متخصص قلب در تهران

عوارض پرتو درمانی بر قلب + راه های پیشگیری

درمان سرطان به اصطلاح می تواند یک شمشیر دو لبه باشد. پرتو درمانی و شیمی درمانی در حال افزایش تعداد افرادی هستند که از سرطان نجات یافته اند. با این حال، این موارد می توانند سبب بروز بیماری های قلبی عروقی در همان افراد نیز شوند. بنابراین لازم است عوارض پرتو درمانی بر قلب مشخص شود.

عوارض پرتو درمانی می تواند شامل حمله قلبی، نارسایی قلبی و آریتمی (ضربان غیر عادی قلب) شود. دارو های شیمی درمانی قدیمی و جدید می توانند به قلب و عروق خونی محیطی آسیب رسانده و همچنین سبب ایجاد مشکلاتی در انعقاد خون یا چربی های آن شوند. برخی اثرات قلبی عروقی جدی در هنگام درمان توسط شیمی درمانی بروز داده و دیگر موارد مدت ها پس از درمان سرطان پدیدار می شوند.

عوامل بروز مشکلات قلبی در اثر پرتو درمانی

درمان های سرطان از جمله انواع مشخصی از شیمی درمانی یا پرتو درمانی می توانند سبب بروز مشکلات قلبی شوند.

شیمی درمانی

مشکلات قلبی اغلب با مجموع مقدار داروی شیمی درمانی داده شده و یا درمان به وسیله چندین نوع از آن دارو ها ارتباط دارند. دارو های شیمی درمانی می توانند سبب آسیب های قلبی شوند. از جمله دارو ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دارو های آنتراسیکلین از جمله دوکسوروبیسین (آدریامایسین)، دانوروبیسین (سروبیدین، دانومایسین) و اپی روبیسین (فارموروبیسین)

سیس پلاتین

کاربوپلاتین (پاراپلاتین و پاراپلاتین AQ)

پاکلیتاکسیل (تاکسول)

سیکلوفسفامید (پروسیتوکس)

هرسپتین (تراستومازوب)

پرتو درمانی

پرتو درمانی های قفسه سینه، شکم، ستون فقرات یا تمام بدن که می توانند قبل از پیوند یک سلول بنیادی داده شوند، قادر به ایجاد مشکلات قلبی هستند.

این موضوع به مقدار مجموع تشعشعات تابیده شده به قفسه سینه و همچنین مقدار بافتی از قلب بستگی دارد که در منطقه درمان قرار گرفته است.

مشکلات قلبی مرتبط با پرتو درمانی به دلیل تغییرات در متد های درمانی و همچنین مقادیر تشعشعات در گذشته رواج کمتری داشتند.

عوارض رادیو تراپی

سن

افراد جوان و مسن (افراد دارای سن 60 سال یا بیشتر، کودکان و زنان با سن کم) از نظر ابتلا به مشکلات قلبی در معرض خطر بالا تری قرار دارند. همچنین، در این افراد هر چه سن در زمان دریافت درمان پایین تر باشد خطر ابتلا بالا تر است.

بیماری قلبی

افراد دارای سابقه بیماری قلبی از نظر ابتلا به مشکلات قلبی ایجاد شده توسط درمان های سرطان در معرض خطر بالا تری قرار دارند.

دیگر دارو ها

درمان به وسیله دیگر دارو ها نیز می تواند قلب را تحت تاثیر قرار داده و خطر ابتلا به مشکلات قلبی را افزایش دهد.

دیگر عوامل

دیگر عواملی که می توانند خطر ابتلا به مشکلات قلبی ناشی از شیمی درمانی یا پرتو درمانی را افزایش دهند شامل موارد زیر می شوند:

 • چاقی
 • فشار خون بالا
 • دیابت
 • سابقه خانوادگی مشکلات قلبی، فشار خون بالا یا دیابت
 • مصرف سیگار
 • سبک زندگی غیر فعال
 • مصرف یک رژیم غذایی سرشار از چربی
 • یائسگی زود هنگام

انواع مشکلات قلبی

شیمی درمانی و پرتو درمانی می توانند سبب بروز مشکلاتی شوند که عملکرد قلب را تحت تاثیر قرار داده و ضربان هایی غیر عادی (آریتمی) ایجاد کنند. انواع مشکلات قلبی که امکان بروز آن ها وجود دارند شامل موارد زیر هستند:

 • کاردیومیوپاتی و نارسایی احتقانی قلب که به قلب آسیب رسانده، آن را تضعیف کرده و بر عملکرد پمپاژ خون تاثیر می گذارد.
 • آسیب دریچه قلب که سبب تنگی یا گشادی دریچه قلب می گردد.
 • بیماری شریان کرونری (سخت شدن یا تنگی شریان های کرونری)
 • پری کاردیت (التهاب پری کاردیوم)
 • فیبروز پری کاردیال (سخت شدن یا ایجاد بافت اسکار (جای زخم) بر روی پری کاردیوم)
 • افیوژن پری کاردیال (تجمع غیر عادی مایعات در پری کاردیوم)
 • بیماری شریان کاروتید (سختی و تنگی شریان های گردن)

عوارض داروهای شیمی درمان بر قلب

علائم بروز مشکلات قلبی

علائم مشکلات قلبی بسته به نوع مشکل می توانند بسیار متغییر باشند. امکان دارد، مشکلات قلبی خفیف تا متوسط هیچگونه علامتی ایجاد نکنند. در این موارد مشکل تنها با انجام آزمایش های تشخیصی شناسایی می شود.

علائم مشکلات قلبی شامل موارد زیر می شوند:

 • تنگی نفس
 • گیجی یا احساس سبکی در سر
 • خستگی شدیدی که مانع ورزش کردن یا بازی کردن به صورت عادی می شود
 • درد قفسه سینه ای که مانند یک فشار قوی یا حس پر بودن احساس شده و از بازو، چانه و صورت نیز منتشر می شود
 • تعریق، حالت تهوع یا تنگی نفس به همراه درد قفسه سینه
 • درد شدید در مرکز یا سمت چپ قفسه سینه (اغلب با تنفس عمیق بدتر می شود)
 • بازه های تپش شدید قلب یا احساس ضربان غیر عادی
 • کم اشتهایی
 • تورم پا، مچ آن و شکم
 • سرفه و خس خس سینه که رفع نمی شود

در صورتی که علائم بدتر شده و یا از بین نمی روند بدون منتظر ماندن برای ملاقات بعدی، آن ها را به پزشک یا تیم مراقبت سلامت خود گزارش دهید.

تشخیص عوارض پرتو درمانی بر قلب

قبل از شروع درمان سرطان، امکان دارد تیم مراقبت درمان آزمایش هایی را جهت بررسی قلب انجام دهند. جهت بررسی هر گونه تغییر، آزمایش ها در حین و پس از درمان تکرار می شوند. این آزمایش ها می توانند شامل موارد زیر باشند:

یک آزمایش الکترو کاردیوگرام جهت بررسی میزان تپش و ریتم قلب

یک آزمایش اکو کاردیوگرام (اکو قلبی) جهت بررسی عضله قلب و نحوه تپش آن

یک آزمایش اسکن موگا جهت بررسی حرکت قلب و نحوه پمپاژ خون توسط آن به سرتاسر بدن

آزمایش های خون جهت اندازه گیری مواد شیمیایی از جمله الکترولیت ها

یک تست استرس اکو برای نشان دادن اینکه قلب در حین ورزش کردن و در هنگام تپش سریع تر چگونه عملکردی دارد.

استرس اکو چیست

اکو کاردیوگرافی

پیشگیری از مشکلات قلبی

تیم مراقبت سلامت جهت پیشگیری از بروز آسیب قلبی، افراد در معرض خطر را با دقت بررسی می کند. هنگامی که فرد درمان های سرطانی را دریافت می کند که می توانند به قلب آسیب برسانند، این تیم جهت پایش و بررسی قلب از آزمایش هایی استفاده می کند. در صورتی که پزشک تصور کند امکان آسیب دیدن قلب وجود دارد، مقدار دارو یا پرتو ها را کاهش داده و یا جهت پیشگیری از آسیب بیشتر درمان را به طور کامل متوقف می کنند.

گاهی اوقات یک دارو همانند دکسرازوکسان (زینکارد) جهت محافظت از قلب قبل از شیمی درمانی داده می شود.

همزمان با افزایش سن، خطر ابتلا به برخی از انواع بیماری های قلبی افزایش می یابد. از جمله این موارد می توان به حمله قلبی و سخت شدن شریان ها اشاره کرد. عواملی که می توانند خطر ابتلا به مشکلات قلبی را افزایش دهند شامل مصرف سیگار، دارو ها، رژیم غذایی سرشار از چربی، ورزش نکردن و عدم برخورداری از وزنی مناسب می شوند. بیماری هایی که خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهند شامل دیابت، فشار خون بالا و کلسترول بالای خون می شوند.

می توان با انجام موارد زیر خطر ابتلا به مشکلات قلبی را کاهش داد:

 • عدم مصرف سیگار یا ترک آن
 • دستیابی به وزنی مناسب و سالم و حفظ آن
 • مصرف یک رژیم غذایی سالم و محدود کردن چربی ها در رژیم غذایی
 • ورزش منظم و متداول

مدیریت مشکلات قلبی

در صورتی که فرد درمان های سرطانی را دریافت کرده است که می توانند به قلب آسیب برسانند، او می تواند جهت درمان و ارزیابی بیشتر با یک متخصص قلب مشورت کند.

برخی مشکلات قلبی توسط دارو ها درمان می شوند. در صورتی که یک دریچه قلب در حین درمان آسیب دیده باشد، امکان دارد جهت تعویض آن به جراحی نیاز باشد. احتمال دارد، بیماری شریان های کرونری در نهایت جهت درمان نیازمند جراحی (آنژیوپلاستی یا بای پس) باشد. اکسیژن درمانی نیز می توند برای تنگی های شدید تنفسی داده شود.

زندگی پس از پرتو درمانی

در صورتی که درمانی مانند شیمی درمانی یا پرتو درمانی قفسه سینه سبب آسیب دیدن قلب شود، فرد باید اقداماتی را جهت محافظت از قلب خود در ادامه زندگی خود انجام دهد.

انجام ورزش هوازی به طور کلی ایمن بوده و برای قلب مفید است. اما برخی از انواع ورزش ها به طور ویژه ای برای قلب پر تنش هستند. قبل از انجام ورزش یا شروع یک برنامه ورزشی جدید باید با تیم مراقبت سلامت خود مشورت نمود.

برخی شرایط از جمله بارداری یا بیماری همراه با تب بالا می توانند فشار مضاعفی بر قلب وارد کنند. برخی دارو ها از جمله کوکائین، قرص های لاغری، افدرین و دارو های ارتقا دهنده عملکرد بدن می توانند فشار وارد شده بر قلب را افزایش داده و نحوه عملکرد قلب را بدتر کنند.

در صورتی که یک دریچه قلبی آسیب دیده باشد، امکان دارد قبل از انجام فرایند های دندانپزشکی یا دیگر فرایند های پزشکی تهاجمی یک داروی آنتی بیوتیک به بیمار داده شود. این کار سبب پیشگیری از بروز عفونت های شدید قلبی (اندوکاردیت) می شود. با وارد شدن یک باکتری به جریان خون در حین انجام فرایند این عفونت ها به وجود می آیند.

پیگیری عوارض پرتو درمانی بر قلب

تمامی افرادی که به دلیل سرطان درمان می شوند نیاز به پیگیری های متداول دارند. تیم مراقبت سلامت بر اساس نوع سرطان، نحوه درمان آن و نیاز های فرد یک برنامه پیگیری برای او تهیه می کند.

پیگیری می تواند شامل یک معاینه فیزیکی و یک یا بیش از یک آزمایش عملکرد قلبی باشد که از جمله  آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اسکن موگا

اکوکاردیوگرافی (اکو)

ECG یا نوار قلب

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و دیدن آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهسا سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام خانم‌ دکتر من خانمی هستم۲۷ساله باسابقه ابتلا به سرطان پستان حدود یکسال ازشیمی درمانی و ۹ماه از رادیوتراپی میگذره درطول دوره درمان دچار افزایش ضربان قلب میشدم که دکتر انکولوژی بهم پروپرانول داد مصرف میکردم بهترمیشدم بعد از اتمام درمان به دکتر قلب مراجعه کردم نوار قلب دادم گفتن نوارت یه تغییراتی داره ولی نگفتن خوب یا بد اک‌و هم دادم گفتن سالمه ولی بااین حال من همش دچار ضعف وبیحالی میشم گاهی تپش قلب میگیرم فشار گاهی وقتا به۱۳رو۹یا۸میرسه مخصوصا شب ها که خوابم نمیبره بی قرارمیشم سوزش قفسه سینه دارم هم پشت هم جلو هردکتر قلبی مراجعه کردم بعد ازمعاینه گفتن شما مشکل اضطراب و استرسی داری به روانپزشک مراجعه کن نظرشما راجب نوار قلب من چیه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش)
   نوار قلب مشکل خاصی نداره اگر اکو هم نرمال بوده احتمالا علایم مربوط به قلب نیست
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خدمت آقای دکتر.من ۳۲ سالمه ۲ سال پیش دچار آریتمی قلبی شدم و در عین تزریق داروی ضد انعقادی با ۳۰۰ واحد قرص فلکایینید ریتم سینوس شد و دکتر برام قرص سوتالول۸۰ تجویز کردن که دارم همیشه مصرف میکنم.بعد ۴ ماه دوباره دچار آریتمی شدم و با همون فلکایینید درمان شدم.هنوزم مصرف سوتالول رو ادامه میدم.دکترم گفتن بیماریatrial fibrillation (af)دارم و باید عمل ابلیشن انجام بدم.آیا ضمن سوتالول به داروهای ضد انعقادی نیاز دارم یا خیر؟دکترم گفتن چون سنم بالا نیست به این داروها نیازی ندارم.عمل ابلیشن چقدر در درمان کامل بیماری موثره؟عکس آخرین اکو را هم فرستادم خدمتتون.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش)
   سلام اگر بیماری زمینه ای ندارید نیاز به ضد انعقاد نیست ، موفقیت ابلیشن ۶۰ تا ۷۰ درصد هست
 • تصویر کاربر اکبر چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما من چند سال قبل بعد از مصرف ندانسته خربزه وعسل دچار استرس خیلی شدید شدم وبعد از اون دچار حملات پانیک میشدم که به لطف خدا رفع شد ولی از اون موقع تا الان بعضی مواقع دچار یک دردی مثل رگ به رگ شدن در بالای سینه نزدیک گردن به صورت چند دهم یا چند ثانیه میشم بدون تپش قلب یا گیجی وهیچ علایمی البته دچار تپش قلب از کودکی هستم مواقع حساس یا جاهای حساس امتحان و...دچار تپش قلب میشم ارتروز گردن شدید هم بخاطر کار وورزش سنگینم دارم مشکل معده عصبی هم دارم میخواستم لطف کنید بنده رو راهنمایی کنید دکتر قلب هم زیاد رفتم نوار وتست ورزش همه خوب بود فقط دکتر برام پراپرانول میده وجدیدنم به خاطر این مشکل گفتند چیز مهمی نیست وقرص متازیرو 47.5برام دادن ضمنا اکثر اوقات متوجه امدن درد میشم وبا جابجا شدن یا تنفس عمیق درد یا اسپاسم نمیاد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش)
   سلام درد مربوط به قلب نیست ،سطح ویتامین دی را چک کنید
 • تصویر کاربر اح چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  با سلام. خسته نباشید.قبل از عمل سنگ کلیه ناحیه upj در دو کلیه آزمایش فایل ارسالی را انجام دادم البته از مهرماه این سنگ دیده شده. که داروی کم کاری تیرویید را قطع کردم چون بدون دارو مشکلم کمتر میشد. البته آزمایشگاه دیگه tsh رو 32 زده برام ولی سوالم در مورد قلبم و لخته شدن خونم مشکلی نداره برای عملی که بیهوشی داره؟ عمل از شکاف پهلو یا لیزر کدام خطر کمتری برام داره. در ضمن صبحها اکثرا لخته خون در بالای بینی وجود داره. من کلیه پلی کیستیک ارثی دارم. فکر میکنید قلبم مشکلی داره؟ تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش)
   سلام کم کاری تیرویید دارید برای قلب باید معاینه ، نوار و اکو انجام بشه
 • تصویر کاربر هما چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام .مادرم متازیرو ۴۷۰۵ رو نصف میکنند و مصرف میکنند ، آیا اشکالی داره و اینکه ظهر با ناهار بخورند بهتره یا صبح با صبحانه.و آیا در یک وعده همزمان با قرص فلوکاینید ۱۰۰ مصرف کنند ایرادی نداره.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام بهتره با فلکایینید هم زمان مصرف نکنند

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۳۰ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما دکتر گرانقدر
  حقیقت امر حدود ۱۵سال بدنسازی (کارباوزنه) کار میکنم ، بدون انجام‌تمرین های هوازی. بیشتر تمرین قدرتی. وزن ۱۰۶ و قد ۱۷۹. حدود یکسال پیش از طرف شرکت چکاپ کامل قلب و کبد و خون و... رفتیم. دکتر متخصص قلب گفت که من دیواره قلبم مقداری بزرگ شده. نمیدونم دقیقا چه دیواره ایی و کدوم قسمت. اما گفت باید ۱سال ورزش بدنسازی رو سبک تر تمرین کنم تاببینیم ایا این بزرگی ارثی هست یا بخاطر ورزش. که من در فامیل کسی نداریم بخاطر قلب مشکلی داشته باشه و خودمم ورزش یه مدت سبک کردم اما دوباره سنگین کار میکنم. هیچ علایمی هم ندارم .‌ و دیگه م پیش اون دکتر شرکت نرفتم. چون اوکیم و مشکلس توی ناحیه قلبم ندارم.تمام ویتامین ها و امگا سه و املاح معدنی و... تغذیه م رو رعایت میکنم. اما خب نگرانم اون کلفتی که متخصص گفت در قلب من ایجاد شده مسله ایجاد نمیکنه؟باید چیکار کنم؟آزمایش دوباره بدم؟چه ازمایشی؟بیام پیش شما؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۳۰ مهر ۰( 1 سال پیش)
   سلام ورزش سنگین میتونه باعث ضخیم شدن عضله قلب بشه که اگر زیاد باشه میتونه مشکلات ایجاد کنه حتما اکو را تکرار کنید
 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  سلام مادرم به کرونا مبتلا شدند چند روزه دکتر همراه داروهاش قرص آکسابین ۱۰به مقدار ۱۰عدد روزی یک عدد تجویز کردند روندش رو به بهبودیه و نیازی به بیمارستان پیدا نکردند بعد مصرف این چند روزه و قطع دارو مشکلی براشون پیش نمیاد؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 1 سال پیش)
   سلام بهتره تا یکماه دارو را ادامه بدن
 • تصویر کاربر ارسلان شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  باعرض سلآم وخسته نباشید خدمت شما
  خانم دکتر مادرم چندسالی ست ک انژیوکردن هوردورمه برای چکاپ ب متخصص قلب ک همون جراحشون میباشد مراجعه میکنن،حدود ۳هفته ایست ک علائمی چون سرگیجه و آفت فشار و ضعف شدید بهشون دست میده،تو ویزیت آخرشون اوکو شدن دوتاشون گفتن ک دریچه بقیشون گشادترشده قرارداده‌است کوچولوتغییردادن البته یه موردشو...حالا میخواستم باهاتون مشورت کنم ک چیکارمیتونم برای مادرم بکنم، آیا علائمی ک خدمتتون گفتم احتمال کمبود پلاکت خونومیتونن داشته باشن ودراینصورت چ دارویی میتونیم بهشون بدیم....مامانم سنشون ۸۰ هستش و بخاطر شرایط موجود نمیتونیم توبیمارستان بستریشون کنیم
  ممنون میشم کمکمون کنید
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام حتما باید نتایج انژیو و اکو و داروها جهت تصمیم گیری باشه،
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام،بچه ۵ ماهه دارم، پزشک اطفال معاینه کرد و گفت صدای اضافه تو قلبه، معرفی کرد یه اکو گرفتیم، جواب اکو رو گرفتیم‌ که دکتر گفت شکاف تو قلبه، ولی الان عملی یا دارویی نیست، ولی ۶ ماه دیگه مراجعه کنید احتمالا با رشد بچه خودش خوب بشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام فعلا همین طور که گفتن عمل کنید
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   و شش ماه دیگه اکو انجام بدید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۷ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  سلام من 27 سالم چند شب پیش برای اولین بار شوهرم متوجه احساس تنگی نفس من شده بود و منو بیدار کرد به نحوی که داشتم خفه میشدم و بعد از چند ثانیه خوب شدم و بسیار ترسیدم
  لطفا منو راهنمایی کنید که چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام حتما به پزشک مراجعه کنید که بررسی بشید
 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  سلام مادر بنده سال ۹۶ عمل باز قلب انجام دادن و دریچه قلبشون رو عوض کردند و از اون موقع دارن وارفارین مصرف میکنند، الان مادرم سرما خورده و بدن درد دارند، برای رفع بدن دردشون چیکار کنیم با توجه به اینکه غالب مسکن ها با وارفارین تداخل داره ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام علامت بدن درد و سرماخوردگی ممکنه از علایم کرونا باشه حتما مراجعه کنید
 • تصویر کاربر یاس یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  باسلام اینجانب فردی هستم که حد اقل در هفته یک الی دو بار پیاده روی و کوه نوردی یک ساعته دارم دارای قدی 179 سانت و وزنی حدود88کیکوگرم- سن 46 سال شغل فرهنگی و سابقه بیماری قلبی هم نداشته ام ولی یک ماه پیش براثر حساسیت یا هر مشکل دیگه از جمله ریزش پشت حلق به دلیل سابقه سینوزیت، سمت چپ گلوم نزدیک لوزه چپم التهاب پیدا کرد و حد ودیک ماه اینجوری بودم وبا استفاده از عسل طبیعی و استفاده از قرص های ابتدا آموکسی کولا حدود 10 عدد در سه روز و چون آموکسی جواب نمی داد درمان را با آزیترومایسن 500 چهار روز پشت سرهم و سپس آزیترو 250 حدود شش روز پشت سرهم مصرف کردم تا حدودی التهاب خوب شد و در یک هفته پیش بعد از ابتدایی بهبودی یک هفته کار بسیار سنگین در منزل شروع کردم (کندن خاک و برداشت سنگهای بزگ و..) در نتیجه این دو سه روز است (دوروز پس از قطع قرص ها) وقتی در شب میخوابم نزدیک زیر قلبم احساس درد مبهمی دارم وشبها نزدیک ساعت 4 صبح از شدت تند زدن قلبم که از بیخ گوشم هم احساس میشه بیدار میشم اما وقتی پا میشم و بیدار میشم خبری از تپش نیست و عادی میشه دیروز صبح درمان را با مواد طبیعی از جمله خوردن یک لیوان آب بلوبری و چند حبه سیر داخل نصف لیوان آبلیمو شروع کردم( چون شنیده بودم برای قلب خوبه) حالا صبح نزدیک قلب و معده شروع به درد کرد نمیدونم مال معده خالی و اسفاده از آبلیمو ناشتا بود یا قلب، اما با خوردن صبحانه و مقداری آب ولرم و دارچین تسکین پیدا کرد درضمن هیچ گونه درد قفسه سینه و نفس تنگی ندارم خواستم ببینم اگ مشکل معده باشه با ضربان بالاتی قلب درشب چه ارتباطی داره یا برعکس هست؟؟ با توجه به این توضیحات کامل علت رو بیان کنید وبگویین چه داروی مصرف کنم یا چه اقدامی انجام بدم با تشکر از شما دکتر مجرب که وقتتون رو بصورت اینترنتی در خدمت بیماران قراردادین ان شالله خدا خیرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام ، سن و عوامل خطر مثل قند ، سیگار و فشار خون را ذکر نکردید ، اگر سن بالای ۴۰ دارید حتما باید تت ورزش و اکو بدید ، اگه ن ایی تر هت نیاز به هولتر ریتم ۲۴ اعته و اکو دارید ، بیماریهای گوارشی و ریفلاکس به دلیل مصرف طولانی انتی بیوتیک هم سبب درد قفسه سینه خواهد شد ،
 • تصویر کاربر یاسر جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  درود دکتر وقت عالی بخیر
  بنده ۳۳ سالمه شبها هنگام خواب ضربانم پایین میاد در حد ۴۰ ضربان در دقیقه با این مورد مشکلی ندارم اما حدود سه چهار سالی هست که متوجه شدم مکث در ضربان دارم به اینصورت که حتی زمانی که در خواب هستم متوجه این قضیه میشم حدود دو یا سه ثانیه کاملا مکث رو متوجه میشم سرم سبک میشه و احساس مرگ میکنم قبلا به علت فشار خون بالا متورال مصرف میکردم نصف صبح نصف شب که بعد از مراجعه به پزشک ایشون تشخیصشون این بود که با قطع کردن این دارو مشکلم مرتفع میشه در حال حاضر یک ساله که لوزارتان مصرف میکنم و متورالو قطع کردم اما همچنان درگیرم با این مکثها میخواستم بپرسم که آیا این مکثها در خواب طبیعیه؟چون در طول روز مشکلی ندارم و ضربانم عادی هستش فقط و فقط در خواب این مشکلو دارم
  1. تصویر کاربر یاسر شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   منتظر پاسختون هستم با تشکر
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام حتما باید هولتر انجام بدین ، و بر اساس اون تصمیم گرفت
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر