متخصص قلب در تهران

استرس با تپش قلب و بیماری های قلبی چه رابطه ای دارد؟

بسیاری از ما طی زندگی روزمره خود احساس استرس ، ترس و اضطراب را تجربه کرده ایم که علائم آن تا اندازه‌ای شبیه بیماری های قلبی مانند  تپش قلب است. حال باید پرسید که این علائم به دلیل استرس و اضطراب است یا بیماری های قلبی؟

استرس و اضطراب، واکنش طبیعی بدن است که با افزایش سریع تعداد و قدرت ضربان قلب، بدن را برای فرار از آسیب‌ها و خطرها تحریک می‌کند. احساس اضطراب در هنگام پیاده‌روی و دویدن فرد را برای گریز آماده می‌کند که واکنشی طبیعی است اما در برخی موارد ممکن است مغز و بدن احساس اضطراب غیرطبیعی داشته باشد.

علائم ترس و استرس می‌توانند به مرور بر کیفیت زندگی تأثیرگذار باشند. اضطراب شدید می‌تواند همچنین موجب افسردگی شود. 5 الی 11 درصد از افراد دچار اختلالات عصبی و اضطراب در طول زندگی خود هستند که یکی از علائم افسردگی است.

استرس یا بیماری قلبی؟

به طور مثال بیماری وجود داشت که بالای 70 سال سن و هم سابقه طولانی ترس و اضطراب داشت. از زمانی که وی داروهای مختلفی را که هیچ‌گونه تأثیری هم نداشتند مصرف می‌کرد، خانه‌اش را ترک نکرده بود. هنگامی‌ که او را بررسی کردم متوجه شدم که دچار آریتمی قلبی است و با روشی به اسم ابلیشن درمان شد.

ابلیشن

بلافاصله پس از ابلیشن او در مراسم عروسی یکی از آشنایان بدون داشتن هیچ‌گونه احساس اضطراب شرکت کرد و این اولین مراسمی که او پس از چهل سال در آن شرکت کرد.

تپش نامنظم قلب می‌تواند موجب اضطراب شود.

ضربان نامنظم قلب (آریتمی) که بیش از 100 بار در دقیقه است، ضربان شدید قلب یا SVTs نامیده می‌شود. ضربان شدید قلب در افرادی که درگذشته دچار آسیب‌ها و مشکلات قلبی بوده‌اند و همچنین افرادی که دارای قلب سالم نیز هستند می‌تواند اتفاق افتد. در بسیاری از افراد مبتلا، ضربان شدید قلب به‌ صورت خودبه‌خودی است و بدون دلیل ورزش و فعالیت‌های فیزیکی است. SVTs باعث ضربان شدید قلب، سرگیجه، درد در قفسه سینه، تنگی نفس و گاهی موجب مرگ فرد نیز می‌شود. ذهن در این مواقع به این اتفاق پاسخ می دهد و موجب افزایش استرس و اضطراب می شود.

به همین علت است که خیلی از مواقع بسیاری از بیماران برای مدت طولانی دچار استرس و اضطراب هستند و دارو هیچ تأثیری بر ایشان نداشته است.

5 نشانه ضربان غیرعادی قلب

در ابتدا دو امکان وجود دارد از قرار زیر است:

 • آیا اضطراب موجب ضربان شدید قلب می‌شود؟
 • آیا ضربان شدید قلب موجب اضطراب می‌شود؟

 برخی از نشانه‌ها عبارت‌اند از:

#الگوی علائم

یکی از صریح‌ترین نشانه‌ها است. درصورتی‌که اضطراب باعث ایجاد تپش قلب باشد، سپس چیزی موجب احساس استرس می‌شود که ضربان شدید قلب را به دنبال دارد؛ اما درصورتی‌که قلب باعث اضطراب گردد آنگاه این ضربان قلب است که استرس و اضطراب را به دنبال دارد. گاهی ضربان شدید قلب موجب سرگیجه، درد قفسه سینه و استرس می‌شود.

#بیهوشی

 یکی از عواملی است که موجب نگرانی می‌شود. احساس اضطراب یا ترس در مواقعی موجب بیهوشی فرد می‌گردد. بیهوشی در اثر خون دادن و عصبانیت نیز ممکن است اتفاق افتد اما درصورتی‌که بیهوشی بی‌دلیل اتفاق افتد، افزایش خطر مشکلات قلبی را به دنبال دارد. برخی افراد در هنگام سریع بلند شدن احساس سرگیجه می‌کنند درصورتی‌که بیهوشی در هنگام نشستن، ایستادن و انجام فعالیت بندرت رخ می‌دهد. در غیر این صورت یعنی اگر در هنگام انجام فعالیت دچار بیهوشی شدید به پزشک مراجعه نمایید.

#تنفس شدید

 در مواقعی که فرد احساس ترس و استرس دارد، تنفس نیز افزایش می‌یابد. این مهم موجب بی‌حسی نوک انگشتان دست و اطراف دهان می‌شود. معمولاً تنفس شدید به دلیل اضطراب است اما درصورتی‌که احساس سرگیجه و بیهوشی می‌کنید، ممکن است به دلیل پایین آمدن فشارخون باشد که حاکی از ضربان نامنظم قلب است.

#محرک‌ها

ضربان نامنظم قلب گاهی به دلیل برخی محرک‌ها است. همه افراد به دلیل انجام برخی فعالیت‌ها مانند پریدن ممکن است ضربان شدید قلب را احساس کرده باشند اما افراد مبتلابه تپش شدید قلب همواره احساس تپش قلب را دارند.

#ضعف قلب

که در صورت اضطراب قلب به شکل عادی واکنش می‌دهد؛ اما در صورت ابتلا به ضربان شدید قلبی، قلب به‌صورت طبیعی فعالیت نمی‌کند، ازاین‌رو ضعف قلبی موجب اختلالات قلبی می‌شود. این عامل باعث ورم معده و پاها نیز می‌تواند شود. همچنین فرد ممکن است در هنگام خواب دچار اختلالات تنفسی شود و نیاز به بالش بیشتر داشته باشد. افزایش ضربان شدید قلبی به دلیل اضطراب نمی‌تواند موجب ضعف قلبی به‌ مرورزمان شود.

کنترل قلب برای تشخیص ضربان شدید قلب یا اضطراب

بهترین راه برای تشخیص رابطه بیماری های قلبی و اضطراب، کنترل و نظارت قلب است.کنترل قلبی، میزان ضربان قلب طی شبانه‌روز را ثبت می‌نماید. در صورت عدم داشتن علائم، کنترل قلبی اطلاعاتی که برای تشخیص نیاز باشد را ارائه نمی‌دهد. به همین دلیل باید طی چند جلسه این عمل برای به دست آوردن اطلاعات موردنیاز تکرار شود.

تشخیص ضربان شدید قلب

ضربان غیرطبیعی قلب دارای سه الگوی کلی است که اولین الگو ساده‌ترین راه تشخیص است. اولین مورد ضربان قلب با افزایش اضطراب بالا می‌رود که توسط دستگاه به‌خوبی قابل‌مشاهده است. دومین الگو بستگی به فهم ضربان عادی قلب دارد. در این الگو میزان ضربان قلب در زمان استراحت و انجام فعالیت افزایش می‌یابد. الگوی آخر نیز ضربان قلب به شکل چشمگیری متغیر است. این الگو بیشتر در افراد مبتلابه ضربان شدید قلب دیده می‌شود. در صورت مشاهده هرگونه علائم مذکور، برای درمان و پیشگیری به مشکلات مربوط استرس و ضربان نامنظم قلب توصیه می‌شود حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نیلوفر جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکترمن تقریباسه سال پیش تپش قلب گرفتم رفتم دکتر قلب نوارقلبراگرفت گفت از استرسه واکوشدم گفت قلبت سالمه وآزمایشم خوب بود به همین خاطر من خیلی میترسم ذهنم رادرگیر کرده وحشت دارم به دکتر اعصاب وروان رفتم گفت وسواسی شدی انواع قرص اعصاب خوردم هیچ اثری نذاشت من فقط تپش قلب دارم وقتی چندماه قرص پروپرانول خوردم هیچ تاثیری نداشت وقتی فشارم رو می گرفتم فشارخونم ده وبعضی وقتها نه بودولی نبضم زیر60استولی باز احساس تپش قلب دارم تااینکه دوباره رفتم به متخصص قلب دیگه نوارقلبم راگرفت گفت مشکلت غیر قلبیاست استرست خیلی بالاست بهم سرترالین 50و متوپرال 50تجویزکرو گفت سرترالین متورال تصفی صبح نصفی شب بخور الن ده روز میخورم باز تپش قلب رااحساس می کنم فشار خونم رامیگیرم فشارم تقریبا10و9 است نبضم زیر 60 است ولی احساس تپش دارم میترسم داروها اثرنکند آخر سر به بیماری قلب دچارشوم وایست قلب کنم توروخدا راهنماییم کنیدمتشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام بهتره متورال را یک چهارم صبح و یک چهارم شب بخورید ، بعضی اوقات کم شدن ضربان قلب هم باعث تپش میشه ، همچنین قرصاس امپرازول هم یکماه صبح ناشتا بخورید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  دو برگ نتیجه آزمایش خون در ارتباط با پرسش قبلی من تقدیم حضور می گردد.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   ازمایش فقط کمی غلظت خون دارید ، ولی قند و چربی و بقیه ازمایشات چک نشده
 • تصویر کاربر خاطره شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسروی مدتی است دچاررتپش قلب شدم طوری که بدنم می لرزه و احساس می کنم که دارم سکته می کنم دچار مشکل عصب معده و التهاب معده هم هستم و روزی دوبار امپرازول می خورم ولی به خاطر اون حالتهای تپش شدید مثل یک حمله مدتی است که ازپاهام مورمور و گز گز میشه و گاهی در بک پام احساس بی حسی می کنم و خواب رفتن پا و گاهی در صورتم احساس بی حسی یکطرف آن و پشت سرمگز گز می کنه
  به دکتر قلب که مراجعه کردم گفتند افتادگی دریچه داری و گفتند دو دریچه ،هر وقت تپش سراغم میاد پروپرانولول می خورم
  در ترافیک دوباره تپشم بالا میره
  من اصلا مشکل عصبی نداشتم وهمه چیز از شروع تپش قلبم و التهاب معده شروع شد و الان گزگز دست وپا و بی حسی نگرانم کرده در ضمن روزی یک قرص کورتون هم می خورم به خاطر مشکل التهاب،خانم دکتر هر وقت تپش می گیرم سینه سمت چپم و پشت اون تا چندروز درد می کنه
  به نظرتون من مشکل قلبی دارم چی بخورم برای این دردهای براثر تپش، و اینکه چه بخورم تا گزگز و خواب رفتن دست و پام خوب شه
  گاهی گلاب و بها رنارنح و گل گاو ربان هم می خورم
  کمکم کنید اگر نیاز است تصاویر اکو و آزمایشم را بفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 4 هفته پیش)
   سلام بعید هست مشکل قلبی داشته باشید ، از نظر کم خونی و کمبود ویتامین دی بررسی کنید ، به دکتر مغز و اعصاب برای بیحسی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر اسماعیلی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وقت شما بخیر
  من سال گذشته دی ماه پیش شما اومدم و نوار قلب من رو بررسی کردید و اکو قلب دادم و حتی نشتی دریچه قلبم رو هم چک کردید و فرمدید نیاز به دارو ندارم و هیچ مشکل خاصی نبست و احتمالا از گوارش من هست هفته گذشته من دو باره تپش قلب گرفتم و چند روز میشه که یه دفعه دچار تپش قلب میشم چه در حال راه رفتن و چه در حال نشستن امکان داره گوارش من باعث این تپش قلب ها باشه چون یههو تپش قلب می گیرم به همراه حالت تهوع و سست شدن بدنم و در ساعاتی درد در سرم به صورت ضربه ای و البته من استرسی هم هستم .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام فشار خونتون را بررسی کنید و داروی گوارش هم بخورید بهتر نشدید مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ندا سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام ،خسته نباشین،بنده ۳۷سالمه ،پروسه پر از استرس زای طلاقو طی کردم ،یه شب احساس سکته کردم و فشار خون بالا و تپش قلب شدید،پزشک متخصص قلب فرمودن قلب سالمه،اختلال پنیک من تایید شد،الانم وقتی اس ام اس دادگاه می یاد یا وکیلم زنگ می زنه دچار سنگینی سینه می شم و رفلاکس شدید معده می گیرم،چندین بااار نوار قلب طول تپش قلب گرفتم ،گفتن مشکلی نیست واسه استرسه،ایا به نظر شما اختلال پنیکم بعد از بر طرف شدن عامل استرسی من خوب می شه،ایا سنگینی سینه و حالات رفلاکس من طبیعیه در موقع استرس؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام برای رفلاکس دارو بخورید و اگه حملات پانیک شدید هست به روانپزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مینا پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشی دخترم ۳۰سالشه سه ماه پیش کرونا گرفته بود و خوب شد ولی گهگاهی تپش قلب داشت از کوچکی مشکلی نداشته امروز نوار قلب گرفته پزشک قلب بهش گفته سوراخی مادرزادی در‌دریچه قلب داری و دستور اکو مری دادند نگرانم .سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام ابتدا یک اکو تخصصی با تزریق کنتراست انجام بدن اگه سوراخ تایید شد اکو مری لازم هست
 • تصویر کاربر احلام جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  با سلام..خواهرم ۳۷ سال سن دارن و از میگرن شدید رنج میبرن.مدتی با مراجعه به متخصص دارو مصرف کردن ولی دجار حملات عصبی شدن و دارو رو قطع کردن.. الان تقریبا هرشب دچار تپش قلب شدید و بی قراری میشن و در همون لحطه به اورژانس مراجعه میکنیم و در اکو و نوار قلب چیزی مشاهده نمیشه.. آزمایش کامل خون و ام ار ای انجام شده بازم چیزی مشاهده نشده. تنها چیزی ک معلوم شده باکتری معده توسط اندسکوپی بوده...الان هر یک شب در میون دچار همون حالات میشن و ما نمیدونیم اون لحظه چکار کنیم ...ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام به روانزشک مراجعه کنید ممکنه حملات پانیک باشه
 • تصویر کاربر miran دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر یه سوال داشتم در مورد اینکه استرس و اضطراب در بیماران قلبی چطور باعث هیپوکسی مضاعف قلب میشه؟ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 7 ماه پیش)

   چون استرس باعث ترشح هورمونها و افزایش فشار و ضربان قلب میشه و مقدار اکسیژن مصرفی قلب را بالا میبره

 • تصویر کاربر Fk سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.پدربنده ۴۸ساله هستند.چندسالی است که بیماری پانیک دارند و از داروهای پروپرانول و سیتالوپرام استفاده میکنند.مواقعی که حملات پانیک رو دارن آروغ های شدیدی میزنن..چندوقت پیش دچار سکته قلبی شدن علائمشون هم باز همین آروغ شدید و درد در کتف چپ بود که ما فکر کردیم باز حمله پانیک هست ولی بعد ازاینکه نوارقلبی گرفته شد متوجه شدیم سکته کردن و دوتا از رگای قلب گرفته والان فنر گذاشتن...بعد از این ماجرا با تب و لرزهای زیادی که داشتن متوجه شدیم که کروناهم دارن و بعداز قرنطینه علائم کرونا کامل از بین رفت و بهبود پیداکردن ولی مسئله ای که الان وجود داره اینه که هرشب و هر روزصبح آروغ های شدید و پشت سرهمی میزنن ما نمیدونیم به خاطر قلب هست یانه؟ چون ذکر کردم که موقع حمله قلبی هم شدیدا آروغ میزدن و ما الان میترسیم که دوباره این اتفاق بیفته...آیا به نظر شما این آروغ های زیاد به خاطر قلبه یا اعصاب و مشکلات گوارشی ؟چون من شنیدم که وجود عفونت در دستگاه گوارش و یا استرس زیاد هم باعث این مشکل میشه... به نظرشما ما از چه جهت برای درمان اقدام کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام حتما باید قلب مجدد چک بشه اگه مشکلی نبود از نظر گوارش درمان بشن

 • تصویر کاربر آرین سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام من قبل از خواب یا بعضی موقع ها حس میکنم که ضربان قلبم متوقف میشه و بعد قلبم یه ضربان شدید میزنه که کاملا میتونم حسش کنم همچنین انگار بالای قلبم یه چیزی منقبظ و منبسط میشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر