متخصص قلب در تهران

10 راه خانگی برای درمان و کنترل فشار خون بالا بدون استفاده از دارو

با به کار گیری این 10 تغییر در سبک زندگی، شما می تواند فشار خون خود را کاهش دهید و خطر ابتلا به بیماری های قلبی در خود را بکاهید. اگر شما با فشار خون بالا تشخیص داده شدید، ممکن است درمورد استفاده از دارو برای کاهش فشار خون خود نگران باشید.

سبک زندگی نقش مهمی در درمان فشار خون بالا دارد. اگر فشار خون خود را به وسیله ی یک سبک زندگی سالم با موفقیت کنترل کنید، ممکن است نیاز شما به دارو کمتر یا با تاخیر باشد و یا اینکه اصلا به دارو نیاز پیدا نکنید. در اینجا به 10 تغییر در سبک زندگی و روش های خانگی می پردازیم که فشار خون را شما کاهش میدهد و آن را پایین نگه می دارد.

1 .وزن خود را کم کنید.

اغلب با افزایش وزن، فشار خون نیز افزایش می یابد. همچنین داشتن اضافه وزن می تواند سبب مشکلات تنفسی در هنگام خواب شود (آپنه)، که همین موضوع نیز فشار خون را بالاتر می برد.

کاهش وزن یکی از کارآمد ترین تغییرات سبک زندگی برای کنترل کردن فشار خون است. حتی کاهش مقدار کمی از وزن شما، در صورتی که دارای اضافه وزن یا چاق باشید میتواند به کاهش فشار خون شما کمک کند. درکل، ممکن است به ازای هر کیلوگرم کاهش وزش، فشارخون شما 1 میلیمتر جیوه کاهش یابد.

کاهش وزن

علاوه بر کاهش وزن، شما باید حواستان به درو کمرتان باشد. چاقی شکمی میتواند خطر ابتلای شما به فشار خون بالا را خیلی بیشتر کند.

در کل:

 • اگر دور کمر مردان بیشتر از 102 سانتی متر باشد، خطر بیشتری برای ابتلا به فشار خون دارند.
 • اگر دور کمر خانم ها بیشتر از 89 سانتی باشد، خطر ابتلا به فشار خون در آن ها بیشتر است.
 • البته این مقدار برای نژاد های مختلف متفاوت است. از پزشک خود درمورد مقدار دور کمر سالم برای خودتان بپرسید.

2 .منظم ورزش کنید.

فعالیت جسمانی منظم –مانند 150 دقیقه در هفته، یا حدود 30 دقیقه در بیشتر روزهای هفته- می تواند در صورت اینکه فشار خون تان بالا باشد، حدود 5 تا 8 میلیمتر جیوه فشار خون شما را کاهش دهد. مهم است که پشت کار داشته باشید، زیرا اگر ورزش را متوقف کنید، فشار خون شما میتواند دوباره افزایش یابد.

اگر فشار خون شما بالا باشد، ورزش میتواند باعث جلوگیری از ابتلای شما به بیماری فشار خون شود. اگر مبتلا به بیماری فشار خون هستید، فعالیت جسمانی منظم میتواند فشار خون شما را کاهش دهد و به مقدار سالم برساند.

ورزش مناسب برای فشار خون

بعضی از ورزش های هوازی را می توانید برای کاهش فشار خون امتحان کنید، مثل قدم زدن، پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا کردن یا رقصیدن. همچنین می توانید ورزش های با شدت بیشتر را امتحان کنید، مثل فعالیت انفجاری بعد از یک دوره استراحت از ورزش های سبک تر. همچنین تمرین های کششی میتوانند به کاهش فشار خون شما کمک کنند. هدف این است که تمرینات کششی حداقل دو روز در هفته انجام شود. با پزشک خود برای برنامه ریزی ورزشی صحبت کنید.

3 .غذای سالم بخورید.

رژیم غذایی سرشار از دانه های کامل، میوه ها، سبزیجات، لبنیات کم چرب و غذای بدون چربی اشباع و کلسترول میتواند در صورتی که مبتلا به فشار خون باشید، فشار خون شما را تا 11 میلیمتر جیوه کاهش دهد. این برنامه ی غذایی به عنوان رژیم توصیه شده برای توقف فشار خون بالا شناخته می شود.

غذای مناسب فشار خون بالا

آسان نیست که عادات غذایی خود را تغییر دهید، اما با این نکات، میتوانید با یک رژیم سالم برسید:

 • غذاهای مصرفی خود را یادداشت کنید: هر چیزی که می خورید را بنویسید، حتی برای مدت یک هفته، این کار میتواند واقعیات شگفت انگیزی از عادت های غذایی شما را روشن کند. چیزی که میخورید، مقدار آن، زمان و علت آن را ثبت کنید.
 • مصرف پتاسیم را افزایش دهید: پتاسیم میتواند اثر سدیم روی فشارخون شما را کاهش دهد. بهترین منبع پتاسیم غذاهایی مانند میوه ها و سبزیجات هستند که بیشتر از مکمل ها پتاسیم دارند.
 • یک خریدار باهوش باشید: در هنگام خرید برچسب روی مواد غذایی را بخوانید و همینطور برنامه ی غذایی سالم را در ذهن خود به یاد داشته باشید.

4 .سدیم غذایتان را کاهش دهید.

حتی مقداری کمی کاهش مصرف سدیم در رژیم غذایی میتواند سلامت قلب شما را بهبود ببخشد و در صورتی که به فشار خون مبتلا هستید فشار خون شما را 5 تا 6 میلیمتر جیوه کاهش دهد.

تاثیر مصرف سدیم روی فشار خون در افراد مختلف متفاوت می باشد. درکل،مصرف سدیم را به 2300 میلیگرم در روز یا کمتر محدود کنید. هرچند مصرف کمتر سدیم _1500 میلیگرم یا کمتر_ برای بزگسالان ایده آل می باشد.

نمک و فشار خون

برای کاهش سدیم رژیم غذاییتان، به نکات زیر توجه کنید:

 • برچسب مواد غذایی را بخوانید: در صورت امکان، به جای غذاهایی که سدیم معمولی دارند، نوشیدنی ها و غذاهای کم سدیم را بخرید.
 • غذاهای فرآوری شده ی کمتری بخورید: در خود مواد غذایی به طور طبیعی سدیم کمی وجود دارد. بیشتر سدیم در هنگام طبخ به آن اضافه می شود.
 • به غذا نمک اضافه نکنید: فقط یک قاشق چای خوری نمک 2300 میلیگرم سدیم دارد. برای عطر و طعم غذای خود از گیاهان طبیعی و ادویه ها استفاده کنید.
 • سخت نگیرید: اگر احساس میکنید نمیتوانید سدیم غذای خود را ناگهان کاهش دهید، این کار را به تدریج انجام دهید. به مرور زمان ذائقه ی شما عادت می کند.

5 .مصرف الکل را محدود کنید.

 صورت مصرف بیش از حد این اثر محافظتی الکل از بین می رود.  نوشیدن مقدار بیشتری الکل میتواند فشارخون شما را به چند علت افزایش دهد. همچنین میتواند اثربخشی داروهای فشار خون شما را نیز کاهش دهد.

6 .سیگار را ترک کنید.

هر سیگاری که میکشید فشار خون شما را تا چندین دقیقه بعد از تمام شدنش افزایش میدهد. ترک سیگار می تواند به برگرداندن فشار خون شما به میزان طبیعی کمک کند. ترک سیگار خطر ابتلای شما به بیماری های قلبی را کمتر می کند و سلامت کلی شما را نیز بهبود می بخشد. کسی که سیگار را ترک می کند ممکن است مدت طولانی تری از کسی که سیگار را ترک نکرده است زندگی کند.

7 .کاهش مصرف کافئین

نقشی که کافئین در افزایش فشار خون دارد هنوز مورد بحث می باشد. کافئین در کسانی که آن را به ندرت مصرف می کنند میتواند باعث افزایش 10 میلیمتر جیوه در فشار خون شود. اما افرادی که همیشه از کافئین استفاده می کنند تاثیر کمتری در فشار خونشان ایجاد می شود.

گرچه تاثر مصرف طولانی مدت کافئین روی فشار خون شفاف نیست، اما ممکن است که فشارخون به آرامی افزایش پیدا کند.

برای مشاهده این که آیا کافئین فشار خون شما را افزایش میدهد یا خیر، 30 دقیقه بعد از مصرف نوشیدنی کافئین دار فشار خونتان را اندازه گیری کنید. اگر فشار خونتان 5 تا 10 میلیمتر جیوه افزایش یافت، احتمالا به اثر افزاینده ی فشار خون کافئین حساس هستید. درمورد اثر کافئین روی فشارخونتان با پزشک خود صحبت کنید.

8 .استرس خود را کاهش دهید.

استرس مزمن ممکن است با فشار خون در ارتباط باشد. پژوهش های بیشتری لازم است تا تاثیر استرس روی فشار خون اندازه گیری شود. همچنین استرس گاه به گاه می تواند با فشار خون بالا در ارتباط باشد، اگر برای مقابله با استرس غذاهای ناسالم بخورید، الکل بنوشید یا سیگار بکشید.

زمانی برای اندیشیدن به علت های استرس خود بگذارید، مانند علل کاری، خانوادگی، سرمایه گذاری یا بیماری. وقتی به آن پی بردید که چه چیزی موجب استرس در شما می شود، در نظر داشته باشید چگونه آن را حذف یا کم کنید.

کنترل استرس

اگر نمی توانید همه ی استرس های خود را از بین ببرید، می توانید با راه های سالم به مقابله با آن ها بپردازید. این ها را امتحان کنید:

 • انتظارات خود را تغییر دهید. برای مثال، روز خود را بر اساس اولویت های خودتان برنامه ریزی کنید. از انجام کارهای زیاد بپرهیزید و یاد بگیری چگونه بگویید “نه”. این موضوع را درک کنید که چیز هایی وجود دارند که شما نمی توانید آن ها را تغییر دهید یا کنترل کنید، اما می توانید روی مقابله با آن ها تمرکز کنید. روی موضوع هایی که میتوانید آن ها را کنترل کنید تمرکز کنید و برای حل آن ها برنامه ریزی کنید. اگر در کار خود موضوعی دارید، صحبت کردن با مدیر خود را امتحان کنید. اگر با همسر یا کودک خود مناقشه ای دارید، برای حل آن ها قدم بردارید.
 • از عوامل استرس زا دوری کنید. سعی کنید از عوامل استرس زا دوری کنید. برای مثال، در صورتی که چندین ساعت برای رفتن به سرکار در ترافیک میمانید و باعث ایجاد استرس در شما میشود، سعی کنید صبح زودتر از خانه خارج شوید، یا از حمل و نقل عمومی استفاده کنید. در صورتی که شخصی باعث ایجاد استرس در شما میشود، از او دوری کنید.
 • زمانی به استراحت اختصاص دهید و فعالیت های که لذت میبرید را انجام دهید. هر روز زمانی را به نشستن و تنفس عمیق اختصاص دهید. زمانی به فعالیت های لذت بخش یا برنامه های سرگرم کننده اختصاص دهید. مانند پیاده روی، آشپزی یا کارهای مورد علاقه تان.
 • قدر دان بودن: قدر دانی از دیگران میتواند به کاهش استرس شما کمک کند.

9 .فشار خون خود را در خانه ثبت کنید و مرتب به پزشک مراجعه کنید.

ثبت فشارخون در خانه به شما کمک می کند تا مواظب آن باشید، تغییرات خاصی در شیوه زندگیتان موثر است و شما و پزشکتان را از عوارض احتمالی هوشیار می کند. دستگاه فشار سنج در دسترس است و برای خرید آن نیازی به نسخه نیست. قبل از شروع با پزشک خود درمورد انجام این کار صحبت کنید.

همچنین ویزیت منظم پزشک کلید کنترل فشارخون تان است. اگر فشارخونتان به خوبی کنترل شود، با پزشک خود صحبت کنید که هرچند وقت یک بار نیاز به چک کردن آن دارید. ممکن است پزشکتان توصیه کند که هر روز یا کمتر آن را چک کنید. اگر تغییری در داروها یا درمان های دیگرتان انجام شود، ممکن است پزشکتان توصیه کند بعد از گذشت دو هفته از این تغییر یا یک هفته قبل از ویزیت بعدی شروع به چک کردن فشار خونتان کنید.

10 .از دیگران پشتیبانی بگیرید.

پشتیبانی دوستان و خانواده می تواند به بهبود سلامت شما کمک کند. آن ها ممکن است شما را تشویق کنند تا از خود مراقبت کنید، شما را به مطب پزشک ببرند یا با شما به فعالیت ورزشی بپردازند تا فشار خونتان پایین بیاید.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام خدمت سرکار خانم دکتر خسروی
  بعرض میرساند مدت چندین ماه است که به علت بالا رفتن فشار و درد قفسه سینه قرص متوپرولول سوکسینات اهسته رهش 47 میل استفاده میکنم.
  در این مدت بشدت دچار کاهش میل و توان جنسی گردیده ام.ایا میتوانم قرص ایندرال یا قرص دیگری جایگزین کنم یا خیر البته با نظر پزشک ؟؟
  در صورت امکان راهنمایی فرمایید.
  با کمال تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 3 روز پیش)
   ساام این دارو ی مناسبی برای فشار خون نیست اگر هم به دلیلی نیاز به مصرف این دسته دارو باشه با داروهای مشابه با عوارص کمتر باید جایگزین شود
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم خسروی وقتتون بخیر.عذر میخوام مزاحم شدم مادرم ۶۳سالشونه گاهی اوقات فشارخونش حدودا به ۲۱میرسه حالت گیجی بهش دست میده غش میکنه و هر بار که اینجوری میشه سه چهار بار استفراغ میشن.به نظر شما قلبو عروق باید مراجعه کنیم یا مغزو اعصاب.سپاس از جوابدهیتون .متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 6 روز پیش)
   سلام حتما به دکتر قلب مراجعه کنید اگه ایشون تشخیص داد به مغز و اعصاب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر جلیلوند جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  مادر ینده سرگیجه دارند و فشار شان یک دفعه بالا پایین میروند دکتر هم رفتند قرص فشار داده است که افاقه نکرده است خواهشمند است برای مراجه به پزشک به چه بخشی مراجه کنیم پزشک داخلی یا متخصص ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 6 روز پیش)
   سلام به متخصص قلب ، یا کلیه یا متخصص داخلی
 • تصویر کاربر ليلا چهارشنبه ۲۵ مهر ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  همسر من 34 ساله هست و آريتمي قلبي داره و دكتر به ايشون گفته كه بايد PVC قلبت رو بسوزونيم.
  آيا قبل از تجويز دارو اين كار درسته ؟ و اينكه اين كار چه عوارض يا خطراتي داره ؟ و بايد بعدش چه مراقبت هايي داشته باشه؟ و اينكه ميگن مواد مخدر مثل ترياك باعث آرامش قلب ايشون ميشه چقدر صحت داره؟
  خيلي ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۵ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام pvc اگه خيلي زياد نباشه و يا باعث نارسايي يا اسيب به عضله قلب نشده باشه نياز به سوزوندن نداره و با دارو كنترل ميشه ، براي تصميم گيري بايد هولتر ريتم و اكو را ديد ، ترياك هيچ اثر مفيدي نداره
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  بنده 41 سال سن دارم چندسالی هست که درد زیادی در زیر قفسه سینه ام چبم احساس می کنم آندوسکوپی هم کردم دکتر گفتند که مشکل معده ندارم ولی اسیده معده دارم. الان چند روزی هست درد بسیار شدیدی در زیر قلبم احساس می کنم و نوار قلب هم گرفتم چیزی نشون نداده. لطفا راهنمایی ام کنم چکار کنم. درد امانم رو برده نمیدونم چکار کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام افزايش اسيد معده ممكنه باعث اين علايم بشه ، روده ها هم بخصوص اكه نفخ داريد بايد بررسي بشن ، اگه باز ادامه پيدا كرد به متخصص قلب مراجعه كنيد.
 • تصویر کاربر امید چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من پسر 20 ساله هستم مشکل من اینه که وقتی دراز میکشم که بخابم نفسم قطع میشه احساس خفه گی میکنم وهمین اواخر درحال خاب که بودم همینطوری شدم و یه لحظه احساس کردم مغزم منفجر میشه درد نداشت شباهت زیادی به سکته داشت بعدش بدنم بیحال شد سرگیجه گرفتم و بازور خابیدم البته دکتر به من گفته بود که من در اینده تنگی نفس میگیرم والان خیلی در عذابم اگه میشه راهنماییم کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام اين علايمي كه گفتين سه علت ممكنه داشته باشه علت قلبي ، ريوي و گوارشي ، از لحظ قلبي حتما نياز به اكو و نوار قلب و بررسي فشار ريه داريد ، البته اگه همه بررسي ها طبيعي بود ، ممكنه عصبي باشه
 • تصویر کاربر محمودرضاقاسمی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید..من از سال 86 از بیماری اضطراب رنج میبردم و تا 3 سال پیش سیتالوپرام و یا سرترالین میخوردم..6 سال پیش بود که متوجه یه مکث قلب و بعد یه ضربه در قلبم شدم که پیش دکتر رفتم و دستگاهی 24 ساعت بمن وصل شد و بعد از مراجعه بمن قرص متورال دادن و مدتی خوردم و دیگه مراجعه نکردم..در طی این سالها هر از چندگاهی بیشتر در مواقع استرس و اضطراب باز دچار این مکث میشوم..طی این دوسه روز خیلی بیشتر شده چون دچار یه استرس و ترس هستم از دیدن یه فوت شخصی بدلیل ایست قلبی..مدام نبض خودمو میگیرم و این مکث قلب و یه ضربه محکم رو رصد میکنم..این مکث رو بدون گرفتن نبض هم احساس میکنم..ولی در مواقع استرس بیشتر میشه ولی در هنگام ورزش و فعالیت. تنگی نفس و درد و یا این مکث ندارم و بیشتر در حالت استرس و عدم فعالیت هست این مکث....مشکل ترش کردن معده هم دارم..ضربان قلبم در حالت نشسته 83 تا است..یه عکس کوجک از اون دستگاهی که 24 ساعت بهم وصل بود گذاشتم .امیدوارم بدرد بخوره ..سیگار هم میکشم .لطف کنید بفرمایید این آریتمیه؟ و خطرناکه..با سپاس از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام البته سنتون را نگفتين ، اگه بالاي سي سال هستين با توجه به مصرف سيگار نياز به بررسي بيشتر هست.
 • تصویر کاربر f شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب حضورخانم دکتر
  بنده خانم 39 ساله میباشم که به دلیل برخی علایم مثل درد در ناحیه پشتی سمت چپ که مایل به کناره هاست تا وسط به پزشک مرجعه کردم وایشات تست اکو استرس رو انجام دادن وگفتن نتایج خوبه ومشکلی نیست ولی خانم دکتر وقتی خسته میشم باز این درد ایجاد میشه وحدود بیست دقیقه طول میکشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام اگه تست ها خوب بوده جاي نگراني از نظر قلبي نيست ، ويتامين دي را بررسي كنيد واگه اون هم خوب بود ورزش كنيد و به دكتر طب فيزيكي مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر نجفی شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و روز بخیر من 32 سالمه و دو سال پیش بعلت درد در قلبم به دکتر مراجعه کردم و خلاصه بعد از اکو و ... (که به پیوست ارسال میگردد) مشخص شد که سوراخی قلب دارم دکتر گفت که مادر زادیه و برو همینجوری زندگی کن حال هر از گاهی درد میکنه و خصوصا مواقع استراحت اذیتم میکنه تحمل ام کم میشه عصبی میشم و احساس میکنم که دارم سکته میکنم و موقع غذا خوردن هم میترسم. فقط موقع خوابیدن مشکل ندارم به نظرتون من باید چیکار کنم تا از این مشکل رهایی یابم آیا داروی خاصی داره یا با عمل یا دستگاه میشه بست خلاصه من باید چیکار کنم. بخدا دیگه خسته شده ام. با تقدیر و تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام علايم ربطي به اون سوراخ نداره ، سوراخ خيلي كوچيكه و اقدامي نياز نيست
 • تصویر کاربر شراره یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر ببخشید من دو ماهیه درد قلبم خیلی زیاد شده من خودم مادرزادی افتادگی  دریچه میترال دارم و متخصص قلب هم گفته قلبم التهاب داره ولی این دو سه هفتست درد قلبم خیلی زیاد شده وحشتناک درد می کنه انگار کسی داره قلبم رو تو مشت گرفته و فشار میده  انگار با چاقو به قلبم ضربه می زنن انگار یه چیز نوک تیز به قلبم ضربه میزنه و سوزن سوزن میشه خیلی احساس خفگی دارم بعضی وقتها واقعا نمیتونم نفس بکشم و نیمه بیهوش می شم قفسه سینم هم خیلی درد می کنه همراه با قلبم قفسه سینم خیلی درد می گیره و همچنین دست چپم وحشتناک درد می کنه همراه با قلبم خیلی دست چپم خیلی درد می گیره   و نمی تونم تکونش بدم درد خیلی بدی داره خیلی بد قرصهای پروپرانولول هم می خورم هیچ تاثیری نداره دردش خیلی بدتر میشه امروز یه دفه وحشتناک درد گرفت و تیر کشید کلا بی حس شدم نمیتونستم نفس بکشم و حرف بزنم بعدش بدنم سرد و گرم میشه و پشت سرم هم سرد میشه بعدش بالای سرم وحشتناک درد گرفت انگار کوفته شده درد سرم دقیق بعد از درد قلبم شروع شد بعدش نمیتونستم حرف بزنم و عضلات دهنم درد گرفت واقعا درد سرم غیر قابل تحمل شده خیلی درد میکنه احساس می کنم قلبم داره منفجر میشه به نظر شما چه مشکلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   فشارتون را چك كنيد اگه نرمال بود علائمتون عصبي به نظر ميرسه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر