متخصص قلب و عروق

با سوزش معده در بارداری چه کنیم؟

سوزش معده به وضعیتی گفته می شود که در آن اسید از درون معده به مری و گاهی حلق باز می گردد و سبب تحریک بافت ها می شود. تشخیص سوزش قلب از سوزش معده بسیار سخت است و بعضا با هم اشتباه گرفته می شوند. در این مقاله به بررسی سوزش معده در بارداری می پردازیم.

 سوزش معده در بارداری می تواند شدید بوده و برای برخی زنان یک مشکل مداوم به نظر برسد. سوزش سر دل (نشانه بیماری GERD یا رفلاکس مری و معده) در یک چهارم تا نیمی از زنان باردار اتفاق می افتد. این وضعیت معمولا در سه ماهه اول یا دوم بارداری اتفاق افتاده و تا پایان بارداری ادامه می یابد.

خوشبختانه، سوزش معده در بارداری خفیف و متناوب می باشد اما با این حال می تواند مشکل آفرین یا شدید نیز باشد. در اینجا چندین نکته جهت کمک به مدیریت سوزش سر دل در دوران بارداری آورده شده است.

بررسی علل سوزش معده در بارداری

سوزش معده در بارداری توسط ترکیبی از هورمون ها و رشد نوزاد درون بدن مادر که به احشای شکمی فشار وارد می کند به وجود می آید. خوشبختانه، سوزش معده در بارداری پس از زایمان برطرف می شود.

ممکن است برخی مواد غذایی سبب تشدید سوزش سر دل در دوران بارداری شوند. تمام مواد غذایی که سبب سوزش سر دل در افراد غیر باردار می شوند می توانند سبب سوزش سر دل در افراد باردار نیز شوند. از جمله این مواد غذایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شکلات (کاکائو)
 • نعنا
 • نوشیدنی های کافئین دار (مانند قهوه، چای و نوشیدنی های بدون الکل)
 • غذاهای چرب
 • الکل

۱۵ راه برای تسکین سوزش معده در بارداری

مدیریت سوزش سر دل یا GERD در دوران بارداری شامل بسیاری از اصول یکسان مدیریت سوزش سر دل در خانم های غیر باردار و جمعیتی عمومی که از سوزش سر دل یا GERD رنج می برند، می باشد. همچنین، جهت کمک به رفع علائم سوزش سر دل، تغییرات سبک زندگی باید به طور دقیق انجام شوند.

علائم سوزش سر دل شامل احساس سوزش در قفسه سینه، صدا های خشن تنفسی، سرفه، گلو درد یا آسیب دندان می شوند. اسید سبب خورده شدن مینای دندان می شود.

سوزش معده در بارداری

در این مطلب اطلاعاتی در ارتباط با درمان هایی خانگی که می توانند علائم سوزش سر دل را کاهش دهند و یا از بین ببرند آورده شده است.

سر تخت خود را بالا آورید

۶۰ سانتی متر اول سر تخت باید به اندازه ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر بالا آورده شود. می توان از یک ابر ۱۵ تا ۲۰ سانتی متری نیز به جای اینکار و جهت بالا بردن سطح نیم تنه بالا استفاده کرد.

ضروری است که آن ابر باید به اندازه کافی سفت باشد تا بتواند به طور واقعی سطح نیم تنه بالایی را بالا ببرد. این ابر باید تا به ناحیه میان تنه ادامه بیابد تا تمامی قفسه سینه بالا آورده شود. 

در هنگام شب بر روی پهلوی چپ خود دراز بکشید

خوابیدن بر روی پهلوی چپ در هنگام شب علاوه بر زنان باردار در دیگر زنان و افرادی که به GERD مبتلا هستند نیز می تواند رفلاکس اسید را کاهش دهد. در این وضعیت برگشت به درون مری از لحاظ فیزیکی برای اسید مشکل می باشد. گاهی اوقات، ممکن است نیاز باشد که فرد بر روی یک صندلی راحتی با زاویه ۴۵ درجه یا بیشتر بخوابد.

از خم شدن پس از غذا خوردن اجتناب کنید

پس از صرف وعده های غذایی باید از انجام فعالیت هایی که نیاز به خم شدن دارند، خودداری کرد. در عوض آن می توان جهت اجتناب از خم شدن به یک پیاده روی کوتاه رفته، کارهای خانگی سبک انجام داده و یا اینترنت گردی کرد.

سیگار نکشید

زنان باردار نباید سیگار بکشند. سیگار کشیدن علاوه بر آسیب به جنین، اسفنکتر انتهایی مری را شل کرده و رفلاکس اسید معده را تشدید می کند.

به درستی خم شوید

از ناحیه میان تنه نباید خم شده و در عوض می توان از ناحیه زانو خم شد.

از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید

پوشیدن لباس های تنگ که بر روی معده فشار وارد می کنند، می تواند رفلاکس معده را تشدید کنند.

نوشیدن شیر

شیر و ماست مصرف کنید

مصرف ماست و نوشیدن یک لیوان شیر می تواند به تسکین علائم سوزش سر دل کمک کند. در صورتی که فرد عدم تحمل نسبت به لاکتوز دارد، می تواند از محصولات بدون لاکتوز استفاده کند.

عدم مصرف مواد غذایی که سوزش سر دل در دوران بارداری را تشدید می کنند

باید از مصرف هر گونه مواد غذایی که سوزش سر دل را تشدید می کند (برای مثال قهوه، نوشابه، چای، الکل، شکلات، غذاهای چرب و سرخ شده، میوه های و آبمیوه های حاوی سیتروس، غذاهای ادویه دار، گوجه، نعنا و…) اجتناب شود.

باید غذا را در مقدار کم و وعده های زیاد مصرف کرد

باید بجای خوردن وعده های کم با مقدار زیاد، وعده هایی زیاد با مقدار کم مصرف کرد. همچنین، آخرین وعده غذایی در روز باید در اوایل غروب و حداقل ۳ ساعت قبل از خواب مصرف شود. زنان باردار و مبتلا به سوزش سر دل نباید فورا پس از مصرف غذا دراز بکشند.

به سرعت غذا نخورید

سرعت خود را در غذا خوردن کاهش دهید. سریع غذا خوردن می تواند منجر به سوزش سر دل شود. به آرامی غذا خوردن می تواند فرد را از پری بیش از حد که سبب سوزش سر دل می شود باز دارد.

مصرف مقادیر زیاد مایعات را کاهش دهید

سعی کنید پس از آخرین وعده غذایی روز به مقدار زیاد آب ننوشید، زیرا هر چه معده در هنگام خواب خالی تر باشد، احتمال برگشت اسید معده کمتر خواهد بود.

مایعات را کم کم بنوشید

به جای سر کشیدن و نوشیدن یک باره مایعات آن ها را مزه مزه کرده و کم کم بنوشید.

آدامس جویدن

آدامس بجوید

جویدن آدامس می تواند در تسکین سوزش سر دل مفید باشد. جویدن آدامس ترشح بزاق را تحریک کرده که آن نیز شامل بی کربنات می باشد. بزاق و بی کربنات بلعیده می شوند و بی کربنات، اسید بازگشته به مری را خنثی می کند.

داروهای بدون نسخه برای سوزش سر دل در دوران بارداری

در صورت توصیه پزشک، فرد می تواند از داروهای بدون نسخه از جمله ضد اسید ها (تامز، رولایدز و…)، H2 بلاکر ها مانند رانیتیدین (زانتاک) یا سایمتدین (تاگامت) یا مهار کننده های پمپ پروتون جهت کمک به رفع علائم سوزش سر دل کمک بگیرد.

زنجبیل

زنجبیل به عنوان یک درمان خانگی می تواند به افراد دارای معده درد، حالت تهوع یا استفراغ کمک کند. با این حال، زنجبیل در جهت چنین استفاده ای از طرف سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید نشده است.

دیگر درمان های خانگی برای سوزش معده در بارداری

دیگر درمان های خانگی و طبیعی برای سوزش سر دل شامل ۲ تا ۳ قاشق چایخوری سرکه سیب در۲۵۰  میلی لیتر آب می باشد. با اینکه باور بر این است که سرکه سیب اسیدی می باشد اما به تعادل تولید اسید در معده و متعادل سازی اسید معده کمک می کند.

دیگر درمان طبیعی برای سوزش سر دل شامل استفاده از جوش شیرین (شامل سدیم بی کربنات می باشد) جهت خنثی سازی اسید معده است. یک قاشق چایخوری از آن را در نصف فنجان آب ریخته و جهت رفع علائم، آن را بنوشید. قبل از استفاده از هرگونه درمان طبیعی باید با پزشک مشورت شود.

⚠نکته جالب: داستانی قدیمی وجود دارد که می گوید سوزش سر دل در دوران بارداری به معنی این است که نوزاد سری پر مو خواهد داشت. در واقع این داستان حقیقت دارد!

سطوح استروژن در دوران بارداری سبب شل شدن اسفنکتر مری شده که در این حالت، اسید قادر به برگشت به درون مری شده و سبب ایجاد سوزش سر دل می شود، اما سوزش سر دل خود سبب رشد مو نمی شود. این استروژن است که در رشد موهای نوزاد در حال شکل گیری نقش ایفا می کند.

هیچ مدرکی دال بر موثر بودن درمان های هومئوپاتیک در درمان سوزش سر دل در دوران بارداری وجود ندارد. در صورتی که فرد تمایل به امتحان یک روش هومئوپاتیک دارد باید در درجه اول با پزشک خود و یک متخصص هومئوپاتی مشورت کند.

زمان مراجعه به پزشک

زمان مراجعه به پزشک

در صورت رخداد موارد زیر باید با پزشک تماس گرفت:

 • داشتن سوزش سر دل شدید یا درد قفسه سینه
 • بهبود نیافتن علائم سوزش سر دل با تغییرات سبک زندگی و درمان ها
 • ابتلا به تب، سر درد، حالت تهوع یا استفراغ در سوزش سر دل
 • حالت خفگی در هنگام غذا خوردن، مشکل در بلع یا احساس گیر کردن غذا در گلو
 • کاهش وزن بدون تلاش برای آن
 • استفراغ خون روشن یا مانند دانه های قهوه
 • داشتن مدفوع سیاه و قیر مانند

این علائم ممکن است نشانه هایی از یک وضعیت پزشکی دیگر باشند که نیاز به درمان فوری دارد.

عوارض سوزش معده در بارداری

عوارض ناشی از بیماری رفلاکس معده و روده (خونریزی مری، مشکل در بلع، کاهش وزن و…) شایع نیستند. در شرایط غیر از بارداری، از آنجایی که انواعی از داروهای بسیار موثر در تسکین سوزش سر دل وجود دارند، این وضعیت به آسانی و با موفقیت درمان می شود.

مشکل این جاست که بسیاری از داروها را نمی توان در دوران بارداری مصرف کرد. این ضعف پس از زایمان برطرف می شود. علاوه بر این، پیچ خوردگی ارگان ها در شکم و افزایش فشار شکمی در اثر رشد جنین در رحم می تواند سبب افزایش رفلاکس اسید معده در دوران بارداری شود.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
تنگی دریچه ریوی

با سلام
چند روز پیش فرزند دو ماهه ام رو با ارجاع پزشک اطفال پیش متخصص قلب در شهر زنجان بردیم و اکو گرفت و گفت تنگی دریچه ریوی داره ( عکسشو ضمیمه کردم براتون) و باید تحت نظر باشه ولی هیچ توضیح دیگه ای نداد و این مدت من و همسرم از ناراحتی نگرانی داغون شدیم. لطفا بگین چیکار باید بکنیم ، لازمه عمل بشه ؟ بیاریم تهران پیش شما ؟ لطفا لطفا لطفا کمکمون کنید اوضاع روحیمون خیلی بهم ریخته
مشاهده پاسخ دکتر
2
دولتی بودن دریچه آئورت

با سلام.همسرم ۳۵رساله میباشد .چندماه پیش دردی در قفسه سینش و قلبش داشت بعداز مراجعه به دکتر و اکو شدن گفتن دریچه آئورت بصورت مادرزادی دولتی هس.این موضوع ما رو خیلی نگران کرده.دکترش گفت اگه نیازربه تعویض دریچه پیدا کنه بالای ۴۵ سالگی هس و ممکنه هیچ وقت نیاز به تعویض پیدا نکنه.فعلا داروی کونکور تجویز کردکه درد رو هم کم کنه.ولی الان چندماه هس که دارو رو مصرف میکنه ولی هیچ تاثیری بر روی درد نداشته.بعضی اوقات وقتی یکدفعه از جا بلند میشه نفسش بند میاد آیا این مساله مربوط به دولتی بودن دریچه هس؟تصویر اکو رو براتون ارسال میکنم لطفا نظرتون در رابطه با پیشرفت بیماری و وضعیت کنونی همسرم توضیح بدین.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
3
صدای اضافه قلب کودک

سلام خان دکتر پسر من 7سالش هست در ماه اول تولد یوفا قلبی دا ره و متخصص قلب گفتن بسیار خفیف هست ولی الا بعد 8 سال میگه زمانی پاکو زمین میزنم بالا قفسه سینم درد میگیره و شبها در خواب خیلی عرق میکنه خان دکتر میشه راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
4
درباره قلب نوزاد وسوراخ ان

ببخشیدپسرمدوماه و25 روزه است گفته اند درقلبش سوراخ وجود دارد اما چه نوع ان رادرست نمیدانم.اطلاعات اکوی قلب را برای شما ارسال میکنم لطفا مرابرای درمان راهنمایی کنیدباتشکرفراوان.EF68وSF35.بقیه مواردان همه نرمال ذکرشده.اماالان چندروزاست که اصلاقدرت مکیدن سینه رانداردواشتهایش کم شده وکلاخواب الوده است واصلابرایشیرخوردن گریه وبیقراری نمیکند مشاهده پاسخ دکتر
5
مشکل تنفسی

سلام خسته نباشید
من وقتی دراز میکشم درست نمی توانم نفس بکشم خیلی هوا برام سنگینه اولاش این توری نبود 1 سالی میشه اینجوری ‌‌شود زربان قلبم یکمی بالا میره با دهنم نمیتونم درست نفس بکشم
مشاهده پاسخ دکتر
6
تفسیر اکو

با سلام
پسرم الان سه ماهشه
فایل گزارش اکو رو براتون میفرستم بیزحمت بگین سوراخ های قلب کجای قلبش هست و اندازه اش چقدر است ؟
چقدر احتمال داره خود به خود بسته بشه
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
7
قلب

سلام خانم دکتر خسته نباشی
خانم دکتر من یه مشکل دارم سالهاس که اینجوری ام خیلی از سکته قلبی میترسم کوچکترین درد قلبم یا دستم یا هر چی فکر میکنم میخوام سکته کنم
تا حالا چند بار نوار قلب چند بار اکو قلب و تست ورزش انجام دادم خداروشکر مشکلی ندارم
ولی این ترس همراهم نمیدونم چیکار کنم
پارسالم پیش خودتون اومدم بقیه الله ولی سالم بودم نمیدونم چیکار کنم ؟خیلی کلافه شدم خسته شدم از این ترس
مشاهده پاسخ دکتر
8
لخته شدن خون

با سلام
من خانم 47 سال هستم مشکل فاکتور 5 لیدن دارم که تا کنون 3-4 بار باعث مشکل جدی در چشم ، گوش و کبد شده 3 ساله که تشخیص داده شده و وارفارین مصرف می کنم اگر الان با کمبود دارو بخوام ایرانی مصرف کنم مشکلی برام پیش نمیاد با توجه به اینکه در دو پام از زانو به پایین مویرگها پاره می شوند و سیاه هست
ممنون از لطف شما
مشاهده پاسخ دکتر
9
سوراخ قلب

سلام وقت بخير پسري هفت ماهه دارم متاسفانه روز سوم تولدش تشخيص صوراخ قلب دادن تا الان خودش بسته نشده و دكترها گفتن كه بايد تا دو ماه ديگه عمل بشه من از عمل شدن پسرم خيلي ميترسم سوال راجع به خطرات عمل من نگرانم كه اتفاق بدتري تو عمل بيافته فراموش كردم بگم ما المان تو شهر هامبورگ هستيم و قراره تو بيمارستان Uke عمل بشه ممنون ميشم از عمل و خطرات عمل برام بنويسين اينكه ممكن تو عمل خطري باشه يا بيهوشي يا از دست دادن خون ؟ممنون از كمكتون مشاهده پاسخ دکتر
10
درد های قلب

سلام خانوم دکتر
من قبلا اکو دادم و در نتیجه اکو قلبم تقریبا سالم بود فقط برای دریچه میترال و ریوی و تریسکوپید جلوی نارسایی علامت زده بود ولی خفیف
میخواستم بپرسم من ساق پای راستم بدون ضربه و مشکلی ورم کرده و اصلا هم ورمش نمیره دردی هم نداره وتو اینترنت زده بود میتونه از مشکل قلبی باشه ایا میتونه؟
چون علائمی که دارم :
درد تقریبا بیشتر روزها در دست چپ
درد زیاد قلبی تقریبا روزی یکبار
نفس تنگی و نمیتونم ورزش کنم
اگر زیاد ورزش کنم حالت سرگیجه و گیجی بهم دست میده
ضربان قلبم سلام اقای دکتر
من به دوتا پزشک قلب و عروق قبلا مراجعه کردم و هم نوار قلب و هم اکو دادم و در نتیجه اولی بهم گفتن پرولاپس دریچه میترال و وقتی درد و علائمم کم نشد رفتم برای بار دوم و پزشک دیگری گفتن اصلا پرولاپس ندارم ،اکو قلبم تقریبا سالم بود فقط برای دریچه میترال و ریوی و تریسکوپید جلوی نارسایی علامت زدن ولی خفیف
میخواستم بپرسم من ساق پای راستم بدون ضربه و مشکلی ورم کرده و اصلا هم ورمش نمیره دردی هم نداره وتو اینترنت زده بود میتونه از مشکل قلبی باشه ایا میتونه؟
چون علائمی که دارم :
درد مفاصل : یه روز زانوی چپ یه روز راست یه روز مچ دست و همشون یه روزه از بین میرن (هر چند وقت یک بار این اتفاق میوفته)
درد زیاد قلبی تقریبا روزی یکبار
بخاطر نفس تنگی نمیتونم ورزش کنم
اگر زیاد ورزش کنم حالت سرگیجه و گیجی بهم دست میده
ضربان قلبم وقتایی که دردم زیاده کمه اکثرا ولی وقتی استرس میگیرم یا فشار بهم وارد میشه خیلیی میره بالا
بیشتر وقت ها هم خوابم میاد ولی در کل ازار دهنده ترینش همین درد قلبیه که ازارم میده
وقتی دراز میکشم اولش حالت نفس تنگی بهم دست میده و اذیت میشم و اکثر اوقات نفس تنگی رو دارم
خستگی و خوابالودگی زیادی دارم
ایا ممکنه ساق پای من بخاطر قلبم اینطور شده باشه؟ واگر بخاطر قلب هست درمانش چطور هست؟یعنی با جراحی یا ..؟و در کل من باید چیکار کنم؟چون واقعا دارم عذاب میکشم
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 23 بعدی »