متخصص قلب در تهران

11 دلیل درد دنده ها

درد استخوان دنده می تواند تیز یا مبهم بوده و در هر ناحیه ای از قفسه سینه احساس شود. علت درد دنده می تواند به دنبال یک ضربه یا  بیماری زمینه ای رخ دهد. درد دنده عوامل مختلفی داشته که از کشیدگی عضلانی تا شکستگی استخوانی را شامل می شوند. درد یاد شده می تواند به صورت فوری یا مدتی بعد از آسیب نمایان شود.

علائم درد استخوان دنده

در هنگام بروز درد دنده، تجربه موارد زیر امکان پذیر است:

چنانچه در رابطه با درد استخوانی قفسه سینه سوالی دارید در بخش ثبت پرسش ارسال کنید و ظرف مدت چند روز پاسخ خود را دریافت کنید.

علت درد استخوان دنده و نواحی اطراف آن چیست؟

درد دنده یا درد داخل دیواره قفسه سینه دارای عوامل مختلفی است. آسیب به دیواره سینه جدی ترین علت درد دنده بوده که باعث بروز شکستگی دنده، شکستگی و درد جناغ سینه یا ترقوه و آسیب به ریه ها یا دیگر اندام های داخلی می شود. در صورت ابتلا به درد دنده پس از آسیب به قفسه سینه باید فورا به دنبال درمان اورژانسی بود. درد های دنده ای که آسیب فیزیکی عامل بروز آن ها نیست ممکن است در اثر کشیدگی عضلانی، التهاب مفصلی یا سندرم درد با علت ناشناخته به وجود آمده باشند. برخی بیماری های سیستمی همچون اختلالات خود ایمنی یا فیبرومیالژی نیز می توانند سبب درد دنده ها شوند.

بیشتر بدانید: علت درد وسط قفسه سینه و پشت قلب چیست؟

عوامل درد دنده پس از آسیب فیزیکی

آسیب های فیزیکی زیر می توانند به درد دنده منجر شوند:

شکستگی دنده

شکستگی دنده ها پس از ضربه دیدن قفسه سینه رایج بوده و می تواند به شدت دردناک باشد. شکستگی دنده معمولا با دردی متمرکز، تغییر شکل قفسه سینه یا مشکل در تنفس همراه است. شکستگی همزمان چندین دنده در آسیب هایی همچون زمین خوردن یا سوانح رانندگی رایج است.

شکستگی دنده

شکستگی جناغ یا ترقوه

استخوان های جناغ یا ترقوه نیز ممکن است در اثر آسیب دچار شکستگی شده و دردی همچون درد دنده را در قفسه سینه ایجاد کنند.

کوفتگی ریه ها

آسیب به قفسه سینه ممکن است به کوفتگی و ضربه خوردن بافت ریه منتهی شود. کوفتگی یا آسیب ریوی می تواند دردی قابل توجه و مشابه با درد دنده را در دیواره قفسه سینه به وجود آورد. بروز همزمان شکستگی دنده و کوفتگی ریوی به دنبال آسیب قفسه سینه امکان پذیر است.

آسیب های داخلی

هر گونه ضربه فیزیکی قابل توجه به دیواره قفسه سینه می تواند به آسیب های داخلی منجر شود. هر گونه آسیب به قفسه سینه نیازمند ارزیابی اورژانسی توسط یک پزشک است.

عوامل درد اسکلتی عضلانی سینه

درد دنده می تواند در اثر مشکلات اسکلتی عضلانی از جمله موارد زیر باشد:

التهاب مفصل دنده

التهاب محل اتصال بین استخوان و غضروف دنده می تواند درد دنده را ایجاد کند. عامل این التهاب و درد تاکنون ناشناخته باقی مانده است.

کوستوکندریت

این مشکل هنگامی بروز می دهد که محل اتصال بین دنده و جناغ دچار التهاب می شوند.

کشیدگی عضلانی

عضلات کوچکی بین دنده ها وجود دارند که ممکن است به کشیدگی یا گرفتگی دچار شوند. بلند کردن اجسام سنگین یا سرفه شدید از عوامل کشیدگی عضلانی دیواره قفسه سینه هستند. کشیدگی عضلانی در قفسه سینه می تواند دردی شبیه به درد دنده ایجاد کند.

دلایلر تیر کشیدن قلبمقاله پیشنهادی دکتر آرزو خسروی: علت تیر کشیدن قلب چیست؟

سندرم های درد

سندرم های درد متعددی وجود دارند که با درد دنده همراه هستند. سندرم درد به دردی مزمن و مشخص اما با علت نامعلوم گفته می شود. سندرم درد دنده، جناغ، تیتز از جمله نمونه های این سندرم ها هستند.

دیگر عوامل

دیگر عوامل درد دنده می توانند شامل موارد زیر باشند:

فیبرومیالژی

فیبرومیالژی یک سندرم درد مزمن است که با اختلال خواب، افسردگی و حساسیت به لمس در چندین نقطه همراه است. درد قفسه سینه در مبتلایان به فیبرومیالژی رایج بوده و می تواند همچون درد دنده احساس شود.

اختلالات خود ایمنی

برخی اختلالات خود ایمنی همچون آرتریت روماتوئید، آرتریت پسوریاتیک و اسپوندیلیت آنکیلوزان با درد قفسه سینه همراه هستند. این درد معمولا در محل اتصال استخوان دنده و غضروف آن احساس می شود.

دیگر بیماری های سیستمیک

برخی بیماری های با رواج کمتر نیز می توانند سبب درد قفسه سینه یا دنده شوند. سرطان ریه، سرطان پستان یا کم خونی داسی شکل از جمله این بیماری ها هستند.

علت و درمان درد استخوان دنده

درمان درد استخوان دنده

درمان خانگی درد دنده: برخی عوامل درد دنده همچون کشیدگی عضلانی قابل درمان در خانه هستند. اما برخی از اسیب های جدی نیاز به درمان توسط پزشک را دارند.

مسکن های بدون نسخه: در صورتی که درد دنده ناشی از التهاب غضروفی یا کشیدگی عضلانی باشد مسکن های بدون نسخه ای همچون ایبوپروفن (موترین یا آدویل) در رفع درد موثر خواهند بود.

استراحت: در درد دنده ناشی از التهاب غضروفی یا کشیدگی عضلانی، استراحت نیز می تواند کمک کننده باشد. اجتناب از فعالیت های تشدید کننده درد به مدت یک یا دو هفته امکان بهبودی را برای التهاب موجود فراهم می کند.

✅تجویز دارو های مسکن توسط پزشک: آسیب قفسه سینه منتهی به شکستگی دنده، کوفتگی ریوی یا موارد دیگر به شدت دردناک هستند. در این موارد، پزشک جهت کمک به فرایند التیام چند داروی مسکن برای بیمار تجویز می کند.

مطلب مرتبط:علت درد سینه چپ در زنان چیست؟

تشخیص علت درد استخوان دنده

در صورت تداوم درد باید به دنبال درمان پزشکی بود زیرا امکان ابتلا به بیماری های زمینه ای وجود دارد. پزشک فرد را معاینه کرده، درباره علائم او سوال پرسیده و تعدادی از موارد زیر را پیشنهاد می دهد:

تصویر برداری

در صورتی که پزشک به شکستگی دنده یا آسیب به اندام های داخلی قفسه سینه مشکوک باشد جهت کمک به تشخیص علت درد دنده انجام تصویر برداری اشعه ایکس، سونوگرافی یا موارد دیگر را پیشنهاد می دهد.

آزمایش های خون

در صورتی که پزشک ابتلا به یک اختلال خود ایمنی را احتمال دهد، جهت تعیین علت زمینه ای انجام آزمایش های خون را تجویز می کند.

چه زمانی درد دنده یک مشکل اورژانسی است؟

اگر درد دنده پس از یک ضربه یا آسیب به وجود آمده و شدید یا مختل کننده توانایی تنفس باشد، باید فورا به دنبال درمان اورژانسی بود. در این موارد، جهت تعیین علت درد و بررسی آسیب های احتمالی ریه ها و اندام های دیگر معمولا تصویر برداری پزشکی انجام می شود.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و فلوشیپ اکوکاردیوگرافی

نوبت دهی مطب با شماره گیری 02122894086 امکان پذیر است.

جهت مشاهده ادرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رستگار پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام . ۴/۵ ماهه عمل باز قلب انجام داده ام . در وسط قفسه سبنه بطرف چپ سر یکی از دنده ها به شدت درد میکنه . گویا ضربه با چکش خورده که البته اصلا چنین نیست . هیچ ضربه ای نخورده . باهیچ پماد یا مسکنی هم آرام نمیشه . حتی دردش مرا از خواب بیدار میکنه یا نفس عمیق و خمیازه باعث درد در همین نقطه میشه . البته هیچ علامت دیگر قلبی و تنفس هم وجود نداره فقط درد ۱×۱ سانت استخوان دنده . لطفا راهنمایی فرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 4 هفته پیش)
   سلام به جراحتون جهت بررسی سیمهایی که در قفسه سینه بسته شده ، مراجعه کنید
 • تصویر کاربر لیلی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام درد در دنده ی چپم دکتر قلب هم رفتم آنژیو هم انجام دادم اکو هم گرفتم همه گفتن مشکل قلبی نداری اما مشکل معده دارم اما معده که نباید دردش بزنه در سمت دنده های دو طرف پشت از درد نفسم بند میاد فقط در حال استراحت و کیسه آب گرم بهتر میشم من در شهر مقدس مشهد هستم لطفاً مرا راهنمایی بکنید در ضمن من چکاب کامل هم دادم کمبود ویتامین دی ندارم فقط کمی پوکی استخوان خیلی کم چون من در چهل سالگی رحم رو برداشتم از خونریزی زیاد اما این مشکل اصلا خوب نشده در بدن من با کنی کار درد میگیره با استرس درد میگیره دکتر میگه اسپاسم عصبی داری فیبرومیالژیا داری لطفاً راهنمایی کنید من چه قرصی بخورم
  اگر دکتر را میشناسید که در مشهد باشد به من بگویید و راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 4 هفته پیش)
   سلام اندوسکپی و کلونوسکپی انجام بدید اگر نرمال بود به روانپزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام من سه ماهه که درد در قسمت پایین دنده چپ و درد در دنده های پشتی رو دارم سه ماه مدتم داروی معده مصرف کردم چون دکتر احتمال هلیکوباکتر میدادن اما خوب نشدم این درد از چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 2 ماه پیش)
   سلام ممکنه کمبود ویتامین دی و یا منیزیوم باشه
 • تصویر کاربر بهار سه شنبه ۷ دی ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام یک نقطه از استخوان دنده چپم درد میکنه گاها به پشت هم میزنه و میخاره...وقتی فشار میدم احساس میکنم یکی از دنده هام حرکت میکنه
  علتش چی میتونه باشه و چیکار کنم برا بهبودش؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۷ دی ۰( 4 ماه پیش)
   سلام سطح ویتامین دی چک کنید
 • تصویر کاربر محیا سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام اوقاتتون نکو،چند ماهی است که در یک نقطه خاص که حدودا عضلات دنده ای سمت چپ است احساس درد میکنم،که با تکان دادن دست،پهلو به پهلوشدن تشدیدمیشود،با کمپرس گرم تشدید میشود،هنگام فعالیت بیشتر درد کمتری و هنگامی که یک پوزیشن ثابت چه خوابیده چه نشسته دارم درد بیشتری احساس میکنم،لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 5 ماه پیش)

   سلام یا کمبود ویتامین دی هست یا اسپاسم عضلات

 • تصویر کاربر بحری دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  باسلام وخداقوت
  تقریبا ۱ساله فشارکوچیکم ۹میشه فشاربزرگم هم۱۴ حالم چندروز خراب میشه سردردم لهبود پیدانمیکنه مسکن استفاده میکنم ولی درست نمیشه چندروز پیش قفسه سینه ام به شدت درد گرفت ازفرداس هم درد دراستخوانهای پشتم احساس میکنم ممنونم ازلطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 7 ماه پیش)
   سلام هولتر فشار انجام بدید اگر متوسط فشارها در ۲۴ ساعت بالا باشد نیاز به دارو دارید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر