متخصص قلب در تهران

TEE یا اکو قلب از راه مری چگونه انجام میشود؟

در روش اکو قلب از راه مری ( TEE )، یک پروب با یک مبدل را به جای آنکه در قفسه ی سینه قرار دهند (مثل روش اکوکاردیوگرافی سینه ای )، وارد مری می کنند. اکو قلب از راه مری می تواند یک تصویر واضح تر از قلب را فراهم کند.

در روش اکو مری عملکرد قلب با استفاده از اکوکاردیوگرافی ارزیابی می شود. در طی این فرآیند یک مبدل امواج اولتراسوند (مافوق صوت) را با فرکانس بسیار بالا ارسال می کند.

هنگامی که مبدل در نقاط و زوایای مشخصی قرار می گیرد، این امواج از طریق پوست و سایر بافت های بدن به سمت بافت های قلب حرکت کرده. مبدل امواج منعکس شده را دریافت و آنها را به یک رایانه می فرستد. به این ترتیب رایانه تصاویری از دیواره های قلب و دریچه ها را نشان می دهد.

❗نکته: در روش اکوکاردیوگرام سینه ای، داشتن اضافه وزن و یا بیماری های خاص ریه می توانند با عکسبرداری تداخل ایجاد کنند.

شرایط خاص قلبی مانند اختلالات دریچه ی میترال، وجود لخته های خون و یا توده ها داخل قلب، پارگی پوشش رگ آئورت و وجود دریچه های مصنوعی قلب، با  اکوکاردیوگرافی از راه مری بهتر رویت می شوند.

اکو مری

در TEE ممکن است از یک یا چند نوع خاص اکوکاردیوگرافی که در زیر آمده است استفاده شود:

✅ اکوکاردیوگرافی M-mode

این روش که ساده ترین نوع اکوکاردیوگرافی است تصاویری را تولید می کند که بیشتر شبیه یک ردیابی هستند تا یک عکس واقعی از ساختار قلب.

این اکو برای اندازه گیری ساختارهای قلب، مانند حفرات پمپاژ قلب، اندازه ی خود قلب و ضخامت دیواره های قلب قابل استفاده است.

اکوکاردیوگرافی داپلر ✅

تکنیک داپلر برای ارزیابی جریان خون حفرات و دریچه های قلب مورد استفاده قرار می گیرد. مقدار خونی که با هر ضربان از قلب خارج می شود، نشان دهنده ی عملکرد قلب است.

همچنین، اکوی داپلر جریان خون غیرطبیعی درون قلب را که می تواند نشان دهنده ی اختلال در یک یا چند دریچه قلب یا دیواره های قلبی باشد، نشان می دهد.

داپلر رنگی✅

داپلر رنگی یک فرم پیشرفته ی اکوکاردیوگرافی داپلر است. در این روش، از رنگ های مختلف برای تعیین جهت جریان خون استفاده شده و در نتیجه تفسیر تکنیک داپلر ساده می گردد.

✅ اکوکاردیوگرافی دو بعدی

این روش برای مشاهده ی حرکات ساختارهای قلبی کاربرد دارد. نمای اکوی دو بعدی در مانیتور، مخروطی شکل است. این روش با نمایان ساختن حرکات ساختارهای قلب، به پزشک این اجازه را می دهد که ساختارهای مختلف قلبی را رویت و ارزیابی کند.

✅ اکوکاردیوگرافی سه بعدی

این تکنیک، نماهای سه بعدی با عمق بیشتر از ساختارهای قلب نسبت به اکوی دو بعدی را در اختیار پزشک قرار می دهد.

تصاویر زنده این امکان را فراهم می کنند تا با اندازه گیری های صورت گرفته در حین ضربانات قلب، ارزیابی عملکرد آن تصحیح شود.

چه زمان به اکوی قلب از راه مری نیاز است؟

برای بررسی علائم و نشانه هایی که ممکن است بیانگر مشکلات زیر باشند، می توان از اکوی TEE استفاده نمود:

🔹 آترواسکلروز

این بیماری انسداد تدریجی عروق توسط چربی ها و سایر مواد موجود در جریان خون است که در طول سال ها اتفاق می افتد.

🔹 کاردیومیوپاتی 

در این بیماری اندازه ی قلب به دلیل ضخیم شدن یا تضعیف عضلات آن، بزرگ می شود.

🔹 بیماری قلبی مادرزادی 

این نقایص در یک یا چند ساختار قلب در طول تشکیل جنین رخ می دهد که شامل نقص جدار بین بطنی (وجود یک سوراخ در دیواره ی بین دو حفره ی پایینی قلب) می شود.

مطلب: سوراخ در قلب نوزاد و کودک (علائم، تشخیص، درمان)

🔹نارسایی قلبی

شرایطی است که در آن عضله قلب به اندازه ای ضعیف است که نمی تواند خون را به طور موثر پمپ کند. به دنبال این امر تجمع مایع (احتقان) در داخل عروق و ریه ها / ادم (تورم) پاها، مچ پا و سایر قسمت های بدن اتفاق خواهد افتاد.

🔹آنوریسم (گشادشدگی) 

ضعف و برآمدگی بخشی از عضله ی قلب یا آئورت (شریان بزرگی که خون پراکسیژن را از قلب به سایر نقاط بدن منتقل می کند) است.

🔹بیماری های دریچه ای قلب 

اختلال در عملکرد یک یا چند دریچه ی قلبی است که می تواند منجر به توقف جریان خون در قلب شود.

مطلب: بیماری های دریچه قلب ، از تنگی نفس در خواب تا تپش قلب 

🔹تومور قلبی

تومور قلب ممکن است بر روی سطح خارجی قلب، در داخل یک یا چند حفره ی قلب یا در داخل بافت عضلانی قلب قرار گیرد.

🔹پریکاردیت 

التهاب یا عفونت کیسه ای است که قلب را احاطه می کند.

🔹اندوکاردیت عفونی 

عفونت قلب است که معمولاً دریچه های قلب را درگیر می کند.

ُُTEE

سایر شرایطی که ممکن است نیاز به انجام TEE داشته باشند:

 • ارزیابی عملکرد و ساختار قلب
 • ارزیابی قلب در حین عمل جراحی قلب باز پس از پروسه هایی مانند بای پس عروق کرونر یا جراحی پیوند یا ترمیم دریچه ها
 • ارزیابی قلب در دیگر اعمال جراحی

خطرات و عوارض اکو مری

روش اکو مری مانند سایر روش های تشخیصی ممکن است دارای عوارض و خطراتی باشد. از جمله عوارض اکوکاردیوگرافی از راه مری می توان به احساس ناراحتی در گلو اشاره کرد که معمولا برای تسکین درد و ناراحتی، آرامبخش تجویز می شود.

دیگر خطرات اکو مری عبارتند از:

 • مشکلات ریتم قلبی
 • مشکلات تنفسی
 • خونریزی
 • آسیب به دهان، دندان ها، گلو و مری

ممکن است خطرات دیگری هم بسته به شرایط خاص پزشکی شما وجود داشته باشد. عوارض در افراد مختلف، متفاوت است.

هر چند که روش کار TEE تایید شده است و روش نسبتا ایمنی به شمار میرود و همچنین روش تهاجمی پرخطری نیست، اما در هر صورت، در مواردی هم ممکن است مشکلات و خطراتی ایجاد شود.

چه زمان نمی توان از اکو قلب از طریق مری استفاده کرد؟

مواردی هم وجود دارد که طبق آن، پزشک انجام اکو مری را توصیه نمی کند. در صورتی که شما از قبل دچار مشکلات مری مانند واریس مری، انسداد مری یا پرتو درمانی در ناحیه مری باشید، اکوکاردیوگرافی از راه مری برای شما توصیه نمی شود.

❗نکته: در صورتیکه نسبت به دارویی حساسیت و آلرژی دارید، یا اینکه باردار هستید، این موضوع را حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

اکو TEE چه چیزی را نشان می دهد؟

نتایج اکو قلب از راه مری توسط پزشک فوق تخصص اکوکاردیوگرافی قلب خوانده می شود که این نتایج تمام جزییات مربوط به وضعیت دیواره های  قلب، حفره ها و دیگر نواحی قلب را نشان می دهد.

نتایج اکو مری نشان می دهند که هنگام حمله قلبی یا فشار خون بالا، چگونه حفره های قلب دچار صدمه و مشکل می شوند. علاوه براین در نتایج، تجزیه و تحلیل قدرت پمپاژ قلب، از طریق اکو مری برای پزشک قابل تشخیص است.

مطلب مرتبط: اکوی قلب چگونه تفسیر می شود؟

 

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۱ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما من محمد46 ساله هستم مدتی احساس درد در ناحیه سینه سمت چپ داشتم بیشتر احساس درد هنگام خواب یا استراحت دارم دردها حالت موقتی دارد و هنگام خواب احساس میکنم قلبم خیلی ظعیف و کند میتپه واحساس میکنم الان قلبم داره از کار میفته حالت خیلی بدی دارم تا اینکه اکو و تست ورزش دادم تست ورزشم زده very good الان بازهم گاهی اوقات درد در قفسه سینم دارم در ضمن حدود دو سال هم هست که قرص ترک اعتیاد بی 2 مصرف میکنم البته الان با دوز کم جواب اکو ام را برای شما ارسال میکنم لطفا منو راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۱ دی ۹۷( 3 ماه پیش)

   • سلام اكو تقريبا نرمال هست و يافته غير طبيعي به جز اينكه فشار ريه حداكثر نرمال هست ديده نميشه، ولي اگه درد داريد و تست ورزش هم طبيعي بوده براي بررسي بيشتر يا يك اسكن هسته اي با ورزش و يا يك سي تي انژيو انجام بدين
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۵ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر خسروی سلام خسته نباشید
  من چند تا سوال از حضورتون داشتم که ممنون میشم پاسخ بدید, ولی ابتدا بهتره که یک سری توضیحات راجع به خودم بدم.
  من خیلی وقته که ضربان قلب خودم رو میتونم حس بکنم و برای این موضوع دو روز پیش به دکتر متخصص قلب مراجعه کردم وقتی که نوار قلب منو دید گفت که شما ضربان قلبت بالا هست و باید ۸۰ باشه درحالی که مال من ۱۰۰ بود. از من آزمایش اکوی قلب گرفت و گفت که شما یکی از دریچه های قلبت کوچیک شده و اگه اشتباه نکنم نارسایی قلبی داری. بهشون گفتم که این مشکل چقدر جدی هست؟ ایشون گفتتد که چیز خیلی خاصی نیست و هرسال یک بار باید بیایی و آزماش اکو رو انجام بدی.
  بعد برای من دو نوع قرص تجویز کزد یکی به اسم 10Propranolol میلی گرم که ۳ بسته ۱۰ تایی هست و گفتند که یکی صبح و یکی عصر و قرص بعدی Chlordiazepoxide هست که هر شب ۱ عدد و ۳۰ تایی هست.و البته این رو هم بگم که برادرم هم همین مشکل رو داره.
  و قرص های دیگه ای که من مصرف می کنم راکوتان ۲۰ میلی گرمی هست و ۴ ماه هست که دارم مصرف می کنم و برای دو ماه هم قرص آزیتروماسین مصرف کردم و سنم هم ۱۹ سال هست.
  ممنون میشم اگر سوالات من رو پاسخ بدید.
  سوال اول این که این مشکل تا چه حد جدی هست و آیا با خوردن این قرص ها مشکل من به کلی حل می شه؟
  سوال بعدی این که قرص Propranolol رو من فقط تا ۱۵ روز می تونم بخورم چون کلا ۳۰ تا بیشتر نیست و من باید روزی دو بار بخورم و قرص Chlordiazepoxide رو ۳۰ روز میتونم بخورم این فاصله ۱۵ روزه بین قرص Propranolol و Chlordiazepoxide مشکلی ایجا نمی کنه؟
  و سوال آخر هم این که وقتی همه این قرص ها تموم شد من چه کاری باید انجام بدم؟ کامل درمان می شم؟ یا بعد از ۳۰ روز باز باید برم دکتر متخصص قلب؟
  خیلی لطف می کنید اگه سوال های من رو پاسخ بدید. سپاس.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ دی ۹۷( 3 ماه پیش)


   سلام با توجه به توضيحات شما مشكل جدي نيست به نظر من همين مقدار دارو كفايت ميكنه و نياز به ادامه درمان نيست ، سعي كنيد استرستون را كم كنيد ، مگر اينكه احساس تپش. داشتيد مه مجدد مراجعه كنيد البته بهتره تيروييد را هم برر س كنيد ي

 • تصویر کاربر عباس دوشنبه ۲۶ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خانم دکتر من چند بار مزاحم شما شدم و جواب گرفتم، ممنون. ما نوزادی داریم که الان 10 ماهش تمام شده. در ماه های اول فهمیدیم که یک سوراخ کوچک در vsd داره. تحت نظر پزشک بودیم البته افزایش وزن عالی هست و فشار ریه هم خوب مشکلی نیست.طی سه جلسه آخر رو می خوام خدمتتون گزارش کنم و پرینت دو جلسه آخر رو هم براتون میفرستم. در سه جلسه قبل که ما به اکو رفتیم دکتر شربت لانوکسین 0.05 به نوازد داد بعد اون ما یک ماه دیگه رفتیم از قلب راضی بود و گفت سوراخ کمی کوچک شده و برید 4 ماه دیگه بیاید و چون از شربت لانوکسین راضی بود این بار دو شیشه لانوکسین داد و گفت برید 4 ماه دیگه بیاید. خیلی خوشحال شدیم بچه مون البته همچنان افزایش وزن داره و سر حال هست. ولی سری آخر
  ما رو نگران کرد گفت یک قسمت دیگه قلب کمی بزرگ شده . ولی من وقتی اکو قلب دو سری آخر رو با هم مقایسه کردم حتی دیدم vsd چند دهم میل هم کوچک شده ولی در قسمت و بهمون قرص فوروزماید40 و گفت هر روز 4/1 این رو در آب حل کنید و چند cc بهش بدید با این حرف کلی ما رو ناراحت کرد و نگران شدیم ولی من وقتی دو گزارش آخرش رو چک کردم دیدم حتی در گزارش جدید vsd چند دهم میل هم کوچک تر شده ولی در گزارش قبلی در قسمت valves یک سری موارد رو نوشته No و در گزارش جدید در همون قسمت valves یک سری موارد رو نوشته no و یک سری موارد رو Mild . حالا می خواستم ببینم ممکن دکتر شربت لانوکسین رو بیش از حد تجویز کرده باشه و اون خودش آسیب رسان شده باشه... و کلا نظرتون رو در مورد گزارش اکوها می خواستم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۶ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)


   سلام لطفا گزارش اكو اول را هم ضميمه كنيد ، مقدار شانت يا جابجايي خون كه با QP/QS نشون داده ميشه بايد مقايسه بشه ، فعلا دارو را ادامه بديد و اكو اول را هم بفرستيد.

 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۱۵ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام بنده یک پیام دیگر هم ثبت کردم اما کد رهگیری رو فراموش کردم. نتیجه اکو به پیوست می باشد. دکتر اعلام نمودند که قرص concor 2/5 بخورم به مدت یک ماه. بنده در مصرف قهوه زیاده کردم و چند روز تپش قلب داشتم که به دکتر مراجعه نمودم. البته قبلا نیز هر چند ماه یکبار تپش قلب داشتم که چند ساعت بیشتر طول نمیکشید. کمی هم عصبی هستم. آیا مصرف قرض الزامی است؟ آیا نیاز به عمل در آینده است؟ چون فاصله از تهران زیاد است اینجا مزاحم وقت شما شدم. با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۵ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام مصرف قهوه رو محدود کنید و فعلا کونکور استفاده نکنید.

 • تصویر کاربر کمیل سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسروی بنده یه سوالی در مورد اکوی قلب برام پیش اومده در چه مواردی باید اکو بگیریم؟ و اینکه آیا معده و قلب بهم ارتباط دارن؟درد معده تپش قلب میاره؟ اخه خودم اینجوری هستم وقتی معدم درد میگیره نفسم عمیق نمیشه و یه حالت استرس میگیرم همون تپش قلب ولی مشکوک شدم ایا قلبم مشکل داره یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر ع شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض پوزش بابت تصدیع:
  فرزند 5ماهه مان مبتلا به تنگی خفیف دریچه ریوی و سوراخ خفیف قلب میباشد که بعد از طی مدت 5 ماه هنوز پوستش گاهی اوقات شبکه شبکه میشود که ابتدا پزشک اطفال به علت تغییرات پی در پی تشخیص و به فوق تخصص قلب اطفال ارجاع دادند و ایشان نیز فرمودند به علت هیجان پوست شبکه شبکه میشود و به مرور زمان بهبود مییابد و اخیرا نیز به فوق تخصص قلب اطفال دیگری مراجعه نمودیم و به نظر ایشان تنگی دریچه ریوی خفیف و سوراخ قلب خفیف و بقیه موارد کاملا عادی و نرمال بودند و احتمال بسته شدن سوراخ بسیار زیاد میباشد و در مورد شبکه ای شدن پوستش فرمودند که شاید مربوط به جابجایی وریدی باشد ولی تست کبودی که از شست پا انجام دادند گفتند که عدد 92 و کاملا نرمال میباشد .حالا با این تواصیف آیا انجام سیتی آنژیو ضرورت دارد یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 9 ماه پیش)
   با سلام و عرض پوزش بابت تاخیر در پاسخگویی
   شما حتما بايد به دكتر قلب اطفال مراجعه كنيد و اگه شك به جابجايي وريد هست . سي تي انژيو ممكنه لازم باشه ( البته جابجايي وريد انواع داره )
 • تصویر کاربر وحیدی یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام بامراجعه به بیمارستان میلادباانجام اکومری ازقلبم اندازه دریچه میترالم را8دهم سانتی متر اعلام کردن میشه لطف کنید ونظر تان را درمورد عمل باز وبالون ویا کلا راهنمایی فرماییدودرصورت نیاز مراجعه حضوری درخدمت شماباشم. پیشاپیش از شما تشکر میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   فقط با سطح دريچه نميشه تصميم گيري كرد مي تونيد با جواب اكوي مري مراجعه كنيد و راهنمايي بشيد
 • تصویر کاربر احمدعلی شنبه ۵ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب واحترام وعدرخواهی ازاینکه مجدد مزاحم شدم الان وضعیت عمل خودم عرض کردم یادم رفت که عرض کنم من به لحاظی همه هفته باید بیایم تهران باپروازهم باید بیایم ظاهرا رفتن زیردستگاه ایکس ری برای دریچمه قلب صرردارد درسته ؟ چکارکنم برای چلوگیزی ار صررش شنیدم که چنانچمه پزشک بنویسد از زیردستگاه نمیبرند بازدید بدنی میکنند دراینمورد هم بفرمائید سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۵ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   اگه باطري نداريد منعي براي دستگاه نيست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر