متخصص قلب در تهران

استرس با تپش قلب و بیماری های قلبی چه رابطه ای دارد؟

بسیاری از ما طی زندگی روزمره خود احساس استرس ، ترس و اضطراب را تجربه کرده ایم که علائم آن تا اندازه‌ای شبیه بیماری های قلبی مانند  تپش قلب است. حال باید پرسید که این علائم به دلیل استرس و اضطراب است یا بیماری های قلبی؟

استرس و اضطراب، واکنش طبیعی بدن است که با افزایش سریع تعداد و قدرت ضربان قلب، بدن را برای فرار از آسیب‌ها و خطرها تحریک می‌کند. احساس اضطراب در هنگام پیاده‌روی و دویدن فرد را برای گریز آماده می‌کند که واکنشی طبیعی است اما در برخی موارد ممکن است مغز و بدن احساس اضطراب غیرطبیعی داشته باشد.

علائم ترس و استرس می‌توانند به مرور بر کیفیت زندگی تأثیرگذار باشند. اضطراب شدید می‌تواند همچنین موجب افسردگی شود. 5 الی 11 درصد از افراد دچار اختلالات عصبی و اضطراب در طول زندگی خود هستند که یکی از علائم افسردگی است.

استرس یا بیماری قلبی؟

به طور مثال بیماری وجود داشت که بالای 70 سال سن و هم سابقه طولانی ترس و اضطراب داشت. از زمانی که وی داروهای مختلفی را که هیچ‌گونه تأثیری هم نداشتند مصرف می‌کرد، خانه‌اش را ترک نکرده بود. هنگامی‌ که او را بررسی کردم متوجه شدم که دچار آریتمی قلبی است و با روشی به اسم ابلیشن درمان شد.

ابلیشن

بلافاصله پس از ابلیشن او در مراسم عروسی یکی از آشنایان بدون داشتن هیچ‌گونه احساس اضطراب شرکت کرد و این اولین مراسمی که او پس از چهل سال در آن شرکت کرد.

تپش نامنظم قلب می‌تواند موجب اضطراب شود.

ضربان نامنظم قلب (آریتمی) که بیش از 100 بار در دقیقه است، ضربان شدید قلب یا SVTs نامیده می‌شود. ضربان شدید قلب در افرادی که درگذشته دچار آسیب‌ها و مشکلات قلبی بوده‌اند و همچنین افرادی که دارای قلب سالم نیز هستند می‌تواند اتفاق افتد. در بسیاری از افراد مبتلا، ضربان شدید قلب به‌ صورت خودبه‌خودی است و بدون دلیل ورزش و فعالیت‌های فیزیکی است. SVTs باعث ضربان شدید قلب، سرگیجه، درد در قفسه سینه، تنگی نفس و گاهی موجب مرگ فرد نیز می‌شود. ذهن در این مواقع به این اتفاق پاسخ می دهد و موجب افزایش استرس و اضطراب می شود.

به همین علت است که خیلی از مواقع بسیاری از بیماران برای مدت طولانی دچار استرس و اضطراب هستند و دارو هیچ تأثیری بر ایشان نداشته است.

5 نشانه ضربان غیرعادی قلب

در ابتدا دو امکان وجود دارد از قرار زیر است:

 • آیا اضطراب موجب ضربان شدید قلب می‌شود؟
 • آیا ضربان شدید قلب موجب اضطراب می‌شود؟

 برخی از نشانه‌ها عبارت‌اند از:

#الگوی علائم

یکی از صریح‌ترین نشانه‌ها است. درصورتی‌که اضطراب باعث ایجاد تپش قلب باشد، سپس چیزی موجب احساس استرس می‌شود که ضربان شدید قلب را به دنبال دارد؛ اما درصورتی‌که قلب باعث اضطراب گردد آنگاه این ضربان قلب است که استرس و اضطراب را به دنبال دارد. گاهی ضربان شدید قلب موجب سرگیجه، درد قفسه سینه و استرس می‌شود.

#بیهوشی

 یکی از عواملی است که موجب نگرانی می‌شود. احساس اضطراب یا ترس در مواقعی موجب بیهوشی فرد می‌گردد. بیهوشی در اثر خون دادن و عصبانیت نیز ممکن است اتفاق افتد اما درصورتی‌که بیهوشی بی‌دلیل اتفاق افتد، افزایش خطر مشکلات قلبی را به دنبال دارد. برخی افراد در هنگام سریع بلند شدن احساس سرگیجه می‌کنند درصورتی‌که بیهوشی در هنگام نشستن، ایستادن و انجام فعالیت بندرت رخ می‌دهد. در غیر این صورت یعنی اگر در هنگام انجام فعالیت دچار بیهوشی شدید به پزشک مراجعه نمایید.

#تنفس شدید

 در مواقعی که فرد احساس ترس و استرس دارد، تنفس نیز افزایش می‌یابد. این مهم موجب بی‌حسی نوک انگشتان دست و اطراف دهان می‌شود. معمولاً تنفس شدید به دلیل اضطراب است اما درصورتی‌که احساس سرگیجه و بیهوشی می‌کنید، ممکن است به دلیل پایین آمدن فشارخون باشد که حاکی از ضربان نامنظم قلب است.

#محرک‌ها

ضربان نامنظم قلب گاهی به دلیل برخی محرک‌ها است. همه افراد به دلیل انجام برخی فعالیت‌ها مانند پریدن ممکن است ضربان شدید قلب را احساس کرده باشند اما افراد مبتلابه تپش شدید قلب همواره احساس تپش قلب را دارند.

#ضعف قلب

که در صورت اضطراب قلب به شکل عادی واکنش می‌دهد؛ اما در صورت ابتلا به ضربان شدید قلبی، قلب به‌صورت طبیعی فعالیت نمی‌کند، ازاین‌رو ضعف قلبی موجب اختلالات قلبی می‌شود. این عامل باعث ورم معده و پاها نیز می‌تواند شود. همچنین فرد ممکن است در هنگام خواب دچار اختلالات تنفسی شود و نیاز به بالش بیشتر داشته باشد. افزایش ضربان شدید قلبی به دلیل اضطراب نمی‌تواند موجب ضعف قلبی به‌ مرورزمان شود.

کنترل قلب برای تشخیص ضربان شدید قلب یا اضطراب

بهترین راه برای تشخیص رابطه بیماری های قلبی و اضطراب، کنترل و نظارت قلب است.کنترل قلبی، میزان ضربان قلب طی شبانه‌روز را ثبت می‌نماید. در صورت عدم داشتن علائم، کنترل قلبی اطلاعاتی که برای تشخیص نیاز باشد را ارائه نمی‌دهد. به همین دلیل باید طی چند جلسه این عمل برای به دست آوردن اطلاعات موردنیاز تکرار شود.

تشخیص ضربان شدید قلب

ضربان غیرطبیعی قلب دارای سه الگوی کلی است که اولین الگو ساده‌ترین راه تشخیص است. اولین مورد ضربان قلب با افزایش اضطراب بالا می‌رود که توسط دستگاه به‌خوبی قابل‌مشاهده است. دومین الگو بستگی به فهم ضربان عادی قلب دارد. در این الگو میزان ضربان قلب در زمان استراحت و انجام فعالیت افزایش می‌یابد. الگوی آخر نیز ضربان قلب به شکل چشمگیری متغیر است. این الگو بیشتر در افراد مبتلابه ضربان شدید قلب دیده می‌شود. در صورت مشاهده هرگونه علائم مذکور، برای درمان و پیشگیری به مشکلات مربوط استرس و ضربان نامنظم قلب توصیه می‌شود حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Javid چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  درود خدمت خانم دکتر خوب و دلسوز
  براتون آرزو تندرستی دارم
  خلاصه عرض کنم بنده ادم فوق استرسی و اضظرابی هستم کمی هم وسواس فکری و عملی دارم ! ( جهت شفاف سازی )
  در مواقع شدید استرس یا مکان هایی که قرار میگرفتم ماهی ۱-۲ باز قلبم هوری میرخت جوری که خیلی میترسیدم
  تا اینکه ۲ شب پیش سر جریانی عصبی شدم دوباره قلبم ریخت و منم مدام به طور وسواس گونه روی ریتم و ضربان قلبم فوکوس میکردم و این عمل مدام تکرار میشد تا اینکه پروپانول ۱۰ خوردم کمی اروم شدم و خوابیدم اما تا فردا که وقت دکتر گرفتم بهم گفتن افسردگی شدید و اضطراب دارم بهم فلوکستین ۲۰ و پروپانول ۲۰ تجویز کردن دیشب بدون استرس و ریختن دل خوابیدم اما موقع ای که بیدار شدم باز اون استرس و توجه به ضربان قلبم منو به خودش جلب میکنه و انگار این توجه من باعث شد هول یا دلم خالی شه ریزش داشته باشه
  خواهشا بگید بیماری قلبی ندارم تووروخدااا
  1. تصویر کاربر Javid سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)
   خانم دکتر در ادامه بگم بنده ۲۶ سال سن دارم
   همش مدام دارم فکر میکنم و فکر میکنم وقتی فکر میکنم هوری میریزه :(( دلم وقتی کمتر فکر کنم نمیریزه فقط دیشب بعد از مصرف پروپنال ۲۰ اصلا دیگه نریخت ! ضربانم بالای ۱۰ نمیره بین ۷۰-۸۵ هستش اما اگه جای استرسی برم یا استرس بگیرم دلم میریزه
   کمکم کنید
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 6 روز پیش)
   سلام در صورتی که اکو نرمال باشه احتمال بیماری قلبی کم هست ، و ممکنه عصبی باشه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Sara یکشنبه ۱۹ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر همسر من ۳۰ سالشه وقتی وارد مطب دکتر میشه استرس میگیره تپش و فشارش میره رو ۱۷ ۱۸ ولی وقتی میاد خونه اروم‌یشه فشارش حداقل ۱۲وحذاکثر ۱۴ نوار قلب ازش میگیرن دکتر گفت قلبش یه مقدار انحراف به راست داره مادرزادیه مشکلی نیست ۳روز در هفته هم تنیس بازی میکنه هیچ مشکلی نداره میخواستم بدونم یعنی مشکل قلبی داره انحراف به راست ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۱۹ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام حتما باید اکو و هولتر فشار انجام بدن
 • تصویر کاربر الهه چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام ضمن عرض تشکر
  ۵۳ ساله هستم ، متاهل و دوبار زایمان طبیعی داشته ام،
  ۴ ساله ورزش( پیلاتس و یوگا) می کنم، حین ورزش و بالا و پایین رفتن پله مشکلی ندارم
  در طول یکماه یکی دو بار دچار تپش قلب میشوم،برای چکاپ نزد دکتر رفتم ، نوار و اکو انجام دادند، و گفتند یکی از دریچه ها گشاد است ولی چون تنگ نفس نداری و درفعالیت مشکل نداری فعلا کاری بهش نداریم،
  و پرانول ۱۰ تجویز کردند ، روزی دوبار
  سرچ کردم دیدم عوارض دارو زیاد است و اگر مصرف کنم قطع کردنش هم برام مشکل درست میکنه،
  سوال:
  ۱- آیا مصرف قرص برایم ضروریست؟
  ۲- آیا اگر دچار گرفتگی عروق قلبی باشم ، در همین تست ها خودش را نشان میده؟ گرفتگی ندارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام ظاهرا گشادی دریچه کم بوده و اهمیتی نداره برای بررسی عروق قلبی باید سی تی انژیو یا تست اسکن با ورزش بدید
 • تصویر کاربر سهیل پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  مدتی است که بعلت یک سرمایه گذاری اشتباه دچار استرس های شدید میشوم که گاهی دو دست چپ و راستم از ساعد به پایین دچار یک نوعی بیحسی و گزگز میشود و گاهی که فکر و خیال و استرسم زیاد می‌شود درد در ناحیه قفسه سینه زیاد میشود و احیای میکنم در حال حمله قلبی هستم این حالتها البته دائمی نیستند و گاهی برایم پیش میآید خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید چه قرصی استفاده کنم
  پیشاپیش از شما سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و وقت به خیر احتمال اینکه مربوط به اعصاب باشه هست ولی بهتره از نظر قلبی هم حتما بررسی بشید به خصوص اگه سن بالای ۳۰ دارید
 • تصویر کاربر صابر جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما .خانم دکتر مدت ۲ ماهی هست که من گاهی قلبم تیر میکشه گاهی با تغییر حالت و حرکت دست درد میگیره و خوب میشه رفتم نوار قلب گرفتم پزشک عمومی گفت مشکوکه خواستم لطف کنید نوار رو ملاحظه کنید ببینید مشکلی هست یا خیر .متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام نوار مشکلی نداره
 • تصویر کاربر نسرین جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشید یک سالی هست که یهو تپش قلب میگیرم دست و پام یخ میکنه سمت چپم درد مبگیره احساس میکنم الانه قلبم وایسته به دکتر مراجعه کردم اکو و نوار قلب و ازمایشات قلبی سالم بود مشکلی نداشتم گفتن از استرسه ولی بعضی موقع ها یهو احساس میکنم ضربان قلبم نامنظم میشه این پرسه فقط چندثانیه طول میکشه فوری خوب میشم ولی خیلی میترسم نگرانم نکنه اریتمی قلبی دارم لطفا کمکم کنید خیلی اذیت میشم درضمن دکتر روانشناسم مراجعه کردم داروهای اعصاب و پروپرانول مصرف میکنم ولی باز این حالتهارو دارم اصلا خوب نشدم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام هولتر ۴۸ ساعته ریتم انجام بدید ، تست تیرویید هم چک کنید ، اگر مشکل گوارشی دارید اون را هم درمان کنید
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر خسته نباشید ببخشید من دیگه کلافه شدم آدم خیلی ترسویی هستم تهران رفتم اکو و نوار بهم گفتن سالمی فقط افتادگی دریچه میترال داری که دکترش میگفت مهم نیست بعد اومدم شهرمون رفتم دکتر بازم اکو دادم گفت هیچیت نیس رفتم روانشناس فقط قرصای پرپرانول ۱۰ میخورم سرترالین ۱۰۰ اما بازم تپش قلب شدید دارم مخصوصا وقتی که هول میشم تا یک روز کل سمت چپم هر ۲ یا ۳ ساعت یبار تیر میکشه خوب میشه
  واقعا خستم ۲۳ سالمه
  کمکم کنین من حتی از ورزش کردن هم استرس میگیرم که تپش قلبم بالا نره و یه نکته ی دیکه ای هم که هست همش زیر سینه ی چپم درد هس و هرچی به دنده ها نزدیک میشه دست میزنم دردشون وحشتناک تره گاهی عطسه میزنم دقیقا همون ناحیه زیر سینه محکم گرفتگی ایجاد میشه که باید بالا پایین بپرم ول کنه البته اینم بگم گاها درد به پشت سمت چپ بدنم یعنی پشت کتف هم میزنه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام حتما سطح ویتامین دی را چک کنید و در حد ۵۰ حفظ بشه ، به طور منظم ورزش کنید با شدت کم ، اگه بهتر نشدید هولتر ریتم انجام بدید
 • تصویر کاربر مژگان یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام شبتون بخیر، من مدت یکماه ونیمه دچارتنگی نفس شدید شدم یه باردمترمراجعه کردم که گفتن التهاب ریه دارم وکورتون برام تجدیزکردن تا چندروز خوب بودم والان چندروزه با خیلی شدیدشده طوریکه حس میکنم نفس کم میارم وموقع نفس کشیدن به قلبم فشارمیاد دچارخمیازه ناقص میشن وپشت کتفم تیرمیکشه ودرد میگیره ضربان قلبم بالاپایین میشه وقفسه سینم تیرمیکشه واقعاایتگن تنگی نفس آزاردهنده شده ایاممکنه به خاطرقلبم باشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام حتما از نظر گرونا بررسی بشید اگه کرونا نبود جهت بررسی قلبی مراجعه کنید
  2. تصویر کاربر مژگان دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام من سیتی ریه دادم که گفتن یه لک یاعفونت خیلی کوچیک توی ریم هست ومشخص نیست چیه، بایدگزارش سیتی ببرم، که بعدیکهفته بردم وگفتن مشکلی نداره وهمه چیزنرماله وفقط زیه هام التهاب داره ولی واقعا این تنگی نفساازاردهنده شده، هیچ علائمی ندارم الان دوماه گذشته واین تنگی نفس ادامه دارشده
  3. تصویر کاربر مژگان دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام من سیتی ریه انجام دادم گفتن یه عفونت کوچیک توی ریم هست ولی مشخص نیست چیه، بایدگزارش سیتی روببرم، بعدیکهفته بردم گفتن مشکلی ندارم همه چیزنرماله وچون تنگی نفس دارم به خاطرالتهاب ریه هست الان دوماه گذشته دوزداروهام تموم شده ولی همچنان تنگی نفس آزاردهنده رو آرم، وکتف وگردنم سمت چپ خیلی درد داره وخمیازه ناقص میکشم
  4. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   اکو قلب باید انجام بدید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر نیلوفر جمعه ۷ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکترمن تقریباسه سال پیش تپش قلب گرفتم رفتم دکتر قلب نوارقلبراگرفت گفت از استرسه واکوشدم گفت قلبت سالمه وآزمایشم خوب بود به همین خاطر من خیلی میترسم ذهنم رادرگیر کرده وحشت دارم به دکتر اعصاب وروان رفتم گفت وسواسی شدی انواع قرص اعصاب خوردم هیچ اثری نذاشت من فقط تپش قلب دارم وقتی چندماه قرص پروپرانول خوردم هیچ تاثیری نداشت وقتی فشارم رو می گرفتم فشارخونم ده وبعضی وقتها نه بودولی نبضم زیر60استولی باز احساس تپش قلب دارم تااینکه دوباره رفتم به متخصص قلب دیگه نوارقلبم راگرفت گفت مشکلت غیر قلبیاست استرست خیلی بالاست بهم سرترالین 50و متوپرال 50تجویزکرو گفت سرترالین متورال تصفی صبح نصفی شب بخور الن ده روز میخورم باز تپش قلب رااحساس می کنم فشار خونم رامیگیرم فشارم تقریبا10و9 است نبضم زیر 60 است ولی احساس تپش دارم میترسم داروها اثرنکند آخر سر به بیماری قلب دچارشوم وایست قلب کنم توروخدا راهنماییم کنیدمتشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام بهتره متورال را یک چهارم صبح و یک چهارم شب بخورید ، بعضی اوقات کم شدن ضربان قلب هم باعث تپش میشه ، همچنین قرصاس امپرازول هم یکماه صبح ناشتا بخورید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  دو برگ نتیجه آزمایش خون در ارتباط با پرسش قبلی من تقدیم حضور می گردد.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   ازمایش فقط کمی غلظت خون دارید ، ولی قند و چربی و بقیه ازمایشات چک نشده
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر