متخصص قلب در تهران

خطرات و عوارض بعد از آنژیوگرافی دست و پا

در صورت ابتلای فرد به علائمی که از نظر پزشک نگران کننده هستند امکان دارد او تحت یک فرایند آنژیوگرافی قرار گیرد. از جمله این علائم می توان به درد قفسه سینه یا یک حمله قلبی اشاره کرد. آنژیوگرافی از طریق دست و پا انجام می شود و هر کدام مزایا و معایب و کاربرد خاص خود را دارد.

در اغلب مواقع بیماران با شکایت از درد به پزشک مراجعه کرده و پس از انجام یک آزمون استرس انجام یک آنژیو برای قلب از آن ها در خواست می شود. آنژیوگرافی از طریق رگ دست یا پا هنوز هم به عنوان معیار کلیدی تشخیص به کار گرفته می شود. ما ترجیح می دهیم شما را ابتدا با عوارض آنژیوگرافی آشنا کنیم تا بتوانید بهترین مراقبت ها را داشته باشید.

مراحل آنژیوگرافی قلب

متخصص قلب و عروق جهت مشاهده هر گونه انسداد در شریان های کرونری قلب فرایند آنژیوگرافی را انجام می دهد. شریان های کرونری قلب عروقی هستند که جریان خون را به عضله قلب می رسانند.

برای فراهم آمدن این مشاهده یک کاتتر (لوله ای منعطف و کوچک) به درون رگی بزرگ در ناحیه بالایی ران یا بازو وارد شده و سپس از طریق شریان ها به قلب هدایت می شود. یک رنگ مخصوص (ماده حاجب) به درون کاتتر تزریق می شود تا به شریان ها و قلب برسد.

این رنگ ثبت یک فیلم از قلب و شریان های آن را برای دستگاه تصویر برداری اشعه ایکس امکان پذیر می کند. فیلمی که فرد یا پزشک او بر روی یک نمایشگر مشاهده می کنند جریان خون درون شریان های قلب و محل هر گونه انسداد را نشان می دهد.

آنژیوگرافی همچنین اطلاعاتی را نیز درباره اندازه و شکل هر گونه انسداد ارائه می دهد. این اطلاعات حیاتی هستند زیرا در برنامه ریزی بهترین راه درمان هر انسداد به متخصص قلب و عروق کمک می کنند.

آنژیو از دست بهتر است یا پا

طبق تحقیقی که در 64 امین نشست سالانه کاردیولوژی آمریکا ارائه شد، در مواردی که کاردیولوژیست ( متخصص قلب و عروق ) یا متخصص آنژیوگرافی  در جریان درمان بیماران مبتلا به سندرم کرونری حاد و قرار گرفته تحت آنژیوگرافی کرونری، به جای استفاده از شریانی در کشاله ران از طریق شریانی در دست به قلب دسترسی پیدا کرده، خطر خونریزی شدید و همچنین مرگ به طور چشم گیری کاهش یافته است.

نویسندگان این مطالعه بیان داشتند که نتایج تحقیق باید سبب یک ارزیابی مجدد در دستورات بالینی شده و آنژیو از طریق رگ دست روش اول برای بسیاری از فرایند های قلبی باشد که بر پایه ورود کاتتر به شریان هستند. در حال حاضر آنژیوگرافی قلب از طریق دست در تعداد کمی از موارد در ایالات متحده استفاده می شود.

مزایای آنژیوگرافی از طریق پا

مزایای آنژیوگرافی 

تشخیص دقیق و جزئی بیماری های عروقی از جمله تصلب شرایین (سخت شدن شریان ها)، انسداد شریان ها و آسیب عروقی

تشخیص بهتر می تواند به گزینه های درمانی بهتر نیز منجر شود. در برخی موارد، در صورتی که تنگی در یک شریان وجود داشته باشد، درمان می تواند در حین یک آنژیوگرافی انجام شود که از جمله آن ها نیز می توان به جایگذاری استنت اشاره کرد. چنین موردی نیاز به انجام فرایند های بیشتر را برطرف می کند.

هنگامی که جهت تشخیص از تصویر برداری های اشعه ایکس استفاده می شود عوارض جانبی وجود نداشته و یا مقدار آن ها کم است. همچنین، پس از فرایند هیچ تشعشعاتی در بدن فرد باقی نمی ماند.

خطرات آنژیوگرافی

تمامی فرایند های تهاجمی می تواند عوارض داشته باشند. با این که خطرات آنژیوگرافی قلب کم است اما صفر نیست. رایج ترین خطرات و عوارض آنژیوگرافی مربوط به محل دسترسی به شریان هستند.

عوارض آنژیوگرافی قلب

خطرات و عوارض آنژیوگرافی شامل کبودی محل ورود کاتتر به رگ و یا درد خفیف دست بعد از انجام این فرایند می باشد. این عوارض کاملا طبیعی و رایج می باشد و پس از مدت اندکی از بین خواهد رفت.

⚠ کبودی بعد از آنژیوگرافی :  این مورد طبیعی است و احتمالا در محل ورود به شریان یک کبودی (اکیموز) تشکیل شود.

کبودی بعد از آنژیوگرافی

⚠ درد و خون ریزی : در موارد کمی، بیماران درد و خونریزی را تجربه می کنند که ممکن است شامل تجمع خون (هماتوم) در زیر پوست نیز شود.

⚠ انسداد یا نشت خون : در موارد نادر، شریان مورد نظر می تواند مسدود شود. همچنین، در مواردی که میزان شیوع آن ها پایین است، بیماران خونریزی مداوم در محل ورود به شریان را تجربه می کنند که می تواند به تشکیل سودو آنوریسم (کیسه ای پر از خون) منجر شود. این مورد خود نیازمند درمان های بیشتر است.

درد دست بعد از آنژیوگرافی: درد خفیف در ناحیه ورود کاتتر بعد از آنژیوگرافی طبیعی است. به طور کلی درد آنژیوگرافی از راه دست کمتر از درد آنژیوگرافی از طریق پا است. اما در صورت درد شدید، بی حس شدن یا خواب رفتن دست و سرد شدن و کبودی دست حتما به اورژانس مراجعه نمایید. برای تسکین دردهای خفیف در دست نیز می توانید از استامینوفن استفاده نمایید و مراقبت بعد از آنژیوگرافی از دست را با مشورت پزشک خود رعایت نمایید.

دیگر عوارضی که می توانند با آنژیوگرافی در ارتباط باشند شامل موارد زیر می شوند:

واکنش حساسیتی به ماده حاجب ید دار که می تواند به بروز نارسایی کلیوی ختم شود. در موارد بسیار نادر، در حین انجام یک بالون آنژیوپلاستی و یا جایگذاری استنت، بخشی از یک انسداد شریانی شکسته شده (آمبولی) و به شریان های دور تر منتقل می شود. این وضعیت می تواند سبب بدتر شدن جریان خون شود.

اگر از روش های آنژیوگرافی اطلاع ندارید، این مطلب را حتما بخوانید:

  آنژیو گرافی قلب

آیا آنژیوگرافی درد دارد؟

همانند هر فرایند دیگری، آنژیوگرافی کرونری شامل استفاده از سوزن ها و سوراخ کردن پوست می باشد اما با این حال، هر گونه ناراحتی معمولا جزئی است. در هنگام ورود کاتتر، یک لوله منعطف و باریک، به شریان، فرد دردی را احساس نخواهد کرد.

هیچ عصبی در خود شریان ها وجود ندارد به همین دلیل فرد حرکت کاتتر درون شریان ها و به درون قلب را احساس نخواهد کرد. هنگامی که کاتتر در جای مناسب قرار گرفت، متخصص قلب از طریق کاتتر یک ماده حاجب (رنگ) را به درون شریان ها وارد می کند. اغلب افراد تزریق شدن رنگ را متوجه نمی شوند.

با این حال، برخی افراد درد جای آنژیو را به صورت خفیف را در قفسه سینه خود احساس می کنند که معمولا تنها برای چند ثانیه دوام دارد. برخی دیگر از افراد نیز احساس سبکی در سر یا حالت تهوع خواهند داشت.

برخی افراد بیان دارند که آزار دهنده ترین بخش پس از فرایند آنژیوگرافی و خارج کردن کاتتر اتفاق می افتد. یک پرستار جهت جلوگیری از خونریزی بر روی پا و محلی که کاتتر وارد شده فشار داده و آن فشار را به مدت 20 دقیقه نگه می دارد. سپس، پس از پانسمان کردن زخم، وزنه یا بندی که اغلب وزنی در حدود 5 کیلو دارد بر روی زخم قرار داده می شود تا به پیشگیری از تشکیل یک لخته کمک کند.

آنژیوگرافی از طریق دست

برخی پزشکان به جای قرار دادن وزنه بر روی زخم ناشی از سوراخ شدن، وسیله ای کوچک را به آن ناحیه وارد می کنند که تشکیل لخته را تحریک می کند. در صورتی که کاتتر به درون پا وارد شده باشد، فرد باید صاف دراز کشیده و از خم کردن پا یا بلند کردن سر خود به مدت 2 تا 6 ساعت اجتناب کند. در صورت ابتلای فرد به التهاب مفاصل یا درد کمر این وضعیت می تواند ناراحت کننده باشد.

در صورت نیاز به فرد لگن یا ظرف ادراری داده می شود اما او قادر به خارج شدن از تخت نخواهد بود. در صورتی که کاتتر به درون مچ فرد وارد شده باشد، یک باند فشاری بر روی زخم وارد می شود تا به تشکیل شدن لخته کمک کند. فرد باید مچ خود را مستقیم و به وسیله یک بالش به مدت چند ساعت بالا نگه دارد. با این حال، فرد می تواند در صورت نیاز بر روی یک صندلی نشسته و از دستشویی استفاده کند.

در هنگام درد قفسه سینه چه باید کرد؟

باید این نکته را در ذهن داشت که درد قفسه سینه همیشه مربوط به قلب نیست. با این حال، هر علامتی از ناراحتی قفسه سینه باید جدی گرفته شده و اقدامات زیر صورت گیرند:

از هر کاری را که در حال انجامش هستید دست کشیده، نشسته، استراحت کرده و سعی در فراهم آوردن آرامش خود کنید.

در صورت به همراه داشتن اسپری گلیسریل تری نیترات (GTN 2) پاف به زیر زبان خود زده و به مدت 5 دقیقه صبر کنید. در صورت نیاز این کار را تا 3 بار (در مجموع 6 پاف در 15 دقیقه) انجام دهید. در صورتی که صرف نظر از انجام این کار، درد پایدار باقی بماند یا فرد احساس بیماری، تپش قلب، تنگی نفس یا گیجی داشته باشد باید با اورژانس تماس گرفته شود.

آنژیوگرافی در زنان

 نزدیک به 2 تا 3 میلیون زن در ایالات متحده به اختلال سندرم ریز کرونری دچار بوده و جامعه پزشکان هنوز نحوه آزمایش جهت تشخیص یا درمان آن را نمی دانند.

پزشکان به تازگی دریافته اند امکان دارد آنژیوگرافی ها نوعی مهم از بیماری های قلبی به نام سندرم ریز عروقی کرونری را تشخیص ندهند. این مورد که اغلب در زنان شایع است می تواند سبب شود تا پلاک به صورت متقارن و مساوی در دیواره شریان ها انتشار یابد. این وضعیت می تواند در حین انجام یک آنژیوگرافی، عاری از مشکل به نظر آید اما امکان دارد به حمله قلبی یا مرگ ناگهانی منجر شود.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام ابجیه من آنژیو از دست انجام داده.
  بعد از پنج روز درد شدید در دست احساس میکنه و کف دست و پا عرق می‌کنه . لطفاً راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   سلام اگر درد دست دارن، به پزشکشون مراجعه کنین ، چون باید معاینه بشند
 • تصویر کاربر ارین چهارشنبه ۴ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام پدرم ۶۰ سالشه و یه ۵ روزی هست که انژیوگرافی امجام داده رگ های قلبشم باز شده .حالا بعد از ۵ روز الان قفسه سینه و یککم پشت سرش درد میگیره میخاستم بدونم عوارض آنژیو هست یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۴ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام اگر درد مشابه درد قبل از باز کردن رگ هست و یا با راه رفتن بیشتر میشه ، به اورژانس مراجعه کنید
 • تصویر کاربر امینی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر همسرم 45سال سن دارن ودر6مرداد دچارسکته قلبی شدوآنژیو ویک رگ استند گذاشتنددرحال حاضر بعد سکته دیابت نوع دو هم دارن ومتفورمین مصرف میکننبعد تمام آزمایشاتو گذاشتن هولتر فشار وآریتمی خوشبختانه فشار ندارن ولی روزی 1/2قرص والسارتان مصرف میکن پلاویکس خارجی و نصف هم کارودیول
  قرص چربی هم رزوواستاتین 40
  کم خونی هم دارن جمعه ها ویتامین D50000
  وهرروز فولیک اسید
  ویک دوره ویتامین بکمپلکس و هفتهای یک بار B12
  در حال حاضر بعد تمام آزمایش های که ماه گذشته انجام دادیم حال عمومی خوبی ندارن ونمی تونن فعالیت های کاری وروزلنه را انجام دهند ومدام از سر گیجه و وزوز گوش وسنگینی سر شکایت دارن حال از شما این سوال ودارم که چه کار کنیم وهمه ی کسانی که انژیو میکنن به این صورت میشن
  تمام ازمایش ها یه ماه پیش انجام شده تا فوق تخصص مز واعصاب
  گوش وحلق وبینی
  ریه
  کلیه
  ونوار گوش
  سونوگرافی رگ های گردن
  شستشوی گوش
  ممنون میشم منو راهنمایی کنید
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام با اینکه توضیحات کاملی دادین ولی حتما باید اکو و انژیو بیمارتون دیده بشه و فشار ها و قند خون هم کنترل بشه ، و بیمار هم معاینه بشن
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   چون ممکنه افت قند و یا افت فشار هم داشته باشند
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Behrouz چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام.
  وقت بخیر
  پدرم آنژیو کردن و دوتا فنر گذاشتن براش، از پا آنژیو شدن و بعد این عمل دستشون درد میکرد با مسکن هایی که دکتر دادن درد کمتر شده بود ولی الان خیلی درد دارن تو ناحیه ماهیچه بازو، و میخواستم بدونم میتونن ورزش یا نرمش کنن
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام در صورتی که از پا انژیو شدند درد مربوط به محل انژیو نیست ، انجام نرمش بسته به معاینه بیمار داره
 • تصویر کاربر هدا پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام. مامانم آنژیو شدن ابتدا از دست اما ظاهرا پیچی در دست بوده و دکتر آنژیو را از پا انجام دادن. بعد از دو روز مامانم درد بسیار شدید و ورم در دست دارن. چه میشه کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام به پزشکشون مراجعه کند نیاز به بررسی داره
 • تصویر کاربر حدیثا جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  خسته نباشید ببخشید مادرم گرفتگی رگ دارن قلبشون درد شدید قفسه سینه و شونه چپ دارن گفتن انژیو بکنه من خیلی نگرانم از دست آنژیو میشه اتفاقی نمیفته براش
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام نگران نباشید
 • تصویر کاربر کیا پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سه روز پس از انجام عمل انژیو پلاستی از دست ساعد ورم داره و درد زیادی داره و کبودیه زیادی هم در دست هست
  علت چیه و ایا خطرناک هست یه خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام حتما به پزشکتون مراجعه کنید مهم هست
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  باسلام.مادرم 65 سال سن دارد.سابقه قبلی فشارخون هم دارد.سال 97 آنژیو شد گفتند باید برای یه رگ استند بذارن.این کاروانجام دادن.مادر بعد از آنژیو به روال عادی زندگی برگشت و فشار خیلی خوب شده بود.اصلا بالا نمیرفت.دوباره تابستان 99 آنژیو شدن یه رگ دیگه از قلبشون دچارمشکل شد که با استند مشکل رفع شد.ولی الان به مدت دوماه است که درد در ناحیه بین دو کتف دارد و به گفته خودشون قلبشون کمی درد میگیره و نفسون تنگ میشه. میخواستم بدونم علت کجاست؟ راه درمانی هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام احتمال تنگی مجدد استنت هست بهتره اسکن و اکو انجام بشه ، ودرصورتی کهفشار بالا میره کنترل بشه
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت خانم دکتر گرامی
  بنده حدودا یکماه ار بهبودی بیماری کرونا میگذره رفتم تست خون دادم mpv خون بالا نزدبک ۱۴ بود و پلاکت هم ۱۲۰و RDw مقدارش ۱۴/۷ میخواستم ببینم علتش چی میتونه باشه.ممنون.علائم خاصی هم ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام فعلا هیچ اقدامیانجام ندید یکماه دیگر تست را همراه با اهن خون چک کنید
 • تصویر کاربر حامد جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  باسلام مادرم 67سال سن دارد یکسال پیش بخاطر پایین بودن ضربان قلب به دکتر مراجعه کردیم ابتدا ازطریق ران پای سمت راست انژیو گرافی کردن وبعد ازتشخیص مجددباطری کار گذاشتن یک سال هستش مادرم ازدرد پای راست قسمت بالای ران درد داره ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام سونوگرافی از عروق اون ناحیه باید انجام بشه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر