متخصص قلب در تهران

علائم سکته قلبی خفیف در زنان | علائم درد قلب در زنان

 همه ما صحنه های فیلم ها را دیدیم که در آن یک مرد نفسش می گیرد، قفسه سینه خود را مى گیرد و به زمین می افتد. در واقعیت، قربانی حمله قلبی به راحتی می تواند یک زن باشد، و ممکن است صحنه به شدت دراماتیک باشد. اما شما با دانستن علائم سکته قلبی تا حدودی می توانید از این حادثه جلوگیری نمایید.

نشانه هاى حمله ى قلبی در زنان

به طور کلی نشانه ها و علائم حمله قلبی در زنان و مردان به همدیگر مشابه است ولی برخی از نشانه ها در زنان بیشتر از مردان دیده می شود. از طرف دیگر بسیاری از خانم ها به دلیل ترسی که از بیماری های قلبی دارند، شاید نشانه ها را ندیده بگیرند و به آن ها بی توجهی کنند.

علائم هشدار دهنده ناراحتی قلبی (علائم سکته قلبی)

درد قفسه سینه

رایج ترین نشانه بیماری قلبی، احساس فشار ناخوشایند ، سنگینى یا درد در وسط قفسه ى سینه است و معمولا بیش از چند دقیقه طول می کشد، یا از بین می رود و دوباره به وجود می آید.

درد قفسه سینه

گاهی اوقات این حس به شما دست می دهد که شی ء سنگینی روی قفسه سینه شما فشار می آورد. همچنین ممکن است این درد به شانه ها و گردن، فک و صورت نیز گسترش پیدا کند.

سه نوع درد قفسه سینه که شما را نمی کشد!!!

تنگی نفس

یکی از نشانه های بیماری قلبی، تنگی نفس در هنگام فعالیت های عادی یا نیمه سنگین مثل پیاده روی یا بالا رفتن از پله هاست، اگر نسبت به سال های قبل زودتر به نفس نفس می افتید یا حتی هنگام استراحت نیز سختی در تنفس دارید باید به فکر باشید و به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

درد یا ناراحتی در اعضای بدن

همان طور که در بالا اشاره کردیم، درد قفسه سینه می تواند به اندام های دیگر نیز سرایت کنند. این درد ها رو می توان به صورت زیر دسته بندی کرد :

 • درد و احساس گرفتگی در فک و گردن
 • کرختی و سنگینی در دست ها
 • درد سنگین در بالای کمر و شانه ها
 • احساس فشار شدید در صورت و پشت چشم ها

عرق سرد و حالت تهوع

عرق سرد در شرایطی که فعالیت کمی داشته اید می تواند یکی از دیگر نشانه های نزدیکی حمله قلبی باشد. این تعریق معمولا با احساس حالت تهوع همراه است.

غش کردن و از حال رفتن

حمله قلبی موجب قطع جریان خون به اندام های حیاتی از جمله مغز می گردد و موجب از دست دادن هوشیاری و به اصطلاح غش کردن می شود.

علائم حمله و سکته قلبی در بین زنان و مردان مقایسه شده است. زمان طلایی برای درمان یک ساعت اول است.

علائم سکته قلبی را جدی بگیرید.

 حمله قلبی مى تواند بدون فشار قفسه سینه نیز رخ دهد.در عوض ممکن است تنگى نفس، فشار یا درد در قسمت پایین قفسه سینه یا بالاى شکم ، سرگیجه، حساسیت به نور ، غش کردن ، فشار خون بالا یا خستگی شدید ایجاد شود.حتی وقتی علائم خفیف هستند، اگر به فرد کمک نرسد عواقب آن می تواند کشنده باشد.

اگر تعدادی از این علائم را بیشتر از 5 دقیقه تجربه کردید، با آمبولانس تماس بگیرید و بلافاصله به بیمارستان بروید.

علائمی که می تواند نشانه بیماری قلبی باشد! (علائم بیماری قلبی در زنان)

خمیازه کشیدن حین ورزش

بدن انسان روش های مختلفی برای خنک کردن اندام ها دارد که رایج ترین آن تعریق پوستی است، ولی هنگامی که مغز حرارت بیشتری تولید می کند یا نیاز به اکسیژن بیشتری دارد، بدن با خمیازه کشیدن سعی می کند تا اکسیژن بیشتری را وارد جریان خون کرده و حرارت مغز را کاهش دهد.

در بدن سالم، هنگام ورزش، بدن نیازی به خمیازه کشیدن برای کاهش دما پیدا نمی کند ولی امکان دارد به دلیل مشکل در گردش خون و بیماری قلبی خون رسانی به مغز در هنگام ورزش کم شود و فرد برای جبران کمبود اکسیژن، هنگام ورزش خمیازه بکشد.

لکه های چربی روی پوست

اگر کلسترول خون بیش از حد بالا باشد، عروق نزدیک به سطح پوست به علت ضخامت کمتر خود نمی توانند آن را از خود عبور دهند و برای حفظ تعادل جریان خون، این چربی اضافه را به زیر پوست منتقل می کنند. این چربی زیر پوستی به شکل لکه های چربی کوچک در آرنج و زانو، پلک ها و دیگر نقاط دیده می شوند که به آن زانتوما Xantoma گفته می شود.

زانتوما در پلک

بوی ناخوشایند دهان بدون دلیل

هنگامی که در دهان فرد بوی ناخوشایندی احساس می شود علت آن وجود عفونت در لثه یا بافت نرم دهانی می تواند باشد. عوارض عفونت باکتریایی فقط به دهان محدود نمی شود و این باکتری ها ممکن است به سیستم گردش خون نیز نفوذ کرده و موجب التهاب در بافت قلب نیز بشوند.

پس بوی بد دهان و عفونت ها و التهاب های لثه را جدی بگیرید و پیش از پیشروی آن و تبدیل به عارضه قلبی به کمک دندانپزشک خود آن را درمان کنید.

نداشتن آکنه و جوش در دوران جوانی

در تحقیقی که سال 2005 در مجله اپیدمولوژی آمریکا به چاپ رسید، ارتباط بین ریسک کمتر بیماری های قلبی و داشتن آکنه و جوش در دوران بلوغ اثبات شده است. یعنی در میان افرادی که در دوران نوجوانی و بلوغ جوش و آکنه نداشتند، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی 33 % بیشتر است.

این رابطه عجیب به تاثیر هورمون تستوسترون در اعضای بدن باز می گردد. با اینکه نوجوانانی که سابقه آکنه دارند ریسک کمتری در ابتلا به بیماری های قلبی دارند، اما از سوی دیگر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات هستند.

کبودی لب ها در زندگی روزمره

در حالت عادی، پدیده هایی مثل سرمای شدید می توانند خون رسانی به لب ها را کم کرده و باعث متمایل شدن رنگ لب به آبی شوند. ولی هنگامی که در زندگی روزمره این اتفاق رخ می دهد، می تواند نشان دهنده اختلال در خون رسانی و بیماری قلبی باشد. این مورد یکی از اصلی ترین علائم درد قلب در زنان می باشد.

تغییر فرم و ضخامت ناخن

خم شدن ناخن ها رو به پایین و متورم شدن نوک انگشتها، یا دیدن خطوط بنفش و کبود زیر ناخن ها، معمولا می تواند نشانه عفونت قلبی، بیماری قلبی و یا مشکل در ریه باشد.

تغییر فرم ناخن

 

خطوط بنفش وقتی با نشانه های دیگر مثل تب بالا، ضربان قلب ضعیف یا غیر عادی ( این مورد یکی از نشانه های قلب ضعیف میباشد.) همراه شوند باید جدی گرفته شوند و فرد برای چک کردن سلامت قلبی خود باید به پزشک مراجعه کند. زیرا این موارد می تواند علامت سکته قلبی باشد!

خستگی و بی حالی مفرط

بسیاری از بیمارانی که عارضه قلبی در آنها تشخیص داده شده است. از احساس ضعف و خستگی مفرط و کمبود انرژی برای فعالیت های روزمره خود شکایت کرده اند.

اشتباهات رایج حمله قلبی در زنان

با وجود این که بیماری قلبی، قاتل شماره 1 زنان است، زنان اغلب عوامل سکته قلبی را به شرایط کم خطر تر مثل اسید معده و یا پیرى ربط مى دهند. آن ها این کار را به خاطر آنکه می ترسند انجام می دهند. هنوز بسیاری از زنان وجود دارند که  از حمله ى قلبى خود شوکه مى شوند.

در هر ۴٣ ثانیه حمله قلبی فردى را تحت تاثیر قرار مى دهد . این اتفاق زنانى می افتد که جریان خونى که اکسیژن را به عضله قلب مى رساند شدیدا کاهش می یابد و یا کاملا قطع می شود. این امر به این دلیل است که شریان هایی که خون قلب را تامین می کنند، به آرامی به علت افزایش چربی، کلسترول و سایر مواد (پلاک) باریک می شوند.

بسیاری از زنان تصور می کنند که نشانه های حمله قلبی بسیار مشهود هستند ، اما در واقع می توانند زیرکانه تر و گاه گیج کننده باشند.

برخی از زنان مبتلا به حمله قلبی، از فشار بیش از حد در پشت شکایت مى کنند. سیاهى رفتن چشم ها، سرگیجه و یا خستگی شدید ممکن است علایم سکته قلبی باشند، که باید مورد توجه قرار گیرند.

بسیاری از زنان زمانى که فکر می کنند دچار حمله ى قلبی شدند یک آسپیرین مصرف مى کنند و به بیمارستان نمى روند  که کار اشتباهى است .

علائم سکته ی قلبی قبل از وقوع

آیا بدن شما قبل از حمله قلبی به شما هشدار می دهد؟ چه مدت قبل از حمله قلبی می تواند علائم رخ دهد؟ علائم اولیه سکته یا اولین نشانه های سکته قلبی چیست؟ و … .

در پاسخ به سوالات بالا باید گفت که اگر شما سابقه بیماری قلبی دارید یا قلب شما دچار کمی مشکل است اگر با یکی از علایم زیر رو به شدید به سرعت با اورژانس یا دکتر قلب خود تماس حاصل نمایید:

 • بی حسی یا ضعف ناگهانی صورت، بازو یا پا.
 • گیجی ناگهانی ، مشکل در گفتار یا درک.
 • مشکل ناگهانی دیدن در یک یا هر دو چشم.
 • مشکل ناگهانی در راه رفتن، سرگیجه، از دست دادن تعادل یا هماهنگی.
 • سردرد ناگهانی و شدیدی بدون علت مشخص.
 • احساس  درد در مرکز قفسه سینه.
 • درد یا ناراحتی در یک یا هر دو بازو، پشت، گردن، فک یا معده.
 • تنگی نفس.
 • علائم دیگری مانند عرق سرد، حالت تهوع یا سبکی سر

سن سکته قلبی در زنان

امروزه نسبت به گذشته جوانان و حتی نوجوانان زیادی دچار سکته قلبی می شوند. اما در این بین زنان بالای 50 سال به خصوص افرادی که سیگار مصرف می کنند بیشتر دچار سکته قلبی و حملات قلبی می شوند.

هنگام سکته قلبی چه کنیم؟

سکته قلبی یا انفارکدوس میوکارد (MI) می تواند کشنده باشد، مهم ترین فاکتور در جلوگیری از عوارض ماندگار سکته قلبی و مرگ، سرعت عمل و رساندن مراقبت های اولیه در سریع ترین زمان ممکن به بیمار است. در مقاله زیر هر آنچه که نیاز است در مراقبت های ساعات اولیه پس از حمله قلبی بدانید گردآوری کرده ایم.

اقدامات اولیه در سکته قلبی

پیشگیری از سکته قلبی

در اینجا نکات برجسته برای پیشگیری از بیماری قلبی را گردآوری کرده ایم.

 • در مورد خطرات و ریسک هاى حمله ى قلبى در خودتان از یک پزشک سوال کنید .
 • سیگار را ترک کنید . آیا می دانستید که فقط یک سال پس از ترک، خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را تا 50 درصد کاهش می دهید؟
 •  یک برنامه ى تمرینى را شروع کنید . فقط 30 دقیقه در روز راه رفتن می تواند خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش دهد.
 • رژیم غذایی خانواده خود را در صورت نیاز بررسی کنید. غذاهاى سالم را جایگزین فست فود ها کنید.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

برای نوبت دهی باشماره ۰۲۱۲۲۸۹۴۰۸۶ در تماس باشید

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام ،مادرم ۵۲سالشه چن روزه قلبش درد میکنه وکتف ودست چپش بیحال میشه و عرق سردی میکنه یه سال پیش رحمشو برداشته سه ماه پیشم چکاب شد قلب رو گفتن مشکلی جدی نداره واسپرین ومتورال میخوره دیابت نوع دو هم دارن و کبد شون انزیمش بالا رفته بود که ازسه ماه پیش قرص میخوره الان این قلب درد براچیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام اگه اسکن هسته ای یا سی تی انژیو انجام ندادن ، حتما باید انجام بدن ، باید مجدد توسط متخصص قلب ویزیت بشن و مدارک قبلی باز بینی بشه ، در ضمن عرق سرد ممکنه مربوط به افت قند هم باشه
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  من جدیدا وقتی عصبانی و هیجانی میشم احساس درد در بازو و سنگینی در سینه می کنم. در گذشته هم که اکو و نوار دادم مشکلی نداشتم. کلسترول و تریگلیسیریدم ۱۷۰ هست و ضربانم هم در حال استراحت ۶۰ و فعالیت معمولی ۸۵ تا ۹۰. خواستم راهنمایی کنید که این درد ها به چه علت هستند. زمانی هم که بهش فکر می کنم سریعا این حالت ها تشدید میشن و حتی در مان استراحت. تا ۲ ماه پیش هم ورزش می کردم و به راحتی ۲۵ دقیقه روی تردمیل میدوییم و راحت ضربان رو بالا میبردم و پایین میاوردم. فشارم هم ۱۲ روی ۸ هست.
  1. تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   ببحشید میشه به سوالم جواب بدید
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام احتمال داره مربوط به معده باشه ، اول از نظر معده بررسی بشید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر زینب جمعه ۱۲ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من خانمی ۴۸ ساله هستم گاهی اوقات بین هر دو سینه احساس سنگینی میکنم بطوری که مجبورمیشم با دست ماساژ بدم گاهی اوقات هم بالای سینه احساس سنگینی دارم گاهی وقتها هم یا بالای سینه چپ یا زیر آن در یک نطقه احساس سنگینی میکنم فکر میکنم با عصبی شدن تشدید میشه در ضمن من ۱۰ ماه پیش کیسه صفرا رو برداشتم همچنین کم کاری تیرو ئید هم دارم جدیدا به خاطر یک سری مشکلات که برای پسرم پیش آمده من خیلی غصه می خورم ممنون میشم راهنماییم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۲ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام در صورتی که سایقه فشار خون ، قند ویا افزایش چربی و یا سابقه فامیلی بیماری قلبی در خانواده درجه یک دارید و علایمتون با فعالیت بیشتر میشه ، حتما از نظر قلبی بررسی بشید .
 • تصویر کاربر هلگا جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام مادرم ۵۵ ساله هست سیگاری هست وسط قفسه سینه اش درد داره گردنش چند روز پیش بود حالت تهوع هم داره البته فقط حالتش کمرش پشت قفسه سینه درد داره تنگی نفسم داره زیر قفسه سینه هم درد داره آیا علائم سکته هست می تونه خانگی درمان شه طب سنتی یا باید بره پیش متخصص؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام حتما مراجعه به متخصص داشته باشن ، احتمال بیماری قلبی هست
 • تصویر کاربر حیدری شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و تشکر ویژه،خدمت سرکار خانم دکتر خسروی
  بنده دو سه بار تحت تحریکات عصبی دچار حمله قلبی شدم و هر چند زیر نظر خ دکتر سیمایی در قم آزامایش آنزیم قلبی انجام دادم و منفی بود ولی بجهت علائمی که داشتم مثل درد شدید ناحیه قلب و دست چپ و به مرور گردن و دست راست و تشدید درد بعد از تحرک شدبد و یا از پله بالا رفتن ووو خانم دکتر گفتند باید سریعا آنژیوگرافی انجام بدم و از آنجاییکه سابقه ی دردهای عصبی داشتم و دکتر جراحی اعصاب با تشخیص چسبندگی رگهای گردن پس از ام آر آی داروی گاباپنتین ۱۰۰ تجویز کرده بود ،بنده از ترس آنژیو زیربار نرفته و شروع کردم به مصرف گابانتین مذکورکه البته برای مدتی بهتر شدم تا یک هفته ی پیش که دوباره یه شوک عصبی دریافت کردم و حمله ی شدیدتری نسبت به قبل داشتم که بازهم بنا رو گذاشتم به همون پانیک عصبی ولی با مصرف گاباپنتین دوباره فقط درد ناحیه گردنم بهترشده ولی قسمت زیر سینه و خود قلب و پشت قلبم هنوز دردناک است که البته با پیاده روی امشبم اصلا تشدید نشد قابل ذکر است که سن بنده زن و ۴۹ سال دارم و تری گیلیسرید بالا هم دارم ،میخاستم نظر سرکار عالی در مورد مراجعه به متخصص قلب جویا شوم ،لطف کنید نظرتونو بفرمائید،از زحماتتون بی نهایتمتشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام بهتره حتما عروق قلب بررسی بشه ، به جای انژیو میتونید اسکن هسته ای یا سی تی انژیو انجام بدید و اگر غیر طبیعی بود حتما نیاز به انژیو دارید
 • تصویر کاربر عسل جمعه ۷ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  با سلام ، خانمی چهل ساله هستم از صبح تا حالا دچار درد سوزشی در ناحیه زیر سینه سمت چپ شده ام ، در حالت نشسته یا خوابیده درد کمتر میشود ولی در حالت ایستاده درد مداوم است ، باید به اورژانس مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام اگه درد شدید هست و با راه رفت بیشتر میشه باید مراجعه کنید ، در موارد اورژانسی در اسرع وقت با پزسک تماس بر قرار کرده و ویزیت بشید
 • تصویر کاربر آیلار چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر خدمت دکتر خسروی عزیز:
  خانم دکتر مادر بنده با ۵۹ سال سن ۱ ماه و نیم پیش به دلیل وجود آریتمی PAT  بدون هیچ سابقه قبلی و با وجود اینکه فقط ۲ بار تپش قلب بالا رو تجربه کرده بودن یکبار ۸ ماه پیش یکبار هم همون ۱ ماه و نیم پیش قبل از عملشون با بستن هولتر ۲۴ ساعته و تشخیص پزشکشون تحت عمل ابلیشن قرار گرفتند اون هم فقط با ۲ بار تجربه PAT پزشکشون گفتن که دارو جواب نمیده و حتما باید برای جلوگیری از سکته قلبی یا مغزی ابلیشن انجام بدن ما هم برای جلوگیری از این اتفاق راضی به انجام این عمل شدیم اما چند روز بعد از ابلیشن متاسفانه ترومبو آمبولی کردن و در اثر اون دچار ایسکمی مغزی شدن  که میخواستم لطف کنید علت این اتفاق رو به ما بفرمایید چون مادر من قرص آسپرین هم مصرف میکردن ۲ سال که بعد از ابلیشن پزشکشون گفتن که همون قرص رو ادامه بدن و داروی دیگه ای تجویز نشد و تحرک مکفی هم بعد عمل داشتن و مدام راه میرفتن پس چرا آمبولی اتفاق افتاد؟!!!اگر پزشکشون بعد از ابلیشن یه ضد انعقاد مثل هپارین یا سلکسان یا غیره رو در همون زمان ۱ شب بستریشون در بیمارستان بعد از عمل تجویز میکردن ممکن بود این اتفاق رخ نده؟!البته شکر خدا به خیر گذشت و عارضه ای در مغزشون نگذاشت و فقط یه پلاک ۱ میلی متری در عروق کاروتید گردنشون به جا گذاشت و ایشون به مدت ۱۰ روز در بیمارستان بستری شده و تحت درمان با هپارین دریپ قرار گرفتن و با تجویز مصرف توام قرص آسپرین و پلاویکس به عنوان آنتی پلاکت و قرص متازیرو و آلپرازولام از بیمارستان ترخیص شدن اما پس از مراجعه به پزشکی که عمل ابلیشن رو برای ایشون انجام داده بودن و بستن هولتر یک هفته ای (چون ایشون به آریتمی AF مشکوک شدن پس از اتفاقی که برای مادرم رخ داد) و علی رغم اینکه ریتم AF ثبت نشد ایشون مصرف دو قرص قبلی رو قطع کردن و به جای اونها مصرف یک قرص آنتی کواگولانت به نام  ریواروکسابان رو توصیه کردن که مادر بنده در حال حاضر این قرص رو مصرف میکنن.خواستم بدونم با توجه به شرایط مادر من و پلاکی که تو کاروتیدشون به وجود اومده و شرایط قلبشون مصرف این قرص با وجود عوارض زیادی که داره بیشتر به صلاحشون هست و از رشد اون پلاک جلوگیری میکنه و به تنهایی برای جلوگیری از سکته یا آمبولی مجدد کفایت میکنه یا مصرف توام قرص آسپرین و پلاویکس بهتره؟!
داروهایی که در حال حاضر مادرم هر روز استفاده میکنن هم به شرح زیر هست:

والزومیکس ۵/۸۰  ، متازیرو ۴۷/۵ نصف صبح نصف شب ، زیپ مت ۵۰/۵۰۰  ، آلپرازولام ۰/۵ ، ریواروکسابان ۲۰  ، آتورواستاتین ۲۰ .

مکملهایی نظیر امگا ۳ دوبار در هفته ، ویتامین E  یکبار در هفته ، کلسیم هر شب رو هم سالهاست که مصرف میکنن چون امگا ۳ و ویتامین E هم خاصیت ضد انعقادی دارند مصرف همزمانشون با ریواروکسابان ریسک خونریزی رو بالا نمیبره خانم دکتر؟!
ضمنا بعد از عمل ابلیشنشون با وجود اینکه ۴۵ روز از عملشون میگذره زمانی که میخندن قلبشون کمی درد میگیره و اونو سفت میگیرن و کمی هم بعضی روزها احساس سنگینی در قلبشون دارن قبلا همچین مواردی رو به هیچ وجه نداشتن و بعد از عمل ابلیشنشون از همون روزای بعد عمل شروع شده علتش چیه برطرف میشه به مرور؟!؟


  قبلا از راهنمایی و حسن توجه شما سپاسگزارم...
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام برای اینکه در مورد علت اظهار نظر بشه بسته به شرح عمل داره ، و ممکنه ارتباطی به انجام ابلیشن نداشته باشه ، بخصوص اگر دستکاری در سمت چپ قلب نشده ، باشه ،، سوراخ pfo هم باید رد بشه ، اگه احتمال ریتم AF هست باید داروی ریواروکسابان را بخورن و بهتره فعلا ویتامین Eو امگا ۳ را قطع کنن
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   درد ارتباطی با ابلیشن نداره شاید به خاطر کم تحرکی باشه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ستاره جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام خانومی ۴۳ساله هستم،دیابتی،کلسترول وچربی خون دارم،همیشه فشارخون پایین داشتم ولی الان یکسالی میشه گاهی فشارم۱۳یا۱۴میره. حدود۲ساله که تپش قلب مداوم دارم ۲/۳باری نوارقلب برداشتن گفتن مشکلی نداری،آخرین بار قبل ازشروع کرونا،بعدش ترسیدم درمانگاه و...برم بخاطرویروس. بشدت استرسی و ترسوهستم ونگران بچه هامم که بیرون ازخونه کلاس میرن.فعالیت و کارو دوندگی زیاد دارم داخل و بیرون خونه چون سرپرست خانواده ام. حدود یک هفته ای میشه ناخن های دست وپام کبودشده، به نظرتون مشکل قلبی دارم یا کم خونی یا..
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام حتما از نظر قلبی نیاز به بررسی دارید به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ثمین چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.خانمی با ۲۷ سال سن هستم و سابقه هیچ بیماری ندارم و بچه دار هم نیستم ولی مدتی عست احساس تنگی نفس و تپش قلب میکنم و هر از گاهی دست چپم تیر میکشه و مدام احساس قولنج ودرد در همان ناحیه دارم تا اینکه دیروز بدون دلیل قلب درد گرفتم قلبم تیر میکشه و سمت چپ بدنم درد میکنه دستم از گردنم تا نوک انگشتم درد میگیره اخساس میکنم کمرم داره سوراخ میشه و هز از گاهی حالت تهوع دارم.بدنم گاهی گرمش میشه ۲دقیقه طول نمیکشه سردم میشه از موقعی که قلبم درد میکنه فشارم نرمال نیس دلیلش جی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام به متخصص داخلی مراجعه کنید در صورتی که صلاح دونستن و مشکل داخلی نبود به قلب جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید
 • تصویر کاربر پریسا چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام آیا درد قلب وانتشار درد ب دست و قبل از این مرحله سوزش سر معده اغلب در شب نشانه بیماری قلبی هست؟ فشار پشت چشم سمت چپ همراه با حالت تهوع و بی حالی مفرط میتونه جزو علایم باشد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام بله ، حتما مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر