متخصص قلب در تهران

استرس با تپش قلب و بیماری های قلبی چه رابطه ای دارد؟

بسیاری از ما طی زندگی روزمره خود احساس استرس ، ترس و اضطراب را تجربه کرده ایم که علائم آن تا اندازه‌ای شبیه بیماری های قلبی مانند  تپش قلب است. حال باید پرسید که این علائم به دلیل استرس و اضطراب است یا بیماری های قلبی؟

استرس و اضطراب، واکنش طبیعی بدن است که با افزایش سریع تعداد و قدرت ضربان قلب، بدن را برای فرار از آسیب‌ها و خطرها تحریک می‌کند. احساس اضطراب در هنگام پیاده‌روی و دویدن فرد را برای گریز آماده می‌کند که واکنشی طبیعی است اما در برخی موارد ممکن است مغز و بدن احساس اضطراب غیرطبیعی داشته باشد.

علائم ترس و استرس می‌توانند به مرور بر کیفیت زندگی تأثیرگذار باشند. اضطراب شدید می‌تواند همچنین موجب افسردگی شود. 5 الی 11 درصد از افراد دچار اختلالات عصبی و اضطراب در طول زندگی خود هستند که یکی از علائم افسردگی است.

استرس یا بیماری قلبی؟

به طور مثال بیماری وجود داشت که بالای 70 سال سن و هم سابقه طولانی ترس و اضطراب داشت. از زمانی که وی داروهای مختلفی را که هیچ‌گونه تأثیری هم نداشتند مصرف می‌کرد، خانه‌اش را ترک نکرده بود. هنگامی‌ که او را بررسی کردم متوجه شدم که دچار آریتمی قلبی است و با روشی به اسم ابلیشن درمان شد.

ابلیشن

بلافاصله پس از ابلیشن او در مراسم عروسی یکی از آشنایان بدون داشتن هیچ‌گونه احساس اضطراب شرکت کرد و این اولین مراسمی که او پس از چهل سال در آن شرکت کرد.

تپش نامنظم قلب می‌تواند موجب اضطراب شود.

ضربان نامنظم قلب (آریتمی) که بیش از 100 بار در دقیقه است، ضربان شدید قلب یا SVTs نامیده می‌شود. ضربان شدید قلب در افرادی که درگذشته دچار آسیب‌ها و مشکلات قلبی بوده‌اند و همچنین افرادی که دارای قلب سالم نیز هستند می‌تواند اتفاق افتد. در بسیاری از افراد مبتلا، ضربان شدید قلب به‌ صورت خودبه‌خودی است و بدون دلیل ورزش و فعالیت‌های فیزیکی است. SVTs باعث ضربان شدید قلب، سرگیجه، درد در قفسه سینه، تنگی نفس و گاهی موجب مرگ فرد نیز می‌شود. ذهن در این مواقع به این اتفاق پاسخ می دهد و موجب افزایش استرس و اضطراب می شود.

به همین علت است که خیلی از مواقع بسیاری از بیماران برای مدت طولانی دچار استرس و اضطراب هستند و دارو هیچ تأثیری بر ایشان نداشته است.

5 نشانه ضربان غیرعادی قلب

در ابتدا دو امکان وجود دارد از قرار زیر است:

 • آیا اضطراب موجب ضربان شدید قلب می‌شود؟
 • آیا ضربان شدید قلب موجب اضطراب می‌شود؟

 برخی از نشانه‌ها عبارت‌اند از:

#الگوی علائم

یکی از صریح‌ترین نشانه‌ها است. درصورتی‌که اضطراب باعث ایجاد تپش قلب باشد، سپس چیزی موجب احساس استرس می‌شود که ضربان شدید قلب را به دنبال دارد؛ اما درصورتی‌که قلب باعث اضطراب گردد آنگاه این ضربان قلب است که استرس و اضطراب را به دنبال دارد. گاهی ضربان شدید قلب موجب سرگیجه، درد قفسه سینه و استرس می‌شود.

#بیهوشی

 یکی از عواملی است که موجب نگرانی می‌شود. احساس اضطراب یا ترس در مواقعی موجب بیهوشی فرد می‌گردد. بیهوشی در اثر خون دادن و عصبانیت نیز ممکن است اتفاق افتد اما درصورتی‌که بیهوشی بی‌دلیل اتفاق افتد، افزایش خطر مشکلات قلبی را به دنبال دارد. برخی افراد در هنگام سریع بلند شدن احساس سرگیجه می‌کنند درصورتی‌که بیهوشی در هنگام نشستن، ایستادن و انجام فعالیت بندرت رخ می‌دهد. در غیر این صورت یعنی اگر در هنگام انجام فعالیت دچار بیهوشی شدید به پزشک مراجعه نمایید.

#تنفس شدید

 در مواقعی که فرد احساس ترس و استرس دارد، تنفس نیز افزایش می‌یابد. این مهم موجب بی‌حسی نوک انگشتان دست و اطراف دهان می‌شود. معمولاً تنفس شدید به دلیل اضطراب است اما درصورتی‌که احساس سرگیجه و بیهوشی می‌کنید، ممکن است به دلیل پایین آمدن فشارخون باشد که حاکی از ضربان نامنظم قلب است.

#محرک‌ها

ضربان نامنظم قلب گاهی به دلیل برخی محرک‌ها است. همه افراد به دلیل انجام برخی فعالیت‌ها مانند پریدن ممکن است ضربان شدید قلب را احساس کرده باشند اما افراد مبتلابه تپش شدید قلب همواره احساس تپش قلب را دارند.

#ضعف قلب

که در صورت اضطراب قلب به شکل عادی واکنش می‌دهد؛ اما در صورت ابتلا به ضربان شدید قلبی، قلب به‌صورت طبیعی فعالیت نمی‌کند، ازاین‌رو ضعف قلبی موجب اختلالات قلبی می‌شود. این عامل باعث ورم معده و پاها نیز می‌تواند شود. همچنین فرد ممکن است در هنگام خواب دچار اختلالات تنفسی شود و نیاز به بالش بیشتر داشته باشد. افزایش ضربان شدید قلبی به دلیل اضطراب نمی‌تواند موجب ضعف قلبی به‌ مرورزمان شود.

کنترل قلب برای تشخیص ضربان شدید قلب یا اضطراب

بهترین راه برای تشخیص رابطه بیماری های قلبی و اضطراب، کنترل و نظارت قلب است.کنترل قلبی، میزان ضربان قلب طی شبانه‌روز را ثبت می‌نماید. در صورت عدم داشتن علائم، کنترل قلبی اطلاعاتی که برای تشخیص نیاز باشد را ارائه نمی‌دهد. به همین دلیل باید طی چند جلسه این عمل برای به دست آوردن اطلاعات موردنیاز تکرار شود.

تشخیص ضربان شدید قلب

ضربان غیرطبیعی قلب دارای سه الگوی کلی است که اولین الگو ساده‌ترین راه تشخیص است. اولین مورد ضربان قلب با افزایش اضطراب بالا می‌رود که توسط دستگاه به‌خوبی قابل‌مشاهده است. دومین الگو بستگی به فهم ضربان عادی قلب دارد. در این الگو میزان ضربان قلب در زمان استراحت و انجام فعالیت افزایش می‌یابد. الگوی آخر نیز ضربان قلب به شکل چشمگیری متغیر است. این الگو بیشتر در افراد مبتلابه ضربان شدید قلب دیده می‌شود. در صورت مشاهده هرگونه علائم مذکور، برای درمان و پیشگیری به مشکلات مربوط استرس و ضربان نامنظم قلب توصیه می‌شود حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدعلی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید من تیروئید پرکار داشتم الان تحت درمانم درحال حاضر نرمال شده اما ضربان قلب 2تا میزنه یک وقفه دارد اکو وتست ورزش دادم خوب بوده هولتر ریتم قلب گذاشتم گفتن از تیروئید است ببخشید این وقفه در ضربان قلب مشکل نداره وقتی غذا می خورم حالت اضطراب بهم دست میده ممنون ببخشید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)
   سلام اگر مشکل معده دارید در مان کنید ، اگر هولتر خوب بوده جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر دیرباز شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۱۲روزه که به کرونا مبتلا شدم علایم شدید نداشتم
  ولی امروز با تپش قلب شدید و تنگی نفس بیدار شدم وبعد از چند ساعت هنوز خوب نشدم
  البته سابقه این تپش قلب و تنگی نفس که به کفته دکتر ازاسنرس بالا بوده رو داشتم الان خیلی میترسم و نمیدونم باید برم بیمارستان یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)
   سلام حتما از نظر ریوی بررسی کنید در صورتی که درگیری ریه نداشتید جهت بررسی قلبی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر الهام چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وقت بخیر من ۳۳سالمه از ۱۴سالگی کم کاری تیرویید دارم و روزی یه دونه قرص میخورم.چند سال پیش دچار حملات پانیک شدم و به چندین دکتر قلب مراجعه کردم تشخیص همه پرولاپس خفیف بود که گفتن چیز خاصی نیست.ولی وسواس شدید پیدا کردم و با هر اضطراب میرفتم دکتر آخرین بار ۷ ماه قبل دکتر کمال خادم وطن ارومیه گفتن این نوع پرولاپس بیماری محسوب نمیشه و خیالت راحت فقط ۵سال یه بار بیا اکو.من همیشه فشارم پایینه و اکی هستم باهاش ولی زیاد تپش قلب میگرم یا انگار دلم میریزه واسه پانیک کلرو دیازپکساید میخورم ولی بعضی شرایط مه استرس میگیرم فشارم روبا دستگاه خونه گرفتم یکی دو بار آریتمی نشون داد .خیلی نگارانم کرده این که چرا آریتمی نشون میده البته موقع ورزش بدنسازی ضربانم تا ۱۷۰ میره و هیچ مشکلی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 4 هفته پیش)
   سلام اگر تپش زیاد دارید هولتر ریتم انجام بدید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر خدمت دکتر عزیز، ببخشید من 30 سال سن دارم، افتادگی دریچه میترال دارم به صورت خفیف، سه بار اکو دادم و تایید شده ولی در یک اکو گفتن شاید نارسایی داشته باشین، و استرس و اضطراب هم بیشتر مواقع دارم، الان در حال حاضر ضربان های نامنظم قلبی که دارم که غیر از صدای قلبم هست و روی سینه بالای قلبم احساس میکنم باعث اضراب بیشتر من شده و با درد مبهمی همراه هست، که بعد از مدتی با استراحت خوب میشه و بیشتر مواقع دلشوره و نگرانی دارم، ممنون میشم راهنمایی کنین چون این ضربان های غیر از ضربان قلبم که چون لاغر اندام هستم و با چشم هم محسوسه، زندگی رو مختل کرده و نگرانم کرده، ممنون میشم راهنمایی کنید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام باید هولتر ۲۴ ساعته ریتم بشید تا نوع اریتمی ها و تعداد اون مشخص بشه
 • تصویر کاربر Javid چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  درود خدمت خانم دکتر خوب و دلسوز
  براتون آرزو تندرستی دارم
  خلاصه عرض کنم بنده ادم فوق استرسی و اضظرابی هستم کمی هم وسواس فکری و عملی دارم ! ( جهت شفاف سازی )
  در مواقع شدید استرس یا مکان هایی که قرار میگرفتم ماهی ۱-۲ باز قلبم هوری میرخت جوری که خیلی میترسیدم
  تا اینکه ۲ شب پیش سر جریانی عصبی شدم دوباره قلبم ریخت و منم مدام به طور وسواس گونه روی ریتم و ضربان قلبم فوکوس میکردم و این عمل مدام تکرار میشد تا اینکه پروپانول ۱۰ خوردم کمی اروم شدم و خوابیدم اما تا فردا که وقت دکتر گرفتم بهم گفتن افسردگی شدید و اضطراب دارم بهم فلوکستین ۲۰ و پروپانول ۲۰ تجویز کردن دیشب بدون استرس و ریختن دل خوابیدم اما موقع ای که بیدار شدم باز اون استرس و توجه به ضربان قلبم منو به خودش جلب میکنه و انگار این توجه من باعث شد هول یا دلم خالی شه ریزش داشته باشه
  خواهشا بگید بیماری قلبی ندارم تووروخدااا
  1. تصویر کاربر Javid سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)
   خانم دکتر در ادامه بگم بنده ۲۶ سال سن دارم
   همش مدام دارم فکر میکنم و فکر میکنم وقتی فکر میکنم هوری میریزه :(( دلم وقتی کمتر فکر کنم نمیریزه فقط دیشب بعد از مصرف پروپنال ۲۰ اصلا دیگه نریخت ! ضربانم بالای ۱۰ نمیره بین ۷۰-۸۵ هستش اما اگه جای استرسی برم یا استرس بگیرم دلم میریزه
   کمکم کنید
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام در صورتی که اکو نرمال باشه احتمال بیماری قلبی کم هست ، و ممکنه عصبی باشه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Sara یکشنبه ۱۹ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر همسر من ۳۰ سالشه وقتی وارد مطب دکتر میشه استرس میگیره تپش و فشارش میره رو ۱۷ ۱۸ ولی وقتی میاد خونه اروم‌یشه فشارش حداقل ۱۲وحذاکثر ۱۴ نوار قلب ازش میگیرن دکتر گفت قلبش یه مقدار انحراف به راست داره مادرزادیه مشکلی نیست ۳روز در هفته هم تنیس بازی میکنه هیچ مشکلی نداره میخواستم بدونم یعنی مشکل قلبی داره انحراف به راست ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۱۹ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام حتما باید اکو و هولتر فشار انجام بدن
 • تصویر کاربر الهه چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام ضمن عرض تشکر
  ۵۳ ساله هستم ، متاهل و دوبار زایمان طبیعی داشته ام،
  ۴ ساله ورزش( پیلاتس و یوگا) می کنم، حین ورزش و بالا و پایین رفتن پله مشکلی ندارم
  در طول یکماه یکی دو بار دچار تپش قلب میشوم،برای چکاپ نزد دکتر رفتم ، نوار و اکو انجام دادند، و گفتند یکی از دریچه ها گشاد است ولی چون تنگ نفس نداری و درفعالیت مشکل نداری فعلا کاری بهش نداریم،
  و پرانول ۱۰ تجویز کردند ، روزی دوبار
  سرچ کردم دیدم عوارض دارو زیاد است و اگر مصرف کنم قطع کردنش هم برام مشکل درست میکنه،
  سوال:
  ۱- آیا مصرف قرص برایم ضروریست؟
  ۲- آیا اگر دچار گرفتگی عروق قلبی باشم ، در همین تست ها خودش را نشان میده؟ گرفتگی ندارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام ظاهرا گشادی دریچه کم بوده و اهمیتی نداره برای بررسی عروق قلبی باید سی تی انژیو یا تست اسکن با ورزش بدید
 • تصویر کاربر سهیل پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  مدتی است که بعلت یک سرمایه گذاری اشتباه دچار استرس های شدید میشوم که گاهی دو دست چپ و راستم از ساعد به پایین دچار یک نوعی بیحسی و گزگز میشود و گاهی که فکر و خیال و استرسم زیاد می‌شود درد در ناحیه قفسه سینه زیاد میشود و احیای میکنم در حال حمله قلبی هستم این حالتها البته دائمی نیستند و گاهی برایم پیش میآید خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید چه قرصی استفاده کنم
  پیشاپیش از شما سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام و وقت به خیر احتمال اینکه مربوط به اعصاب باشه هست ولی بهتره از نظر قلبی هم حتما بررسی بشید به خصوص اگه سن بالای ۳۰ دارید
 • تصویر کاربر صابر جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما .خانم دکتر مدت ۲ ماهی هست که من گاهی قلبم تیر میکشه گاهی با تغییر حالت و حرکت دست درد میگیره و خوب میشه رفتم نوار قلب گرفتم پزشک عمومی گفت مشکوکه خواستم لطف کنید نوار رو ملاحظه کنید ببینید مشکلی هست یا خیر .متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام نوار مشکلی نداره
 • تصویر کاربر نسرین جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشید یک سالی هست که یهو تپش قلب میگیرم دست و پام یخ میکنه سمت چپم درد مبگیره احساس میکنم الانه قلبم وایسته به دکتر مراجعه کردم اکو و نوار قلب و ازمایشات قلبی سالم بود مشکلی نداشتم گفتن از استرسه ولی بعضی موقع ها یهو احساس میکنم ضربان قلبم نامنظم میشه این پرسه فقط چندثانیه طول میکشه فوری خوب میشم ولی خیلی میترسم نگرانم نکنه اریتمی قلبی دارم لطفا کمکم کنید خیلی اذیت میشم درضمن دکتر روانشناسم مراجعه کردم داروهای اعصاب و پروپرانول مصرف میکنم ولی باز این حالتهارو دارم اصلا خوب نشدم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام هولتر ۴۸ ساعته ریتم انجام بدید ، تست تیرویید هم چک کنید ، اگر مشکل گوارشی دارید اون را هم درمان کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر