متخصص قلب در تهران

درمان سریع تپش قلب

افراد زیادی به مطب های متخصصین قلب و عروق مراجعه می کنند و از تپش قلب خود شکایت می کنند. معمولا پزشک بعد از معاینه و چکاپ قلبی علت تپش قلب را تشخیص می دهد. در این مقاله به بررسی علل و عوارض تپش قلب می پردازیم.

ضربان قلب نرمال

تعداد ضربان قلب طبیعی بزرگسالان در حالت استراحت بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است. به طور کلی ضربان قلب پایین در حالت استراحت نشان دهنده ی عملکرد کارآمدتر قلب و تناسب بهتر قلبی عروقی است. برای مثال یک وزرشکار حرفه ای ممکن است در حالت استراحت ضربان قلبی حدود 40 داشته باشد.

علت اصلی ایجاد تپش قلب

تپش قلب ممکن است در قفسه ی سینه، گلو و یا گردن احساس شود. تپش قلب می تواند اذیت کننده و حتی نگران کننده باشد در صورتی که معمولا جدی و خطرناک نیست و معمولا بعد از مدتی خود به خود از بین می رود.

بیشتر اوقات علت تپش قلب ناگهانی می تواند استرس، نگرانی یا به دلیل مصرف بیش از اندازه ی کافئین، نیکوتین یا الکل به وجود می آید.

درمان تپش قلب

به جز در مواقعی که پزشک شما متوجه وجود یک مشکل قلبی می شود، تپش قلب به ندرت نیاز به درمان دارد. در عوض پزشک شما راه هایی برای مقابله با ایجاد تپش نامنظم قلب به شما می آموزد.

اگر تپش قلب شما در اثر یک بیماری مانند آریتمی به وجود آمده باشد، پایین اوردن تپش قلب شما با تمرکز بر روی آن بیماری به انجام می رسد.

چه داروهایی برای درمان تپش قلب استفاده می شوند؟

بعضی از داروهای درمان تپش نامنظم قلب شامل موارد زیر هستند:

بهبود تپش قلب با قرص پروپرانولول

⚠ توجه: این داروها ممکن است برای درمان درد قفسه ی سینه، درمان فشار خون بالا و یا بی نظمی ضربان قلب تجویز شوند.

آیا تپش قلب خطرناک است؟

هر چند این مشکل ممکن است ناخوشایند باشد، اما معمولا بی خطر است. در موارد نادر تپش قلب ممکن است یکی از علائم مشکل های جدی قلبی مانند آریتمی (تپش نامنظم قلب) باشد که نیازمند درمان هستند.

چگونه تپش قلب را متوقف کنیم؟

✔ کاهش استرس و نگرانی ها

 تکنیک های ریلکسیشن (آرامش بخش) مانند یوگا و تنفس عمیق درمانی را تمرین کنید.

✔ دوری از محرک ها

 محرک ها مانند کافئین، نیکوتین، بعضی از داروهای سرماخوردگی و نوشیدنی های انرژی زا میتوانند ضربان قلب شما را تند تر یا نامنظم کنند.

✔ خم شدن و آب سرد

خم شدن و استفاده از آب سرد می توانند سبب تحریک عصب واگ و کمک به کنترل ضربان قلب شوند. تنفس عمیق به آرام شدن شما کمک می کند و استرس ناشی از تپش قلب شما را می کاهد.

اگر تپش غیر طبیعی قلب شما به دلیل بیماری قلبی و نقص در پالس های الکتریکی رگ های خونی باشد، نیاز است که عمل ابلیشن انجام گردد. جهت اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

سوزاندن رگ قلب

✔ اجتناب از داروهای غیر قانونی (مخدر ها)

✔ انجام مانور والسالوا 

مانور والسالوا می تواند باعث کاهش تپش قلب شود

درمان تپش قلب و اضطراب

در حالی که اضطراب می تواند باعث تپش قلب شود، با یادگیری تکنیک های آرام سازی و صحبت با یک روانشناس یا روانپزشک و مصرف داروهای تجویز شده توسط آن ها می توانید استرس و اضطراب خود را کاهش دهید. اگر فکر می کنید تپش قلب شما می تواند ناشی از اضطراب باشد حتما قرار ملاقات با روانپزشک را ترتیب دهید.

آیا ممکن است در اثر مضطرب بودن دچار تپش قلب شوید؟

در بسیاری از افراد، تاکیکاردی فوق بطنی یک پدیده ی تصادفی بوده و با ورزش و دیگر فعالیت ها ارتباطی ندارد. تاکیکاردی فوق بطنی باعث ایجاد علائمی از قبیل تپش قلب، احساس سبکی سر، ناراحتی قفسه سینه و کوتاه شدن نفس ها شده و ممکن است باعث ایجاد صدمات جدی در شما شود. ذهن شما پاسخ می دهد و میتواند سبب ایجاد علائم بیشتری از اضطراب و وحشت شود.

عوارض تپش قلب

تپش قلب به جز این که یک مشکل قلبی است، عوارض جانبی دیگری نیز به ایجاد می کند. در تپش قلب ناشی از مشکلات قلبی، عوارض زیر ممکن است اتفاق بیافتد.

❇ غش کردن

اگر ضربان قلب شما سریع شود، ممکن است فشار شما بیافتد و باعث غش کردن شما شود. اگر شما بیماری قلبی مانند بیماری های قلبی مادرزادی و مشکلات دریچه ی قلبی داشته باشید، امکان به وجود آمدن این حالت بیشتر است.

❇ ایست قلبی

ایست قلبی در اثر تپش قلب نادر است. تپش قلب می تواند سبب آریتمی های تهدید کننده ی حیات شود و همچنین ممکن است سبب توقف تپش موثر قلب شود.

❇ سکته ی مغزی

تپش قلب می تواند سبب فیبریلاسیون دهلیزی شود، وضعیتی که در آن ضربان طبیعی قلب مختل می شود و خون در یک ناحیه تجمع یافته و می تواند سبب ایجاد لخته شود. این لخته ممکن است کنده شود و شریان های مغزی را مسدود کند و سبب سکته ی مغزی شود.

❇ نارسایی قلبی

این عارضه در صورتی به وجود می آید که قلب برای مدتی طولانی نتواند خون را به خوبی پمپاژ کند و این موضوع باعث آریتمی و فیبریلاسیون دهلیزی شود. بعضی اوقات کنترل آریتمی که سبب نارسایی قلب شده است، می تواند عملکرد قلب را بهبود ببخشد.

بیشترین دلایلی که باعث نارسایی قلبی می شوند شامل حمله قلبی قلبی، فشار خون بالا، فیبریلاسیون دهلیزی، بیماری های دریچه قلب و کاردیومیوپاتی است.

تشخیص با گوشی پزشکی

تشخیص تپش قلب

اگر پزشکتان گمان کند که شما تپش قلب دارید، با گوشی پزشکی به صدای قلب شما گوش خواهد داد. پزشک شما ممکن است به دنبال مشکلات پزشکی مانند تورم غده ی تیروئید که مسبب تپش قلب شما هستند، باشد. دیگر آزمایش هایی که ممکن است پزشک شما درخواست کند، شامل موارد زیر هستند:

✅نوار قلب

در این آزمایش غیرتهاجمی، فرد کارشناس یک سری وسیله روی قفسه سینه شما قرار می دهد که آن ها ضربان های الکتریکی قلب شما را ثبت می کنند.

نوار قلب به پزشک شما کمک می کند تا هر نوع بی نظمی ضربان قلب و مشکلات ساختاری ای که می توانند باعث تپش قلب شوند را تشخیص دهد. این آزمایش ممکن است هم در زمان استراحت و هم در زمان ورزش انجام شود.

✅مانیتورینگ هولتر

مانیتور هولتر یک وسیله ی قابل حمل است که شما آن رو می پوشید تا نوار قلب جاری شما، معمولا برای 24 تا 72 ساعت را ثبت کند. این وسیله در هنگامی که پزشک نتواند با استفاده از نوار قلب متداول علت تپش نامنظم قلب را تشخیص دهد، استفاده می شود.

✅ثبت وقایع

اگر شما همچنان بعد از استفاده از مانیتور هولتر هیچ بی نظمی ضربان قلبی نداشتید، پزشک شما ممکن است از یک وسیله برای ثبت وقایع قلبی شما استفاده کند.

شما تا جای ممکن در طول روز این وسیله را می پوشید و در هنگامی که با علائم تپش قلب مواجه شده، دکمه ی دستگاه را فشار می دهید تا شروع به ثبت وقایع کند. ممکن است نیاز باشد برای چند هفته از این دستگاه استفاده کنید.

✅اکوی قلب

اکوی قلب یک آزمایش غیر تهاجمی است که شامل سونوگرافی قفسه ی سینه می شود. این کار یک تصویر را ارائه می دهد که نشان دهنده ی ساختمان و عملکرد قلب می باشد. با عبور امواج سونوگرافی از قلب شما، یک کامپیوتر آن ها را تحلیل کرده و یک تصویر متحرک روی مانیتور نشان می دهد.

اکوکاردیوگرافی قلب

درد قفسه سینه همیشه علامت یک بیماری قلبی یا سکته قلبی نیست. گاهی حمله عصبی نیز می تواند دردی شبیه به درد قلبی را ایجاد کند. با این حال اگر  سنگینی قفسه سینه با علائمی مانند تب، سرفه و بی حالی همراه شود، می تواند نشان دهنده ی کرونا باشد. از کجا بدانم درد سینه من عصبی است یا حمله قلبی یا ناشی از کرونا؟


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر mrzare49 سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  خواب رفتگی و درد عضلات زیر سینه چپ و نقطه مقابل آن در پشت سر به علت مشکلات قلبی می باشد یا خیر قابل ذکر است قبلا حدود 20 سال پیش به علت واژگونی خودرو ضربه نیز خورده بوده همچون دردی را در آن موقع تجربه کرده بودم .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  نوار قلب گرفتم میخاستم ببینم خوبه یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام تصویر نوار قلب کامل نیست ، عکس کامل بفرستید .

 • تصویر کاربر Amin.z یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  امروز ساعت 16 سر جلسه امتحان تپش قلب و احساس ضربانات شدید قلب به من دست داد طوری که میترسیدم نفس عمیق بکشم(قابل ذکره که امروز از ساعت 7 صبح تا 16 پیوسته درس خوندم و ساعت 14 یک فنچان قهوه اسپرسو خوردم)، خلاصه بعد 15 دقیقه امتحان دادن، ساعت17 به پزشک اورژانس مراجعه کردم که تستtpiو ecgرو انجام دادم و پزشک گفتن که خوبه و مشکلی نیست و دارو های زاناکس و پروپرانالول رو برام نوشتن، الان ساعت 23 هنوز این مشکل رو به صورت متناوبا خفیف و شدید حس میکنم و تمایل به نشستن و قوز کردن دارم و اگر بخوابم تنگی نفس خفیفی پیدا میکنم، میخواستم کمکم کنید بدونم مشکل از کجاست. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 1 سال پیش)


   بهتره مراجعه كنيد و یك اكو هم براي بررسي پرده دور قلب انجام بدین

 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۹ دی ۹۷( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر؟سعیدهستم ۳۳سالمه کارمندم چندروزیه نفس عمیق وازته دل نمتونم بکشم!فکرمودرگیرکرده!وقتی تلاش میکنم ونمیشه عصبی میشم!بالای قلبم(گوشه کتفم درد گذرا ولحظه ای دارم!همچنین رفلاکس معده هم دارم!مشکل کیست هردوکلیه هم دارم!انحراف بینی هم دارم!وقتی تئوفلین پیوسته۲۰۰میخورم فکرمیکنم بهترمیشه!ولی نگرانم!من بیماری استرس واضطراب هم داشتم!وسواس فکری هم دارم که واقعا بدترش کرده!دست وپام خیلی خواب میره ومیگره!رگهای پشتم هردو طرف درمیگیره!شبهامیخوابم وصبح پامیشم گردنم وکمرم قفل میکنه!!!کمکم کنین دکتر ... متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 1 سال پیش)


   سلام درمان رفلاكس معده را انجام بدين راههاي هوايي شما تحريك پذيره ، به دكتر ريه مراجعه كنيد ، . البته استرس هم روي علايمتون تاثير داره ، به نظر علايمي كه ميگيد خيلي ارتباط با قلب نداره ، ولي اگه بهتر نشدين ، مراجعه به قلب داشته باشين

 • تصویر کاربر سپيده پنجشنبه ۲۹ آذر ۹۷( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام دكتر خسته نباشد دستگاهي مه در مطب استفاده ميكنيد چه مدل از general electric است vivid با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۹ آذر ۹۷( 1 سال پیش)

   برای اطلاع از نوع دستگاه اکو

   با شماره ی مطب که در سایت قرار دارد تماس بگیرید

 • تصویر کاربر داریوش شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  پزشک متخصص نوزادان در مراجعه خواهر زاده ام (نوزاد 40 روزه) تشخیص صدار اضافه در قلب را می دهد و پس از انجام اکو،نتیجه آن تشخیص وجود سوراخ ( ,Med Size ASD = 7mm ,mild RAE ) در قلب که به شرح عکس های پیوست می باشد.
  پزشک قرص فروزماید تجویز نموده و همچنین گفته اگر بچه تغذیه خوبی داشته باشد امکان دارد تا سوراخ بسته شود.الان وزن بچه 5.200 کیلوگرم است.و گفته 4 ماه دیگر برای اکو مراجعه شود.
  بسیار ممنون میشوم نظرتان را در این خصوص بیان کنید.
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام فعلا بايد تحت نظر باشن احتمال بسته شدن هست فعلا نياز به اقدامي نيست ، چهار ماه ديگه اكو بشن
 • تصویر کاربر سیدنعمت چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  بنده وقتی به سمت چپ میخوابم تنگی نفس دارم و وقتی هم نشستم تنگی نفس شدید دارم و بعضی وقت حس میکتم قلبم ایست میکنه و بازشروع به کار میکنه
  ۱۵کیلو اضاف وزن دارم البته قبلا ۱۲۵بودم رژیم گرفتم شدم ۹۴کیلوو زمان ۱۲۵کیلو اصلا چنین مشکلی نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام حتما نياز به بررسي قلب و ریه داريد به پزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر زینب یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.خانوم دکتر من چند ماهی هست قفسه سینم درد میکنه اکو گرفتم گفتد فشار ریه نداری اما شلی دریچه پولمونری داری از لحاظ کبد و آزمایش خون و تیروئید هم تست شدم همه سالم بودن از قفسه سینم هم عکس گرفتن ولی چیز مشکوکی نبود.الان روز ب روز تنگی نفسم بیشتر میشه قفسه سینم بیشتر درد میگیره میخواستم از شما بپرسم خطرناک؟باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   اكه هر روز بيشتر ميشه باز مراجعه كنيد شايد نياز به بررسي بيشتر باشه بر اساس معاينه و مسايل ديگه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر