متخصص قلب در تهران

خطرات و عوارض جانبی مصرف قرص پروپرانولول

اگر پزشک به شما مصرف پروپرانول را توصیه کرده است، بهتر است قبل از مصرف آن، درباره ی هشدارها و عوارض جانبی آن بدانید. در این مقاله به بررسی هر آنچه که باید درباره ی قرص پروپرانولول بدانید، می پردازیم.

قرص پرانول یک داروی تجویزی است که به اشکال روبرو موجود می باشد: قرص، کپسول، محلول  و تزریقی. قرص پروپرانولول تنها در قالب عمومی موجود است. داروهای عمومی معمولا ارزان تر از نسخه ى تجاری هستند.

پروپرانولول معمولا برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. فشار خون بالا باعث می شود، قلب سخت کار کند. اگر فشار خون کنترل و مدیریت نشود می تواند به قلب و عروق در طول زمان آسیب برساند. قلب تامین خون را کنترل می کند و اگر به خوبی کار نکند، می تواند به بسیاری از بخش های بدن آسیب برساند. به عنوان مثال قرص پروپرانولول 20 یا همان پرانول 20 برای این منظور مناسب است.

قرص پروپرانول برای پیشگیری و درمان سر دردها و میگرن، درد مزمن قفسه سینه و کمک به درمان یا جلوگیری از حمله قلبی استفاده می‌شود. این دارو می تواند برای بسیاری از شرایط خاص دیگر نیز استفاده شود، از جمله:

✔ پرفشاری خون گذرا

✔ فئوکروموسیتوم، یک نوع تومور غده فوق کلیوی

✔ همانژیوم نوزاد

✔ لرزش

✔ آریتمی سوپراونتریکولار، ریتم غیر طبیعی در بطن های قلب

✔ اختلالات هراس

✔ بی قراری ناشی از داروهای روان پریشی

✔ کنترل استرس و آرامش اعصاب

هشدارهای مهم قرص پروپرانول

# هشدار برای متوقف کردن درمان

مصرف این دارو را بدون صحبت با پزشک خود متوقف نکنید. متوقف کردن ناگهانی مصرف پروپرانولول می تواند باعث درد قفسه سینه، تغییر ریتم قلب و فشار خون شود و خطر حمله قلبی را افزایش دهد. پزشک شما طی چند هفته به آرامی دوز مصرفی شما را کاهش می دهد تا از این عوارض پیشگیری کند.

علائم درد قفسه سینه

# هشدار خواب آلودگی

این دارو می تواند باعث خواب آلودگی شود. تا زمانی که مطمئن نشده اید این دارو چه تاثیری روى شما دارد رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید یا فعالیت هایی را که به هوشیارى نیاز دارند انجام ندهید.

# هشدار دیابت

پروپرانولول می تواند باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) شود. همچنین ممکن است باعث ایجاد علائم قند خون پایین مانند افزایش ضربان قلب، تعریق و لرز شود.

اگر مبتلا به دیابت هستید، به ویژه اگر انسولین یا سایر داروهای دیابت را مصرف می کنید که می توانند باعث کاهش سطح قند خون شوند، باید این دارو را با احتیاط استفاده کنید. این دارو ممکن است قند خون در نوزادان، کودکان و بزرگسالانی که دیابت ندارند را نیز پایین آورد. این امر به احتمال زیاد بعد از تمرین طولانی و یا اگر مشکلات کلیوی داشته باشید، ایجاد می شود.

# هشدار آسم

در صورت داشتن آسم یا مشکلات تنفسی مشابه، پروپرانولول را مصرف نکنید. این دارو می تواند آسم شما را بدتر کند.

پیشنهاد دکتر آرزو خسروی

حتما از فرآیند آنژیوگرافی قلب آگاه باشید

آنژیوگرافی قلب چیست

 

 

پروپرانولول

عوارض پروپرانول

یکی از عوارض جانبی پروپرانولول، گیجی و خواب آلودگی است. تا زمانی که مطمئن نشده اید این دارو چه تاثیری روى شما دارد رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید یا فعالیت هایی را که به هوشیارى نیاز دارند انجام ندهید. عوارض قرص پروپرانول

پروپرانولول همچنین می تواند عوارض جانبی دیگری نیز ایجاد کند.

# عوارض جانبی رایج

عوارض جانبی رایج پروپرانولول عبارتند از:

 • کاهش ضربان قلب
 • اسهال
 • چشم های خشک
 • ریزش مو
 • حالت تهوع
 • ضعف یا خستگی

به علت شرایط بحرانی کرونا و خطر انتقال آن شما بیماران عزیز می توانید جهت تسریع در فرآیند درمان به صورت آنلاین و تلفنی توسط دکتر آرزو خسروی معاینه شوید. جهت دریافت نوبت روی دکمه زیر کلیک نمایید.

دریافت ویزیت مجازی دکتر آرزو خسروی

# عوارض زیاد خوردن قرص پرانول

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست، گرفتگی معده،کاهش میل جنسی، ناتوانی جنسی یا مشکل داشتن در ارگاسم، مشکلات خواب (بی خوابی) و یا احساس خستگی از عوارض زیاد خوردن پرانول می باشد.

اگر این عوارض خفیف باشند، ممکن است در عرض چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر شدیدتر بودند و یا بهبود نمی یافتند، به پزشک یا داروساز خود مراجعه کنید.

ممکن است پزشک برای درمان گشادی دریچه قلب نیاز به مصرف پروپرانولول تجویز کند. درباره گشادی دریچه قلب بیشتر بدانید. بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

گشادی دریچه قلب چیست؟

# عوارض جانبی جدی

اگر عوارض جانبی جدی را تجربه کردید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. عوارض جانبی جدی و علائم آن ها می توانند شامل موارد زیر باشند:

✅واکنش های آلرژیک که علائم آن عبارتند از:

 • بثورات پوستی
 • خارش
 • کهیر
 • تورم صورت، لب ها و زبان

عوارض پروپرانولول

✅ مشکلات تنفسی

✅ تغییر در سطح قند خون

✅ دست ها یا پاهای سرد

✅ کابوس یا اشکال در خواب

✅ پوست خشک و لایه لایه

✅ هذیان

✅ گرفتگی یا ضعف عضلات

✅ ضربان قلب پایین

✅ تورم پاها یا مچ پا ها

✅ افزایش ناگهانی وزن

✅ استفراغ

پرانول 10چیست؟

قرص پرانول 10 برای درمان تپش قلب سریع و نامنظم، علائم میگرنی و لرزش مورد استفاده قرار گیرد. برخی از افراد قرص پروپرانولول را به عنوان قرص تپش قلب می شناسند. البته پر واضح است که برای درمان نتیجه بخش باید این فرایند تحت نظر پزشک انجام گردد.

قرص های پروپرانولول 20 میلی گرم برای چه استفاده می شود؟

قرص پروپرانولول 20 مسدود کننده بتا است که برای درمان فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم، لرزش قلب و سایر بیماری ها استفاده می شود. بعد از حمله قلبی برای بهبود شانس زنده ماندن استفاده می شود. همچنین برای جلوگیری از سردردهای میگرنی و درد قفسه سینه (آنژین) استفاده می شود.

هشدارهای پروپرانولول

این دارو با هشدارهای متعددی همراه است.

# هشدار در مورد آلرژی

پروپرانولول می تواند یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند. علائم آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✴ بثورات پوستی

✴ کهیر

✴ خستگی

✴ اشکال در تنفس

✴ تورم دهان، صورت، لب ها، زبان یا گلو

اگر این علائم را تجربه کردید سریعا به اورژانس مراجعه کنید. اگر تا به حال واکنش آلرژیک به آن داشته اید، این دارو را دوباره مصرف نکنید چرا که مصرف مجدد آن  می تواند مرگبار باشد.

اگر شما واکنش شدید آلرژیک به عوامل دیگر داشته اید که باعث آنافیلاکسی شده اند، ممکن است واکنش های آلرژیک شما هنگام مصرف پروپرانولول تشدید شوند. اگر پروپرانول را مصرف کنید، دوز معمول داروهای آلرژیک شما، اپی نفرین، ممکن است تاثیر نداشته باشد. پروپرانولول ممکن است برخی اثرات اپی نفرین را مسدود کند.

 # هشدار در مورد الکل

الکل می تواند سطح پروپرانولول را در بدن شما افزایش دهد. این امر می تواند عوارض جانبی بیشتری را ایجاد کند. در هنگام مصرف این دارو نباید الکل مصرف کنید.

خودکشی با پروپرانولول

پروپرانولول دارویی است که عملا اکسیژن خون را کم میکند تا فشار خون را درمان نماید. اگر تعداد مصرفی دارو به طور یکجا زیاد شود، فرد دچار تشنج می گردد. در ادامه ممکن است آسیب های مغزی ناگواری برای فرد داشته باشد و دیگر هیچ زمان برطرف نگردد.

قرص پروپرانول برای کاهش استرس

اکثر افرادی که دچار استرس و اضطراب می شوند (به خصوص دانش آموزان کنکوری)، با مصرف قرص پروپرانولول، البته با تجویز پزشک می توانند استرس خود را کاهش دهند. معمولا پزشکان متخصص قلب و عروق و پزشکان مغز و اعصاب برای آرامش و کاهش اضطراب بیماران خود، برای آن پروپرانول تجویز می کنند.

محققان دریافتند که اگر این دارو قبل از یادآوری آن حادثه مصرف شود، می تواند سیگنال تقویت خاطرات عاطفی را مسدود کند. این حالت اساساً حافظه عاطفی را به نوعی تخریب می کند. این بدان معنی است که دلبستگی عاطفی فرد به خاطره ناراحت کننده ممکن است با مصرف پروپرانولول کم شود. این امر می تواند به افراد کمک کند تا از یک خاطره احساسی ناراحت کننده یا یک رویداد بد عبور کنند.

مطالعه دیگری نیز نشان داده است که مصرف پروپرانولول در اختلال استرس پس از حادثه، توانایی تفکر در افراد را بهبود می بخشد. این مطالعات ترکیبی نشان می دهد که پروپرانولول ممکن است به افراد مبتلا به اختلال استرس پس از حادثه کمک کند.

تداخل دارویی پروپرانول

مصرف هم زمان داروهای دیگر می تواند بر روی عملکرد پروپرانولول در بدن اختلال ایجاد کند. کسانی که برای درمان آریتمی های قلبی دارو مصرف می کند، باید قبل از مصرف پروپرانولول با پزشک خود مشورت  کند.

قرص نورتریپتلین۱۰ برای چیست؟

قرص نورتریپتلین 10 برای درمان افسردگی تجویز میشود. این دارو با پروپرانولول تداخل مهمی ندارد. البته باید سعی شود تا جای ممکن داروهای در حال مصرف را به اطلاع پزشک رساند تا با توجه به وضعیت بیمار، آن را تجویز نماید.

پروپرانولول برای کنکور

در بین برخی از دانش آموزان کنکوری پروپرانول به عنوان قرص کنکور مشهور است. مصرف این قرص به مدت محدود مثلا 10 روز مانده به کنکور با مشورت پزشک مانعی ندارد و عوارض در بر نخواهد داشت. اما حتما زیر نظر پزشک این کار را انجام دهید زیرا ممکن است شما به این دارو حساسیت داشته باشید.

تاثیر قرص پروپرانول بر قاعدگی

به صورت قطعی نمی توان گفت که قرص پروپرانولول بر قاعدگی و چرخه ی آن تاثیر دارد یا خیر! زیرا عملکرد این قرص آرامبخش در بدن هر فرد متفاوت است. برخی از خانم ها با مصرف آن دچار یائسگی زود تر می شوند. برخی زمان دوره آن ها به تاخیر می افتد. در صورت مصرف پرانول و مشاهده هر گونه تغییر در چرخه قاعدگی حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.

مصرف پروپرانولول در دوران بارداری می توان تاثیر مستقیم بر روی جنین بگذارد.

پروپرانول و چاقی

آیا قرص پروپرانولول باعث چاقی می شود؟ پروپرانولول می تواند مایعات بدن را بیش از حد طبیعی حفظ کند و منجر به افزایش ناگهانی وزن بدن شود. چاقی به دلیل افزایش چربی نیست. در عوض، بدن شما بیش از حد طبیعی مایعات را در خود نگه می دارد.

جایگزین کردن پروپرانولول به جای داروی دیگر

افرادی که پروپرانولول را جایگزین سایر داروهای فشار خون مانند کلونیدین می کنند، باید این کار را به آرامی انجام دهند. در طی چند روز، پزشک ممکن است توصیه کند که ضمن افزایش دوز پروپرانولول، دوز داروی دیگر را به آرامی کاهش دهید تا از عوارض جانبی جلوگیری شود.

افرادی که پروپرانولول مصرف می کنند باید از مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن خودداری کنند. این داروها ممکن است اثرات پروپرانولول را کاهش دهند.

اگر فردی نیاز به مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی دارد، باید مستقیماً با پزشک مشورت کند. پزشک می تواند به شما در تصمیم گیری و انتخاب بهترین دارو کمک کند و ضربان قلب شما را به منظور تنظیم سطح داروهای مصفی در صورت لزوم کنترل کند.

جایگزین پروپرانول

از آنجا که پروپرانولول یک بتا بلاکر است، نباید آن را با سایر بتا بلاکرها مصرف کرد. ترکیب دو بتا بلاکر ضربان قلب را به سطوح ناامنی کاهش می دهد. این مورد همچنین در مورد مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین، مسدود کننده های کانال کلسیم و مسدود کننده های آلفا نیز که همگی عملکردهای مشابه دارند، صدق می کند . مصرف داروهای مختلف به همین منظور می تواند باعث ضربان قلب پایین یا حتی نارسایی قلبی خطرناک شود.

همچنین پروپرانولول می تواند با سایر مواد مانند الکل نیز تداخل داشته باشد. نوشیدن الکل در هنگام مصرف پروپرانولول توصیه نمی شود زیرا الکل می تواند سطح پروپرانولول در بدن را افزایش دهد. این امر باعث عوارض جانبی بیشتر برای بسیاری از افراد می شود.

بسیاری از خانم ها دچار افت دریچه میترال هستند. این بیماری در خانم ها بسیار شایع است و حتی ممکن است تا آخر عمر هیچ گونه علائم خاصی نداشته باشد. از کجا بدانیم دچار افتادگی دریچه میترال هستیم؟

آیا افتادگی دریچه میترال درمان دارد؟

داروی گیاهی جایگزین پروپرانولول

برخی از داروهای گیاهی به آرامش، کنترل استرس، خواب راحت و … کمک می کنند این گیاهان طبیعی بدون عوارض عباتند از:

 • دم نوش گل بابونه
 • چای زعفران
 • دارچین
 • دم نوش اسطو خدوس
 • دمنوش بادرنجبویه
 • عرق بهارنارنج
 • سیر
 • زالزالک

این داروهای گیاهی بدون هیچ عوارضی می توانند جایگزین قرص پروپرانالول باشند. البته اگر شما از قرص پروپرانول استفاده جهت استفاده از این موارد حتما با پزشک خود مشورت نمایید ک  تداخل دارویی ایجاد نشود.

جایگزین پروپرانول

به دلیل عوارض و خطرات مرتبط با پروپرانولول، بسیاری از افراد برای تسکین علائم خود به داروهای جایگزین روی می آورند.

یک بتا بلاکر انتخابی مانند متوپرولول ممکن است عوارض جانبی تنفسی کمتری در افراد دارای مشکلات قلبی و عروقی داشته باشد.

از آنجا که پروپرانولول برای شرایطی مانند لرزش و پیشگیری از میگرن نیز تجویز می شود، انتخاب جایگزین متناسب با هر بار مصرف دشوار است.

بهترین روش انتخاب دارو برای بیمار مشورت با پزشک است. با در نظر داشتن تاریخچه پزشکی کامل بیمار، پزشکان می توانند جایگزینی را انتخاب کنند که به بهترین وجه با نیازهای خاص آن ها مناسب باشد.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حقیقت سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  من سردرد جزئی داشتم، دکتر مغز و اعصاب مراجعه کردم بعد از انجام نوار مغز و ام آر آی نظرشون این بود که دچار سردردهای عصبی و نرسیدن خون به مغز شدم، واسه من (پروپرانول۲۰ رو تجویز کردن روزی ۳عدد) که از حجم سردردم کاسته نشد باتوجه به اینکه داروی کم کاری تیروئید هم مصرف میکنم مدام سردرد دارم، میخواستم ببینم با توجه به تعطیلات و عدم دسترسی به دکتر این روند دارویی رو ادامه بدم یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام مم‌کنه مربوط به اف زایش فشار خون باشه ، وای اگر فشاربالا نبود به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید
 • تصویر کاربر میثم شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  درود بر شما دکتر بزرگوار...من ۳۶ سالمه و افتادگی دریچه دارم اما متاسفانه چند سال اخیر عوارضش اذیتم میکنه اول با مشکل در بلع شروع شد که تشخیص مشکلات معده داده شد ک نبود و بعد خفگی در حالت خواب بطوریکه از خواب میپریدم وچند دفعه مرگ رو جلوچشمام دیدم ولی بعد یکی دو سال ک خوب بود دوباره جدیدا تو بیداری هم این حالت برام پیش میاد بطوریکه اب دهانم انگار خشک میشه و یهو نفسم بند میاد و باید نفس عمیق بکشم دکتر رفتم اکو وهولتر ..دکتر میگه مشکلی نیست باید مدارا کنی و پروپرانول ۱۰ داده ولی واقعا نمیشه مدارا کرد زندگی رو واسه م سخت کرده جوری ک هرچند وقت ادم حس میکنه مرگش رسیده.به نظرتون چه باید بکنم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام در صورتی که اکو نرمال بوده به احتمال زیاد حملات پانیک دارید ، به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید
 • تصویر کاربر امير چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام پسر من ١٠ماهش هست و از بدو تولد لنفوژيوما داشت و از ناحيه هر دو پا ادم داشت دكتر داروي ايندرال ١٠شروع كرده واسش دو دل هستم به نظرتون ناثيري داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام با توجه به اطلاعات من و سرچی که کردم ، مبنی بر اثر ایندرال چیزی ندیدم ، شاید پزشکتون مطالعه خاصی در این زمینه دیدند که تجویز کردن ، بهتره مجدد از خودشون بپرسید
 • تصویر کاربر پروانه چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  من دارای تپش قلب و درد و سوزش معده و قلب هستم دکتر قلب پروپرانول تجویز کردن و دکتر گوارش کلودینیوم و آلومینیوم ام جی و امپرازول خواستم بدونم این داروها تداخل ندارن و همچنین گاهی دارای افت قند خون می شوم پراپرانول خطرناک نیست
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام اگر دوز پروپرانولول کم باشه و دیابت هم نداشته باشین ، اشکالی نداره
 • تصویر کاربر اصغری چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر خانم دکتر
  ببخشید سوالم در مورد اینکه گاهی وقتا قلبم یهو تیر میکشه و انگار یه سوزن میکنن تو قلبم واسه ی لحظه در حد یکی دوثانیه که همراه اون احساس خفگی و تنگ نفس دارم و بعضی وقتا هم همراه اینا عرق هم میکنم مشکلم چیه و چطور برطرفش کنم
  و ضمن اینکه گاهی وقتا هم رگ گردن و کتف سمت چپم و عضلات پام میگیره«««###عضله پشت ران پام در حدی که دیگه قادر به خم و راست کردنش نمیباشم برای مدت حداقل پنج الی ده دقیقه خشک میشم تا خودش ول کنه### »»»احساس درد شدید میکنم علتش چیه و چطور برطرفش کنم؟
  ممنونتون میشم اگه راهنماییم کنید و بتونم برطرفش کنم لطف بزرگی کردین
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام دردها عضلانی و اسکلتی هست ، سطح ویتامین دی و کلسیم را بررسی کنید
 • تصویر کاربر مهوش چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  من دو سه روزه که اضطراب دارم و برای آرامش هر روز یک قرص پروپرانول خوردم
  الان اگه نخورم و دارو رو قطع کنم مشکلی برام پیش نمیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام نه مشکلی پیش نمیاد
 • تصویر کاربر پوپک چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر عزیز.سوالم در مورد داروی پرانول و عارضه چاقی هست.تمام یررسیذهیرقلبی رو انجام دادم و برای تپش قلبم تشخیص اظطراب دادن .الان حدود 4سال هست که روزی یک عدد فلوکستین 20و روزی دو عدد پرانول 20میخورم.در این چهار سال بینهایت چاق شدم .ممنون میشم بفرمایید اگر مربوط به پرانول هست ‌ممکنه دارو رو برام تغییر بدید .این چاقی بی نهایت ناراحتی جسمی برای من ایجاد کرده.45ساله هستم.تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام مربوط به عوارض پرورانولول نیست
 • تصویر کاربر خیری پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون به خیر.من 24 سالمه و از 18 سالگی حدودا سه بار اکو انجام دادم و تشخیص شلی دریچه میترال دادن و دکترم گفتن مشکل شایعی هست و چیز مهمی نیست.فقط گاهی مشکل تپش قلب دارم ولی پرانول رو هر وقت که تپش داشته باشم استفاده میکنم نه به صورت منظم.الان هم حدود دو ماهی هست که مشکل تپش قلب رو تقریبا هر روز دارم مخصوصا صبح ها بعد از بیدار شدن.حدود ده روزه پرانول 10 رو روزی یکبار میخورم میخواستم بدونم قطع مصرف بعد از ده روز ایرادی داره و این که آیا وابستگی ایجاد میکنه؟؟چطور باید مصرفشو قطع کنم.لازم به ذکره که دو ماه پیش باز هم اکو انجام دادم و گفتن خداروشکر قلبم سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام ابتدا داروی معده استفاده کنید اگه بهتر نشدید و طپش هر روز هست بتید هولتر ۲۴ ساعته ریتم بدید ، تیرویید و کم خونی هم باید چک بشه
 • تصویر کاربر مجد جمعه ۱۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  با سلام
  مریض که سابقه فشار خون دارد و دیابت دارد و بدلیل مشکل کمر مدتی هست نمیتونه حرکت کند و دائما تو تخت خواب هست و داروی متفورمین و گلابنگلامید و لوزارتان و وراپامیل و امپرازولام مصرف میکند ، استرس زیاد دارد و تپش قلب دارد و بدلیل استرس زیاد شبها نمیتونه خواب راحت داشته باشد و هر نیم ساعت بیدار میشه و حالت تنگی نفس دارد ،داروی آرام بخش که برای فشار خون و دیابت مشکلی نداشته باشد و بتونه راحت بخواند ، شما چه پیشنهادی دارید
  از راهننایی شما بینهایت متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام حتما باید مراجعه کنند ، نیاز به بررسی قلبی و تنظیم داروهای فشار و قند هست
 • تصویر کاربر وفايي جمعه ۱۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  خسته نباشيد.پدر من متولده ١٣٣٤ هستند.و امشب ضربان قلبشون به ٤٩ رسيد.و قرص پروپرانول مصرف ميكنند پروپرانول ١٠.ميخواستم بدونم ايا اين قرص باعث كاهش ضربان قلب شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام بله در صورتی که ضربان کمتر از ۶۰ هست مصرف نکنند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر