متخصص قلب در تهران

آیا تنگی دریچه میترال خطرناک است؟ | بهترین متخصص دریچه میترال دکتر آرزو خسروی

تنگی دریچه میترال قلب در بزرگسالان زمانی اتفاق می افتد که دریچه خوب باز نشود. علائم تنگی دریچه قلب می تواند منجر به مسائل مختلفی از قبیل خستگی، تنگی نفس، لخته شدن خون و نارسایی قلبی شود. در تنگی دریچه میترال، خون کافی نمی تواند از طریق این دریچه جریان یابد.

دکتر آرزو خسروی بهترین متخصص دریچه میترال قلب و عضو انجمن اکوکاردیوگرافی قلب ایران، آمریکا و اروپا.جهت مراجعه حضوری به مطب با شماره 02122894086 تماس بگیرید. برای مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

مطب دکتر آرزو خسرو متخصص قلب و عروق
دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق
دریچه میترال در سمت چپ قلب بین دهلیز و بطن قرار دارد. خون از دهلیز چپ، از طریق دریچه میترال به بطن چپ و از آنجا به آئورت پمپ می شود. دریچه میترال سالم باعث می شود که خون این مسیر را طی کند، اما مانع بازگشت خون مى شود.
علت اصلی تنگ شدن دریچه میترال تب روماتیسمی است. گرچه تب روماتیسمی در بعضی از کشورها رایج است، اما به دلیل تشخیص زودهنگام و درمان عفونت های استرپتوکوک، معمولا نادر است.

علت تنگی دریچه میترال قلب در بزرگسالان چیست؟

۱- تب روماتیسمی

تنگی دریچه میترال معمولا به علت تب روماتیسمی است که بیشتر در بچه ها شایع است و از پاسخ ایمنی بدن به یک عفونت با باکتری استرپتوکوک حاصل می شود. و تنگی دریچه عارضه ى جدی تر از گلودرد و یا تب زرد است.

ارگان هایى که اغلب تحت تاثیر تب های حاد روماتیسمی قرار مى گیرند، مفاصل و قلب هستند. مفاصل می توانند بسیار ملتهب شوند و منجر به ناتوانی موقتی و گاهی اوقات مزمن شوند. پوشش قلب (اندوکاردیت)، عضله ى قلب (میوکاردیت) و غشای اطراف قلب (پریکاردیت) می توانند ملتهب شوند.

هنگامی که دریچه میترال (یا هر دریچه قلب) درگیر شود، منجر به یک بیماری قلبی مزمن به نام روماتیسم قلبی می شود. علائم بالینی این بیماری ممکن است 5 تا 10 سال پس از دوره تب روماتیسمی رخ ندهد.

به گفته انجمن قلب آمریکا (AHA)، بیشتر موارد تنگی میترال در آمریکا، در بزرگسالانی است که تب روماتیسمی را قبل از استفاده گسترده از آنتی بیوتیک ها داشته اند. و بیشتر احتمال دارد در افرادی رخ دهد که از کشورهایی که تب روماتیسمی در آن ها رایج است نقل مکان کنند.

مقاله پیشنهادی دکتر آرزوخسروی : گلودرد چرکی و احتمال روماتیسم قلبیآیا گلودرد چرکی باعث روماتیسم قلبی می شود

۲- زخم

زخم عاملی است که برخی افراد را نسبت به سایرین به تنگی دریچه ی میترال حساس تر می کند. زنان نسبت به مردان در معرض خطر بیشتری هستند.

۳- نقص مادرزادی

نقص مادرزادی قلب ممکن است سبب ایجاد تنگی دریچه قلب در کودک شود. نوزادان متولد شده با این بیماری معمولا به جراحی نیاز دارند.

در موارد نادر، رسوب کلسیم روی دریچه ی میترال ممکن است باعث ایجاد تنگی در آن شود. علل نادر تر برای تنگی دریچه میترال عبارتند از:

 • تومورها
 • لخته شدن خون
 • پرتو درمانی
 • رسوب کلسیم روی دریچه
 • نقص مادرزادی قلب

علل و درمان انواع بیماری مادرزادی قلب

علائم تنگی دریچه میترال قلب در بزرگسالان

تنگی دریچه میترال قلب در بزرگسالان معمولا منجر به تنگی نفس، به ویژه در هنگام ورزش یا دراز کشیدن می شود. علائم شایع دیگر شامل موارد زیر می باشد:

 • سرفه، با یا بدون خون
 • درد قفسه سینه یا ناراحتی قفسه سینه
 • خستگی
 • تورم در مچ پا و یا پا
 • عفونت تنفسی

چنانچه علائم ذکر شده را در خود یا هر یک از عزیزانتان مشاهده می کنید ، ضروریست به منظور تشخیص دقیق و درمان به موقع به پزشک متخصص مراجعه کنید. جهت مراجعه حضوری به مطب دکتر آرزو خسروی بهترین فوق تخصص دریچه میترال قلب با شماره 02122894086 تماس بگیرید.

اگر تنگی دریچه میترال شدید باشد، ممکن است احساس لرزش یا تپش قلب داشته باشید. به ندرت، ممکن است در قفسه سینه احساس ناراحتی کنید. ممکن است در قفسه سینه احساس تنگی یا سنگینی داشته باشد، یا ممکن است دردی را احساس کنید که به خارج از قفسه سینه انتشار مى یابد.

در بعضی موارد، تنگی دریچه میترال ممکن است علامتدار نباشد، یا علائم فقط در طی فعالیت ظاهر شوند. همچنین ممکن است علائم خود را زمانی که بدن تحت فشار است مانند عفونت یا حاملگی نشان دهند.

علاوه بر نشانه های رایج، کودکان مبتلا به این مشکل ممکن است رشد کندتری داشته باشند.

تنگی دریچه میترال قلب در بزرگسالان و تنگی نفس

اگرچه یکی از علائم افتادگی دریچه میترال و تنگی دریچه میترال (به طور کلی نارسایی دریچه میترال) تنگی نفس می باشد، اما باید بدانیم همیشه تنگی نفس به معنای مشکل دریچه میترال نیست و در موارد بسیار شدید باید به دکتر متخصص قلب و  عروق برای تشخیص نارسایی دریچه میترال مراجعه نمود.

تشخیص تنگی دریچه میترال قلب بزرگسالان در مطب دکتر آرزو خسروی

در اینجا چندین تست وجود دارد که متخصص قلب و عروق می تواند برای تشخیص تنگی دریچه قلب استفاده کند:

✔ معاینه فیزیکی

دکتر با استتوسکوپ (گوشی پزشکی) به قلب گوش می دهد. در افراد مبتلا به این بیماری، از قلب اغلب صداهای غیرعادی شنیده می شود. سوفل قلبی (نوعی صدای غیر عادی دیگر)، ضربان نامنظم و تجمع مایع در ریه ها، همه شاخص های تنگی دریچه میترال هستند.

✔ تصویر برداری

پزشک شما ممکن است از انواع تصویربرداری ها برای تایید تشخیص یا یافتن علت اصلی مشکل، استفاده کند:

1- اکوکاردیوگرافی، تصویری از ساختار و عملکرد قلب می دهد که توسط امواج اولتراسوند تولید می شود که رایج ترین آموزش تشخیصی است. آزمایش اکوکاردیوگرافی در مطب دکتر آرزو خسروی فلوشیپ اکو انجام می شود. جهت دریافت نوبت اکو با 02122894086 تماس بگیرید.

2- عکس قفسه سینه با اشعه ایکس، تصاویری از قلب و ریه ها را فراهم می کند.

3- اکوکاردیوگرافی از طریق مری (TEE)، با رسیدن امواج فراصوت به مری تصویری از قلب ایجاد می شود. این روش تصویر بردارى دقیق تری از یک اکو سنتی ایجاد می کند، زیرا مری درست پشت قلب قرار دارد.اکو مری در مطب دکتر آرزو خسروی انجام می شود. جهت مراجعه حضوری به مطب با شماره 02122894086 تماس بگیرید.

4- کاتتریزاسیون قلب، یک لوله ی بلند و نازک است که به بازو، بالای ران یا گردن وارد می شود و به قلب می رسد. این کار به دکتر اجازه ی انجام انواع تست ها، از جمله گرفتن یک تصویر از عروق خونی قلب را می دهد. این روش تهاجمی و خطرناک و در عین حال دقیق ترین روش است.

دکتر آرزو خسروی بهترین فوق تخصص دریچه میترال قلب

تست هایی برای ضربان نامنظم قلب

تست هایی که می توانند ضربان غیر طبیعی قلب را نشان دهند عبارتند از:

نوار قلب

فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند. تست نوار قلب در مطب دکتر آرزو خسروی انجام می شود. جهت دریافت نوبت برای آزمایش نوار قلب در مطب با شماره  02122894086 تماس بگیرید.

نظارت با هولتر

فعالیت الکتریکی قلب را با استفاده از یک دستگاه مانیتور قابل حمل در طول مدت 24 تا 48 ساعت ثبت می کند.

آزمایش هولتر در مطب دکتر آرزو خسروی انجام می شود. جهت مراجعه حضوری به مطب با شماره 02122894086 تماس بگیرید.

تست استرس اکو

شما فعالیت هوازی متوسط انجام می دهید و پزشک شما را در حین تمرین پایش می کند، این کار برای نظارت بر عملکرد قلب حین استرس فیزیکی است. آزمایش استرس اکو در مطب دکتر آرزو خسروی انجام می شود. جهت مراجعه حضوری به مطب با شماره 02122894086 تماس بگیرید.

درمان تنگی دریچه میترال قلب بزرگسالان 

درمان تنگی دریچه قلب می تواند بسته به نشانه های شما و شدت بیماری خیلی متفاوت باشد. اگر هیچ علامتی ندارید و فقط تنگی متوسط دریچه میترال دارید، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید.

داروها

اگر تنگی دریچه میترال باعث ایجاد علائم شود، پزشک ممکن است دارو تجویز کند. اگر چه در حقیقت مشکل دریچه میترال را حل نمی کنند، اما می توانند به درمان علائم شما کمک کنند. انواع داروهایی که ممکن است پزشک شما تجویز کند عبارتند از:

 • ضد انعقاد ها (رقیق کننده ى خون)
 • دیورتیک ها (برای کاهش تولید مایع از طریق افزایش تولید ادرار)
 • آنتی آریتمی ها (برای درمان ضربان های غیر طبیعی قلب)
 • مسدود کننده های بتا (برای کاهش سرعت ضربان قلب)

والووپلاستی (بالون زدن دریچه)

پزشک شما ممکن است برای انجام والووپلاستی بالون در میترال بزند. اگر شما به درمان بیشتر از دارو نیاز دارید، اما دریچه میترال شما به اندازه ای آسیب ندیده که جراحی قلب انجام دهید، این روش یک گزینه است. که در آن یک لوله (کاتتر) با بالون متصل به آن را از طریق ورید به قلب وارد می کنند، هنگامی که در دریچه میترال قرار می گیرد، پزشک بالون را باد می کند. در بعضی موارد، ممکن است لازم باشد که بیش از یک بار این روش انجام شود.

جراحی دریچه میترال

جراحی ممکن است ضروری باشد. پزشک شما ممکن است بتواند دریچه میترال موجود را برای بهبود عملکرد با جراحی ترمیم کند . اگر این کار امکان پذیر نباشد، ممکن است به تعویض دریچه نیاز داشته باشید. جایگزینی می تواند بیولوژیکی (به عنوان مثال از گاو، خوک و یا انسان)، یا مکانیکی باشد.

آیا تنگی دریچه میترال قلب خطرناک است؟

تنگی دریچه میترال اگر تشخیص داده نشود یا درمان نشود، می تواند منجر به عوارض جدی شود، این عوارض عبارتند از:

 •  اغلب آریتمی (ضربان قلب نامنظم) ایجاد می کند. در بسیاری از موارد فیبریلاسیون دهلیزی، که در آن دهلیز لرزش نابجا دارد اتفاق می افتد.
 • اندوکاردیت (عفونت قلب) و نارسایی قلبی می تواند رخ دهد.
 • تنگی دریچه میترال بر ریه ها نیز تاثیر می گذارد. در نتیجه ی تنگی دریچه میترال، مایع در ریه ها جمع می شود (ادم ریوی) و ممکن است فشار خون ریوی ایجاد شود.

بهترین روش برای بهبود نتایج

اگرچه تغییر شیوه زندگی نمی تواند تنگی دریچه میترال را اصلاح کند، ولی ممکن است علائم شما را تسکین دهد یا از بدتر شدن مشکل جلوگیری کند.

دکتر شما ممکن است پیشنهاد تغییر رژیم غذایی دهد، که شامل مصرف کمتر الکل، کافئین، تحریک کننده های دیگر (مثل داروهای سرماخوردگی و ضد سرفه) و نمک می باشد.

شما باید وزن خود را مناسب نگه دارید، پزشک ممکن است در این راستا به شما ورزش هایی آموزش دهد زیرا ورزش ها باید متناسب با شرایط شما باشد چون ورزش های سنگین می توانند علائم را بدتر کنند.

دکتر آرزو خسروی فلوشیپ اکوکاردیوگرافی و عضو انجمن اکوکاردیوگرافی ایران، آمریکا و اروپا
جهت مراجعه حضوری به مطب با شماره 02122894086 تماس بگیرید.
برای مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نیکبخت دوشنبه ۵ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام،چندسال هست که،تنگی تنفس بسیار شدید دارم درد شدید پشت،احساس خفگی موقع غذاخوردن،تقریبا یه ۳ سالی هست که دو تا خط لکه سیاه تو خط گونه بعضی اوقات ضربان قلب بسیار تند،احساس خستگی دارم میخواستم ببینم آیا این علائم میتونه عارضه قلبی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش)

   سلام بله حتما اکو انجام بدید 

  2. تصویر کاربر نیکبخت یکشنبه ۱۵ آبان ۱( 2 ماه پیش)
   سلام خانم دکتر،چشم،ممنون ازتون
  3. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۵ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام حتما جهت معاینه مراجعه کنید 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فری چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام من سی سه سالمه من اسکیلوز دارم وبه همراه آن تنگی نفس بطوری تا حالا مشکلی برام پیش نیاورده فقط وقتی ورزش ویا دویدن میکنم زود خسته و نفس کم میارم یا با وورزش کردن مشکلی برام پیش نمیاد و اگه نیاز به عمل داره بهم بگید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام برای اسکولیوز به دکتر ستون فقرات مراجعه کنید وحتما  اکوی قلب برای بررسی فشار ریه انجام بدید 

  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام برای اسکولیوز به دکتر ستون فقرات مراجعه کنید وحتما  اکوی قلب برای بررسی فشار ریه انجام بدید 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شهلا شنبه ۱۴ خرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر ۴۶ سال سن دارم یک هفته پیش بدون هیچ درد و علامتی در روز نصف شب با سردرد و سرگیجه و ثپش قلب بیدار شدم با حال بسیار بد بیمارستان رفتم وقتی بیمارستان رسیدم حالم بهتر شده بود گفتن فشارم ۱۴ بود ندار قلب گرفتن گفتن ضربان قلبت نامنظمه.و باید بررسی بشه یه شب بعد از این ماجرا دوباره اون حال برام تکرار شد و دوباره نصف شب بیدار شدم با همان حال .اکوی قلب و اسکن قلب انجام دادم گفتن دریچه ی قلب ضخیم شده و کمی هم افتادگی داره و قرص پروپرانول دادن.البته من در آزمایش چربی خونم بالا بود و کبد چرب هم دارم.آیا اون حمله های شبانه از مشکل دریچه ی قلبمه؟آیا خطرناکه و یا نیاز به بررسی بیشتری داره.ممنون از جواب گویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۴ خرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام در صورتی که افتادگی کم بوده ومشکلی نیست در صورت تکرار هولتر فشار وریتم انجام دهید 

 • تصویر کاربر آیدین جمعه ۱۰ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  سلام
  مادر من ۷۰ سال دارن که به دلیل مبتلا شدن به کرونا بعدش دچار درد زیاد قفسه سینه که به پشت کمر هم سریط کرده و همچنین تپش قلب و تورم پا و مچ پا شدن که بنا به تشخیص پزشک دچار تنگی کانال هستن
  که دکتر براشون فورزماید ۴۰ روزی دو نصف و ترامترن اچ روزی یک عدد تجویز کردن آیا این دارو ها فقط در بهبود کمک می کنه و یا درمان هم می کنه؟
  مادر نزدیک به ۱۵ سال هست که قرص فشار مصرف می کنن
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۰ دی ۰( 1 سال پیش)
   سلام این داروها درمان کننده نیست بلکه فقط علایم را کم میکند ، به فاصله هر ۶ ماه اکو بسوند در صورتی که تنگی شدید تر شد عمل تعویض دریچه انجام بدند ، همچنین از نظر سلامت کلیه ها هم بررسی بشند
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۳۰ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام من وقتی حامله بودم تنگی خفیف دریچه ائورت داشتم ودریچه هم دو لتی هس ونزیک یک سال هست ک ویزیت نشدم وتازگیا تنگی نفس دارم درحالت معمولی ایا ممکن هس دریچه بدتر شده باشد یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۳۰ آذر ۰( 1 سال پیش)
   سلام بله جهت اکو مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  باعرض سلام
  مادرم مشکل تنگی دریچه قلب داره که راه رفتنش رادچارمشکل میسازد وسن آن بالای 60سال است راه درمان آن چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام بسته به شدت تنگی درمان فرق میکنه اگر خیلی شدید هست باید دریچه ترمیم یا تعویض بشه

 • تصویر کاربر تارا جمعه ۲۳ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب
  آیا کلسیمی شدن دریچه قلب ، در سن ۷۸ سالگی با عمل قلب باز،درمان می شود یا با دارو کنترل شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۳ مهر ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر ایجاد تنگی یا نارسایی نکرده باشه ، نیاز به عمل نداره
 • تصویر کاربر طاهره پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 274 مشاهده پرسش
  من در دوران بارداری به علت بیماری تنگی دریچه میترال و روماتیسم قلبی تنگی نفس داشتم بعد از زایمان دیگر تنگی نفس نداشتم اما حالا با گذشت ۲ونیم سال دوباره تنگی نفس ودرد در قفسه سینه وپشت کتف دارم ودست چپم بی حس می شود چه دارویی مصرف کنم وچکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام حتما باید اکو را تکرار کنید ممکنه تنگی دریچه پیشرفت کرده باشه
 • تصویر کاربر سوری دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  سلام
  خانم دکتر یک خاستگار برای دخترم است که از همه نظر منایب است

  ولی ایشان خودشان اعلام نمودند که در سربازی موقع معاینات متوجه شدند تنگی دریچه قلب دارند .
  ایا جای نگرانی برای این ازدواج هست ؟
  اصولا در این موقعیت ما چکاری بایستی انجام بدهیم ؟

  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر تنگی قابل توجه باشه در اینده به عمل جراحی نیاز هست ولی اگر خفیف باشه معمولا سرعت پیشرفت خیلی کند هست
 • تصویر کاربر عبدالرحمان دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 252 مشاهده پرسش
  من اسکن قلب و تست ورزش انجام داده ام .گفته شده گرفتگی ها مشاهده شده است و باید آنژیوگرافی انجام شود.آ یا سیتیو آنژیو می تواند بهتر باشد یا آنزیوگرافی آیا اصلا به آنزیو نیاز است.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   به نظر من با توجه به جواب اسکن و تست ورزش ، ضرفا نیاز به انژیو نیست برای تصمیم گیری بهتر و اقدام بعدی نیاز به بررسی علایم بیمار و شرح حال بیمار هست
 • تصویر کاربر فضل جمعه ۱۲ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 310 مشاهده پرسش
  مشکل من از درچه قلبمه گشاد شده
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۲ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام سوال مشخص نیست
 • تصویر کاربر هایده جمعه ۷ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 341 مشاهده پرسش
  دراسکن قفسه سینه تشکیل پلاک روی بالای ایورت دیده شده واندازه قلب افزایش داردوسایرمواردریه طبیعی است ومایع درریه جمع نشده ودیده نشده
  1. تصویر کاربر هایده پنجشنبه ۶ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   انگشتهای دستام دردمیکنه واحساس میکنم رگهام خشک شده اندودستهاموبازوبسته میکنم دردمیکنه وزودخسته میشه وهمچنین بازوهای دستام زودخسته میشن
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام حتما باید اکو انجام بدید ، مراجعه به دکتر قلب داشته باشید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رها سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 348 مشاهده پرسش
  اگر عمل نکنم چه اتفاقی برام رُخ میده. الان یک سال که دو تا از درچه های قلبم بسته شده و باید آنجیو میکردم ولی از ترس نرفتم و میترسم برم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام اگه تنگی شدید رگ یا دریچه دارید عمل نکردن خطرناک هست و ممکنه سبب ایست قلبی بشه
 • تصویر کاربر رها چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 387 مشاهده پرسش
  اگر عمل نکنم چه اتفاقی برام رُخ میده. الان یک سال که دو تا از درچه های قلبم بسته شده و باید آنجیو میکردم ولی از ترس نرفتم و میترسم برم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام اگه شدید هست حتما باید پیگیری کنید
 • تصویر کاربر رها چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 317 مشاهده پرسش
  اگر عمل نکنم چه اتفاقی برام رُخ میده. الان یک سال که دو تا از درچه های قلبم بسته شده و باید آنجیو میکردم ولی از ترس نرفتم و میترسم برم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   اگه شدید باشه خطر ناک هست حتما مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رها چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  اگر عمل نکنم چه اتفاقی برام رُخ میده. الان یک سال که دو تا از درچه های قلبم بسته شده و باید آنجیو میکردم ولی از ترس نرفتم و میترسم برم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام اگه شدید باشه خطر ناک هست حتما مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ferida سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 287 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير پسري هفت ماهه دارم متاسفانه روز سوم تولدش تشخيص صوراخ قلب دادن تا الان خودش بسته نشده و دكترها گفتن كه بايد تا دو ماه ديگه عمل بشه من از عمل شدن پسرم خيلي ميترسم سوال راجع به خطرات عمل من نگرانم كه اتفاق بدتري تو عمل بيافته فراموش كردم بگم ما المان تو شهر هامبورگ هستيم و قراره تو بيمارستان Uke عمل بشه ممنون ميشم از عمل و خطرات عمل برام بنويسين اينكه ممكن تو عمل خطري باشه يا بيهوشي يا از دست دادن خون ؟ممنون از كمكتون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام سوراخ قلب اگه بزرگ باشه ويا باعث بزرگي قلب و افزايش فشار ريه شده باشه ، بايد بسته بشه ، البته بسته به نوع سوراخ تصميم گيري متفاوت هست اگه تصميم براي عمل قطعي شده ، نگران نباشين ، چون اگه عمل ضروري باشه و با تاخير انجام بشه ، در اينده عوارض جبران ناپذيري براي شون خواهد داشت .
 • تصویر کاربر میثم یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 436 مشاهده پرسش
  با سلام. خانم دکتر من پسری ۱۸ ساله هستم
  در مواقع هیجانی و یا شوکه شدن ناگهانی( مثلا شنیدن یه خبر بد) دچار ریزش دل میشدم طوری که انگار یهو خون از پشت جناغم یهو ریخت تو شکمم از بالا به پایین. رفتم نوار قلب دادم که دکتر گفت کاملا نرماله و هیچ مشکلی نیست . گفت استرس کنکوره. رفتم اکو کردم به این شرح بود:
  Normal Lv size
  No sig. VHD
  No sig. PH
  No sig. PE
  No clot
  Ef=65_70%
  ضخامت دیواره بین دو بطن 0.956cm
  سابقه بیماری مادرزادی هم نداریم
  ازمایش خون هم دادم به این شرح:
  Clostrol 169
  Tg 63
  Ldl 91
  Hdl 66
  Fbs 85
  چطور ارزیابی میکنید؟؟؟ خانم دکتر hcm که خدای نکرده ندارم؟ تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   با توجه به نوشته هاي شما مشكلي نيست
 • تصویر کاربر مونا جمعه ۲۸ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 343 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.خواهش میکنم به سوالم جواب بدید‌.پسرم هنگام تولد مشکلasdو vsdداشت.دکتر برایش دارویی تجویز نکرد و گفت خود به خود خوب میشه.در۸ ماهگی که مراجعه کرد سوراخ ها بسته شده بودن اما مشکل میوکاردیت پیدا کرد و درصد efقلبش به سی درصد رسیده بود.دکتر برایش دیگوکسیت و کاپتوپریل و کارودیلول تجویز کرد.الان دو ساله که دارو مصرف میکنه.یه بار داروهاش رو قطع کردن اما دوباره درصد پایین اومد.در آخرین اکو efبه ۶۶ درصد رسیده بود.اما دکتر گفتن بزرگی بزن چپ داره باید همیشه دارو بخوره.تو رو خدا بگید یعنی میوکاردیت دیگه خوب نمیشه؟ تاکی باید داد و بخوره؟ بزرگی بطن چپ خطرناکه و آیا ممکنه وضعش از این بدتر بشه و کار به پیوند قلب برسه؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۸ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام اگه الان ef قلب به ٦٦ رسيده نگراني كمتره و اين نشانه خوبيه ، ولي صددرصد قابل پيش بيني نيست با فوق تخصص نارسايي قلب هم ميتونيد مشورت كنيد
 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 359 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما عزیزان
  بنده 38 سنم است دچار یک سوف قلبی مادرزادی هستم. حدودا 5 سال پیش با علایم تنگی نفس شدید و خشکی دهان موقع فعالیت جسمی زیاد یا دویدن رفتم دکتر که بعد از اکو و نوار قلب تشخیص عملکرد ناناسب دریچه ریوی دادند برای من اما الان بعد از 5 سال این علایم در حدی شدید شده که در روز شاید نزدیک به 10 20 مرتبه دچار این حالت تنگی نفس حتی در زمان نشسته میشم و هم در خواب دچار تنگی نفس میشم خواستم ببیم به نظر شما الان شرایط من در چه حدی است البته میدونم که باید ازمایشات انجام بشه چه آزمایشاتی به نظرتون لازم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام حتما بايد اكو بشيد تا شدت بيماري مشخص بشه و سپس تصميم گيري بشه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر