متخصص قلب در تهران

درمان سریع تپش قلب

افراد زیادی به مطب های متخصصین قلب و عروق مراجعه می کنند و از تپش قلب خود شکایت می کنند. معمولا پزشک بعد از معاینه و چکاپ قلبی علت تپش قلب را تشخیص می دهد. در این مقاله به بررسی علل و عوارض تپش قلب می پردازیم.

ضربان قلب نرمال

تعداد ضربان قلب طبیعی بزرگسالان در حالت استراحت بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است. به طور کلی ضربان قلب پایین در حالت استراحت نشان دهنده ی عملکرد کارآمدتر قلب و تناسب بهتر قلبی عروقی است. برای مثال یک وزرشکار حرفه ای ممکن است در حالت استراحت ضربان قلبی حدود 40 داشته باشد.

علت اصلی ایجاد تپش قلب

تپش قلب ممکن است در قفسه ی سینه، گلو و یا گردن احساس شود. تپش قلب می تواند اذیت کننده و حتی نگران کننده باشد در صورتی که معمولا جدی و خطرناک نیست و معمولا بعد از مدتی خود به خود از بین می رود.

بیشتر اوقات علت تپش قلب ناگهانی می تواند استرس، نگرانی یا به دلیل مصرف بیش از اندازه ی کافئین، نیکوتین یا الکل به وجود می آید.

درمان تپش قلب

به جز در مواقعی که پزشک شما متوجه وجود یک مشکل قلبی می شود، تپش قلب به ندرت نیاز به درمان دارد. در عوض پزشک شما راه هایی برای مقابله با ایجاد تپش نامنظم قلب به شما می آموزد.

اگر تپش قلب شما در اثر یک بیماری مانند آریتمی به وجود آمده باشد، پایین اوردن تپش قلب شما با تمرکز بر روی آن بیماری به انجام می رسد.

چه داروهایی برای درمان تپش قلب استفاده می شوند؟

بعضی از داروهای درمان تپش نامنظم قلب شامل موارد زیر هستند:

بهبود تپش قلب با قرص پروپرانولول

⚠ توجه: این داروها ممکن است برای درمان درد قفسه ی سینه، درمان فشار خون بالا و یا بی نظمی ضربان قلب تجویز شوند.

آیا تپش قلب خطرناک است؟

هر چند این مشکل ممکن است ناخوشایند باشد، اما معمولا بی خطر است. در موارد نادر تپش قلب ممکن است یکی از علائم مشکل های جدی قلبی مانند آریتمی (تپش نامنظم قلب) باشد که نیازمند درمان هستند.

چگونه تپش قلب را متوقف کنیم؟

✔ کاهش استرس و نگرانی ها

 تکنیک های ریلکسیشن (آرامش بخش) مانند یوگا و تنفس عمیق درمانی را تمرین کنید.

✔ دوری از محرک ها

 محرک ها مانند کافئین، نیکوتین، بعضی از داروهای سرماخوردگی و نوشیدنی های انرژی زا میتوانند ضربان قلب شما را تند تر یا نامنظم کنند.

✔ خم شدن و آب سرد

خم شدن و استفاده از آب سرد می توانند سبب تحریک عصب واگ و کمک به کنترل ضربان قلب شوند. تنفس عمیق به آرام شدن شما کمک می کند و استرس ناشی از تپش قلب شما را می کاهد.

اگر تپش غیر طبیعی قلب شما به دلیل بیماری قلبی و نقص در پالس های الکتریکی رگ های خونی باشد، نیاز است که عمل ابلیشن انجام گردد. جهت اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

سوزاندن رگ قلب

✔ اجتناب از داروهای غیر قانونی (مخدر ها)

✔ انجام مانور والسالوا 

مانور والسالوا می تواند باعث کاهش تپش قلب شود

درمان تپش قلب و اضطراب

در حالی که اضطراب می تواند باعث تپش قلب شود، با یادگیری تکنیک های آرام سازی و صحبت با یک روانشناس یا روانپزشک و مصرف داروهای تجویز شده توسط آن ها می توانید استرس و اضطراب خود را کاهش دهید. اگر فکر می کنید تپش قلب شما می تواند ناشی از اضطراب باشد حتما قرار ملاقات با روانپزشک را ترتیب دهید.

آیا ممکن است در اثر مضطرب بودن دچار تپش قلب شوید؟

در بسیاری از افراد، تاکیکاردی فوق بطنی یک پدیده ی تصادفی بوده و با ورزش و دیگر فعالیت ها ارتباطی ندارد. تاکیکاردی فوق بطنی باعث ایجاد علائمی از قبیل تپش قلب، احساس سبکی سر، ناراحتی قفسه سینه و کوتاه شدن نفس ها شده و ممکن است باعث ایجاد صدمات جدی در شما شود. ذهن شما پاسخ می دهد و میتواند سبب ایجاد علائم بیشتری از اضطراب و وحشت شود.

عوارض تپش قلب

تپش قلب به جز این که یک مشکل قلبی است، عوارض جانبی دیگری نیز به ایجاد می کند. در تپش قلب ناشی از مشکلات قلبی، عوارض زیر ممکن است اتفاق بیافتد.

❇ غش کردن

اگر ضربان قلب شما سریع شود، ممکن است فشار شما بیافتد و باعث غش کردن شما شود. اگر شما بیماری قلبی مانند بیماری های قلبی مادرزادی و مشکلات دریچه ی قلبی داشته باشید، امکان به وجود آمدن این حالت بیشتر است.

❇ ایست قلبی

ایست قلبی در اثر تپش قلب نادر است. تپش قلب می تواند سبب آریتمی های تهدید کننده ی حیات شود و همچنین ممکن است سبب توقف تپش موثر قلب شود.

❇ سکته ی مغزی

تپش قلب می تواند سبب فیبریلاسیون دهلیزی شود، وضعیتی که در آن ضربان طبیعی قلب مختل می شود و خون در یک ناحیه تجمع یافته و می تواند سبب ایجاد لخته شود. این لخته ممکن است کنده شود و شریان های مغزی را مسدود کند و سبب سکته ی مغزی شود.

❇ نارسایی قلبی

این عارضه در صورتی به وجود می آید که قلب برای مدتی طولانی نتواند خون را به خوبی پمپاژ کند و این موضوع باعث آریتمی و فیبریلاسیون دهلیزی شود. بعضی اوقات کنترل آریتمی که سبب نارسایی قلب شده است، می تواند عملکرد قلب را بهبود ببخشد.

بیشترین دلایلی که باعث نارسایی قلبی می شوند شامل حمله قلبی قلبی، فشار خون بالا، فیبریلاسیون دهلیزی، بیماری های دریچه قلب و کاردیومیوپاتی است.

تشخیص با گوشی پزشکی

تشخیص تپش قلب

اگر پزشکتان گمان کند که شما تپش قلب دارید، با گوشی پزشکی به صدای قلب شما گوش خواهد داد. پزشک شما ممکن است به دنبال مشکلات پزشکی مانند تورم غده ی تیروئید که مسبب تپش قلب شما هستند، باشد. دیگر آزمایش هایی که ممکن است پزشک شما درخواست کند، شامل موارد زیر هستند:

✅نوار قلب

در این آزمایش غیرتهاجمی، فرد کارشناس یک سری وسیله روی قفسه سینه شما قرار می دهد که آن ها ضربان های الکتریکی قلب شما را ثبت می کنند.

نوار قلب به پزشک شما کمک می کند تا هر نوع بی نظمی ضربان قلب و مشکلات ساختاری ای که می توانند باعث تپش قلب شوند را تشخیص دهد. این آزمایش ممکن است هم در زمان استراحت و هم در زمان ورزش انجام شود.

✅مانیتورینگ هولتر

مانیتور هولتر یک وسیله ی قابل حمل است که شما آن رو می پوشید تا نوار قلب جاری شما، معمولا برای 24 تا 72 ساعت را ثبت کند. این وسیله در هنگامی که پزشک نتواند با استفاده از نوار قلب متداول علت تپش نامنظم قلب را تشخیص دهد، استفاده می شود.

✅ثبت وقایع

اگر شما همچنان بعد از استفاده از مانیتور هولتر هیچ بی نظمی ضربان قلبی نداشتید، پزشک شما ممکن است از یک وسیله برای ثبت وقایع قلبی شما استفاده کند.

شما تا جای ممکن در طول روز این وسیله را می پوشید و در هنگامی که با علائم تپش قلب مواجه شده، دکمه ی دستگاه را فشار می دهید تا شروع به ثبت وقایع کند. ممکن است نیاز باشد برای چند هفته از این دستگاه استفاده کنید.

✅اکوی قلب

اکوی قلب یک آزمایش غیر تهاجمی است که شامل سونوگرافی قفسه ی سینه می شود. این کار یک تصویر را ارائه می دهد که نشان دهنده ی ساختمان و عملکرد قلب می باشد. با عبور امواج سونوگرافی از قلب شما، یک کامپیوتر آن ها را تحلیل کرده و یک تصویر متحرک روی مانیتور نشان می دهد.

اکوکاردیوگرافی قلب

درد قفسه سینه همیشه علامت یک بیماری قلبی یا سکته قلبی نیست. گاهی حمله عصبی نیز می تواند دردی شبیه به درد قلبی را ایجاد کند. با این حال اگر  سنگینی قفسه سینه با علائمی مانند تب، سرفه و بی حالی همراه شود، می تواند نشان دهنده ی کرونا باشد. از کجا بدانم درد سینه من عصبی است یا حمله قلبی یا ناشی از کرونا؟


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  باسلام بعضی اوقات در اثر خم شدن یا نفقغ معده تپش خیلی شدیدی ایجاد میشه و یهو اروم میشه ممنون قرپرو پرانول ۱۰ هم استفاده کردم ولی خیلی تاثیری نداره تنگی نفس هم ندارم اکو هم کردم گفتند فقط افتادگی دارید اسکن هسته ای هم انحام دادم گفتند گرفتگی نداریدبا شکر ممنون میشم کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام به متخصص گوارش مراجعه کنید شاید نیاز به اندوسکپی باشه
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام
  من قبلا اعتیاد به مواد مخدر (تریاک و شیره)و ناراحتی اعصاب داشتم که استرس و اضطراب بود ولی چند سالی هست دارویی مصرف نمیکتم و چند سالی هست که اعتیاد را کنار گذاشتم ولی دچار تپش قلب و اضطراب میشم که به پیشنهاد دوستان یکی دوبار با فاصله تریاک مصرف کردم که بعد از مصرف مشکلم کامل برطرف میشد ولی یکی دو روز بعد از مصرف مجدد تپش قلبم و اضطراب شروع میشود که میترسم مجدد اعتیاد پیدا کنم برای حل شدن تپش قلب و اضطراب چکار باید بکنم که مجبور به مصرف مواد هم نباشم
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام حتما به متخصص قلب مراجعه کنید اگه قلب نرمال بود حتما به روانپزشک مراجعه نمایید
 • تصویر کاربر عاطی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۲۹سالمه و مدتیه طپش قلب دارم اوایل فقط وقتی خیلی ناراحت یا عصبی میشدم تپش قلب زیادی داشتم ولی الان تقریبا چندین ساعت طپش قلب بالا و ضربان بالا رو دارم نفسم میگیره. درد قفسه سینه هم دارم لطفا راهنمایی کنین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام نیاز به هولتر ریتم و اکو دارید ، از نظر تیرویید هم باید بررسی بشید
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشید من حدود یک سال و نیم میشه وقتی وایسادم یا به چیزی خیره بشم یا درحالت نماز احساس میکنم سرم داره گیچ میره بعد یهو تپش قلب میگیرم احساس میکنم میخوام غش کنم بعد دستو پام یه حالت سست میشه میشه لطف کنیم راهنماییم کنه دلیلش چیشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام هم ممکنه علت مغزی و هم قلبی داشته باشه ، مایعات زیاد تر بخورید و به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رها چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام من دختری نوزده ساله هستم گاهی ضربان قلبم بالا میره و ناگهان تپش قلب میگیرم یکی دو بار هم پیش اومده از خواب پریدم به همین علت‌ ‌‌‌؛ تو ماه رمضونم وقتی روزه میگرفتم بعد از افطار یهو تپش قلب میگرفتم؛ گاهی هم نفسم کم میاد به طور مثال وقتی از حالت خوابیده به حالت نشسته در میام یا وقتی از جام پا میشم یا گاهی خیلی بی دلیل گاهی هم قلبم تیر میکشه و احساس سنگینی میکنم آزمایش خون هم دادم از نطر تیروئید و کم خونی و قند و این ها مشکل خاصی نداشتم بیماری خاصی ام ندارم فقط میگرن دارم که دارم درمانش میکنم. چند وقت پیش که برای چکاب پیش دکتر عمومی رفته بودم هنگام معاینه قلبم بدون اینکه من چیزی بگم خودشون مشکوک شدن و درباره تپش قلب ازم پرسیدن و من هم علائمم رو بهشون گفتم و ایشون احتمال افتادگی دریچه میترال رو دادن و گفتن اکو بدم تا مشخص بشه. اما من شرایطشو ندارم میخواستم ببینم اگه اکو ندم مشکلی پیش میاد؟
  سوال دیگمم اینه که من گاهی وقتی که سر درد هم ندارم نبض سرم رو حس میکنم انگار که قلبم تو سرمه میخواستم ببینم اینم ممکنه مربوط به قلبم بشه یا ربطی نداره به اون؟!
  1. تصویر کاربر رها یکشنبه ۱۶ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   ممنون میشم راهنماییم کنید
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام درمان ریفلاکس معده انجام بدین در صورتی که بهتر نشدین باید اکو را انجام بدین
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام..من بعضی وقتها دچار درد شدید رگهای عصبی قلبی میشم واذیتم میکنه و ترس و استرس واسم میاره و تپش قلبم میره بالا..بهترین راه چه راهی است؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام اول از نظر قلبی بررسی بشید در صورتی که نرمال بودین داروی ًضد اضطراب بخورید
 • تصویر کاربر مهسا یکشنبه ۳۱ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من ۳۱ سالم هست پرولاپس دارم و مقدار کمی نارسایی همون دریچه هم دارم اکو انجام دادم که این مشکل رو تشخیص دادن اکثر اوقا تپش قلبم ناگهان زیاد میشه در حالی که مثلا ضربانم ۶۵ یا ۷۰ هست ولی تنگی نفس شدید و تپش شدید احساس میکنم نوار قلبم انجام دادم گفتن سالمه لطفا برای تپش قلبم من رو راهنمایی بفرمایید شبا نمیتونم بخوابم حتی در طول روز.البته در این ۳۱ سال تا به حال اینجوری نشدم.البته رفلاکس معده هم دارم.دکتر قرص آلپرازولام تجویز کرد که تاثیری نداشت.۴ ماه هم ورزش بدن سازی انجام دادم ممکنه از اون باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۳۱ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام ربطی به بدن سازی نداره ، داروی امپرازول صبح ناشتا یک عدد بخورین اگه بهتر نشدین باید هولتر ریتم انجام بدین ، تست تیرویید و کم خونی هم چک کنید

 • تصویر کاربر دامون دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشید..پدر من چند وقتی هست که سمت چپ زیر گلوش بالای استخوان شانه گاهی ورم ایجاد میشه که دردم نداره و بعد چند ساعت میخوابه دوباره روز بعد به همین صورت و روی پستان سمت چپ حالت برامدگی داره که وقتی دست میزنیم انگار گوشتی که کمی متورم شده , حس میشه (البته اینم بگم که رنگ نوک پستان عوض نشده و ترشح هم نداره فقط پشت نوک پستان(منظورم زیر پوست) یه چیزی متورم شده) دو سوال داشتم اولا میخواستم بپرسم که چه آزمایشاتی باید انجام شه ثانیا میخواستم بدونم چه عواملی معمولا باعث این تورم ها میشه .تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام حتما نیاز به ازمایش خون دارن ، یک عکس قفسه سینه و یک سونوگرافی از ناحیه ای که تورم داره و سینه باید انجام بدن

 • تصویر کاربر سمانه دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام. تقریبا ۱ سال پیش بدون هیچ زمینه قبلی بعد از خوردن غذا احساس کردم تپش قلبم بالاست. اندازه گرفتم ۷۰ تا بود. ولی اینقدر ترسیدم ک بعد ۵ دقیقه ۱۱۵ تا شد. دکتر رفتم نوار قلب اوکی بود. تو اکو پرولاپس خفیف بدون پس زدگی خون داشتم. کلا هم ادم عصبانی و ترسو و حساسی هستم و ۳۴ سالمه و مجرد. دکتر بهم متوهگزال داد، کلا ۷ تا بیشتر مصرف نکردم.دکتر بهم گفت ک روان شناس هم برو ک رفتم ولی فایده نداشت. بهم گفتن اضطراب فراگیر داری و ممکنه پانیک اتک هم داشته باشی. کلا بعد اون بسیار ب ضربان قلبم حساس شدم و همه جای بدنم حسش میکردم. مجدد تپش گرفتم و رفتم دکتر قلب و نوار گرفت و گفت اوکیی فقط صربانت بالاست. کنکور داد و سیتالاپرام برای کاهش استرس. کنکور رو ۱ دونه خوردم و دیگه رها کردم. تو عید بخاطر اخبار کرونا خیلی ترسیدم و خودمو باختم و ۵کیلو وزن کم کردم و شدم ۴۶ کیلو. صربان قلبمم بالا بود ک ۱بار تا ۱۴۴ رفت و بعد اون قرص کنکور رو شروع کردم هر روز صبح خوردن. تا اینکه حالم خوب شد و وزن گرفتم و قرص رو دیگه ۱ روز درمیون کردم چند روز و بعد قطع کردم. دیروز غذا زیاد خوردم و بلافاصله خابیدم بطوریکه وقتی بیدار شدم تشخیص نمیدادم ک الان روزه یا شب. بعدش ۱ کم احساس تپش کردم. مدام بهش فکر کردم و انگار با فکر کردنم زیادتر میشد. تا جایی ک احساس کردم اگه الان اندازه بگیرم شاید ۲۰۰تا باشه و از ترس اندازه نگرفتم. خیلی عرق کرده بودم و احساس میکردم دارم میمیرم. بعد قرص کنکور خوردم و خوب شدم تا جایی ک شی ضربانم ۵۵ شد. خیلی میترسم.مادرمم همینطور. میگه نکنه سکته کنی یا رگ قلبت وقتی ضربان اینقدر بالا میره کنده شه. لانم نمزشه رفت دکتر و چکاپ کرد. دکتر ممکنه سر این تپشها یک مرتبه سکته کنیم یا رگی چیزی کنده بشه؟ خیلی میترسم. مدام ب این قضیه فکر میکنم. واقعا مریضی قلبی دارم و اگه بله چ مریضی؟ و باید چی‌کار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام نگران نباشین داروی کنکور را فعلا روزی یکبار بخورین ، و قرص امپرازول صبح ناشتا ، اگه بهتر شدین ، دارو را قطع نکنین ، فقط یک تست تیرویید هم باید بدین ، در اولین فرصت با کنترل کرونا مراجعه کنید

 • تصویر کاربر دامون دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من یک سوال از شما داشتم میخواستم بپرسم که اگر فقط یک مرتبه پایین ترین دوز داروی پروپرانولول یا آلپرازولام را مصرف بکنم , آیا عوارضی روی من ایجاد میشه مثلا تپش قلبم بالاتر میره یا اضطرابم بیشتر میشه یا نه عوارضی با مصرف کوتاه مدت پیش نمیاد ؟؟ ((ضمن اینکه من هیچ داروی دیگه ای مصرف نمیکنم الکل و مواد و سیگار مصرف ندارم و اگر بیماری ای بخوام از خودم معرفی کنم اختلل هراس و هیپوکندریا و تپش قلب هست)))) ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام مثرف کوتاه مدت این داروها عوارضی نداره

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر