متخصص قلب در تهران

علائم سکته قلبی خفیف در زنان

 همه ما صحنه های فیلم ها را دیدیم که در آن یک مرد نفسش می گیرد، قفسه سینه خود را مى گیرد و به زمین می افتد. در واقعیت، قربانی حمله قلبی به راحتی می تواند یک زن باشد، و ممکن است صحنه به شدت دراماتیک باشد.

نشانه هاى حمله ى قلبی در زنان

به طور کلی نشانه ها و علائم حمله قلبی در زنان و مردان به همدیگر مشابه است ولی برخی از نشانه ها در زنان بیشتر از مردان دیده می شود. از طرف دیگر بسیاری از خانم ها به دلیل ترسی که از بیماری های قلبی دارند، شاید نشانه ها را ندیده بگیرند و به آن ها بی توجهی کنند.

علائم هشدار دهنده سکته قلبی

درد قفسه سینه

رایج ترین نشانه بیماری قلبی، احساس فشار ناخوشایند ، سنگینى یا درد در وسط قفسه ى سینه است و معمولا بیش از چند دقیقه طول می کشد، یا از بین می رود و دوباره به وجود می آید.

درد قفسه سینه

گاهی اوقات این حس به شما دست می دهد که شی ء سنگینی روی قفسه سینه شما فشار می آورد. همچنین ممکن است این درد به شانه ها و گردن، فک و صورت نیز گسترش پیدا کند.

تنگی نفس

یکی از نشانه های بیماری قلبی، تنگی نفس در هنگام فعالیت های عادی یا نیمه سنگین مثل پیاده روی یا بالا رفتن از پله هاست، اگر نسبت به سال های قبل زودتر به نفس نفس می افتید یا حتی هنگام استراحت نیز سختی در تنفس دارید باید به فکر باشید و به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

درد یا ناراحتی در اعضای بدن

همان طور که در بالا اشاره کردیم، درد قفسه سینه می تواند به اندام های دیگر نیز سرایت کنند. این درد ها رو می توان به صورت زیر دسته بندی کرد :

 • درد و احساس گرفتگی در فک و گردن
 • کرختی و سنگینی در دست ها
 • درد سنگین در بالای کمر و شانه ها
 • احساس فشار شدید در صورت و پشت چشم ها

عرق سرد و حالت تهوع

عرق سرد در شرایطی که فعالیت کمی داشته اید می تواند یکی از دیگر نشانه های نزدیکی حمله قلبی باشد. این تعریق معمولا با احساس حالت تهوع همراه است.

غش کردن و از حال رفتن

حمله قلبی موجب قطع جریان خون به اندام های حیاتی از جمله مغز می گردد و موجب از دست دادن هوشیاری و به اصطلاح غش کردن می شود.

علائم حمله و سکته قلبی در بین زنان و مردان مقایسه شده است. زمان طلایی برای درمان یک ساعت اول است.

علائم را جدی بگیرید.

 حمله قلبی مى تواند بدون فشار قفسه سینه نیز رخ دهد.در عوض ممکن است تنگى نفس، فشار یا درد در قسمت پایین قفسه سینه یا بالاى شکم ، سرگیجه، حساسیت به نور ، غش کردن ، فشار خون بالا یا خستگی شدید ایجاد شود.حتی وقتی علائم خفیف هستند، اگر به فرد کمک نرسد عواقب آن می تواند کشنده باشد.

اگر تعدادی از این علائم را بیشتر از ۵ دقیقه تجربه کردید، با آمبولانس تماس بگیرید و بلافاصله به بیمارستان بروید.

علائمی که می تواند نشانه بیماری قلبی باشد

خمیازه کشیدن حین ورزش

بدن انسان روش های مختلفی برای خنک کردن اندام ها دارد که رایج ترین آن تعریق پوستی است، ولی هنگامی که مغز حرارت بیشتری تولید می کند یا نیاز به اکسیژن بیشتری دارد، بدن با خمیازه کشیدن سعی می کند تا اکسیژن بیشتری را وارد جریان خون کرده و حرارت مغز را کاهش دهد.

در بدن سالم، هنگام ورزش، بدن نیازی به خمیازه کشیدن برای کاهش دما پیدا نمی کند ولی امکان دارد به دلیل مشکل در گردش خون و بیماری قلبی خون رسانی به مغز در هنگام ورزش کم شود و فرد برای جبران کمبود اکسیژن، هنگام ورزش خمیازه بکشد.

لکه های چربی روی پوست

اگر کلسترول خون بیش از حد بالا باشد، عروق نزدیک به سطح پوست به علت ضخامت کمتر خود نمی توانند آن را از خود عبور دهند و برای حفظ تعادل جریان خون، این چربی اضافه را به زیر پوست منتقل می کنند. این چربی زیر پوستی به شکل لکه های چربی کوچک در آرنج و زانو، پلک ها و دیگر نقاط دیده می شوند که به آن زانتوما Xantoma گفته می شود.

زانتوما در پلک

بوی ناخوشایند دهان بدون دلیل

هنگامی که در دهان فرد بوی ناخوشایندی احساس می شود علت آن وجود عفونت در لثه یا بافت نرم دهانی می تواند باشد. عوارض عفونت باکتریایی فقط به دهان محدود نمی شود و این باکتری ها ممکن است به سیستم گردش خون نیز نفوذ کرده و موجب التهاب در بافت قلب نیز بشوند.

پس بوی بد دهان و عفونت ها و التهاب های لثه را جدی بگیرید و پیش از پیشروی آن و تبدیل به عارضه قلبی به کمک دندانپزشک خود آن را درمان کنید.

نداشتن آکنه و جوش در دوران جوانی

در تحقیقی که سال ۲۰۰۵ در مجله اپیدمولوژی آمریکا به چاپ رسید، ارتباط بین ریسک کمتر بیماری های قلبی و داشتن آکنه و جوش در دوران بلوغ اثبات شده است. یعنی در میان افرادی که در دوران نوجوانی و بلوغ جوش و آکنه نداشتند، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی ۳۳ % بیشتر است.

این رابطه عجیب به تاثیر هورمون تستوسترون در اعضای بدن باز می گردد. با اینکه نوجوانانی که سابقه آکنه دارند ریسک کمتری در ابتلا به بیماری های قلبی دارند، اما از سوی دیگر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات هستند.

کبودی لب ها در زندگی روزمره

در حالت عادی، پدیده هایی مثل سرمای شدید می توانند خون رسانی به لب ها را کم کرده و باعث متمایل شدن رنگ لب  به آبی شوند. ولی هنگامی که در زندگی روزمره این اتفاق رخ می دهد، می تواند نشان دهنده اختلال در خون رسانی و بیماری قلبی باشد.

تغییر فرم و ضخامت ناخن

خم شدن ناخن ها رو به پایین و متورم شدن نوک انگشتها، یا دیدن خطوط بنفش و کبود زیر ناخن ها، معمولا می تواند نشانه عفونت قلبی، بیماری قلبی و یا مشکل در ریه باشد.

تغییر فرم ناخن

 

خطوط بنفش وقتی با نشانه های دیگر مثل تب بالا، ضربان قلب ضعیف یا غیر عادی همراه شوند باید جدی گرفته شوند و فرد برای چک کردن سلامت قلبی خود باید به پزشک مراجعه کند.

خستگی و بی حالی مفرط

بسیاری از بیمارانی که عارضه قلبی در آنها تشخیص داده شده است. از احساس ضعف و خستگی مفرط و کمبود انرژی برای فعالیت های روزمره خود شکایت کرده اند.

اشتباهات رایج حمله قلبی در زنان

با وجود این که بیماری قلبی، قاتل شماره ۱ زنان است، زنان اغلب علائم را به  شرایط کم خطر تر مثل اسید معده و یا پیرى ربط مى دهند. آن ها این کار را به خاطر آنکه می ترسند انجام می دهند. هنوز بسیاری از زنان وجود دارند که  از حمله ى قلبى خود شوکه مى شوند.

در هر ٤٣ ثانیه حمله قلبی فردى را تحت تاثیر قرار مى دهد . این اتفاق زنانى می افتد که جریان خونى که اکسیژن را به عضله قلب مى رساند شدیدا کاهش می یابد و یا کاملا قطع می شود. این امر به این دلیل است که شریان هایی که خون قلب را تامین می کنند، به آرامی به علت افزایش چربی، کلسترول و سایر مواد (پلاک) باریک می شوند.

بسیاری از زنان تصور می کنند که نشانه های حمله قلبی بسیار مشهود هستند ، اما در واقع می توانند زیرکانه تر و گاه گیج کننده باشند.

برخی از زنان مبتلا به حمله قلبی، از فشار بیش از حد در پشت شکایت مى کنند . سیاهى رفتن چشم ها، سرگیجه و یا خستگی شدید علائم دیگری هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

بسیاری از زنان زمانى که فکر می کنند دچار حمله ى قلبی شدند یک آسپیرین مصرف مى کنند و به بیمارستان نمى روند  که کار اشتباهى است .

هنگام سکته قلبی چه کنیم؟

سکته قلبی یا انفارکدوس میوکارد (MI) می تواند کشنده باشد، مهم ترین فاکتور در جلوگیری از عوارض ماندگار سکته قلبی و مرگ، سرعت عمل و رساندن مراقبت های اولیه در سریع ترین زمان ممکن به بیمار است. در مقاله زیر هر آنچه که نیاز است در مراقبت های ساعات اولیه پس از حمله قلبی بدانید گردآوری کرده ایم.

اقدامات اولیه در سکته قلبی

پیشگیری از سکته قلبی

در اینجا نکات برجسته برای پیشگیری از بیماری قلبی را گردآوری کرده ایم.

 • در مورد خطرات و ریسک هاى حمله ى قلبى در خودتان از یک پزشک سوال کنید .
 • سیگار را ترک کنید . آیا می دانستید که فقط یک سال پس از ترک، خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را تا ۵۰ درصد کاهش می دهید؟
 •  یک برنامه ى تمرینى را شروع کنید . فقط ۳۰ دقیقه در روز راه رفتن می تواند خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش دهد.
 • رژیم غذایی خانواده خود را در صورت نیاز بررسی کنید. غذاهاى سالم را جایگزین فست فود ها کنید.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

برای نوبت دهی باشماره ۰۲۱۲۲۸۹۴۰۸۶ در تماس باشید

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ماندانا سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض خسته نباشید.مدتیه صدای سومی تو قلبم که تا گلو میکشه احساس می کنم ویه حالت تهوع بهم دست میده وته دلم رو خالی میکنه .البته ناگفته ماند مدتیه شدیدا حرص می خورم.واضطراب دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام ممكنه ضربان های نابجاي قلبي باشه كه با استرس هم بيشتر ميشه, نوار قلب بگيريد و اگه لازم بود بررسي بيشتر انجام بشه.
 • تصویر کاربر ع شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر جواب سوال قبلمان را ندادید میشود در باره جابجایی وریدی توضیح دهید و درمانش/مممونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سوال خیلی کلی هست و توضیح زیادی داره،سوال خودتون رو جزئی تر مطرح بفرمایید
 • تصویر کاربر م.نوری یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .ببخشید پدرم INR عدد ۷ بود.وارفارین روزی یک و روز بعد یک و نیم مصرف میکردند با قرص ASA.بعد از بستری و قطع وارفارین عدد به ۳ رسید.دوباره روزی ۱ عدد وارفاین میخورند بدون ASA.امروز عدد ۵ نشون داده علتش چیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   اگه تعويض دريچه شدن يا تنگي عروق دارن حتما بايد asa مصرف كنن ، مقدار وارفارين بايد كم بشه با نظر پزشك
 • تصویر کاربر ع پنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض احترام نوزاد 5 ماهه ای درم که تنگی دریچه ریوی دارد و داروی پروپرانول می گیرد همچنین از بدو تولد زیر پوستش حالت شبکه ای دارد که دکتر احتمال جابجایی وریدی داده اند و پیشنهاد سی تی آنژیوگرافی داده اند. خواستم بپرسم آیا این کار برای کودکم دردناک است و رگ گیری برایش خطر دارد؟ممنون و باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   حتما بايد انجام بشه ، راه تشخيص از همين طريق هست ، رگ گيري خطري نداره
 • تصویر کاربر کورش یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  پسری ۲۲ ساله هستم گاهی بخاطر تپش قلب متورال یا پروپرانول میخورم اما تا این قرص رو میخورم توی سمت قلبم یه حالتی مثل یه دونه هوا به وجود میاد که با گر گرفتگی و حرارت کل بدن اون حالت از بین میره تا یکی دوساعت اول قرص اینجوری ام بعدش مشکل حل میشه
  اما دیروز دارو رو خوردم این حالت من تبدیل شده به حالت خنجری موقع پیاده ردی
  من قلبم سالم بود گاهی تپش داشتم.
  پارسال اکو و نوارمم سالم بود
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   ممكنه با مصرف متور ال نبض كند بشه يا افت فشار پيدا کنید , جهت بررسي به متخصص قلب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر منصوره پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.برای قلب بزرگ شده یک فرد سالمند چگونه درمانی نیاز است؟؟؟؟متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام ابتدا بايد علت مشخص بشه و بر اساس اون و شرايط بيمار تصميم درماني دارويي يا جراحي و غيره گرفته بشه
 • تصویر کاربر موسوی پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من ازمایش NT PRO BNP دادم جوابش شده 218 در صورتی که مقدار نورمالش 125 حالا نمی دونم تنیجش چیه خوبه یا بده متخصص که برام نوشته نیستش رفته مسافرت میشه به من بگید نتیجش چطوره و این ازمایش برای چی میگیرن
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام اين ازمايش در بيماريهاي قلبي بالا ميره بهتره اكو بشيد و اگه نياز بود بيماريهاي ديگه بررسي بشن
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  معمولا در آریتمی قلبی af تعداد ضربان بالا هست آیا ممکن هست شخص در حلیکه ضربانش کند یا نرمال است دچار af شود؟ (منظورم دقیقا همان زمان ضربان کند یا نرمال است)
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام بله
 • تصویر کاربر موسوی دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  دکتر سلام خسته نباشید دو ماه پیش عمل تعویض دریچه پیش دکتر کلانتر در بیمارستان بقیه الله داشتم حالا تپش قلب خیلی شدیدی دارم که به حد 160 میرسه رفتم اینجامتخصص برام دیوگسین نوشته خواستم ببینم این دیوگسن با داروهای دگم تداخل نداره من قرص کنکور و اسپرین مصرف میکنم دو بار کارم به بیمارستان کشید تو بیمارستان یه امپول به من تزریق کردن که در جا خوب شد یعنی تپشمو اورد پایین ولی متاسفانه این امپول تو داروخونه نمیتونم پیدا کنم باید برم بیمارستان تزریقش کنم آیا با زدن مداوم این آمپول تپشم قط میشه یا باید آپلیشن کنم البته قبل از عمل هم این مشکلو داشتم ولی هم مدت زمانش کمتر بود و فاصله روزانه متخصص اینجا قرص وراپامیل و کاپتوپریل قط کرد آیا باید اینارو قط کنم چون با دیوگسن تداخل دارند لطفا راهنمایی کنید یا دارویی معرفی کنید که تپشم بهتر بشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام حتما بايد نوع اريتمي مشخص بشه بعضي از انواع اريتمي پس از عمل نياز به ابليشن دارن ، مصرف زياد ديگوگسين ممكنه عوارض داشته باشه حتما توسط متخصص داخلي قلب و عروق ويزيت بشيد تا داروها تنظيم بشه و يك نوار موقع تپش گرفته با خودتون ببريد
 • تصویر کاربر سیاوش دوشنبه ۲۰ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  اینجانب در شهرستان خلخال اکو قلب گرفتم که پزشک متخصص تشخیص دادند که احتمالا بین دهلیزهای قلی سوراخ وجود دارد ومادرزادی میباشد که برای تشخیص دقیقتر گفتند اکومری انجام بشودمیخواستم بدانم ایا ضرورت اکو مری هست یا با روش دیگر هم میتوان عارضه نارسایی مادرزادی را تشیخص داد.باتشکر فراوان اقای قلیزاده از خلخال استان اردبیل
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۰ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام جهت تشخيص سوراخ بين دو دهليز اكو مري دقيق ترين روش هست وبراي قطعي شدن تشخيص و تعيين روش درمان بايد حتما انجام بشه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر