متخصص قلب در تهران

خطرات و عوارض بعد از آنژیوگرافی دست و پا

در صورت ابتلای فرد به علائمی که از نظر پزشک نگران کننده هستند امکان دارد او تحت یک فرایند آنژیوگرافی قرار گیرد. از جمله این علائم می توان به درد قفسه سینه یا یک حمله قلبی اشاره کرد. آنژیوگرافی از طریق دست و پا انجام می شود و هر کدام مزایا و معایب و کاربرد خاص خود را دارد.

در اغلب مواقع بیماران با شکایت از درد به پزشک مراجعه کرده و پس از انجام یک آزمون استرس انجام یک آنژیو برای قلب از آن ها در خواست می شود. آنژیوگرافی از طریق رگ دست یا پا هنوز هم به عنوان معیار کلیدی تشخیص به کار گرفته می شود. ما ترجیح می دهیم شما را ابتدا با عوارض آنژیوگرافی آشنا کنیم تا بتوانید بهترین مراقبت ها را داشته باشید.

مراحل آنژیوگرافی قلب

متخصص قلب و عروق جهت مشاهده هر گونه انسداد در شریان های کرونری قلب فرایند آنژیوگرافی را انجام می دهد. شریان های کرونری قلب عروقی هستند که جریان خون را به عضله قلب می رسانند.

برای فراهم آمدن این مشاهده یک کاتتر (لوله ای منعطف و کوچک) به درون رگی بزرگ در ناحیه بالایی ران یا بازو وارد شده و سپس از طریق شریان ها به قلب هدایت می شود. یک رنگ مخصوص (ماده حاجب) به درون کاتتر تزریق می شود تا به شریان ها و قلب برسد.

این رنگ ثبت یک فیلم از قلب و شریان های آن را برای دستگاه تصویر برداری اشعه ایکس امکان پذیر می کند. فیلمی که فرد یا پزشک او بر روی یک نمایشگر مشاهده می کنند جریان خون درون شریان های قلب و محل هر گونه انسداد را نشان می دهد.

آنژیوگرافی همچنین اطلاعاتی را نیز درباره اندازه و شکل هر گونه انسداد ارائه می دهد. این اطلاعات حیاتی هستند زیرا در برنامه ریزی بهترین راه درمان هر انسداد به متخصص قلب و عروق کمک می کنند.

آنژیو از دست بهتر است یا پا

طبق تحقیقی که در 64 امین نشست سالانه کاردیولوژی آمریکا ارائه شد، در مواردی که کاردیولوژیست ( متخصص قلب و عروق ) یا متخصص آنژیوگرافی در جریان درمان بیماران مبتلا به سندرم کرونری حاد و قرار گرفته تحت آنژیوگرافی کرونری، به جای استفاده از شریانی در کشاله ران از طریق شریانی در دست به قلب دسترسی پیدا کرده، خطر خونریزی شدید و همچنین مرگ به طور چشم گیری کاهش یافته است.

نویسندگان این مطالعه بیان داشتند که نتایج تحقیق باید سبب یک ارزیابی مجدد در دستورات بالینی شده و آنژیو از طریق رگ دست روش اول برای بسیاری از فرایند های قلبی باشد که بر پایه ورود کاتتر به شریان هستند. در حال حاضر آنژیوگرافی قلب از طریق دست در تعداد کمی از موارد در ایالات متحده استفاده می شود.

مزایای آنژیوگرافی از طریق پا

مزایای آنژیوگرافی 

تشخیص دقیق و جزئی بیماری های عروقی از جمله تصلب شرایین (سخت شدن شریان ها)، انسداد شریان ها و آسیب عروقی

تشخیص بهتر می تواند به گزینه های درمانی بهتر نیز منجر شود. در برخی موارد، در صورتی که تنگی در یک شریان وجود داشته باشد، درمان می تواند در حین یک آنژیوگرافی انجام شود که از جمله آن ها نیز می توان به جایگذاری استنت اشاره کرد. چنین موردی نیاز به انجام فرایند های بیشتر را برطرف می کند.

هنگامی که جهت تشخیص از تصویر برداری های اشعه ایکس استفاده می شود عوارض جانبی وجود نداشته و یا مقدار آن ها کم است. همچنین، پس از فرایند هیچ تشعشعاتی در بدن فرد باقی نمی ماند.

خطرات آنژیوگرافی

تمامی فرایند های تهاجمی می تواند عوارض داشته باشند. با این که خطرات آنژیوگرافی قلب کم است اما صفر نیست. رایج ترین خطرات و عوارض آنژیوگرافی مربوط به محل دسترسی به شریان هستند.

عوارض آنژیوگرافی قلب

خطرات و عوارض آنژیوگرافی شامل کبودی محل ورود کاتتر به رگ و یا درد خفیف دست بعد از انجام این فرایند می باشد. این عوارض کاملا طبیعی و رایج می باشد و پس از مدت اندکی از بین خواهد رفت.

⚠ کبودی بعد از آنژیوگرافی :  این مورد طبیعی است و احتمالا در محل ورود به شریان یک کبودی (اکیموز) تشکیل شود.

کبودی بعد از آنژیوگرافی

⚠ درد و خون ریزی : در موارد کمی، بیماران درد و خونریزی را تجربه می کنند که ممکن است شامل تجمع خون (هماتوم) در زیر پوست نیز شود.

⚠ انسداد یا نشت خون : در موارد نادر، شریان مورد نظر می تواند مسدود شود. همچنین، در مواردی که میزان شیوع آن ها پایین است، بیماران خونریزی مداوم در محل ورود به شریان را تجربه می کنند که می تواند به تشکیل سودو آنوریسم (کیسه ای پر از خون) منجر شود. این مورد خود نیازمند درمان های بیشتر است.

درد دست بعد از آنژیوگرافی: درد خفیف در ناحیه ورود کاتتر بعد از آنژیوگرافی طبیعی است. به طور کلی درد آنژیوگرافی از راه دست کمتر از درد آنژیوگرافی از طریق پا است. اما در صورت درد شدید، بی حس شدن یا خواب رفتن دست و سرد شدن و کبودی دست حتما به اورژانس مراجعه نمایید. برای تسکین دردهای خفیف در دست نیز می توانید از استامینوفن استفاده نمایید و مراقبت بعد از آنژیوگرافی از دست را با مشورت پزشک خود رعایت نمایید.

دیگر عوارضی که می توانند با آنژیوگرافی در ارتباط باشند شامل موارد زیر می شوند:

واکنش حساسیتی به ماده حاجب ید دار که می تواند به بروز نارسایی کلیوی ختم شود. در موارد بسیار نادر، در حین انجام یک بالون آنژیوپلاستی و یا جایگذاری استنت، بخشی از یک انسداد شریانی شکسته شده (آمبولی) و به شریان های دور تر منتقل می شود. این وضعیت می تواند سبب بدتر شدن جریان خون شود.

اگر از روش های آنژیوگرافی اطلاع ندارید، این مطلب را حتما بخوانید:

  آنژیو گرافی قلب

آیا آنژیوگرافی درد دارد؟

همانند هر فرایند دیگری، آنژیوگرافی کرونری شامل استفاده از سوزن ها و سوراخ کردن پوست می باشد اما با این حال، هر گونه ناراحتی معمولا جزئی است. در هنگام ورود کاتتر، یک لوله منعطف و باریک، به شریان، فرد دردی را احساس نخواهد کرد.

هیچ عصبی در خود شریان ها وجود ندارد به همین دلیل فرد حرکت کاتتر درون شریان ها و به درون قلب را احساس نخواهد کرد. هنگامی که کاتتر در جای مناسب قرار گرفت، متخصص قلب از طریق کاتتر یک ماده حاجب (رنگ) را به درون شریان ها وارد می کند. اغلب افراد تزریق شدن رنگ را متوجه نمی شوند.

با این حال، برخی افراد درد جای آنژیو را به صورت خفیف را در قفسه سینه خود احساس می کنند که معمولا تنها برای چند ثانیه دوام دارد. برخی دیگر از افراد نیز احساس سبکی در سر یا حالت تهوع خواهند داشت.

برخی افراد بیان دارند که آزار دهنده ترین بخش پس از فرایند آنژیوگرافی و خارج کردن کاتتر اتفاق می افتد. یک پرستار جهت جلوگیری از خونریزی بر روی پا و محلی که کاتتر وارد شده فشار داده و آن فشار را به مدت 20 دقیقه نگه می دارد. سپس، پس از پانسمان کردن زخم، وزنه یا بندی که اغلب وزنی در حدود 5 کیلو دارد بر روی زخم قرار داده می شود تا به پیشگیری از تشکیل یک لخته کمک کند.

آنژیوگرافی از طریق دست

برخی پزشکان به جای قرار دادن وزنه بر روی زخم ناشی از سوراخ شدن، وسیله ای کوچک را به آن ناحیه وارد می کنند که تشکیل لخته را تحریک می کند. در صورتی که کاتتر به درون پا وارد شده باشد، فرد باید صاف دراز کشیده و از خم کردن پا یا بلند کردن سر خود به مدت 2 تا 6 ساعت اجتناب کند. در صورت ابتلای فرد به التهاب مفاصل یا درد کمر این وضعیت می تواند ناراحت کننده باشد.

در صورت نیاز به فرد لگن یا ظرف ادراری داده می شود اما او قادر به خارج شدن از تخت نخواهد بود. در صورتی که کاتتر به درون مچ فرد وارد شده باشد، یک باند فشاری بر روی زخم وارد می شود تا به تشکیل شدن لخته کمک کند. فرد باید مچ خود را مستقیم و به وسیله یک بالش به مدت چند ساعت بالا نگه دارد. با این حال، فرد می تواند در صورت نیاز بر روی یک صندلی نشسته و از دستشویی استفاده کند.

در هنگام درد قفسه سینه چه باید کرد؟

باید این نکته را در ذهن داشت که درد قفسه سینه همیشه مربوط به قلب نیست. با این حال، هر علامتی از ناراحتی قفسه سینه باید جدی گرفته شده و اقدامات زیر صورت گیرند:

از هر کاری را که در حال انجامش هستید دست کشیده، نشسته، استراحت کرده و سعی در فراهم آوردن آرامش خود کنید.

در صورت به همراه داشتن اسپری گلیسریل تری نیترات (GTN 2) پاف به زیر زبان خود زده و به مدت 5 دقیقه صبر کنید. در صورت نیاز این کار را تا 3 بار (در مجموع 6 پاف در 15 دقیقه) انجام دهید. در صورتی که صرف نظر از انجام این کار، درد پایدار باقی بماند یا فرد احساس بیماری، تپش قلب، تنگی نفس یا گیجی داشته باشد باید با اورژانس تماس گرفته شود.

آنژیوگرافی در زنان

پزشکان به تازگی دریافته اند امکان دارد آنژیوگرافی ها نوعی مهم از بیماری های قلبی به نام سندرم ریز عروقی کرونری را تشخیص ندهند. این مورد که اغلب در زنان شایع است می تواند سبب شود تا پلاک به صورت متقارن و مساوی در دیواره شریان ها انتشار یابد. این وضعیت می تواند در حین انجام یک آنژیوگرافی، عاری از مشکل به نظر آید اما امکان دارد به حمله قلبی یا مرگ ناگهانی منجر شود.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و دیدن آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۸ بهمن ۱( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید پدر من حدود ۴ روز پی انژو گرافی کرد و فنر گذاشته والا دست چپش نه دستیکه انژو شده .
  دست چپش از مچ درد میکنه بعضی وقت ها میگ پشتم یا قلبم دزد خفیف دارم یا احساس خفگی میکنم مشکلش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۸ بهمن ۱( 3 روز پیش)

   سلام به پزشکی که انژیو کردن مراجعه کنید ،ممکنه به نوار نیاز داشته باشند 

 • تصویر کاربر منصور سه شنبه ۶ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام.پدرمن چهار روزه آنژیو قلب از پا انجام داده بعداز دوروز سمت راست بدن از صورت ودست راست بی حس شده وخوب صحبت نمی‌کند الان نمیدونیم چیکار کنه آیا عوارض دارویی است یا خدانکرده سکته کرده ممنون میشم توضیح بدید همشم بی قراری وگریه میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۶ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام احتمال سکته هست  به پزشکشون مراجعه شود 

 • تصویر کاربر رسول جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  هفته پیش آنژیو از کشاله ران انجام دادم.حین برگشت خونریزی کرد محکم با دست جلوی خونریزی گرفتم وخودمو رسوندم خونه دیدم کل ران پا تا بالای زانو کبود شده وزخم هم به اندازه مشت دست سفت شده موقع راه رفتن هم می لنگم.پشت پا درگیر کرده.دکترم هم تهرانه ومن گیلان
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جهت انجام سونوگرافی کشاله ران مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر اعظم جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر محل انژیوگرافی من بعد حدود ۶ سال هنوز درد داره ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش)

   سلام ارتباطی به انژیو نباید داشته باشه جهت معاینه و بررسی علل دیگر مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر مرسده جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  درود
  مادرم سه شنبه پیش سکته قلبی داشتند و با اورژانس به بیمارستان منقل شدند ۳ گرفتگی داشتند که با آنژیوپلاستی بر طرف شد. دیروز مرخص شده ولی وقتی طولانی صحبت می کند خسته می شود و نفس و کم می آورد ، آیا طبیعی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش)

   سلام در صورت نارسایی قلب علت تنگ نفس نارسایی است نیاز به مصرف دارو هست 

 • تصویر کاربر پری جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید روز خوش
  بنده خانم چهل ساله هستم ک پنج روز پیش آنژیو انجام دادم ولی دست از روز اول شروع به درد خیلی شدید کرد همین طور درد در قفسه ی سینه ،قلب و کتف وجود داره، کمی دستم ورم کرده و ابی شده.
  لطفا راهنمایی می‌کنید
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش)

   سلام به پزشک خودتون که انژیو کرده مراجعه حضوری شود 

 • تصویر کاربر منیر جمعه ۱۳ خرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام. مادرشوهر م آنژیو کرده و فنر
  متاسفانه تا زانو پاش سیاه شده وورک کرده ..آیا شریان داره خونریزی میکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ خرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام به پزشکشون جهت معاینه مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام دکتر روزتون بخیرمن ۳۳ سالمه سابقه بیماری قلبی ندارم دی ماه اکو دادم و مشکلی نداشتم ولی ضربانم همیشه بالاس بیشتر مواقع بالای ۱۰۰
  دی ماه واکسن آسترازدم از بعد اون همیشه دچار سبکی سرمیشم تا سرموخم میکنم و بلندمیکنم ی لحظه سرم میره
  ام آر آی انجام دادم مشکلی نبود بنظرتون سبکی سر ربطی ب قلبم نداره؟
  دوسه روزپیش دست چپم ی شب کامل از نوک انگشت تا ارنج انگار خاب رفته بود و همش سوزن سوزن میشد جوری ک دردمیکرد دیشب باز اول قلبم و پشت قلبم درد میکردن و تیرمیکشید بعدش قفسه سینه و بین دو کتفم درد میکردن و وقتی دراز میکشیدم انگار نفس کم میاوردم دیگه خابم ک برد تو خواب دوسه بار تنگ نفس شدم و بیدار شدم از خاب
  الان ک بیدار شدم هتوز دستم همون جوریه و قلبم هم گاهی تیر میکشه دکتر بنظرتون چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش)
   سلام احتمال بیماری قلبی خیلی کم هست ، به دکتر روانپزشک برای کنترل اضطراب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر sima چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من سه روزه که آنژیوگرافی از طریق کشاله ران شدم بعد از برداشتن وزنه ها درد شدید در بیضیه سمت راست و کلیه راستم دارم ایا این طبیعیه اصلا تو این سه روز کم نشده دردش
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش)
   سلام اگر شدید هست سونوگرافی باید انجام بدید توسط دکترتون مشورت و معاینه بشید
 • تصویر کاربر ناصر پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  با سلام مادر من ۶۸ ساله ۱۰‌روزی هس که آنژو شده از وقت مرخص شدن از بیمارستان استخوانهای کل بدنش درد میکنه شدیداا طوریکه مثل بچه گریه میکنه آیا میتواند از عوارض داروها و آنژیو باشد باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)
   سلام مربوط به انژیو نیست علل دیگه بررسی بشه
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام روز شنبه پدرم انژیوگرافی ازمچ دست شده ولی تو محلی که اون نوار پلاستیکی رو بسته بودن و کلا ارنج به پایین تورم و کبودی داره حتی تو انگشتان دستش و جالبه بالای کف دستش یعنی در واقع روی دستش نزدیک انگشتان درد داره امروز پنجشنیه است این طبیعیه ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش)
   سلام توسط دکتری که انژیو کرده باید ویزیت بشن
 • تصویر کاربر مقدم سه شنبه ۲۸ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  مادر من ۶۲ ساله هستند آنژیو انجام دادن گرفتگی داشتن بستری شدن بالن زدن باز نشد استنت گذاشتن از دست الان شش روز میگذره اما درد به مدت یک‌ساعت در ساعت های مختلف در قفسه سینه و دست چپ و پشتشون دارن یکبار هم به اورژانش قلب مراجعه کردیم نوار قلب و ازمایش انزیم دادن مشکلی نداشت اما هم‌چنان درد دارن راهنمایی میکنید با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۸ دی ۰( 1 سال پیش)
   سلام به پزشکی که بالون زدن برای معاینه مراجعه کنید
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۷ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید همسرمن دراثرسکته 24روزه پیش آنژیو ازپاکرده ویکی ازرگهاش 100درصدگرفته بود که فنرگذاشتن یک هفته ست که جای آنژیو درددارن میخاستم ببینم این دردطبیعیه یابه پزشک مراجعه کنن ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۷ دی ۰( 1 سال پیش)
   سلام حتما مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Amirarsalan سه شنبه ۷ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام خواهرم آنژیوگرافی انجام داده ولی پس از گذشت چهارده روز از زمان انجام آنژیوگرافی هنوز در ناحیه انگشتان دست وهمچنین مچ دست تا آرنج درد زیادی احساس می‌کند، پس از گذشت این مدت هنوز نمی‌تواند دست خود را زیاد تکان دهد یا لمس کند،، لطفاً راهنمایی بفرمایید آیا مشکلی دارد که درد آن کاسته نمی‌شود، ممنون و متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۷ دی ۰( 1 سال پیش)
   سلام احتمال زیاد مشکلی نیست ولی جهت معاینه به پزشکشون مراجعه کنند
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید سوال داشتم اینه چرا بداز آنژیوگرافی در ناحیه ران احساس سوزش گاهی در ناحیه کل پا احساس دردو تیر کشیدن دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام طبیعی است و به مرور رفع میشود

 • تصویر کاربر سحر سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام روز به خیر.مادرم چهار روز پیش از پا انژیو کردن .محل انژیو درد ندارن ولی بالاتر به سمت شکم همون سمت انژیو درد دارن.طبیعیه؟ یا باید به دکتر مراجعه کنن
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام باید جهت معاینه حضوری مراجعه کنند

 • تصویر کاربر ایلیا چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام بهمن ماه پارسال انژیوشدم از طریق دست ولی كارم كارهای ساختمانی هست و وسایل سنگین جابجا میكنم
  چند روزی هست محل انژیو درد شدید داره و بی حس میشه از چی میتونه باشه ممنون میشك پاسخ یدین ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام اگر تازه درد و بیحسی شروع شده و قبلا نبوده احتمال اینکه مربوط به انژیو باشه کم هست ، از نظر دیسک گردن بررسی بشید

 • تصویر کاربر حسن شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  سلام ابجیه من آنژیو از دست انجام داده.
  بعد از پنج روز درد شدید در دست احساس میکنه و کف دست و پا عرق می‌کنه . لطفاً راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر درد دست دارن، به پزشکشون مراجعه کنین ، چون باید معاینه بشند
 • تصویر کاربر ارین چهارشنبه ۴ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام پدرم ۶۰ سالشه و یه ۵ روزی هست که انژیوگرافی امجام داده رگ های قلبشم باز شده .حالا بعد از ۵ روز الان قفسه سینه و یککم پشت سرش درد میگیره میخاستم بدونم عوارض آنژیو هست یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۴ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر درد مشابه درد قبل از باز کردن رگ هست و یا با راه رفتن بیشتر میشه ، به اورژانس مراجعه کنید
 • تصویر کاربر امینی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر همسرم 45سال سن دارن ودر6مرداد دچارسکته قلبی شدوآنژیو ویک رگ استند گذاشتنددرحال حاضر بعد سکته دیابت نوع دو هم دارن ومتفورمین مصرف میکننبعد تمام آزمایشاتو گذاشتن هولتر فشار وآریتمی خوشبختانه فشار ندارن ولی روزی 1/2قرص والسارتان مصرف میکن پلاویکس خارجی و نصف هم کارودیول
  قرص چربی هم رزوواستاتین 40
  کم خونی هم دارن جمعه ها ویتامین D50000
  وهرروز فولیک اسید
  ویک دوره ویتامین بکمپلکس و هفتهای یک بار B12
  در حال حاضر بعد تمام آزمایش های که ماه گذشته انجام دادیم حال عمومی خوبی ندارن ونمی تونن فعالیت های کاری وروزلنه را انجام دهند ومدام از سر گیجه و وزوز گوش وسنگینی سر شکایت دارن حال از شما این سوال ودارم که چه کار کنیم وهمه ی کسانی که انژیو میکنن به این صورت میشن
  تمام ازمایش ها یه ماه پیش انجام شده تا فوق تخصص مز واعصاب
  گوش وحلق وبینی
  ریه
  کلیه
  ونوار گوش
  سونوگرافی رگ های گردن
  شستشوی گوش
  ممنون میشم منو راهنمایی کنید
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام با اینکه توضیحات کاملی دادین ولی حتما باید اکو و انژیو بیمارتون دیده بشه و فشار ها و قند خون هم کنترل بشه ، و بیمار هم معاینه بشن
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   چون ممکنه افت قند و یا افت فشار هم داشته باشند
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Behrouz چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام.
  وقت بخیر
  پدرم آنژیو کردن و دوتا فنر گذاشتن براش، از پا آنژیو شدن و بعد این عمل دستشون درد میکرد با مسکن هایی که دکتر دادن درد کمتر شده بود ولی الان خیلی درد دارن تو ناحیه ماهیچه بازو، و میخواستم بدونم میتونن ورزش یا نرمش کنن
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام در صورتی که از پا انژیو شدند درد مربوط به محل انژیو نیست ، انجام نرمش بسته به معاینه بیمار داره
 • تصویر کاربر هدا پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 241 مشاهده پرسش
  سلام. مامانم آنژیو شدن ابتدا از دست اما ظاهرا پیچی در دست بوده و دکتر آنژیو را از پا انجام دادن. بعد از دو روز مامانم درد بسیار شدید و ورم در دست دارن. چه میشه کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام به پزشکشون مراجعه کند نیاز به بررسی داره
 • تصویر کاربر حدیثا جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 321 مشاهده پرسش
  خسته نباشید ببخشید مادرم گرفتگی رگ دارن قلبشون درد شدید قفسه سینه و شونه چپ دارن گفتن انژیو بکنه من خیلی نگرانم از دست آنژیو میشه اتفاقی نمیفته براش
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام نگران نباشید
 • تصویر کاربر کیا پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 284 مشاهده پرسش
  سه روز پس از انجام عمل انژیو پلاستی از دست ساعد ورم داره و درد زیادی داره و کبودیه زیادی هم در دست هست
  علت چیه و ایا خطرناک هست یه خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام حتما به پزشکتون مراجعه کنید مهم هست
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۶ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  باسلام.مادرم 65 سال سن دارد.سابقه قبلی فشارخون هم دارد.سال 97 آنژیو شد گفتند باید برای یه رگ استند بذارن.این کاروانجام دادن.مادر بعد از آنژیو به روال عادی زندگی برگشت و فشار خیلی خوب شده بود.اصلا بالا نمیرفت.دوباره تابستان 99 آنژیو شدن یه رگ دیگه از قلبشون دچارمشکل شد که با استند مشکل رفع شد.ولی الان به مدت دوماه است که درد در ناحیه بین دو کتف دارد و به گفته خودشون قلبشون کمی درد میگیره و نفسون تنگ میشه. میخواستم بدونم علت کجاست؟ راه درمانی هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام احتمال تنگی مجدد استنت هست بهتره اسکن و اکو انجام بشه ، ودرصورتی کهفشار بالا میره کنترل بشه
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت خانم دکتر گرامی
  بنده حدودا یکماه ار بهبودی بیماری کرونا میگذره رفتم تست خون دادم mpv خون بالا نزدبک ۱۴ بود و پلاکت هم ۱۲۰و RDw مقدارش ۱۴/۷ میخواستم ببینم علتش چی میتونه باشه.ممنون.علائم خاصی هم ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام فعلا هیچ اقدامیانجام ندید یکماه دیگر تست را همراه با اهن خون چک کنید
 • تصویر کاربر حامد جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  باسلام مادرم 67سال سن دارد یکسال پیش بخاطر پایین بودن ضربان قلب به دکتر مراجعه کردیم ابتدا ازطریق ران پای سمت راست انژیو گرافی کردن وبعد ازتشخیص مجددباطری کار گذاشتن یک سال هستش مادرم ازدرد پای راست قسمت بالای ران درد داره ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام سونوگرافی از عروق اون ناحیه باید انجام بشه
 • تصویر کاربر ARYANA جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 314 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت خانم دکتر خسروی
  آیا بعد از آنژیو از دست و گذاشتن استنت ورم پا طبیعی هست یا خیر ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام خیر
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر