داروی کاهش فشار خون

قویترین داروی قلب | داروهای سکته قلبی چیست؟

فهرست مطالب

برای ریکاوری پس از حمله قلبی دارو درمانی مهم است. این کار ریسک مشکلات قلبی را کاهش می­ دهد. نوع قرص برای سکته قلبی به نوع حمله بستگی دارد. دارو باید برای شما تجویز شود و هرگونه تغییر باید با نظر پزشک انجام شود. در ادامه قویترین داروهای قلبی را معرفی می کنیم.

قویترین داروهای قلب

با توجه به شرایط حمله قلبی و علائم آن، داروها و قرص هایی برای شما تجویز می­ شود. در حمله قلبی تجویز چند نوع دارو طبیعی است. در زیر فهرستی از داروهایی که معمولا استفاده می­ شود آمده است:

✔️داروهای ضد پلاکت خون (رقیق کننده خون)

  •  داروهای ضد پلاکت خون

 شما باید هر روز دوز معینی از آسپرین را مصرف کنید. این کار از شکل ­گیری لخته­ خون جلوگیری می­ کند و ریسک حمله قلبی و سکته را کاهش می­ دهد. آسپیرین یکی از قویترین داروهای ضد سکته قلبی می باشد.

اگر نمی­توانید آسپرین مصرف کنید، می­توانید از سایر داروهای ضد پلاکت خون استفاده کنید. داروهای ضد پلاکت خون شامل: کلوپلدوگرل، پداسوگرل و تیکاگراور هستند. این داروها را می­توان به جای آسپرین استفاده کرد که از تشکیل لخته خون در رگ ها جلوگیری می­کنند.

اگر آنژیوپلاستی کرونر داشته­ اید و یا استنت کار گذاشته ­اید، یا حمله قلبی و یا آنژین قلبی داشته اید، باید یکی از این داروها را مصرف کنید.

اگر داروهای ضد پلاکت خون مصرف می­ کنید، و یا کم خونی شدید داشتید نباید مصرف آن را قطع کنید، مگر اینکه با متخصص قلب مشورت کنید.

اگر در رگ های شما استنت کار گذاشته شده است، مصرف این قرص ها برای شما ضروری است.

  • داروهای ضد انعقاد خون

داروهای ضد انعقادخون از تشکیل لخته خون در رگ ها جلوگیری می­کند و لخته­ های ایجاد شده را از بین می­ برد.

داروهای ضد انعقاد خون شامل آیپکسی­بان، ریواروکسابان، دابلاگتران و وارفارین می باشد.

ممکن است سایر داروها عملکرد داروهای ضد انعقاد را مختل کند. اگر داروی دیگری مصرف می‌کنید، به پزشکتان اطلاع دهید و دستورالعمل مصرف آن را با دقت بخوانید.

وارفارین یکی از قویترین داروهای قلب

اگر وارفارین مصرف می‌کنید، باید به طور دوره ای و منظم آزمایش خون دهید تا اطمینان پیدا کنید دوز مناسبی از آن را مصرف می کنید. علاوه بر سایر داروها، بعضی غذاها و نوشیدنی‌ها، داروهای گیاهی و ویتامین ها نیز بر عملکرد وارفارین تاثیر میگذارند.

اگر شما باردار هستید وارفارین می توانید بر روی جنین شما اثرات منفی بگذارد پس حتما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

داروهای سکته قلبی

✔️داروهای ضد فشار خون از قویترین داروهای قلب

بلاکر آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE I) و یا مهار کننده رسپتور انژیوتانسین (ARB)

این قرص ها رگ های خونی را گشاد میکند و فشار از روی قلب برداشته می شود. این داروها برای کاهش فشار خون استفاده می‌شوند و باعث می‌شوند قلب بهتر کار کند و شانس زنده ماندن پس از حمله قلبی را افزایش می دهند.

بتا بلاکر

بتا بلاکرها ضربان قلب شما را آهسته می کنند، فشار خون را پایین می آورند و ریسک حمله قلبی را کاهش می دهند. ممکن است گاهی برای آریتمی قلب (ضربان قلب غیر عادی) به شما بتا بلاکر داده شود.

✔️داروهای ضد کلسترول

استاتین

استاتین ها از جمله از قویترین داروهای قلب هستند که ریسک حمله قلبی را با کمک به کاهش کلسترول کم می کنند. همچنین گاهی تری‌گلیسیرید را کاهش می دهند. استاتین ها به تثبیت پلاک در رگها نیز کمک می‌کند. این داروها اغلب به افرادی داده می‌شود که مشکل قلبی داشته باشند (مانند حمله قلبی، سکته و آنژین) حتی اگر فردی کلسترول خون نرمال داشته باشد نیز این داروها برای او تجویز می‌شود.

استاتین ها تقریبا برای تمام افرادی که بیماری قلبی کرونر دارند، استفاده می شود. هنگامی که برای حمله قلبی در بیمارستان بستری هستید، معمولا برای شما استاتین تجویز میشود، وقتی به خانه برگشید نیز باید مصرف آن را ادامه دهید. ممکن است پزشکتان دوز یا نوع استاتین مصرفی را تغییر دهد تا اطمینان حاصل کند که دارو عارضه جانبی برای شما ندارد.

بهترین قرص برای فشار خون

✔️داروهای ضد آنژین

نیترات ها

داروهای نیترات از قویترین داروهای قلب هستند که با گشادکردن رگ ها، جریان خون را افزایش می دهد. این داروها یا از آنژین جلوگیری می کنند و یا آن را درمان می‌کنند. دو نوع داروی نیترات وجود دارد.

نیترات اثر کوتاه مدت که نشانه های آنژین را در عرض چند دقیقه برطرف می‌کنند. این داروها به شکل اسپری یا قرص زیر زبان قرار داده میشوند و از طریق دهان به جریان خون وارد شده و جذب میشوند. رایجترین داروهای نیترات با تاثیر کوتاه مدت، ترینتری گلیسیرین است(که  TNG نیز نامیده می شود).

داروهای اثر بلند مدت از ایجاد نشانه‌های آنژین جلوگیری می کنند. این داروها نمی توانند نشانه های بیماری را در عرض چند دقیقه برطرف کنند. معمولاً داروها به شکل قرص مصرف میشوند (مانند قرص‌های تاثیر کوتاه مدت زیر زبان قرار داده نمی‌شود). ممکن است داروهای نیترات به شکل پدهایی باشند که در آن ها دارو از طریق پوست جذب میشود.

سایر قرص های سکته قلبی

ممکن است متخصص قلب یا پزشک داروهای دیگری را نیز برایتان تجویز کند. این دارو ها شامل طیف وسیعی از قرص ها، از داروی فشارخون تا داروی ضد ضربان نامنظم قلب هستند.


دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی

برای ارتباط با نوبت دهی مطب کلیک کنید.

ارائه مشاوره
فردی و تخصصی 100%
ارائه نتایج
سریع و دقیق 100%
رعایت استانداردها
بهداشتی و ایمنی 100%

اشتراک گذاری :