متخصص قلب در تهران

آیا آمبولی ریه منجر به مرگ می شود؟

آمبولی ریه به معنای انسداد در شریان های ریوی می باشد. در اغلب موارد، آمبولی ریوی به وسیله لخته های خونی به وجود می آید که از پاها یا به ندرت از دیگر جاهای بدن (ترومبوز وریدی عمقی) به ریه ها انتقال می یابند. دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی در ادامه از نشانه ها و عوامل ایجاد کننده و خطر آفرین آمبولی ریوی توضیح می دهند. جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

از آنجایی که لخته ها، جریان خون ریه ها را مسدود می کنند، آمبولی ریه می تواند تهدید کننده زندگی فرد باشد. با این حال، درمان فوری به شدت خطر مرگ را کاهش می دهد. استفاده از روش های جلوگیری از تشکیل لخته های خونی در پاها به محافظت از فرد نسبت به آمبولی ریوی کمک می کند.

امبولی ریه و کما

گاهی اوقات آمبولی ریه موجب می شود که فرد بیمار به کما برود. برای اکثر افراد مبتلا به آمبولی ریه یا لخته خون در ریه، بهبودی کامل چند هفته تا چند ماه طول می کشد. با این حال، گاهی اوقات ممکن است عوارض مانند شوک، فشار خون پایین، گیجی، نارسایی قلبی، کما یا حتی مرگ رخ دهد.

علائم آمبولی ریه

علائم آمبولی ریوی بسته به میزان در گیری ریه ها، اندازه لخته ها و داشتن بیماری زمینه ای قلبی یا ریوی می توانند به طرز گسترده ای متفاوت باشند. علائم و نشانه های شایع شامل موارد زیر می شوند:

تنگی نفس

تنگی نفس معمولا به صورت ناگهانی ظاهر شده و همواره با ورزش کردن بدتر می شود.

درد قفسه سینه

در این مورد ممکن است فرد احساس یک حمله قلبی را داشته باشد. درد قفسه سینه می تواند با تنفس عمیق (پلوریزی)، سرفه، خوراکی خوردن، خم شدن یا دولا شدن بدتر شود. درد قفسه سینه با ورزش کردن بدتر شده و با استراحت کردن برطرف نمی شود.

سرفه کردن

سرفه کردن می تواند خلط هایی خونی یا دارای رگه های خونی ایجاد کند.

دیگر علائم و نشانه ها که می توانند با آمبولی ریه رخ دهند، شامل موارد زیر می شوند:

 • درد یا تورم پا یا هر دوی آن ها که معمولا در عضله پشت ساق پا اتفاق می افتد.
 • پوست سرد و مرطوب یا کبود شده  (سیانوز)
 • تب
 • تعریق زیاد
 • ضربان غیر عادی یا سریع قلب
 • احساس سبکی سر یا گیجی

چنانچه در ارتباط با آمبولی ریوی سوالی دارید در بخش ثبت پرسش ارسال کنید و ظرف چندین روز پاسخ خود را دریافت کنید.

چه زمانی به متخصص قلب و عروق مراجعه کنیم؟

آمبولی ریه می تواند زندگی فرد را تهدید کند. در صورتی که فرد تنگی نفس، درد قفسه سینه یا سرفه هایی همراه با خلط خونی را بدون دلیل تجربه کند، باید جهت تشخیص دقیق بیماری و درمان به موقع به متخصص قلب و عروق مراجعه کند. جهت مراجعه حضوری به مطب دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق ( عضو انجمن اکوکاردیوگرافی ایران، اروپا و آمریکا ) با مطب به شماره 02122894086 تماس بگیرید.

علل ایجاد آمبولی ریوی

آمبولی ریه هنگامی رخ می دهد که توده ای از مواد (اغلب اوقات، یک لخته خون) در یک شریان ریوی گیر می کند. این لخته های خونی اغلب از ورید های عمقی پاها به ریه ها می آیند. این بیماری بنام ترومبوز وریدی عمقی (DVT) نیز شناخته می شود.

در اغلب موارد، چندین لخته در این مورد نقش دارند اما الزاما همگی آن ها به صورت همزمان به وجود نیامده اند. قسمت هایی از ریه که به وسیله شریان های مسدود شده خونرسانی می شوند از جریان خون بی بهره مانده و ممکن است بمیرند. این وضعیت به عنوان انفارکتوس ریوی نیز شناخته می شود. چنین وضعیتی اکسیژن رسانی ریه ها به دیگر اعضای بدن را دشوارتر می کند.

گاهی اوقات، انسدادهای به وجود آمده در عروق خونی توسط موادی غیر از لخته های خونی ایجاد می شوند که از موارد زیر از جمله آن ها می باشند:

❇ چربی مغز یک استخوان بلند شکسته شده

❇ کلاژن یا دیگر بافت ها

❇ قسمتی از یک تومور

❇ حباب های هوا

عوامل خطر

با اینکه هر کسی می تواند به لخته های خونی و در نتیجه آن به آمبولی ریوی مبتلا شود، عوامل مشخصی می توانند این خطر را افزایش دهند. از جمله این عوامل:

سابقه پزشکی

در صورتی که فرد یا یکی از اعضای خانواده او در گذشته به لخته های خونی یا آمبولی ریوی مبتلا بوده است، احتمال ابتلای او به این مورد بالاتر است. این وضعیت می تواند ناشی از اختلالات ارثی باشد که خون را تحت تاثیر قرار داده و آن را بیشتر مستعد لخته شدن می کنند.

علاوه بر آن، برخی بیماری ها و روش های درمانی فرد را در معرض خطر قرار می دهند. مثلا:

✅ بیماری قلبی

بیماری قلبی عروقی، مخصوصا نارسایی قلبی، احتمال تشکیل لخته خون را بیشتر می کند.

مطلب مرتبط: علت انواع بیماری قلبی چیست؟

✅ سرطان

برخی سرطان ها مخصوصا پانکراس، تخمدان، ریه و بسیاری از سرطان هایی که متاستاز کرده اند می توانند سطوح موادی را افزایش دهند که به تشکیل لخته خون کمک می کنند. همچنین، شیمی درمانی نیز این خطر را افزایش می دهد.

زنان دارای سابقه خانوادگی یا شخصی سرطان سینه که تاموکسیفن یا رالوکسیفن مصرف می کنند جهت ابتلا به لخته های خونی در معرض خطر بالاتری قرار دارند.

✅ جراحی

جراحی یکی از علل اصلی تشکیل لخته های خونی است. به همین دلیل، ممکن است قبل و بعد از جراحی های بزرگی مانند تعویض مفصل، جهت پیشگیری از تشکیل لخته های خونی به بیماران داروهایی داده شود.

بی تحرکی طولانی مدت

احتمال تشکیل لخته های خونی در مدت زمان های بی تحرکی بیشتر است. مثلا:

✅ استراحت در تخت

در تخت ماندن برای یک مدت طولانی پس از جراحی، حمله قلبی، شکستگی پا، آسیب یا هر گونه بیماری جدی فرد را نسبت به لخته های خونی آسیب پذیرتر می کند. هنگامی که نواحی انتهایی در قسمت پایینی بدن برای مدت های طولانی به صورت افقی باشند، جریان خون وریدی آهسته شده و خون می تواند در پاها جمع شود.

✅ سفر های طولانی

ماندن در حالت نشسته در ماشین یا هواپیما حین یک سفر طولانی، جریان خون پاها را آهسته کرده که آن نیز با تشکیل لخته ها در ارتباط است.

دیگر عوامل خطر

✅ سیگار کشیدن

به دلایلی که هنوز معلوم نیست، مصرف تنباکو مخصوصا هنگامی که با دیگر عوامل خطر ترکیب شود، خون برخی افراد را مستعد تشکیل لخته می کند.

✅ داشتن اضافه وزن

  اضافه وزن خطر تشکیل لخته های خونی را مخصوصا در زنانی که سیگار کشیده یا فشار خون بالا دارند افزایش می دهد.

✅ استروژن های مکملی

استروژن موجود در قرص های ضد بارداری در درمان های جایگزینی هورمونی مخصوصا در صورت مصرف سیگار یا داشتن اضافه وزن می تواند سبب افزایش عوامل لخته شدن در خون شود.

✅ بارداری

وزن جنین که بر روی ورید های موجود در لگن فشار وارد می کند می تواند برگشت جریان خون از پاها را آهسته کند. هنگامی که خون تجمع یافته یا جریان آن آهسته می شود احتمال لخته شدن آن افزایش می یابد.

عوارض آمبولی ریه

آمبولی ریه می تواند تهدیدکننده ی زندگی بیمار باشد. در حدود یک سوم افرادی که آمبولی ریوی در آنها تشخیص داده شده و درمان نشده اند، از این عارضه جان سالم به در نمی برند.

آمبولی ریوی می تواند به هیپرتانسیون ریوی منجر شود. هیپرتانسیون ریوی بیماری است که در آن فشار درون ریه ها و قسمت راست قلب بیش از حد افزایش می یابد. هنگامی که فرد درون شریان های ریوی خود به انسداد هایی مبتلا می شود، قلب باید جهت عبور خون از آن رگ ها سخت تر کار کند. این وضعیت سبب افزایش فشار خون در این رگ ها و سمت راست قلب می شود که می تواند قلب را تضعیف کند.

در موارد نادر، آمبولی کوچک به صورت مکرر و با گذشت زمان رخ می دهد که به هیپرتانسیون مزمن ریوی منجر می شود. این بیماری به هیپرتانسیون ترومبولیتیک مزمن ریوی نیز شناخته می شود.

چنانچه در ارتباط با آمبولی ریوی سوالی دارید در بخش ثبت پرسش ارسال کنید و ظرف چندین روز پاسخ خود را دریافت کنید.

فشردگی پنوماتیک

در این روش درمانی از کاف (بند) هایی به اندازه طول ران یا ساق پا استفاده می شود. این کاف ها جهت فشردن ورید های درون پا و بهبود جریان خون هر چند دقیقه یکبار به صورت خودکار از هوا پر شده و سپس خالی می شوند.

تشخیص آمبولی ریه

تشخیص ابتلا به آمبولی ریوی

تشخیص آمبولی ریه مخصوصا در افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای قلبی یا ریوی، می تواند دشوار باشد. به همین دلیل، متخصص قلب و عروق، انجام یک یا بیش از یک مورد از آزمایش های زیر را درخواست می دهد.

آزمایش های خون

پزشک می تواند برای سنجش یک ماده حل کننده لخته خون (D dimer) انجام یک آزمایش خون را درخواست دهد. با اینکه عوامل دیگری نیز می توانند سبب بالا رفتن سطح D dimer شوند، سطوح بالای این ماده می توانند بیانگر احتمال بالای وجود لخته های خونی باشند.

همچنین، آزمایش های خونی می توانند مقدار اکسیژن و دی اکسید کربن موجود در خون را اندازه گیری کنند. وجود یک لخته خون در یک رگ ریوی می تواند سطح اکسیژن خون را کاهش دهد. علاوه بر آن، آزمایش های خونی می توانند برای تعیین ابتلا یا عدم ابتلا به اختلالات وراثتی لخته شدن خون انجام شوند.

آزمایش اشعه ایکس از قفسه سینه

این آزمایش غیر تهاجمی تصاویری از قلب و ریه ها را بر روی فیلم نشان می دهد. با اینکه تصاویر اشعه ایکس نمی توانند آمبولی ریه را تشخیص دهند و حتی ممکن است با وجود آمبولی ریه عادی به نظر آیند، اما می توانند عدم وجود بیماری هایی را تایید کنند که علائمی مشابه آمبولی ریوی دارند.

فراصوت

این مورد یک آزمایش غیر تهاجمی است که بنام اولتراسونوگرافی داپلکس نیز شناخته می شود. گاهی اوقات، اسکن داپلکس یا اولتراسونوگرافی فشاری نیز نامیده می شود. این آزمایش برای بررسی وجود لخته های خونی در وریدهای موجود در ران از امواج صوتی استفاده می کند.

در این آزمایش، پزشک جهت فرستادن امواج صوتی به وریدهای مورد نظر از یک دستگاه ترکه مانند به نام مبدل (transducer) استفاده می کند. این امواج سپس به مبدل بازگشته و به وسیله کامپیوتر به تصویری متحرک تبدیل می شوند.

عدم وجود لخته های خونی احتمال وجود ترومبوز وریدی عمقی (DVT) را کاهش می دهند. در صورتی که عروق بالایی ران عاری از لخته باشند، سونوگرافی ورید های پشت زانو را نیز از نظر وجود لخته های باقی مانده بررسی خواهد کرد. در صورتی که لخته ها وجود داشته باشند، درمان فورا آغاز خواهد شد.

سی تی اسکن اسپیرال

در سی تی اسکن اسپیرال، دستگاه اسکنر جهت تولید تصاویری سه بعدی، به صورت مارپیچ به دور بدن فرد خواهد چرخید.

این نوع از سی تی اسکن می تواند ناهنجاری های شریان های ریوی را با دقتی بسیار بیشتر از سی تی اسکن های رایج تشخیص دهد. در برخی موارد، جهت مشخص شدن شریان های ریوی، ماده حاجب به صورت درون رگی به بیمار تزریق می شود.

آنژیوگرافی ریوی

این آزمایش تصویری شفاف از جریان خون درون شریان های ریوی ارائه می دهد. آنژیوگرافی ریوی دقیق ترین روش برای تشحیص آمبولی ریه است، اما از آنجایی که انجام آن نیاز به سطح بالایی از مهارت دارد و خطرات احتمالی جدی در اثر استفاده از آن وجود دارد، معمولا در هنگامی انجام می شود که دیگر روش ها در ارائه تشخیصی قطعی موفق نشوند.

در آنژیوگرافی ریوی، یک لوله منعطف (کاتتر) به درون یک ورید بزرگ (معمولا در کشاله ران) وارد شده و به سمت قلب و شریان های ریوی هدایت می شود. سپس یک رنگ مخصوص به درون کاتتر تزریق شده و همزمان با اینکه رنگ به درون شریان های ریوی حرکت می کند به وسیله اشعه ایکس تصاویری گرفته می شود.

یکی از خطرات این فرایند تغییری موقتی در ریتم قلب است. علاوه بر آن، رنگ گفته شده می تواند سبب آسیب کلیوی در افرادی شود که دچار کاهش عملکرد کلیوی هستند.

ام آر آی

اسکن های ام آر آی جهت تولید تصاویری با جزئیات از ساختار های درونی بدن، از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی قوی استفاده می کنند. از آنجایی که ام آر آی پر هزینه می باشد، معمولا برای زنان باردار (جهت اجتناب از قرار دادن جنین در معرض اشعه) و افرادی استفاده می شود که کلیه های آن ها به وسیله رنگ های مورد استفاده در دیگر آزمایش ها آسیب دیده است.

روش های درمان آمبولی ریه

درمان بر روی جلوگیری از بزرگ تر شدن لخته های خونی و همچنین پیشگیری از تشکیل لخته های جدید تمرکز دارد. درمان فوری برای پیشگیری از بروز عوارض جدی یا مرگ ضروری است.

دارو

داروها

 دارو های رقیق کننده خون (ضد انعقاد)

این داروهادر حالی که لخته های خون را از بین می برند از تشکیل لخته های جدید پیشگیری می کنند. هپارین یک داروی ضد انعقاد رایج است که می تواند به صورت وریدی یا تزریق زیر پوستی به بیمار داده شود. این دارو اثری سریع داشته و اغلب به مدت چند روز با یک داروی ضد انعقاد خوراکی مانند وارفارین داده می شود. هپارین تا زمانی داده می شود که آن دارو موثر واقع شود و این مورد ممکن است تا چند روز به طول انجامد.

یک دسته جدیدتر از داروهای ضد انعقاد به نام ((ضد انعقاد های خوراکی جدید یا NOACs)) برای درمان ترومبوآمبولی عروقی از جمله آمبولی ریوی آزمایش و تایید شده است. این دارو ها به سرعت عمل کرده و تداخلات کمتری با دیگر دارو ها دارند. برخی داروهای NOACs مزیت خوراکی بودن را داشته و نیازی به همراهی با هپارین ندارند. با این حال، تمامی دارو های ضد انعقاد دارای عوارض جانبی بوده که رایج ترین آن ها خونریزی می باشد.

دارو های از بین برنده لخته (ترومبولیتیک)

با اینکه لخته ها به صورت خود به خود از بین می روند اما دارو هایی نیز به صورت درون رگی داده می شوند که می توانند لخته ها را سریع تر از بین ببرند. از آنجایی که این دارو های از بین برنده لخته های خونی می توانند سبب خونریزی شدید و ناگهانی شوند، تنها برای موقعیت های حیاتی از آن ها استفاده می شود.

جراحی و دیگر فرایند ها

برداشت لخته

در صورتی که فرد به لخته ای بسیار بزرگ و کشنده در ریه خود مبتلا باشد، پزشک می تواند برداشت این لخته را به وسیله لوله باریک و منعطفی پیشنهاد کند که به درون عروق های خونی هدایت می شود.

 فیلتر وریدی

یک کاتتر می تواند برای قرار دادن فیلتر در ورید مرکزی بدن (بزرگ سیاهرگ زیرین) استفاده شود. این ورید از پاها به سمت راست قلب می رود. این فیلتر می تواند از رفتن لخته های خون به ریه ها جلوگیری کند. چنین فرایندی معمولا برای افرادی استفاده می شود که دارو های ضد انعقاد مصرف نکرده و یا آن دارو ها به سرعت یا میزان مناسب عمل نمی کنند. برخی فیلتر ها می توانند هنگامی که دیگر نیازی به آن ها وجود ندارد، برداشته شوند.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الهام جمعه ۱۰ تیر ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام من چندماه که خیلی کم خلط خونی دارم بعضی وقتهایعنی تواین ۴ماه شاید سه باربوده بعضی وقتهاتوراه رفتن نفس نفس زیادمیزنم پدرم سرطان ریه داره یکم میترسم چطورمیتونم درمان بشم چه ازمایشی لازم هست که مطمعن بشم چیزی نیست
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۰ تیر ۱( 7 ماه پیش)

   سلام جهت بررسی به متخصص ریه و گوش و جلق و بینی مراجعه کنید. درصورتیکه مشکلی نبود به پزشک قلب مراجعه شود

 • تصویر کاربر شهرزاد جمعه ۱۰ تیر ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام.مادرم سرطان موتیپل میلوما داره و حالا آمبولی ربه وقلب و افتادگی دریچه قلب گرفتن ودر آی سی یو هستن قبلاهم شیمی درمانی کردن وتمام شده به نظرشما احتمال زنده ماندن چقدره؟وآیا ابن آمبولی مربوط به بیماربشون هست یا عوارض شیمی درمانی
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۰ تیر ۱( 7 ماه پیش)

   سلام امبولی می تواند هم به دلیل اصل بیماری و هم شیمی درمانی باشد. پیش اگهی بیمار بستگی به سطج هوشیاری، فشار ریه و فشار خون و تنگه نفس بیمار دارد

 • تصویر کاربر شهاب سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر مادرم از امبولی ریه الان رفته تو کما الان تو این بیمارستان که بستری هستش من میخوام اون جابجا کنم ببرم جای دیگه میشه راهنمایی کنید میتونم اونو ببرم جای دیگه مممنون میشم اگه جوابم رو بدید خیلی تو فشار هستم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش)
   سلام جابه جایی بیمار خطر ناک هست
 • تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.
  دختر۱۱ساله م از ارتفاع افتاده الان خونریزی ریه داره .با چ داروهایی درمان میشه آیا نیاز ب عمل داره
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام بسته به مقدار و نوع خونریزی داره

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۵ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  ببخشید پدر بنده به خاطر ویروس کرونا حدود 21روز در بیمارستان بستری بودن وبعد 21روز مرخص شدن بعد ما دیروز ایشونو بردیم دکتر ریوی آزمایش خون براشون نوشتن جوابش اومد گفتن تو بدن لخته خون ایجاد شده بعد آمپول تجویز کردن در ضمن پدرم کرونا داشتن وواکسن زدن ممنون میشم بگید که آیا با این آمپولی که تجویز شده به امید خدا لخته رفع خواهد شد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۵ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   سلام انشالله لخته برطرف خواهد شد ، به شرطی که مرتب استفاده بشه
 • تصویر کاربر نسیم پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر خسته نباشید .مادر من عمل جراحی سنگ کلیه با بیهوشی داشت ولی بعد از عمل دچار امبولی ریه شد بعد ابنکه کمی بهتر شد متوجه شدن مجرای ادارش بسته است نیاز به عمل دوباره با بیهوشی کامل داره ایا با وضعیت امبولی ریه میشه دوباره جراحی بشه از مدت امبولیشم ی ماه گذشته
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر عمل اورژانس هست حتما نیاز به داروی رقیق کننده خون قبل و پس از عمل دارند و باید پیشگیری از امبولی انجام بشه
 • تصویر کاربر احمدمحمدپور شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 349 مشاهده پرسش
  سلام،
  خانم دکتر پدر من 3 ماه پیش آمبولی شدند و درمان با وارفارین شروع شد، چند وقت پیش اکو شدند. میشه بررسی بفرمایید و بگید چقدر امکانش هست خوب بشن؟ و اینکه آیا درمان وارفارین کفایت میکنه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام وارفارین کفایت میکنه میشه به جای ان ، از داروهایی که به کنترل پی تی نیاز ندارن شروع بشه
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   در اکو فشار ریه اندازه گیری نشده
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 301 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز فرشته ها رو زمین دستبوستانم
  من برای چکاب رفتم تست ورزش همینطوری چجون همیشه ورزش میکنم فوتبال و....دکتر گفت 92 درصد آزمون عالیه طبیعیه فعالیت شدید ورزش هرچی مورد نداره نرماله طبیعیه خاستم شما خانم دکتر عزیز نظرتونو بگید خیالم راحت شه آیا تستم نرماله مشگلی نداره میتونم فعالیتمو ورزشمو ادامه بدم محدئودیت نداره درضم 28 سالنمه نه دیابت دارم نه فشارخون نه چربی آزمایشم نرماله نرمال بود چند وقت پیش وبیماری ارثی ام نداریم..باتشکر ودستبوسی از شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۱ دی ۹۷( 4 سال پیش)

    

   سلام تست خوبه ولي اگه ورزش حرفه اي ميكنيد بهتره اكو هم انجام بدين

  2. تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 4 سال پیش)
   حرفه ای نه من کوه میرم جمعه ها و شنا میرم وهفته ای دوبار فوتبال؟منظور موردی تو تستم است اکو برم؟ یا تست ورزشم نرمال وطبیعیه محدودیت ورزشی فعالیتی نداره؟
  3. تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 4 سال پیش)
   خانم دکتر عزیز ورزش حرفه ای نه هفته ای یبار کوه میرم ودوبار شنا ودوروزم فوتبال.....منظور شما از اینکه اکو برم این است که در تستم چیزی است یا نرمال طبیعیه وخوبه تست ورزشم محدودیت ورزشی فعالیتی ندارم؟
  4. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 4 سال پیش)

   سلام
   تست ورزش رگهاي قلبي را بررسي ميكنه ، ولي اكو دريچه ها و عضله قلب را بررسي ميكنه اگه ميخاييد مطمئن بشيد ميتونيد ، اكو هم انجام بديد

  5. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 4 سال پیش)

   سلام
   تست ورزش رگهاي قلبي را بررسي ميكنه ، ولي اكو دريچه ها و عضله قلب را بررسي ميكنه اگه ميخاييد مطمئن بشيد ميتونيد ، اكو هم انجام بديد

  6. تصویر کاربر علی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 4 سال پیش)
   خانم دکتر جان پس تستمو مشاهده کردید نرماله طبیعیه میتونم ورزشمو بکنم دیگه موردی نداره؟
  7. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 3 سال پیش)


   سلام با اين تفاسير مشكلي ندارين

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر الینا سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 302 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید، خانم دکتر در هفت روزگی پسرم تشخیص دادند دریچه آئورت دو لتی هست،شمارو بخدا علتش چی میتونه باشه؟ مشاوره ژنتیک هم پاسخی به من ندادند.تنگی 25گرادیان داشت الان که یک ساله هست 45گرادیان شده، امکان داره با این شرایط در بزرگسالی احتیاجی به تعویض دریچه نداشت باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام علت بيماری، نقص قلبی مادرزادی هست و عوامل موثر در ايجاد آن دقيق مشخص نيست ، ممكن هست عوامل ارثی نیز دخالت داشته باشد ، بسته به سرعت پيشرفت احتمالاً نياز به تعويض دريچه در بزرگسالي هست. 
   تكنيک های تعويض دريچه قلب پيشرفت زیادی كرده و ريسك عمل تا حد قابل قبولی پايين هست بنابراین از تعويض دريچه نگرانی نداشته باشيد. به هر صورت شما می توانید برای دریافت نوبت ویزیت حضوری با شماره های درج شده مطب تماس بگیرید.

 • تصویر کاربر عمادموطور چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 300 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر خواهش میکنم اکو بنده رو چک کنید خیلی اذیتم تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام اكو ضايعات مهم و شديدي را نشون نداده . در صورت علايم ،جهت بررسي بيشتر مراجعه كنيد.
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت خانم دکترعزیز.پسرهفت ساله ایی دارم که حدودسه سال پیش ازدرقفسه سینه(فقط یکی دودقیقه طول میکشه)شکایت داشت حدوددوسال پیش پیش متخصص قلب کودکان بردمش وپس ازگرفتن نوارقلب واکوی قلب گفتن قلبش سالم هست.الان چندروزیه پسرم کلاس ژیمناستیک میره ودیشب درحال انجام حرکت سخت که به قفسه سینه مربوط میشه دوباره گفتش قفسه سینه ام دردمیکنه .الان من نگران شدم به نظرتون چیکارکنم.مشکلش قلبیه؟یابخاطرحرکت سخت ورزشش هست .ممنون هستم ازراهنمایبتون.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام اكه تستها نرمال بوده احتمالا بدليل حركات ژيمناستيك بوده ولي ويتامين دي را هم چك كنيد
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۸ فروردین ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 278 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  در مورد احتمال خونریزی مغزی ناشی از مصرف داروهای ضدانعقاد، گفته شده است <<در مصرف داروی ضدانعقاد احتیاط کنید. اگر این دارو را مصرف می کنید، به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید سطوح خون و وضعیت رگ‌های خونی شما طبیعی است.>> اینکه گفته شده <<تا مطمئن شوید سطوح خون و وضعیت رگ‌های خونی شما طبیعی است>> چگونه ممکن هست؟ آیا آزمایش خاصی داره؟ و آیا با چک سطوح خون و وضعیت رگ های خونی میشه از احتمال خونریزی آتی مطمئن شد؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۸ فروردین ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام بيماراني كه داروي ضد انعقاد وارفارين مصرف ميكنن بايد ماهيانه ازمايش خوني به نام PT و INR داده بشه تا در حد درماني حفظ بشه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر