متخصص قلب در تهران

تست آی ان آر و پی تی چیست و چگونه تفسیر می شود؟

اگر شما داروهایی مانند وارفارین مصرف می کنید که لخته هاى خون شما را تغییر مى دهد، ممکن است به تست آی ان آر (INR) نیاز داشته باشید. دکتر آرزو خسروی در این باره با شما صحبت می کند.

پزشک ابتدا تست پی تی را درخواست مى کند که از جواب آن مى توان براى محاسبه ى آی ان آر استفاده کرد. نام دیگر تست آی ان آر (INR)، زمان پروترومبین استاندارد شده است

inr چیست؟

این آزمایش، لخته هاى خون را بررسى مى کند. آی ان آر (INR) یک عدد استاندارد است که در آزمایشگاه تشخیص داده مى شود . اگر از داروهای ضد انعقاد استفاده مى کنید باید آی ان آر شما چک شود. آی ان آر با استفاده از نتایج زمان پروترومبین (PT) محاسبه مى شود که زمان مورد نیاز برای ایجاد لخته را محاسبه مى کند. INR یک استاندارد بین المللی برای پی تی است.

INR

inr مخفف چیست؟

نسبت نرمال شده بین المللی (INR) اندازه گیری آزمایشگاهی است که چقدر طول می کشد تا خون لخته شود. از این معیار برای تعیین اثرات ضد انعقاد خوراکی بر روی سیستم لخته استفاده می شود.

آزمایش inr برای چیست؟

اگر شما داروهایی مانند وارفارین مصرف می کنید که لخته هاى خون شما را تغییر مى دهد ، ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید. اگر در معرض خطر سکته هستید، داروهای ضد انعقاد برایتان مفید هستند.

اما اگر تصادف کنید و خون شما به سرعت لخته نشود، ممکن است در خطر خونریزی خطرناک باشید. پزشک شما از آی ان آر استفاده مى کند تا بفهمد داروها براى شما مناسب هستند یا اینکه نیاز به تغییر در میزان دوز مصرفى دارید.

داروهای ضد انعقاد جدیدتر مانند وارفارین نیازی به نظارت بر آی ان آر  و تغییرات دوز دارند، بنابراین این آزمایش برای این داروها استفاده نمى شود. هم چنین از این آزمون براى تشخیص اختلالات انعقادى استفاده مى شود .

inr پایین نشانه چیست ؟

INR پایین به معنای این است که دوز ضد انعقاد خون شما خیلی کم است و خون شما خیلی سریع لخته می شود. ممکن است برخی از بگویند خون شما بسیار غلیظ است. این شما را در معرض خطر ابتلا به شرایط ناشی از لخته خون قرار می دهد.

قرص وارفارین

عوارض بالا بودن پی تی خون

هرچه PT یا INR شما بیشتر باشد، خون شما طی مدت زمان بیشتری لخته می شود (دیرتر لخته می شود). هنگامی که PT یا INR شما خیلی زیاد باشد، خطر خونریزی بیشتر وجود دارد.

چه تستهای دیگری همراه با این تست انجام مى شود ؟

پزشک ابتدا تست پی تی را درخواست مى کند که از جواب آن مى توان براى محاسبه ى آی ان آر استفاده کرد. در آزمایش پی تی، مواد شیمیایی به نمونه خون اضافه می شوند و آزمایشگاه زمانى که به لخته تبدیل مى شود را اندازه گیری می کند.

اگر پزشکتان درباره عملکرد کبد شما یا خطر خونریزی نگران باشد ممکن است این آزمایشات را نیز درخواست کند:

✅ شمارش پلاکت

✅ زمان پروترومبین

✅ زمان ترومبوپلاستین جزئی فعال شده

✅ فیبرین D-دایمر

✅ سطح فیبرینوژن

✅ زمان ترومبین

درمان بالا بودن پی تی خون

گزینه های درمان بالا بودن inr یا همان pt شامل موارد زیر است:
استفاده مجدد از ویتامین K می تواند باعث مقاومت وارفارین در هنگام شروع مجدد ضد انعقاد شود که بیمار را در معرض خطر افزایش ترومبوز قرار می دهد. قبل از تجویز ویتامین K، پتانسیل مقاومت به وارفارین باید در برابر خطر خونریزی متعادل باشد – براساس نشانه بیمار برای ضد انعقاد تعیین می شود.

گزینه های درمانی برای بیمارانی که بیش از حد ضد انعقاد خون دارند عبارتند از:

حذف دوز
فیتونادیون خوراکی (ویتامین K1)
فیتونادیون داخل وریدی
پلاسما یخ زده تازه (FFP)
کنسانتره های پیچیده پروترومبین (PCC)

میزان نرمال inr

اگر داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف نمی کنید، دامنه طبیعی برای نتایج پی تی  2 تا 3می باشد. INR از 5 یا بالاتر بدان معنی است که شما در معرض خطر ابتلا به کبودی یا خونریزی عمده هستید. INR از 1.5 یا پایین تر شما را در معرض خطر بیشتری برای ایجاد لخته خون تهدید کننده زندگی قرار می دهد

نتایج آزمون چه معنایى دارد؟

نتایج آزمون ممکن است بسته به سن، جنس، سابقه بیمارى، روش مورد استفاده برای آزمون و سایر موارد متفاوت باشد. از پزشک خود بپرسید که نتایج آزمون چه معنایى دارد.

آی ان آر یک نسبت است، بنابراین فقط یک عدد است، نه یک عدد وابسته به زمان و یا یک مقدار دیگر. نتایج با توجه به سن، داروهای مصرفى و هرگونه بیمارى زمینه اى متفاوت خواهد بود. به طور کلی، هر چه عدد آن بزرگتر باشد بیشتر طول مى کشد تا خون شما لخته شود .

اگر داروى ضد انعقاد مصرف مى کنید ، میزان آی ان آر باید بین 2 تا 3 باشد، اما بسته به شرایط شما، ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، میزان هدف آی ان آر اگر براى اختلال مکانیکى دریچه هاى ى قلبى و یا براى لخته در پایتان باشد متفاوت است . معمولا میزان هدف INR برای اختلال مکانیکى دریچه های قلبى، به ویژه دریچه میترال بالاتر است. این میزان هدف بین 2.5 تا 3.5 است.

تست آی ان آر چگونه انجام می شود؟

آزمون با گرفتن نمونه ى خون انجام می شود. یک سوزن برای گرفتن خون از یک ورید در دست شما استفاده می شود.

آیا این آزمون خطراتی را ایجاد می کند؟

آزمایش خون با یک سوزن، ممکن است با برخی خطرات همراه باشد که شامل خونریزی، عفونت، کبودی و احساس سرگیجه می باشد.

چه چیز هایی ممکن است بر روى نتیجه ى تست آی ان آر من تاثیر بگذارند؟

برخی از غذاها و هر نوع داروئی که مصرف می کنید ممکن است نتایج شما را تحت تاثیر قرار دهد، به ویژه اگر داروهای وارفارین، هپارین یا سایر داروهای ضد انعقاد را مصرف می کنید و یا برای بیماری کبد با ویتامین K تحت درمان هستید . بسیار مهم است که دستورالعمل های پزشک را مو به انجام دهید .

چگونه برای این آزمون آماده شوم؟

از شما ممکن است خواسته شود تا قبل از این آزمون غذاهای حاوى ویتامین K نخورید. اطمینان حاصل کنید که پزشکتان در مورد تمام داروها، گیاهان، ویتامین ها و مکمل هایی که مصرف می کنید اطلاع دارد.

درمان بالا بودن پی تی خون

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید. خانم دکتر بیمار بنده۱۶ روزه که از بیمارستان ترخیص شدندو توضیه شده بودکه هر روز انوکساپارین ۶۰۰۰ برای ایشون تزریق کنیم .بعد از ۱۶ روز جواب آزمایشpt و ptt و INR رو گرفتیم مقدار pt ایشون 13.8 و مقدار INR 1.2 ومقدار PTT هم 55.3 بود. میخواستم ببینم من هنوز انوکساپارین ۶۰۰۰ رو روزانه به پدر بزنم یا خیر؟ در ضمن ایشون دو روز هماچوری شدید هم داشتند. ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام انوکساپارین روی Inr تاثیری نداره و دوز انوکساپارین هم ۶۰۰۰ نیست ، ۶۰ یا ۸۰ هست ، بیته به علت تجویز دارو میتوان دارو را کم قطع یا تعویض کرد
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   اطلاعات برای پاسخگویی کامل نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر هادی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدمدتی پیش به دلیل ناراحتی به دکتر مراجه کردم گفتن بایدباطری بذاری وداروی وارفارین تجویزکردن وهربارکه ازمایش inrوptدادم ای ان ار7بود شماچی دستورمیفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)


   سلام بايد مقدار وارفارين را انقدر تغييير داد تا تنظيم بشه

 • تصویر کاربر مهردوست جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشيد.
  بنده در مورخ 96/12/1 دچار DVT شدم و بمدت 10 روز در بيمارستان بستري شده و بعد از آن نيز تا مورخ 97/7/1 قرص زالربان 20 مصرف نمودم سپس با توجه به تست دي دايمر دكتر قرص را قطع كرده و گفتند ديگر مشكلي نداريد. ولي هنوز بنده گاهي اوقات از همان ناحيه كه خون لخته شده بود دچار تورم و درد پا ميشوم علت چيست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)


   سلام بسته به علت DVT در بعضي از موارد داروي زالربان بايد مدت طولاني خورده بشه
   ولي اگه نياز به مصرف طولاني با توجه به علت زمينه اي DVT نباشه ورم ميتونه بدليل اسيب وريد ناشي از لخته هاي قبلي باشه و مشكلي نيست جوراب واريس بپوشيد

  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)


   سلام بسته به علت DVT در بعضي از موارد داروي زالربان بايد مدت طولاني خورده بشه
   ولي اگه نياز به مصرف طولاني با توجه به علت زمينه اي DVT نباشه ورم ميتونه بدليل اسيب وريد ناشي از لخته هاي قبلي باشه و مشكلي نيست جوراب واريس بپوشيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خانم دکتر تست ورزشمو خدمتتون نشون دادم و گفتید خوبه طبیعیه اگر میخاهی چکاب کامل و مطمیتن بشوی اکوام برو که رفتم طبق فرمودتون لازم به ذکر پیش پزشگ معروفه شهر تبریز و استاد قلب عروق دانشگاه علوم پزشگی تبریز و رییس سابق بیمارستان قلب تبریز بودن ایشون وپراوازه هستن در تبریز ونام آشنا با همون معاینه گفت هیچی نداری مشگل قلبی ای نداری قلبت عالیه ولی گفتم اکو ام کرد اینم جواب اکو..

  اکوام شما گفتید رفتم چندروز پیش جوابش
  NO LVD
  NO LVH
  NO RV
  NO PE
  EF 60
  جواب اینه تو اکو وجلو همه گزینه ها تیک نرمالو زده گزینه پریکاردیوم و آئورد و پولومونیک و ال وی و تیریکوسپید- دکتر گفت همچی نرماله خوبه یکم خفیف پرولاپس داری اونم مهم نیست اکثر افراد دیده میشه بیماری نیست از فکرت بیرون کن طبیعیه پرولاپس مهم نیست بیماری ام نیست مثل رنگ چشم مثلا چطور میگن سبز وآبی وفلان اینم خاصیت دریچه قلبه برو دنبال ورزش وفعایلتت .... تمام همین
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام با این تفاسیر مشکلی ندارین

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۵ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  معمولا دریچه های فلزی برای میترال چند سال عمر مفید دارند
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ دی ۹۷( 1 سال پیش)


   سلام در صورت كنترل درست PT و بهداشت حتي سي تا چهل سال هم ميتونن عمر كنن

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  برای عصب کشی دندان جواب INR باید چند باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر امیر‌ دوشنبه ۹ بهمن ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌
  من‌ تاکنون‌ دوبار‌ دچار‌ ارتیمی‌ شدم‌ وبعد چندساعت‌ بستری‌ وتزریق‌ ادنوزین‌ وشکستن‌ پی‌ اس‌ وی‌ تی‌ مرخص‌ شدم‌
  الان‌ وراپامیل۴۰‌ مصرف‌ میکنم‌
  خواستم‌ بدونم‌ ابلیشن‌ نیاز‌ هست‌ انجام‌ بدم‌
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۹ بهمن ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام اگه با وراپاميل دچار تكرار اريتمي نشديد ميتونيد اون را ادامه بديد ولي درمان قطعي آن، ابليشن هست. بخصوص در مواردي كه جاي اريتمي محل كم عارضه اي از نظر ابليشن باشه، چون ممكن مصرف دارو در دراز مدت خسته كنننده باشه و يا بتدريج اثرش كمتر بشه.
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر