متخصص قلب در تهران

آیا افتادگی دریچه میترال درمان دارد؟

افتادگی دریچه میترال (به انگلیسی mitral valve prolapse) ، اختلالی در دریچه قلب است. در پرولاپس (افتادگی) دریچه میترال، دریچه میترال به خوبی کار نمی کند، زیرا یک یا هر دو لت دریچه بسیار بزرگ می باشد.

علائم افتادگی دریچه میترال

اکثر افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال هیچ نشانه ای ندارند. یک موقعیت استرس زا، مانند زایمان، تغییر شغل یا بیماری ویروسی، می تواند باعث ایجاد علامت شود که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✅ ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب، به خصوص در حالی که به سمت چپ دراز کشیده باشید.

✅ درد قفسه سینه تیز یا فشار آورنده، که از چند ثانیه تا چند ساعت باقی می ماند و معمولا به ایسکمی میوکارد مربوط نمی شود (یعنی حمله قلبی تهدید کننده نیست).

✅ خستگی و ضعف. حتی پس از تمرین سبک

✅ سرگیجه

✅ سیاهی رفتن چشم.  هنگام بلند شدن از صندلی یا تخت

✅ تنگی نفس

✅ سطح انرژی پایین، اغلب به علت سندرم خستگی مزمن، تشخیص داده می شود.

علل افتادگی دریچه میترال

برای اکثر افراد، علت پرولاپس دریچه میترال ناشناخته استبعضی از افراد ممکن است شرایط را به ارث ببرند، به خصوص آنهایی که به اختلالات بافت همبند مانند سندرم مارفان مبتلا هستند.

سندرم مارفان یک اختلال ارثی بافت همبند است که باعث ایجاد اندام هایی با طول غیر طبیعی ، مفاصل شل و آنوریسم در آئورت، شریان اصلی قلب، می شود.

بسیاری از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال دیس اتونومیا، عدم تعادل سیستم عصبی اتونومیک، دارند. اتونوم بخشی از سیستم عصبی است که کنترل عملکرد  غیر ارادی بدن مانند تنفس و ضربان قلب را بر عهده دارد. این حالت ممکن است منجر به ایجاد علائم زیادی شود که معمولا جدی نیستند.

دریچه میترال

علائم متعدد دیس اتونومیا عبارتند از:

✔ حمله وحشت (پانیک)

✔ اضطراب

✔ خستگی

✔ سردرد میگرنی

✔ روده تحریک پذیر

✔ افسردگی

آیا افتادگی دریچه میترال قلب خطرناک است؟

✔ اگر علائم ثابت یا مکرر بودند، مانند درد قفسه سینه که می آید و می رود، تپش قلب یا سرگیجه، به یک پزشک مراجعه کنید.

✔ هنگامی که پرولاپس دریچه میترال تشخیص داده شده باشد، اگر علائم بدتر شدند یا از بین نرفتند، یا اگر علائم نارسایی احتقانی قلب مانند تورم پا یا تنگی نفس رخ دادند، با پزشک خود تماس بگیرید. به این معنی است که خون از دریچه میترال به سمت دهلیز چپ نشت می کند.

✔ افراد مبتلا به ناراحتی قلبی باید برای استفاده از آنتی بیوتیک ها برای پیشگیری از عفونت قلبی در دوران جراحی یا دندانپزشکی، با پزشک خود مشورت کنند.

✔ زنانی که فکر می کنند باردار هستند باید به پزشک خود مراجعه کنند.

اگر یکی از موارد زیر رخ دهد، به بخش اورژانس بیمارستان بروید:

☑ علائم نارسایی قلبی به طور ناگهانی بدتر شوند.

☑ درد قفسه سینه ای که از بین نمی رود. 

☑ علائمی مبنی بر اختلالات ریتم قلب مانند سرگیجه، سیاهی رفتن چشم، یا غش کردن و یا احساس مداوم و ناراحت کننده ای در قلب به صورت ضربان سریع

تشخیص افتادگی دریچه میترال

پزشک ممکن است با گوش کردن به صدای قلب یک فرد از طریق گوشی طبی به وجود پرولاپس دریچه میترال مشکوک شود. حرکت غیرعادی دریچه می‌تواند صدای متمایزی را ایجاد کند که کلیک نامیده می‌شود. اگر مشکل برگشت خون میترال هم وجود داشته باشد، پزشک ممکن است صدای مرمر قلبی را که به دلیل برگشت خون به دهلیز چپ اتفاق می‌افتد بشنود.

با همه اینها تشخیص قطعی مشکل پرولاپس دریچه قلب به تست اکوکاردیوگرام نیاز دارد. این تست در واقع نوعی سونوگرافی از قلب است.

در این صورت پزشک می‌تواند خیلی بهتر حرکت غیر عادی دریچه را بر اثر ضربان قلب در مانیتور مقابلش مشاهده کند. همچنین اگر برگشت خون میترال هم وجود داشته باشد در همان تست اکوکاردیوگرام قابل مشاهده است.

عمل جراحی

درمان قطعی افتادگی دریچه میترال

به طور معمول پرولاپس دریچه قلب برای کسی مشکل‌ساز نمی‌شود. با این حال افرادی که دچار مشکل برگشت خون به دلیل پرولاپس دریچه میترال شده‌اند می‌توانند از مزایای جراحی و جایگزینی دریچه آسیب دیده استفاده کنند.

همچنین برای افرادی که از مشکل نارسایی احتقانی قلب به همراه برگشت خون به دلیل پرولاپس رنج می برند، جراحی می‌تواند بهترین گزینه باشد. اما خود بیماری افتادگی دریچه میترال از آنجایی که دردسری برای افراد ندارد، نیازی به درمان خاصی هم نخواهد داشت.

اگر نشانی از برگشت خون در تست اکوکاردیوگرام دیده نشود، پرولاپس دریچه به خودی خود نمی‌تواند خطری در پی داشته باشد. شاید بهترین درمان برای هر فرد نسبت به دیگری متفاوت باشد، اما همه ی بیماران بهتر است این دستور‌العمل‌ها را طبق نظر پزشک پیش بگیرند:

❇ ورزش

❇ استفاده از مسکن برای رفع درد با نظر پزشک

❇ تکنیک‌های رفع استرس

❇ پرهیز از کافئین و سایر محرک‌های قلب

⚠ توجه: بتابلاکرها که داروهایی برای کاهش سرعت ضربان قلب هستند، می‌توانند در افرادی که به تپش قلب مبتلا شده‌اند یا سرعت ضربان قلبشان بالاست (تاکیکاردی) کمک کننده باشند. البته استفاده از این دارو باید حتما با تجویز پزشک انجام شود.

هرچند از قدیم روش های درمان گیاهی افتادگی دریچه میترال مانند سنبل الطیب و گاو زبان رواج داشته است، اما امروزه این روش ها نمی تواند اثربخشی ویژه ای در مقایسه با سایر روش ها داشته باشند.

جراحی دریچه میترال

در موارد نادر، افزایش نشت دریچه ​​یا پرولاپس شدید، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. بهبود در عمل جراحی قلب در 10 سال گذشته نیاز کمتری به تعویض دریچه میترال با دریچه مصنوعی را نشان داده است.

عوارض افتادگی دریچه میترال

به طور کلی این بیماری، در بسیاری از موارد نمی تواند مانع زندگی عادی فرد شود اما بهرحال در موارد حاد می تواند عوارضی از این دست داشته باشد:

 • نارسایی دریچه قلب
 • ریتم نامنظم قلب
 • عفونت دریچه قلب
 • تپش قلب و تنگی نفس

افتادگی دریچه میترال و بارداری

هرچند بارداری برای زنانی که دچار افتادگی دریچه میترال هستند، ممنوعیتی ایجاد نمی کند، اما این مادران، باید در دوران حامگی تحت نظر یک پزشک متخصص قلب و عروق نیز باشند، زیرا ممکن است این مشکل در دوران بارداری تشدید شود.

در مقابل، تنگی دریچه میترال می تواند در حاملگی مشکل آفرین باشد و باعث سقط جنین شود.

افتادگی دریچه میترال و ورزش

هرچند ورزش، همیشه یکی از عوامل سلامتی شناخته شده است اما به طور کلی بیماران مبتلا به پرولاپس از یک سری ورزش ها شامل:

1- شنا

2- طناب زدن

3- دویدن

4- وزنه زدن

خوددداری کنند.

 

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آزاد سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر ببخشید مزاحم شدم من مادر قبلا تو بیمارستان امام خمینی عمل قلب باز انجام داده شاید 25 سال پیش من نمیدنم مشکلش چی بوده وله کلا این چن سال من که یادم بیاد یهو نفسش بند میومد ولی دواره خوب میشد لان یه مدتیه خیلی حالش خوب نیستت بردیمش دکتر گفته دریچه میترال سمت راستت کلا بزرگ شده دیگه ما نمیدونیم چیکار کنیم آگه میشه راهنمایی کنید هر جوری که شده خواهش میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام حتما باید اکو بشن بعد بر اساس اون تصمیم گیری بشه
 • تصویر کاربر فرزاد سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من حدودا ۲۰ساله بودم که دانشکده پرستاری نیروی قبول شدم، بعد از آزمایش های بدنی پزشک قلب به من گفت که سوفل قلبی داری و شرایط لازم برای دانشکده را نداری و مردود شدم
  الان حدودا ۲۰ سال از اون موضوع میگذره بعضی وقتها احساس درد در قفسه سینه دارم بعضی وقتها احساس تپش قلب زیادی دارم و زود عصبی میشم و دست و پاهام مبارزه
  خواهرم هم شرایط من را داره پزشک بهشون گفته بود که افتادگی دریچه میترا دارین که موروثی هست و براشون پروپرانول تجویز کرده
  من هم میتونم از دارو ایشان استفاده کنم یا لازم هست به متخصص قلب مراجعه کنم؟؟؟
  ممنون از پاسخ گویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام حتما اول مر اجعه کنید
 • تصویر کاربر نازی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بنده سه روز هست که دچار سرگیجه بالا میشم و فشارم ۱۵ رو ۹ یا ۱۰ میره بعد ابغوره میخورم میاد پایین میخاستم ببینم ایا مشکل خاصی دارم بعد یکی از دوستان گفتن که اتروواستاتین ۲۰ رو تا ۲۰ روز روزی یکی بخورید با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام باید به پزشک برای شروع دارو ی فشار مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رضوان چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام افتادگی خفیف دریچه میترا دارم وگشادی انژیپول مصرف میکنم یک ماه به وقتها ی خیلی اذیت میشم نفس تنگی سرگیجه سنگینی سینه موقه حرف زدن نفس کم. آوردن خیلی فعالیت نمیتوانم داشته باشم به وقتها ی شبها نمیتوانم بخوابم از سرگیجه ونفستنگی بیشرم سمت چپ راحت میخوابم خیلی نگرانم پیشه لطف کنیدجواب بدی
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   اگه نارسایی دریچه زیاد هست باید مراجعه حضوری داشته باشید و بررسی بشین ،اگه کم هست ربطی به قلب نداره به متخصص داخلی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ستاره چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  ببخشید خانم دکتر به تازگی متوجه شدم پرولاپس تریویال و MR و TR و AI تریویال دارم آیا مشکلم جدی است؟ خیلی نگرانم هرچند وقت یکبار باید چک بشم و چه داروهایی توصیه می کنید آیا امکان پیشرفت داره؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام اصلا جای نگرانی نیست ، هر ۳ سال یک اکو انجام بدید ، مگر اینکه علایم جدیدی باشه که باید زودتر مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام مادرمن درسمنان زندگی میکندوتحت نظردکتردارابیان متخصص قلب میباشد.ایشان مبتلابه گرفتگی رگ اصلی قلب،دیابت وفشارخون بالااست.اخیرادزاکوی ایشان تنگی دریچه میترال به میزان2+گزارش گردیده وEFنیز۵۰ درصداست.فشارخون مادرم در۶ماه اخیرشبها حدودا۳باردرهفته تا۲۰روی۱۱ بالامیرودودراین مواقع دچاردردقفسه سینه وپشت میشود.تنهابامصرف نیفدیپین زیرزبانی وTNGفشارش پایین میاییدوتا۲روزفشارش پایین میماند.درهنگام بالارفتن فشارخون ضربانش بین ۹۵تا۱۰۵میباشد.حال سوال این است که باتوجه به سن بالاودیابت ایادرمان غیرجراحی برای تنگی دریچه میترال وهمچنین تجویزداروی دیگری برای ثبات فشارخون ایشان امکان پذیراست یاخیر.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام تنگی دریچه با شدت + ارزیتبی نمیشه و سطح دریچه مهم هست ، درمان اون جراحی و یا بالون بر اساس شرایط بیمار هست ، فشار خون هم با دارو قابل تنظیم میباشد
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید یک از بهتری دوستای من ک تازه متوجه مشکلش شدم و خیلی ناراحت شدم
  دچار یه بیماری قلبیه
  اون ب من اینجوری توضیح داد
  گف این مریضی مادر زادیه و از بچگی همراهش بوده 15 سالشه و بعضی وقتا قلبش درد میگیره اونجوری ک ب من گف میگه گاهی اوقات ک گریه میکنم بعدش قلبم درد میکنه و حالت تنگ نفس بهم دس میده و بعضی وقتا دردش بیش از حد میشه وقتایی هم که استرس یا نگرانی داره قلبش تن تن میزنه و درد میگیره و بعد چند دیقه اروم میشه...خاستم خواهش کنم اگ هر راهی هر درمونی هر چیزی هست ک بهش کمک میکنه رو ب من لطف کنید بگید من خیلی خیلی خیلی نگرانشم با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام برای تظهار نظر باید جواب اکو و نوار را بفرستید
 • تصویر کاربر میترا دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خانوم وکتر من یه مندته چکاپ نرفتم ولی افتادگی دریچه دارم الان یه مدته شانه چپم درد میگیره از قسمت پایین زیر بغلم درد دارم وقتی صاف میخوابم یا به سمت چپ درد دارم واین دردم به پشت کتفم میزنه نفس میکشم بعضی اوقات دردم زیاد میشه
  1. تصویر کاربر میترا جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   جواب میدید لطفا
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام ارتباط با قلب نداره بیشتر عضلانی هست ، نرمش انجام بدین و سطح ویتامین دی را چک کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر اکبری دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت پزشک محترم.مادر من حدود دوسال هست که استنت گذاشتن و دیابتی هم هستن.بخاطر کرونا ما ۵۰ روزی هست که بیرون نرفتیم اصلا ولی تو این مدت مخصوصا ۳ هفته ی اخیر مادرم شب ها سرفه میکنن .(تب ،عطسه،تنگی نفس اصلارندارن)فقط سرفه ای که خلط نداره.قرص سرماخوردگی و آموکسیسیلین هم مصرف کردن ولی زیاد تاثیری نداشته.ایا باز هم دچار تنگی عروق شدن ؟ چون قبل عمل استنت هم سرفه های اینطوری داشتن.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام ، ممکنه پمپاژ قلبشون ضعیف شده باشه ، ابتدا قرص امپرازول یا پنتوپرازول روزی دو عدد دو سه روزی بخورن اگه بهتر نشدن حتما مراجعه کنید

 • تصویر کاربر میترا دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خانوم دکتر من افتادگی دریچه دارم الان یه مدته کتفم تیر میکشه واز قسمت پایین زیر بغلم درد دارم سمت چپم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام اگه افتادگی خفیف بوده مشکلی نداهره سطح ویتامین دی را چک کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر