متخصص قلب در تهران

درمان آریتمی با عمل ابلیشن قلبی

ابلیشن قلبی روشی برای درمان بی‌نظمی ضربان قلب است. ابلیشن قلبی یا سوزاندن رگ قلب از طریق از بین بردن قسمتی از بافت‌ باعث از بین رفتن آریتمی قلبی می شود. در برخی موارد نیز ابلیشن قلبی مانع ورود سیگنال‌های الکتریکی غیر عادی به قلب می‌شود و به همین دلیل مانع ضربان نا منظم قلب می‌شود.

در ابلیشن قلبی لوله بلند و انعطاف‌پذیری از طریق عروق ران پا به‌منظور فرستادن انرژی به شکل گرما یا سرمای بیش از حد برای بهبود بافت قلبی که عامل ضربان نامنظم است، به قلب فرستاده می‌شود.

ابلیشن قلبی گاهی از طریق عمل قلب باز انجام می‌شود اما انجام این عمل از طریق لوله‌های بلندی که گفته شد عوارض کمتر و دوره بهبود سریع‌تری را در پی دارد.

ابلیشن

علت ابلیشن قلبی

همان‌طور که گفته شد ابلیشن قلبی روشی است برای درمان ضربان نامنظم قلب. پیام الکتریکی که موجب ضربان قلب می‌شود باید به‌صورت دقیق به قلب برسد. هرگونه اختلال در این جریان‌ها موجب ضربان منظم قلب می‌شود که گاهی به‌وسیله ابلیشن قلبی قابل‌درمان است.

ابلیشن قلبی هیچ‌گاه اولین گزینه درمانی نیست و برای افرادی به کار می‌رود که:

 • مصرف دارو برای درمان ضربان نامنظم قلبشان بی‌تأثیر بوده است.
 • مصرف دارو برایشان عوارضی را در پی داشته است.
 • اختلال ضربان قلب ایشان از نوع خاصی است که با ابلیشن قلبی قابل‌درمان است.
 • خطر عوارضی مانند ایست قلبی در ایشان بسیار بالا است.

درد زیر سینه چپ

عوارض پس از ابلیشن

ابلیشن قلبی نیز خطرهای احتمالی را در پی دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • خونریزی و عفونت در محل تزریق میل جراحی
 • آسیب به عروق خونی به دلیل ورود میل جراحی
 • سوراخ شدن قلب
 • آسیب به دریچه‌های قلب
 • آسیب به سیستم الکتریکی قلب که می‌تواند موجب تشدید ضربان نامنظم قلب شود و برای درمان نیازمند دستگاه‌ تنظیم‌کننده‌ ضربان‌ قلب‌ باشد
 • لخته شدن خون در پاها و ریه‌ها
 • سکته و حملات قلبی
 • باریک شدن عروق خونی بین ریه‌ها و قلب
 • آسیب به کلیه‌ها به دلیل ماده حاجب استفاده‌شده در عمل
 • مرگ در موارد نادر

توصیه می‌شود در مورد مزایا و خطرات این عمل پیش‌تر با پزشک خود گفتگو کنید.

آماده شدن برای عمل

پزشک از طریق انجام چند نمونه آزمایش‌های مختلف وضعیت بیمار و قلب را بررسی می‌کند و آنگاه در رابطه با مزایا و خطرات احتمالی با بیمار گفتگو می‌کند.

توصیه می‌شود شب قبل از آزمایش از خوردن پرهیز نمایید و در صورت مصرف هرگونه دارو با پزشک خود مشورت نمایید. پزشک نیز در صورت نیاز به ذکر موارد خاص راجع قبل و بعد از عمل با شما گفتگو خواهد کرد.

همچنین توصیه می‌شود در صورت استفاده از دستگاه‌های‌ تنظیم‌کننده‌ ضربان‌ قلب‌، وی را قبل از عمل در جریان بگذارید.

در هنگام ابلیشن قلبی

عمل ابلیشن قلبی در بیمارستان انجام می‌شود و برای این منظور از بی‌حسی عمومی به‌جای بیهوشی کامل استفاده می‌شود. استفاده از بی‌حسی نیز بر اساس شرایط بیمار تعیین می‌گردد.

پس از تأثیر بی‌حسی، میل جراحی از طریق رگی در گردن یا ران وارد بدن می‌شود. سپس ماده حاجب از طریق این لوله تزریق می‌شود تا عکس‌برداری توسط اشعه ایکس انجام شود.

فرایند استفاده از تصاویر و آزمایش‌های دیگر برای تشخیص ضربان نامنظم قلب الکتروفیزیولوژی نامیده می‌شود. این فرایند قبل از ابلیشن قلبی انجام می‌شود و در درمان ضربان نامنظم قلب بسیار مؤثر است.

زمانی که بافت غیرعادی قلب تشخیص داده شد، نوک میل جراحی در آن محل قرار داده می‌شود. انرژی از طریق میل به این بافت وارد می‌شود و عامل ضربان نامنظم قلب را از بین می‌برد.

انرژی مورداستفاده در عمل نیز از یکی از موارد زیر منشأ می‌گیرد:

 • سرما زیاد (کریو ابلیشن)
 • گرما (رادیوفریکوانسی)
 • لیزر

عمل ابلیشن قلبی 3 الی 6 ساعت زمان می‌برد که این زمان در عمل‌های پیچیده‌تر نیز بیشتر است.

در هنگام عمل نیز ممکن است به دلیل حرکت میل جراحی در داخل عروق احساس درد و ناراحتی کنید اما در صورت هرگونه درد و نفس‌تنگی، پزشک را از وضعیت خود مطلع گردانید.

مراقبت های پس از عمل ابلیشن

برای پیشگیری از هرگونه خونریزی از محل میل، 4 الی 6 ساعت پس از عمل بیمار در محل ریکاوری نگه‌داری می‌شود. همچنین به همین منظور ضربان قلب و فشار بیمار نیز باید به‌صورت دقیق بررسی شود.

با توجه به وضعیت بیمار، وی ممکن است در همان روز مرخص شود. در صورت مرخص شدن از بیمارستان نیز توصیه می‌شود از انجام فعالیت‌هایی مانند رانندگی پرهیز شود.

احساس سوزش پس از عمل طبیعی است اما نباید بیشتر از یک هفته باشد. به‌طور طبیعی نیز پس از گذشت چند روز از ابلیشن قلبی، فرد قادر به انجام فعالیت‌های روزمره خواهد بود.

نتیجه عمل ابلیشن قلبی

عمل ابلیشن قلبی ممکن است در برخی افراد به‌صورت دوباره تکرار شود و همچنین فرد مستلزم مصرف دارو حتی پس از انجام ابلیشن قلبی باشد.

سبک زندگی و برنامه غذایی سالم نیز افزایش سلامت عمومی قلب و پیشگیری از شرایط بدتر مانند فشارخون بالا و ضربان نامنظم قلب بسیار مؤثر است. پزشک همچنین ممکن است مواردی را در همین راستا برای بیمار متذکر شود که برخی از این موارد عبارت‌اند از:

 • مصرف کمتر نمک موجب کاهش فشارخون بالا می‌شود.
 • فعالیت فیزیکی بیشتر
 • پرهیز از استعمال دخانیات
 • پرهیز از مصرف الکل
 • مصرف غذاهای سالم
 • وزن مناسب
 • کنترل احساسات از قبیل خشم

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  از کودکی تنگی دریچه آئورت دارم و تحت مراقبت پزشک بودم هیچ دارویی مصرف نکردم الان ۱۷سالم هست و جدیدا در بعضی مواقع باعث تنگی نفس و تپش قلب میشم و احساس سر گیجه و دست و پام سرد میشود بعد چند دقیقه خوب میشوم اکو و آزمایشم هر ساله گرفتم ولی دارویی ندادن از نظر بدنی ضعیف میباشم
  لطفا راهنماییم کنید
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام در صورتی که اکو تنگی شدید ویا اختلا پمپاژ قلب داسته باشد نیاز به درمان دارد باید مراجعه و بررسی مجدد انجام بدید

 • تصویر کاربر Fatemeh سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ۲۲ سالمه و سابقه بیماری قلبی نداشتم چند وقت پیش حالت تهوع شدید و اسهال داشتم،بعد از مدتی حس میکردم دلم می ریزه،تا اینکه یک شب که واقعا تپش عجیبی رو حس کردم اورژانس تشخیص pvc بایژمینه داد و ccu بستری شدم بعد از ده روز هم هولتر ۲۴ ساعته شدم ولی pvc ثبت نشد و ۶۵تا pac ثبت شد و در اکو هم افتادگی میترال داشتم و دکتر گفتن مشکلی نیست و بخاطر استرسه،ولی چیزی که منو آزار میده درد قفسه سینه و دست چپه و گردنه که هر چند ساعت یکبار تکرار میشه و کم کم داره زیاد میشه خواستم بپرسم ممکنه مشکل جدی وجود داشته باشه ولی تشخیص داده نشه واینکه من برای پیگیری بیشتر چه اقدام تشخیصی دیگه ای لازم دارم؟ چون بخاطر درد و ریزش دل و اینکه دو نوع آریتمی دارم مدام احساس میکنم در معرض حمله قلبی هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام سطح ویتامین دی را چک و اصلاح کنید ، اگه مشکل گوارشی دارید حتما درمان کنید ، اگه بهتر نشدین باید هولت ر را بخصوص ۴۸ ساعته تکرار کنید

 • تصویر کاربر الهام چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  یک سال پیش با علایم تپش افت فشار درد در دست چپ سبکی سر بی حالی و رعشه به متخصص قلب مراجعه کردم که بعد از نوار و اکو و ازمایشات کامل خون تشخیص پنیک دادند فلوکستین و کلرودیازپوکساید تجویز کردند بعد سه هفته با مصرف دارو بهبود داشتم و تا سه ماه خوب بودم سرخود دارو را کم کردم دوباره علایم ایجاد شد متخصص قلب دستور ادامه دارو و ارجاع به اعصاب و روان دادند که داروهای قبلی را ادامه دادم و دوباره بهتر شدم و دوباره با کم کردن دارو علایم برگشت دوباره اکو و نوار مشکل نداشت متخصص اعصاب و روان اسنترا تجویز کردند از شش ماه قبل که اسنترا را شروع کردم دوبار علایم داشتم یکی بعد از یک بار دویدن کوتاه مدت حین پیاده روی که علایم لحظه ای نبود و تقریبا یک هفته مدام احساس تپش و تنگی نفس و درد دست چپ و بیحالی داشتم یکبار هم چند روز پیش بعد چند روز خانه تکانی و فعالیت بدنی مداوم که دوباره علایم ادامه دار است و چندروز مدام وجود دارد و زندگی را مختل کرده ایا امکان دارد در این چهار ماه بعد از اخرین اکومشکل قلبی بوجود امده باشد دوباره به متخصص قلب مراجعه کنم با توجه به اینکه بعد از فعالیت علایم برگشته یا اعصاب و روان با توجه به اینکه تنش عصبی نداشتم این اوخر سردرد مداوم خفیف هم به علایم اضافه شده.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)


   سلام احتمال مسايل قلبي كم هست از نظر كم خوني بررسي بشيد و براي مسايل پانيك با مشاور هم علاوه بر روانپزشك مشاوره درماني كنيد

 • تصویر کاربر نیلوفر جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 39 ساله هستم مشکل درد قفسه سینه و سنگینی داشتم به بیمارستان مراجعه کردم بستری شدم و دکتر گفتن باید ابیلیشن بشم آیا لازمه ؟مدارک پزشکی پیوست می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)


   سلام بله ابليشن لازمه

 • تصویر کاربر نجاتی پنجشنبه ۱ شهریور ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم بنده مبتلا به pvc است و بعد از چند مرحله مراجعه به دکتر و بستری در بیمارستان قلب ارومیه و اقدامات لازم من جمله انژیوگرافی ترخیص گردید ولی بعد از چند روز دوباره مثل قبل دچار سرگیجه تپش قلب و تعرق و تنگی نفس و عدم تعادل گردید بعد از مراجعه مجدد به دکتر داروی فلکاینید با دوز دو بار در روز نصف قرص و پلرون ۲۵ با دوز نصف قرص هر ۱۲ ساعت و فروزماید ۴۰ تجویز نموده ولی هنگام مصرف حال خانمم خیلی بد میشه و بدنش بی حس و بی قرار میشه سرگیجه و تپش قلبش بیشتر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ شهریور ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام اين داروها براي موارد نارسايي قلبي هست البته براي راهنمايي نياز به اقدامات ديگه از جمله اكوي دقيق و نوار قلب موقع تپش هست بهتره دوباره مراجعه كنن.
 • تصویر کاربر سمیرا شنبه ۶ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر. من در آذرماه سی سالم تمام میشه. حدود سه هفته قبل در یک موقعیت فشار روحی شدید قرار گرفتم و بعد از اون خیلی از وقتایی که استرس بگیرم یا ناگهان غافلگیر بشم یا اضطراب داشته باشم و همینطور گاهی که نشسته هستم و مشکلی هم ندارم ناگهان احساس چند ضربان غیر عادی دارم. البته وقتایی هم که به قفسه سینه فشار کم فیزیکی هم بیاد و مثلا وقتی خمیده بشینم اتفاق می افته. البته الان بعد دو سه هفته خیلی بهتره و به خصوص ضربانهایی که پیش میاد آرومتر هستن مگر اینکه در استرس و اضطراب باشم. من سابقه قلبی نداشتم اما از طرف مادری بیماری قلبی بوده مثل پدر بزرگم و داییم. این رو هم اضافه کنم در کل به شدت دچار استرس اضطراب و ناراحتی هستم.دکتر فکر می کنید مشکل چی هست و چه کار باید بکنم. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۶ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام به نظر علايمتون مربوط به اضطراب هست ، در صورتي كه اضطراب بر طرف شد و علايم باقي موند براي بررسي بيشتر به متخصص قلب مراجعه كنيد.
 • تصویر کاربر فريده سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دكتر تنتون سلامت و سايه تون مستدام.
  من يه خانم ٢٨ ساله م تنگي دريچه ميترال دارم،٥سال پيش بالن زدم،و خداروشكر ديگه هيچ مشكلي ندارم مثل ادماي عادي،تصميم به بارداري دارم،تست ورزشم ١٥دقيقه،جواب هولتر قلبم هم نوسان نداشت ضربام منظم بود تو اكو هم شدت تنگي دريچه moderate بود.
  ميخواستم خواهش كنم راهنماييم كنيد،بارداري براي من خطرناكه؟؟عوارض جاني براي من يا بچه داره؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام ممنون با توجه به شرايطي كه ذكر كرديد واكه فشار ريه هم نرمال باشه و سطح دريچه بيشتر از cm2 1.5 باشه بارداري منعي نداره
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر