متخصص قلب و عروق

علت و درمان درد زیر سینه چپ

درد در زیر سینه چپ دلایل گوناگونی را شامل می شود از جمله مشکلات هضم غذا تا مشکلات قلبی. در موارد جزئی می‌توان این دردها را در منزل درمان کرد، اما در موارد شدید مراجعه به پزشک الزامی است.

اندام‌های متعددی از جمله معده، قلب، ریه‌ها، دنده‌ها، روده بزرگ، پانکراس و طحال‌ در قسمت بالایی سینه و سمت چپ هستند که به‌عنوان یکی از دلایل دردهای این ناحیه به‌حساب می‌آیند. دردهای مربوط به قسمت چپ سینه توسط پزشکان به دو دسته عمده مربوط به گوارش و مربوط به قلب تقسیم می‌گردند.

در این مقاله علل دردهای این ناحیه، علائم و گزینه‌های درمانی توضیح داده شده است.

✅ آیا دردهای ناحیه چپ سینه از علائم حمله قلبی است؟

 از آنجا که قلب در ناحیه چپ و وسط سینه قرار گرفته است لذا دردهای این ناحیه گاهی از علائم حملات قلبی است. بر اساس اظهارات انجمن قلب آمریکا در زمان حملات قلبی، درد در ناحیه چپ و مرکزی سینه اتفاق می‌افتد و معمولا پس از چند دقیقه ناپدید شده و سپس دوباره ظاهر میگردد.

علائم حمله و سکته قلبی در بین زنان و مردان مقایسه شده است. زمان طلایی برای درمان یک ساعت اول است.

درد ناشی از حملات قلبی موجب احساس ناراحتی، فشار و تنگی بسیار در ناحیه چپ سینه می‌شود که بیشتر فرد احساس سوزش بسیار شدید را تجربه می‌کند. برخی افراد از جمله زنان، افراد سن بالا و دیابتی نیز ممکن است درد خفیف‌تری را تجربه کنند. علائم دیگر همچنین شامل موارد زیر میشود:

 • تعرق شدید
 • حالت تهوع و استفراغ
 • نفس‌تنگی
 • ضعف و سنگینی شانه‌ها و بازو
 • پخش شدن درد شدید در دیگر قسمت‌ها مانند بازو، فک، گردن، کمر و دیگر قسمت‌های بدن
 • سرگيجه‌
 • احساس اضطراب شدید

# درمان

در صورتیکه فردی مشکوک به حمله قلبی باشد، باید فورا با اورژانس تماس گرفت و در صورت امکان به وی قرص آسپرین داد.

گزینه‌های درمانی دیگر نیز بستگی به زمان بروز علائم و وخامت وضع بیمار دارند. در صورتیکه علت حمله قلبی مسدود شدن عروق کرونری باشد، پزشک برای باز کردن عروق از روشی تحت عنوان آنژیوپلاستی استفاده می‌کند.

دلایل قلبی دیگر برای درد زیر سینه چپ

✅ آنژين‌

زمانی که اکسیژن کافی به دلیل انسداد عروق خونی به عضلات قلب نرسد، منجر به درد موضعی در ناحیه چپ و مرکز سینه می‌شود. دردهای موضعی در این ناحیه، آنژين‌ نامیده می‌شوند.

از علائم آنژين‌، احساس درد در شانه‌ها، بازوها، گردن، فک و گردن است. درد آنژين‌ شبیه دل‌درد است و فرد همچنین ممکن است تعرق، سردرد، حالت تهوع و نفس‌تنگی را نیز تجربه نماید.

# درمان آنژین

آنژين‌ یکی از علائم احتمالی حمله قلبی شدید است که اقدامات پزشکی باید بلافاصله در مورد شخصی که دارای این علائم است، انجام شود. داروهایی از قبیل بتابلاکرها، استاتین ها و آسپرین نیز در مواردی توسط پزشک تجویز می‌ شوند.

✅ پريكارديت‌

قلب توسط غشایی نازک پوشیده و محافظت می‌شود که پريكارد نام دارد. این لایه غشایی زمانیکه سیستم ایمنی بدن دچار خود ایمنی شود دچار التهاب و عفونت می‌شود. بعضی از علائم پريكارديت‌ عبارتند از:

 • دردهای تند در زیر سینه چپ و سینه
 • درد در یک یا هر دو شانه
 • تشدید شدن درد در زمان تنفس عمیق و خوابیدن در حالت پشت
 • احساس گرما، تب، تعرق، سردرد و نفس تنگی

مطلب مرتبط: چرا نمی توانم نفس بکشم؟!

# درمان پریکاردیت

درمان سریع برای اینگونه موارد، مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن و استراحت برای برطرف شدن علائم است. داروهای استروئیدی مانند پردنيزون‌ زمانی تجویز می‌شوند که بیمار شرایط سختی را پشت سر بگذارد. همچنین در صورتیکه اوضاع بیمار بسیار وخیم باشد باید برای مراقبت بیشتر به بیمارستان منتقل گردد.

گاستریت

علل مربوط به مشکلات معده و گوارش

✅ گاستريت‌

التهاب پوشش معده، گاستریت نامیده می‌شود. علائم گاستریت در برخی افراد ظهور می‌یابد اما احساس درد و سوزش در قسمت چپ و پایین سینه، از علائم بالقوه‌ گاستریت است. این دردها نیز ممکن است همراه با سوزش قلب، احساس بیماری، استفراغ و ورم همراه باشد.

# درمان گاستریت

در مورد کسانی که علائم خفیفی دارند، از طریق تغیر رژیم غذایی درد به‌مرور تخفیف می‌یابد. مصرف برخی داروهای بدون نسخه مانند آنتی‌اسیدها برای کاهش حالت اسیدی معده بسیار مؤثر است. علاوه بر این موارد زیر نیز برای کاهش دردهای زیر سینه چپ حاصل از گاستریت توصیه می‌گردد:

 • کاهش مصرف الکل
 • خوردن وعده‌های غذایی کوچک بجای وعده‌های بزرگ
 • پرهیز از مصرف لبنیات، ادویجات، غذاهای چرب و نوشیدنی‌های کافئین دار
 • عدم استعمال دخانیات
 • کاهش مصرف بالای داروهای ضدعفونی غیر استروئیدی
 • مصرف غذاهای مغذی و دارای فیبر

در صورتیکه درد به دلیل وجود باکتری‌ها باشد، هلیکوباکتر پیلوری نامیده می‌شود. در این صورت مصرف برخی داروها و آنتی‌بیوتیک‌ها به‌منظور کاهش تولید اسید معده توسط پزشک تجویز می‌شود.

✅ آماس‌ لوزالمعده‌

آماس‌ لوزالمعده‌ در واقع به التهاب پانکراس گفته می‌شود. علائم آماس لوزالمعده عبارتند از:

 • دردهای شدید و ناگهانی در زیر سینه چپ و در قسمت بالایی شکم
 • حالت تهوع و استفراغ
 • ضربان قلب شدید
 • تب

آماس‌ لوزالمعده‌ شدید به‌مرور زمان شرایط بدتری را ایجاد می کند و علائمی از جمله موارد زیر دارد:

 • دردهای مکرر و طولانی در زیر سینه چپ که تا کمر می‌رسد.
 • حالت تهوع و استفراغ
 • مدفوع چرب و بی‌رنگ
 • اسهال‌

# درمان آماس لوزالمعده

درمان آماس‌ لوزالمعده‌ شدید اغلب با تجویز داروهای قوی‌تر صورت می‌گیرد اما در صورتیکه دردهای این قسمت بسیار شدید باشد، عمل جراحی برای درمان این قسمت تجویز می‌شود.

✅ سوزش‌ معده‌

هنگامیکه اسید معده به گلو برگردد موجب ایجاد احساس سوزش در ناحیه سینه و گلو و در مواردی زیر سینه چپ می‌شود. سوزش معده همچنین می‌تواند به دلیل مشکلات سوءهاضمه‌ و اسید معده باشد. علائم آن شامل موارد زیر می‌شود:

 • احساس تنگی و سوزش در گلو و بالا سینه که تا زیر سینه چپ و فک‌ها می‌رسد.
 • مزه تلخ دهان
 • درد در زیر قسمت چپ سینه در هنگام خوابیدن و یا پس از غذا خوردن

مطلب مرتبط: با سوزش معده در بارداری چه کنیم؟

# درمان سوزش معده

برای درمان سوزش معده بهتر است از مصرف وعده‌های غذایی بزرگ، خوابیدن و دراز کشیدن بلافاصله پس از غذا اجتناب گردد. برای جلوگیری از بالا آمدن اسید معده، بالا آوردن زیر سر در هنگام خواب توصیه می‌شود که مانع بازگشت اسید معده می‌گردد. در موارد خفیف نیز از داروهای آنتی‌اسید می‌توان بهره جست.

سوزش قفسه سینه در بارداری

✅ زمان بارداری

احساس درد و سوزش در زیر سینه چپ در زمان بارداری اغلب به دلیل فشار بالای رحم است که در صورت ضربه زدن جنین نیز اتفاق میافتد. این دردها در هنگام خم شدن به سمت جلو نیز تشدید می‌یابد. کشیدگی بافت‌ها و عضلات به دلیل رشد جنین نیز یکی دیگر از دلایل دردهای مربوط به این قسمت است.

مطلب مرتبط: درد قفسه سینه در بارداری نشانه ی چیست؟

مراجعه به پزشک

بعضی‌ اوقات این موارد با مصرف دارو و استراحت برطرف می‌گردد، اما در موارد شدیدی که در ادامه ذکر شده است، مراجعه به پزشک می‌تواند معقولانه‌ترین راه باشد.

 • آسیب‌دیدگی سینه
 • دردهای غیرمنتظره زیر سینه چپ
 • بهبود نیافتن درد و گرفتگی به‌وسیله استراحت
 • تنگی نفس، احساس بیماری و تعرق شدید همراه با درد

 

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . من بیست سالمه دردای شدید معده دارم امااین درد ب کمرم نمیزنه . چند وقته که درد توی قفسه سینم دارم .. سمت؟چپم ب شدت درد میکنه حتی پایین سمت سینه چپ اما سمت راستم وقتی دست میزنم درد میگیره . گاهی وقتا تو دویدن ب شکمدراز کشیدن باعث سخت نفس کشیدنم میشه . نوار قلب گرفتم مشکلی نداشت . دکتر گفت کمبود اهن و خون دارم و برام دارو تجویز کردند. اما هنوزم که هنوزه قفسه سینه م درد میکنه .ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام
   از لحاظ كمبود ويتامين دي و رفلاكس معده هم چك بشيد اگه بهتر نشدين اكو هم لازم دارين

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، مامانم سابقه بیماری قلبی و عفونت معده دارن . حدود یک ماهه که گاهی درد غیرقابل تحملی قسمت زیر سینه چپ ، پشت و پهلوی چپ شون رو میگیره . چند روزی بیمارستان بستری بودن. متخصص قلب گفتن مربوط به قلب نیست میخواستم ازتون راهنمایی بگیرم .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   اگر اسكن يا تست ورزش يا انژيو گرافي انجام دادن و طبيعي بوده مر بوط به قلب نيست

 • تصویر کاربر M جمعه ۱۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من هفنه 29 بارداری هستم الان حدود 3 یا 4 هفتس که درد شدید همراه با سوزش وحشتناک زیر سینه سمت چپم دارم به طوری که اصلا نمیتونم به پهلو بخوابم و دردش و تحمل کنم احیاس میکنم ماهیچه هام دارن پاره میشن با این سوزش وحشتناک .این مشکل از چیه و چ کار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر ایوب جمعه ۱۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من 39 سالمه حدود یک هفته هست که زیر قفسه سینه سمت چپم درد میکنه یعنی نه قادر به کشیدن نفس عمیق هستم نه سرفه یا عطسه... از پماد های حاوی زنجبیل و فلفل هم استفاده کردم و از قرص باکلوفن 10 . ولی هیچ اثری ندیدم . در ضمن در حالت عادی هم درد به پشتم و شکنه سمت چپم میزنه . لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سما شنبه ۶ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خواهش می کنم به سوالم جواب بدین دخترم 18ماهه است دکتر گفت بالای دریچه ریوی روی رگش یه گوشت اضافی داره که این باعث شده فشار خون داخل قلب بالا بره باید عمل بشه دیروز عملش کردیم دکتر گفت احتمالا چند سال دیگه دریچه ریوی هم دچار مشکل میشه ایا این درسته؟ دارم دیوونه میشم یه امیدی بدین به یه مادر .دارم میمیرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۶ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام البته علايمي که گفتين به نظرم مربوط به تنگي دريچه ريوي هست ، البته اينكه عمل باز بوده يا بسته هم مهمه و بسته به اين هست كه اين عمل چه قدر موفقيت اميز بوده ، به هر صورت تا اكو بعد از عمل انجام نشه نميشه با قاطعیت نظر داد ، بهتره شما فعلا نگران نباشين ، مدارك قبل. و بعد از عمل و شرح عمل، به اظهار نظر كمك ميكنه.
 • تصویر کاربر پروا شنبه ۶ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام چند سالی هست به تپش قلب مبتلا شدم . نوار قلب و اکو هم انجام شد. نتایج اندکی گشادی یکی از دیچه های قلب بود ابتدا با پروپرانول تپش بهتر شد بعدها که این دارو افاقه نکرد دکتر متوهگزال تجویز کرد. لطفا راهنمایی کنید چگونه میتوان بدون دارو تپش قلب را منظم کرد. اکنون روزی نصف مصرف میکنم. واینکه مصرف این دارو در زمان بارداری چگونه است.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۶ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام
   بهتره علت تپش قلب مشخص بشه مثل كم خوني ، پر كاري تيروييد و استرس و عوامل ديگه تا بشه علت را درمان كرد داروهاي متوهگزال و پروپرانولول درمان علامتي هستن والبته بهتره در بارداري قطع بشن
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سیگاری هستم هنگام خواب خفگی بهم دست میده با توجه به سابقه بیماری قلبی موروثی فشارم بالا و پائین میشه
  بنظرتون مشکل قلبی هست یا ریوی ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   سلام احتمال مشكل قلبي هم هست بايد بررسي بشيد چون قلب وريه ممكنه روي هم اثر بزارن
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   دکتر خسروی:
   سلام احتمال مشكل قلبي هم هست بايد بررسي بشيد چون قلب وريه ممكنه روي هم اثر بزارن
  3. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   سلام احتمال مشكل قلبي هم هست بايد بررسي بشيد چون قلب وريه ممكنه روي هم اثر بزارن
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شکوفه یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر مادر من.در قسمت پهلو دقیقا انتهای آخرین دنده اش احساس سوزش و درد داره. دکترا گفتن از کلیه اش سونو داده اما چیزی،نبود. بعدم گفتن از،اعصاب قرص براش نوشتن اما همچنان درد رو داره گاهی موقع کار کردن هم بیشتر میشه حتی گاهی قسمتی از صورتش یا لب یا چشم یا بینی اش ورم میکنه که براش شربت ضد آلرژی نوشتن.میخاستم بینم این درد از چیه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام علت هاي مختلف مثل پوكي استخوان ، بيماريهاي گوارشي و تيروييد ، و .... ممكنه باشه كه هركدوم با شرح حال دقيق تر بايد بررسي بشه
 • تصویر کاربر شهرام سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مادر۸۰ ساله ام مبتلا بهAF بیش از یک سال مصرف وارفارین حدود ۱۸ روز گذشته(با فاصله دادن ۳ روز به وارفارین) ریواروکسابان ۱۵ استفاده کرده .نتیجه تست INR امروز ۱ و پی تی ۱۲ شده. ایا INR با عدد ۱ صحیح است در حالی که با وارفارین بین 1.6 و ۲ بوده .لطفا نظرتان را اعلام فرمایید.
  با تشکر سرافراز
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 6 ماه پیش)
   ريواروكسابان روي pt اثر نميذاره و با قطع وارفارين pt كاهش پيدا ميكنه مشكلي نيست به مصرف ريواركسابان ادامه بديد
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  ایا صدای اضافی در قلب نشانه بیماری خاصی هست یا نه ...لطفا راهنمایی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام الزاما هميشه نه و به نوع صدا هم بستگي داره ، ولي اول بايد بررسي بشه سپس نظر داده بشه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر