متخصص قلب در تهران

Ef قلب چیست؟

Ef قلب به چگونگی پمپ کردن خون توسط بطن چپ (یا بطن راست) با هر ضربان قلب اشاره دارد.  در اکثر اوقات، EF به میزان خونی که از بطن چپ که با هر بار انقباض قلب خارج می شود، اشاره می کند.  بطن چپ اصلی ترین خانه پمپاژ قلب است.

EF شما به صورت درصد بیان می شود.  EF پایین تر از حد طبیعی می تواند نشانه نارسایی قلبی باشد. اگر نارسایی قلبی و یک EF پایین تر از حد طبیعی (کاهش یافته) دارید، EF شما به پزشک کمک می کند تا بداند وضعیت شما چقدر شدید است.

اندازه گیری Ef قلب

به طور کلی ، معیار اندازه گیری EF بطن چپ است.  بطن چپ کار اصلی را در بدن شما انجام می دهد ، و تقریباً به تمام اعضای اصلی بدن خون می رساند.  با این حال ، تحقیقات فعلی نشان می دهد که هنگام تعیین EF نباید بطن راست نادیده گرفته شود. خواندن EF دقیق بطن چپ (LVEF) با روش های مختلف تصویربرداری قابل اندازه گیری است.

رایج ترین اقدامات اندازه گیری EF عبارتند از:

اکوی قلب از امواج صوتی برای تصویربرداری از قلب استفاده می کند.  تحقیقات کنونی نشان می دهد که تصاویر سه بعدی بهترین و دقیق ترین EF را ارائه می دهند.

 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی قلبی (C-MRI)

C-MRI یک آزمایش مبتنی بر تصویر است که از یک میدان مغناطیسی ، امواج رادیویی و یک رایانه برای ایجاد تصاویر دقیق از قسمت داخلی قلب استفاده می کند.

 • کاتتریزاسیون قلبی

در این روش ، پزشک لوله ای توخالی را درون یک رگ خونی بزرگ قرار می دهد تا بر عملکرد قلب نظارت کند.  در طی کاتتریزاسیون ، آنژیوگرافی عروق کرونر نیز انجام شد. ماده حاجب به داخل کاتتر تزریق می شود.  سپس اشعه ایکس بز خونی که در قلب جریان دارد نظارت می کند.

 • اسکن پزشکی هسته ای قلب

در این روش مقدار کمی ماده رادیواکتیو به جریان خون تزریق می شود. سپس توسط دوربین هایی قلب  و مکانیسم های آن را مشاهده می کنند.

 • سی تی اسکن قلبی

این روش با اشعه ایکس بوده و سریع است و معمولاً در صورت عدم نتیجه گیری سایر آزمایشات استفاده می شود.

تفسیر عدد Ef قلب

اگر بیماری قلبی داشته باشید ، دانستن EF برای شما و پزشک مهم است.  EF شما می تواند به پزشک کمک کند تا بهترین روش درمانی را برای شما تعیین کند. از پزشک خود بپرسید که چند وقت یکبار باید EF خود را بررسی کنید.  به طور کلی ، در اولین باری که بیماری قلبی تشخیص داده می شود ، باید EF چک شود.

ef نرمال قلب

این اعداد چه معنایی دارند؟

Ef=55%-70%

1- قابلیت پمپاژ قلب: طبیعی است

2- سطح نارسایی قلب / تأثیر در پمپاژ: عملکرد قلب ممکن است طبیعی باشد یا ممکن است با EF حفظ شده نارسایی قلبی داشته باشید.

Ef نرمال قلب برای قلب سالم بین 55 درصد تا 70 درصد است. 

Ef=40%-54%

1- قابلیت پمپاژ قلب: کمی پایین تر از حد نرمال

2- سطح نارسایی قلب / تأثیر در پمپاژ: خون کمتری در دسترس است بنابراین خون کمتری از بطن ها خارج می شود. مقدار خون غنی از اکسیژن کمتر از حد طبیعی در دسترس سایر بدن است.  ممکن است علامتی نداشته باشید.

Ef=35%-39%

1- قابلیت پمپاژ قلب: نسبتاً پایین تر از حد طبیعی

2- سطح نارسایی قلب / تأثیر در پمپاژ: نارسایی خفیف قلب با کاهش EF

Ef قلب 35 خطرناک است و باید برای درمان آن اقدام نمود.

  EF کمتر از 35٪

1- قابلیت پمپاژ قلب: به شدت پایین تر از حد طبیعی

2- سطح نارسایی قلب / تأثیر در پمپاژ: نارسایی متوسط ​​تا شدید. نارسایی شدید خطر ابتلا به ضربان قلب خطرناک و ضعف قلبی را زیاد می کند .

اثرات ef پایین قلب

راه های کاهش Ef قلب

1-  در مورد بهبود EF با پزشک خود مشورت کنید.

2-  علل شناخته شده نارسایی قلبی را درمان کنید.

چند عامل خطر با نارسایی قلبی همراه است مانند فشار خون بالا  ، فشار خون پایین، دیابت و سندرم متابولیک .  با مدیریت این شرایط ، ممکن است بتوانید به بهبود نارسایی قلبی و EF پایین خود کمک کنید.

3-  به میزان مناسب فعالیت بدنی داشته باشید.

ورزش به بیشتر مبتلایان به نارسایی قلبی کمک می کند و برخی از بیمارانی که از یک برنامه ورزشی پیروی می کنند ممکن است پیشرفت هایی در EF خود مشاهده کنند.  تحقیقات نشان می دهد که فعال بودن می تواند با کاهش علائم ، بهبود خلقی و حتی افزایش توانایی قلب در پمپاژ خون در افراد مبتلا به نارسایی قلبی کمک کند.

نکات ورزشی

– یک برنامه توانبخشی قلب داشته باشید. این برنامه مزایای منحصر به فردی دارد ، و حتی ممکن است بتوانید به یک برنامه تمرینی تحت نظارت پزشک در منزل برسید. با پزشک معالج خود در این مورد مشورت کنید .

– در روز 20 تا 30 دقیقه هوازی کار کنید. بیشتر برنامه های ورزشی نارسایی قلبی بر بهبود توانایی شما در حفظ فعالیت های هوازی تمرکز دارند.

– مداوم ورزش کنید. مطالعات نشان می دهد که برخی از افراد مبتلا به نارسایی قلبی با ورزش یا تمرین وزنه برداری مداوم ممکن است در بهبود EF نقش داشته باشند.  قبل از شروع حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

– با پیاده روی شروع کنید. اگر تازه برنامه ورزشی را شروع کرده اید ، راه رفتن یک راه خوب و مطمئن برای شروع است.  انجام این کار آسان است . پزشک ممکن است یک تست پیاده روی 6 دقیقه ای را انجام دهد تا به شما در اندازه گیری پیشرفت شما در طول زمان کمک کند.  شما می توانید ببینید که در یک جلسه شش دقیقه ای تا چه اندازه می توانید راه بروید.

– ورزش را با گرم کردن شروع کرده و با سرد کردن به کار خود پایان دهید. گرم کردن و سرد کردن کوتاه می تواند به بدن شما کمک کند تا به طور یکنواخت قبل و بعد از ورزش متعادل باشید و علائم سرگیجه و سیاهی رفتن چشم را کاهش دهد.

4- به وزن خود توجه کنید.

وزن شما عامل مهمی است . توجه به وزن می تواند سرنخهای مهمی را در مورد چگونگی عملکرد قلبتان به شما نشان دهد.

وزن سالم بدن خود را حفظ کنید.  توده وزنی سالم، گردش خون در قلب و رگ ها را آسان تر کرده و سطح مایعات را کنترل می کند.

5-  میزان سدیم مصرفی خود را بشناسید و مصرف مایعات را تنظیم کنید.

میزان سدیم خود را بررسی کنید.  یک فرد عادی به طور متوسط ​​روزانه حدود 3400 میلی گرم سدیم مصرف می کند ، که می تواند منجر به این شود که بدن مایعات اضافی را نگه دارد و باعث ایجاد فشار اضافی بر روی قلب شود.

برای بیشتر افراد مبتلا به نارسایی قلبی مصرف کم تر از 1500 میلی گرم سدیم در روز مناسب است ، اما برنامه درمانی شما ممکن است یک توصیه متناوب داشته باشد.  رنامه درمانی خود را با دقت دنبال کنید.

روش هایی را برای کمک به کاهش سدیم در رژیم غذایی خود کشف کنید.

6-  مصرف مواد مضر را کنار بگذارید.

از مصرف الکل خودداری کنید.  الکل می تواند خطر نارسایی قلبی را افزایش داده و علائم را بدتر کند.  با کنار گذاشتن الکل ، اغلب علائم و نشانه های نارسایی قلبی بهبود می یابد.

سیگار وا ترک کنید .  استعمال سیگار مخصوصاً برای مبتلایان به نارسایی قلبی خطرناک است.

مصرف کوکائین یا آمفتامین را کنار بگذارید.  این مواد به شدت با نارسایی قلبی همراه هستند .

7-  استرس خود را کاهش دهید.

مراقب سلامت عاطفی خود باشید.  اگرچه ارتباط بین نارسایی قلبی و استرس نامشخص است ، اما استرس باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون شده که  می تواند علائم نارسایی قلبی را بدتر کند.

مهارت های  کاهش استرس را تمرین کنید.  اگرچه همیشه نمی توانیم اتفاقاتی که برایمان می افتد را کنترل کنیم ، اما می توانیم مهارت هایی را برای کاهش استرس تمرین کنیم.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

برای نوبت دهی باشماره ۰۲۱۲۲۸۹۴۰۸۶ در تماس باشید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ببخشید28 سالمه بعد از انجام اکو مشخص شده ef قلبم بیشتر از حد نرمال است ایا روش یا دارویی جهت کاهش ان هست. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۲ آبان ۰( 3 هفته پیش)
   سلام ef بیش از حد نرمال معمولا مشکلی ایجاد نمیکنه مگر همراه ضخامت عضله قلب باشه ، اکو باید ضمیمه شود
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۵ آبان ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام امروز فشار من تا 20 روی 12 رفت. 28 سالمه. سابقه فشار دارم. اکو کردم، EF من 29.64 هست. LVIDd 6.13 و LVIDs 5.26 هست. شرایطم بده؟ دکتر متورال داده و دو تا قرص دیگه. باید تحت نظر باشم؟ EF بالا میره؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آبان ۰( 4 هفته پیش)
   سلام حتما نیاز به بررسی و درمان دارید
 • تصویر کاربر فلاح جمعه ۷ آبان ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام و ادب
  من دو ماه از بهبودی کرونا با درگیری ریه میگذره . سوزش پشت کتف و فشار و درد قفسه سینه دارم و گاهی نمیتونم نفس عمیق بکشم . اکو کردم گفتن فشار ریه بالا هست راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آبان ۰( 1 ماه پیش)
   سلام کمی فشار ریه بالاست ، فعلا اقدامی نمیخاد ممکنه بدلیل در گیری ریه باشه ، یکی دو ماه دیگه اکو را تکرار کنید
 • تصویر کاربر shide جمعه ۲۳ مهر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.
  حدود یک ماهیه که درد تو قفسه سینه دارم (فقط قسمت وسط قفسه سینه) و این باعث میشه نتونم راه برم خیلی اکسیژن کم میارم تنفسمو سخت میکنه. دیروز رفتم دکتر اکو انجام دادم گفتن باید برم یه سری آزمایشات دیگه انجام بدن که تشخیص بدن آنژیو باید انجام بدم یا نه .
  من یه روز درمیون ورزش پیلاتس هم تو خونه مدام انجام میدم. بعضی از حرکات رو نمیتونستم انجام بدم که ادامه نمیدادم دیگه.
  دو سه شبه به پهلوی چپ هم میخوابم احساس کمی درد تو قفسه سینه دارم .
  میخواستم از شما مشورت بگیرم که آنژیو با این شرایطی که ef داره باید حتما انجام بدم یا با دارو یا رژیم غذایی میتونم بهتر بشم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۳ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام باید از نظر عروق قلبی هم بررسی بشید بسته به سنتون و ریسک فاکتورهایی که دارین نیاز به ازمایش اسکن یا سی تی انژیو یا انژیو دارید
 • تصویر کاربر Somy جمعه ۱۶ مهر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  باسلام.برادر من ۱۹سالشه. بعداز درگیری کووید متوجه درگیری قلبش شدیم.بعداز اکو و نوارقلب و طی این مراحل متوجه شدیم پمپاژقلبش ب شدت پایینه و تقریبا ۱۵.ی مدت کوتاهی توی بیمارستان بستری شد.بعد از انجام رایت کت دکترش مرخص کرد و گفته باید وارد لیست پیوند بشه.آیا نباید تحت نظر باشه و بررسی بیشتر انجام بشه.همه دچار شوک شدیم نمیدونیم باید چیکارکنم.برادرم تا ب امروز هیچ علامتی از بیماری قلبی نداشت حتی شده باشه برای یک بار.آیا نمیشه تحت نظر باشه و داروهایی براش تجویز بشه تا پمپاژ قلبش بالاتر بره؟یا حتما باید پیوند انجام بشه.همیشه رژیم غذایی مناسب داشت و اهل ورزش بود.ما سابقه بیماری قلبی داریم اما نه در این حد .آیا میتونه این علامت نقص مادرزادی باشه و اینکه تنها راهش فقط پیونده؟ممنون میشم اگه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۶ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام ، فعلا مدت کوتاهی در حد ۴ تا ۶ هفته تحت نظر و داروی کامل باشه اگر رو بهبودی بود که از لیست پیوند خارج میشه ولی اگر بهبودی نداشت باید پیوند بشند ، به یک مرکز فوق تخصص پیوند مثل بیمارستان قاب شهید رجایی تهران یا بیمارستان امام خمینی به بخش نارسایی قلبی بهتره مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Fatemeh یکشنبه ۹ خرداد ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید خانم دکتر
  ببخشید من پسر ۱۶ ساله ای دارم که تقریبا از دو سال پیش با احساس سوزن سوزن شدن در قلب و سرگیجه و گاهی گرختی دست چپش پیش دکتر قلب بردم.با نوار قلب و اکو دکتر تشخیص دادن که افتادگی دریچه میترال داره وگفت نگران نباشید وجزیی هست قرص پروپرانول ۱۰ داده بودن که فقط در موقع احساس درد مصرف کنه.ولی از عید به بعد که نزدیک سه ماه میشه همون علائم رو پیدا کرده وکمی هم بیشتر شده
  دوباره به متخصص قلب مراجعه کردیم واکو گرفتن و گفتن نسبت به قبل کمی بیشتر شده چون فعالیت ورزشی هم ندارهEF60-65بود وقرص بیزوپرولول ۵ میلی روزی دو بار تجویز کردند و گفتند باید فعالیت ورزشی هم داشته باشه الان نزدیک چهل روزه که مصرف میکنه خیلی خیلی بهتر شده بود وگاهی احساس درد اونم خفیف میکرد ولی ۳ روز هست وقتی سینه ش درد میگیره تا ۱۰ یا ۱۵ دقیقه طول میکشه تا رفع بشه.بخدا خودم از استرس حالم از اون هم بدتر میشه از شما خواهش میکنم کمکم کنید وبفرمایید باید چه کار کنم ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۹ خرداد ۰( 6 ماه پیش)
   سلام بعید هست با این شرح حال علایم مربوط به قلب باشه، ممکنه مربوط به معده باشه اگر اون نبود ، یکعکس قفسه سینه انجام بدند
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  برای بیمار با سن ۸۵ و ef قلب ۱۰ تا ۱۵ باطری قلب کمکی می کند؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش)
   سلام به هرحال باطری از مرگ ناگهانی بدلیل اریتمی جلوگیری میکنه و سبب افزایش طول عمر بیمار میشه ، ولی خوب در مورد بیمار با سن بالا بسته به شرایط بیمارو سرحال بودن بیمار داره
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام خانم دكتر.بنده چكاپ قلب دادم البته مشكلی نداشتم همینجوری دادم EF روی90%-35بود میخاستم بدونم مثلا اگه مشكل عروق یا پمپاز باشه میشه با مثلا ورزش یا غذایی بهبود یافت موقعی دكتر میرمذاسترس زیاد دارم فشارم تا۱۶میاد ولی حالت عادی روزانه ۱۳یا۱۴روی۸یا۹است.قرص بیزوپرولول هم دادن.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 7 ماه پیش)
   سلام حتما نیاز به بررسی بیشتر دارید ، علت افت EF باید مشخص بشه ، ورزش و رژیم تاثیری در بهبود نداره ، حتما پیگیری کنید
 • تصویر کاربر نیس چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  با عرض ادب. پدرم دارای بازده قلب حدود 20 الی 25 هستند این نتیجه سه بار اکو توسط پزشکان حاذق بوده و توصیه آنها کار گذاشتن باطری قلب است.با وجود آن هیچ علامتی غیر از تورم اندک قوزک پا ندارند. اصلا دچار تنگی نفس یا خستگی نمی شوند. فشار خون نرمال و نسبتا رو به پایین و بدون دیابت. حدود 15 سال پیش عمل باز قلب داشتند. و عروق کرونر یا رگ پا پیوند شد. اصلا درد قفسه سینه یا سابقه آمبولی ریه و غیره ندارند. آیا این منطقی است؟ و آیا باید با وجود اینکه هیچ علامت بازدارنده از زندگی برای بیمار ملاحظه نمیشود باطری گذاشتن منطقی است؟ آیا ممکن است در تخمین بازده قلب دچار خطا شده باشند؟
  آیا راهی برای بهبود بازده قلب وجو دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام باطری قلب برای پیشگیری هست و جنبه درمان صرفا نداره ، چون بیمارانیکه پمپاژ ضعیف دارند احتمال نامنظمی خطر ناک قلبی بیشتری دارند .در واقع باطری شوک داخل قلبی است تا در صورتی که بیمار دچار اریتمی شد از ایست قلبی جلوگیری بشه
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت پزشک عزیز
  اول عذرخواهی میکنم بابت طولانی شدن پیام
  بنده 37 سال سن دارم تقریبا از سن 16 سالگی دچار تپش قلب و اضطراب و یک سری ترسها (ترس از طوفان , زلزله, و .. ) میشدم گاهی دچار درد قفسه سینه و تپش شدید قلب میشدم و در فکر خودم به یقین رسیده بودم که بیماری سخت قلبی دارم و به زودی میمیرم, به دلیل روحیات خاصی که داشتم و دارم به شدت با رفتن پیش پزشک مشکل دارم به هر حال در سن 22 سالگی دچار حملات پنیک شدم و به ناچار پیش چند پزشک رفتم و در نهایت تشخیص اختلال اضطرابی و پنیک در من داده شد , طی این حدودا 15 سال چند دوره دارو مصرف کردم چند ماهی کم و بیش خوب میشدم و مجدد بعد قطع دارو و گذشت زمان مشکل برمیگشت با علائم نسبتا جدید,
  چیزی که الان بنده رو اذیت میکنه مشکل درد قفسه سینه سمت چپ, پشت سمت چپ پهلو سمت چپ , کاهی مچ دست چپ گاهی بازوی سمت چپ هستش, درد ها غالبا یک حالتی مثل گرفتگی عضله دارند گاهی اوقات با حرکت دادن آون منطقه درد کم و زیاد میشه تو 95 درصد موارد درد هنگام غروب و شب شروع میشه, وقتی میرم ورزش این درد یا از بین میره یا ثابت میمونه موقع خواب خیلی اذیتم میکنه با کلی مکافات وقتی میخوام به خواب برم تو همون لحظه ناگهان بیدارم میکنه انگار درد بیشتر میشه و وقتی بیدار کرد مجدد کم میشه درد , غالبا با خوردن یک چهارم قرص کلونازپام 1 میلی‌گرم بعد 30 دقیقه یا درد از بین میره یا کم میشه, 3 سال پیش اکو دادم دکتر گفتند افتادگی خفیف دریچه داری , به آزمایش خون هم نوشتند که من پیگیری نکردم.(به خاطر ترس از نتیجه ) ....
  حالا با این شرحی که بنده از خودم دادم احتمال بیماری قلبی در بنده رو چند درصد میدونید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام احتمال مشکل قلبی کم هست ، ممکنه مربوط به گوارش باشه ، بخصوص اگه ترش کردن معده ونفخ هم داشته باشید ، سطح ویتامین دی را هم چک کنید
  2. تصویر کاربر محمد شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   با سلام و تشکر
   به نظرتان نیاز هست به پزشک قلب مجدد مراجعه کنم یا اینکه درمان رو مجدد با روانپزشک ادامه بدم؟
   در آخرین آزمایش سطح ویتامین دی بنده حدود 15 بود
  3. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   ویتامین دی خیلی پایینه حتما دو تا امپول به فاصله یک ماه بزنید، در صورتی گه مشکل معده هم ندارید وبا زدن امپول بهتر نشدین ؟ به روانپزشک مراجعه کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر