متخصص قلب در تهران

سوراخ در قلب نوزادان و کودکان (علائم، تشخیص،درمان)

سوراخ در قلب نوزاد که بیشتر شامل بیماری های VSD و ASD می شود باعث نگرانی هایی در والدین می شود. اما باید دانست خیلی از این مشکلات بدون حتی درمان دارویی خود به خود بهبود می یابند. اما برای اینکه کودک در آینده دچار عوارض و خطرات آن نشود پیگیری و بررسی بیماری اجتناب ناپذیر است.

ابتدا ساختار قلب را بشناسید.

سوراخ در قلب یک اصطلاح غیر رسمی برای توصیف یک اختلال قلبى ( در زمان تولد ) مادرزادی است. این اصطلاح برای توصیف یک سوراخ واقعی در دیواره های جدا کننده ى قلب یا به عنوان یک اصطلاح عمومی برای توصیف یک اختلال ساختاری قلب استفاده می شود.

اگر بخواهم به زبان ساده ساختار قلب را توصیف کنم باید بگویم قلب مانند یک خانه داراى چهار اتاق یا همان حفره است. دو اتاق بالا دهلیز و دو اتاق پایین بطن نامیده می شوند. دیواره ى جدا کننده ى دو اتاق بالایى، سپتوم دهلیزی و دیواره ى جدا کننده ى اتاق هاى پایینى ، سپتوم بطنی نامیده می شوند.

بنابراین یک سوراخ در دیواره ى بین حفره های بالایى ، نقص دیواره ی دهلیزی (ASD) و یک سوراخ در دیواره ى بین دو حفره ى پایین، نقص دیواره ى بطنی (VSD) نامیده می شوند.

قلب دارای چهار قسمت است دو قسمت بالایی دهلیز و دوقسنت پایینی بطن است.قسمت بالا و پایین با دریچه هایی به هم متصل می شوند.

خون با اکسیژن کم یا آبی رنگ ، به حفره هاى سمت راست بازگردانده می شود که از حفره ى بالا به حفره ى پایین و سپس به ریه منتقل می شود. در ریه ها، خون اکسیژن دریافت می کند. این خون با افزایش مقدار اکسیژن و یا خون صورتی، به حفره ى بالا و پایین سمت چپ و سپس به بدن باز مى گردد.

دریچه های ورودی ، حفره های بالا و پایین قلب را جدا می کنند. دریچه ى خروجی اجازه می دهد که خون از حفره ى پایین سمت راست به ریه ها پمپ شود که دریچه ى ریوی نامیده می شود. دریچه ى خروجى که اجازه مى دهد که خون از حفره ى پایین سمت چپ پمپ شود ، دریچه ى آئورت نامیده می شود.

از این رو “خانه ى قلب” چهار اتاق و چهار درب و دو دیوار جدا کننده دارد. خون آبی از طریق قلب راست به ریه ها و خون صورتی از طریق قلب چپ به بدن پمپ می شود. اصطلاح سوراخ در قلب ممکن است تنها حفره های بین دیوار ه هاى جداکننده را شامل نشود، بلکه شامل اتصالات غیر طبیعی بین حفره ها و اختلال در دریچه ها و رگ های خونی است.

میزان ابتلا به نقص مادرزادی قلب چگونه است ؟

تخمین زده شده است که در هر 1000 تولد زنده  حدود 8 نوزاد به آن مبتلا هستند. اگر در سال پنجاه هزار تولد زنده داشته باشیم، در آن سال حدود 400 کودک در معرض نقص قلب مادرزادی قرار می گیرند.

شایع ترین نارسایی های قلبى مادرزادی چیست؟

VSD و ASD شایعترین نوع نقایص مادرزادی قلب هستند

شایع ترین آن ها نقص سپتوم بطنی یعنی سوراخ در دیواره ى جداکننده ى بین دو حفره ى پایینى(VSD) است. که حدود 30 درصد از نقص های قلبی مادرزادی را تشکیل می دهد. نقص های دیگر در محدوده ى 6 تا 10 درصد شامل نقص دیواره ى دهلیزی (ASD)، تنگی دریچه ى ریوى ( تنگ شدن دریچه ى خروجی سمت راست)، تنگى دریچه ى آئورت (تنگ شدن دریچه ى خروجی سمت چپ) و مجراى شریانى آزاد (تاخیر در ارتباط بین دو رگ خونی اصلى قلب) مى شود .

این گروه از شرایط قلب مربوط به قلب صورتى یا خون اکسیژن دارى که از قلب به بدن منتقل می شود ، می باشد.

آیا همه نوزادان دارای سوراخ قلب باید جراحی شوند؟

اکثر بیماران مبتلا به نقص قلب هیچ نشانه ای  نداشته و نیازی به درمان ندارند. برآورد شده است که حدود 25٪ از نوزادانی که سوراخ در قلب خود دارند، نیاز به درمان یا جراحی دارند.

چه علائمى نشان مى دهند که یک کودک سوراخ در قلب یا نقص هاى قلبى دیگرى دارد؟

 بلافاصله پس از تولد، تمام نوزادان توسط پزشکان برای ناهنجاری های مادرزادی بررسى می شوند که شامل نقایص قلبى نیز مى شود.

بعضی از نقایص مهم بعد از زایمان به سرعت باعث ایجاد علائم می شوند، به طوری که نوزاد ممکن است نفس کم بیارد، آبی شود یا نتواند شیر بخورد .

به طور معمول، نوزادان علائم ندارند. اما پزشک، با گوش دادن به قلب با گوشی خود، ممکن است یک صدای اضافی قلب  به نام مور مور قلب بشنود. نود و پنج درصد موارد، مور مور قلب ناشی از صدای جریان خون در یک قلب طبیعی است.

مطلب مرتبط: وجود صدای اضافی در قلب نوزاد نشانه چیست؟

اولین روش تشخیص سوراخ در قلب کودک وجود صدای اضافی در قلب نوزاد است.

اگر شک به نقص ساختاری قلب وجود داشته باشد، کودک را براى ارزیابی به متخصص قلب ارجاع مى دهند .

آیا ممکن است در ماه اول زندگی نوزادى نقصى شناسایى نشود ؟

بله، این امکان وجود دارد زیرا بعضی از آن ها بدون علامت باقی می مانند، در حالی که بعضی دیگر دچار مور مور قلب مى شوند که بعد از 3 تا 6 هفته واضح تر شنیده مى شوند .

چه آزمایش هایی براى تشخیص سوراخ در قلب نوزاد می توان انجام داد؟

اغلب متخصص قلب می تواند با معاینه بگوید که مور مور قلب مشخص است یا خیر . آزمایش هاى ساده شامل عکس قفسه ى سینه با اشعه ایکس و نوار قلب است. عکس قفسه ى سینه با اشعه ى ایکس برای بیان شکل و اندازه ى قلب و حالت ریه ها استفاده می شود. نوار قلب فعالیت الکتریکی قلب را تحلیل می کند. اگر نوار قلب بالینی و بررسى هاى ساده طبیعی باشد، به والدین این اطمینان را مى دهیم که مشکلى وجود ندارد .

اگر شکى وجود داشته باشد، پزشک یک اکوی قلب درخواست می دهد. که بررسی قلب است، مانند آنچه که متخصص زنان و زایمان  برای دیدن جنین در زنان باردار انجام می دهد.

در مواردی که پزشک احتمال گرفتگی رگ قلب در کودک را بدهد، آنژیوگرافی را تجویز می کند.

اکوی قلب نوزادان

آیا می توان این نقص را قبل از تولد نوزاد تشخیص داد؟

بله و خیر. قلب از هفته ى هشتم بارداری تشکیل مى شود . سونوگرافی روزانه می تواند برای بررسی قلب در حدود 12 هفته برای بررسی نقص های قلبی انجام شود. اکثر نقایص قلبی که به طور انحصاری برداشته می شوند، اختلالات عمده و اغلب جدی براى قلب هستند. به نقص های جزئی مانند سوراخ های کوچک و نقص های خفیف دریچه ، از طریق این پروسه غربالگری مورد بررسى قرار مى گیرند.

درمان سوراخ قلب در نوزادان و کودکان

همه ى نقایص قلبى نیاز به درمان خاصی ندارند. برای مثال، اگر نوزاد دارای یک سوراخ کوچک در قلب مانند نقص جدار بطنی باشد، درمان لازم نیست. با این کودک باید مانند هر کودک معمولی رفتار شود و فعالیت های بدنی طبیعی داشته باشد. بیشتر این سوراخ ها با گذشت زمان کوچک می شوند و برخی ممکن است به صورت خود به خود بسته شوند. به علت آشفتگی جریان، خطر عفونت باکتریایی بسیار کمى در اطراف سوراخ وجود دارد. به بیماران توصیه می شود که مراقبت های دندانپزشکی خوب داشته باشند و در صورت انجام اقدامات دندانی یا جراحی، دوره های پیشگیری با استفاده از آنتی بیوتیک ها  برای جلوگیری از نفوذ باکتری ها به خون و آلوده شدن قلب انجام دهند .

برای نقص هاى شدید مثل یک نقص متوسط تا شدید دیواره ى بطنى ممکن است در کودک باعث نارسایی قلبی شود که نشانه های آن عبارتند از تغذیه ى نامناسب ، نفس کم آوردن و افزایش وزن ضعیف . ما این نوزادان را با دارو درمان می کنیم. بعضی ها بازکوچک شدن نقص در طول زمان بهبود می یابند. کسانى که با درمان پزشکی بهبود نمی یابند باید به جراح قلب مراجعه کنند تا نقص را با جراحی ببندد.

سوراخ در قلب نوزاد منجر به ایجاد چه عوارضى مى شود؟

عوارض به نوع نقص، محل نقص در ارتباط با ساختارهای حیاتی قلب و اندازه ى آن بستگی دارد. به عنوان مثال یک نقص بزرگ در دیواره ى بطنى می تواند منجر به نارسایی قلب با عدم افزایش وزن، عفونت های مجدد تنفسی و آسیب به عروق خونی در ریه ها شود. نقص در نزدیکی دریچه ى خروجی سمت چپ می تواند باعث آسیب به دریچه و بازگشت خون از آن دریچه شود. همانطور که قبلا اشاره شد خطر ابتلا به عفونت قلبى نیز وجود دارد.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام .خانم من باردار هست و در سونو ۸ ماهگی یه سوراخ ۴ میلیمتری از نوع vsd در قلب نوزاد پسرمون مشاهده شده .این سوراخ بعد تولد بسته می شه؟مراقبت های زیادی می خواد. منظورم این هست هر چند وقت باید به دکتر قلب مراجعه کنیم ؟
  تاثیری در شیر خوردن نوزاد دارد ؟کودک بی قرار و یا اینکه زیاد گریه میکند ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 6 روز پیش)
   سلام امکان بسته شدن سوراخ هست اگه ۴ میلی متر باشد ، و قلب بزرگ نشده باشه و فشار ریه نرمال باشه مشکلی ایجاد نمیکند بعد از به دنیا امدن مجدد اکو و بررسی بشن
 • تصویر کاربر منوچهر سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید کودک پسر 19ماهه دارم که از همون بدو تولد گفتن صدای اضافی تو قلبش هست بردیم زنجان دکتر مهدی حسینی اکو کرد گفت یه سوراخ کوچک هست تنگی دریچه نگران نباشید بعد اون هم باز تو شش ماه بردیم گفتن بهتره تو یک سال باز بیارید اکو بخاطر کرونا ما دیر بردیم تو 19 ماهگی بریم بازم میگه خیلی بهتر شده ولی اجازه نمیده ختنه اش کنیم. این اجازه ندانش مارو نگران کرده لطفا کمکمون کنید مدارک رو هم میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام مدارک اپلود نده ولی نگرا ن نباشید اینگونه سوراخها ممکنه خود به خود بسته بشه ، صبر کنید
 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام
  نوزاد من حدود ۲۰ روزش هست. چند روز پیش مراجعه کردیم دکتر عمومی برای چک اپ گفتن یه صدای اضافی توی قبلشون هست که بهتره اکو بشه ، ماهم مراجعه کردیم پیش متخصص و اکو انجام دادیم ، اما متاسفانه متخصص توضیح کاملی نداد و فقط گفت یه سوراخ کوچیک حدود نیم سانتی متر بین دهلیز راست و چپ هست و فقط شیر مادر باید زیاد بخوره و حدود ۳ ماهگی دوباره ببریم اکو و دیگه چیزی نگفتن.(تصویر گزارش رو به پیوست گذاشتم خدمتتون)
  میخواستم اگه بزرگواری بفرمایید شما کمی توضیح بدین که باید چیکار کنیم و احتمال بسته شدن سوراخ چقدر هست ؟
  ممنونم از لطف و بزرگواری شما.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام احتمال بسته سدن سوراخ زیاده ، فعلا اگه وزن گیری و شیر خوردن نوزاد خوبه تا سه ماه دیگه که اکو تکرار بشه کاری لازم ندارن

 • تصویر کاربر پندند سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام نوازد من همون که بلوکه قلبی داشت اکو و نوار قلبشو براتون فرستادم .داروی برای درمان بلوکه قلبی نیست و میشه یه متخصص خوب معرفی. کنید من ساکن اصفهان هستم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلاگ اگه نوزادتون حین شیر خوردن عرق نمیکنه و تنگ نفس نداره ، و ضربان بالای ۴۵- ۵۰ هست کاری برای ضربان نیاز نیست فقط به خاطر اون سوراخ ها باید در اولین فرصت اکو بشن ، من اصفهان متخصص قلب کودکان نمیشناسم ، ولی تهران میتونین با شماره مطب از منشی خودم بگیرید 021- 22894086

 • تصویر کاربر آیلین پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  دخترم چهار ماهه است.در سونوگرافی های غربالگری اعلام شد که دریچه بین دهلیزی کامل بسته نشده و بعد از تولد احتمالا خود به خود بسته شود.بعد از تولد توسط چندین بار توسط متخصص نوزادان معاینه شد ولی هیچ مشکلی اعلام نشد.من تصمیم داشتم که بعد از سه ماهگی برای اکوی قلب ببرمش تا مطمئن بشم مشکلی نداره که با این شرایط کرونایی روبرو شدیم.سوا من اینه:اگه مشکل ASD وجود داشته باشه آیا نیاز به درمان دارویی داره و باید سریعا اکو‌بشه یا اینکه دیر نمیشه برای اکو؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر Aref سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دخترم بدنيا اومده ده روز پيش دكتر ميگه قلبش يكم سوراخ هست رآه درمان داره
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  یه دختر دارم در چهار روزگی بعد تولد دکتر متوجه یه سوراخ بین بطنی و یه سوراخ بین. دهلیزی به اندازه 2.5 و 3.5 میلی متر شد. متخصص قلب اطفال گفت خودبخود بسته میشه. آیا واقعا بسته میشه؟ خیلی نگرانم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)


   سلام احتمال بسته شدن خيلي زياد هست نگران نباشيد

 • تصویر کاربر محمود جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام الان 3روزه دچار Pvcهای مکرر بیشتر موقع خواب دارم
  متخصص قلب هم رفتم اکو ونوار قلبم خوب بود
  قرص متو هگزال برام تجویز کرد
  بازم موقع خواب همان حالت دارم
  اهل سیگار یا کافئین هم نیستم
  فقط چون پرسنلEMSهستم شغلم پر استرس هست
  لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)


   سلام چون موقع خواب هست حتما درمان رفلاكس معده انجام بدين اگه بهتر نشدين هولتر ريتم براي برسي تعداد انها در ٢٤ ساعت ، بهتره اگه استرستون هم زياده اون را هم درمان كنيد

 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. دختر 4 ماه و20 روزه ای دارم. ک از بدو تولد متوجه سوراخ asd شدیم. در اکو 1 ماهگی ASd=7.5mmبوده وحالاASD=6MMمی باشد. وهمین طور Mild RAE, mild RVE, mild TR, mild PIو Good EF.
  وبایی بگم دخترم خیلی عرق میکنه و رفلاکس هم داره. لطفا راهنمایی کنید لازم به ذکر هست ک وزن زمان تولد2700بوده و وزن حالا5900 می باشد. وضعیت دختر چجوری؟،
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)


   سلام فعلا تحت نظر پزشك قلب اطفال باشن احتمال داره بسته بشه

 • تصویر کاربر على جمعه ۲۱ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاى دكتر
  نوزاد ٦٠روزه دارم
  ٤٠روزگى يك دكتر قلب ديدن گفتن در اكو يك سوراخ ٣/٩ ميليمترى در دهليز داره و نوعش از نوع ثانويه هست
  در ٥٠ روزگى يك دكتر ديگه اكو كردن گفتن سوراخ ٦ ميليمترى در دهليز هست
  مى خواستم بدونم چقدر احتمال بزرگ تر و يا بسته شدنش وجود داره ؟
  ايا اگر تغيير نكنه نياز به عمل داره ؟
  ممنون از راهنمايي شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام 
   احتمال بسته شدنش خيلي زياده ولي اگه بسته نشد به احتمال زياد بايد بسته بشه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر