متخصص قلب در تهران

تست استرس اکو چگونه انجام می شود؟

استرس اکو که تحت عنوان تست استرس اکوکاردیوگرافی یا تست ورزش هم شناخته می شود، روشی برای تعیین عملکرد قلب و عروق خونی است، که معمولا بیماران نگرانی هایی در مورد عوارض آن دارند. در ادامه با این آزمایش بیشتر آشنا می شویم.

استرس اکو چیست؟

در طی تست ورزش فرد در تردمیل یا دوچرخه ایستاده ورزش می کند در حالی که پزشک فشار خون و ریتم قلب او را کنترل می کند.
هنگامی که ضربان قلب به بیشترین سطح خود رسید، پزشک تصاویر سونوگرافی از قلب برای تعیین اینکه آیا عضلات قلب در حال ورزش به اندازه کافی خون و اکسیژن دریافت می کنند، می گیرد.

اگر درد قفسه سینه ای دارید که فکر می کنید به علت بیماری عروق کرونر یا حمله قلبی است پزشک ممکن است تست استرس اکوکاردیوگرافی درخواست کند.

درد قفسه سینه

استرس اکو همچنین تعیین می کند که اگر در توانبخشی قلبی هستید، چه مقدار ورزش با خیال راحت می توانید انجام دهید.
تست استرس همچنین می تواند موفقیت درمان هایی نظیر پیوند عروق، آنژیوپلاستی و داروهای ضد آنژین و ضد آریتمی را نشان دهد.

خطرات استرس اکو

 تست ورزش ایمن و غیر تهاجمی است. عوارض نادر هستند اما می توانند شامل موارد زیر باشند:

✅ ریتم غیر طبیعی قلب

✅ سرگیجه یا غش کردن

✅ حمله ى قلبی

موارد قبل از انجام تست استرس اکو

این تست معمولا در لابراتور اکوکاردیوگرافی یا لابراتور اکو انجام می شود، اما در مطب دکتر یا سایر سرویس های پزشکی هم انجام می شود که معمولا 45 تا 60 دقیقه طول می کشد.

۱- سه تا چهار ساعت قبل از انجام تست مواد غذایی و نوشیدنی مصرف نکنید.

۲- در روزی که تست را انجام می دهید سیگار نکشید زیرا نیکوتین می تواند با ضربان قلب تداخل داشته باشد.

۳- بدون مشورت با پزشک خود قهوه یا داروهای حاوی کافئین را مصرف نکنید.

۴- اگر دارو مصرف می کنید، از دکتر خود بپرسید که در روز تست داروها را مصرف کنید یا نه. نباید از داروهای قلبی خاصی مانند بتابلاکرها، Isosorbide mononitrate-dinitrate isosorbide ) ،Isordil Titradose) و نیتروگلیسرین قبل از تست استفاده کنید. اگر برای کنترل دیابت دارو مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

6- لباس های راحت و گشاد بپوشید. چون ورزش انجام خواهید داد، کفش های مناسب ورزش و پیاده روی بپوشید.

تست اکوی استرس

انواع اکو قلب

بسته به اطلاعاتی که پزشک به آن ها نیاز دارد، ممکن است بیمار یکی از انواع اکوکاردیوگرام های زیر را انجام دهد:

اکوی قلب از عرض سینه

این مورد یک اکوکاردیوگرام استاندارد و غیر تهاجمی است. در این آزمایش یک تکنسین یا فردی که سونوگرافی را انجام می دهد بر روی سینه بیمار یک ژل اعمال می کند و سپس دستگاهی (transducer) را بر روی پوست آن ناحیه فشار می دهد تا امواج فراصوت را از میان قفسه سینه به سمت قلب بفرستد. این دستگاه پژواک امواج فرستاده شده به قلب را ثبت کرده و یک کامپیوتر این امواج را به تصاویری متحرک بر روی یک نمایشگر تبدیل می کند.

در صورتی که دنده ها یا ریه های فرد سبب مسدود شدن دید دستگاه شوند، به او مقدار اندکی از مایعی به نام ماده حاجب به صورت درون رگی تزریق می شود. این مایع سبب می شود تا ساختار های قلب بر روی نمایشگر شفاف تر نشان داده شوند و تصاویر، کیفیت بالاتری داشته باشند.

اکوکاردیوگرافی از راه مری

در صورتی که بدست آوردن تصویری واضح از قلب بوسیله اکوکاردیوگرافی استاندارد دشوار باشد و یا به دلایلی تصاویری با جزئیات بیشتر از قلب و دریچه های آن مورد نیاز باشند، پزشک می تواند انجام یک اکوکاردیوگرام از راه مری را پیشنهاد دهد.

در این فرایند یک لوله منعطف به همراه یک دستگاه فرستنده امواج از حلق بیمار به درون مری او فرستاده می شود. مری حلق را به معده متصل می کند. در مری، دستگاه فرستنده به گونه ای تنظیم می شود تا بتواند تصاویری با اطلاعات بیشتر از قلب بدست آورد. در این فرایند، حلق بیمار بی حس شده و به او داروهایی داده می شود تا به آرامش داشتن او در حین آزمایش اکوکاردیوگرام از راه مری کمک کند.

اکوکاردیوگرام داپلر

هنگامی که امواج صوتی به سلول های خونی در حال حرکت در قلب و عروق خونی برخورد کرده و منعکس می شوند آهنگشان تغییر می کند. این تغییرات (سیگنال های داپلر) می توانند در اندازه گیری سرعت و جهت جریان خون قلب به پزشک کمک کنند. تکنیک های داپلر در بسیاری از اکوکاردیوگرام های از راه مری یا قفسه سینه استفاده می شوند. همچنین، این تکنیک ها می توانند برای بررسی مشکلات جریان خون و فشار خون شریان های قلبی به کار گرفته شوند که احتمال دارد سونوگرافی های سنتی قادر به تشخیص آن ها نباشند.

گاهی اوقات جریان خون به صورت رنگی بر روی نمایشگر نشان داده می شود تا پزشک بتواند هر مشکلی را تشخیص دهد.

اکوکاردیوگرام استرس

برخی مشکلات قلبی، مخصوصا آن هایی که ناشی از شریان های کرونری یا خون رسان به عضله قلب هستند، تنها در حین فعالیت جسمانی بروز می دهند. برای انجام اکوکاردیوگرام استرس ، قبل و فورا بعد از راه رفتن بر روی یک تردمیل با یک دوچرخه ثابت، تصاویری از قلب به وسیله امواج فراصوت گرفته می شود. در صورتی که فرد قادر به ورزش کردن نباشد، ممکن است به او دارویی تزریق شود که قلب او را مانند هنگام ورزش کردن به تپش می اندازد.

اکو استرس چگونه انجام می شود؟

این آزمایش در مراکز تخصصی استرس اکو انجام می شود. پزشک متخصص اکو کار خود را با قرار دادن 10 تکه کوچک و چسبنده به نام الکترود در قفسه سینه شروع می کند. الکترودها به الکتروکاردیوگرافی (دستگاه ثبت ECG) وصل می شوند. ECG فعالیت الکتریکی قلب به خصوص تعداد و ریتم منظم ضربان قلب را اندازه گیری می کند و معمولا فشار خون هم در طول تست اندازه گیری می شود.

سپس به پهلو دراز کشیده و پزشک اکوکاردیوگرام در حال استراحت یا اولتراسوند از قلب را انجام می دهد به این صورت که ژل مخصوصی روی پوست می زند و سپس از دستگاهی به نام مبدل استفاده می کند. این دستگاه امواج صوتی برای ایجاد تصاویر از حرکات قلب و ساختارهای داخلی را منتشر می کند.

پس از اکوکاردیوگرافی در حال استراحت، فرد در تردمیل یا دوچرخه ایستاده تمرین می کند. پزشک بر اساس شرایط فیزیکی ممکن است افزایش شدت تمرینات را بخواهد و احتمالا بخواهد تا زمانی که احساس خستگی کنید، ورزش کنید. به محض اینکه احساس سرگیجه یا ضعف کردید یا درد قفسه سینه یا درد در سمت چپ وجود داشت به پزشک خود اطلاع دهید.

به محض اینکه پزشک به شما می گوید که ورزش را متوقف کنید، یک سونوگرافی دیگر انجام می دهند و این کار برای این است که تصاویر بیشتری از قلب تحت استرس بگیرند. پس از آن زمان برای سرد کردن بدن دارید، می توانید به آرامی راه بروید و ضربان قلب خود را به حالت عادی برسانید. پزشک ECG، ضربان قلب و فشار خون را تا زمانی که به مقادیر طبیعی برسد، کنترل می کند.

نتیجه استرس اکوکاردیو گرافی

دوبوتامین استرس اکو

همانگونه که ذکر شد، برای تست عملکرد قلب در زمان استری، از تست استرس اکو استفاده می شود. بدین منظور از بیمار خواسته می شود تا بر روی یک تردمیل بدود تا بتواند در همین حین، تست اکو را انجام داد. به همین دلیل، به استرس اکو، تست ورزش نیز گفته می شود.

در مواردی که بیمار، قادر به ورزش و استفاده از تردمیل نیست، شرایط مشابه با استفاده از تزریق داروی دوبوتامین برای بیمار ایجاد می شود تا تپش قلب بالا رفته و شرایط انجام تست ورزش ایجاد شود.

نتایج تست استرس (اکو صدا)

تست استرس اکوکاردیوگرافی بسیار قابل اعتماد است پزشک نتایج آزمون را برای شما توضیح می دهد. اگر نتایج طبیعی باشد یعنی قلب شما به درستی کار می کند و عروق خونی به علت بیماری عروق کرونر، مسدود نمی باشد.

نتایج آزمایش غیر طبیعی ممکن است به این معنی باشد که قلب به طور موثر خون پمپاژ نمی کند زیرا در رگ های خونی انسداد وجود دارد. دلیل دیگر می تواند به علت تخریب قلب در نتیجه حمله ى قلبی باشد.

تشخیص بیماری عروق کرونر و ارزیابی خطر ابتلا به حمله قلبی در اوایل، می تواند به پیشگیری از عوارض بعدی کمک کند. این تست همچنین تعیین می کند که آیا در حال حاضر برنامه ى توانبخشی قلب برای شما کاربردی است یا نه.

اکو چیست؟

در آزمایش اکوکاردیوگرام جهت بدست آوردن تصاویری از قلب، از امواج صوتی استفاده می شود. این آزمایش که به طور متداول نیز استفاده می شود، پزشک را قادر می سازد تا تپش قلب بیمار و پمپاژ خون توسط آن را مشاهده کند.

پزشک با استفاده از تصاویر اکوکاردیوگرام می تواند بیماری قلبی فرد را تشخیص دهد. بسته به اطلاعاتی که پزشک به آن ها نیاز دارد، ممکن است فرد یکی از چند نوع اکوکاردیوگرام را انجام دهد.

آیا انجام استرس اکو واجب است؟

در صورتی که پزشک به مشکل داشتن دریچه ها یا حفرات قلبی فرد مشکوک باشد و یا مشکلات قلبی علائمی مانند تنگی نفس یا درد قفسه سینه را ایجاد کرده باشند، او می تواند انجام یک اکوکاردیوگرام را به بیمار پیشنهاد دهد. علاوه بر آن، اکوکاردیوگرام می تواند برای شناسایی نقایص قلبی مادرزادی قبل از تولد نوزاد استفاده شود. چنین آزمایشی اکوکاردیوگرام جنین ( اکوی قلب جنین ) نام دارد.

فیلم استرس اکو

آمادگی قبل از اکو قلب

❇ برای انجام یک آزمایش استاندارد اکوکاردیوگرام از عرض سینه به هیچ آمادگی خاصی نیاز نیست. فرد می تواند به همان روال معمول خود غذا خورده، مایعات نوشیده و یا دارو های خود را مصرف کند.

❇ در صورتی که فرد قصد انجام اکوکاردیوگرافی استرس یا از راه مری را داشته باشد، پزشک از او درخواست می کند تا چند ساعت قبل از آزمایش از خوردن اجتناب کند.

❇ در صورت داشتن مشکل در بلع، فرد باید پزشک خود را از این موضوع مطلع کند زیرا امکان دارد این موضوع برروی تصمیم او مبنی بر انجام اکوکاردیوگرام از راه مری تاثیر بگذارد.

❇ جهت راه رفتن بر روی یک تردمیل در حین اکوکاردیوگرام استرس، بهتر است کفشی مناسب پوشیده شود.

❇ در صورت انجام اکوکاردیوگرام از راه مری، به دلیل داروهای آرام بخشی که به فرد داده می شود، او پس از آزمایش قادر به رانندگی نخواهد بود. قبل از انجام این آزمایش، فرد باید هماهنگی های لازم را جهت بازگشتن به خانه انجام دهد.

هزینه استرس اکو

هزینه استرس اکو بر اساس تکنولوژی دستگاه و مهارت پزشک متخصص و نوع بیماری ممکن است متفاوت باشد. به دلیل نوسانات ارز، بهتر است پیش از مراجعه به بیمارستان یا مطب دکتر، هزینه و قیمت استرس اکو را به صورت تلفنی جویا شوید.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی
برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.
جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رحمان چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام میخواستم اکوی قلب پسرم رو برام تفسیر کنید و.آیا امیدی هست برای بسته شدن سوراخ ها،
  در ضمن پسرم اول تعداد تنفس هاش به 90 تا هم در دقیقه میرسید الان که نه ماهشه شده 50 آیا مشکلی هست؟؟؟
  دکتر خودش میگه اشکالی نداره
  گفته 9 ماه دیگه برای اکو بریم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)


   سلام به نظر بسته ميشه در اينده

 • تصویر کاربر رایحه چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز
  به دلیل درد های تیر کشنده و انتشار ان به دست چپ و انگشتان هنگام عصبانیت و استرس به دکتر مراجعه کردم و اکو کردند .دکتر پرولاپس علامت دار دریچه میترال رو تشخیص دادند که قرص پرانول رو تجویز کردند و گفتند باید ورزش کنم
  ایا ورزش ایروبیک برای من مناسبه؟
  ولی چیزی که در تسفیر اکو درج شده بود منو نگران کرده و فکر مرگ و ناتوانی دارم
  برای اینکه دریچه درجه نارسایی اش بالا تر نرود باید چکار کنم
  Poor color;NL LV function
  Marked mvp
  Trivial mr&tr
  ممنون از راهنمایی تون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام نگران نباشيد ورزش را ادامه بديد سال اينده اكو تخصصي انجام بديد ، اگه علايمتون بدتر شد زودتر مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  ممنون از جوابتون.شما گفتین در حد mild جای نگرانی نیست.خواستم بپرسم پسرم چون 1.5 ساله هست .این مشکل قابل رفع میباشد.اخه دکترش گفته یک سال دیگه برای چک بیارید.
  1- این مشکل حل میشه ؟؟
  2- ]چند روزی باشروع گرما ادرارش کم شده .در فصل سرد سال خوب بود. این به این مشکل مربوط نیست ؟؟؟؟ خیلی نگرانم به خدا. خدا خیرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام نه نگران كننده نيست سال ديگر اكو تكرار بشه
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من الان هفت ماه باردار هستم در ماه پنجم تپش قلب طولانی گرفتم به مدت 4ساعت که در بیمارستان به 180 رسیده بود و یک دفعه هم قطع شد بعد به دکتر قلب مراجعه کردم گفت باید پیش دکتر فیزیولوژیک قلب برم ولی دکتر زنان خودم میگه باید اکو انجام بدم میخواستم نظر شمارو هم بدونم خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام اكو هم لازم هست و بعد بايد براي درمان تصميم گرفت
 • تصویر کاربر مجید یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر فرزندم 22 ساله است و مدت پنج سال است که وارفارین مصرف میکنید آیا راه درمانی برای ترک دارو وجود دارد وبا توجه به مصرف قرص سلسفت وکمبود وارفارین در بازار پیشنهاد شما برای جایگزین کردن داروی دیگر چیست؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام علت مصرف وارفارين بايد مشخص بشه سپس راجع به جايگزيني تصميم گرفت
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر