متخصص قلب در تهران

درمان سریع تپش قلب

افراد زیادی به مطب های متخصصین قلب و عروق مراجعه می کنند و از تپش قلب خود شکایت می کنند. معمولا پزشک بعد از معاینه و چکاپ قلبی علت تپش قلب را تشخیص می دهد. در این مقاله به بررسی علل و عوارض تپش قلب می پردازیم.

ضربان قلب نرمال

تعداد ضربان قلب طبیعی بزرگسالان در حالت استراحت بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است. به طور کلی ضربان قلب پایین در حالت استراحت نشان دهنده ی عملکرد کارآمدتر قلب و تناسب بهتر قلبی عروقی است. برای مثال یک وزرشکار حرفه ای ممکن است در حالت استراحت ضربان قلبی حدود 40 داشته باشد.

علت اصلی ایجاد تپش قلب

تپش قلب ممکن است در قفسه ی سینه، گلو و یا گردن احساس شود. تپش قلب می تواند اذیت کننده و حتی نگران کننده باشد در صورتی که معمولا جدی و خطرناک نیست و معمولا بعد از مدتی خود به خود از بین می رود.

بیشتر اوقات علت تپش قلب ناگهانی می تواند استرس، نگرانی یا به دلیل مصرف بیش از اندازه ی کافئین، نیکوتین یا الکل به وجود می آید.

درمان تپش قلب

به جز در مواقعی که پزشک شما متوجه وجود یک مشکل قلبی می شود، تپش قلب به ندرت نیاز به درمان دارد. در عوض پزشک شما راه هایی برای مقابله با ایجاد تپش نامنظم قلب به شما می آموزد.

اگر تپش قلب شما در اثر یک بیماری مانند آریتمی به وجود آمده باشد، پایین اوردن تپش قلب شما با تمرکز بر روی آن بیماری به انجام می رسد.

چه داروهایی برای درمان تپش قلب استفاده می شوند؟

بعضی از داروهای درمان تپش نامنظم قلب شامل موارد زیر هستند:

بهبود تپش قلب با قرص پروپرانولول

⚠ توجه: این داروها ممکن است برای درمان درد قفسه ی سینه، درمان فشار خون بالا و یا بی نظمی ضربان قلب تجویز شوند.

آیا تپش قلب خطرناک است؟

هر چند این مشکل ممکن است ناخوشایند باشد، اما معمولا بی خطر است. در موارد نادر تپش قلب ممکن است یکی از علائم مشکل های جدی قلبی مانند آریتمی (تپش نامنظم قلب) باشد که نیازمند درمان هستند.

چگونه تپش قلب را متوقف کنیم؟

✔ کاهش استرس و نگرانی ها

 تکنیک های ریلکسیشن (آرامش بخش) مانند یوگا و تنفس عمیق درمانی را تمرین کنید.

✔ دوری از محرک ها

 محرک ها مانند کافئین، نیکوتین، بعضی از داروهای سرماخوردگی و نوشیدنی های انرژی زا میتوانند ضربان قلب شما را تند تر یا نامنظم کنند.

✔ خم شدن و آب سرد

خم شدن و استفاده از آب سرد می توانند سبب تحریک عصب واگ و کمک به کنترل ضربان قلب شوند. تنفس عمیق به آرام شدن شما کمک می کند و استرس ناشی از تپش قلب شما را می کاهد.

اگر تپش غیر طبیعی قلب شما به دلیل بیماری قلبی و نقص در پالس های الکتریکی رگ های خونی باشد، نیاز است که عمل ابلیشن انجام گردد. جهت اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

سوزاندن رگ قلب

✔ اجتناب از داروهای غیر قانونی (مخدر ها)

✔ انجام مانور والسالوا 

مانور والسالوا می تواند باعث کاهش تپش قلب شود

درمان تپش قلب و اضطراب

در حالی که اضطراب می تواند باعث تپش قلب شود، با یادگیری تکنیک های آرام سازی و صحبت با یک روانشناس یا روانپزشک و مصرف داروهای تجویز شده توسط آن ها می توانید استرس و اضطراب خود را کاهش دهید. اگر فکر می کنید تپش قلب شما می تواند ناشی از اضطراب باشد حتما قرار ملاقات با روانپزشک را ترتیب دهید.

آیا ممکن است در اثر مضطرب بودن دچار تپش قلب شوید؟

در بسیاری از افراد، تاکیکاردی فوق بطنی یک پدیده ی تصادفی بوده و با ورزش و دیگر فعالیت ها ارتباطی ندارد. تاکیکاردی فوق بطنی باعث ایجاد علائمی از قبیل تپش قلب، احساس سبکی سر، ناراحتی قفسه سینه و کوتاه شدن نفس ها شده و ممکن است باعث ایجاد صدمات جدی در شما شود. ذهن شما پاسخ می دهد و میتواند سبب ایجاد علائم بیشتری از اضطراب و وحشت شود.

عوارض تپش قلب

تپش قلب به جز این که یک مشکل قلبی است، عوارض جانبی دیگری نیز به ایجاد می کند. در تپش قلب ناشی از مشکلات قلبی، عوارض زیر ممکن است اتفاق بیافتد.

❇ غش کردن

اگر ضربان قلب شما سریع شود، ممکن است فشار شما بیافتد و باعث غش کردن شما شود. اگر شما بیماری قلبی مانند بیماری های قلبی مادرزادی و مشکلات دریچه ی قلبی داشته باشید، امکان به وجود آمدن این حالت بیشتر است.

❇ ایست قلبی

ایست قلبی در اثر تپش قلب نادر است. تپش قلب می تواند سبب آریتمی های تهدید کننده ی حیات شود و همچنین ممکن است سبب توقف تپش موثر قلب شود.

❇ سکته ی مغزی

تپش قلب می تواند سبب فیبریلاسیون دهلیزی شود، وضعیتی که در آن ضربان طبیعی قلب مختل می شود و خون در یک ناحیه تجمع یافته و می تواند سبب ایجاد لخته شود. این لخته ممکن است کنده شود و شریان های مغزی را مسدود کند و سبب سکته ی مغزی شود.

❇ نارسایی قلبی

این عارضه در صورتی به وجود می آید که قلب برای مدتی طولانی نتواند خون را به خوبی پمپاژ کند و این موضوع باعث آریتمی و فیبریلاسیون دهلیزی شود. بعضی اوقات کنترل آریتمی که سبب نارسایی قلب شده است، می تواند عملکرد قلب را بهبود ببخشد.

بیشترین دلایلی که باعث نارسایی قلبی می شوند شامل حمله قلبی قلبی، فشار خون بالا، فیبریلاسیون دهلیزی، بیماری های دریچه قلب و کاردیومیوپاتی است.

تشخیص با گوشی پزشکی

تشخیص تپش قلب

اگر پزشکتان گمان کند که شما تپش قلب دارید، با گوشی پزشکی به صدای قلب شما گوش خواهد داد. پزشک شما ممکن است به دنبال مشکلات پزشکی مانند تورم غده ی تیروئید که مسبب تپش قلب شما هستند، باشد. دیگر آزمایش هایی که ممکن است پزشک شما درخواست کند، شامل موارد زیر هستند:

✅نوار قلب

در این آزمایش غیرتهاجمی، فرد کارشناس یک سری وسیله روی قفسه سینه شما قرار می دهد که آن ها ضربان های الکتریکی قلب شما را ثبت می کنند.

نوار قلب به پزشک شما کمک می کند تا هر نوع بی نظمی ضربان قلب و مشکلات ساختاری ای که می توانند باعث تپش قلب شوند را تشخیص دهد. این آزمایش ممکن است هم در زمان استراحت و هم در زمان ورزش انجام شود.

✅مانیتورینگ هولتر

مانیتور هولتر یک وسیله ی قابل حمل است که شما آن رو می پوشید تا نوار قلب جاری شما، معمولا برای 24 تا 72 ساعت را ثبت کند. این وسیله در هنگامی که پزشک نتواند با استفاده از نوار قلب متداول علت تپش نامنظم قلب را تشخیص دهد، استفاده می شود.

✅ثبت وقایع

اگر شما همچنان بعد از استفاده از مانیتور هولتر هیچ بی نظمی ضربان قلبی نداشتید، پزشک شما ممکن است از یک وسیله برای ثبت وقایع قلبی شما استفاده کند.

شما تا جای ممکن در طول روز این وسیله را می پوشید و در هنگامی که با علائم تپش قلب مواجه شده، دکمه ی دستگاه را فشار می دهید تا شروع به ثبت وقایع کند. ممکن است نیاز باشد برای چند هفته از این دستگاه استفاده کنید.

✅اکوی قلب

اکوی قلب یک آزمایش غیر تهاجمی است که شامل سونوگرافی قفسه ی سینه می شود. این کار یک تصویر را ارائه می دهد که نشان دهنده ی ساختمان و عملکرد قلب می باشد. با عبور امواج سونوگرافی از قلب شما، یک کامپیوتر آن ها را تحلیل کرده و یک تصویر متحرک روی مانیتور نشان می دهد.

اکوکاردیوگرافی قلب

درد قفسه سینه همیشه علامت یک بیماری قلبی یا سکته قلبی نیست. گاهی حمله عصبی نیز می تواند دردی شبیه به درد قلبی را ایجاد کند. با این حال اگر  سنگینی قفسه سینه با علائمی مانند تب، سرفه و بی حالی همراه شود، می تواند نشان دهنده ی کرونا باشد. از کجا بدانم درد سینه من عصبی است یا حمله قلبی یا ناشی از کرونا؟


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۷ آذر ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر، بنده به دلیل فشار خون پایین نمی توانم از داروهایی مانند پروپرانول و متورال استفاده کنم چون باعت افت بیشتر فشار شده دچار شوک می شوم آیا داروهای جایگزینی برای تنظیم ضربان قلب هست. دکتر خودم خوردن نمک را جهت بالا بردن فشار خون توصیه کردند.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آذر ۹۹( 5 روز پیش)
   سلام همه داروهایی که سبب کنترل ضربان میشند ، ممکنه کمی افت فشار هم بدند
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۷ آذر ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خانم دکتر من 33 سالمه مرد هستم وچند وقته تپش قلب اذیتم میکنه جوری بغضی وقتها احساس میکنم قلبم نمیزنه درصورتی که تپش دارم و بیحال میشم وبعضی مواقع سرگیجه دارم معدم هم خراب هست واسیددمعده زیاد تست ورزش دادم گفت خوبه اکو هم کردم گفت دریچه میترال شل هست و اسید معد زیاد قرص برای معده داددکتر خوردم فایده نداشت و قرص تپش قلب کاریدول دادوقتی میخورم حالم بدتر میشه لطف میکنید اگه راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آذر ۹۹( 5 روز پیش)
   سلام هولتر ۲۴ ساعته ریتم انجام بدید ، بر اساس اون تصمیم گیری بشه
 • تصویر کاربر عبداللهی دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام من بیشتر مواقع ظربان قلبم ۱۱۰تا ۱۲۰ در حالت آرامش است آیا نیاز به مراجعه حضوری دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام ابتدا تست تیرویید و کم خونی بدید اگه ازمایشات نرمال بود جهت بررسی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام. مادر بنده 75 سالشه و داروی فشار خون مصرف میکنه . قرص آملوپرس 5 دو بار در روز مصرف میکنه. جدیدا صبح ها بعد از مصرف قرص ضربان قلبش بالا میره و حدود 80 الی 90 میشه و بخاطر همین قرص پرانول 10 برای کنترل ضربان بهش میدم. بنظرتون مشکل چیه و چکار باید بکنیم . بخاطر کرونا هم مراجعه به پزشک برایمان امکان پذیر نیست. قبلا هم اسکن قلب و اکو انجام شده ولی مشکلی نداشتن وسالم بوده.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام بهتره موقعی که تپش دارن در نزدیکترین درمانگاه یک نوار بگیرید
 • تصویر کاربر فضیله جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان چند وقت است که تپش قلب دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام باید ، از نظر کم خونی و تیرویید هم بررسی بشید اگه اینها نرمال بود دکتر قلب مراجعه کنید و نوار و اکو بگیرید
 • تصویر کاربر امیرسواری دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  چندسالی هست ازطپش قلب رنج میبرم که احساس میکنم ازمعده میباشدباخوردن اولین لقمه غذاویایک لیوان آب سردقلبم شروع به طپش میکنه که تنگی نفسودردشدیدسینه دارای بیماری آسم دراین اواخربعضی موقعه هامنوزمین گیرکرده حتی خوردم زمین وبرای ی لحظه نمیدونم چی میشه که میخورم زمین اون لحظه نمیتونم بیادبیارم که اتفاقی افتاده خواهش میکنم راهنمایی فرماییدکه چکاربایستی کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام حتما باید از نظر اریتمی بررسی بشید، ممکنه اریتمی قلبی باعث زمین خوردن بشه
 • تصویر کاربر یاس یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر دکتر جان من یکسال تپش قلب دارم و ضربان اضافه پرانول و سرترالین میخورم و الپرزولام...پارسال گفتن بیا بسوزونیم نرفتم....الان ۲۵ روز کرونا گرفتم قلبم خیلی شدیدتر شده کلا۴۰ تا ضربان داره ولی شدیدو محکم میکوبه و انرژیمو میگیره بی حال میشم ..استرس بیشتر میکنه..لطفا راهنماییم کنید خانم هستم ۴۲ سال هم سن دارم ..ودیگه تحمل این شرایط قلبی رو ندارم ......سپاسگزارم...
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام اگه ضربانتون کم هست زیر ۵۵ باید پروپرانولول را کم کنید ، و هولتر ۲۴ ساعته ریتم انجام بدید و داروی دیگری مصرف کنید
 • تصویر کاربر سید جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  10 روزه از بیمارستان ترخیص شده کراتین ش 12 بود دیالیز شده تحت نظر پزشک قلب هم هست سه روزه تپش قلب داره از داروهای قلب هم استفاده میکه رزو استاتین، پلاویکس، نیتروگلیسیرین، اسوویکس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام نوار بگیرید شاید ریتم قلب بهم خورده ، فشار هم باید چک بشه
 • تصویر کاربر یونس جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام و عرض خسته نباشید خدمت دکتر خسروی عزیز و مهربان .
  بنده ۴۰ ساله . سکته قلبی دوسال پیش و بیماری های دیابت و فشار خون. آنژیوگرافی و نصب ۳ استنت . داروهای آسپرین متفورمین گلی بنگلامید و متوهگزال ۴۷ و رزو استاتین و لوزار اچ و.. ای اف ۴۵ . سوالم از محضرتون این است که با مصرف متوهگزال ۴۷ ضربانم تا ۵۵ پایین می اید و با کم گردن دارو به ۸۵ میرسد ایا ضربان پایین مشکلی نیست؟ و اینکه با کمیاب شدن دارو میتوانم از متورال تارترات استفاده کنم؟ برای شرایط من مناسب است؟
  همچنین برای کم شدن ورم پا همراه لوزار اچ چه دارویی میتوانم استفاده کنم؟
  بسیار سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام اگه ضربان زیر۵۰ نیاد مشکلی نداره ، از داروی متازیرو یا میوکارمت ۴۷.۵ میتونید استفاده کنید ، برای ورم ابتدا پروتئن ادرار چک بشه بعد در مورد دارو تصمیم گیری بشه
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ مهر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر عزیز بخشید من تقریبا یک ماه پیش ازمایش تیرکیید دادم tsh ۴.۵۷ بود ودکتر برام قرص دادو روزی یه نصف قرص میخوردم تا هفته پیش دوباره ازمایش دادم برای جراحی بینی وگفتن ازمایشت tshشده ۰.۳۷ و پرکار شده ول نمیدونم چرا تپش قلب گرفتم و تا توی گلوم نبض متوجه میشم و دکتر جراحی گفتن یک هفته قرصتا قطع کن بعد ازمایش بعد احتمال این هست که تپش قلبم مال تیروییدم باشه قرص باید بخورم با نه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۷ مهر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام نه درست گفتن دارو لازم ندارین دو هفته و دو ماه بعد از قطع دارو ازمایش تیرویید بدین
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر