متخصص قلب و عروق

بیماری قلبی در بارداری چگونه درمان می شود؟

گرچه به نظر می رسد که بارداری فرایندی طبیعی می باشد و با سلامت هیچ مغایرتی ندارد، اما بارداری در شرایطی که مادر دچار بیماری قلبی باشد، می بایست تحت مراقبت پزشک انجام شود. در این مقاله به بررسی تمام نکاتی که شما باید درباره ی بیماری قلبی در بارداری بدانید، می پردازیم.

بارداری به قلب و سیستم گردش خون شما فشار وارد می کند، ولی اکثر زن هایی که ناراحتی قلبی دارند کودکان سالم به دنیا می آورند. اگر یک ناراحتی قلبی دارید، باید در طی بارداری تحت مراقبت ویژه باشید. اینجا چیزی هست که باید درباره ناراحتی قلب و بارداری بدانید.

بارداری چگونه بر قلب اثر می گذارد؟

بارداری به قلب و سیستم گردش خون شما فشار وارد می کند. در طی بارداری، فشار خون شما ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش می یابد، تا کودک در حال رشد شما را تغذیه کند. قلب شما هر دقیقه خون بیش تری پمپاژ می کند و ضربان قلب شما بالا می رود.

وضع حمل، سربار قلب شما  می شود. در طی کار –به ویژه وقتی که چیزی را هل می دهید– تغییرات ناگهانی در جریان و فشار خون خواهید داشت.

خطرات بیماری قلبی در بارداری

خطرات بیماری قلبی در بارداری به ماهیت و شدت ناراحتی قلبی بستگی دارند، برای نمونه:

✅مشکلات نواخت قلب

 نابه هنجاری های کوچک در نواخت قلب، در طی بارداری معمولی هستند. آن ها معمولاً عامل نگرانی هستند. اگر به درمان برای بی نظمی در ضربان قلب نیاز دارید، شما احتمالاً باید تحت درمان قرار بگیرید. اگر باردار هم نبودید، باز هم وضعیت از همین قرار بود.

✅مشکلات دریچه قلب

داشتن یک دریچه قلب مصنوعی یا زخم یا بدریختی قلب و دریچه ها، ممکن است خطر دردسر را در طب بارداری افزایش دهند. اگر دریچه های شما به خوبی کار نمی کنند و یا مشکل دریچه قلب دارید، ممکن است مشکل تحمل جریان خون فزاینده ای را داشته باشید که در طی بارداری روی می دهد.

به علاوه، دریچه های مصنوعی یا غیرنرمال، خطر فزاینده عفونت بالقوه مرگبار آستری قلب (آماس درونی) و دریچه های قلب را به همراه دارند.

دریچه های قلب مصنوعی مکانیکی هم، به خاطر نیاز به سازگاری استفاده از تینرهای قلب، قابلیت لختگی (ترموبوسیس) دریچه های قلب، خطراتی جدی در طی بارداری را موجب می شوند.

✅ضعف انقباض قلب

وقتی فشار خون زیاد می شود، ممکن است ضعف انقباض قلب بدتر شود.

✅نقص مادرزادی قلب

اگر شما با مشکلات قلبی متولد شده اید، نوزاد شما دارای خطر بیشتری برای ایجاد نوعی نقص قلب است.

آیا بیماری قلبی در بارداری موجب دردسر می شود؟

ناراحتی خاص قلب، به ویژه تنگ شدن دریچه میترال و تنگی دریچه آئورتی، می تواند خطراتی مرگبار برای مادر یا کودک به وجود بیاورد. بسته به شرایط، برخی از ناراحتی های قلبی به درمان های اصلی – مانند جراحی قلب – نیاز دارند.

بارداری به زنانی که سندروم آیزنمنگر و یا فشار خون بالا دارند، پیشنهاد نمی شود، زیرا فشار خون بالا بر روی شریان های ریه و طرف راست قلب فشار وارد می کند.

دارو

درمان بیماری قلبی در بارداری

درمانی که در طی بارداری مصرف می کنید، می تواند بر روی کودک شما تأثیر بگذارد. ولی اغلب اوقات مزایا بر خطرات می چربند. اگر برای کنترل ناراحتی قلبی به درمان نیاز دارید، پزشکان شما باید ایمن ترین درمان را در مناسب ترین دوز تجویز کنند. درمان را طبق تجویز مصرف کنید.

باید برای بارداری چگونه آماده شوم؟

قبل از اینکه تصورش را هم بکنید، یک قرار ملاقات با پزشک قلب و مراقب سلامتی خود که به بارداری شما رسیدگی می کند، زمان بندی کنید. شما احتمالاً به متخصص زایمانی ارجاع داده شوید که متخصص بارداری های با خطر بالا است.

تیم پزشکی شما ارزیابی می کنند که چگونه ناراحتی قلبی خود را مدیریت کنید و تغییراتی درمانی را در نظر بگیرید که ممکن است پیش از حاملگی به آن ها نیاز داشته باشید.

درمان های خاصی که برای ناراحتی قلبی به کار می روند، در طی بارداری به کار نمی روند. بسته به شرایط، مراقب سلامتی شما ممکن است با دوز درمان سازگار نباشد یا جایگزینی داشته باشد و خطرات مربوطه را توضیح دهد.

در طی ملاقات های پیش از زایمان انتظار چه چیزی دارم؟

 شما مراقب سلامتی خود را اغلب در طی بارداری می بینید. وزن و فشار خون شما احتمالا در هر ملاقات بررسی شود و شما ممکن است به آزمایش خون مکرر و آزمایش های ادرار نیاز داشته باشید.

دفعات ملاقات شما با متخصص قلب در طی بارداری، به شدت ناراحتی قلبی شما بستگی دارد. مراقب سلامتی شما ممکن است از آزمایش های خاصی برای ارزیابی عملکرد قلب شما استفاده کند، از جمله:

❇قلب نگاری پژواکی

 این از نوع فراصوتی است که از امواج صوتی برای تولید تصاویر قلب و ساختارهای موجود در قلب شما استفاده می کند.

❇قلب نگاری الکترونیکی

 این آزمایش فعالیت الکتریکی قلب شما را ثبت می کند.

زمان مراجعه به دکتر

چه علایم و نشانه هایی را باید به پزشک خود گزارش کنید؟

اگر علائم یا نشانه های زیر را داشتید، حتما با پزشک خود مشورت کنید:

  • مشکل تنفس
  • کوتاه شدن نفس با تقلا یا حین استراحت
  • تپش قلب، ضربان سریع قلب یا نبض نامنظم
  • درد قفسه سینه
  • سرفه خونی یا سرفه حین خواب

چگونه مطمئن شوم که کودک سالم است؟

پزشک شما رشد کودک را در سراسر بارداری نمایش می دهد. آزمایش های فراصوتی را می توان برای دنبال کردن رشد کودک به کار برد و فراصوت های ویژه را می توان برای شناسایی نا به هنجاری های مرگبار قلبی به کار برد. کودک شما به نمایش یا درمان پس از زایمان هم نیاز دارد.

چگونه می توان از دردسرهای بیماری قلبی در بارداری اجتناب کرد؟

مراقبت خوب از خودتان، بهترین راه مراقبت از کودک است. برای نمونه:

☑ به قرارهای ملاقات پیش از زایمان خود ادامه دهید.

پزشک خود را، در طول بارداری به طور منظم ملاقات کنید.

☑ درمان را به صورت تجویز شده مصرف کنید.

پزشک شما ایمن ترین درمان را در مناسب ترین دوز تجویز خواهد کرد.

☑ زیاد استراحت کنید.

اگر می توانید، یک چرت روزانه داشته باشید و از فعالیت های جسمی شدید اجتناب کنید.

☑ افزایش وزن خود را نمایش دهید.

افزایش مقدار درست وزن از رشد و بزرگ شدن کودک پشتیبانی می کند. افزایش وزن فشار اضافی بر قلب شما وارد می کند.

☑ اضطراب را کنترل کنید.

پرسش هایی درباره فرایند بپرسید. بفهمید که انتظار چه چیزی در طی وضع حمل دارید. دانستن اینکه چه اتفاقی می افتد، می تواند به احساس خوب شما کمک کند.

☑ بدانید چه چیزی از حد خارج است.

از سیگار کشیدن، مصرف الکل، کافئین و داروهای غیرمجاز پرهیز کنید.

 

وضع حمل

وضع حمل

پزشک قلب شما ممکن است برای وضح حمل بچه شما، مرکزی پزشکی را پیشنهاد کند که در بارداری با خطر بالا، تخصص دارد. اگر نگرانی هایی درباره قلب یا جریان خون شما هست، شما باید متخصص هایی در طی کار داشته باشید.

تجهیزات متخصصانه ممکن است برای نمایش شما حین کار استفاده شوند. قلب شما ممکن است به نمایش ضربان و نواخت قلب در طول وضع حمل نیاز داشته باشد.

انقباض ها و ضربان قلب شما مداوماً نمایش داده خواهد شد. به جای به پشت خوابیدن، شاید از شما خواسته شود که در یک طرف دراز بکشید و زانوی خودتان را به سمت قفسه سینه بکشید.

برای کاهش استرس و درد، پزشک ممکن است توصیه کند که شما دارو را از طریق یک کاتتر به ستون فقرات (اپیدورال) یا تزریق به ستون فقراتتان (اسپاینال) دریافت کنید.

پزشک شما ممکن است با استفاده از انبرک یا یک مکش خلاء برای کمک به تحویل نوزاد خود، فشار خود را محدود کند. اگر در خطر آماس قلبی قرار دارید، ممکن است درمان آنتی بیوتیک را درست قبل و بعد از زایمان دریافت کنید.

غیرطبیعی نیست که به خاطر یک ناراحتی قلبی، به بخش –C نیاز داشته باشید. اگر یک مشکل زایمان شما به بخش-C سوق داده شود، احتیاط های لازم برای نمایش عملکرد قلب شما در طی زایمان اتخاذ می شوند.

 

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
تنگی دریچه ریوی

با سلام
چند روز پیش فرزند دو ماهه ام رو با ارجاع پزشک اطفال پیش متخصص قلب در شهر زنجان بردیم و اکو گرفت و گفت تنگی دریچه ریوی داره ( عکسشو ضمیمه کردم براتون) و باید تحت نظر باشه ولی هیچ توضیح دیگه ای نداد و این مدت من و همسرم از ناراحتی نگرانی داغون شدیم. لطفا بگین چیکار باید بکنیم ، لازمه عمل بشه ؟ بیاریم تهران پیش شما ؟ لطفا لطفا لطفا کمکمون کنید اوضاع روحیمون خیلی بهم ریخته
مشاهده پاسخ دکتر
2
دولتی بودن دریچه آئورت

با سلام.همسرم ۳۵رساله میباشد .چندماه پیش دردی در قفسه سینش و قلبش داشت بعداز مراجعه به دکتر و اکو شدن گفتن دریچه آئورت بصورت مادرزادی دولتی هس.این موضوع ما رو خیلی نگران کرده.دکترش گفت اگه نیازربه تعویض دریچه پیدا کنه بالای ۴۵ سالگی هس و ممکنه هیچ وقت نیاز به تعویض پیدا نکنه.فعلا داروی کونکور تجویز کردکه درد رو هم کم کنه.ولی الان چندماه هس که دارو رو مصرف میکنه ولی هیچ تاثیری بر روی درد نداشته.بعضی اوقات وقتی یکدفعه از جا بلند میشه نفسش بند میاد آیا این مساله مربوط به دولتی بودن دریچه هس؟تصویر اکو رو براتون ارسال میکنم لطفا نظرتون در رابطه با پیشرفت بیماری و وضعیت کنونی همسرم توضیح بدین.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
3
صدای اضافه قلب کودک

سلام خان دکتر پسر من 7سالش هست در ماه اول تولد یوفا قلبی دا ره و متخصص قلب گفتن بسیار خفیف هست ولی الا بعد 8 سال میگه زمانی پاکو زمین میزنم بالا قفسه سینم درد میگیره و شبها در خواب خیلی عرق میکنه خان دکتر میشه راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
4
درباره قلب نوزاد وسوراخ ان

ببخشیدپسرمدوماه و25 روزه است گفته اند درقلبش سوراخ وجود دارد اما چه نوع ان رادرست نمیدانم.اطلاعات اکوی قلب را برای شما ارسال میکنم لطفا مرابرای درمان راهنمایی کنیدباتشکرفراوان.EF68وSF35.بقیه مواردان همه نرمال ذکرشده.اماالان چندروزاست که اصلاقدرت مکیدن سینه رانداردواشتهایش کم شده وکلاخواب الوده است واصلابرایشیرخوردن گریه وبیقراری نمیکند مشاهده پاسخ دکتر
5
مشکل تنفسی

سلام خسته نباشید
من وقتی دراز میکشم درست نمی توانم نفس بکشم خیلی هوا برام سنگینه اولاش این توری نبود 1 سالی میشه اینجوری ‌‌شود زربان قلبم یکمی بالا میره با دهنم نمیتونم درست نفس بکشم
مشاهده پاسخ دکتر
6
تفسیر اکو

با سلام
پسرم الان سه ماهشه
فایل گزارش اکو رو براتون میفرستم بیزحمت بگین سوراخ های قلب کجای قلبش هست و اندازه اش چقدر است ؟
چقدر احتمال داره خود به خود بسته بشه
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
7
قلب

سلام خانم دکتر خسته نباشی
خانم دکتر من یه مشکل دارم سالهاس که اینجوری ام خیلی از سکته قلبی میترسم کوچکترین درد قلبم یا دستم یا هر چی فکر میکنم میخوام سکته کنم
تا حالا چند بار نوار قلب چند بار اکو قلب و تست ورزش انجام دادم خداروشکر مشکلی ندارم
ولی این ترس همراهم نمیدونم چیکار کنم
پارسالم پیش خودتون اومدم بقیه الله ولی سالم بودم نمیدونم چیکار کنم ؟خیلی کلافه شدم خسته شدم از این ترس
مشاهده پاسخ دکتر
8
لخته شدن خون

با سلام
من خانم 47 سال هستم مشکل فاکتور 5 لیدن دارم که تا کنون 3-4 بار باعث مشکل جدی در چشم ، گوش و کبد شده 3 ساله که تشخیص داده شده و وارفارین مصرف می کنم اگر الان با کمبود دارو بخوام ایرانی مصرف کنم مشکلی برام پیش نمیاد با توجه به اینکه در دو پام از زانو به پایین مویرگها پاره می شوند و سیاه هست
ممنون از لطف شما
مشاهده پاسخ دکتر
9
سوراخ قلب

سلام وقت بخير پسري هفت ماهه دارم متاسفانه روز سوم تولدش تشخيص صوراخ قلب دادن تا الان خودش بسته نشده و دكترها گفتن كه بايد تا دو ماه ديگه عمل بشه من از عمل شدن پسرم خيلي ميترسم سوال راجع به خطرات عمل من نگرانم كه اتفاق بدتري تو عمل بيافته فراموش كردم بگم ما المان تو شهر هامبورگ هستيم و قراره تو بيمارستان Uke عمل بشه ممنون ميشم از عمل و خطرات عمل برام بنويسين اينكه ممكن تو عمل خطري باشه يا بيهوشي يا از دست دادن خون ؟ممنون از كمكتون مشاهده پاسخ دکتر
10
درد های قلب

سلام خانوم دکتر
من قبلا اکو دادم و در نتیجه اکو قلبم تقریبا سالم بود فقط برای دریچه میترال و ریوی و تریسکوپید جلوی نارسایی علامت زده بود ولی خفیف
میخواستم بپرسم من ساق پای راستم بدون ضربه و مشکلی ورم کرده و اصلا هم ورمش نمیره دردی هم نداره وتو اینترنت زده بود میتونه از مشکل قلبی باشه ایا میتونه؟
چون علائمی که دارم :
درد تقریبا بیشتر روزها در دست چپ
درد زیاد قلبی تقریبا روزی یکبار
نفس تنگی و نمیتونم ورزش کنم
اگر زیاد ورزش کنم حالت سرگیجه و گیجی بهم دست میده
ضربان قلبم سلام اقای دکتر
من به دوتا پزشک قلب و عروق قبلا مراجعه کردم و هم نوار قلب و هم اکو دادم و در نتیجه اولی بهم گفتن پرولاپس دریچه میترال و وقتی درد و علائمم کم نشد رفتم برای بار دوم و پزشک دیگری گفتن اصلا پرولاپس ندارم ،اکو قلبم تقریبا سالم بود فقط برای دریچه میترال و ریوی و تریسکوپید جلوی نارسایی علامت زدن ولی خفیف
میخواستم بپرسم من ساق پای راستم بدون ضربه و مشکلی ورم کرده و اصلا هم ورمش نمیره دردی هم نداره وتو اینترنت زده بود میتونه از مشکل قلبی باشه ایا میتونه؟
چون علائمی که دارم :
درد مفاصل : یه روز زانوی چپ یه روز راست یه روز مچ دست و همشون یه روزه از بین میرن (هر چند وقت یک بار این اتفاق میوفته)
درد زیاد قلبی تقریبا روزی یکبار
بخاطر نفس تنگی نمیتونم ورزش کنم
اگر زیاد ورزش کنم حالت سرگیجه و گیجی بهم دست میده
ضربان قلبم وقتایی که دردم زیاده کمه اکثرا ولی وقتی استرس میگیرم یا فشار بهم وارد میشه خیلیی میره بالا
بیشتر وقت ها هم خوابم میاد ولی در کل ازار دهنده ترینش همین درد قلبیه که ازارم میده
وقتی دراز میکشم اولش حالت نفس تنگی بهم دست میده و اذیت میشم و اکثر اوقات نفس تنگی رو دارم
خستگی و خوابالودگی زیادی دارم
ایا ممکنه ساق پای من بخاطر قلبم اینطور شده باشه؟ واگر بخاطر قلب هست درمانش چطور هست؟یعنی با جراحی یا ..؟و در کل من باید چیکار کنم؟چون واقعا دارم عذاب میکشم
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 23 بعدی »