین ، روی و ویتامین B12 هستند که همگی به افزایش تعداد پلاکت خون کمک می کنند. لوبیا حاوی ویتامین B9 یا فولات است که به تقویت تعداد پلاکت خون کمک می کند. برخی غذاهای دیگر سرشار از B9 اسفناج ، مارچوبه و پرتقال هستند.

درمان پلاکت خون پایین

دارو هایی همچون هپارین، کوئینین و دارو های ضد صرع می توانند تعداد پلاکت های خون را کاهش دهند. گاهی اوقات دارو ها سیستم ایمنی بدن را به اشتباه انداخته و تخریب پلاکت را رقم می زنند.

قرص افزایش پلاکت خون

درمان می تواند از تغییر دارو های مصرفی تا رفع یک بیماری زمینه ای را شامل شود. درمان ITP می توند شامل مصرف دارو ها و قرص های سرکوب کننده سیستم ایمنی شود. از جمله قرص افزایش پلاکت خون، می توان به داروی کورتیکوستروئیدی به نام پردنیزولون اشاره کرد.

در موارد شدید ممکن است به انتقال خون نیاز باشد. در صورتی که پس از گذشت یک سال تعداد پلاکت ها افزایش نیابد، جراح نسبت به برداشتن طحال اقدام می کند. فرایند برداشت طحال را اسپلنکتومی می گویند. افراد مبتلا به علائم شدید یا اورژانسی کمبود پلاکت می توانند به وسیله دریافت پلاکت درمان شوند.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عر.ق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی.

جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۷ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من به فاصله 50 روز دو بار آزمایش خون دادم که مقدار گلبول سفید(5200 و 6700) و گلبول قرمز(5.47 و 5.55) و بقیه پارامتر های هماتولوژی در حد نرمال بوده. اما تعداد پلاکت ها در سری اول 146000 و سری دوم 142000 بوده (تست ها در دو آزمایشگاه متفاوت انجام شده) آیا جای نگرانی و پیگیری بیشتر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۷ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام اگر هیچ علامت یا بیماری دیگری ندارید جای نگرانی نیست 

  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۷ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام اگر هیچ علامت یا بیماری دیگری ندارید جای نگرانی نیست ، ۶ ماه بعد چک کنید 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر اصغر جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من پلاکت خونم 90هزارهستش.بعصی وقتی بیحال میشم سردرد شدید میگیرم.تازگی ام خونریزی از بینی دارم میشه راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش)

   سلام حتما به متخصص خون مراجعه کنید نیاز به بررسی بیشتر و بررسی علت کاهش پلاکت هست

 • تصویر کاربر وحید شنبه ۲۲ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام ابجی من تازبردیم دکتر پراکتش ۳۰۰۰شدازمایش اینا فعلاداد بایدچیکارکنیم عوارضش چی میتونع باشه بدنشم پاشیده دونه ها بنفش لطفا راهنمایی بکنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۲ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   سلام از عوارض اون خونریزی هست سریع جهت اصلاح و بررسی علت اقدام بشه
 • تصویر کاربر الهام پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  با سلام و شب بخير
  پدر من ٦٠ساله و ٨ساله انژيو شدن و تحت درمان دارويي هستن.داروهاشون اسپرين ٨٠،كلوپيدوگرل٧٥،سه تا ايزوسوربايد١٠،اتروستاتين٤٠،متورال٥٠.
  ازمايش خون ايشون پلاكت ها ١٣٧هزار تا هميشه بود.بقيه نرمال بود و هموگلوبين هم طبق ارثي و خانوادگيشون ١٧تا ١٨هست
  الان دو ماه حدودا فقط اسپرين و متورال و چربي خوردن و شد ١٤٠هزار
  اين پلاكت ها بخاطر داروهاست يا نه؟ايا نيازه ايشون داروشون قطع بشه يا كاري نياز هست؟گلبول ها سفيدشون هم هميشه اوكي هست.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)
   سلام طبق توضیحات شما بیمار اگر در یکسال گذشته استنت و بالون نذاشته باشه نیاز به کلوپیدگرول نداره
 • تصویر کاربر پناه یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خواهر من 34سالشه ومبتلا به آی تی پی هست حدود 20سال اصلا افت پلاکت نداشت بعد از تزریق واکسن پلاکتش شد 2هزار که اصلا به درمان دارویی پاسخ نداد و اسپلنکتومی شد 8روز بعد از عمل بازم پلاکتش شده 16 هزار باید چیکار کنیم توروخدا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 9 ماه پیش)
   سلام اگر هچنان پلاکت پایین هست حتما باید نمونه معز استخوان بر داشته بشه به تخصص خون مراجعه کنید
 • تصویر کاربر کریمی چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  ایا این مورد با دارو درمان میشود
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش)
   سلام علت کم خونی و کاهش پلاکت باید بررسی بشه ، ازمایشات بیشتر لازم داره
 • تصویر کاربر یسی چهارشنبه ۱۵ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  سلام خانمم حدود چن ماهی میش چن دفه هم دکتر رفتیم میگ مشکلی نداره فقط ی کم کمخون هس علائمی ک داره همش بی حال زود خسته میش بعضی وقتا سردرد شدید احساس حالت تهوع درد کمر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ دی ۰( 1 سال پیش)
   سلام نیاز به ازمایش کامل و معاینه دارند تا در مورد ادامه درمان و تشخیص تصمیم گیری بشه
 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۳۰ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت خانم دکتر
  بنده آقا ،۳۶ ساله میباشم، مدتی هست که دچار تپش قلب شدم،به پزشک مراجعه کردم بعد از نوار فرمودند که تپش نابجا زیاد هست و باید اکو و تست ورزش هم انجام بشه جهت اطمینان خاطر از بیماری های قلبی ،بعد از تست ورزش ابراز رضایت کامل کردند ، مورد بعدی آزمایش خون کامل نوشتند که از بیماری های دیگه هم مطمئن بشن،قرص بیزوفار ۵ بهم دادند،
  موردی که دارم اینه که بعداز مصرف تا حدود ده ساعت همه چی اوکی هست ، و آروم آروم دوباره تپش شروع میشه ،آیا این روال طبیعی هست ،و اینکه در صورت درمان با دارو طول درمان چند وقت هست و درصد موفقیت با دارو چه میزان هست ،و آیا این سیر درمان درست هست
  عکس نوار در زمان تپش قبل از تجویز دارو ،و تست برگه آخر تست ورزش و هم چنین برگه اکو رو هم ضمیمه میکنم
  پوزش بابت طولانی شدن سوال و خسته نباشید مجدد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش)
   سلام نوار قلب ضرباات نابه جا داره باید هولتر ریتم انجام بشه
  2. تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش)
   تشکر ، حین مصرف دارو بهتره یا بدون مصرف دارو ؟
  3. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 سال پیش)
   با مصرف دارو
  4. تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 سال پیش)
   و اینکه با هولتر‌ چه چیزی مشخص خواهد شد
   باز هم سپاس
  5. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۳۰ آذر ۰( 1 سال پیش)
   سلام تعاد ضربانات نابه جا و شکل اونها که براساس اون نحوه درمان مشخص میشه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر احسان یکشنبه ۲۱ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  پسری حدود ۷ سال از ۹۸ دچار افت پلاکت با ۱۰ هزار پلاکت در انواع آزمایشات سالم گلبول سفید و قرمز هم نرمال آزمایش معز استخوان هم مشکلی نداشت تمام دارو ها رو بطور دوره ای گرفته و یکسال و نیم بخاطر کرونا درمان رو پی گیری نکردیم با پلاکت ۸۰ هزار از پشت سر افتاد که موجب شکستگی و خونریزی داخلی شد که جراحی شد پس از آن دکتر آمپول هفته‌ای آی پلایت ۲۵۰ رو شروع کردند و هر چهار هفته یه آزمایش که همه بالای ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار پلاکت می باشد اما دکتر گفتن اگر دارو رو قطع کنیم بعد مدتی باز هم پلاکت پایین باشه باید طحال برداشته بشه آیا با توجه به این که بیمار کودک است دچار مشکلات دیگری نخواهد شد آیا درمان قطعی است که مطالعه کردم برداشتن طحال درمان قطعی نیست ممنون میشم راهنمایی بفرمایید تصویر آزمایشات اول و آخر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۱ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام تصویری پیوست نشده.لطفا مجددا برای ارسال ازمایشات اقدام کنید

 • تصویر کاربر ایدا پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دخترم درسن ۱۲ سالگی هستش تقریبا ۸ ماهی میشه که پلاکت روی ۱۰۰۰۰ یا ۸۰۰۰ یا خیلی بشه ۲۰۰۰۰ هزاره هرچقدر هم دکتر می برم بعد از دو هفته که دارو میگیره بازم رو همون ۱۰۰۰۰ میره من باید چی کار کنم ممنون میشم اگه کمکم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام حتما به دکتر هماتولوژی مراجعه کنید تا در صورت نیاز نمونه مغز استخوان گرفته بشه یا طحال خارج بشه

 • تصویر کاربر مانی چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر بیمار ما ۶۳ سن دارد سال ۹۷ عمل قلب باز انجام داده ودو دریچه تعویض ویک دریچه ترمیم ودارای پیس میکر هستش از داروی وارفارین استفاده میکنه ولی الان حدود ۲ماه هستش که با کاهش شدید پلاکت دچار شده در ضمن تالاسمی ماژور نیز هست که هر ۱۵ روز خون تزریق می کند داروهای مورد استفاده اسیدفولیک۵ وفروزمایید۴۰ وآنوتواستاتین ۴۰ وآمپرازول ۲۰ و پروپرازول۲۰ و وارفارین ۵از نوع هندی می باشد آیا هیچکدوم از این داروها تو کاهش پلاکت تاثیر دارد یا نه ؟ای ان ار بالا تاثیر میزار رو کاهش پلاکت؟در حال حاضر پلاکتش ۳۳۰۰۰ هزار هستش ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام این داروها انچنان تاثیر روی پلاکت نداره با این پلاکتدنباید وارفارین مصرف کنند

 • تصویر کاربر سلیمی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  سلام دکتر اول اینکه من دوستم بیمار و به علت اکسیزن پایین خون و پلاکت پایین بستری هست
  تازگی ها کرونا داشته شدید و بیماری قلبی هم هستن
  میشه لطفا یه کانال برای ویزیت تلفنی و راهنمایی در اختیارم بزارید تا بشه شرایطشونو توضیح بدن ممنون تا اگه لازمه بیمارستان رو تغییر بدیم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام حضوری به مطب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید
  بنده میخواستم بدونم بیماری ایدز چه ربطی به پایین بودن پلاکت خون دارد...
  آیا امکان دارد بنده به بیماری ایدز مبتلا باشم و به همین دلیل پلاکت خون بنده پایین بیاید...؟!
  پلاکت خون بنده روی ۷۸ هزار است...
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام میتونید تست ایدز بدید، از عوارض ایدز کاهش پلاکت و گلوبول های سفید هست

 • تصویر کاربر مليحه شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من بیمار ۴۳ ساله هستم بیماری کمبود پلاکت خون گرفتم دو سال پیش رحم و تخمدان هایم را در آوردیم چندی پیش ازمایش چکاپ رفتم پلاکتای خونم ۱۰/۰۰۰ شده بود به دکتر مراجعه کردم بستری شدم و ۵ واحد پلاکت خون دریافت کردم قرص پردنیزیون با دوز بالا میخورم در حال حاضر پلاکتم روی ۱۰۰/۰۰۰ هست اما بالا پایین میشه نهایتا تا همینجا بالا اومده دکتر تشخیص داده که طحالم رو در بیارم تشخیص شما چیه ممنون میشم جواب بدید خیلی نگرانم و چه ازمایشی باید برم؟ عوارض در اوردن طحال چیه و میشه درش نیارم؟ ممکنه بعد از در اوردن طحال مشکلی واسم ایجاد بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام در صورتی که با درمان دارویی پلاکتها همچنان پایین باشد باید طحال خارج شود

 • تصویر کاربر مليحه چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من بیمار ۴۳ ساله هستم بیماری کمبود پلاکت خون گرفتم دو سال پیش رحم و تخمدان هایم را در آوردیم چندی پیش ازمایش چکاپ رفتم پلاکتای خونم ۱۰/۰۰۰ شده بود به دکتر مراجعه کردم بستری شدم و ۵ واحد پلاکت خون دریافت کردم قرص پردنیزیون با دوز بالا میخورم در حال حاضر پلاکتم روی ۱۰۰/۰۰۰ هست اما بالا پایین میشه نهایتا تا همینجا بالا اومده دکتر تشخیص داده که طحالم رو در بیارم تشخیص شما چیه ممنون میشم جواب بدید خیلی نگرانم و چه ازمایشی باید برم؟ عوارض در اوردن طحال چیه و میشه درش نیارم؟ ممکنه بعد از در اوردن طحال مشکلی واسم ایجاد بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام اگر با درمان دارویی پلاکت اصلاح نشه باید طحال در بیاد

 • تصویر کاربر Zahra شنبه ۱۵ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خانم دکتر.برادر بنده دوسه روزی هست فهمیده پلاکت خونش 138هزار هست و خیلی نگرانیم.عفونتی داخل خونش نبود فقط داخل ادرار کمی خون بود.البته اینم بگم یه مدت خیلی خیلی استرس داشتم و بدغذا هم هست.دکتر فقط گفته جگر گاو مصرف کنه و دوهفته دیگه آزمایش بده.ممنون میشم شما هم راهنمایی کنین.برادرم تا حالا مشکلی نداشته
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آبان ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر بقیه پارامترهای خونی مثل گلبول سفید و قرمز نرمال هست صبر کنید و مجدد ازمایش بدید ، اگر پایین بود بررسی بیشتر لازم هست
 • تصویر کاربر رباب شنبه ۳ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید برای تزریق واکسن کرونا سوال داشتم من روزدوم پریودهستم ودارای پلاکت پایین ۵۰هزار وسیستم ایمنی ۲۰۰۰ هستم ،بیماری صرع دارم وداروی لاموتریژین استفاده میکنم روزی ۳عدد۱۰۰میلی وقصدبارداری دارم آیاباعث اختلال درتخمک گذاری میشودیانه؟من خطرداردیانه ؟ممنون ازپاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۳ مهر ۰( 1 سال پیش)
   سلام برای تخمک گذاری مشکلی ایجاد نمیکنه ولی برای کاهش پلاکت و ایمنی با دکترتون مسورت کنید چون بسته به نوع بیماری شما داره
 • تصویر کاربر جواد شنبه ۳ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  شرح بیماری
  برادر من دوسال هست درگیر بیماری شده در سال قبل بیماری باعث شده بود که عضلاتش بسیار سفت شده بود
  اما متاسفانه نزدیک به چهار ماه است که پلاکت خونش به نزدیک 8500 هم رسیده وما در این مدت پنج مرحله پلاکت هم تزریق کرده ایم
  اما زیاد جواب نگرفته و فقط یک بتار به 42000 رسیده باتوجه به ازمایشات وحتی نمونه مغز استوخان که جواب پاتولوزی نرمال بود
  حال از شما بزرگوار درخواست کمک وراهنمایی دارم
  سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۳ مهر ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر مغز استخوان نرمال بوده نیاز به انجام تست های کبدی ، بررسی هپاتیت و بررسی بیماریهای روماتولوژیک دارند ، بهترین کار این هست که به فوق تخصص خون مراجعه کنند و بیماریهای خود ایمنی هم بررسی بشه. درمان بسته به عامل کاهش پلاکت داره
 • تصویر کاربر سينا دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير،من ٣٠ ساله هستم و ٥ سال پيش طى آزمايش خون متوجه شدم پلاكتم ٩٠ هزار هست و پيگيرى نكردم،٢ سال پيش مجددا آزمايش دادم متوجه شدم كه به ٦٠ هزار كاهش پيدا كرده به فوق تخصص خون مراجعه كردم در سونوگرافى همه چيز طبيعى بود فقط آنزيم هاى كبد اختلال داشت خلاصه بعد از كلى آزمايش هاى تخصصى ژنتيك و مغز استخوان و... گفت كه مشكل خاصى ندارى فقط ضعف مغز استخوان دارى و قرص هاى ويتامين و فوليك اسيد تجويز كرد و هنوز هم مصرف ميكنم اما بالا نرفته شما چى پيشنهاد يا راهكارى داريد
  با تشكر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   سلام در صورتی که در بررسی ها هیچ عاملی مشخص نشدهر، کار خای فعلا نیاز نیست به خصوص اگر بالای ۵۰۰۰۰ باشه ، از لحاظ هپاتیت B,وC وهم از نظر بیماریهای روماتولوژیک باید بررسی بشید البته بسته به جواب پاتولوژی مغز استخوان هست
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  من ۵۶ساله هستم مدت زیادی هست که اکیموز مختصر اندام تحتانی دارم ، در ماه گذشته اکیموز آرنج و روی شکم پیدا کردم که تستهای انعقادی و سی بی سی دادم و پلاکت ۲۹ هزار داشتم ولی همه آیتمهای دیگه نرمال بود، سونوگرافی شکم و لگن هم نرمال بود، یک ماهه به توصیه طب سنتی غذاهای مقوی خوردم ، که یک هفته بعد آزمایش دادم ۳۷ هزار پلاکت بود ولی باز چند روز پیش دوباره تست دادم ۲۶ هزار شده و اکیموز مختصر پاهارو که کاملا خوب شده بود دوباره دارم ،
  البته مادرم و خواهر بزرگترم هم اکیموز داشتند ولی ترومبوسیتوپنی نداشتند،
  من پرستار هستم ، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   سلام حتما در اسرع وقت به متخصص خون مراجعه کنید حتما نیاز به پیگیری داره
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز خوب هستین / ببخشید در عکس شماره 1 تعداد پلاکت رو زده 148000 و بقیه آیتم ها رو هم فرستادم- لطفا بگین مشکلی داره یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   سلام قندتون سر مرز هست ، ویتامین دی پایین هست ، پلاکت ها چندان مهم نیست دو ،سه ماه دیگه تکرار کنید ،ویتامین دی و بی و اسید فولیک بخورید
 • تصویر کاربر نرگس شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام من خانمی 28 ساله هستم که پلاکت خونم بین 80 تا 120 هزار هست والبته در هنگام زایمان تا حدود 30 هزار هم پایین رفته بود در حال حاضر با توجه به احتمال بازگشایی حضوری مدارس چون معلم کلاس اول هستم و احتمال درگیری من به ویروس کرونا بالا هست. میخواستم بدونم ایا واکسن کرونا بزنم. و چه نوع واکسنی باید بزنم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   سلام واکسن بزنید بهتره استرازنکا نزنید
 • تصویر کاربر گلی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر..بنده چند روزه(بیشتر از پنج روز)احساس تپش قلب و ناراحتی ودرد در ناحیه قفسه سینه دارم! میشه بنده را راهنمایی کنین.تو این اوضاع کرونا از رفتن به پیش دکتر هم ترس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام و وقت به خیر حتما نیاز به معاینه و گرفتن نوهررقلبر۶ست بهدخضوص اگررسن بالای ۳۵ و یا عوامل خطرمثل قند، چربی ، فشارخون یا سیگهر داشته باشید
 • تصویر کاربر اسماعیل پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  سلام من در کودکی مبتلا به پلاکت خون شدم وحالا درسن 29سالگی باز هم به این مشکل دچار شدم و پلاکت خونم به 6هزار رسیده و الان پلاکت خونم به 220هزار رسیده و شغل من کشاورزیه با سموم کشاورزی زیاد سرو کله دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام مکنه در اثر مسمومیت با سموم کشاورزی باشه ولی حتما نیاز به بررسی بیشتر هست، به متخصص خون مراجعه کنید
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر برادر بنده ۳۱ سالشه و حدودا ۲ سال پیش فهمیدیم پلاکت حدود ۱۴۰ هزار و دکتر رفتیم گفتن مشکل خاصی نیست . تا الان که به کرونا مبتلا شدن ایا خطر جدی تهدید میکنه یا کار خاصی باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر فقط پلاکت پایین هست و اگر زیر ۱۰۰ هزار نبست ، نگران کننده نیست
 • تصویر کاربر ابوالفضل چهارشنبه ۲ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  سلام پسر من۳ سالشه حدود بیست روز میشه فهمیدیم پلاکتش پایین میاد بیمارستان مفید هم دو نوبت بستری شده ازش نمونه مغز استخوان نیز گرفتن که هیچ مشکلی نداشت دکتر برایش قرص نوشته ولی چون ۳سالشه نمیتونه قرص بخوره آیا دارو دیگری هم داره
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲ تیر ۰( 1 سال پیش)
   سلام بسته به نوع قرص داره با پزشک خودشون مشورت کنید
 • تصویر کاربر سیاوش دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 254 مشاهده پرسش
  با سلام
  همسر بنده که از همکاران شما هستند بعد از تزریق واکسن کرونا دچار افت پلاکت شده اند لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام ممکنه به خاطر عوارض واکسن باشه ، نیاز به معاینه هست حتما به متخصص خون مراجعه کنید
 • تصویر کاربر کریم شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام. وقت بخیر بنده 30 سال دارم امروز هم تو ی استخدام سپاه ثبت نام کردم ک یک سری آزمایشات خون وادرار انجام دادم و درنتیجه دکتر منو رد کرد بخاطر کاهش پلاکت خون و مجددا برام آزمایش خون نوشت ک بنده ی هفته فرصت دارم آیا امکانش هس ک در عرض یک هفته راه حلی ایجاد شود؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام بله ممکنه در طی چند هفته برطرف بشه ، بخصوص اگر اخیرا کرونا گرفته باشید
 • تصویر کاربر فالح شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  پلاکت خونم پایین امده رفتم پیش دکتربرای باراول میگه بایدبیای نمونه ازلکنت بگیرم دکتراین پلاکت پایین راه درمان نداره حتمآبایدنمونه برداری کنند
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلتم بسته به شدت پایین اومدنش داره ، وهمچنین بقیه پارامترها ی ازمایشگاهی مثل گلبولهای قرمز و سفید
 • تصویر کاربر مامان دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر عزیز
  لطفا در این مورد میشه راهنمایی ام کنید
  مادرم آزمایش داده و پلاکت خونش ۱۱۵ هزار هست و گلبول قرمز و سفیدش هم مقداری کمتر از حد نرمال بوده و ۴ روز پیش خون دماغ شده است
  پیش دکتر فوق تخصص خون بردیم و نمونه مغزاستخوان براشون گرفتن
  میخواستم ببینم که آیا خدای نکرده مشکل حادی دارن؟
  نمونه مغز استخوان را برای تشخیص چه بیماری از مادرم گرفتند
  هنوز جواب نمونه آماده نشده ولی خیلی نگران هستم
  آیا پلاکت ۱۱۵ هزار خیلی خطرناک هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام پلاکت ۱۱۲هزار باعث خونریزی نمیشه مگر پلاکت خیلی پایین باشه ، چون بقیه پارامترهای خونی هم پایین بوده حتما نمونه مغز استخوان برای تشخیص لازم هست
 • تصویر کاربر عنایتی چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  سلام .وقت بخیر.من برای چکاب کامل ازمایش دادم و متوجه شدم پلاکت خونم ۱۳۸ هست.اما مابقی فاکتورها طبیعی بودن.بیماری خاصی ندارم و فقط روزی یک عدد پرانول برای استرس میخورم.
  مشکل از چی میتونه باشه؟ آیا خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام معمولا علت ویروسی داره اگر فقر اهن دارید درمان کنید یک مدت هم ویتامین های گروه ب و فولیک اسید بخوری و مجدد چک کنید ، بهتره از نظر وجور هپاتیت هم بررسی بشید و یوموگرافی شکم برای بررسی طحال انجام بدید
 • تصویر کاربر محمدی چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  همسر بنده اقا ۳۲ساله ازمایش کامل خون انجام داده و همه ایتم ها نرمال اما دومورد پایینه که شامل پلاکت خون که۱۵۱ است و HDL که ۴۷ است
  ایا نگران کننده است؟؟ و اینکه باید ب متخصص خاصی مراجعه کرد؟
  1. تصویر کاربر محمدی شنبه ۲ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   پایین بودن پلاکت
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام ازمایشات مسکلی نداره فقط ویتامین دی پایین هست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضایی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 268 مشاهده پرسش
  سلام بنده 26 هفته بارداریمه پلاکت خون 117 میباشد آیا برای خودم و بچه مشکل پیش می آید ؟ برای درمان باید چ کار کرد
  1. تصویر کاربر رضایی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   s
  2. تصویر کاربر رضایی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   پ
  3. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام فعلا مشکلی نیست باید تحت نظر باشید و تست های تکمیلی هم انجام بدید تا اگر علتی داره مسخص بشه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید,
  همسرم ۳۷ساله هستند. حدودا دو سال قبل بطور اتفاقی متوجه شدیم ک پلاکت ایشون پایینه, حدودا ۱۰۴,
  تا چند ماه بعد هرماه بصورت روتین دوباره آزمایش دادن و هربار عدد پلاکت تغییر میکرد, یکماه ۹۴ بود, ماه بعد ۱۲۲ و ماه بعدی ۱۰۵,
  متاسفانه ایران نیستیم و بخاطر شرایط کرونا امکان سفر نداریم و از دسترسی به پزشکان حاذق ایران محروم ماندیم و از طرفی بدلیل نوع سیستم درمانی و وقت دهی در اینجا فقط پزشک عمومی همسرم رو ویزیت کردند و گفتند باید منتظر نوبت انکولوژیست باشیم و در جواب نگرانی ما میگند چون پارامترهای دیگر خون بدون مشکل بوده و فقط پلاکت پایین است, جای نگرانی نیست,
  عاجزانه درخواست کمک و مشورت دارم ازتون, چون واقعا نگران همسرم هستم... آیا نیاز هست سریعتر پیگیری کنیم؟ یا بقول پزشکان اینجا جای نگرانی نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام البته اگه پارامترهای دبگه نرمال هست خیلی نگران نباشید ولی حداقل به معاینه کامل و یک سونوگرافی شکم از جهت بزرگی کبد وطحال و غدد لنفاوی و همچنین ازمایشات خون از نظر هپاتیت Bو C نیاز دارند ، در کل چون زیر صد هزار هم میاد بهتره اونکولوژیست هم ببینه که اگه نیاز بود نمونه مغز استخوان بردارند ، ولی معمولا افت پلاکت به تنهایز مشکل جدی نیست ، بعضی از اوقات هم بعضی از داروها باعث افت پلاکت میشند
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام منپلاکت خون پایین دارم لطفا برای درمان چه کارکنم درضمن درصد پلاکت ۱۳۹ میباشد
  سن ۱۷سال
  دختر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام حتما باید بقیه ازمایشات خون و همچنین ذخیره اهن و سونوگرافی از طحال بدید البته قبل از انجام اون در صورتی که اولین بار هست که این مشکل را پیدا کردید ، ازمایشتون را تکرار کنید تا از صحت ان اطمینان پیدا کنید
 • تصویر کاربر عباس دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر بنده 40 سالمه شش ماه پیش ازمایش خون دادم ازمایشم نرمال بود فقط پلاکت خونم 131 هزار بود جدیدا ازمایش دادم ازمایشم نرمال بود پلاکتم 152 هزار بود می خواستم بدونم ایا پلاکتم نرماله ایا استرس روی پلاکت خون تاثیر داره با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام پلدکت با یکبیماری ویروسی و بعضی از داروها ممکنه موقتا پایین بیاد اگه بقیه پارامترها نرمال هست مشکلی نیست
 • تصویر کاربر رومیک سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت سرکار دکتر خسروی ، همسر بنده یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹ به مطب شما مراجعه فرمودند و مشکلشان پایین بودن پلاکت خون بود که جواب آزمایش را شما رویت کردید و فرمودید مورد خاصی نیست چون پارامترهای دیگر خون هیچ مشکلی ندارد فقط قرص فولیک اسید و نورودینو تجویز کردید و شما فرمودید بابت اطمینان خاطر از کبد و طحال سونوگرافی انجام شود که امروز صبح انجام شد و بپیوست گزارش خدمتتان ارسال میگردد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام سونو طبیعی هست به جز بررسی پروستا ت که به متخصص اورولوژی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 276 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر روز بخیر و خسته نباشید من پلاکت خونم پایینه رو 52هزار هست میخواستم ببینم چه قرصی باید استفاده کنم که بالا بیاد در ضمن برای یه حالتی ارثی میباشد بابای خدابیامرزم 72 بود برادر بزگترم 30 و خواهرم رو 60 و خودمم رو 52 هزارم چهقرصی باید استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بتید علتش بررسی بسه بعد در صورتلزوم درمان بشه
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 315 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید خدمت شما خانم دکتر ببخشید پلاکت خون پایین باشه الان من 20سالمه این مثلا توسن 40یا50سالگی مشکل میشه یا نه دوربر67یا کم میشه یا زیاد میشه از 55هزارم کم نشده تاحالا تحت نظر دکتر هستم خواستم بپرسم این بعد بیست یا سی سال برنگردونه به یه بیماری دیگه و اینم تو آزمایش ازدواج مشکل هس؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام ، با نظر دکتر فوق تخصص خون ، باید بررسی های تکمیلی انجام بدین ، مثل سونوگرافی شکم و سطح اهن خون و ازمایشات روماتولوژی که اگه علت قابل رفع داره بر طرف بشه

 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 250 مشاهده پرسش
  پلاکت خون 118چه عوارضی به همراه دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر نفس پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  باسلام خانم دکتر عزیز چند روز پیش راجع به خواهرم پیام دادم سرطان پیشرفته تخمدان داره الان ی مدت تنگی نفس و درد قفسه سینه داره اکسیژن بهش وصل خلط سبز وصفرا بالا میاره و دکتر داخلی گفت خلط تو بدنش جمع شده و ریه اش آب نیاورده . فقط با توجه به آزمایشات هفته پیشش پلاکت پایین و کم خونی داره . خواستم آزمایشات رو ببنید و اگر لازم است تکرار بشه بهم بگید و لطفا بهم بگین چطور میتونم بیام مطبتون و چه کاری میتونم برای خواهرم انجام بدم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر