متخصص قلب در تهران

داروها و قرص های مضر برای قلب!

چه قرصی باعث ایست قلبی می شود؟

اگر شما برای یک بیماری خاصی دارو مصرف می‌کنید یا از داروهای غیرقانونی یا چیزهای دیگری استفاده می‌کنید، این که در مورد عوارض جانبی و واکنش‌های مضر آن بدانید از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا برخی از داروها به قلب شما آسیب می زنند و باعث بیماری قلبی و  ایست قلبی می شوند. در این مطلب به شما می گوییم که قرص های مضر برای قلب کدامند؟

آیا می دانید خوردن چه قرص هایی باعث ایست قلبی می شود؟ یکی از بهترین منابع اطلاعاتی شما پزشکی است که دانش کاملی از سابقه سلامت شما دارد. در زیر نمونه‌هایی از داروهای تجویز شده توسط پزشک و داروهای غیرقانونی که ممکن است باعث بروز مشکلات قلبی شود، آورده شده است. اگر در مورد داروهای خاصی که مصرف می‌کنید هرگونه نگرانی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

داروهای تجویزی که برای قلب ضرر دارند

برخی از داروها وجود دارند که ممکن است شما برای بیماری با مصرف پزشک استفاده کنید اما دچار آسیب قلبی شوید! بسیار از مراجعین از می پرسند که چه داروهایی باعث ایست قلبی می شود؟ یا چه قرصی باعث سکته قلبی میشود؟

آنتراسایکلین‌ها

نمونه‌هایی از داروها و قرص های مضر برای قلب که در این دسته قرار می‌گیرند شامل موارد زیر است:

 • دوکسوروبیسین
 • داونوروبیسین
 • اپی روبیسین
 • ایداروبیسین

آنتراسایکلین‌ها برای درمان سرطان تجویز می‌شوند. در صورت استفاده طولانی مدت یا استفاده دوزهای بالای آن، آنتراسایکلین‌ها ممکن است به عضله قلب آسیب برسانند، از جمله کاردیومیوپاتی، بیماری که باعث رشد غیرطبیعی بافت‌های عضلانی می‌شود. این موضوع می‌تواند منجر به تضعیف تدریجی عضله قلب، و در نهایت منجر به نارسایی قلبی شود. در واقع میتوان گفت که  آنتراسایکلین‌ها خطرناک ترین قرص قلب می باشند.

اگر از آنتراسایکلین استفاده می‌کنید، پزشک باید دوز آن را به دقت کنترل کند و از شما نوار قلب بگیرد.
داروهای مضر برای قلب
داروهایی که باعث ایست قلبی می شوند!

داروهای آرام‌بخش

داروهای آرام‌بخش معمولاً برای درمان برخی اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی استفاده می‌شوند. نمونه‌هایی از داروها و قرص های مضر برای قلب که در این دسته قرار می‌گیرند عبارتند از:

⛔کلوزاپین

⛔کلرپرومازین

⛔فلوفنازین

⛔هالوپریدول

⛔ریسپریدون

عوارض قرص پروپرانولول

برخی از داروهای آرام‌بخش ممکن است خطر مشکلات قلبی-عروقی مانند ضربان قلب نامنظم، ایست قلبی یا سکته قلبی را افزایش دهد. قبل از استفاده از این داروها، حتماً در مورد مضرات و فواید آن‌ها با پزشک خود مشورت کنید. در واقع قرص های آرام بخش می توانند قرص ایست قلبی هم باشند.

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مضر برای قلب 

از جمله داروهایی که برای قلب ضرر دارد داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی می باشند. از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) برای کاهش تب و درد استفاده می‌شود. آن‌ها همچنین می‌توانند برای کاهش درد و تورم همراه با التهاب استفاده شوند. NSAID ها با تجویز پزشک و برخی دیگر بدون نسخه در دسترس هستند. نوع دیگری از NSAID ها که با نام بازدارنده‌های COX-2 شناخته می‌شوند، خطرات دیگر NSAID ها را دارند.

عوارض جانبی احتمالی مربوط به قلب در اثر استفاده از NSAID شامل موارد زیر است:

 • حمله قلبی
 • سکته
 • افزایش فشار خون

شما ممکن است در معرض خطر بیشتری به علت عوارض جانبی NSAID ها باشید اگر:

 • مدت زمان طولانی است که از دارو استفاده می‌کنید.
 • در حال حاضر فاکتورهای خطرناک زمینه‌ای برای انواع بیماری های قلبی را دارید.

اگر در مورد مصرف داروهای درد یا تب نگران هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

داروهای سکته قلبی چیست؟

داروهای دیابت نوع 2

یکی از قرص های خطرناک برای قلب قرص های دیابت نوع 2 می باشند. داروهای مختلفی وجود دارند که برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می‌شوند. به طور کلی، تیازولیدیندیون‌ها خطر حمله قلبی و نارسایی قلبی را افزایش می‌دهند. یکی از این داروها، روزیگلیتازون است. روزیگلیتازون ممکن است به تنهایی یا همراه با سایر داروها مصرف شود.

تاثیر مواد مخدر تفننی و خیابانی روی قلب

آمفتامین و مواد شبه آمفتامین

آمفتامین‌ها (که به صورت غیرقانونی اسپیدیا آپر نامیده می‌شوند)، محرک‌هایی هستند که می‌توانند اشتها و نیاز به خواب را کاهش دهند. آن‌ها معمولاً برای درمان اختلال کمبود توجه/ بیش فعالی استفاده می‌شوند. مرگ ناگهانی، سکته مغزی و حملات قلبی در افرادی که از این نوع داروها استفاده بی‌رویه می‌کنند گزارش شده است. نمونه‌هایی از داروهای تجویز شده با استفاده از آمفتامین شامل دکستروآمفتامین، دکستروآمفتامین ترکیب شده با آمفتامین یا متیفنیدات است. بسیاری از آمفتامین‌ها نیز به طور غیرقانونی تولید می‌شوند.

استروئیدهای آنابولیک

استروئیدهای آنابولیک مشتقات مصنوعی هورمون مردانه تستوسترون هستند که برای عضله سازی و تقویت عملکرد ورزشی مصرف می‌شوند. استروئیدهایی مانند تستوسترون و متیل تستوسترون در صورت ابتلا به بیماری‌های خاص مانند هیپوگنادیسم یا سرطان سینه ممکن است تجویز شوند.

هنگام استفاده بی‌رویه، استروئیدها منجر به بسیاری از عوارض جانبی جدی می‌شوند، از جمله:

خطر کوکائین و کراک برای قلب

کوکائین و کراک (که به شکل سنگ کریستال هستند) مواد مخدر غیرقانونی هستند که اثرات فوری سرخوشی را ایجاد می‌کنند. این داروهای اعتیاد آور قوی می‌توانند رگ‌های خونی قلب را منقبض کنند و باعث می‌شود قلب برای پمپاژ خون سخت‌تر و سریعتر کار کند. کوکائین و کراک می‌توانند باعث مشکلات ضربان قلب، حمله قلبی و سکته شوند.

قرص هایی که برای قلب ضرر دارند
داروهایی که باعث سکته قلبی می شوند

ضرر داروهای مورد استفاده در کلاب‌ها

داروهای کلابی داروهایی هستند که به صورت غیرقانونی ساخته می‌شوند و در ابتدا در کلوپ‌های رقص شب استفاده می‌شد. افراد در موقعیت‌های مختلف اجتماعی از این نوع مواد مخدر استفاده بی‌رویه می‌کنند. مثال‌هایی از آن‌ها عبارتند از:

اکستازی یا مولی

این محرک‌ها می‌توانند منجر به افزایش ضربان قلب، فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی شوند.

کتامین

کاتامین یک داروی بیهوشی در دامپزشکی است، یک داروی ضد افسردگی است که می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود. این دارو به قرص برای ایست قلبی نیز معروف می باشد.

نیکوتین

سیگار کشیدن می‌تواند خطر انسداد شریان، فشار خون بالا، سکته مغزی و حمله قلبی را افزایش دهد. اگر سیگار می‌کشید، در مورد راهکارهای ترک با پزشک خود مشورت کنید.

اگر داروهایی مصرف می‌کنید که احتمال آسیب قلبی دارند، در مورد بروز هرگونه مشکل با پزشک خود مشورت کنید. قبل از مصرف هر داروی جدید یا بدون نسخه، با پزشک یا داروساز خود در مورد عوارض جانبی احتمالی و تداخلات دارویی مشورت کنید. حتی اگر دارویی که مصرف می‌کنید به تنهایی بر قلب شما تأثیر نگذارد، ممکن است در صورت مصرف با دارو، غذا یا ماده دیگر، اثرات سوئی داشته باشد.


دکتر آرزو خسروی متخصص بیماری های قلبی و عروقی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر n. چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام. اقای 44ساله حدود شش ماهه انژیو پلاستی انجام داده ام، برون دهی قلبم30الی35،شغلم راننده کامیون1-. ایا بااین وضعیت برون دهی قلب میشه به شغلم ادامه دهم؟ 2-خطرات احتمالی درزندگی روزمره چیه؟ 3-ایا با دارو وروشهای خاص برون دهی قلبم بالاتر میره. 4-با این شرایط میشع در موقع ای خاص مسکن از جمله ترامادول مصرف کرد؟ ممنون میشم جواب دهید.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلامدکارهای سنگین نباید انجام بدید ، نیاز به مضرف دارو و با نظر پزشک ممکنه نیاز به باطری داسته باشید ، مصرف دارو به شما کمک میکنه ، ترامادول توصیه نمیشه

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱ مرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  من ۳بار با قرص خودکشی کردم اما هنوز متأسفانه زنده هستم و هنوز میخواهم پایان دهم نازک شدن دیواره قلب دارم فشار خون بالا و تپش ی۳۵۰ عدد پراپنالول خودم اما هیچ خسته شدم خانوادم هم منو نمی‌خوان دیگه براشون اضافی شدم و هر کاری میکنم برای پایان دادن زندگی ام کنک کنید ی قرص قوی بگید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱ مرداد ۰( 5 ماه پیش)
   سلام بهتره برای حل مشکلتون حتما به متخصص اعصاب و روان و روانپزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Narmi جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشی خدمت شما خانم دکتر

  من حدود ی ماه میشه که مادرم در حین انجام عمل بای پس متاسفانه فوت کردند در اثر شوک مرگ ایشون درد در بین دو کتف و سرشانه هام و گردنم و تیر کشیدن قلبم شروع شد به دکتر مراجعه کردم که نوار قلب و اکو و اسکن برام تجویز کردن که انجام دادم و متاسفانه انسداد رگ دارم که گفتند باید آنژیو بشی و من واقعا میترسم طوری که در اثر ترس و استرس دردم بیشتر میشه و داروهایی که برام تجویز کردند.
  آ.اس.آ۸۰-لیپوکسین ۱۰-نیتروگلیسیرین ۲.۶ هست.البته من کم کاری تیروئید دارم و لوو تیروکسین مصرف میکنم.آنتی ترومبین ۳ هم ۳۴ که کمه.لطفا راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)
   سلام حتما باید انژیو گرافی بشید ، نگران نباشید ، ممکنه با فنر و بالون مشکلتون حل بشه ، شرایط مادرتون حتما با شما فرق داشته ، هر چه دیر تر مراجعه کنید درمان سخت تر مبشه
 • تصویر کاربر سید دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  من سال ۹۶ قلب باز عمل کرده ام به علت رگ گرفتگی میخواهم کپسول لاوویک استفاده کنم جهت قوای
  جنسی ضرر دارد یا ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 9 ماه پیش)
   سلام بله ضرر داره
 • تصویر کاربر گلرخ جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام بزرگوار خدا قوت، مادر بنده ۷۴ سال دارند ،ایشون2 سال پیش دچار خونریزی شدید بینی شدند و فشار بالا داشتند در بیمارستان بستری شدند وبعد دکتر قلب تشخیص داد باید آنژیو کنند وبعد از آنژیو گفتند که دارو سریع عبور کرد و گرفتگی وجود نداشته پارسال هم به علت خونریزی شدید بینی به بیمارستان مراجعه شد و گفتند که پتاسیم بدن شون پایین هست وبعد از دوهفته مرخص شدند، ،،،و ماه آذر دچار تنگی نفس شدند و سرفه های تک وقتی به دکتر مراجعه کردیم پس از انجام نوار قلب و اکو تشخیص گرفتگی رگ دادند وقتی برای آنژیو به بیمارستان مراجعه کردیم و باتوجه به آزمایشات قبل از آنژیو و انجام سی تی اسکن ریه تشخیص دادند که کرونا هست (البته آزمایش خون سالم بود)الان بعداز گذشت ۷ هفته سرفه ها هنوز هست و گاهی با تحرک تنگی نفس میگیرن و فشار شون بالا میره وقتی به دکتر ی که ۲ سال پیش براشون آنژیو کردن مراجعه کردیم بدون انجام اکو ونوار قلب وبا گرفتن نبش ودیدن پرونده دوسال پیش گفتند نیازی به آنژیو نیست و چون رگ ایشون گشاد هست و باید هر ۵ سال آنژیو انجام بشه ،داروهایی که در این دوسال مصرف میکردند شامل(آملودپین ،لوزارتان، روزاستاتین، آسپرین، فتوکورتیزون، آلپرازالوم، )وچون ماه گذشته دکتری که تشخیص دادند که گرفتگی رگ دارند سوستاک اضافه کردند آملودپین رو حذف کرد،(دکتر دوسال پیش در دسترس نبودن وبه اجبار به دکتر دیگه ای آذر ماه مراجعه کردیم)ولی الان که به دکتر خودشون مراجعه کردیم مارو به شک انداختن،، والبته ناراحتی قلبی شون ارثی هست وبرادرشون هم جراحی قلب داشته واز باتری استفاده میکردند. از شما تقاضا دارم که راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام حتما باید جواب انژیو را ضمیمه کنید تا بتونم حوابگو بی سوال شما باشم ، به دکتر ریه هم مراجعه کنید و ودر صورتی که اکوی قلبی انجام ندادن اون را هم نیاز دارند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر