متخصص قلب در تهران

قلب درد چه زمانی خطرناک است؟

درد قلب می تواند به خاطر وجود بسیاری از بیماری ها ایجاد شود. برخی از این شرایط کاملاً جدی هستند، در حالی که سایر موارد ممکن است نگران کننده نباشند. گاهی اوقات، درد قلب خطرناک می باشد که نشانگر گرفتن رگ قلب و حمله قلبی است؛ که یک وضعیت اورژانسی می باشد  و به دلیل نرسیدن خون و اکسیژن کافی برای عملکرد صحیح به قلب بوجود می آید.

با این حال، درد قلب خطرناک همچنین می تواند ناشی از بیماری مربوط به ریه ها، معده یا ماهیچه ها نیز باشد. مراجعه زودهنگام به بخش مراقبت های اورژانس، برای درد قلب بسیار مهم است؛ به ویژه اگر ناگهانی و شدید و همراه با تنگی نفس، سرگیجه یا هر دو رخ دهد.

اگر به هرگونه درد در قلب خود مبتلا شده اید، پاسخ به این سوالات می تواند در شناسایی عامل اصلی درد، به شما کمک کند:

تیز یا مبهم بودن درد قلب

شدت درد نکته کلیدی در تشخیص بیماری قلبی است. در فیلم ها، قربانیان سکته قلبی اغلب قبل از آنکه از حال بروند، قفسه سینه خود را می گیرند و از درد می نالند. اما وجود درد شدید، در سکته قلبی معمول نیست. درد سکته قلبی، به طور کلی، به عنوان یک احساس فشار بی وقفه، توصیف می شود؛ به طوری که انگار یک فیل بر روی سینه فرد نشسته است.

درد شدید و تیر کشیدن که مدت کوتاهی ادامه یابد – مانند شوک الکتریکی – به احتمال زیاد از یک مشکل استخوانی یا عصبی مانند ترک خوردگی دنده یا کشیدگی عضله ناشی می شود.

این نوع درد قلب ممکن است واقعاً خطرناک تر و آزاردهنده تر از حمله قلبی باشد، اما خیلی سریع از بین می رود. درد قفسه سینه که در اثر حمله قلبی ایجاد شود، می تواند 30 دقیقه یا بیشتر طول بکشد.

قلب درد

آیا با تغییر حالت بدن درد قلب خطرناک بهبود میابد؟

آیا با تغییر وضعیت بدن، درد کم می شود یا از بین می رود؟ به عنوان مثال، اگر خم شوید یا در رختخواب بنشینید، احساس بهتری دارید؟ در این صورت، درد قفسه سینه احتمالاً از یک مشکل ریوی مانند ذات الریه یا آسم ناشی می شود.

اگر دچار حمله قلبی شده باشید، نمی توانید حالتی را پیدا کنید که باعث از بین رفتن درد قلب خطرناک شما شود. افرادی که به حمله قلبی مبتلا می شوند، ناراحتی ناشی از آن را بی وقفه توصیف می کنند.

آیا خود درمانی باعث بهتر شدن درد می شود؟

اگر با نوشیدن، مصرف آنتی اسید یا کشیدن نفس های عمیق، دردتان بهبود می یابد، بعید است که این ناراحتی مربوط به قلب باشد.

آیا ورزش کمک کننده درد در قلب است؟

درد آنژین با ورزش کردن بدتر می شود. اگر ورزش باعث از بین رفتن درد گردد، علت آن حمله قلبی نیست.

احساس فشار، درد یا مچاله شدن در مرکز قفسه سینه، یکی از علائم کلاسیک حمله قلبی است. معمولا این درد به فک، گردن، پشت یا بازو کشیده می شود. اما حتی اگر به خارج از قفسه سینه گسترش یابد، باز هم به آن درد قفسه سینه، یا آنژین صدری، گفته می شود. افراد ممکن است به دلایلی غیر از حمله قلبی، درد قلب را تجربه کنند.

بهترین ورزش برای تقویت قلب چیست؟

درد گردن و قلب

چند دلیل احتمالی برای ابتلا به درد قلب خطرناک و گردن وجود دارد. ناراحتی موجود در قفسه سینه یا گردن، ممکن است در نتیجه یک بیماری زمینه ای در یکی از این دو ناحیه، یا بازتاب درد از جای دیگری از بدن ایجاد شده باشد.

درد در قفسه سینه و گردن ممکن است ناشی از هر یک از شرایط زیر باشد:

درد گردن و قلب

علت درد یک نقطه از قلب

بیشتر افراد، با درد قلب سمت چپ و اینکه چگونه می تواند مشکلات جدی قلبی، مانند حمله قلبی یا سایر بیماری های مرتبط را نشان دهد، آشنا هستند. در مورد درد در سمت راست قلب معمولاً صحبت نمی شود، اما هنوز هم می تواند بیانگر انواع مشکلات باشد. وجود درد در سمت راست قلب، می تواند ناشی از آسیب مستقیم یا التهاب برخی ساختارها یا درد ارجاعی باشد. درد ارجاعی، زمانی بوجود می آید که درد از قسمت دیگری از بدن نشات بگیرد.

⛔ چه زمانی باید به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید.

مراجعه زودهنگام به بخش مراقبت های اورژانس، برای درد قلب خطرناک بسیار مهم است؛ به ویژه اگر ناگهانی و شدید و همراه با تنگی نفس، سرگیجه یا هر دو رخ دهد.

اما اگر علائم زیر را دارید، باید همچنان، هرچه سریعتر، به اورژانس مراجعه نمایید:

  • درد شدید مبهم و ناگهانی در قفسه سینه
  • احساس فشار، مچاله شدن یا پر بودن در قفسه سینه
  • درد شدید در بازوها، کمر، گردن، فک یا معده
  • عرق سرد
  • احساس ضعف، سرگیجه یا تهوع
  • مشکل در تنفس

هر یک از این علائم می تواند ناشی از یک بیماری جدی یا تهدید کننده حیات باشد، بنابراین باید در اسرع وقت به اورژانس مراجعه کنید.

اگر درد ثابتی در قفسه سینه دردی دارید، باید برای بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه کنید. درد های قلب که به دلیل بیماری قلبی ایجاد نمی شوند هم، می تواند نشانه ای خطرناک و هشدار دهنده ای برای سایر مشکلات در آئورت (رگ خونی بزرگی که از قلب خارج می شود)، ریه ها یا اندام های گوارشی باشد.

اگر درد قلب به مدت سه دقیقه یا بیشتر طول بکشد، یا به سرعت بدتر شود، به ویژه اگر با احساس تنگی نفس، سبکی سر، تهوع، خستگی شدید، یا عرق سرد همراه باشد، احتمال حمله قلبی، یا قرار گرفتن در معرض آن وجود دارد. مراجعه فوری به اورژانس ممکن است زندگی فرد را نجات دهد.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر