متخصص قلب در تهران

سوراخ در قلب نوزادان و کودکان (علائم، تشخیص،درمان)

سوراخ در قلب نوزاد که بیشتر شامل بیماری های VSD و ASD می شود باعث نگرانی هایی در والدین می شود. اما باید دانست خیلی از این مشکلات بدون حتی درمان دارویی خود به خود بهبود می یابند. اما برای اینکه کودک در آینده دچار عوارض و خطرات آن نشود پیگیری و بررسی بیماری اجتناب ناپذیر است.

ابتدا ساختار قلب را بشناسید.

سوراخ در قلب یک اصطلاح غیر رسمی برای توصیف یک اختلال قلبى ( در زمان تولد ) مادرزادی است. این اصطلاح برای توصیف یک سوراخ واقعی در دیواره های جدا کننده ى قلب یا به عنوان یک اصطلاح عمومی برای توصیف یک اختلال ساختاری قلب استفاده می شود.

اگر بخواهم به زبان ساده ساختار قلب را توصیف کنم باید بگویم قلب مانند یک خانه داراى چهار اتاق یا همان حفره است. دو اتاق بالا دهلیز و دو اتاق پایین بطن نامیده می شوند. دیواره ى جدا کننده ى دو اتاق بالایى، سپتوم دهلیزی و دیواره ى جدا کننده ى اتاق هاى پایینى ، سپتوم بطنی نامیده می شوند.

بنابراین یک سوراخ در دیواره ى بین حفره های بالایى ، نقص دیواره ی دهلیزی (ASD) و یک سوراخ در دیواره ى بین دو حفره ى پایین، نقص دیواره ى بطنی (VSD) نامیده می شوند.

قلب دارای چهار قسمت است دو قسمت بالایی دهلیز و دوقسنت پایینی بطن است.قسمت بالا و پایین با دریچه هایی به هم متصل می شوند.

خون با اکسیژن کم یا آبی رنگ ، به حفره هاى سمت راست بازگردانده می شود که از حفره ى بالا به حفره ى پایین و سپس به ریه منتقل می شود. در ریه ها، خون اکسیژن دریافت می کند. این خون با افزایش مقدار اکسیژن و یا خون صورتی، به حفره ى بالا و پایین سمت چپ و سپس به بدن باز مى گردد.

دریچه های ورودی ، حفره های بالا و پایین قلب را جدا می کنند. دریچه ى خروجی اجازه می دهد که خون از حفره ى پایین سمت راست به ریه ها پمپ شود که دریچه ى ریوی نامیده می شود. دریچه ى خروجى که اجازه مى دهد که خون از حفره ى پایین سمت چپ پمپ شود ، دریچه ى آئورت نامیده می شود.

از این رو “خانه ى قلب” چهار اتاق و چهار درب و دو دیوار جدا کننده دارد. خون آبی از طریق قلب راست به ریه ها و خون صورتی از طریق قلب چپ به بدن پمپ می شود. اصطلاح سوراخ در قلب ممکن است تنها حفره های بین دیوار ه هاى جداکننده را شامل نشود، بلکه شامل اتصالات غیر طبیعی بین حفره ها و اختلال در دریچه ها و رگ های خونی است.

میزان ابتلا به نقص مادرزادی قلب چگونه است ؟

تخمین زده شده است که در هر ۱۰۰۰ تولد زنده  حدود ۸ نوزاد به آن مبتلا هستند. اگر در سال پنجاه هزار تولد زنده داشته باشیم، در آن سال حدود ۴۰۰ کودک در معرض نقص قلب مادرزادی قرار می گیرند.

شایع ترین نارسایی های قلبى مادرزادی چیست؟

VSD و ASD شایعترین نوع نقایص مادرزادی قلب هستند

شایع ترین آن ها نقص سپتوم بطنی یعنی سوراخ در دیواره ى جداکننده ى بین دو حفره ى پایینى(VSD) است. که حدود ۳۰ درصد از نقص های قلبی مادرزادی را تشکیل می دهد. نقص های دیگر در محدوده ى ۶ تا ۱۰ درصد شامل نقص دیواره ى دهلیزی (ASD)، تنگی دریچه ى ریوى ( تنگ شدن دریچه ى خروجی سمت راست)، تنگى دریچه ى آئورت (تنگ شدن دریچه ى خروجی سمت چپ) و مجراى شریانى آزاد (تاخیر در ارتباط بین دو رگ خونی اصلى قلب) مى شود .

این گروه از شرایط قلب مربوط به قلب صورتى یا خون اکسیژن دارى که از قلب به بدن منتقل می شود ، می باشد.

آیا همه نوزادان دارای سوراخ قلب باید جراحی شوند؟

اکثر بیماران مبتلا به نقص قلب هیچ نشانه ای  نداشته و نیازی به درمان ندارند. برآورد شده است که حدود ۲۵٪ از نوزادانی که سوراخ در قلب خود دارند، نیاز به درمان یا جراحی دارند.

چه علائمى نشان مى دهند که یک کودک سوراخ در قلب یا نقص هاى قلبى دیگرى دارد؟

 بلافاصله پس از تولد، تمام نوزادان توسط پزشکان برای ناهنجاری های مادرزادی بررسى می شوند که شامل نقایص قلبى نیز مى شود.

بعضی از نقایص مهم بعد از زایمان به سرعت باعث ایجاد علائم می شوند، به طوری که نوزاد ممکن است نفس کم بیارد، آبی شود یا نتواند شیر بخورد .

به طور معمول، نوزادان علائم ندارند. اما پزشک، با گوش دادن به قلب با گوشی خود، ممکن است یک صدای اضافی قلب  به نام مور مور قلب بشنود. نود و پنج درصد موارد، مور مور قلب ناشی از صدای جریان خون در یک قلب طبیعی است.

مطلب مرتبط: وجود صدای اضافی در قلب نوزاد نشانه چیست؟

اولین روش تشخیص سوراخ در قلب کودک وجود صدای اضافی در قلب نوزاد است.

اگر شک به نقص ساختاری قلب وجود داشته باشد، کودک را براى ارزیابی به متخصص قلب ارجاع مى دهند .

آیا ممکن است در ماه اول زندگی نوزادى نقصى شناسایى نشود ؟

بله، این امکان وجود دارد زیرا بعضی از آن ها بدون علامت باقی می مانند، در حالی که بعضی دیگر دچار مور مور قلب مى شوند که بعد از ۳ تا ۶ هفته واضح تر شنیده مى شوند .

چه آزمایش هایی براى تشخیص سوراخ در قلب نوزاد می توان انجام داد؟

اغلب متخصص قلب می تواند با معاینه بگوید که مور مور قلب مشخص است یا خیر . آزمایش هاى ساده شامل عکس قفسه ى سینه با اشعه ایکس و نوار قلب است. عکس قفسه ى سینه با اشعه ى ایکس برای بیان شکل و اندازه ى قلب و حالت ریه ها استفاده می شود. نوار قلب فعالیت الکتریکی قلب را تحلیل می کند. اگر نوار قلب بالینی و بررسى هاى ساده طبیعی باشد، به والدین این اطمینان را مى دهیم که مشکلى وجود ندارد .

اگر شکى وجود داشته باشد، پزشک یک اکوی قلب درخواست می دهد. که بررسی قلب است، مانند آنچه که متخصص زنان و زایمان  برای دیدن جنین در زنان باردار انجام می دهد.

در مواردی که پزشک احتمال گرفتگی رگ قلب در کودک را بدهد، آنژیوگرافی را تجویز می کند.

اکوی قلب نوزادان

آیا می توان این نقص را قبل از تولد نوزاد تشخیص داد؟

بله و خیر. قلب از هفته ى هشتم بارداری تشکیل مى شود . سونوگرافی روزانه می تواند برای بررسی قلب در حدود ۱۲ هفته برای بررسی نقص های قلبی انجام شود. اکثر نقایص قلبی که به طور انحصاری برداشته می شوند، اختلالات عمده و اغلب جدی براى قلب هستند. به نقص های جزئی مانند سوراخ های کوچک و نقص های خفیف دریچه ، از طریق این پروسه غربالگری مورد بررسى قرار مى گیرند.

درمان سوراخ قلب در نوزادان و کودکان

همه ى نقایص قلبى نیاز به درمان خاصی ندارند. برای مثال، اگر نوزاد دارای یک سوراخ کوچک در قلب مانند نقص جدار بطنی باشد، درمان لازم نیست. با این کودک باید مانند هر کودک معمولی رفتار شود و فعالیت های بدنی طبیعی داشته باشد. بیشتر این سوراخ ها با گذشت زمان کوچک می شوند و برخی ممکن است به صورت خود به خود بسته شوند. به علت آشفتگی جریان، خطر عفونت باکتریایی بسیار کمى در اطراف سوراخ وجود دارد. به بیماران توصیه می شود که مراقبت های دندانپزشکی خوب داشته باشند و در صورت انجام اقدامات دندانی یا جراحی، دوره های پیشگیری با استفاده از آنتی بیوتیک ها  برای جلوگیری از نفوذ باکتری ها به خون و آلوده شدن قلب انجام دهند .

برای نقص هاى شدید مثل یک نقص متوسط تا شدید دیواره ى بطنى ممکن است در کودک باعث نارسایی قلبی شود که نشانه های آن عبارتند از تغذیه ى نامناسب ، نفس کم آوردن و افزایش وزن ضعیف . ما این نوزادان را با دارو درمان می کنیم. بعضی ها بازکوچک شدن نقص در طول زمان بهبود می یابند. کسانى که با درمان پزشکی بهبود نمی یابند باید به جراح قلب مراجعه کنند تا نقص را با جراحی ببندد.

سوراخ در قلب نوزاد منجر به ایجاد چه عوارضى مى شود؟

عوارض به نوع نقص، محل نقص در ارتباط با ساختارهای حیاتی قلب و اندازه ى آن بستگی دارد. به عنوان مثال یک نقص بزرگ در دیواره ى بطنى می تواند منجر به نارسایی قلب با عدم افزایش وزن، عفونت های مجدد تنفسی و آسیب به عروق خونی در ریه ها شود. نقص در نزدیکی دریچه ى خروجی سمت چپ می تواند باعث آسیب به دریچه و بازگشت خون از آن دریچه شود. همانطور که قبلا اشاره شد خطر ابتلا به عفونت قلبى نیز وجود دارد.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

18+
جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۸ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام طبق گفته دکتر دخترم که9ماهه هست دخترم به سوراخ 8میلیمتری تو دریچه قلبش داره و فشار ریه هایش بالاست آیا احتیاج به عمل جراحی داره یا با دارو ممکن هست خوب بشه
  دکتر به جان هر کی دوست داری قسمت میدم جواب بدید تو رو خدا منتظرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام اطلاعات برای پاسخ كافي نيست ولي با اين توضيحات نياز به پيگيری و احتمالا عمل هست.

    

 • تصویر کاربر ارش چهارشنبه ۲۵ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام. عاجزانه خواهشمندم راهنمایی کنید. بنده پسری 19 ساله هستم و دانشجوی پزشکی. بنده مدتی برای کنکور اضطراب داشتم که منجر به حملات اضطرابی شد و به تشخیص روانپزشک زولوفت 50 و کلرودیازپوکساید 5 مصرف میکنم. نوار قلب و اکو کاردیو گرافی کردم ممنون میشم ارزیابی کنید:
  ECG: Sinus Rhythm
  Echo: Normal Lv Size
  No sig. VHD
  No sig. PH
  No sig. PE
  No Clot
  EF & LVEF = 65_70%
  و آزمایش خون:
  Chlostrol 170
  Tgs 63
  LDL 92
  HDL 66
  Fbs 84
  سابقه ی بیماری قلبی هم نداریم. فقط الان مشکل اینه که من وقتی غافلگیر میشم یا شوکه میشم دلم میریزه. انگار خون از زیر گردنم میریزه تو شکمم و حس بدیه و گاها دچار درد در قسپت پشتی دست چپ میشم و گاها هم سمت چپ سینم ناحیه ای به اندازه یک تخم مرغ درد میکنه.مشکل چیست و چه توصیه ای می فرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۵ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام مشكل قلبي نداريد با روانشناس مشورت كنيد و كلاس هاي رفتار درماني و شناخت درماني براي كاهش اضطراب بريد
 • تصویر کاربر نیما یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خان دکتر پسر من 7سالش هست در ماه اول تولد یوفا قلبی دا ره و متخصص قلب گفتن بسیار خفیف هست ولی الا بعد 8 سال میگه زمانی پاکو زمین میزنم بالا قفسه سینم درد میگیره و شبها در خواب خیلی عرق میکنه خان دکتر میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام بهتره به متخصص مراجعه كنيد و يك بار ديگه بررسي بشید. چون چند سال از معاينه و بررسي قبلي گذشته.
 • تصویر کاربر ساراسعیدی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر
  من قبلا اکو دادم و در نتیجه اکو قلبم تقریبا سالم بود فقط برای دریچه میترال و ریوی و تریسکوپید جلوی نارسایی علامت زده بود ولی خفیف
  میخواستم بپرسم من ساق پای راستم بدون ضربه و مشکلی ورم کرده و اصلا هم ورمش نمیره دردی هم نداره وتو اینترنت زده بود میتونه از مشکل قلبی باشه ایا میتونه؟
  چون علائمی که دارم :
  درد تقریبا بیشتر روزها در دست چپ
  درد زیاد قلبی تقریبا روزی یکبار
  نفس تنگی و نمیتونم ورزش کنم
  اگر زیاد ورزش کنم حالت سرگیجه و گیجی بهم دست میده
  ضربان قلبم سلام اقای دکتر
  من به دوتا پزشک قلب و عروق قبلا مراجعه کردم و هم نوار قلب و هم اکو دادم و در نتیجه اولی بهم گفتن پرولاپس دریچه میترال و وقتی درد و علائمم کم نشد رفتم برای بار دوم و پزشک دیگری گفتن اصلا پرولاپس ندارم ،اکو قلبم تقریبا سالم بود فقط برای دریچه میترال و ریوی و تریسکوپید جلوی نارسایی علامت زدن ولی خفیف
  میخواستم بپرسم من ساق پای راستم بدون ضربه و مشکلی ورم کرده و اصلا هم ورمش نمیره دردی هم نداره وتو اینترنت زده بود میتونه از مشکل قلبی باشه ایا میتونه؟
  چون علائمی که دارم :
  درد مفاصل : یه روز زانوی چپ یه روز راست یه روز مچ دست و همشون یه روزه از بین میرن (هر چند وقت یک بار این اتفاق میوفته)
  درد زیاد قلبی تقریبا روزی یکبار
  بخاطر نفس تنگی نمیتونم ورزش کنم
  اگر زیاد ورزش کنم حالت سرگیجه و گیجی بهم دست میده
  ضربان قلبم وقتایی که دردم زیاده کمه اکثرا ولی وقتی استرس میگیرم یا فشار بهم وارد میشه خیلیی میره بالا
  بیشتر وقت ها هم خوابم میاد ولی در کل ازار دهنده ترینش همین درد قلبیه که ازارم میده
  وقتی دراز میکشم اولش حالت نفس تنگی بهم دست میده و اذیت میشم و اکثر اوقات نفس تنگی رو دارم
  خستگی و خوابالودگی زیادی دارم
  ایا ممکنه ساق پای من بخاطر قلبم اینطور شده باشه؟ واگر بخاطر قلب هست درمانش چطور هست؟یعنی با جراحی یا ..؟و در کل من باید چیکار کنم؟چون واقعا دارم عذاب میکشم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام شما نياز به يكسري ازمايشات تكميلي براي بررسي ورم داريد و بعد نظر نهايي داده بشه (از نظر تيروييد ، كليه ، عروق پا و روماتيسم قلبي بايد بررسي بشيد )
 • تصویر کاربر مرضيه پنجشنبه ۱ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ووقت بخير
  من خانمي ٣٨ساله هستم با سطح دريچه ١/٣تنگي دريچه ميترال آيا بااين شرايط من مي توانم باردار شوم چه خطراتي منو تحديد مي كنه
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام خير بارداري خطرناك هست ابتدا بايد تنگي دريچه اصلاح بشه ، البته فشار ريه ، شدت نارسايي، و ...بر روي ريسك بارداري اثر داره.
 • تصویر کاربر سجاد چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  پدرم داروی زالربان را خودسرانه بخاطر اینکه گران بوده قطع کرده،الان دوباره مصرف آنرا شروع کنن مشکل نداره
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   شروع كنن ولي به پزشك هم مراجعه كنند.
 • تصویر کاربر رحمان پنجشنبه ۱ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  Pfo و vsd نوزاد یک ماهه که(vsd حدود 2 میلیمتر) می باشد چقدر احتمال بسته شدنشون هست و چقدر طول میکشه تا به طور کامل بسته بشه ؟
  وزن گیریش تا به حال خ ب بوده
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   احتمال بسته شدن ، بالاي پنجاه درصد هست نگران نباشيد ، فقط تحت نظر باشند
  2. تصویر کاربر رحمان پنجشنبه ۱۱ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   خیلی ممنون
   ان شاء الله همینطور باشه
  3. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام احتمال بسته شدنش خيلي زياده اگه درست متوجه شده باشم اگه دو mm باشه زود بسته ميشه.
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حدود ۴ ماه پیش دچار لرزش شدید بدن شدم که منشا آن از قفسه سینه بوده و همراه با درد قفسه سینه و تعریق سرد ,که به علت افزایش لرزش به اورژانس مراجعه کرده که فشارم ۱۸ روی ۱۱ و ضربانم ۱۸۰ بود سریعا بستری شده و قرص زیر زبانی و سرم زدن و بعد از نوار قلب که نرمال بود و پایین آمدن فشار ,مرخص شدم.و دو روز بعد دوباره همین حالت برآیم پیش آمد به پزشک قلب مراجعه کردم و ایشان قرص وراپامیل دادن که بعد از مصرف یک ماه تغییری ایجاد نشد دوباره مراجعه کردم و گفتم که درد و تپش از بین نرفته که قرص پرانول ۴۰ روزی سه عدد تجویز شد که ضربان قلب و فشارم پایین اومده ولی درد قفسه سینه و دست چپ تپش از بین نرفته ,در ضمن اکو هم نرمال بوده ,,از نظر شما تکلیف من چیه ,ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام اگه ضربان ١٨٠ بوده حتما اريتمي بوده ، اگه نوار قلبتون در دسترس هست از روي اون ميشه تشخيص داد و بر اساس ان درمان را در نظر گرفت ، ممكنه راه فرعي در قلب باشه
 • تصویر کاربر رباب چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و خسته نباشيد ،حدود هشت ماه هست ازدرد قفسه سينه فقط سمت چپ وگاهی پشت قفسه سينه سمت چپ رنج می برم چندين بار به متخصص قلب مراجعه کرده ام اکو و تست ورزش گرفته اند گفتند مشکل از قلبتان نيست متخصص داخلی هم گفته ريفلاکس اسيد معده به مری داريد وداروی پنتوپرازول نوشته ولی تاثيری ندارد لطفا راهنمايی نماييد. متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام احتمالا درد عضلاني هست ورزش كنيد و سطح ويتامين دي را هم چك كنيد ، اكه تنگ نفس هم داريد بررسي ريه ها هم مفيد هست
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. بنده پسری 25 ساله هستم که به متخصص قلب مراجعه کردم و گفت تعداد ضربه های قلبت در یک دقیقه نرمال نیست. و نوار قلب گرفتم گفتش تعداد ضربان قلبت 45 هستش..من در حین ورزش و دویدن مشکلی ندارم فقط قبل مراجعه به دکتر یه کم احساس حالت تهوع و درد هایی مثل تیر کشیدن هایی در سمت چپم داشتم و اکو ازم گرفت گفتش که بیماری قلبی نداری فقط افتادگی دریچه ای داری اونم مادرزادی و بیماری نیست و مشکلی نیست و یه قرص کلردیاز پوکساید رو برام نوشت گفتش اظراب داری و بعد دو ماه بهم سر بزن اگه خوب نشدی باید نمیدوم گفت عصب اضافه داری باید بسوزونی گفنم به نظر شما چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام بهتره هولتر ريتم انجام بديد بعد تصميم گيري بشه
درحال دریافت اطلاعات