متخصص قلب در تهران

آیا افتادگی دریچه میترال درمان دارد؟

افتادگی دریچه میترال (به انگلیسی mitral valve prolapse)، اختلالی در دریچه قلب است. در پرولاپس (افتادگی) دریچه میترال، دریچه میترال به خوبی کار نمی کند، زیرا یک یا هر دو لت دریچه بسیار بزرگ می باشد.

علائم افتادگی دریچه میترال

اکثر افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال هیچ نشانه ای ندارند. یک موقعیت استرس زا، مانند زایمان، تغییر شغل یا بیماری ویروسی، می تواند باعث ایجاد علامت شود که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✅ ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب، به خصوص در حالی که به سمت چپ دراز کشیده باشید.

✅ درد قفسه سینه تیز یا فشار آورنده، که از چند ثانیه تا چند ساعت باقی می ماند و معمولا به ایسکمی میوکارد مربوط نمی شود (یعنی حمله قلبی تهدید کننده نیست).

✅ خستگی و ضعف. حتی پس از تمرین سبک

✅ سرگیجه

✅ سیاهی رفتن چشم.  هنگام بلند شدن از صندلی یا تخت

✅ تنگی نفس

✅ سطح انرژی پایین، اغلب به علت سندرم خستگی مزمن، تشخیص داده می شود.

علائم سکته قلبی

علل افتادگی دریچه میترال

برای اکثر افراد، علت پرولاپس دریچه میترال ناشناخته استبعضی از افراد ممکن است شرایط را به ارث ببرند، به خصوص آنهایی که به اختلالات بافت همبند مانند سندرم مارفان مبتلا هستند.

سندرم مارفان یک اختلال ارثی بافت همبند است که باعث ایجاد اندام هایی با طول غیر طبیعی ، مفاصل شل و آنوریسم در آئورت، شریان اصلی قلب، می شود.

بسیاری از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال دیس اتونومیا، عدم تعادل سیستم عصبی اتونومیک، دارند. اتونوم بخشی از سیستم عصبی است که کنترل عملکرد  غیر ارادی بدن مانند تنفس و ضربان قلب را بر عهده دارد. این حالت ممکن است منجر به ایجاد علائم زیادی شود که معمولا جدی نیستند.

دریچه میترال

علائم متعدد دیس اتونومیا عبارتند از:

✔ حمله وحشت (پانیک)

✔ اضطراب

✔ خستگی

✔ سردرد میگرنی

✔ روده تحریک پذیر

✔ افسردگی

آیا افتادگی دریچه میترال قلب خطرناک است؟

✔ اگر علائم ثابت یا مکرر بودند، مانند درد قفسه سینه که می آید و می رود، تپش قلب یا سرگیجه، به یک پزشک مراجعه کنید.

✔ هنگامی که پرولاپس دریچه میترال تشخیص داده شده باشد، اگر علائم بدتر شدند یا از بین نرفتند، یا اگر علائم نارسایی احتقانی قلب مانند تورم پا یا تنگی نفس رخ دادند، با پزشک خود تماس بگیرید. به این معنی است که خون از دریچه میترال به سمت دهلیز چپ نشت می کند.

✔ افراد مبتلا به ناراحتی قلبی باید برای استفاده از آنتی بیوتیک ها برای پیشگیری از عفونت قلبی در دوران جراحی یا دندانپزشکی، با پزشک خود مشورت کنند.

✔ زنانی که فکر می کنند باردار هستند باید به پزشک خود مراجعه کنند.

اگر یکی از موارد زیر رخ دهد، به بخش اورژانس بیمارستان بروید:

☑ علائم نارسایی قلبی به طور ناگهانی بدتر شوند.

☑ درد قفسه سینه ای که از بین نمی رود. 

☑ علائمی مبنی بر اختلالات ریتم قلب مانند سرگیجه، سیاهی رفتن چشم، یا غش کردن و یا احساس مداوم و ناراحت کننده ای در قلب به صورت ضربان سریع

تشخیص افتادگی دریچه میترال

پزشک ممکن است با گوش کردن به صدای قلب یک فرد از طریق گوشی طبی به وجود پرولاپس دریچه میترال مشکوک شود. حرکت غیرعادی دریچه می‌تواند صدای متمایزی را ایجاد کند که کلیک نامیده می‌شود. اگر مشکل برگشت خون میترال هم وجود داشته باشد، پزشک ممکن است صدای مرمر قلبی را که به دلیل برگشت خون به دهلیز چپ اتفاق می‌افتد بشنود.

با همه اینها تشخیص قطعی مشکل پرولاپس دریچه قلب به تست اکوکاردیوگرام نیاز دارد. این تست در واقع نوعی سونوگرافی از قلب است.

در این صورت پزشک می‌تواند خیلی بهتر حرکت غیر عادی دریچه را بر اثر ضربان قلب در مانیتور مقابلش مشاهده کند. همچنین اگر برگشت خون میترال هم وجود داشته باشد در همان تست اکوکاردیوگرام قابل مشاهده است.

عمل جراحی

درمان قطعی افتادگی دریچه میترال

به طور معمول پرولاپس دریچه قلب برای کسی مشکل‌ساز نمی‌شود. با این حال افرادی که دچار مشکل برگشت خون به دلیل پرولاپس دریچه میترال شده‌اند می‌توانند از مزایای جراحی و جایگزینی دریچه آسیب دیده استفاده کنند.

همچنین برای افرادی که از مشکل نارسایی احتقانی قلب به همراه برگشت خون به دلیل پرولاپس رنج می برند، جراحی می‌تواند بهترین گزینه باشد. اما خود بیماری افتادگی دریچه میترال از آنجایی که دردسری برای افراد ندارد، نیازی به درمان خاصی هم نخواهد داشت.

اگر نشانی از برگشت خون در تست اکوکاردیوگرام دیده نشود، پرولاپس دریچه به خودی خود نمی‌تواند خطری در پی داشته باشد. شاید بهترین درمان برای هر فرد نسبت به دیگری متفاوت باشد، اما همه ی بیماران بهتر است این دستور‌العمل‌ها را طبق نظر پزشک پیش بگیرند:

❇ ورزش

❇ استفاده از مسکن برای رفع درد با نظر پزشک

❇ تکنیک‌های رفع استرس

❇ پرهیز از کافئین و سایر محرک‌های قلب

⚠ توجه: بتابلاکرها که داروهایی برای کاهش سرعت ضربان قلب هستند، می‌توانند در افرادی که به تپش قلب مبتلا شده‌اند یا سرعت ضربان قلبشان بالاست (تاکیکاردی) کمک کننده باشند. البته استفاده از این دارو باید حتما با تجویز پزشک انجام شود.

درمان گیاهی افتادگی دریچه میترال

هرچند از قدیم روش های درمان گیاهی افتادگی دریچه میترال مانند سنبل الطیب و گاو زبان رواج داشته است، اما امروزه این روش ها نمی تواند اثربخشی ویژه ای در مقایسه با سایر روش ها داشته باشند.

جراحی دریچه میترال

در موارد نادر، افزایش نشت دریچه ​​یا پرولاپس شدید، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. بهبود در عمل جراحی قلب در 10 سال گذشته نیاز کمتری به تعویض دریچه میترال با دریچه مصنوعی را نشان داده است.

قرص برای درمان افتادگی دریچه میترال

داروها می تواند در درمان پرولاپس دریچه میترال مربوط به اختلالات ریتم قلب یا عوارض دیگر کمک کنند. برخی از دارو های تجویزی برای افتادگی دریچه میترال قلب عبارتن اند از:

 • مسدودکننده های بتا: این داروها با ایجاد کندی ضربان قلب، که باعث کاهش فشار خون می شود، از ضربان نامنظم قلب جلوگیری می کنند. مسدود کننده های بتا همچنین به شل شدن و باز شدن رگ های خونی برای بهبود جریان خون کمک می کنند.
 • قرص ادرار آور (دیورتیک ها): پزشک ممکن است داروهای مادرار آور را برای تخلیه مایعات از ریه های شما تجویز کند.
 • داروهای آؤیتمی قلبی: اگر به آریتمی قلبی مبتلا هستید، ممکن است پزشک دارویی برای درمان آن تجویز کند، مانند پروپافنون، سوتالول (بتاپاس، سورین، سوتیلیز)، فلکاینید و آمیودارون. این داروها با نرمال سازی سیگنال های الکتریکی در بافت قلب به کنترل ریتم قلب شما کمک می کنند.
 • آسپیرین: در صورت افتادگی دریچه میترال و سابقه سکته مغزی، پزشک ممکن است برای کاهش خطر لخته شدن خون، آسپرین تجویز کند.
 • رقیق کننده های خون: اگر فیبریلاسیون دهلیزی، سابقه نارسایی قلبی یا سابقه سکته مغزی دارید، ممکن است پزشک برای جلوگیری از لخته شدن خون، داروی رقیق کننده خون را پیشنهاد کند. آنها شامل وارفارین (کومادین ، شانتون)، هپارین، دابیگاتران (پراداکسا)، ریواروکسابان (زارلتو)، آپیکسابان و ادوکسابان (ساوایسا) هستند. داروهای رقیق کننده خون می توانند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشند و باید دقیقاً طبق دستورالعمل مصرف شوند.

ورزش مناسب برای افتادگی دریچه میترال

قلب یک عضله است و مانند هر عضله ای با ورزش قویتر می شود. ورزش های هوازی قلب را تقویت می کنند. برای پیشگیری از افتادگی دریچه قلب 5 روز در هفته پباده روی و دوچرخه سواری با سرعت متوسط به مدت 30 دقیقه را انجام دهید. توجه داشته باشید که در صورت احساس تپش قلب یا سبکی سر یا ضعف، سرعت خود را کم کنید.

غذا های مفید برای دریچه میترال

غذاهای مفید برای افتادگی دریچه میترال

رژیم غذایی می تواند علائم افتادگی دریچه میترال مانند درد قفسه سینه، تپش قلب و خستگی را به میزان قابل توجهی کاهش یا تشدید کند. رژیم غذایی همچنین می تواند از بروز عوارض قلبی و سایر مشکلات سلامتی با شل شدن دریچه قلب جلوگیری کند. رژیم غذایی برای افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال شامل غذاهایی است که حاوی ویتامین ها و مواد معدنی متنوع هستند. منیزیم و ویتامین B6 تاثیر زیادی در جلوگیری و بهبود پرولاپس دریچه میترال دارند. از جمله غذاهای مفید برای دریچه میترال عبارتند از:

 • غذاهای ذریایی
 • میوه هایی مانند آووکادو، موز، انجیر
 • غلات کامل
 • حبوبات
 • سبزیجات
 • آجیل ها

اجتناب از غذاهایی که برای دریچه میترال ضرر دارند

باید درک کنید که موارد خاصی باعث بدتر شدن بیماری قلبی می شوند. برای بهبود بیماری خود حتما از غذاهای زیر دوری کنید:

 • قهوه
 • شکلات
 • نوشابه های گاز دار
 • شیرینیجات
 • فست فود ها

عوارض افتادگی دریچه میترال

به طور کلی این بیماری، در بسیاری از موارد نمی تواند مانع زندگی عادی فرد شود اما بهرحال در موارد حاد می تواند عوارضی از این دست داشته باشد:

عت تنگی نفس در خواب

افتادگی دریچه میترال و بارداری

هرچند بارداری برای زنانی که دچار افتادگی دریچه میترال هستند، ممنوعیتی ایجاد نمی کند، اما این مادران، باید در دوران حامگی تحت نظر یک پزشک متخصص قلب و عروق نیز باشند، زیرا ممکن است این مشکل در دوران بارداری تشدید شود.

در مقابل، تنگی دریچه میترال می تواند در حاملگی مشکل آفرین باشد و باعث سقط جنین شود.

افتادگی دریچه قلب و ورزش

هرچند ورزش، همیشه یکی از عوامل سلامتی شناخته شده است اما به طور کلی بیماران مبتلا به پرولاپس از یک سری ورزش ها شامل:

1- شنا

2- طناب زدن

3- دویدن با سرعت

4- وزنه زدن

خوددداری کنند.

پیشگیری از افتادگی دریچه میترال

داشتن یک رژیم غذایی مناسب و ورزش می تواند به جلوگیری از انواع بیماری های قلبی کمک کند رعایت نکات زیر می تواند از بروز افتادگی و شلی دریچه میترال جلوگیری کند:

1- کنترل فشار خون

2- ترک دخانیات

3- داشتن رژیم غذایی سالم غذا به طور مستقیم بر نارسایی دریچه میترال تأثیر نمی گذارد. اما یک رژیم غذایی سالم می تواند به جلوگیری از بیماری های قلبی دیگر جلوگیری کند که می تواند عضله قلب را ضعیف کند. غذاهایی بخورید که دارای چربی های اشباع و ترانس کم ، شکر کم، نمک کم و غلات تصفیه شده مانند نان سفید هستند. از انواع سبزیجات و میوه ها، غلات کامل و پروتئین ها مانند گوشت بدون چربی، ماهی و آجیل استفاده کنید.

4- حفظ وزن سالم. وزن خود را در محدوده توصیه شده توسط پزشک نگه دارید.

5- قطع الکل. مصرف زیاد الکل می تواند باعث آریتمی قلبی شود و علائم شما را بدتر کند. استفاده بیش از حد از الکل می تواند باعث کاردیومیوپاتی شود، این وضعیت عضله قلب را ضعیف می کند و منجر به نارسایی دریچه میترال می شود. 


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ستاره چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  ببخشید خانم دکتر به تازگی متوجه شدم پرولاپس تریویال و MR و TR و AI تریویال دارم آیا مشکلم جدی است؟ خیلی نگرانم هرچند وقت یکبار باید چک بشم و چه داروهایی توصیه می کنید آیا امکان پیشرفت داره؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام اصلا جای نگرانی نیست ، هر ۳ سال یک اکو انجام بدید ، مگر اینکه علایم جدیدی باشه که باید زودتر مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  باعرض سلام مادرمن درسمنان زندگی میکندوتحت نظردکتردارابیان متخصص قلب میباشد.ایشان مبتلابه گرفتگی رگ اصلی قلب،دیابت وفشارخون بالااست.اخیرادزاکوی ایشان تنگی دریچه میترال به میزان2+گزارش گردیده وEFنیز۵۰ درصداست.فشارخون مادرم در۶ماه اخیرشبها حدودا۳باردرهفته تا۲۰روی۱۱ بالامیرودودراین مواقع دچاردردقفسه سینه وپشت میشود.تنهابامصرف نیفدیپین زیرزبانی وTNGفشارش پایین میاییدوتا۲روزفشارش پایین میماند.درهنگام بالارفتن فشارخون ضربانش بین ۹۵تا۱۰۵میباشد.حال سوال این است که باتوجه به سن بالاودیابت ایادرمان غیرجراحی برای تنگی دریچه میترال وهمچنین تجویزداروی دیگری برای ثبات فشارخون ایشان امکان پذیراست یاخیر.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام تنگی دریچه با شدت + ارزیتبی نمیشه و سطح دریچه مهم هست ، درمان اون جراحی و یا بالون بر اساس شرایط بیمار هست ، فشار خون هم با دارو قابل تنظیم میباشد
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید یک از بهتری دوستای من ک تازه متوجه مشکلش شدم و خیلی ناراحت شدم
  دچار یه بیماری قلبیه
  اون ب من اینجوری توضیح داد
  گف این مریضی مادر زادیه و از بچگی همراهش بوده 15 سالشه و بعضی وقتا قلبش درد میگیره اونجوری ک ب من گف میگه گاهی اوقات ک گریه میکنم بعدش قلبم درد میکنه و حالت تنگ نفس بهم دس میده و بعضی وقتا دردش بیش از حد میشه وقتایی هم که استرس یا نگرانی داره قلبش تن تن میزنه و درد میگیره و بعد چند دیقه اروم میشه...خاستم خواهش کنم اگ هر راهی هر درمونی هر چیزی هست ک بهش کمک میکنه رو ب من لطف کنید بگید من خیلی خیلی خیلی نگرانشم با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام برای تظهار نظر باید جواب اکو و نوار را بفرستید
 • تصویر کاربر میترا دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خانوم وکتر من یه مندته چکاپ نرفتم ولی افتادگی دریچه دارم الان یه مدته شانه چپم درد میگیره از قسمت پایین زیر بغلم درد دارم وقتی صاف میخوابم یا به سمت چپ درد دارم واین دردم به پشت کتفم میزنه نفس میکشم بعضی اوقات دردم زیاد میشه
  1. تصویر کاربر میترا جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش)
   جواب میدید لطفا
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام ارتباط با قلب نداره بیشتر عضلانی هست ، نرمش انجام بدین و سطح ویتامین دی را چک کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر اکبری دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت پزشک محترم.مادر من حدود دوسال هست که استنت گذاشتن و دیابتی هم هستن.بخاطر کرونا ما ۵۰ روزی هست که بیرون نرفتیم اصلا ولی تو این مدت مخصوصا ۳ هفته ی اخیر مادرم شب ها سرفه میکنن .(تب ،عطسه،تنگی نفس اصلارندارن)فقط سرفه ای که خلط نداره.قرص سرماخوردگی و آموکسیسیلین هم مصرف کردن ولی زیاد تاثیری نداشته.ایا باز هم دچار تنگی عروق شدن ؟ چون قبل عمل استنت هم سرفه های اینطوری داشتن.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام ، ممکنه پمپاژ قلبشون ضعیف شده باشه ، ابتدا قرص امپرازول یا پنتوپرازول روزی دو عدد دو سه روزی بخورن اگه بهتر نشدن حتما مراجعه کنید

 • تصویر کاربر میترا دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خانوم دکتر من افتادگی دریچه دارم الان یه مدته کتفم تیر میکشه واز قسمت پایین زیر بغلم درد دارم سمت چپم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام اگه افتادگی خفیف بوده مشکلی نداهره سطح ویتامین دی را چک کنید

 • تصویر کاربر عادل پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  باسلام . بنده. ۳۸ سالمه پرولاپس دارم.الان مدت یکماه که سرگیجه وتپش قلب دارم ازصبح که ازتخت پامیشم.دکتر گوش میگه ازگوشته یکماه دارم داروبتاهیستین استفاده میکنم مرتب عودمیکنه.بخصوص زمانیکه سمت چپ بخابم.آیا ممکنه ازپرولاپسم باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام ، اگه با بتا هیستین بهتر نشدین ، حتما یک دکتر مغز و اعصاب برید ، اگه اونم مشکلی نبود از نظر قلبی نیاز به بررسی بیشتر داره

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر من مدت ۶ سال که افتادگی دریچه قلب دارم که بخاطر استرس زیادیه که بهم وارد شد بعد مرگ پدرم .دکتر پراپرانول و سرترالین داد و اکو نوار قلب گرفت .و گفت باید آزمایش خونم بدی کهنرفتم .داروها رو کمابیش خوردم و کم کم قطع کردم۳ سال بود استفاده نمیکردم اما ۲ ماهی میشه بعضی شبها یهو تپش قلب میگیرم و یه حالتی که هر چند دقیقه نفس عمیق میکشم یعنی نفس تنگی نیست نمیدونم بهش چی میگن که همشم شبها اتقاق میفته .که پراپرانول میخورم پاهامم بالا تر از سطح میذارم حالم خوب میشه .بنظرتون به دکتر مراجعه کنم چیز خطرناکیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام ، شب قبل خواب شربت معده ( AlMgS ،) بخورین ، عرق نعنا هم مصرف کنین اگه بهتر نشدین ، مراجعه کنید

 • تصویر کاربر نسیم سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر من خیلی نگرانم اگه امکان داره زود جواب بدین مدیون میشم من خیلی اعصبانی بودم دیروز خیلی محکم با مشت به قفسهی سینم زدم چند بار ایا خطری دارد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر س. سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  دختری بیست ساله هستم از کودکی مشکل تپش و درد قلب داشتم
  چندسالیست بدلیل استرس ها و فشارهای عصبی زیاد. صشدت یافته در حدی که هر هفته چند بایر به بیمارستان مراجعه میکنم.ش ماه گذشته آنژیو کردم. فردا خواستن بالن بذارن. اما اکو گرفتن قبلش. جواب اکو اومده شلی دریچه میترال. و گفتن هرلحظه احتمال ایست وجود داره. بشدت نگرانم. آیا در آینده نیاز به عمل باز هست یا ن؟
  آیا واقعا منجر به ایست خواهد شد؟
  لطفا پاسخ بدید. سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر