متخصص قلب در تهران

برای سوزش معده در بارداری چه قرصی بخوریم؟

سوزش و معده درد به وضعیتی گفته می شود که در آن اسید از درون معده به مری و گاهی حلق باز می گردد و سبب تحریک بافت ها می شود. تشخیص سوزش قلب از سوزش معده بسیار سخت است و بعضا با هم اشتباه گرفته می شوند. دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی در این مورد توضیح می دهند. جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سوزش و معده درد در بارداری می تواند شدید بوده و برای برخی زنان یک مشکل مداوم به نظر برسد. سوزش سر دل (نشانه بیماری GERD یا رفلاکس مری و معده) در یک چهارم تا نیمی از زنان باردار اتفاق می افتد. این وضعیت معمولا در سه ماهه اول یا دوم بارداری اتفاق افتاده و تا پایان بارداری ادامه می یابد.

اگر سوالی در ارتباط با معده درد و سوزش معده در بارداری دارید در بخش ثبت پرسش ارسال کنید و ظرف چند روز پاسخ خود را دریافت کنید.

خوشبختانه، سوزش معده در بارداری خفیف و متناوب می باشد اما با این حال می تواند مشکل آفرین یا شدید نیز باشد. در اینجا چندین نکته جهت کمک به مدیریت سوزش سر دل در دوران بارداری آورده شده است.

بررسی علل سوزش معده در بارداری

سوزش معده در بارداری توسط ترکیبی از هورمون ها و رشد نوزاد درون بدن مادر که به احشای شکمی فشار وارد می کند به وجود می آید. خوشبختانه، سوزش معده در بارداری پس از زایمان برطرف می شود.

ممکن است برخی مواد غذایی سبب تشدید سوزش سر دل در دوران بارداری شوند. تمام مواد غذایی که سبب سوزش سر دل در افراد غیر باردار می شوند می توانند سبب سوزش سر دل در افراد باردار نیز شوند. از جمله این مواد غذایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شکلات (کاکائو)
 • نعنا
 • نوشیدنی های کافئین دار (مانند قهوه، چای و نوشیدنی های بدون الکل)
 • غذاهای چرب
 • الکل

درمان سوزش معده در بارداری در مطب دکتر خسروی

مدیریت سوزش سر دل یا GERD در دوران بارداری شامل بسیاری از اصول یکسان مدیریت سوزش سر دل در خانم های غیر باردار و جمعیتی عمومی که از سوزش سر دل یا GERD رنج می برند، می باشد. همچنین، جهت کمک به رفع علائم سوزش سر دل، تغییرات سبک زندگی باید به طور دقیق انجام شوند.

علائم سوزش سر دل در بارداری شامل احساس سوزش در قفسه سینه، صدا های خشن تنفسی، سرفه، گلو درد یا آسیب دندان می شوند. اسید سبب خورده شدن مینای دندان می شود.

15 راه برای تسکین سوزش معده در بارداری

در این مطلب اطلاعاتی در ارتباط با درمان هایی خانگی که می توانند علائم سوزش سر دل را کاهش دهند و یا از بین ببرند آورده شده است.

سوزش معده در بارداری

درمان معده درد در بارداری

سر تخت خود را بالا آورید

60 سانتی متر اول سر تخت باید به اندازه 15 تا 20 سانتی متر بالا آورده شود. می توان از یک ابر 15 تا 20 سانتی متری نیز به جای اینکار و جهت بالا بردن سطح نیم تنه بالا استفاده کرد.

ضروری است که آن ابر باید به اندازه کافی سفت باشد تا بتواند به طور واقعی سطح نیم تنه بالایی را بالا ببرد. این ابر باید تا به ناحیه میان تنه ادامه بیابد تا تمامی قفسه سینه بالا آورده شود. 

در هنگام شب بر روی پهلوی چپ خود دراز بکشید

خوابیدن بر روی پهلوی چپ در هنگام شب علاوه بر زنان باردار در دیگر زنان و افرادی که به GERD مبتلا هستند نیز می تواند رفلاکس اسید را کاهش دهد. در این وضعیت برگشت به درون مری از لحاظ فیزیکی برای اسید مشکل می باشد. گاهی اوقات، ممکن است نیاز باشد که فرد بر روی یک صندلی راحتی با زاویه 45 درجه یا بیشتر بخوابد.

از خم شدن پس از غذا خوردن اجتناب کنید

پس از صرف وعده های غذایی باید از انجام فعالیت هایی که نیاز به خم شدن دارند، خودداری کرد. در عوض آن می توان جهت اجتناب از خم شدن به یک پیاده روی کوتاه رفته، کارهای خانگی سبک انجام داده و یا اینترنت گردی کرد.

سیگار نکشید

زنان باردار نباید سیگار بکشند. سیگار کشیدن علاوه بر آسیب به جنین، اسفنکتر انتهایی مری را شل کرده و رفلاکس اسید معده را تشدید می کند.

به درستی خم شوید

از ناحیه میان تنه نباید خم شده و در عوض می توان از ناحیه زانو خم شد.

از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید

پوشیدن لباس های تنگ که بر روی معده فشار وارد می کنند، می تواند رفلاکس معده را تشدید کنند.

شیر و ماست مصرف کنید

مصرف ماست و نوشیدن یک لیوان شیر می تواند به تسکین علائم سوزش سر دل کمک کند. در صورتی که فرد عدم تحمل نسبت به لاکتوز دارد، می تواند از محصولات بدون لاکتوز استفاده کند.

عدم مصرف مواد غذایی که سوزش سر دل در دوران بارداری را تشدید می کنند

باید از مصرف هر گونه مواد غذایی که سوزش سر دل را تشدید می کند (برای مثال قهوه، نوشابه، چای، الکل، شکلات، غذاهای چرب و سرخ شده، میوه های و آبمیوه های حاوی سیتروس، غذاهای ادویه دار، گوجه، نعنا و…) اجتناب شود.

باید غذا را در مقدار کم و وعده های زیاد مصرف کرد

باید بجای خوردن وعده های کم با مقدار زیاد، وعده هایی زیاد با مقدار کم مصرف کرد. همچنین، آخرین وعده غذایی در روز باید در اوایل غروب و حداقل 3 ساعت قبل از خواب مصرف شود. زنان باردار و مبتلا به سوزش سر دل نباید فورا پس از مصرف غذا دراز بکشند.

به سرعت غذا نخورید

سرعت خود را در غذا خوردن کاهش دهید. سریع غذا خوردن می تواند منجر به سوزش سر دل شود. به آرامی غذا خوردن می تواند فرد را از پری بیش از حد که سبب سوزش سر دل می شود باز دارد.

مقاله پیشنهادی دکتر آرزو خسروی: علت تپش قلب در بارداری چیست و چگونه درمان می شود؟

مصرف مقادیر زیاد مایعات را کاهش دهید

سعی کنید پس از آخرین وعده غذایی روز به مقدار زیاد آب ننوشید، زیرا هر چه معده در هنگام خواب خالی تر باشد، احتمال برگشت اسید معده کمتر خواهد بود.

مایعات را کم کم بنوشید

به جای سر کشیدن و نوشیدن یک باره مایعات آن ها را مزه مزه کرده و کم کم بنوشید.

آدامس بجوید

جویدن آدامس می تواند در تسکین سوزش سر دل مفید باشد. جویدن آدامس ترشح بزاق را تحریک کرده که آن نیز شامل بی کربنات می باشد. بزاق و بی کربنات بلعیده می شوند و بی کربنات، اسید بازگشته به مری را خنثی می کند.

داروهای بدون نسخه برای سوزش سر دل در دوران بارداری

در صورت توصیه پزشک، فرد می تواند از داروهای بدون نسخه از جمله ضد اسید ها (تامز، رولایدز و…)، H2 بلاکر ها مانند رانیتیدین (زانتاک) یا سایمتدین (تاگامت) یا مهار کننده های پمپ پروتون جهت کمک به رفع علائم سوزش سر دل کمک بگیرد.

زنجبیل

زنجبیل به عنوان یک درمان خانگی می تواند به افراد دارای معده درد، حالت تهوع یا استفراغ کمک کند. با این حال، زنجبیل در جهت چنین استفاده ای از طرف سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید نشده است.

اگر سوالی در ارتباط با معده درد و سوزش معده در بارداری دارید در بخش ثبت پرسش ارسال کنید و ظرف چند روز پاسخ خود را دریافت کنید.

قرص برای سوزش معده در بارداری

قرص های زیر فقط باید توسط پزشک تجویز شوند. هرگز آن ها را سر خود مصرف ننمایید!

 • مایلانتا
 • ماالوکس
 • تامس
 • رولاید
 • آنتی اسیدها
 • مسدود کننده های بتا

قرص معده درد در بارداری

با مصرف داروهایی مانند Pepto Bismol ،Gas-X ،Gaviscon ،Tums و Rolaids می توانید به معده درد کمک کنید.

شربت معده در بارداری

سعی کنید فقط در موارد ضروری از شربت آلومینیوم ام جی در بارداری اسفتده نمایید. زیرا مصرف این دارو در دراز مدت عوارضی مانند، بی اشتهایی، یبوست، بهم ریختگی اعصاب و … را به همراه دارد. از این استفاده از این شربت معده در بارداری زیاد توصیه نمی شود. سعی کنید سوزش معده خود را با روش های دیگر بهبود بخشید.

دیگر درمان های خانگی برای سوزش معده در بارداری

دیگر درمان سوزش معده در بارداری در طب سنتی این است که برای سوزش سر دل شامل 2 تا 3 قاشق چایخوری سرکه سیب در250  میلی لیتر آب می باشد. با اینکه باور بر این است که سرکه سیب اسیدی می باشد اما به تعادل تولید اسید در معده و متعادل سازی اسید معده کمک می کند.

دیگر درمان طبیعی برای سوزش سر دل شامل استفاده از جوش شیرین (شامل سدیم بی کربنات می باشد) جهت خنثی سازی اسید معده است. یک قاشق چایخوری از آن را در نصف فنجان آب ریخته و جهت رفع علائم، آن را بنوشید. قبل از استفاده از هرگونه درمان طبیعی باید با پزشک مشورت شود.

⚠نکته جالب: داستانی قدیمی وجود دارد که می گوید سوزش سر دل در دوران بارداری به معنی این است که نوزاد سری پر مو خواهد داشت. در واقع این داستان حقیقت دارد!

سطوح استروژن در دوران بارداری سبب شل شدن اسفنکتر مری شده که در این حالت، اسید قادر به برگشت به درون مری شده و سبب ایجاد سوزش سر دل می شود، اما سوزش سر دل خود سبب رشد مو نمی شود. این استروژن است که در رشد موهای نوزاد در حال شکل گیری نقش ایفا می کند.

هیچ مدرکی دال بر موثر بودن درمان های هومئوپاتیک در درمان سوزش سر دل در دوران بارداری وجود ندارد. در صورتی که فرد تمایل به امتحان یک روش هومئوپاتیک دارد باید در درجه اول با پزشک خود و یک متخصص هومئوپاتی مشورت کند.

سوزش گلو در بارداری

ممکن است هنگام بارداری به بیماری های بیشتری مبتلا شوید زیرا بیشتر در معرض عفونت هستید سیستم ایمنی بدن شما در دوران بارداری کمی پایین می آید. همه گلودردها به دلیل عفونت نیستند. به عنوان مثال، سوزش معده، یک علامت شایع بارداری است که می تواند باعث گلود درد شود. زنان باردار نیز غالباً دچار سوزش معده می شوند که در نتیجه دچار گلو درد هم می شوند.

دکتر آرزو خسروی فلوشیپ اکوکاردیوگرافی

زمان مراجعه به پزشک

در صورت رخداد موارد زیر باید با پزشک تماس گرفت:

 • داشتن سوزش سر دل شدید یا درد قفسه سینه
 • بهبود نیافتن علائم سوزش سر دل با تغییرات سبک زندگی و درمان ها
 • ابتلا به تب، سر درد، حالت تهوع یا استفراغ در سوزش سر دل
 • حالت خفگی در هنگام غذا خوردن، مشکل در بلع یا احساس گیر کردن غذا در گلو
 • کاهش وزن بدون تلاش برای آن
 • استفراغ خون روشن یا مانند دانه های قهوه
 • داشتن مدفوع سیاه و قیر مانند

این علائم ممکن است نشانه هایی از یک وضعیت پزشکی دیگر باشند که نیاز به درمان فوری دارد.

عوارض سوزش معده در بارداری

عوارض ناشی از بیماری رفلاکس معده و روده (خونریزی مری، مشکل در بلع، کاهش وزن و…) شایع نیستند. در شرایط غیر از بارداری، از آنجایی که انواعی از داروهای بسیار موثر در تسکین سوزش سر دل وجود دارند، این وضعیت به آسانی و با موفقیت درمان می شود.

مشکل این جاست که بسیاری از داروها را نمی توان در دوران بارداری مصرف کرد. این ضعف پس از زایمان برطرف می شود. علاوه بر این، پیچ خوردگی ارگان ها در شکم و افزایش فشار شکمی در اثر رشد جنین در رحم می تواند سبب افزایش رفلاکس اسید معده در دوران بارداری شود.

درد قفسه سینه همیشه علامت یک بیماری قلبی یا سکته قلبی نیست. گاهی حمله عصبی نیز می تواند دردی شبیه به درد قلبی را ایجاد کند. با این حال اگر  سنگینی قفسه سینه با علائمی مانند تب، سرفه و بی حالی همراه شود، می تواند نشان دهنده ی کرونا باشد. از کجا بدانم درد سینه من عصبی است یا حمله قلبی یا ناشی از کرونا؟


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خود و نمایش آن، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد نمایید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سپیده پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۱۹ هفته باردارم چند روزه معده درد شدید وسوزش معده دارم هیچی نمیتونم بخورم از درد شدید تهوع هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 3 ماه پیش)

   سلام. جهت مشکل معده به پزشک گوارش مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر سمانه پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام بنده در ماه اول بارداری هستم که سوزش معده شدید دارم می خواستم قرص کلیدینیوم سی استفاده کنم خوبه یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 9 ماه پیش)

   سلام استفاده نکنید

 • تصویر کاربر محمدزاده چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام من ۶ ماه حامله هستم سوزش معده دارم شدید در قفسه سینه چه باید مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 9 ماه پیش)

   سلام اگر مرتبط با غذا هست به متخصص گوارش مراجعه کنید و اگر نیست جهت معاینه و اکو به متخصص قلب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر لیلا چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام سوزش معده دارم آیاباردارم ی هفته مونده ب پریودی
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 9 ماه پیش)

   سلام سوال واضح نیست

 • تصویر کاربر رضایی جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام من حدودچهارساله مشکل بلع غذا وگاهی اوقات درد معده دارم الان هفته هفتم بارداریمه غذاانگار همیشه تو گلومه چند ماه پیش اندو دادم زخم وعفونت معده داشتم دوبار دارو تجویز شد ولی مشکلم حل نشد الان که ماههای اول بارداریمه چکار کنم .ممنون از محبتتون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام میتونید از شربت معده استفاده کنید ، غذای با حجم کم و به دفعات بخورید ، غذاهی محرک و چرب ، چای قهوه ، ادویه فلفل و نوشابه نخورید .بعد از غذا تا دو ساعت دراز نکشید
 • تصویر کاربر سمانه جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  من هفته نهم بارداری هستم سوزش و درد شدید معده دارم چند بار اسید معدم بالا اومد و گلومو سوزوند حالت تهوع واستفراغم داشتم دکتر رفتم امپرازول و شربت معده داده فعلا که تاثیر زیادی نداشته خواستم بدونم برا بچه ضرر نداره و چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام شربت معده ضرر نداره ، امپرازول را بهتره نخورین ، غذا حجم کم و به دفعات و غذا های چرب و پر حجم نخورید ، حین خواب زیر سرتون را بالا بگذارید و تا دو ساعت بعد از غذا خوردن نخوابید
 • تصویر کاربر بهار چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  باسلام سوزش معدم ب حدی زیاده ک نمیتونم ی جابشینمو غذا بخورم دائم میسوزه شربتم میخورم ولی فقط واس یک یا دوساعت دردشو اروم میکنه و دوباره دردش شروع میشه هفته شیشم بارداریمه چیکارکنم هم ضعیف شدمهم اینک از اشتها افتادم میترسم واس بچم مشکلی پیش بیاد دیگ تحملش سخت شده
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام غذا و نوشیدنی محرک نخورید ، مثل ادویه سرخ کردنی نوشابه ، ... و کم کم غذا بخورید اگه شدید هست بهدکتر برای انجام سونوگرافی کیسه صفرا و بررسی بیشتر مراجعه کنید
 • تصویر کاربر فاطی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  با سلام.من هفته 21بارداریمه.رفلاکس معدم شدیده.دکترم رانیتیدین150تجویز کرده بود اما الان میگن سرطان زا هست.جایگزینش چی استفاده کنم که مضر نباشه.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام شربت ALMg

 • تصویر کاربر مجیدعسگری سه شنبه ۲۸ فروردین ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من ۲۸سالمه افتادگی دریچه میترال دارم وهرروز قرص پرانول والپرازولام صب وشب میخورم مشکلی ندارم ولی تازگیابخاطردرد ناحیه پهلوراست به سونوگرافی رفتم گفتن به قطر ده میلی سنگ تو صفرا داری عمل کنی باید میخواستم بدونم روش لاپاراسکوپی برام خوبه یا عمل باز اخه میگن تو لاپاراسکوپی باد میزنن شکم برای قلب و ریه خطرناکه.ضمنا من تنگی نفس دارم بیشتر از ۱۵ثانیه نمیتونم نفسم رو حبص کنم و همیشه یکی از بینیهام کیپ هست و برعکس هیچوقت هر دوباز نیستن بخاطرهمین نفس کم میارم حتی با دهان.میخواستم از شما بزرگوار بپرسم کدوم عمل بهتره اگ بیهوش بشم یه وقت نمیرم میترسم.من ۲۸سالمه و لاغرم ۵۵کیلو هستم از شهرستان مزاحم میشم ممنون بی نهایت
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۸ فروردین ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام از نظر قلبي با توجه به مسايلي كه مطرح كرديد منعي براي عمل نداريد براي مشكلات ديگه و تنگ نفس بهتره با دكتر گوش و حلق و بيني و ريه مشورت كنيد
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۸ فروردین ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 416 مشاهده پرسش
  من یک اکو دادم lvidd=4.39وlvids=2.59 وivsd=0.9 وfs=40/96 و ivse=1.06 و lvpwd=1.00وlvpwe=2.01 و tvp و mvp و nope و pg=۲۰ دریچه تری کوسپید pap= 95mmg و EF=60 خوبه یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۸ فروردین ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام PAP =95 با بقيه داده ها هم خواني نداره و lvpweهم درست نيست شايد اشتباه نوشتيد، پرولاپس مختصر دريچه ميترال و سه لتي گزارش شده كه در مجموع مشكل جدي به نظر نميرسه .
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر