نارسایی تریکوسپید

نارسایی تریکوسپید (mild tr در اکو قلب) چیست؟

فهرست مطالب

عبارت mild tr در نتیجه آزمایش اکو قلب به نارسایی دریچه تری کوسپید (دریچه ای که دهلیز راست را از بطن راست جدا می کند) قلبی اشاره دارد. mild tr در اکو قلب زمانی اتفاق می افتد که این دریچه به درستی بسته نمی شود و باعث برگشت رو به عقب خون به دهلیز راست در زمان انقباض بطن راست می شود. با گذشت زمان، این وضعیت قلب را تضعیف می کند.

قلب به چهار قسمت یا حفره تقسیم شده است. حفره های فوقانی دهلیز چپ و راست و حفره های پایین تر بطن چپ و راست هستند. دیوار عضلانی به نام سپتوم وجود دارد که سمت راست و چپ قلب را از هم جدا می کند. حفره های بالا (دهلیز) و پایین (بطن) به هم متصل هستند. دریچه هایی وجود دارد که جریان خون را بین داخل و خارج قلب و بین حفره ها تنظیم می کند. دریچه ها می توانند مانند شیر آب عمل کرده و باز شوند تا خون آزادانه جریان یابد یا بسته شده و جریان را به طور کامل متوقف کنند.

mild tr در اکو قلب به مفهوم دریچه تری کوسپید یا دریچه سه لتی است.

علائم و نشانه های نارسایی تریکوسپید(دریچه سه لتی)

در ابتدا ممکن است نشانه های مشخصی را ایجاد نکند. در فشار خون ریوی یا فشار خون بالا احتمال نشان دادن علائم بیشتر است.

بعضی از علائم نارسایی تریکوسپید عبارتند از:

✅ تورم شکم

✅ کاهش تولید ادرار

✅ تورم پا و مچ پا

✅ ضعف عمومی

✅ ریتم نامنظم قلب

✅ تورم در بدن

✅ پالس در ورید گردن

✅ خستگی غیر قابل توضیح

چنانچه علائم نام برده را در خود یا هر یک از عزیزانتان مشاهده می کنید ،ضروریست جهت تشخیص دقیق و صحیح به متخصص قلب و عروق مراجعه و نسبت به درمان به موقع اقدام کنید.

علت ایجاد نارسایی تریکوسپید

1- اتساع بطن راست

شايعترين علت نارسایی تریکوسپید، اتساع بطن راست است. بطن راست (حفره پایین سمت راست) مسئول انتقال خون از قلب به ریه ها است. وقتی بطن راست مجبور به کار اضافی شود، برای جبران متسع شده (یا بزرگتر می شود) و همچنین باعث اتساع حلقه بافتی که از دریچه تریکوسپید برای باز کردن و بستن آن حمایت می کند، می شود.

بزرگ شدن می تواند عارضه بسیاری از اختلالات باشد، از جمله:

– آمفیزم

– فشار خون ریوی

– اختلالات قلب چپ

تنگی پولموناری (تنگی دریچه ریوی)

2- عفونت

عفونت ها می توانند به طور مستقیم به دریچه سه لتی آسیب برسانند و در نهایت منجر به نارسایی این دریچه شوند که شایع ترین آن اندوکاردیت عفونی است.

3- داروی رژیم غذایی

داروهای رژیم غذایی phentermine و fenfluramine که تحت عنوان “Fen-Phen” شناخته شده است، به نارسایی دریچه سه لتی مرتبط است. با این حال، این داروها از بازار خارج شده اند و از علل شایع نارسایی نیستند.

4- علل دیگر

علل احتمالی دیگری ممکن است در نارسایی تریکوسپید دیده شوند، هرچند نسبتاً نادر هستند و عبارتند از:

– صدمات خاص

– تومورهای کارسینوئید

– لوپوس سیستمییک

– نقص مادرزادی دریچه

-ناهنجاری Ebstein (بیماری قلبی مادرزادی)

-پرولاپس(افتادگی) دریچه تریکوسپید

-دژنراسیون Myxomatous

-سندرم مارفان

-تب روماتیسمی

-آرتریت روماتوئید

مقاله پیشنهادی دکتر آرزو خسروی 👈 گلودرد چرکی و احتمال روماتیسم قلبی

تشخيص نارسایی تريکوسپيد در مطب دکتر آرزو خسروی

در صورت داشتن علائم و یا داشتن بیماری هایی که منجر به این اختلال می شوند پزشک ممکن است به نارسایی دریچه سه لتی شک کند.

ویزیت متخصص قلب با یک معاینه فیزیکی آغاز خواهد شد. پزشک به صدای قلب برای شنیدن سوفل قلبی گوش خواهد کرد. این صدای غیرطبیعی می تواند نشانگر حرکت رو به عقب خون از دریچه قلب باشد.

پس از گوش دادن به قلب، متخصص قلب دستور برخی تست های تشخیصی را می دهد که در آن ها دریچه های قلب دیده می شود. ممکن است لازم به انجام آزمایشات زیر هم باشد.

  • نوار قلب: آزمایش نوار قلب در مطب دکتر خسروی انجام می شود. برای آشنایی با نحوه انجام این آزمایش و کاربرد نوار قلب کلیک کنید.
  • عکس قفسه سینه(chest X-ray)
  • اکوکاردیوگرافی: آزمایش اکو در مطب دکتر خسروی انجام می شود. برای آشنایی با نحوه انجام این آزمایش و کاردبرد اکو قلب، کلیک کنید.
  • اکوکاردیوگرافی مری: فیلم چگونگی انجام این آزمایش را در لینک اکو مری ببینید.
  • کاتتریزاسیون قلبی
  • اسکن رادیونوکلئید
  • ام آر آی (MRI)

انجام آزمایش اکو قلب در مطب

روش های درمان نارسایی دریچه

نارسایی دریچه سه لتی که با عنوان mild tr در اکو قلب ذکر می شود، همیشه نیاز به درمان ندارد. اگر وضعیت شدید نیست، متخصص قلب و عروق توصیه به کنترل قلب در طول زمان های منظم می کند تا مطمئن شوید که وضعیت پیشرفت نمی کند.

اگر ضربان قلب نامنظم داشته باشید، پزشک ممکن است دارو تجویز کند. نارسایی تریکوسپید که به علت نارسایی قلبی است ممکن است با داروهایی که ضربان قلب را تقویت می کنند، درمان شود. ادم را می توان با دیورتیک ها درمان کرد تا از بین رفتن مایعات جلوگیری شود که ممکن است به درمان بیماری های زمینه ای مانند فشار خون بالا کمک کند تا علائم مرتبط با این بیماری را کاهش دهد. در بعضی موارد، نیاز به ترمیم و جراحی دارد. جراحان همچنین می توانند دریچه تریکوسپید آسیب دیده را تعویض کنند.

عوارض طولانی مدت

در صورت درمان نکردن، این اختلال دریچه ای که با عنوان mild tr در اکو قلب ذکر می شود، می تواند خطر ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش دهد. همچنین می تواند منجر به کاهش وزن، کاهش اشتها و سیروز کبد شود. افرادی که نارسایی دریچه سه لتی دارند، خطر ابتلا به اندوکاردیت (عفونت قلب) در آنها بیشتر است.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای دریافت نوبت ویزیت در مطب با 02122894086 تماس بگیرید.

ارائه مشاوره
فردی و تخصصی 100%
ارائه نتایج
سریع و دقیق 100%
رعایت استانداردها
بهداشتی و ایمنی 100%

اشتراک گذاری :