متخصص قلب در تهران

بررسی آریتمی های خطرناک قلبی

ضربان قلب غیر نرمال

“آریتمی” یا ضربان قلب غیر نرمال به معنای بی نظمی در ضربان قلب است و لزوما به معنی این نیست که قلب شما خیلی تند یا خیلی آهسته می تپد. به این معنی است که ریتم طبیعی خود را ندارد و در مواردی خطرناک است. دکتر آرزو خسروی بهترین متخصص آریتمی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی درباره ضربان قلب غیر نرمال توضیح می دهند.برای مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

ممکن است احساس کنید که قلبتان ضربان محکمی دارد، یا میلرزد، یا خیلی تند یا خیلی آهسته میتپد. یا ممکن است هیچ چیزی متوجه نشوید، در این مواقع آریتمی بدون علامت است.

آریتمی می تواند یک وضعیت خطرناک محسوب شود، یا ممکن است بدون خطر باشد. اگر احساس کردید که در ضربان قلب شما چیز غیرمعمولی وجود دارد، با اورژانس تماس بگیرید، پزشک علت را تشخیص داده و آن را درمان میکند.

ضربان قلب پایین خطرناک چند است؟

آریتمی های خطرناک قلبی : وقتی ضربان قلب شما خیلی کند است، از آن به عنوان برادی کاردی یاد می شودضربان قلبی پایین است  که کمتر از 60 ضربان در دقیقه باشد. برای ورزشکاران و افرادی که به طور منظم ورزش می کنند، ضربان قلب زیر 60 بار در دقیقه طبیعی و حتی سالم است. چنانچه فعالیت بدنی مستمری ندارید یا ورزش نمی کنید و ضربان قلبتان کمتر از 60 بار در دقیقه است، جهت بررسی علت آن به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. نوبت دهی مطب با شمار ه گیری 02122894086.

ضربان قلب سریع چند است؟

به ضربان قلب سریع بیماری تاکی کاردی می گویند. برای بزرگسالان، ضربان قلب سریع به طور کلی به عنوان ضربان قلب بیش از 100 ضربان در دقیقه تعریف می شود. اما در کل باید سن و سلامت فرد را نیز در نظر گرفت.اگر ضربان قلب خود یا هر یک از عزیزانتان بیشتر از 100 بار در دقیقه است،ضروریست جهت تشخیص علت بی نظمی ضربان قلب ،به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

ضربان قلب غیر نرمال

حتی با وجود اینکه قلب شما سالم باشد، ممکن است دچار آریتمی یا همان ضربان قلب غیر نرمال شوید. یا ممکن است آریتمی در اثر موارد زیر بروز یابد:

 • بیماری های قلبی
 • عدم تعادل الکترولیت ها (مانند سدیم و پتاسیم) در خون
 • تغیرات در عضله ی قلبی
 • صدمات ناشی از حمله ی قلبی
 • فرآیند بهبودی بعد از جراحی

علل ابتلا به آریتمی های خطرناک قلبی چیست؟

از عوامل موثری که در بروز ضربان قلب غیر نرمال موثر هستند میتوان به بیماری های مختلف قلبی مثل گرفتگی عروق، سکته قلبی و مشکلات دریچه ای قلب و حتی نقص مادرزادی اشاره کرد. با این وجود بسیاری از بیماران مبتلا به آریتمی، ساختمان قلب سالمی دارند، که لازم است با مشاهده علائم این بیماری با مراجعه به پزشک متخصص قلب، جهت درمان به موقع این بیماری اقدام کنند.

انواع مختلف آریتمی قلبی یا ضربان قلب غیر نرمال

 • انقباض زودرس دهلیزی

این یک ضربان زودرس و اضافه ی قلبی است که در حفرات فوقانی قلب که دهلیز نامیده می شوند آغاز می شود. این ها بی خطر هستند و درکل نیازی به درمان ندارند.

 • انقباض زودرس بطنی- PVC

PVC از شایعترین انواع آریتمی است. این یک پرش ضربان قلبی است که همه ی ما گاهی احساس میکنیم. پرش قلب می تواند با اضطراب، مصرف زیاد کافئین یا نیکوتین در ارتباط باشند. اما بعضی اوقات ممکن است در اثر بیماری های قلبی یا عدم تعادل الکترولیکی به وجود بیایند. اگر شما این حالت را زیاد تجربه کردید، به یک متخصص قلب مراجعه کنید.

این ضربان قلب غیر نرمال شایع، باعث میشود که حفره ی فوقانی قلب غیرطبیعی منقبض شود.

 • فلاتر دهلیزی

این نوع ضربان قلب غیر نرمال معمولا از فیبریلاسیون دهلیزی سازمان یافته تر و منظم تر به وجود می آید. این حالت معمولا در افرادی که بیماری قلبی دارند  یا در هفته ی نخست بعد از جراحی به وجود می آید. اغلب به فیبریلاسیون دهلیزی تغییر می یابد.

 • تاکیکاردی پاروکسیسمال فوق بطنی یا pat

ضربان قلب سریع، معمولا با ریتم منظم، از بالای حفرات تحتانی قلب یا بطن ها آغاز میشود. ناگهانی آغاز شده و پایان می یابد.

 • تاکیکاردی مسیر اضافه

شما ممکن است دچار ضربان قلب سریع شوید به این دلیل که یک راه اضافی ارتباطی بین حفرات فوقانی و تحتانی قلب شما وجود دارد. زمانی که این اتفاق در قلب شما به وجود می آید، میتوانند باعث ضربان قلب سریع تر شود که به آن تاکیکاردی میگویند. پالس هایی که ضربان قلب را کنترل میکنند خیلی سریع به اطراف قلب میرسند و باعث ضربان سریع و غیر نرمال قلب میشوند.

 • تاکیکاردی چند مدخلی گره AV

این نوع دیگری از ضربان قلب سریع میباشد. میتواند باعث تپش قلب، غش کردن یا نارسایی قلبی شود. در بعضی از موارد این موضوع با یک راه حل ساده که نفس کسیدن عمیق است برطرف میشود. همچنین بعضی از دارو ها باعث توقف این حالت میشوند.

 • تاکیکاردی بطنی

ضربان قلب سریع که از حفرات تحتانی قلب آغاز میشود. به دلیل اینکه قلب خیلی سریع میتپد، نمیتواند به اندازه ی کافی خونگیری کند. این میتواند یک آریتمی خطرناک باشد، به خصوص در افرادی که بیماری های قلبی دارند، و ممکن است با علائم دیگری همراه باشد.

 • فیبریلاسیون بطنی

زمانی این موضوع اتفاق می افتد که حفرات تحتانی قلب می تپند اما نم یتوانند به خوبی منقبض شوند و خون را به بدن برسانند. این مورد جزو آریتمی های خطرناک قلبی است و باید سریعا با CPR و از بین بردن فیبریلاسیون درمان شود.

 • سندرم QT طولانی

این موضوع میتواند باعث ایجاد یک ضربان قلب غیر نرمال خطرناک و حتی مرگ ناگهانی شود. پزشکان میتوانند این حالت را با دارو یا دستگاهی به اسم دفیبریلاتور درمان کنند.

 • برادی کاردی

ضربان قلب آهسته میباشد که ممکن است در اثر بیماری های سیستم الکتریکی قلب به وجود بیاید. زمانی که این اتفاق می افتد، ممکن است احساس کنید که درحال مردن هستید، یا حتی بمیرید. همچنین این حالت ممکن است در اثر مصرف دارو ها نیز ایجاد شود. درمان ممکن است قرار دادن ضربان ساز باشد.

 • عملکرد غیرطبیعی گره سینوسی

این ضربان قلب آهسته ی قلب در اثر مشکلات گره سینوسی ایجاد میشود. بعضی از افرادی که این مشکل را دارند باید ضربان ساز بگیرند.

 • بلاک قلبی

یک نوع تاخیر با بلاک (انسداد) کامل در مسیر پالس هایی است که باید از گره سینوسی به قسمت های تحتانی قلب بروند. قلب ممکن است نامنظم و اغلب آهسته بتپد. در موارد شدید به افراد ضربان ساز داده میشود.

علائم آریتمی های خطرناک قلبی

آریتمی میتواند بدون صدا باشد، به معنی این که شما علائمی را احساس نمی کنید. متخصص قلب میتواند در حین معاینه ی جسمی با گرفتن نبض یا به وسیله ی نوار قلب، ضربان قلب غیر نرمال را متوجه شوند.

 علائم آریتمی های خطرناک قلبی شامل موارد زیر هستند:

 • تپش قلب
 • احساس کوبیده شدن در قفسه ی سینه
 • سرگیجه یا احساس سبکی سر
 • غش کردن
 • تنگی نفس
 • درد قفسه ی سینه یا تنگی آن
 • ضعف یا خستگی

 

چنانچه هر یک از علائم را درخود یا عزیزانتان مشاهده می کنید، به منظور بررسی بیشتر و درمان به موقع به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. جهت دریافت نوبت با مطب دکتر آرزو خسروی تماس بگیرید.

علت تپش قلب هنگام برخواستن از خواب یا در شب

آریتمی های خطرناک قلبی در چه افرادی بیشتر است؟

افرادی که به فشار خون بالا، دیابت و مشکلات تیروئیدی مبتلا هستند یا سابقه بیماری های عروق کرونری و … دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به آریتمی یا ضربان قلب غیر نرمال هستند.

تشخیص آریتمی های خطرناک قلبی

برای تشخیص آریتمی های خطرناک قلبی یا کشف علت آن متخصص قلب از آزمایش های زیر استفاده می کند:

 این آزمایش فعالیت الکتریکی قلب شما را ضبط میکند. در قفسه ی سینه، بازو و پاهای شما وسایل کوچکی قرار خواهند داد تا یک آزمایش سریع و بدون درد برای شما انجام شود. آزمایشی نوار قلب در مطب دکتر آرزو خسروی انجام می شود. برای مشاهده آدرس مطب روی نقشه و ارتباط با نوبت دهی کلیک کنید.

#تصویر نوار قلب خطرناک

نوار قلب مشکل دار

 

این یک وسیله ی قابل حمل برای گرفتن نوار قلب است که میتوانید برای 1 تا 2 روز از آن استفاده کنید. یک الکترود هایی روی پوست شما تعبیه میشوند. این کار بدون درد است و شما میتوانید به کارهای روزانه ی خود برسید. هولتر ریتم 24 و 48 ساعته در مطب دکتر آرزو خسروی انجام می شود. برای مشاهده آدرس مطب روی نقشه و ارتباط با نوبت دهی کلیک کنید.

 • مانیتور ایونت

اگر اغلب علائم شما وجود ندارند، پزشک شما ممکن است توصیه کند که یک مانیتور ایونت بپوشید، معمولا برای زمانی تا یک ماه. این یک وسیله است که زمانی که دکمه ی آن را فشار میدهید، برای چند دقیقه فعالیت الکتریکی قلب شما را ثبت و ضبظ خواهد کرد. هر زمانی که متوجه علائمتان شدید، باید برای خواندن جواب توسط پزشک به او مراجعه کنید.

 • تست ورزش

جند نوع تست ورزش مختلف وحود دارد. هدف این که ببینند با وارد کردن فشار به قلب تا چه زمانی قلب دچار اختلال ریتم یا کاهش خونرسانی به بدن میشود.  در تست های متداول تر، شما روی یک تردمیل راه میروید یا روی یک دوچرخه ی ایستا پدال میزنید که سختی آن با گذشت زمان افزوده میشود، در این هنگام نوار قلب شما گرفته میشود و ضربان قلب و فشار خون شما محاسبه می شود. تست ورزش در مطب دکتر آرزو خسروی انجام می شود . برای مشاهده آدرس مطب روی نقشه و ارتباط با نوبت دهی کلیک کنید.

 یک آزمایش سونوگرافی است که عضلات قلب و دریچه ها را ارزیابی می کند. اکوکاردیوگرافی قلب در مطب دکتر آرزو خسروی،فلوشیپ اکوکاردیوگرافی انجام می شود . برای مشاهده آدرس مطب روی نقشه و ارتباط با نوبت دهی کلیک کنید.

 • کاتتر گذاری قلب

ممکن است پزشک شما یک تیوب نازک و بلند را به یکی از عروق خونی بازو یا پای شما وارد کند. او توسط یک دستگاه اشعه ی ایکس مخصوص آن را به قلب وارد میکند. بعد از آن یک ماده ی حاجب را به قلب شما وارد میکند تا به وسیله ی فیلمبرداری اشعه ی ایکس از دریچه های قلب، عروق کروناری و حفرات قلبی شما فیلم تهیه کند.

 • مطالعه ی الکتروفیزیولوژی

 این آزمایش فعالیت الکتریکی و راه های قلبی شما را ثبت میکند. این کار کمک میکند تا دریابند چه چیزی باعث مشکلات ریتم قلبی شده است و بهترین درمان برای آن را پیدا کنند. در طی آزمایش، پزشک شما به صورت ایمن دوباره ریتم قلبی شما را مختل میکند و بعد از آن ممکن است داروهایی برای کنترل آن بدهد و مشاهده کند که کدام یک از آن ها مناسب تر هستند.

اکو-مطب

درمان آریتمی های خطرناک قلبی

کاردیوورژن الکتریکی جیست؟

اگر داروها نتوانند وجود بی نظمی ضربان قلب را کنترل کنند، شما ممکن است به کاردیوورژن نیازمند شوید. برای این، پزشکان به شما یک بیهوشی کوتاه میدهند، و بعد از آن یک شوک الکتریکی به قفسه ی سینه شما میدهند تا به قلب شما اجازه دهند دوباره با ریتم طبیعی شروع به کار کند.

ضربان ساز چیست؟

این دستگاه پالس های الکتریکی ای به عضلات قلب شما میفرستد تا ضربان آن را در محدوده ی طبیعی حفظ کند. این وسیله یک ژنراتور ضربان ساز است که به وسیله ی سیم این ضربان ها را به عضلات قلب شما ارسال میکند.

ضربان ساز راهی برای درمان ضربان قلب غیر نرمال

Implantable Cardioverter Defibrillator چیست؟

پزشکان معمولا از این وسیله برای درمان تاکیکاردی بطنی و فیبریلاسیون بطنی استفاده میکنند، دو ریتم تهدید کننده ی حیات. این وسیله شامل موارد زیر است:

 • ضربان ساز ضد تاکیکاردی: زمانی که قلب خیلی سریع میتپد، یک پالس هایی به قلب شما ارسال میشود تا ضربان آن دوباره به حالت عادی برگردد.
 • کاردیوورژن
 • از بین برنده ی فیبریلاسیون: زمانی که قلب شما خیلی تند یا نامنظم میتپد، به عضلات قلبی یک شوک با انرژی بیشتر داده میشود تا به ریتم طبیعی بازگردند.
 • ضربان ساز ضد برادیکاردی: زمانی که قلب شما آهسته میتپد، ضربان آن را به حالت طبیعی برمیگرداند.

کاتتر تخریب کننده چیست؟

این فرآیند باعث درست شدن مشکلات الکتریکی قلب می شود.

پزشکان یک کاتتر را به درون پا وارد میکنند. این کاتتر انرژی های الکتریکی با فرکانس بالا را به بک ناحیه ی کوچک قلب ارسال میکند که باعث میشود ریتم های غیرطبعی قلبی از بین بروند. این انرژی ارتباط بین راه های ریتم غیر طبیعی قلب را قطع میکند.

جراحی قلب به خاطر آریتمی

فرآیند میز “Maze” نوعی جراحی است که برای تصحیح فیبریلاسیون دهلیزی صورت میگیرد. در طی این فرآیند، جراح تعدادی برش روی حفرات فوقانی قلب ایجاد میکند. هدف این است که پالس های الکتریکی قلب فقط از طریق یک راه خاص منتقل شوند. بعضی از موارد بعد از انجام جراحی باید از ضربان ساز استفاده شود.

 

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

جهت مراجعه حضوری به مط با نوبت دهی به شماره 02122894086 تماس بگیرید.

برای مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهشید سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام من هیجده سال هست که بعضی مواقع به طور ناگهانی احساس میکنم قلبم برای بیست ثانیه یا یک دقیقه می‌لرزد با تپش شدید دارد ،،،خیلی احساس وحشت میکنم و میترسم قلب ایست کنه ،،،من سی و هشت سالم هست و مبتلا به پانیک هستم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۳ خرداد ۱( 8 ماه پیش)
   سلام اکو و هولتر ریتم انجام بدید
 • تصویر کاربر سبحان چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام..... ببخشید جایگزین پرانول برای تپش قلب..چون به مشکل نعوظ جنسی بر خوردم اذیت کننده است.....۴۵ساله آقا هستم اکو و اسکن نرمال بوده ولی دکتر قلب پرانول ده روزی دو بار تجویز کرده برای تپش و آریتمی خیلی کم...... لطفاً جایگزین پرانول چه قرصی استفاده کنم متورال هم نباشد چون راننده اسنپ هستم یک ماه استفاده میکردم سر گیجه می آورد......ممنونم از راهنماییتون 🙏..
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش)
   سلام اگر تپش زیاد ندارید اصلا کمکم دارو را قطع کنید
 • تصویر کاربر نگار پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام من خانمی 39ساله هستم پارسال عیدکروناگرفتم بعدازچندماه تنگی نفس داشتم موقع راه رفتن ودردقفسه سینه دکتررفتم نوار واکوگرفتن گفتن بایدانژیوبشی بعدازانژیوگفتن مشکل خاصی نداری فقط سرعت خون تورگای قلبت کندهست اسپرین 80 واترواستاتین 20بهم دادن ولی من هنوزبعضی مواقع درددارم نوارقلبم وجواب انزیومیفرستم میشه لطف کنیدراهنماییم کنیدچکارای انجام بدم تامشکلم رفع بشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)
   سلام انژیو مشکلی نداره ، درد ممکنه بدلایل گوارشی ، عصبی و ... باشه
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  ایا فشار خون ۱۴ رو ۸ دارو نیاز هست
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 9 ماه پیش)
   سلام بسته به عوامل خطر دیگه و سن بیمار داره
 • تصویر کاربر داود دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام و ممنون از راهنماییهای ارزشمندتان
  بنده ۴۰ساله و مدت چند ماهی است ضربان‌های غیر معمول در قفسه سینه احساس می‌کردم به پزشک مراجعه کردم اکو و تست ورزش انجام داد و هیچ مشکلی در درچه ها و عروق و ساختمان قلب وجود نداشت داروی bisoprolol تجویز کرد با اینحال بعد ۴ ماه استفاده هنوزتغییری ایجاد نشده. سوالم این بود آیا میتونه در آینده مشکلی برای قلبم ایجاد بکنه؟ از نظر ظاهری هیچ مشکلی در فعالیت‌ها ندارم.
  پیشاپیش تشکر میکنم
  1. تصویر کاربر داود یکشنبه ۲۲ اسفند ۰( 10 ماه پیش)
   مشکلی نیست
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 9 ماه پیش)
   سلام مدارک ضمیمه نشده ،نیاز به هولتر ریتم دارید، تا نوع ضربانها مشخص بشه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 255 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من سه تا از دریچه های قلبم مشکل داره یکیش میترال هست که شدتش بیشتر سابقه بیماری قلبی تو‌خانواده پدریم دارم همه تو سن چهل تا پنجاه سکته قلبی کردن وفوت شدن من خودم چند بار تو بیمارستان وسی سی یو بستری شدم بدلیل نامنظم بودن ضربان قرص کنکور دو نیم میخورم شش ماه زیر نظرم یه بار نوار قلبم خوبه دوسه بار بد وقتی ناراحت میشم خیلی ضربان قلبم بالا میره سردرد میگیرم وفشار به فکم میاد دست وپاهام یخ میشه سرگیجه دارم وبی حال میشم چندبارم از هوش رفتم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام حتما باید نوار، اکو و هولتر تون بررسی بشه ، سن و علایم خطر قلبی مثل قند و چربی و ... مهم هست ، تست تیرویید هم بدید
 • تصویر کاربر بهناز چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  من خانم 36 ساله هستم
  کم خونی شدید دارم
  فریتین هم پایین هست
  هر تز گاهی ضربانم خیییلی میره بالا حتی بیش از 200
  تا جایی که نفسم تنگ میشه و به سرفه میفتم و بی حال میشم
  در عرض یکی دو دقیقه ضربان افت میکنه و تا 70میاد پایین
  در حالت نرمال هم ضربانم معمولا بالای 100هست و کمی نفس نفس میزنم وقتی کمی صحبت میکنم و اطرافیانم متوجه میشن
  الان تقریبا 60تا فروفورت گاین رو مرتب خوردم ولی دیروز دوباره ضربانم خیلییی رفت بالا
  وقتی ضربان دوباره میاد پایین دست چپم و روی سینم تیر میکشه و مچ و کف دست چپم درد میگیره
  میخواستم بفرمایید این قضیه مهمه یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام حتما نیاز با بررسی قلبی ، اکو ودر صورت لزوم هولتر ریتم دارید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر