متخصص قلب در تهران

آیا افتادگی دریچه میترال درمان دارد؟

افتادگی دریچه میترال (به انگلیسی mitral valve prolapse)، اختلالی در دریچه قلب است. در پرولاپس (افتادگی) دریچه میترال، دریچه میترال به خوبی کار نمی کند، زیرا یک یا هر دو لت دریچه بسیار بزرگ می باشد.

علائم افتادگی دریچه میترال

اکثر افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال هیچ نشانه ای ندارند. یک موقعیت استرس زا، مانند زایمان، تغییر شغل یا بیماری ویروسی، می تواند باعث ایجاد علامت شود که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✅ ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب، به خصوص در حالی که به سمت چپ دراز کشیده باشید.

✅ درد قفسه سینه تیز یا فشار آورنده، که از چند ثانیه تا چند ساعت باقی می ماند و معمولا به ایسکمی میوکارد مربوط نمی شود (یعنی حمله قلبی تهدید کننده نیست).

✅ خستگی و ضعف. حتی پس از تمرین سبک

✅ سرگیجه

✅ سیاهی رفتن چشم.  هنگام بلند شدن از صندلی یا تخت

✅ تنگی نفس

✅ سطح انرژی پایین، اغلب به علت سندرم خستگی مزمن، تشخیص داده می شود.

علائم سکته قلبی

علل افتادگی دریچه میترال

برای اکثر افراد، علت پرولاپس دریچه میترال ناشناخته استبعضی از افراد ممکن است شرایط را به ارث ببرند، به خصوص آنهایی که به اختلالات بافت همبند مانند سندرم مارفان مبتلا هستند.

سندرم مارفان یک اختلال ارثی بافت همبند است که باعث ایجاد اندام هایی با طول غیر طبیعی ، مفاصل شل و آنوریسم در آئورت، شریان اصلی قلب، می شود.

بسیاری از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال دیس اتونومیا، عدم تعادل سیستم عصبی اتونومیک، دارند. اتونوم بخشی از سیستم عصبی است که کنترل عملکرد  غیر ارادی بدن مانند تنفس و ضربان قلب را بر عهده دارد. این حالت ممکن است منجر به ایجاد علائم زیادی شود که معمولا جدی نیستند.

دریچه میترال

علائم متعدد دیس اتونومیا عبارتند از:

✔ حمله وحشت (پانیک)

✔ اضطراب

✔ خستگی

✔ سردرد میگرنی

✔ روده تحریک پذیر

✔ افسردگی

آیا افتادگی دریچه میترال قلب خطرناک است؟

✔ اگر علائم ثابت یا مکرر بودند، مانند درد قفسه سینه که می آید و می رود، تپش قلب یا سرگیجه، به یک پزشک مراجعه کنید.

✔ هنگامی که پرولاپس دریچه میترال تشخیص داده شده باشد، اگر علائم بدتر شدند یا از بین نرفتند، یا اگر علائم نارسایی احتقانی قلب مانند تورم پا یا تنگی نفس رخ دادند، با پزشک خود تماس بگیرید. به این معنی است که خون از دریچه میترال به سمت دهلیز چپ نشت می کند.

✔ افراد مبتلا به ناراحتی قلبی باید برای استفاده از آنتی بیوتیک ها برای پیشگیری از عفونت قلبی در دوران جراحی یا دندانپزشکی، با پزشک خود مشورت کنند.

✔ زنانی که فکر می کنند باردار هستند باید به پزشک خود مراجعه کنند.

اگر یکی از موارد زیر رخ دهد، به بخش اورژانس بیمارستان بروید:

☑ علائم نارسایی قلبی به طور ناگهانی بدتر شوند.

☑ درد قفسه سینه ای که از بین نمی رود. 

☑ علائمی مبنی بر اختلالات ریتم قلب مانند سرگیجه، سیاهی رفتن چشم، یا غش کردن و یا احساس مداوم و ناراحت کننده ای در قلب به صورت ضربان سریع

تشخیص افتادگی دریچه میترال

پزشک ممکن است با گوش کردن به صدای قلب یک فرد از طریق گوشی طبی به وجود پرولاپس دریچه میترال مشکوک شود. حرکت غیرعادی دریچه می‌تواند صدای متمایزی را ایجاد کند که کلیک نامیده می‌شود. اگر مشکل برگشت خون میترال هم وجود داشته باشد، پزشک ممکن است صدای مرمر قلبی را که به دلیل برگشت خون به دهلیز چپ اتفاق می‌افتد بشنود.

با همه اینها تشخیص قطعی مشکل پرولاپس دریچه قلب به تست اکوکاردیوگرام نیاز دارد. این تست در واقع نوعی سونوگرافی از قلب است.

در این صورت پزشک می‌تواند خیلی بهتر حرکت غیر عادی دریچه را بر اثر ضربان قلب در مانیتور مقابلش مشاهده کند. همچنین اگر برگشت خون میترال هم وجود داشته باشد در همان تست اکوکاردیوگرام قابل مشاهده است.

عمل جراحی

درمان قطعی افتادگی دریچه میترال

به طور معمول پرولاپس دریچه قلب برای کسی مشکل‌ساز نمی‌شود. با این حال افرادی که دچار مشکل برگشت خون به دلیل پرولاپس دریچه میترال شده‌اند می‌توانند از مزایای جراحی و جایگزینی دریچه آسیب دیده استفاده کنند.

همچنین برای افرادی که از مشکل نارسایی احتقانی قلب به همراه برگشت خون به دلیل پرولاپس رنج می برند، جراحی می‌تواند بهترین گزینه باشد. اما خود بیماری افتادگی دریچه میترال از آنجایی که دردسری برای افراد ندارد، نیازی به درمان خاصی هم نخواهد داشت.

اگر نشانی از برگشت خون در تست اکوکاردیوگرام دیده نشود، پرولاپس دریچه به خودی خود نمی‌تواند خطری در پی داشته باشد. شاید بهترین درمان برای هر فرد نسبت به دیگری متفاوت باشد، اما همه ی بیماران بهتر است این دستور‌العمل‌ها را طبق نظر پزشک پیش بگیرند:

❇ ورزش

❇ استفاده از مسکن برای رفع درد با نظر پزشک

❇ تکنیک‌های رفع استرس

❇ پرهیز از کافئین و سایر محرک‌های قلب

⚠ توجه: بتابلاکرها که داروهایی برای کاهش سرعت ضربان قلب هستند، می‌توانند در افرادی که به تپش قلب مبتلا شده‌اند یا سرعت ضربان قلبشان بالاست (تاکیکاردی) کمک کننده باشند. البته استفاده از این دارو باید حتما با تجویز پزشک انجام شود.

درمان گیاهی

هرچند از قدیم روش های درمان گیاهی افتادگی دریچه میترال مانند سنبل الطیب و گاو زبان رواج داشته است، اما امروزه این روش ها نمی تواند اثربخشی ویژه ای در مقایسه با سایر روش ها داشته باشند.

جراحی دریچه میترال

در موارد نادر، افزایش نشت دریچه ​​یا پرولاپس شدید، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. بهبود در عمل جراحی قلب در 10 سال گذشته نیاز کمتری به تعویض دریچه میترال با دریچه مصنوعی را نشان داده است.

قرص برای درمان افتادگی دریچه میترال

داروها می تواند در درمان پرولاپس دریچه میترال مربوط به اختلالات ریتم قلب یا عوارض دیگر کمک کنند. برخی از دارو های تجویزی برای افتادگی دریچه میترال قلب عبارتن اند از:

 • مسدودکننده های بتا: این داروها با ایجاد کندی ضربان قلب، که باعث کاهش فشار خون می شود، از ضربان نامنظم قلب جلوگیری می کنند. مسدود کننده های بتا همچنین به شل شدن و باز شدن رگ های خونی برای بهبود جریان خون کمک می کنند.
 • قرص ادرار آور (دیورتیک ها): پزشک ممکن است داروهای مادرار آور را برای تخلیه مایعات از ریه های شما تجویز کند.
 • داروهای آؤیتمی قلبی: اگر به آریتمی قلبی مبتلا هستید، ممکن است پزشک دارویی برای درمان آن تجویز کند، مانند پروپافنون، سوتالول (بتاپاس، سورین، سوتیلیز)، فلکاینید و آمیودارون. این داروها با نرمال سازی سیگنال های الکتریکی در بافت قلب به کنترل ریتم قلب شما کمک می کنند.
 • آسپیرین: در صورت افتادگی دریچه میترال و سابقه سکته مغزی، پزشک ممکن است برای کاهش خطر لخته شدن خون، آسپرین تجویز کند.
 • رقیق کننده های خون: اگر فیبریلاسیون دهلیزی، سابقه نارسایی قلبی یا سابقه سکته مغزی دارید، ممکن است پزشک برای جلوگیری از لخته شدن خون، داروی رقیق کننده خون را پیشنهاد کند. آنها شامل وارفارین (کومادین ، شانتون)، هپارین، دابیگاتران (پراداکسا)، ریواروکسابان (زارلتو)، آپیکسابان و ادوکسابان (ساوایسا) هستند. داروهای رقیق کننده خون می توانند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشند و باید دقیقاً طبق دستورالعمل مصرف شوند.

ورزش مناسب برای افتادگی دریچه میترال

قلب یک عضله است و مانند هر عضله ای با ورزش قویتر می شود. ورزش های هوازی قلب را تقویت می کنند. برای پیشگیری از افتادگی دریچه قلب 5 روز در هفته پباده روی و دوچرخه سواری با سرعت متوسط به مدت 30 دقیقه را انجام دهید. توجه داشته باشید که در صورت احساس تپش قلب یا سبکی سر یا ضعف، سرعت خود را کم کنید.

غذا های مفید برای دریچه میترال

غذاهای مفید برای افتادگی دریچه میترال

رژیم غذایی می تواند علائم افتادگی دریچه میترال مانند درد قفسه سینه، تپش قلب و خستگی را به میزان قابل توجهی کاهش یا تشدید کند. رژیم غذایی همچنین می تواند از بروز عوارض قلبی و سایر مشکلات سلامتی با شل شدن دریچه قلبجلوگیری کند. رژیم غذایی برای افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال شامل غذاهایی است که حاوی ویتامین ها و مواد معدنی متنوع هستند. منیزیم و ویتامین B6 تاثیر زیادی در جلوگیری و بهبود پرولاپس دریچه میترال دارند. از جمله غذاهای مفید برای دریچه میترال عبارتند از:

 • غذاهای ذریایی
 • میوه هایی مانند آووکادو، موز، انجیر
 • غلات کامل
 • حبوبات
 • سبزیجات
 • آجیل ها

اجتناب از غذاهایی که برای دریچه میترال ضرر دارند

باید درک کنید که موارد خاصی باعث بدتر شدن بیماری قلبی می شوند. برای بهبود بیماری خود حتما از غذاهای زیر دوری کنید:

 • قهوه
 • شکلات
 • نوشابه های گاز دار
 • شیرینیجات
 • فست فود ها

عوارض افتادگی دریچه میترال

به طور کلی این بیماری، در بسیاری از موارد نمی تواند مانع زندگی عادی فرد شود اما بهرحال در موارد حاد می تواند عوارضی از این دست داشته باشد:

عت تنگی نفس در خواب

افتادگی دریچه میترال و بارداری

هرچند بارداری برای زنانی که دچار افتادگی دریچه میترال هستند، ممنوعیتی ایجاد نمی کند، اما این مادران، باید در دوران حامگی تحت نظر یک پزشک متخصص قلب و عروق نیز باشند، زیرا ممکن است این مشکل در دوران بارداری تشدید شود.

در مقابل، تنگی دریچه میترال می تواند در حاملگی مشکل آفرین باشد و باعث سقط جنین شود.

افتادگی دریچه قلب و ورزش

هرچند ورزش، همیشه یکی از عوامل سلامتی شناخته شده است اما به طور کلی بیماران مبتلا به پرولاپس از یک سری ورزش ها شامل:

1- شنا

2- طناب زدن

3- دویدن با سرعت

4- وزنه زدن

خوددداری کنند.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر قبادی شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام.
  من افتادگی دریچه دارم وقتی قلبم درد میگیره مثل اینکه سوزن میره داخل قلبم
  چرا اینطور است؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)
   اگر درد قلب خیلی کوتاه هست در حد چند ثانیه ، مربوط به قلب نیست
 • تصویر کاربر نیکا شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  باسلام.
  دختری 24 ساله هستم،حدود 2سالی هست که ضربان قلبم بالاست،در اکو فقط پرولاپس دریجه میترال مشاهده شده اما با وجود مصرف داروهای متورال و متوهگزال ضربان قلبم هنوز نرمال نشده...
  حتی موقع خواب هم بالاست و بعضا با تپش قلب و درد شدید قفسه سینه و عرق سرد از خواب بیدار میشم.
  مشکل تیروئید نیز ندارم.
  میشه راهنمایی کنید...
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام از نظر ریفلاکس معده حتما بررسی بشید
  2. تصویر کاربر نیکا چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   باسلام.
   از نظر ریفلاکس هم مشکلی نداشتم.
   میشه راهنمایی کنید که اگه این ضربان بالا کنترل نشه میتونه عارضه بدی داشته باشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام باید در واقع نوع ضربان بالا مشخص بشه برای همین اگر هرروز یا بیشتر روزها طپش دارید باید هولتر ریتم انجام بدید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر قربانپور شنبه ۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام . دختری 6 ساله دارم . دخترم از بدو تولد سوفل بیگناه داشت و تحت نظر دکتر بودیم بدون استفاده از دارو . از یکسال قبل دچار تپش قلب شد و ازمایش خون و نوار قلب و اکو خوب بود . تشخیص استرس و مشکلات روحی و ترس و اضطراب مطرح شد که درست هم بود ودتحت مشاوره روانشناسی قرار گرفتیم . البته هنوز دچار ترس و اضطراب هست . هفته گذشته برای چکاپ به دکتر مراجعه کردیم که ایشان تشخیص افتادگی خفیف دریچه و نارسایی ناچیز میترال رو دادن و پرانول 10 تجویز کردن روزی یک عدد و قراره هولتر ببندیم . ضربان های قلبش موقع تپش قلب گاهی کند گاهی تند و کوبنده است و احساس درد در قفسه سینه میکنه و نمیتونه خوب نفس بکشه ... میخوام بدونم که آیا مشکلش از همون افتادگی دریچه هست یا احتمال آریتمی یا مشکل دیگه ای وجود داره ؟ ممنون بابت وقتی که میزارید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام افتادگی دریچه اگر همراه با نارسایی خفیف باشه ، اهمیت نداره ، علل دیگر بررسی بشه
 • تصویر کاربر مصلحی شنبه ۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام
  تا اوایل تابستان امسال وقتی فشار خونم را اندازه گیری می کردم تصویر قلب روی صفحۀ نمایش تصویر یک قلب طبیعی بود، اما از اواسط آن تا به الان، تصویر یک قلب کج شده به طرف راست را نشان می دهد و گاهی اوقات همان قلب کج را مشاهده می کنم که اطرافش پر از خط های مختلف است. این دو تصویر جدید نشان دهندۀ چه چیزهایی هستند؟
  چند ماهی هست که با دیدن یک ویدئو چند دقیقه ای قلب دردم شدت گرفته است و گاهی اوقات درد تیزی همزمان از بالا به پایین سینه و از چپ به راست می رود؛ یعنی در چهار جهت مختلف. درد عمودی سینۀ من گاهی اوقات وارد گلویم هم می شود. بعضی روزها طرف راست سینه ام درد می کند یا سوزش سینه دارم. یک بار صبح که از خواب بیدار شدم کتف چپم گرفته بود البته قبل از آن یک مدت کوتاهی، گرفتگی کتف چپ و دست چپ داشتم. به شدت فرد آرامی هستم، ولی خیلی زیاد حرص و جوش می خورم. در کنار آن محیط خانوادگی من تنش زا و بیشتر از آن استرس زاست. آیا خطر سکتۀ قلبی، سلامتی من را تهدید می کند؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام در صورتی که فشار از ۱۳۰ بر روی ۸۰ بالاتر نیست و ضربان قلب هم بین ۶۰ تا ۹۰ هست مسکلی نیست ، برای دردهای قلبی به متخصص مراجعه کنید
 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی من مشکل افسردگی دارم دارو مصرف میکنه صبح زود که از خواب بیدار میشم دلشوره میگیرم بعدقلبم دردمیگیره خواستم بدونم برای اعصاب هست یا از قلبم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام اگه تا حالا بررسی قلبی انجام ندادید ، بهتره بررسی کنید ولی ممکنه قلبی هم باشه
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام ۳۷ سالمه و دیروز احساس سنگینی قفسه سینه داشتم با مراجعه به مرکز قلب ضربان قلبم بین ۱۶۰تا۲۰۰بود بستری موقت شدم وبا دارو پایین اومد باتوجه به افتادگی دریچه میترال که دارم میتونه به ضربان بالا ارتباط داشته باشه ممنون میشم راهنمایی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام احتمالا اریتمی قلبی داشتید حتما مراجعه کنید،
 • تصویر کاربر سحر شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر.من یه ماه و خورده ای پیش کرونا گرفتم.خوب شدم الان چنروزه تپش قلبم بالاس و تندتند میزنه.امروز پیش متخصص قلب رفتم اکو و نوار قلب گرفتن.گفتن یه کم افتادگی دریچه قلب دارین.خطرناک نیس بنظرتون؟یا دارو درمان مخصوصی نیاز نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام اگه نوار و اکو طبیعی بوده خطرناک نیست ، ممکنه از عوارض کرونا باشه مایعات زیاد بخورین
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر آقای ۳۵ ساله هستم .اولین سوال اینکه آیا کسی حتی ناراحتی ریز قلبی داشته باشه در دویدن خودشو نشون می دهد ؟دومین سوال اینکه پشت شانه سمت چپ یه دو هفته ای هست که احساس خوبی ندارم حالت پر و ریز درد دارم که نسبت به شانه سمت راست احساس راحتی ندارم لیکن یه حالتی جلو سینه ام مثل ریز درد احساس می کنم .بعد رفتم نوار قلب گرفتم و اکو دادم دکتر مربوطه گفت قلب شما سلامت هستش فقط یه کوچیک افتادگی دریچه داری که چیزی مهمی نیست تا من گزارش کنم .ضمنا من ورزش دو انجام می دم و به هیچ وجه در فعالیت بدنی درد ناحیه قفسه سینه یا سردرد یا همون پشت درد ندارم .نوار و اکو رو فعلن در دسترس ندارم برای ارسال .می خوام بدونم با این شرایط درد ناحیه قلبی هست ؟اگه باشه امکان اره عروق بسته باشه ؟یا اصلا درد مال قلب نیست .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام احتمال اینکه مربوط به قلب باشه با این تفاسیر کم هست ، ولی اگه سیگار میکشید یا قند و چربی و یا فشار خون دارید بررسی بیشتر لازمه
 • تصویر کاربر محدثه شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر توانمند خانم دکتر من یک سوال داشتم. من دچار افتادگی دربچه میترال هستم . بااینکه میگن درد و علامت خاصی نداره اما وقتی داخل یک محیطی که مقداری دراون به من استرس وارد بشه قرار میگیرم. در قسمت چپ بدنم درد احساس میکنم جوری که حتی گاهی دست چپم بشدت درد میگیره. چندباری نوار قلب دادم و حتی اکو هم رفتم و تمامی دکترا میگن مشکل خاصی نیست. اما متاسفانه همچنان مشکل من ادامه داره.میخاسم ببینم ایا افتادگی دریچه میترال میتونه مرتبط باشه بااین مسئله ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام بهتره ابتدا برای استرس دارو بخورید بخصوص وقتی قراره در شرایط استرس زا باشید ،و سطح ویتامین دی را چک کنید
 • تصویر کاربر عاطفه شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام.خانوم۲۳ساله هستم..ازتیرماه۹۹تااذر تپش قلب داشتم ولی زیاد نه..۴بار نوارقلب دادم..گفدن ازاسترسه یا گفتن از معدس..باراخر ک دادم همین اذرماه بود ک گفتن شلی دریچه میترال داری..دارو داد برای کاهش ضربان قلب..ولی یکی دوروز بعدفشارم فک کنم افتادبی حال شدم پاهامو دادم بالا ..ویتامین اینا خوردم خوب شد تاروز بعد ک احساس سوزش داشتم توی قفسه سینم..منم وی ۵۰۰خوردم اروم شدم..ازچیه دکتر؟میترسم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام شلی دریچه میترال اگه خفیف باشه مشکل خاصی نیست ، تست تیرویید هم چک کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر