متخصص قلب در تهران

سوراخ در قلب نوزادان و کودکان (علائم، تشخیص،درمان)

سوراخ در قلب نوزاد که بیشتر شامل بیماری های VSD و ASD می شود باعث نگرانی هایی در والدین می شود. اما باید دانست خیلی از این مشکلات بدون حتی درمان دارویی خود به خود بهبود می یابند. اما برای اینکه کودک در آینده دچار عوارض و خطرات آن نشود پیگیری و بررسی بیماری اجتناب ناپذیر است.

ابتدا ساختار قلب را بشناسید.

سوراخ در قلب یک اصطلاح غیر رسمی برای توصیف یک اختلال قلبى ( در زمان تولد ) مادرزادی است. این اصطلاح برای توصیف یک سوراخ واقعی در دیواره های جدا کننده ى قلب یا به عنوان یک اصطلاح عمومی برای توصیف یک اختلال ساختاری قلب استفاده می شود.

اگر بخواهم به زبان ساده ساختار قلب را توصیف کنم باید بگویم قلب مانند یک خانه داراى چهار اتاق یا همان حفره است. دو اتاق بالا دهلیز و دو اتاق پایین بطن نامیده می شوند. دیواره ى جدا کننده ى دو اتاق بالایى، سپتوم دهلیزی و دیواره ى جدا کننده ى اتاق هاى پایینى ، سپتوم بطنی نامیده می شوند.

بنابراین یک سوراخ در دیواره ى بین حفره های بالایى ، نقص دیواره ی دهلیزی (ASD) و یک سوراخ در دیواره ى بین دو حفره ى پایین، نقص دیواره ى بطنی (VSD) نامیده می شوند.

قلب دارای چهار قسمت است دو قسمت بالایی دهلیز و دوقسنت پایینی بطن است.قسمت بالا و پایین با دریچه هایی به هم متصل می شوند.

خون با اکسیژن کم یا آبی رنگ ، به حفره هاى سمت راست بازگردانده می شود که از حفره ى بالا به حفره ى پایین و سپس به ریه منتقل می شود. در ریه ها، خون اکسیژن دریافت می کند. این خون با افزایش مقدار اکسیژن و یا خون صورتی، به حفره ى بالا و پایین سمت چپ و سپس به بدن باز مى گردد.

دریچه های ورودی ، حفره های بالا و پایین قلب را جدا می کنند. دریچه ى خروجی اجازه می دهد که خون از حفره ى پایین سمت راست به ریه ها پمپ شود که دریچه ى ریوی نامیده می شود. دریچه ى خروجى که اجازه مى دهد که خون از حفره ى پایین سمت چپ پمپ شود ، دریچه ى آئورت نامیده می شود.

از این رو “خانه ى قلب” چهار اتاق و چهار درب و دو دیوار جدا کننده دارد. خون آبی از طریق قلب راست به ریه ها و خون صورتی از طریق قلب چپ به بدن پمپ می شود. اصطلاح سوراخ در قلب ممکن است تنها حفره های بین دیوار ه هاى جداکننده را شامل نشود، بلکه شامل اتصالات غیر طبیعی بین حفره ها و اختلال در دریچه ها و رگ های خونی است.

میزان ابتلا به نقص مادرزادی قلب چگونه است ؟

تخمین زده شده است که در هر ۱۰۰۰ تولد زنده  حدود ۸ نوزاد به آن مبتلا هستند. اگر در سال پنجاه هزار تولد زنده داشته باشیم، در آن سال حدود ۴۰۰ کودک در معرض نقص قلب مادرزادی قرار می گیرند.

شایع ترین نارسایی های قلبى مادرزادی چیست؟

VSD و ASD شایعترین نوع نقایص مادرزادی قلب هستند

شایع ترین آن ها نقص سپتوم بطنی یعنی سوراخ در دیواره ى جداکننده ى بین دو حفره ى پایینى(VSD) است. که حدود ۳۰ درصد از نقص های قلبی مادرزادی را تشکیل می دهد. نقص های دیگر در محدوده ى ۶ تا ۱۰ درصد شامل نقص دیواره ى دهلیزی (ASD)، تنگی دریچه ى ریوى ( تنگ شدن دریچه ى خروجی سمت راست)، تنگى دریچه ى آئورت (تنگ شدن دریچه ى خروجی سمت چپ) و مجراى شریانى آزاد (تاخیر در ارتباط بین دو رگ خونی اصلى قلب) مى شود .

این گروه از شرایط قلب مربوط به قلب صورتى یا خون اکسیژن دارى که از قلب به بدن منتقل می شود ، می باشد.

آیا همه نوزادان دارای سوراخ قلب باید جراحی شوند؟

اکثر بیماران مبتلا به نقص قلب هیچ نشانه ای  نداشته و نیازی به درمان ندارند. برآورد شده است که حدود ۲۵٪ از نوزادانی که سوراخ در قلب خود دارند، نیاز به درمان یا جراحی دارند.

چه علائمى نشان مى دهند که یک کودک سوراخ در قلب یا نقص هاى قلبى دیگرى دارد؟

 بلافاصله پس از تولد، تمام نوزادان توسط پزشکان برای ناهنجاری های مادرزادی بررسى می شوند که شامل نقایص قلبى نیز مى شود.

بعضی از نقایص مهم بعد از زایمان به سرعت باعث ایجاد علائم می شوند، به طوری که نوزاد ممکن است نفس کم بیارد، آبی شود یا نتواند شیر بخورد .

به طور معمول، نوزادان علائم ندارند. اما پزشک، با گوش دادن به قلب با گوشی خود، ممکن است یک صدای اضافی قلب  به نام مور مور قلب بشنود. نود و پنج درصد موارد، مور مور قلب ناشی از صدای جریان خون در یک قلب طبیعی است.

مطلب مرتبط: وجود صدای اضافی در قلب نوزاد نشانه چیست؟

اولین روش تشخیص سوراخ در قلب کودک وجود صدای اضافی در قلب نوزاد است.

اگر شک به نقص ساختاری قلب وجود داشته باشد، کودک را براى ارزیابی به متخصص قلب ارجاع مى دهند .

آیا ممکن است در ماه اول زندگی نوزادى نقصى شناسایى نشود ؟

بله، این امکان وجود دارد زیرا بعضی از آن ها بدون علامت باقی می مانند، در حالی که بعضی دیگر دچار مور مور قلب مى شوند که بعد از ۳ تا ۶ هفته واضح تر شنیده مى شوند .

چه آزمایش هایی براى تشخیص سوراخ در قلب نوزاد می توان انجام داد؟

اغلب متخصص قلب می تواند با معاینه بگوید که مور مور قلب مشخص است یا خیر . آزمایش هاى ساده شامل عکس قفسه ى سینه با اشعه ایکس و نوار قلب است. عکس قفسه ى سینه با اشعه ى ایکس برای بیان شکل و اندازه ى قلب و حالت ریه ها استفاده می شود. نوار قلب فعالیت الکتریکی قلب را تحلیل می کند. اگر نوار قلب بالینی و بررسى هاى ساده طبیعی باشد، به والدین این اطمینان را مى دهیم که مشکلى وجود ندارد .

اگر شکى وجود داشته باشد، پزشک یک اکوی قلب درخواست می دهد. که بررسی قلب است، مانند آنچه که متخصص زنان و زایمان  برای دیدن جنین در زنان باردار انجام می دهد.

در مواردی که پزشک احتمال گرفتگی رگ قلب در کودک را بدهد، آنژیوگرافی را تجویز می کند.

اکوی قلب نوزادان

آیا می توان این نقص را قبل از تولد نوزاد تشخیص داد؟

بله و خیر. قلب از هفته ى هشتم بارداری تشکیل مى شود . سونوگرافی روزانه می تواند برای بررسی قلب در حدود ۱۲ هفته برای بررسی نقص های قلبی انجام شود. اکثر نقایص قلبی که به طور انحصاری برداشته می شوند، اختلالات عمده و اغلب جدی براى قلب هستند. به نقص های جزئی مانند سوراخ های کوچک و نقص های خفیف دریچه ، از طریق این پروسه غربالگری مورد بررسى قرار مى گیرند.

درمان سوراخ قلب در نوزادان و کودکان

همه ى نقایص قلبى نیاز به درمان خاصی ندارند. برای مثال، اگر نوزاد دارای یک سوراخ کوچک در قلب مانند نقص جدار بطنی باشد، درمان لازم نیست. با این کودک باید مانند هر کودک معمولی رفتار شود و فعالیت های بدنی طبیعی داشته باشد. بیشتر این سوراخ ها با گذشت زمان کوچک می شوند و برخی ممکن است به صورت خود به خود بسته شوند. به علت آشفتگی جریان، خطر عفونت باکتریایی بسیار کمى در اطراف سوراخ وجود دارد. به بیماران توصیه می شود که مراقبت های دندانپزشکی خوب داشته باشند و در صورت انجام اقدامات دندانی یا جراحی، دوره های پیشگیری با استفاده از آنتی بیوتیک ها  برای جلوگیری از نفوذ باکتری ها به خون و آلوده شدن قلب انجام دهند .

برای نقص هاى شدید مثل یک نقص متوسط تا شدید دیواره ى بطنى ممکن است در کودک باعث نارسایی قلبی شود که نشانه های آن عبارتند از تغذیه ى نامناسب ، نفس کم آوردن و افزایش وزن ضعیف . ما این نوزادان را با دارو درمان می کنیم. بعضی ها بازکوچک شدن نقص در طول زمان بهبود می یابند. کسانى که با درمان پزشکی بهبود نمی یابند باید به جراح قلب مراجعه کنند تا نقص را با جراحی ببندد.

سوراخ در قلب نوزاد منجر به ایجاد چه عوارضى مى شود؟

عوارض به نوع نقص، محل نقص در ارتباط با ساختارهای حیاتی قلب و اندازه ى آن بستگی دارد. به عنوان مثال یک نقص بزرگ در دیواره ى بطنى می تواند منجر به نارسایی قلب با عدم افزایش وزن، عفونت های مجدد تنفسی و آسیب به عروق خونی در ریه ها شود. نقص در نزدیکی دریچه ى خروجی سمت چپ می تواند باعث آسیب به دریچه و بازگشت خون از آن دریچه شود. همانطور که قبلا اشاره شد خطر ابتلا به عفونت قلبى نیز وجود دارد.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

17+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرضيه پنجشنبه ۱ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ووقت بخير
  من خانمي ٣٨ساله هستم با سطح دريچه ١/٣تنگي دريچه ميترال آيا بااين شرايط من مي توانم باردار شوم چه خطراتي منو تحديد مي كنه
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام خير بارداري خطرناك هست ابتدا بايد تنگي دريچه اصلاح بشه ، البته فشار ريه ، شدت نارسايي، و ...بر روي ريسك بارداري اثر داره.
 • تصویر کاربر سجاد چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  پدرم داروی زالربان را خودسرانه بخاطر اینکه گران بوده قطع کرده،الان دوباره مصرف آنرا شروع کنن مشکل نداره
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   شروع كنن ولي به پزشك هم مراجعه كنند.
 • تصویر کاربر رحمان پنجشنبه ۱ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  Pfo و vsd نوزاد یک ماهه که(vsd حدود 2 میلیمتر) می باشد چقدر احتمال بسته شدنشون هست و چقدر طول میکشه تا به طور کامل بسته بشه ؟
  وزن گیریش تا به حال خ ب بوده
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   احتمال بسته شدن ، بالاي پنجاه درصد هست نگران نباشيد ، فقط تحت نظر باشند
  2. تصویر کاربر رحمان پنجشنبه ۱۱ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   خیلی ممنون
   ان شاء الله همینطور باشه
  3. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام احتمال بسته شدنش خيلي زياده اگه درست متوجه شده باشم اگه دو mm باشه زود بسته ميشه.
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حدود ۴ ماه پیش دچار لرزش شدید بدن شدم که منشا آن از قفسه سینه بوده و همراه با درد قفسه سینه و تعریق سرد ,که به علت افزایش لرزش به اورژانس مراجعه کرده که فشارم ۱۸ روی ۱۱ و ضربانم ۱۸۰ بود سریعا بستری شده و قرص زیر زبانی و سرم زدن و بعد از نوار قلب که نرمال بود و پایین آمدن فشار ,مرخص شدم.و دو روز بعد دوباره همین حالت برآیم پیش آمد به پزشک قلب مراجعه کردم و ایشان قرص وراپامیل دادن که بعد از مصرف یک ماه تغییری ایجاد نشد دوباره مراجعه کردم و گفتم که درد و تپش از بین نرفته که قرص پرانول ۴۰ روزی سه عدد تجویز شد که ضربان قلب و فشارم پایین اومده ولی درد قفسه سینه و دست چپ تپش از بین نرفته ,در ضمن اکو هم نرمال بوده ,,از نظر شما تکلیف من چیه ,ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام اگه ضربان ١٨٠ بوده حتما اريتمي بوده ، اگه نوار قلبتون در دسترس هست از روي اون ميشه تشخيص داد و بر اساس ان درمان را در نظر گرفت ، ممكنه راه فرعي در قلب باشه
 • تصویر کاربر رباب چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و خسته نباشيد ،حدود هشت ماه هست ازدرد قفسه سينه فقط سمت چپ وگاهی پشت قفسه سينه سمت چپ رنج می برم چندين بار به متخصص قلب مراجعه کرده ام اکو و تست ورزش گرفته اند گفتند مشکل از قلبتان نيست متخصص داخلی هم گفته ريفلاکس اسيد معده به مری داريد وداروی پنتوپرازول نوشته ولی تاثيری ندارد لطفا راهنمايی نماييد. متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام احتمالا درد عضلاني هست ورزش كنيد و سطح ويتامين دي را هم چك كنيد ، اكه تنگ نفس هم داريد بررسي ريه ها هم مفيد هست
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. بنده پسری 25 ساله هستم که به متخصص قلب مراجعه کردم و گفت تعداد ضربه های قلبت در یک دقیقه نرمال نیست. و نوار قلب گرفتم گفتش تعداد ضربان قلبت 45 هستش..من در حین ورزش و دویدن مشکلی ندارم فقط قبل مراجعه به دکتر یه کم احساس حالت تهوع و درد هایی مثل تیر کشیدن هایی در سمت چپم داشتم و اکو ازم گرفت گفتش که بیماری قلبی نداری فقط افتادگی دریچه ای داری اونم مادرزادی و بیماری نیست و مشکلی نیست و یه قرص کلردیاز پوکساید رو برام نوشت گفتش اظراب داری و بعد دو ماه بهم سر بزن اگه خوب نشدی باید نمیدوم گفت عصب اضافه داری باید بسوزونی گفنم به نظر شما چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام بهتره هولتر ريتم انجام بديد بعد تصميم گيري بشه
 • تصویر کاربر میترا سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دختری ۱۴ ساله هستم ۷ساله که ناراحتی قلبی دارم و دکتر میگه که استرس و عصبانیت باعث شده ولی به جز همین چیز دیگه ای نمیگه قرص پروپرانول ۱۰رو برام تجویز کرده ولی همچنان درد قلبم ادامه داره وقتی قلبم درد میگیره سمت چپ بدنم خواب میره مخصوصا دست و دهانم قفسه سینم گرفته میشه و راه نفس کشیدنم بند میاد و اکو و نوار قلبم چیزی نشون نداد ولی میگه ضربان قلبم بالاس پدرم افتادگی دریچه میترال را دارد و برادرم هم قلبش‌‌ سوراخه بنظر شما مشکل چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام اكه اكو نرمال بود مشكلي نيست ، براي ضربان بالا بايد از لحاظ كم خوني، تيروييد و اضطراب بررسي بشيد
 • تصویر کاربر بابایی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر روزتون بخیر
  بنده 32 سالم هست و 6 ماهه باردارم.اولین بارداری هست .قبل از بارداری مبتلا به اریتمی قلبی بودم تپش های تند که 2باری هم حالم بد شد و به درمانگاه مراجعه کردم با سرم و دارو برطرف شد.دکتر هم بهم گفت مشکلی ندارید میتونید باردار بشوید .در حال حاضر هیچ گونه دارویی هم برای قلب استفاده نمیکنم. الان هم گاهی اوقات تپش تند میگیرم ولی خدا رو شکر تو این 6 ماه حالم بد نشده اما دکتر زنان ام گفته حتما با پزشک مشورت کن بابت نوع زایمان.ایا با این شرایط بنده میتوم زایمان طبیعی داشته باشم یا برای من و جنین ضرر داره؟ ایا نیازی هست بنده مراجعه کنم به دکتر قلب ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.....
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام بله حتما با مدارك قبلي( نوار و اكو قبلي و خلاصه پرونده ) اگه داريد مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  درود خانم دکتر.
  همسر من خانمی 33ساله است. اهل ورزش. اخیرا بدون اینکه علامتی داشته باشه برای چک آپ اکو گرفتیم.مساحت دریچه 1.7 بود.1- آیا خطر ناک است.؟2- با توجه به این که هیچ علامتی ندارد امکان دارد با ورزش و بدون دارو کنترل کرد؟3- آیا این تنگی پیشرفت میکند.
  ممنون میشوم به هر سه پرسش پاسخ بدهید. خدا خیر دهاد...
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام ، چون بقيه فاكتورها مثل سايز قلب و قدرت انقباضي و فشار ريه نرمال است فعلا مشكلي نيست ، هر شش ماه تا يكسال اكو بشن البته اگه قصد بارداري دارن ، بررسي بيشتر لازم است، پيشرفت اون ربطي به ورزش و مسايل ديگه نداره
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من٢٣ سالمه در کودکی تنگی نفس هم داشتم اما پیگیری نشده و گاهی تنگی نفس و تپش قلب دارم الانم ٩ماهه باردارم و این شدید تر شده میخواستم ببینم ایا بعد بارداری یا بالاتر رفتن سنم برام مشکل ایجاد میکنه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   يك بررسي اوليه لازم هست به متخصص قلب مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر