متخصص قلب در تهران

داروها و قرص های مضر برای قلب!

چه قرصی باعث ایست قلبی می شود؟

اگر شما برای یک بیماری خاصی دارو مصرف می‌کنید یا از داروهای غیرقانونی یا چیزهای دیگری استفاده می‌کنید، این که در مورد عوارض جانبی و واکنش‌های مضر آن بدانید از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا برخی از داروها به قلب شما آسیب می زنند و باعث بیماری قلبی و  ایست قلبی می شوند. دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق در این مطلب به شما می گویند که چه قرص هایی باعث ایست قلبی می شوند؟ و قرص های مضر برای قلب کدامند؟ برای ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

آیا می دانید خوردن چه قرص هایی باعث ایست قلبی می شود؟ یکی از بهترین منابع اطلاعاتی شما پزشکی است که دانش کاملی از سابقه سلامت شما دارد. در زیر نمونه‌هایی از داروهای تجویز شده توسط پزشک و داروهای غیرقانونی که ممکن است باعث بروز مشکلات قلبی شود، آورده شده است. اگر در مورد داروهای خاصی که مصرف می‌کنید هرگونه نگرانی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

قرث هایی که باعث ایست قلبی می شوند

برخی از داروها وجود دارند که ممکن است شما برای بیماری با دستور پزشک استفاده کنید اما دچار آسیب قلبی شوید! بسیار از مراجعین از ما می پرسند که چه داروهایی باعث ایست قلبی می شود؟ یا دارویی که باعث سکته قلبی می شود کدامند؟

آنتراسایکلین‌ها

آنتراسایکلین ها نمونه‌هایی از داروها و قرص های مضر برای قلب هستند که در این مطلب از بردن نام اختصاصی آنها معذوریم.

آنتراسایکلین‌ها برای درمان سرطان تجویز می‌شوند. در صورت استفاده طولانی مدت یا استفاده دوزهای بالای آن، آنتراسایکلین‌ها ممکن است به عضله قلب آسیب برسانند، از جمله کاردیومیوپاتی، بیماری که باعث رشد غیرطبیعی بافت‌های عضلانی می‌شود. این موضوع می‌تواند منجر به تضعیف تدریجی عضله قلب، و در نهایت منجر به نارسایی قلبی شود. در واقع میتوان گفت که آنتراسایکلین‌ها خطرناک ترین قرص قلب می باشند.

اگر از آنتراسایکلین استفاده می‌کنید، پزشک باید دوز آن را به دقت کنترل کند و از شما نوار قلب بگیرد.
داروهای مضر برای قلب
قرص هایی که باعث ایست قلبی می شوند!

قرص های آرام‌بخش که ممکن است با ایست قلبی همراه باشد

داروهای آرام‌بخش معمولاً برای درمان برخی اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی استفاده می‌شوند.

عوارض قرص پروپرانولول

برخی از قرص ها و داروهای آرام‌بخش ممکن است خطر مشکلات قلبی-عروقی مانند ضربان قلب نامنظم، ایست قلبی یا سکته قلبی را افزایش دهد. قبل از استفاده از این داروها، حتماً در مورد مضرات و فواید آن‌ها با پزشک خود مشورت کنید. در واقع قرص های آرام بخش می توانند قرص ایست قلبی هم باشند.

قرص های ضد التهاب غیر استروئیدی که میتوانند باعث ایست قلبی شوند

از جمله داروهایی که برای قلب ضرر دارد داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی می باشند. از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) برای کاهش تب و درد استفاده می‌شود. آن‌ها همچنین می‌توانند برای کاهش درد و تورم همراه با التهاب استفاده شوند. NSAID ها با تجویز پزشک و برخی دیگر بدون نسخه در دسترس هستند. نوع دیگری از NSAID ها که با نام بازدارنده‌های COX-2 شناخته می‌شوند، خطرات دیگر NSAID ها را دارند.

عوارض جانبی احتمالی مربوط به قلب در اثر استفاده از NSAID شامل موارد زیر است: قرص ایست قلبی

 • حمله قلبی
 • سکته
 • افزایش فشار خون

شما ممکن است در معرض خطر بیشتری به علت عوارض جانبی NSAID ها باشید اگر:

 • مدت زمان طولانی است که از دارو استفاده می‌کنید.
 • در حال حاضر فاکتورهای خطرناک زمینه‌ای برای انواع بیماری های قلبی را دارید.

اگر در مورد مصرف داروهای درد یا تب نگران هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

داروهای سکته قلبی چیست؟

قرص های دیابت نوع دو که میتواند باعث ایست قلبی شود

یکی از قرص های خطرناک برای قلب قرص های دیابت نوع 2 می باشند. داروهای مختلفی وجود دارند که برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می‌شوند. به طور کلی، تیازولیدیندیون‌ها خطر حمله قلبی و نارسایی قلبی را افزایش می‌دهند. یکی از این داروها، روزیگلیتازون است. روزیگلیتازون ممکن است به تنهایی یا همراه با سایر داروها مصرف شود.

تاثیر مواد مخدر تفننی و خیابانی روی قلب

آمفتامین و مواد شبه آمفتامین

آمفتامین‌ها (که به صورت غیرقانونی اسپیدیا آپر نامیده می‌شوند)، محرک‌هایی هستند که می‌توانند اشتها و نیاز به خواب را کاهش دهند. آن‌ها معمولاً برای درمان اختلال کمبود توجه/ بیش فعالی استفاده می‌شوند. مرگ ناگهانی، سکته مغزی و حملات قلبی در افرادی که از این نوع داروها استفاده بی‌رویه می‌کنند گزارش شده است. نمونه‌هایی از داروهای تجویز شده با استفاده از آمفتامین شامل دکستروآمفتامین، دکستروآمفتامین ترکیب شده با آمفتامین یا متیفنیدات است. بسیاری از آمفتامین‌ها نیز به طور غیرقانونی تولید می‌شوند.

استروئیدهای آنابولیک

استروئیدهای آنابولیک مشتقات مصنوعی هورمون مردانه تستوسترون هستند که برای عضله سازی و تقویت عملکرد ورزشی مصرف می‌شوند. استروئیدهایی مانند تستوسترون و متیل تستوسترون در صورت ابتلا به بیماری‌های خاص مانند هیپوگنادیسم یا سرطان سینه ممکن است تجویز شوند.قرص های مضر برای قلب

هنگام استفاده بی‌رویه، استروئیدها منجر به بسیاری از عوارض جانبی جدی می‌شوند، از جمله:

خطر کوکائین و کراک برای قلب

کوکائین و کراک (که به شکل سنگ کریستال هستند) مواد مخدر غیرقانونی هستند که اثرات فوری سرخوشی را ایجاد می‌کنند. این داروهای اعتیاد آور قوی می‌توانند رگ‌های خونی قلب را منقبض کنند و باعث می‌شود قلب برای پمپاژ خون سخت‌تر و سریعتر کار کند. کوکائین و کراک می‌توانند باعث مشکلات ضربان قلب، حمله قلبی و سکته شوند.

قرص هایی که برای قلب ضرر دارند
داروهایی که باعث سکته قلبی می شوند

ضرر داروهای مورد استفاده در کلاب‌ها

داروهای کلابی داروهایی هستند که به صورت غیرقانونی ساخته می‌شوند. افراد در موقعیت‌های مختلف اجتماعی از این نوع مواد مخدر استفاده بی‌رویه می‌کنند. مثال‌هایی از آن‌ها عبارتند از:قرص های مضر برای قلب

اکستازی یا مولی

این محرک‌ها می‌توانند منجر به افزایش ضربان قلب، فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی شوند.

کتامین

کاتامین یک داروی بیهوشی در دامپزشکی است، یک داروی ضد افسردگی است که می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود. این دارو میتواند عملکرد قلب را دچار اختلال کند.

نیکوتین

سیگار کشیدن می‌تواند خطر انسداد شریان، فشار خون بالا، سکته مغزی و حمله قلبی را افزایش دهد. اگر سیگار می‌کشید، در مورد راهکارهای ترک با پزشک خود مشورت کنید.قرص های مضر برای قلب

اگر داروهایی مصرف می‌کنید که احتمال آسیب قلبی دارند، در مورد بروز هرگونه مشکل با پزشک خود مشورت کنید. قبل از مصرف هر داروی جدید یا بدون نسخه، با پزشک یا داروساز خود در مورد عوارض جانبی احتمالی و تداخلات دارویی مشورت کنید. حتی اگر دارویی که مصرف می‌کنید به تنهایی بر قلب شما تأثیر نگذارد، ممکن است در صورت مصرف با دارو، غذا یا ماده دیگر، اثرات سوئی داشته باشد.

دکتر آرزو خسروی متخصص بیماری های قلبی و عروقی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی

برای ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Z شنبه ۸ بهمن ۱( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من برای افسردگیم قرص های فلوکسین و الپرولازم مصرف میکنم میخاستم بدونم این قرص ها برای قلب مضرند؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۸ بهمن ۱( 3 روز پیش)

   خیر

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۷ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر ببخشید من برای وسواس فکری و استرس اظطراب به تجویز روانپزشک شبی ۲ عدد گاباپنتین ۱۰۰ و ۱ عدد لورازپام ۱ میخورم میخواستن بدونم این دارو ها روی قلب اثر مخربی دارند یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۷ دی ۱( 1 ماه پیش)

   خیر 

 • تصویر کاربر الناز چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بنده ۲۰ تا قرص آلفن ایکس ال ۱۰۰ خوردم البته خیلی حالم بد بود الان قلبم خیلی درد گرفته حتی شستشو معده هم انجام ندادم خواستم بگم چه مشکلی پیش میاد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام به اورژانس مراجعه کنید

 • تصویر کاربر حامد شنبه ۱۴ خرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  سلام من برای درد پام ترامادول مصرف میکنم یک روز در میان اونم ۱/۴ قرص چیکار کنم تا از این قرص خلاص بشم میخوام تو خونه درمان کنم تا بکل بذارم کنار لطفا کمکم کنید ممنون🌹🙋🏻‍♂️
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۴ خرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام به متخصص  ترک اعتیاد مراجعه کنید و برای درد پا به ارتوپد

 • تصویر کاربر Malek سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام خانم دكتر ،آقا هستم سنم ٣٩ من حدود ٩ ماه پيش سكته قلبي گرفتم و انژوگرافي انجام دادم استنت برام گذاشتن درصد قلبم اولين روز سكته 15 بود الان خداروشكر شد ٤٠ بعد ترياك با وافور ميكشم وتركش برام سخته ممكنه راهنمايي كنيد كه ادامه بدم يا تركش كنم ، چند بار ترك كردم دوباره برگشتم فقط ترياك ديگه هيج نميكشم سيگاري هم نيستم ، باتشكر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش)
   سلام بهتره زیر نظر پزشک ترک اعتیاد ترک کنید
 • تصویر کاربر Malek سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام دكتر جان، من حدود ٩ ماه پيش سكته قلبي گرفتم و استنت برام گذاشتن فقط رگ اصلي تنگي داشته كه از فنر استفاده شد بعدالان درصد قلبم ٤٠ هستش ، بعد ترياك ميكشم فقط با وافور خواستم بدونم ترياك ادامه بدم يا ترك كنم ولي تركش خيلي برام سخته چند بار ترك كردم بعد برگشتم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش)
   سلام بهتره زیر نظر پزشک ترک اعتیاد با احتیاط ترک کنید
 • تصویر کاربر رستگار سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  با سلام و احترم . من ۵ ماهه عمل قلب باز با تعویض ۴ رگ انجاگ داده ام . قبل از عمل ای اف قلبم ۵۰ تا ۵۵ بود بعد از عمل ۴۰ تا ۴۵ شده . زود خسته میشم . تنگی نفس ندارم اما فقط گاهی که طرف چپ یا راست میخوابم کمی احساس تنگی نفس میکنم . پزشکم گفت به مرور ای اف قلبت افزایش پیدا میکنه . اولا آیا این حرفشان درسته ؟ دوما شما چه نظری برای افزایش و تقویت قلب بنده دارید ؟ منظورم دارو یا هر کاردیگر است . ( ۵۸ ساله . مرد ) با سپاس فراوان از شما پزشک متعهد .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش)
   سلام امکان بهبود با گذشت زمان هست ، جهت تجویز دارو به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حدیثه سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید کسی که گشادی دریچه میترال داره می‌تونه قرص نوپتوگر مصرف کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش)
   اگر شدید نیست بله
 • تصویر کاربر n. چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام. اقای 44ساله حدود شش ماهه انژیو پلاستی انجام داده ام، برون دهی قلبم30الی35،شغلم راننده کامیون1-. ایا بااین وضعیت برون دهی قلب میشه به شغلم ادامه دهم؟ 2-خطرات احتمالی درزندگی روزمره چیه؟ 3-ایا با دارو وروشهای خاص برون دهی قلبم بالاتر میره. 4-با این شرایط میشع در موقع ای خاص مسکن از جمله ترامادول مصرف کرد؟ ممنون میشم جواب دهید.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلامدکارهای سنگین نباید انجام بدید ، نیاز به مضرف دارو و با نظر پزشک ممکنه نیاز به باطری داسته باشید ، مصرف دارو به شما کمک میکنه ، ترامادول توصیه نمیشه

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  من ۳بار با قرص خودکشی کردم اما هنوز متأسفانه زنده هستم و هنوز میخواهم پایان دهم نازک شدن دیواره قلب دارم فشار خون بالا و تپش ی۳۵۰ عدد پراپنالول خودم اما هیچ خسته شدم خانوادم هم منو نمی‌خوان دیگه براشون اضافی شدم و هر کاری میکنم برای پایان دادن زندگی ام کنک کنید ی قرص قوی بگید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام بهتره برای حل مشکلتون حتما به متخصص اعصاب و روان و روانپزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Narmi جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشی خدمت شما خانم دکتر

  من حدود ی ماه میشه که مادرم در حین انجام عمل بای پس متاسفانه فوت کردند در اثر شوک مرگ ایشون درد در بین دو کتف و سرشانه هام و گردنم و تیر کشیدن قلبم شروع شد به دکتر مراجعه کردم که نوار قلب و اکو و اسکن برام تجویز کردن که انجام دادم و متاسفانه انسداد رگ دارم که گفتند باید آنژیو بشی و من واقعا میترسم طوری که در اثر ترس و استرس دردم بیشتر میشه و داروهایی که برام تجویز کردند.
  آ.اس.آ۸۰-لیپوکسین ۱۰-نیتروگلیسیرین ۲.۶ هست.البته من کم کاری تیروئید دارم و لوو تیروکسین مصرف میکنم.آنتی ترومبین ۳ هم ۳۴ که کمه.لطفا راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام حتما باید انژیو گرافی بشید ، نگران نباشید ، ممکنه با فنر و بالون مشکلتون حل بشه ، شرایط مادرتون حتما با شما فرق داشته ، هر چه دیر تر مراجعه کنید درمان سخت تر مبشه
 • تصویر کاربر سید دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  من سال ۹۶ قلب باز عمل کرده ام به علت رگ گرفتگی میخواهم کپسول لاوویک استفاده کنم جهت قوای
  جنسی ضرر دارد یا ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام بله ضرر داره
 • تصویر کاربر گلرخ جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 254 مشاهده پرسش
  سلام بزرگوار خدا قوت، مادر بنده ۷۴ سال دارند ،ایشون2 سال پیش دچار خونریزی شدید بینی شدند و فشار بالا داشتند در بیمارستان بستری شدند وبعد دکتر قلب تشخیص داد باید آنژیو کنند وبعد از آنژیو گفتند که دارو سریع عبور کرد و گرفتگی وجود نداشته پارسال هم به علت خونریزی شدید بینی به بیمارستان مراجعه شد و گفتند که پتاسیم بدن شون پایین هست وبعد از دوهفته مرخص شدند، ،،،و ماه آذر دچار تنگی نفس شدند و سرفه های تک وقتی به دکتر مراجعه کردیم پس از انجام نوار قلب و اکو تشخیص گرفتگی رگ دادند وقتی برای آنژیو به بیمارستان مراجعه کردیم و باتوجه به آزمایشات قبل از آنژیو و انجام سی تی اسکن ریه تشخیص دادند که کرونا هست (البته آزمایش خون سالم بود)الان بعداز گذشت ۷ هفته سرفه ها هنوز هست و گاهی با تحرک تنگی نفس میگیرن و فشار شون بالا میره وقتی به دکتر ی که ۲ سال پیش براشون آنژیو کردن مراجعه کردیم بدون انجام اکو ونوار قلب وبا گرفتن نبش ودیدن پرونده دوسال پیش گفتند نیازی به آنژیو نیست و چون رگ ایشون گشاد هست و باید هر ۵ سال آنژیو انجام بشه ،داروهایی که در این دوسال مصرف میکردند شامل(آملودپین ،لوزارتان، روزاستاتین، آسپرین، فتوکورتیزون، آلپرازالوم، )وچون ماه گذشته دکتری که تشخیص دادند که گرفتگی رگ دارند سوستاک اضافه کردند آملودپین رو حذف کرد،(دکتر دوسال پیش در دسترس نبودن وبه اجبار به دکتر دیگه ای آذر ماه مراجعه کردیم)ولی الان که به دکتر خودشون مراجعه کردیم مارو به شک انداختن،، والبته ناراحتی قلبی شون ارثی هست وبرادرشون هم جراحی قلب داشته واز باتری استفاده میکردند. از شما تقاضا دارم که راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام حتما باید جواب انژیو را ضمیمه کنید تا بتونم حوابگو بی سوال شما باشم ، به دکتر ریه هم مراجعه کنید و ودر صورتی که اکوی قلبی انجام ندادن اون را هم نیاز دارند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر