متخصص قلب در تهران

تست آی ان آر و پی تی چیست و چگونه تفسیر می شود؟

اگر شما داروهایی مانند وارفارین مصرف می کنید که لخته هاى خون شما را تغییر مى دهد، ممکن است به تست آی ان آر (INR) نیاز داشته باشید. دکتر آرزو خسروی در این باره با شما صحبت می کند.

پزشک ابتدا تست پی تی را درخواست مى کند که از جواب آن مى توان براى محاسبه ى آی ان آر استفاده کرد. نام دیگر تست آی ان آر (INR)، زمان پروترومبین استاندارد شده است

inr چیست؟

این آزمایش، لخته هاى خون را بررسى مى کند. آی ان آر (INR) یک عدد استاندارد است که در آزمایشگاه تشخیص داده مى شود . اگر از داروهای ضد انعقاد استفاده مى کنید باید آی ان آر شما چک شود. آی ان آر با استفاده از نتایج زمان پروترومبین (PT) محاسبه مى شود که زمان مورد نیاز برای ایجاد لخته را محاسبه مى کند. INR یک استاندارد بین المللی برای پی تی است.

INR

inr مخفف چیست؟

نسبت نرمال شده بین المللی (INR) اندازه گیری آزمایشگاهی است که چقدر طول می کشد تا خون لخته شود. از این معیار برای تعیین اثرات ضد انعقاد خوراکی بر روی سیستم لخته استفاده می شود.

آزمایش inr برای چیست؟

اگر شما داروهایی مانند وارفارین مصرف می کنید که لخته هاى خون شما را تغییر مى دهد ، ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید. اگر در معرض خطر سکته هستید، داروهای ضد انعقاد برایتان مفید هستند.

اما اگر تصادف کنید و خون شما به سرعت لخته نشود، ممکن است در خطر خونریزی خطرناک باشید. پزشک شما از آی ان آر استفاده مى کند تا بفهمد داروها براى شما مناسب هستند یا اینکه نیاز به تغییر در میزان دوز مصرفى دارید.

داروهای ضد انعقاد جدیدتر مانند وارفارین نیازی به نظارت بر آی ان آر  و تغییرات دوز دارند، بنابراین این آزمایش برای این داروها استفاده نمى شود. هم چنین از این آزمون براى تشخیص اختلالات انعقادى استفاده مى شود .

inr پایین نشانه چیست ؟

INR پایین به معنای این است که دوز ضد انعقاد خون شما خیلی کم است و خون شما خیلی سریع لخته می شود. ممکن است برخی از بگویند خون شما بسیار غلیظ است. این شما را در معرض خطر ابتلا به شرایط ناشی از لخته خون قرار می دهد.

قرص وارفارین

عوارض بالا بودن پی تی خون

هرچه PT یا INR شما بیشتر باشد، خون شما طی مدت زمان بیشتری لخته می شود (دیرتر لخته می شود). هنگامی که PT یا INR شما خیلی زیاد باشد، خطر خونریزی بیشتر وجود دارد.

چه تستهای دیگری همراه با این تست انجام مى شود ؟

پزشک ابتدا تست پی تی را درخواست مى کند که از جواب آن مى توان براى محاسبه ى آی ان آر استفاده کرد. در آزمایش پی تی، مواد شیمیایی به نمونه خون اضافه می شوند و آزمایشگاه زمانى که به لخته تبدیل مى شود را اندازه گیری می کند.

اگر پزشکتان درباره عملکرد کبد شما یا خطر خونریزی نگران باشد ممکن است این آزمایشات را نیز درخواست کند:

✅ شمارش پلاکت

✅ زمان پروترومبین

✅ زمان ترومبوپلاستین جزئی فعال شده

✅ فیبرین D-دایمر

✅ سطح فیبرینوژن

✅ زمان ترومبین

درمان بالا بودن پی تی خون

گزینه های درمان بالا بودن inr یا همان pt شامل موارد زیر است:
استفاده مجدد از ویتامین K می تواند باعث مقاومت وارفارین در هنگام شروع مجدد ضد انعقاد شود که بیمار را در معرض خطر افزایش ترومبوز قرار می دهد. قبل از تجویز ویتامین K، پتانسیل مقاومت به وارفارین باید در برابر خطر خونریزی متعادل باشد – براساس نشانه بیمار برای ضد انعقاد تعیین می شود.

گزینه های درمانی برای بیمارانی که بیش از حد ضد انعقاد خون دارند عبارتند از:

حذف دوز
فیتونادیون خوراکی (ویتامین K1)
فیتونادیون داخل وریدی
پلاسما یخ زده تازه (FFP)
کنسانتره های پیچیده پروترومبین (PCC)

میزان نرمال inr

اگر داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف نمی کنید، دامنه طبیعی برای نتایج پی تی  2 تا 3می باشد. INR از 5 یا بالاتر بدان معنی است که شما در معرض خطر ابتلا به کبودی یا خونریزی عمده هستید. INR از 1.5 یا پایین تر شما را در معرض خطر بیشتری برای ایجاد لخته خون تهدید کننده زندگی قرار می دهد

نتایج آزمون چه معنایى دارد؟

نتایج آزمون ممکن است بسته به سن، جنس، سابقه بیمارى، روش مورد استفاده برای آزمون و سایر موارد متفاوت باشد. از پزشک خود بپرسید که نتایج آزمون چه معنایى دارد.

آی ان آر یک نسبت است، بنابراین فقط یک عدد است، نه یک عدد وابسته به زمان و یا یک مقدار دیگر. نتایج با توجه به سن، داروهای مصرفى و هرگونه بیمارى زمینه اى متفاوت خواهد بود. به طور کلی، هر چه عدد آن بزرگتر باشد بیشتر طول مى کشد تا خون شما لخته شود .

اگر داروى ضد انعقاد مصرف مى کنید ، میزان آی ان آر باید بین 2 تا 3 باشد، اما بسته به شرایط شما، ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، میزان هدف آی ان آر اگر براى اختلال مکانیکى دریچه هاى ى قلبى و یا براى لخته در پایتان باشد متفاوت است . معمولا میزان هدف INR برای اختلال مکانیکى دریچه های قلبى، به ویژه دریچه میترال بالاتر است. این میزان هدف بین 2.5 تا 3.5 است.

تست آی ان آر چگونه انجام می شود؟

آزمون با گرفتن نمونه ى خون انجام می شود. یک سوزن برای گرفتن خون از یک ورید در دست شما استفاده می شود.

آیا این آزمون خطراتی را ایجاد می کند؟

آزمایش خون با یک سوزن، ممکن است با برخی خطرات همراه باشد که شامل خونریزی، عفونت، کبودی و احساس سرگیجه می باشد.

چه چیز هایی ممکن است بر روى نتیجه ى تست آی ان آر من تاثیر بگذارند؟

برخی از غذاها و هر نوع داروئی که مصرف می کنید ممکن است نتایج شما را تحت تاثیر قرار دهد، به ویژه اگر داروهای وارفارین، هپارین یا سایر داروهای ضد انعقاد را مصرف می کنید و یا برای بیماری کبد با ویتامین K تحت درمان هستید . بسیار مهم است که دستورالعمل های پزشک را مو به انجام دهید .

چگونه برای این آزمون آماده شوم؟

از شما ممکن است خواسته شود تا قبل از این آزمون غذاهای حاوى ویتامین K نخورید. اطمینان حاصل کنید که پزشکتان در مورد تمام داروها، گیاهان، ویتامین ها و مکمل هایی که مصرف می کنید اطلاع دارد.

درمان بالا بودن پی تی خون

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر منیر چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  پدرم ۲ازدریچه های قلبش تعویض شده و فلزی است چندوقت پیش خونریزی مغزی کردن و تقریبا فلج شدن که عاملش مصرف وارفارین بود هفته ای یکبار پی تی خونش چک میشه که امروز آی ان آر خونش ۴/۴بود این هفته دو روز سه چهارم قرص و یک روز نصف قرص و استفاده میکرد .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام باید وارفارین را کم کنند در اینگونه موارد حتما با پزشک معالج زودتر تماس بگیرید ، بهتره دو روز قطع کنن و مجدد ازمایش بدن و با مقدار کمتری وارفارین شروع بشه ، ، چون چند روز از سوال شما گذشته ، دقیق نمیتونم راهنمایی کنم
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   این مسایل اورژانسی هست در سایت سوال نفرمایید ،
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عبدالله جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام،آیا شربت لاناکوردین۰/۰۵ مشابه شربت لانوکسین۰/۰۵ میباشد وبجای آن، بدلیل نایاب بودن شربت لانوکسین میتواند با همان دستور مصرف مورد استفاده قرارگیرد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام این شربت همون دیگوگسین است
 • تصویر کاربر غنی جمعه ۱۲ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام
  هفته ای دوبا قرص کامل وبقیه روزها نصف قرص وارفارین مصرف میکنم وجواب پی تی ۱۶.۰کهکنارش ستاره خورده وآی ای آر ۱.۴ است آیا نتیجه آزمایش خوب است ؟ یا مشکلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۲ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام پی تی پایین هست بر اساس بیماری زمینه ای که به علت اون وارفارین مصرف میکنید باید مقدار دارو افزایش پیدا کنه یا عوض بشه
 • تصویر کاربر مهشید سه شنبه ۲ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام، مادر من قبلا وارفارین مصرف میکردن، بخاطر خونریزی شدید روده دو هفته در ببمارستان بستری شدن، والان اکساببن 10 بجای وارفارین استفاده میکنن، inr شون 1/5 بوده، میخولستم بدونم که پایین نیست،
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام علت مصرف وارفارین چی بوده ؟ بیماری کلیوی و کبدی دارند یا نه ؟ سطح کراتینین و سنشون چه قدر هست ؟
 • تصویر کاربر Narsis شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام. روزتون به خیر. من ۱۱ ماه به خاطر نامنظمی قاعدگی، قرص روکین مصرف می کردم. تازه قطع کردم و ازمایش دادم الان inr من ۱ هست. سوالم اینه به مرور که اثر قرص از بین بره میزان inr طبیعی می شه یا باید داروی خاصی مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام INR یک طبیعی هست
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید. خانم دکتر بیمار بنده۱۶ روزه که از بیمارستان ترخیص شدندو توضیه شده بودکه هر روز انوکساپارین ۶۰۰۰ برای ایشون تزریق کنیم .بعد از ۱۶ روز جواب آزمایشpt و ptt و INR رو گرفتیم مقدار pt ایشون 13.8 و مقدار INR 1.2 ومقدار PTT هم 55.3 بود. میخواستم ببینم من هنوز انوکساپارین ۶۰۰۰ رو روزانه به پدر بزنم یا خیر؟ در ضمن ایشون دو روز هماچوری شدید هم داشتند. ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام انوکساپارین روی Inr تاثیری نداره و دوز انوکساپارین هم ۶۰۰۰ نیست ، ۶۰ یا ۸۰ هست ، بیته به علت تجویز دارو میتوان دارو را کم قطع یا تعویض کرد
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)
   اطلاعات برای پاسخگویی کامل نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر هادی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدمدتی پیش به دلیل ناراحتی به دکتر مراجه کردم گفتن بایدباطری بذاری وداروی وارفارین تجویزکردن وهربارکه ازمایش inrوptدادم ای ان ار7بود شماچی دستورمیفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)


   سلام بايد مقدار وارفارين را انقدر تغييير داد تا تنظيم بشه

 • تصویر کاربر مهردوست جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشيد.
  بنده در مورخ 96/12/1 دچار DVT شدم و بمدت 10 روز در بيمارستان بستري شده و بعد از آن نيز تا مورخ 97/7/1 قرص زالربان 20 مصرف نمودم سپس با توجه به تست دي دايمر دكتر قرص را قطع كرده و گفتند ديگر مشكلي نداريد. ولي هنوز بنده گاهي اوقات از همان ناحيه كه خون لخته شده بود دچار تورم و درد پا ميشوم علت چيست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)


   سلام بسته به علت DVT در بعضي از موارد داروي زالربان بايد مدت طولاني خورده بشه
   ولي اگه نياز به مصرف طولاني با توجه به علت زمينه اي DVT نباشه ورم ميتونه بدليل اسيب وريد ناشي از لخته هاي قبلي باشه و مشكلي نيست جوراب واريس بپوشيد

  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)


   سلام بسته به علت DVT در بعضي از موارد داروي زالربان بايد مدت طولاني خورده بشه
   ولي اگه نياز به مصرف طولاني با توجه به علت زمينه اي DVT نباشه ورم ميتونه بدليل اسيب وريد ناشي از لخته هاي قبلي باشه و مشكلي نيست جوراب واريس بپوشيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  باسلام خانم دکتر تست ورزشمو خدمتتون نشون دادم و گفتید خوبه طبیعیه اگر میخاهی چکاب کامل و مطمیتن بشوی اکوام برو که رفتم طبق فرمودتون لازم به ذکر پیش پزشگ معروفه شهر تبریز و استاد قلب عروق دانشگاه علوم پزشگی تبریز و رییس سابق بیمارستان قلب تبریز بودن ایشون وپراوازه هستن در تبریز ونام آشنا با همون معاینه گفت هیچی نداری مشگل قلبی ای نداری قلبت عالیه ولی گفتم اکو ام کرد اینم جواب اکو..

  اکوام شما گفتید رفتم چندروز پیش جوابش
  NO LVD
  NO LVH
  NO RV
  NO PE
  EF 60
  جواب اینه تو اکو وجلو همه گزینه ها تیک نرمالو زده گزینه پریکاردیوم و آئورد و پولومونیک و ال وی و تیریکوسپید- دکتر گفت همچی نرماله خوبه یکم خفیف پرولاپس داری اونم مهم نیست اکثر افراد دیده میشه بیماری نیست از فکرت بیرون کن طبیعیه پرولاپس مهم نیست بیماری ام نیست مثل رنگ چشم مثلا چطور میگن سبز وآبی وفلان اینم خاصیت دریچه قلبه برو دنبال ورزش وفعایلتت .... تمام همین
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام با این تفاسیر مشکلی ندارین

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۵ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  معمولا دریچه های فلزی برای میترال چند سال عمر مفید دارند
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ دی ۹۷( 2 سال پیش)


   سلام در صورت كنترل درست PT و بهداشت حتي سي تا چهل سال هم ميتونن عمر كنن

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر