متخصص قلب در تهران

آیا افتادگی دریچه میترال درمان دارد؟

افتادگی دریچه میترال (به انگلیسی mitral valve prolapse)، اختلالی در دریچه قلب است. در پرولاپس (افتادگی) دریچه میترال، دریچه میترال به خوبی کار نمی کند، زیرا یک یا هر دو لت دریچه بسیار بزرگ می باشد.

علائم افتادگی دریچه میترال

اکثر افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال هیچ نشانه ای ندارند. یک موقعیت استرس زا، مانند زایمان، تغییر شغل یا بیماری ویروسی، می تواند باعث ایجاد علامت شود که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✅ ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب، به خصوص در حالی که به سمت چپ دراز کشیده باشید.

✅ درد قفسه سینه تیز یا فشار آورنده، که از چند ثانیه تا چند ساعت باقی می ماند و معمولا به ایسکمی میوکارد مربوط نمی شود (یعنی حمله قلبی تهدید کننده نیست).

✅ خستگی و ضعف. حتی پس از تمرین سبک

✅ سرگیجه

✅ سیاهی رفتن چشم.  هنگام بلند شدن از صندلی یا تخت

✅ تنگی نفس

✅ سطح انرژی پایین، اغلب به علت سندرم خستگی مزمن، تشخیص داده می شود.

علائم سکته قلبی

علل افتادگی دریچه میترال

برای اکثر افراد، علت پرولاپس دریچه میترال ناشناخته استبعضی از افراد ممکن است شرایط را به ارث ببرند، به خصوص آنهایی که به اختلالات بافت همبند مانند سندرم مارفان مبتلا هستند.

سندرم مارفان یک اختلال ارثی بافت همبند است که باعث ایجاد اندام هایی با طول غیر طبیعی ، مفاصل شل و آنوریسم در آئورت، شریان اصلی قلب، می شود.

بسیاری از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال دیس اتونومیا، عدم تعادل سیستم عصبی اتونومیک، دارند. اتونوم بخشی از سیستم عصبی است که کنترل عملکرد  غیر ارادی بدن مانند تنفس و ضربان قلب را بر عهده دارد. این حالت ممکن است منجر به ایجاد علائم زیادی شود که معمولا جدی نیستند.

دریچه میترال

علائم متعدد دیس اتونومیا عبارتند از:

✔ حمله وحشت (پانیک)

✔ اضطراب

✔ خستگی

✔ سردرد میگرنی

✔ روده تحریک پذیر

✔ افسردگی

آیا افتادگی دریچه میترال قلب خطرناک است؟

✔ اگر علائم ثابت یا مکرر بودند، مانند درد قفسه سینه که می آید و می رود، تپش قلب یا سرگیجه، به یک پزشک مراجعه کنید.

✔ هنگامی که پرولاپس دریچه میترال تشخیص داده شده باشد، اگر علائم بدتر شدند یا از بین نرفتند، یا اگر علائم نارسایی احتقانی قلب مانند تورم پا یا تنگی نفس رخ دادند، با پزشک خود تماس بگیرید. به این معنی است که خون از دریچه میترال به سمت دهلیز چپ نشت می کند.

✔ افراد مبتلا به ناراحتی قلبی باید برای استفاده از آنتی بیوتیک ها برای پیشگیری از عفونت قلبی در دوران جراحی یا دندانپزشکی، با پزشک خود مشورت کنند.

✔ زنانی که فکر می کنند باردار هستند باید به پزشک خود مراجعه کنند.

اگر یکی از موارد زیر رخ دهد، به بخش اورژانس بیمارستان بروید:

☑ علائم نارسایی قلبی به طور ناگهانی بدتر شوند.

☑ درد قفسه سینه ای که از بین نمی رود. 

☑ علائمی مبنی بر اختلالات ریتم قلب مانند سرگیجه، سیاهی رفتن چشم، یا غش کردن و یا احساس مداوم و ناراحت کننده ای در قلب به صورت ضربان سریع

تشخیص افتادگی دریچه میترال

پزشک ممکن است با گوش کردن به صدای قلب یک فرد از طریق گوشی طبی به وجود پرولاپس دریچه میترال مشکوک شود. حرکت غیرعادی دریچه می‌تواند صدای متمایزی را ایجاد کند که کلیک نامیده می‌شود. اگر مشکل برگشت خون میترال هم وجود داشته باشد، پزشک ممکن است صدای مرمر قلبی را که به دلیل برگشت خون به دهلیز چپ اتفاق می‌افتد بشنود.

با همه اینها تشخیص قطعی مشکل پرولاپس دریچه قلب به تست اکوکاردیوگرام نیاز دارد. این تست در واقع نوعی سونوگرافی از قلب است.

در این صورت پزشک می‌تواند خیلی بهتر حرکت غیر عادی دریچه را بر اثر ضربان قلب در مانیتور مقابلش مشاهده کند. همچنین اگر برگشت خون میترال هم وجود داشته باشد در همان تست اکوکاردیوگرام قابل مشاهده است.

عمل جراحی

درمان قطعی افتادگی دریچه میترال

به طور معمول پرولاپس دریچه قلب برای کسی مشکل‌ساز نمی‌شود. با این حال افرادی که دچار مشکل برگشت خون به دلیل پرولاپس دریچه میترال شده‌اند می‌توانند از مزایای جراحی و جایگزینی دریچه آسیب دیده استفاده کنند.

همچنین برای افرادی که از مشکل نارسایی احتقانی قلب به همراه برگشت خون به دلیل پرولاپس رنج می برند، جراحی می‌تواند بهترین گزینه باشد. اما خود بیماری افتادگی دریچه میترال از آنجایی که دردسری برای افراد ندارد، نیازی به درمان خاصی هم نخواهد داشت.

اگر نشانی از برگشت خون در تست اکوکاردیوگرام دیده نشود، پرولاپس دریچه به خودی خود نمی‌تواند خطری در پی داشته باشد. شاید بهترین درمان برای هر فرد نسبت به دیگری متفاوت باشد، اما همه ی بیماران بهتر است این دستور‌العمل‌ها را طبق نظر پزشک پیش بگیرند:

❇ ورزش

❇ استفاده از مسکن برای رفع درد با نظر پزشک

❇ تکنیک‌های رفع استرس

❇ پرهیز از کافئین و سایر محرک‌های قلب

⚠ توجه: بتابلاکرها که داروهایی برای کاهش سرعت ضربان قلب هستند، می‌توانند در افرادی که به تپش قلب مبتلا شده‌اند یا سرعت ضربان قلبشان بالاست (تاکیکاردی) کمک کننده باشند. البته استفاده از این دارو باید حتما با تجویز پزشک انجام شود.

درمان گیاهی افتادگی دریچه میترال

هرچند از قدیم روش های درمان گیاهی افتادگی دریچه میترال مانند سنبل الطیب و گاو زبان رواج داشته است، اما امروزه این روش ها نمی تواند اثربخشی ویژه ای در مقایسه با سایر روش ها داشته باشند.

جراحی دریچه میترال

در موارد نادر، افزایش نشت دریچه ​​یا پرولاپس شدید، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. بهبود در عمل جراحی قلب در 10 سال گذشته نیاز کمتری به تعویض دریچه میترال با دریچه مصنوعی را نشان داده است.

قرص برای درمان افتادگی دریچه میترال

داروها می تواند در درمان پرولاپس دریچه میترال مربوط به اختلالات ریتم قلب یا عوارض دیگر کمک کنند. برخی از دارو های تجویزی برای افتادگی دریچه میترال قلب عبارتن اند از:

 • مسدودکننده های بتا: این داروها با ایجاد کندی ضربان قلب، که باعث کاهش فشار خون می شود، از ضربان نامنظم قلب جلوگیری می کنند. مسدود کننده های بتا همچنین به شل شدن و باز شدن رگ های خونی برای بهبود جریان خون کمک می کنند.
 • قرص ادرار آور (دیورتیک ها): پزشک ممکن است داروهای مادرار آور را برای تخلیه مایعات از ریه های شما تجویز کند.
 • داروهای آؤیتمی قلبی: اگر به آریتمی قلبی مبتلا هستید، ممکن است پزشک دارویی برای درمان آن تجویز کند، مانند پروپافنون، سوتالول (بتاپاس، سورین، سوتیلیز)، فلکاینید و آمیودارون. این داروها با نرمال سازی سیگنال های الکتریکی در بافت قلب به کنترل ریتم قلب شما کمک می کنند.
 • آسپیرین: در صورت افتادگی دریچه میترال و سابقه سکته مغزی، پزشک ممکن است برای کاهش خطر لخته شدن خون، آسپرین تجویز کند.
 • رقیق کننده های خون: اگر فیبریلاسیون دهلیزی، سابقه نارسایی قلبی یا سابقه سکته مغزی دارید، ممکن است پزشک برای جلوگیری از لخته شدن خون، داروی رقیق کننده خون را پیشنهاد کند. آنها شامل وارفارین (کومادین ، شانتون)، هپارین، دابیگاتران (پراداکسا)، ریواروکسابان (زارلتو)، آپیکسابان و ادوکسابان (ساوایسا) هستند. داروهای رقیق کننده خون می توانند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشند و باید دقیقاً طبق دستورالعمل مصرف شوند.

ورزش مناسب برای افتادگی دریچه میترال

قلب یک عضله است و مانند هر عضله ای با ورزش قویتر می شود. ورزش های هوازی قلب را تقویت می کنند. برای پیشگیری از افتادگی دریچه قلب 5 روز در هفته پباده روی و دوچرخه سواری با سرعت متوسط به مدت 30 دقیقه را انجام دهید. توجه داشته باشید که در صورت احساس تپش قلب یا سبکی سر یا ضعف، سرعت خود را کم کنید.

غذا های مفید برای دریچه میترال

غذاهای مفید برای افتادگی دریچه میترال

رژیم غذایی می تواند علائم افتادگی دریچه میترال مانند درد قفسه سینه، تپش قلب و خستگی را به میزان قابل توجهی کاهش یا تشدید کند. رژیم غذایی همچنین می تواند از بروز عوارض قلبی و سایر مشکلات سلامتی با شل شدن دریچه قلب جلوگیری کند. رژیم غذایی برای افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال شامل غذاهایی است که حاوی ویتامین ها و مواد معدنی متنوع هستند. منیزیم و ویتامین B6 تاثیر زیادی در جلوگیری و بهبود پرولاپس دریچه میترال دارند. از جمله غذاهای مفید برای دریچه میترال عبارتند از:

 • غذاهای ذریایی
 • میوه هایی مانند آووکادو، موز، انجیر
 • غلات کامل
 • حبوبات
 • سبزیجات
 • آجیل ها

اجتناب از غذاهایی که برای دریچه میترال ضرر دارند

باید درک کنید که موارد خاصی باعث بدتر شدن بیماری قلبی می شوند. برای بهبود بیماری خود حتما از غذاهای زیر دوری کنید:

 • قهوه
 • شکلات
 • نوشابه های گاز دار
 • شیرینیجات
 • فست فود ها

عوارض افتادگی دریچه میترال

به طور کلی این بیماری، در بسیاری از موارد نمی تواند مانع زندگی عادی فرد شود اما بهرحال در موارد حاد می تواند عوارضی از این دست داشته باشد:

عت تنگی نفس در خواب

افتادگی دریچه میترال و بارداری

هرچند بارداری برای زنانی که دچار افتادگی دریچه میترال هستند، ممنوعیتی ایجاد نمی کند، اما این مادران، باید در دوران حامگی تحت نظر یک پزشک متخصص قلب و عروق نیز باشند، زیرا ممکن است این مشکل در دوران بارداری تشدید شود.

در مقابل، تنگی دریچه میترال می تواند در حاملگی مشکل آفرین باشد و باعث سقط جنین شود.

افتادگی دریچه قلب و ورزش

هرچند ورزش، همیشه یکی از عوامل سلامتی شناخته شده است اما به طور کلی بیماران مبتلا به پرولاپس از یک سری ورزش ها شامل:

1- شنا

2- طناب زدن

3- دویدن با سرعت

4- وزنه زدن

خوددداری کنند.

پیشگیری از افتادگی دریچه میترال

داشتن یک رژیم غذایی مناسب و ورزش می تواند به جلوگیری از انواع بیماری های قلبی کمک کند رعایت نکات زیر می تواند از بروز افتادگی و شلی دریچه میترال جلوگیری کند:

1- کنترل فشار خون

2- ترک دخانیات

3- داشتن رژیم غذایی سالم غذا به طور مستقیم بر نارسایی دریچه میترال تأثیر نمی گذارد. اما یک رژیم غذایی سالم می تواند به جلوگیری از بیماری های قلبی دیگر جلوگیری کند که می تواند عضله قلب را ضعیف کند. غذاهایی بخورید که دارای چربی های اشباع و ترانس کم ، شکر کم، نمک کم و غلات تصفیه شده مانند نان سفید هستند. از انواع سبزیجات و میوه ها، غلات کامل و پروتئین ها مانند گوشت بدون چربی، ماهی و آجیل استفاده کنید.

4- حفظ وزن سالم. وزن خود را در محدوده توصیه شده توسط پزشک نگه دارید.

5- قطع الکل. مصرف زیاد الکل می تواند باعث آریتمی قلبی شود و علائم شما را بدتر کند. استفاده بیش از حد از الکل می تواند باعث کاردیومیوپاتی شود، این وضعیت عضله قلب را ضعیف می کند و منجر به نارسایی دریچه میترال می شود. 


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یزدان سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر،من ۳۵ سالمه، من ۲۰ روز هست که بدنم ناگهانی سرد میشه خصوصا دست وپاهام وهمزمان یه درد هم توقلبم حس می کنم ویکی دو مورد رنگ صورتم سفید شد،من افتادگی دریچه میترال دارم وچند ماه پیش هم یک سی تی آنژیو دادم گفتن ماسل بریج داری ،این ۲۰ روز خیلی اذیت شدم خواستم اگر امکانش هست برای خلاصی از این درد راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام اون موقع که این علایم را دارین باید فشارتون و ضربان قلب را بگیرید، اگه بالا یا پایین بود باید بررسی بیشتر بشین ، داروی ارامبخش نیز با نظر پزشک مصرف کنید

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام . خسته نباشین . من احساس ضعف در پاهام و گاهی اوقات در دستام میکنم . آیا ربطی به افتادگی دریچه میترال داره ؟ چون افتادگی خفیف دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب ميخواستم بپرسم در گزارش اكو بنده ضعف شديد دريچه قلب امده ولي نارسايي trevialmrوtrivialtrامده حالا ضعف دريچه قلب با نارسايي جزيي به چه علت در خصوص نارسايي خدمت شريف شما ويزيت شدم گفتيد مهم نيست ولي در مورد ضعف دريچه چيزي نگفتيد ساير موارد وكاركرد قلب نرمال توسط شما گزارش شده هنوز چون ٦ماه برا اكو مجددنگذشته ميخواستم ازتون بپرسم علت چييست راهكار چيست شكايت بنده تپش قلب در هولت ٢٤ساعته ٤٨pacبوده واظطراب از نظر عملكرد بطن راست وچپ نرمال بوده سوراخ دهليزي در كنتراست نداشتم داروي سرترالين وبوسپيرون ومتورال تجويز كرديد ممنون ميشم راهنمايي فرماييد🙏🏻🙏🏻
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)


   سلام ظاهرا اين گزارشي كه ذكر كرديد طبيعي هست و مورد غير طبيعي نداره ، نگران نباشين

 • تصویر کاربر ahmadi چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دكتر خسته نباشيد ...ميگم من رفتم دكتر اكو گرفتم نوارقلب گفتن قلبت مشكلي نداره و اينا بعضي دارو نوشتن ولي دردم خوب نشده يعني خودمم نميدونم دقيقا درد از كجامه...پشتمم درد ميكنه در اصل نزديكاي پايين قلبم چسبيده ب معده درد داره قفسه دردمم از پشت متصل ميشه ب اونجام و بالاتر يعني قفسه سينه م وسطش ي سانت ب طرف چپ ...نميدونم چ ازمايشي يا چي بدم ك كلا بيماري هاي داخل بدنمو بفهمم ادم مطمئن بشه ...ميشه راهنمايي كنيد با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)


   از لحاظ گوارشي چك بشيد

 • تصویر کاربر محمدی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  من با توجه به درد در قفسه سینه به متخصص مراجعه کردم و بعد از اکو به من گفتن که افتادگی دریچه میترال داری ولی نگران نباش و هیچ دارویی برام تجویز نکردن میخواستم نظر شما رو در این باره بدونم آیا افتادگی دریچه میترال خطرناکه و نیاز به درمان داره یا خیر.
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)


   سلام در صورتي كه خفيف باشه و نارسايي همراهش نباشه خطرناك نيست

 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشیدمن مبتلا به بیماری دیابت هستم تازگیا تو قلبم احساس درد کردم و به متخصص قلب مراجعه کردم و بعد از اکو به من گفتن که مشکل افتادگی دریچه میترال داری ولی نگران نباش و برام هیچ دارویی تجویز نکردن برای اطمینان من به یک متخصص دیگر نیز مراجعه کردم و ایشون با بررسی نتیجه اکو و انجام تست ورزش گفتن که حتی مشکل افتادگی دریچه میترال هم نداری و کاملا سالمی ولی من هنوزم در قلبم احساس درد میکنم میخواستم نظر شما هم بدونم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)


   سلام اگه هنوز درد داريد براي اطمينان با توجه به سابقه ديابت نياز به به بررسي بيشتر هست

 • تصویر کاربر محمود شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشید . بنده ۳۵ سال سن دارم و چند سال هست که از ضربان شدید قلب رنج میبرم و حدود ۱۸ ماه قبل به پزشک مراجعه کردم و با نصب هولتر دکتر گفت پی وی سی زیاد است و منجر به سکته یا ایست قلبی در خواب میشود و با توصیه پزشک بهمن ماه سال قبل عمل ابلیشن انجام دادم که ابلیشن موفقعیت امیز نبود و نامنظمی ضربان ادامه دارد و دکتر میگه به خاطر نزدیکی و خطر بلوک دهلیز بطنی نباید مجدد ابلیشن انجام بدم و هر موقع نتوانستم شرایط رو تحمل کنم برم واسه عمل و باطری نصب کنم . ضمنا باید عرض کنم از بعد عمل درد بیشتری دارم جدا از ضربان و تشخیص اکو یک دریچه قلبم هم نرمی داره . پی وی سی ها هم اینقدر شدت داره که به راحتی خودم احساس میکنم و در طول شبانه روز گاهی اوقات زیر پنج تاست و گاهی هم به بالای ۱۵ تا مدرسه . ممنون میشم نظر شما را هم بشنوم .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام اگه اثار منفي روي ساختمان قلبتون گذاشته باشه از قبيل كاهش پمپاژ قلبي يا نارسايي دريچه ، يا تعداد پي وي سي ها در ٢٤ ساعت خيلي زياد باشه نياز به اقدام درماني داره.
 • تصویر کاربر داود شنبه ۶ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  با سلام آیا اکومری بیماری که دچار گشادی دریچه میترال است ومادر زاد سوراخی بین دو بطن دارد باعث افزایش بیماری و آب آوردن بیمار میشود ویا خیر
  این کار را انجام دهیم یا درست قبل از عمل باید این کار را انجام دهیم. با سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۶ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام اكو مري چنین عوارضي نداره ، اگه تشخيص كاملا مشخص و قطعي هست بهتره قبل از عمل، اكوي مري انجام بشه ولي اگه شك در تشخيص وجود داره بهتره براي تعيين تكليف زودتر انجام بشه.
 • تصویر کاربر یاسر سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام.من از زیر گلو تا انتهای قفسه احساس احساس گرفتگی دارم.البته همیشگی نیست. گاهی اوقات شدید،گاهی اوقات ضعیف. البته گرفتگی رو فقط در مسیر مری احساس میکنم. گاهی اوقات احساس سنگینی در قفسه سینه میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام ابتدا از منظر قلبي بررسي بشيد اگه نرمال بود مري و معده بررسي بشه
 • تصویر کاربر مرتضی یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  Morteza Mir:
  سلام
  پسرم برای تست ورزش جهت یکی از تیمها مراجعه کرده بعد از تست ورزش دکتر ازش خواسته بعلت بالا و پایین بودن ضربان قلب باید جهت تاییدیه یه تست اکو گرفته و جواب اکو بین 50و 55 درصد بوده برامون نگرانی پیش اومده که آیا قلبش مشکل داره یعنی نمیتونه ورزششو ادامه بده لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام اگه ef ٥٠-٥٥ هست هنوز در محدوده نرمال هست ولي حد اقل نرمال ولي براي بررسي بيشتر نياز به اكوي تخصصي دارن
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر