متخصص قلب در تهران

آیا افتادگی دریچه میترال درمان دارد؟

افتادگی دریچه میترال (به انگلیسی mitral valve prolapse) ، اختلالی در دریچه قلب است. در پرولاپس (افتادگی) دریچه میترال، دریچه میترال به خوبی کار نمی کند، زیرا یک یا هر دو لت دریچه بسیار بزرگ می باشد.

علائم افتادگی دریچه میترال

اکثر افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال هیچ نشانه ای ندارند. یک موقعیت استرس زا، مانند زایمان، تغییر شغل یا بیماری ویروسی، می تواند باعث ایجاد علامت شود که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✅ ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب، به خصوص در حالی که به سمت چپ دراز کشیده باشید.

✅ درد قفسه سینه تیز یا فشار آورنده، که از چند ثانیه تا چند ساعت باقی می ماند و معمولا به ایسکمی میوکارد مربوط نمی شود (یعنی حمله قلبی تهدید کننده نیست).

✅ خستگی و ضعف. حتی پس از تمرین سبک

✅ سرگیجه

✅ سیاهی رفتن چشم.  هنگام بلند شدن از صندلی یا تخت

✅ تنگی نفس

✅ سطح انرژی پایین، اغلب به علت سندرم خستگی مزمن، تشخیص داده می شود.

علل افتادگی دریچه میترال

برای اکثر افراد، علت پرولاپس دریچه میترال ناشناخته استبعضی از افراد ممکن است شرایط را به ارث ببرند، به خصوص آنهایی که به اختلالات بافت همبند مانند سندرم مارفان مبتلا هستند.

سندرم مارفان یک اختلال ارثی بافت همبند است که باعث ایجاد اندام هایی با طول غیر طبیعی ، مفاصل شل و آنوریسم در آئورت، شریان اصلی قلب، می شود.

بسیاری از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال دیس اتونومیا، عدم تعادل سیستم عصبی اتونومیک، دارند. اتونوم بخشی از سیستم عصبی است که کنترل عملکرد  غیر ارادی بدن مانند تنفس و ضربان قلب را بر عهده دارد. این حالت ممکن است منجر به ایجاد علائم زیادی شود که معمولا جدی نیستند.

دریچه میترال

علائم متعدد دیس اتونومیا عبارتند از:

✔ حمله وحشت (پانیک)

✔ اضطراب

✔ خستگی

✔ سردرد میگرنی

✔ روده تحریک پذیر

✔ افسردگی

آیا افتادگی دریچه میترال قلب خطرناک است؟

✔ اگر علائم ثابت یا مکرر بودند، مانند درد قفسه سینه که می آید و می رود، تپش قلب یا سرگیجه، به یک پزشک مراجعه کنید.

✔ هنگامی که پرولاپس دریچه میترال تشخیص داده شده باشد، اگر علائم بدتر شدند یا از بین نرفتند، یا اگر علائم نارسایی احتقانی قلب مانند تورم پا یا تنگی نفس رخ دادند، با پزشک خود تماس بگیرید. به این معنی است که خون از دریچه میترال به سمت دهلیز چپ نشت می کند.

✔ افراد مبتلا به ناراحتی قلبی باید برای استفاده از آنتی بیوتیک ها برای پیشگیری از عفونت قلبی در دوران جراحی یا دندانپزشکی، با پزشک خود مشورت کنند.

✔ زنانی که فکر می کنند باردار هستند باید به پزشک خود مراجعه کنند.

اگر یکی از موارد زیر رخ دهد، به بخش اورژانس بیمارستان بروید:

☑ علائم نارسایی قلبی به طور ناگهانی بدتر شوند.

☑ درد قفسه سینه ای که از بین نمی رود. 

☑ علائمی مبنی بر اختلالات ریتم قلب مانند سرگیجه، سیاهی رفتن چشم، یا غش کردن و یا احساس مداوم و ناراحت کننده ای در قلب به صورت ضربان سریع

تشخیص افتادگی دریچه میترال

پزشک ممکن است با گوش کردن به صدای قلب یک فرد از طریق گوشی طبی به وجود پرولاپس دریچه میترال مشکوک شود. حرکت غیرعادی دریچه می‌تواند صدای متمایزی را ایجاد کند که کلیک نامیده می‌شود. اگر مشکل برگشت خون میترال هم وجود داشته باشد، پزشک ممکن است صدای مرمر قلبی را که به دلیل برگشت خون به دهلیز چپ اتفاق می‌افتد بشنود.

با همه اینها تشخیص قطعی مشکل پرولاپس دریچه قلب به تست اکوکاردیوگرام نیاز دارد. این تست در واقع نوعی سونوگرافی از قلب است.

در این صورت پزشک می‌تواند خیلی بهتر حرکت غیر عادی دریچه را بر اثر ضربان قلب در مانیتور مقابلش مشاهده کند. همچنین اگر برگشت خون میترال هم وجود داشته باشد در همان تست اکوکاردیوگرام قابل مشاهده است.

عمل جراحی

درمان قطعی افتادگی دریچه میترال

به طور معمول پرولاپس دریچه قلب برای کسی مشکل‌ساز نمی‌شود. با این حال افرادی که دچار مشکل برگشت خون به دلیل پرولاپس دریچه میترال شده‌اند می‌توانند از مزایای جراحی و جایگزینی دریچه آسیب دیده استفاده کنند.

همچنین برای افرادی که از مشکل نارسایی احتقانی قلب به همراه برگشت خون به دلیل پرولاپس رنج می برند، جراحی می‌تواند بهترین گزینه باشد. اما خود بیماری افتادگی دریچه میترال از آنجایی که دردسری برای افراد ندارد، نیازی به درمان خاصی هم نخواهد داشت.

اگر نشانی از برگشت خون در تست اکوکاردیوگرام دیده نشود، پرولاپس دریچه به خودی خود نمی‌تواند خطری در پی داشته باشد. شاید بهترین درمان برای هر فرد نسبت به دیگری متفاوت باشد، اما همه ی بیماران بهتر است این دستور‌العمل‌ها را طبق نظر پزشک پیش بگیرند:

❇ ورزش

❇ استفاده از مسکن برای رفع درد با نظر پزشک

❇ تکنیک‌های رفع استرس

❇ پرهیز از کافئین و سایر محرک‌های قلب

⚠ توجه: بتابلاکرها که داروهایی برای کاهش سرعت ضربان قلب هستند، می‌توانند در افرادی که به تپش قلب مبتلا شده‌اند یا سرعت ضربان قلبشان بالاست (تاکیکاردی) کمک کننده باشند. البته استفاده از این دارو باید حتما با تجویز پزشک انجام شود.

هرچند از قدیم روش های درمان گیاهی افتادگی دریچه میترال مانند سنبل الطیب و گاو زبان رواج داشته است، اما امروزه این روش ها نمی تواند اثربخشی ویژه ای در مقایسه با سایر روش ها داشته باشند.

جراحی دریچه میترال

در موارد نادر، افزایش نشت دریچه ​​یا پرولاپس شدید، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. بهبود در عمل جراحی قلب در 10 سال گذشته نیاز کمتری به تعویض دریچه میترال با دریچه مصنوعی را نشان داده است.

عوارض افتادگی دریچه میترال

به طور کلی این بیماری، در بسیاری از موارد نمی تواند مانع زندگی عادی فرد شود اما بهرحال در موارد حاد می تواند عوارضی از این دست داشته باشد:

 • نارسایی دریچه قلب
 • ریتم نامنظم قلب
 • عفونت دریچه قلب
 • تپش قلب و تنگی نفس

افتادگی دریچه میترال و بارداری

هرچند بارداری برای زنانی که دچار افتادگی دریچه میترال هستند، ممنوعیتی ایجاد نمی کند، اما این مادران، باید در دوران حامگی تحت نظر یک پزشک متخصص قلب و عروق نیز باشند، زیرا ممکن است این مشکل در دوران بارداری تشدید شود.

در مقابل، تنگی دریچه میترال می تواند در حاملگی مشکل آفرین باشد و باعث سقط جنین شود.

افتادگی دریچه میترال و ورزش

هرچند ورزش، همیشه یکی از عوامل سلامتی شناخته شده است اما به طور کلی بیماران مبتلا به پرولاپس از یک سری ورزش ها شامل:

1- شنا

2- طناب زدن

3- دویدن

4- وزنه زدن

خوددداری کنند.

 

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

37+
جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میترا دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خانوم وکتر من یه مندته چکاپ نرفتم ولی افتادگی دریچه دارم الان یه مدته شانه چپم درد میگیره از قسمت پایین زیر بغلم درد دارم وقتی صاف میخوابم یا به سمت چپ درد دارم واین دردم به پشت کتفم میزنه نفس میکشم بعضی اوقات دردم زیاد میشه
  1. تصویر کاربر میترا جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   جواب میدید لطفا
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام ارتباط با قلب نداره بیشتر عضلانی هست ، نرمش انجام بدین و سطح ویتامین دی را چک کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر اکبری دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت پزشک محترم.مادر من حدود دوسال هست که استنت گذاشتن و دیابتی هم هستن.بخاطر کرونا ما ۵۰ روزی هست که بیرون نرفتیم اصلا ولی تو این مدت مخصوصا ۳ هفته ی اخیر مادرم شب ها سرفه میکنن .(تب ،عطسه،تنگی نفس اصلارندارن)فقط سرفه ای که خلط نداره.قرص سرماخوردگی و آموکسیسیلین هم مصرف کردن ولی زیاد تاثیری نداشته.ایا باز هم دچار تنگی عروق شدن ؟ چون قبل عمل استنت هم سرفه های اینطوری داشتن.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام ، ممکنه پمپاژ قلبشون ضعیف شده باشه ، ابتدا قرص امپرازول یا پنتوپرازول روزی دو عدد دو سه روزی بخورن اگه بهتر نشدن حتما مراجعه کنید

 • تصویر کاربر میترا دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خانوم دکتر من افتادگی دریچه دارم الان یه مدته کتفم تیر میکشه واز قسمت پایین زیر بغلم درد دارم سمت چپم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام اگه افتادگی خفیف بوده مشکلی نداهره سطح ویتامین دی را چک کنید

 • تصویر کاربر عادل پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام . بنده. ۳۸ سالمه پرولاپس دارم.الان مدت یکماه که سرگیجه وتپش قلب دارم ازصبح که ازتخت پامیشم.دکتر گوش میگه ازگوشته یکماه دارم داروبتاهیستین استفاده میکنم مرتب عودمیکنه.بخصوص زمانیکه سمت چپ بخابم.آیا ممکنه ازپرولاپسم باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام ، اگه با بتا هیستین بهتر نشدین ، حتما یک دکتر مغز و اعصاب برید ، اگه اونم مشکلی نبود از نظر قلبی نیاز به بررسی بیشتر داره

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر من مدت ۶ سال که افتادگی دریچه قلب دارم که بخاطر استرس زیادیه که بهم وارد شد بعد مرگ پدرم .دکتر پراپرانول و سرترالین داد و اکو نوار قلب گرفت .و گفت باید آزمایش خونم بدی کهنرفتم .داروها رو کمابیش خوردم و کم کم قطع کردم۳ سال بود استفاده نمیکردم اما ۲ ماهی میشه بعضی شبها یهو تپش قلب میگیرم و یه حالتی که هر چند دقیقه نفس عمیق میکشم یعنی نفس تنگی نیست نمیدونم بهش چی میگن که همشم شبها اتقاق میفته .که پراپرانول میخورم پاهامم بالا تر از سطح میذارم حالم خوب میشه .بنظرتون به دکتر مراجعه کنم چیز خطرناکیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام ، شب قبل خواب شربت معده ( AlMgS ،) بخورین ، عرق نعنا هم مصرف کنین اگه بهتر نشدین ، مراجعه کنید

 • تصویر کاربر نسیم سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر من خیلی نگرانم اگه امکان داره زود جواب بدین مدیون میشم من خیلی اعصبانی بودم دیروز خیلی محکم با مشت به قفسهی سینم زدم چند بار ایا خطری دارد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر س. سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  دختری بیست ساله هستم از کودکی مشکل تپش و درد قلب داشتم
  چندسالیست بدلیل استرس ها و فشارهای عصبی زیاد. صشدت یافته در حدی که هر هفته چند بایر به بیمارستان مراجعه میکنم.ش ماه گذشته آنژیو کردم. فردا خواستن بالن بذارن. اما اکو گرفتن قبلش. جواب اکو اومده شلی دریچه میترال. و گفتن هرلحظه احتمال ایست وجود داره. بشدت نگرانم. آیا در آینده نیاز به عمل باز هست یا ن؟
  آیا واقعا منجر به ایست خواهد شد؟
  لطفا پاسخ بدید. سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر یزدان سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر،من ۳۵ سالمه، من ۲۰ روز هست که بدنم ناگهانی سرد میشه خصوصا دست وپاهام وهمزمان یه درد هم توقلبم حس می کنم ویکی دو مورد رنگ صورتم سفید شد،من افتادگی دریچه میترال دارم وچند ماه پیش هم یک سی تی آنژیو دادم گفتن ماسل بریج داری ،این ۲۰ روز خیلی اذیت شدم خواستم اگر امکانش هست برای خلاصی از این درد راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام اون موقع که این علایم را دارین باید فشارتون و ضربان قلب را بگیرید، اگه بالا یا پایین بود باید بررسی بیشتر بشین ، داروی ارامبخش نیز با نظر پزشک مصرف کنید

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . خسته نباشین . من احساس ضعف در پاهام و گاهی اوقات در دستام میکنم . آیا ربطی به افتادگی دریچه میترال داره ؟ چون افتادگی خفیف دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب ميخواستم بپرسم در گزارش اكو بنده ضعف شديد دريچه قلب امده ولي نارسايي trevialmrوtrivialtrامده حالا ضعف دريچه قلب با نارسايي جزيي به چه علت در خصوص نارسايي خدمت شريف شما ويزيت شدم گفتيد مهم نيست ولي در مورد ضعف دريچه چيزي نگفتيد ساير موارد وكاركرد قلب نرمال توسط شما گزارش شده هنوز چون ٦ماه برا اكو مجددنگذشته ميخواستم ازتون بپرسم علت چييست راهكار چيست شكايت بنده تپش قلب در هولت ٢٤ساعته ٤٨pacبوده واظطراب از نظر عملكرد بطن راست وچپ نرمال بوده سوراخ دهليزي در كنتراست نداشتم داروي سرترالين وبوسپيرون ومتورال تجويز كرديد ممنون ميشم راهنمايي فرماييد🙏🏻🙏🏻
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)


   سلام ظاهرا اين گزارشي كه ذكر كرديد طبيعي هست و مورد غير طبيعي نداره ، نگران نباشين

درحال دریافت اطلاعات