درباره دکتر

دکتر آرزو خسروی – متخصص قلب و عروق، فلوشیپ اکو کاردیوگرافی
عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه
رئیس بخش اکوکاردیوگرافی بیمارستان بقیه الله اعظم
عضو انجمن قلب و عروق ایران
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی ایران
عضو انجمن قلب اروپا (ESC)
عضو انجمن اکوکاردیوگرافی و تصویربرداری اروپا (EACVI)
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی آمریکا (ASE)
عضو شورای پژوهشی مرکز تحقیقات اترواسکلروز

داروها و قرص های آسیب رسان قلب

فهرست مطالب

داروها و قرص های مضر برای قلب!

اگر شما برای یک بیماری خاصی دارو میخورید یا از داروهای غیرقانونی یا چیزهای دیگری استفاده می‌کنید، این که در مورد عوارض جانبی و واکنش‌های مضر آن بدانید از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا برخی از داروها به قلب شما آسیب می زنند و باعث بیماری قلبی و  ایست قلبی می شوند.

دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق در این مطلب به شما می گویند که چه قرص هایی باعث ایست قلبی می شوند؟ و قرص های مضر برای قلب کدامند؟

آیا می دانید خوردن چه قرص هایی باعث ایست قلبی می شود؟ یکی از بهترین منابع اطلاعاتی شما پزشکی است که دانش کاملی از سابقه سلامت شما دارد. در زیر نمونه‌هایی از داروهای تجویز شده توسط پزشک و داروهای غیرقانونی که ممکن است باعث بروز مشکلات قلبی شود، آورده شده است. اگر در مورد داروهای خاصی که مصرف می‌کنید هرگونه نگرانی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

قرص هایی که باعث ایست قلبی می شوند

برخی از داروها وجود دارند که ممکن است شما برای بیماری با دستور پزشک استفاده کنید اما دچار آسیب قلبی شوید! بسیار از مراجعین از ما می پرسند که چه داروهایی باعث ایست قلبی می شود؟ یا دارویی که باعث سکته قلبی می شود کدامند؟

آنتراسایکلین‌ها

آنتراسایکلین ها نمونه‌هایی از داروها و قرص های مضر برای قلب هستند که در این مطلب از بردن نام اختصاصی آنها معذوریم.

آنتراسایکلین‌ها برای درمان سرطان تجویز می‌شوند. در صورت استفاده طولانی مدت یا استفاده دوزهای بالای آن، آنتراسایکلین‌ها ممکن است به عضله قلب آسیب برسانند، از جمله کاردیومیوپاتی، بیماری که باعث رشد غیرطبیعی بافت‌های عضلانی می‌شود. این موضوع می‌تواند منجر به تضعیف تدریجی عضله قلب، و در نهایت منجر به نارسایی قلبی شود. در واقع میتوان گفت که آنتراسایکلین‌ها خطرناک ترین قرص قلب می باشند.

اگر از آنتراسایکلین استفاده می‌کنید، پزشک باید دوز آن را به دقت کنترل کند و از شما نوار قلب بگیرد.

داروهای مضر برای قلب
قرص هایی که باعث ایست قلبی می شوند!

قرص های آرام‌بخش که ممکن است با ایست قلبی همراه باشد

داروهای آرام‌بخش معمولاً برای درمان برخی اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی استفاده می‌شوند.

عوارض قرص پروپرانولول

برخی از قرص ها و داروهای آرام‌بخش ممکن است خطر مشکلات قلبی-عروقی مانند ضربان قلب نامنظم، ایست قلبی یا سکته قلبی را افزایش دهد. قبل از استفاده از این داروها، حتماً در مورد مضرات و فواید آن‌ها با پزشک خود مشورت کنید. در واقع قرص های آرام بخش می توانند قرص ایست قلبی هم باشند.

قرص های ضد التهاب غیر استروئیدی که میتوانند باعث ایست قلبی شوند

از جمله داروهایی که برای قلب ضرر دارد داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی می باشند. از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) برای کاهش تب و درد استفاده می‌شود. آن‌ها همچنین می‌توانند برای کاهش درد و تورم همراه با التهاب استفاده شوند. NSAID ها با تجویز پزشک و برخی دیگر بدون نسخه در دسترس هستند. نوع دیگری از NSAID ها که با نام بازدارنده‌های COX-2 شناخته می‌شوند، خطرات دیگر NSAID ها را دارند.

عوارض جانبی احتمالی مربوط به قلب در اثر استفاده از NSAID شامل موارد زیر است:

 • حمله قلبی
 • سکته
 • افزایش فشار خون

شما ممکن است در معرض خطر بیشتری به علت عوارض جانبی NSAID ها باشید اگر:

 • مدت زمان طولانی است که از دارو استفاده می‌کنید.
 • در حال حاضر فاکتورهای خطرناک زمینه‌ای برای انواع بیماری های قلبی را دارید.

اگر در مورد مصرف داروهای درد یا تب نگران هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

قرص برای سکته قلبی

قرص های دیابت نوع دو که میتواند باعث ایست قلبی شود

یکی از قرص های خطرناک برای قلب قرص های دیابت نوع 2 می باشند. داروهای مختلفی وجود دارند که برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می‌شوند. به طور کلی، تیازولیدیندیون‌ها خطر حمله قلبی و نارسایی قلبی را افزایش می‌دهند. یکی از این داروها، روزیگلیتازون است. روزیگلیتازون ممکن است به تنهایی یا همراه با سایر داروها مصرف شود.

تاثیر مواد مخدر تفننی و خیابانی روی قلب

آمفتامین و مواد شبه آمفتامین

آمفتامین‌ها (که به صورت غیرقانونی اسپیدیا آپر نامیده می‌شوند)، محرک‌هایی هستند که می‌توانند اشتها و نیاز به خواب را کاهش دهند. آن‌ها معمولاً برای درمان اختلال کمبود توجه/ بیش فعالی استفاده می‌شوند. مرگ ناگهانی، سکته مغزی و حملات قلبی در افرادی که از این نوع داروها استفاده بی‌رویه می‌کنند گزارش شده است. نمونه‌هایی از داروهای تجویز شده با استفاده از آمفتامین شامل دكستروآمفتامین، دكستروآمفتامین ترکیب شده با آمفتامین یا متیفنیدات است. بسیاری از آمفتامین‌ها نیز به طور غیرقانونی تولید می‌شوند.

استروئیدهای آنابولیک

استروئیدهای آنابولیک مشتقات مصنوعی هورمون مردانه تستوسترون هستند که برای عضله سازی و تقویت عملکرد ورزشی مصرف می‌شوند. استروئیدهایی مانند تستوسترون و متیل تستوسترون در صورت ابتلا به بیماری‌های خاص مانند هیپوگنادیسم یا سرطان سینه ممکن است تجویز شوند.قرص های مضر برای قلب

هنگام استفاده بی‌رویه، استروئیدها منجر به بسیاری از عوارض جانبی جدی می‌شوند، از جمله:

 • گشاد شدن دریچه قلب، مقدمه‌ای برای نارسایی قلبی
 • آترواسکلروز (انسداد شریان)، پیش زمینه‌ی بیماری عروق کرونر
 • کلسترول بالا
 • فشار خون بالا
 • حمله قلبی
 • سکته
 • مرگ

خطر کوکائین و کراک برای قلب

کوکائین و کراک (که به شکل سنگ کریستال هستند) مواد مخدر غیرقانونی هستند که اثرات فوری سرخوشی را ایجاد می‌کنند. این داروهای اعتیاد آور قوی می‌توانند رگ‌های خونی قلب را منقبض کنند و باعث می‌شود قلب برای پمپاژ خون سخت‌تر و سریعتر کار کند. کوکائین و کراک می‌توانند باعث مشکلات ضربان قلب، حمله قلبی و سکته شوند.

قرص هایی که برای قلب ضرر دارند
داروهایی که باعث سکته قلبی می شوند

ضرر داروهای مورد استفاده در کلاب‌ها

داروهای کلابی داروهایی هستند که به صورت غیرقانونی ساخته می‌شوند. افراد در موقعیت‌های مختلف اجتماعی از این نوع مواد مخدر استفاده بی‌رویه می‌کنند. مثال‌هایی از آن‌ها عبارتند از:قرص های مضر برای قلب

اکستازی یا مولی

این محرک‌ها می‌توانند منجر به افزایش ضربان قلب، فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی شوند.

کتامین

کاتامین یک داروی بیهوشی در دامپزشکی است، یک داروی ضد افسردگی است که می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود. این دارو میتواند عملکرد قلب را دچار اختلال کند.

نیکوتین

سیگار کشیدن می‌تواند خطر انسداد شریان، فشار خون بالا، سکته مغزی و حمله قلبی را افزایش دهد. اگر سیگار می‌کشید، در مورد راهکارهای ترک با پزشک خود مشورت کنید.قرص های مضر برای قلب

اگر داروهایی مصرف می‌کنید که احتمال آسیب قلبی دارند، در مورد بروز هرگونه مشکل با پزشک خود مشورت کنید. قبل از مصرف هر داروی جدید یا بدون نسخه، با پزشک یا داروساز خود در مورد عوارض جانبی احتمالی و تداخلات دارویی مشورت کنید. حتی اگر دارویی که مصرف می‌کنید به تنهایی بر قلب شما تأثیر نگذارد، ممکن است در صورت مصرف با دارو، غذا یا ماده دیگر، اثرات سوئی داشته باشد.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی

برای ارتباط با نوبت دهی مطب کلیک کنید.